wee ton door grondtransactie Coupure bij Graauw wordt gesloopt Kadaver blijft in Zuiddorpe lang liggen JCnlen:,R,einvan der He'm PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER BENHEID 323 F GLX f verlinde b.v. Juist krijgt door akkoord met Morres bovendien ontsluitingsweg Hogeweg gratis ?rmindering gokkasten ixel niet wenselijk Pe Stem 'fi 1 fi SEDAN IferT^^Deij. J tertPentie'exP|o'tatie stem ZEELAND culieren E L onze verslaggever EXAMENS Fontein in kleine kreek Axel iverteren ïlpt snel, rogist.99 Inbrekers kiezen hazepad 'f verlinde |^nU,rZeeland: 1 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 C2 te zoenen! jubileum, receptie loving, overwinninn' praham, openbare or, mag best eens in op de pagina jk is dat niet en duur Prijs per regel of ,40*. één grote renei resp. 3,04". van een foto of Drmaat van 35 x 45 >,96 resp. 16,76' ren op aanvraag. Bij ing wordt 4,50 Foto's worden niet 3-236442 of geef uw latsing af bij één van iriftelijke opgaven eaccepteerd indien d zijn, ook indien uw levoegd is. t recht voor teksten ïdenen te weigeren ohten bereiken over Dehoudt de uitgever im de naam van de ekend te geven. gelden op zaterdag gsnieuws lom op donderdag tar, vandaag 't Is nog egin. Ik heb m'n zin. Je Harry. ar. ar SPECIAALZAKt voor Ijzerware Gereedschappe en Machint IN NEDERLAN is INPA wereldwijd i 30.000 m2 leveren irket. ikke Franse f 110,-/m2 f 40,- /m2 f 60,- /m2 f 80,- /m2 f 50,- /m2 Buitenvest 52, Bergen op Zoom Tel. 01640-541041 i ons na! 0 km. april 1990 /EG 31 - TERNEUZEN 1150-18500 L|st - De grondtransactie aan de Ldaalseweg met het meubelbedrijf lorres levert de gemeente Hulst na af- L van alle kosten minimaal 200.000 tiden op. Bovendien krijgt de gemeente I benodigde grond voor een nieuwe ntsluitingsweg voor het industrieterrein logeweg gratis in handen. iFethouder G. van de Voorde deelde dat desge- jjagd mee, nadat gisteren de overdrachtactes officieel werden ondertekend. Voorwaarde is nog wel dat de Hulster gemeenteraad met de transactie akkoord gaat. De verwachting is dat dit geen problemen zal opleveren. Dat de gemeente de onderhandelingen met succes heeft kunnen afronden is vooral te danken geweest aan de vasthoudendheid van wethouder G. van de Voorde en ook burgemeester A. Kessen. Ook op ambtelijk niveau is er veel werk verzet om tot een eindresultaat te komen. Het akkoord betekent dat de al jaren gewenste aanleg van een nieuwe ontsluitingsweg dichterbij is gekomen. Die kost 1,2 miljoen gulden. De gemeente heeft het geld in theorie voorhanden, maar in de praktijk moeten de contanten nog binnenkomen. Het is wachten op de definitieve verkoop van grond aan Neckermann. Het is de bedoeling dat er een nieuwe ontsluiting komt met de Absdaalseweg ter hoogte van Terra Nova. Dat gebeurt in de vorm van een rotonde. De provincie kan daar naar verwachting niet voor eind 1994 aan beginnen, maar de gemeente zou begin volgend jaar al met de ontsluitingsweg kunnen beginnen. Wethouder Van de Voorde zei gisteren zeer blij te zijn dat er nu resultaat is geboekt. „Als we de weg kunnen aanleggen wordt de bereikbaarheid van het industrieterrein met honderd procent verbe terd. Bovendien betekent het dat Morres definitief in Hulst blijft." Hulst koopt ongeveer 14 hectare grond aan en verkoopt daarvan ruim 11 hectare meteen weer door aan Morres. Voor het meubelbedrijf, de grootste werkgever in de gemeente Hulst, is de aankoop van groot belang. Met de realisatie van een nieuw distributiecentrum en de in aanbouw zijnde nieuwe showroom is het complex aan de Industrieweg volgebouwd. Om eventuele uitbrei ding in de toekomst mogelijk te maken is de verwerving vari nieuwe grond noodzakelijk. De aangekochte gronden moeten volgens Morres wor den gezien als 'strategische reserve'. I [ndhoven - HTS. Chemische I technologie: Marco de Klerk, |We' o I Amsterdam - Sweelmck Con servatorium. Uitvoerend mu- I situs orgel: Rolf Wolfensber- L:, Terneuzen Eerder dit jaar I gehaalde Wolfensberger al het diploma docerend musicus piano. Hij studeerde bij Ro nald Brautigam. Eindhoven - HTS. Milieutech nologie, bedrijfshygiène cum iaude: Gonnie van Pamelen, Terneuzen. Knonze verslaggever jsel - De horeca in Axel hoeft niet beducht te zijn voor een lastische inkrimping van het aantal gokkasten. De gemeente it met één automatenhal en gemiddeld twee gokkasten per jalé aan het niveau dat door deskundigen als acceptabel fcördt beschouwd. Axel tegen de al inzetten zullen op het terrein van brlichting liggen. Dat toe- ümstbeeld schetste wethouder nSchaik gisteravond tijdens 11 vergadering van de commis- ie Sociale Zaken. Hij reageerde mee op een zomerrapportje inhet GPV waarin het verbond l aantal maatregelen voorstelt 1 de strijd met de gokversla- g aan te binden. In de ogen inhet GPV moet de enige auto matenhal die Axel rijk is dicht, piés mogen maximaal een gok- |ast hebben en in kantines en jssalons mag helemaal geen go- liapparatuur staan. n Schaik zei gisteren dat de Problematiek te veelomvattend f voor één gemeente en pleitte oor een regionale aanpak. Het eeuws Consultatiebureau voor llcohol en Drugs (ZCAD) werkt Jpdit moment aan een actieplan Barbij alle Zeeuwse gemeenten getrokken zullen worden. Van j stelde voor eerst die aan- evelingen af te wachten alvo- iszelf maatregelen te treffen. Itoogleggen, in welke richting lil voorstel van het GPV sterk pigt, helpt volgens de wethou- I Van onze verslaggever I Axel - Geen fontein voor I het stadhuis, waar burge- meester W. de Graaf eni- tijd van droomde, I maar wellicht wel een in Ie Kleine Kreek in Axel. I ®e werkgroep Beeldende I Kunst, die nog ruim 15.000 I ïilden in kas heeft, denkt I serieus over na om daar I een deel van het geld aan te I Weden. Wethouder J. van I Schaik, tevens voorzitter I jan de werkgroep, maakte I mat gisteravond tijdens een J l,®®ssievergadering be- hersenspinsel van de I 'erkgroep hoeft in ieder ge- I nkt te rekenen op war- I me bijval van Van Schaiks IKiigenoot> van Oyen ™dA) „Is een fontein nu I °°kal kunst", fronste hij de I 'enkbrauwen. „Kun je dan »!L '3eter de watertoren l_mdden in de kreek zetten?" De Stem. 076-236911 voering miljonair i km. juli 1991 der het probleem niet uit de wereld. „Je kunt Axel wel droogleggen maar dan gaan de gokkers naar Terneuzen", aldus Van Schaik. „Het werkt ook averechts want zo stimuleer je het ontstaan van zwarte circuits die de gokverslaving juist bevor deren en criminaliteit in de hand werken. Je moet het beperken, zo blijkt ook uit alle vaklitera tuur en uit verhalen van ex-gok verslaafden. En dan zie je dat we in Axel al een goed uitgangspunt hebben. Het wemelt hier niet van de gokkasten." Een niet te onderschatten pro bleem bij de bestrijding van de gokverslaving zijn de wettelijke (on)mogelijkheden. Het sluiten van de automatenhal in de Zee straat, zoals het GPV voorstelt, kan niet eens. „We hebben daar voor een vergunning gegeven en die kan zomaar niet worden af gepakt", aldus Van Schaik. Kloosterzande - Tenminste twee personen hebben afgelopen nacht ingebroken bij een bedrijf aan de President Rooseveltstraat te Kloosterzande. De dieven werden gestoord. Met achterla ting van de gestolen goederen kozen zij het hazepad. De dieven sloopten uit een be- drijfsbusje de stoelen. Vervol gens laadden zij het busje vol met materiaal. Bij het verlaten van het bedrijfsterrein is men overlopen en lieten de dieven de buit achter. De koe voor het huis van de familie Inghels. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Zuiddorpe - „Iedereen heeft tegenwoordig de mond vol over milieu, maar zo'n stin kend kadaver laten ze dagen langs de weg liggen. Dat is toch een schande. Het is goed dat het nu niet warm is an ders was het helemaal niet te harden geweest." Mevrouw Inghels aan de Sint Janstraat uit Zuiddorpe, die sa men met haar man als hobby vee houdt, is niet te spreken over de Centrale Aanmeldingsdienst Destructiemateriaal (CAD) in Son. Het bedrijf, verantwoorde lijk voor de ophaal van kadavers in Zeeuws-Vlaanderen, kreeg van haar maandagochtend door dat ze een dode koe op kon halen maar gisteren lag het beest er nog. „We hebben het kadaver, zoals wettelijk verplicht is, za terdag al langs de openbare weg gelegd. Het beest is inmiddels twee keer zo dik geworden en de stank is ondraaglijk. We hebben er maar een deken overgelegd." Vrijdagavond troffen ze het beest dood aan in de wei en probeerden vervolgens het CAD te bereiken. De dienst is voor particulieren niet in het week end bereikbaar dus konden de Inghels' de melding pas maanda gochtend doorgeven. „Daar kre gen we te horen dat het kadaver dinsdag weggehaald zou worden, maar we hebben niemand ge zien". Hoofd Transport Haverkort van de CAD noemde het gisteren een ongelukkige samenloop van om standigheden. Landbouwers en veeboeren kunnen via de compu ter 24 uur per dag een melding door geven maar voor particulie ren is die service minder. Zij kunnen een apart telefoonnum mer bellen dat door de week van 9.00 tot 12.00 uur bereikbaar is. „Als de melding maandag bin nengekomen is moet het kadaver normaal gesproken dinsdag door ons depot in Hansweert worden opgehaald. We rijden vier dagen in de week door Zeeuws-Vlaan deren met uitzondering van woensdag. Waarom het kadaver dinsdag is blijven liggen weet ik niet. Ik begrijp dat het heel ver velend is. Maar donderdag is het zeker weg." EDITIE ZEELAND I Kantoren lfe!"2en' Hulst en G°«. n en en telefoonnummers J"11 Pagina A2. Ifeningstijden: ■"0-12.3O/13.30-17.00 uur. I^actie ,6 1.8 |rft-n,spo«), tCe«Maas, I ovincie redacteur). |fcdit?«nh^erstraeten Tlvè tel. 09-3293459940. 893 WEG 31 - TERNEUZEN 01150-18500 Van onze verslagger Graauw - Bij de landbouwers en vrachtvervoerders in de omgeving van Graauw ging deze week een zucht van ver lichting op. De sloop van de dijkcoupure nabij de Oude Kaai begon en daarmee ging een jarenlange wens in ver vulling. De coupure, een doorsnijding van de daar aanwezige binnen dijk die in geval van overstro ming gesloten kan worden, zorgt al jaren voor veel verkeerspro blemen. Omdat de dijkdoorsnij- ding zo smal is kan het land- bouwverkeer maar moeilijk ma- noevreren. Vrachtwagens kun nen er al helemaal niet door en het is dan ook herhaaldelijk voorgekomen dat een truck zich muurvast reed. De problemen werden nog erger, toen een paar jaar geleden het dorpspleintje net voor de coupure werd herin gericht. Vanuit Graauw is al jaren aan gedrongen op sloop. Telkens stuitte dat op het probleem dat de coupure nog een waterkeren- de functie had. Met de herzie ning van het binnendijkentracé is die functie geschrapt en werd de sloop mogelijk. Het verdwijnen van de coupure is niet alleen voor de boeren een goede zaak, maar ook voor het waterschap. Immers, het vracht verkeer kan voortaan via het dorp Graauw naar de veerboot Voortvarend worden deze restanten van de dijkcoupure opgeruimd. in Perkpolder en hoeft nu niet meer over de polderwegen. Deze instantie had er echter geen geld voor over en liet de zaak aan de gemeente Hulst over. Die besloot het benodigde geld uit te trekken ook nog vier parkeerplaatsen bij voor de sloop. Meteen komen er op de Oude Kaai. „Het is een hele goede zaak dat de problemen nu opgelost wor den", zegt voorzitter J. Steijaert van de Graauwse dorpsraad. „Vanuit de dorpsraad en ook vanuit de landbouw hebben we er telkens op gehamerd. Dit is een aanzienlijke verbetering voor de doorstroming van het verkeer." In het verleden gingen overigens ook stemmen op om de coupure te behouden, vanwege de histori- Er is te Terneuzen sprake van een stuk je High-Tech, waar in zestien oesters de hoofdrol vervullen. De waterbewoners zijn als uitzendkrachten in dienst genomen door Dow Benelux. Acht oesters zijn in het binnenstromende koelwa ter van Dow neergezet en acht andere kregen een plaatsje in de pijp, waardoor het koelwater de installaties van onze chemische reus weer verlaat. Waarom dit alles? Wel, u moet weten dat Dow zijn in komende koelwater pleegt te vergiftigen met chloor, ten einde binnenwaggelende schelpdieren te doden. De beesten hechten zich anders namelijk aan de wanden van de koelpijpen en verstoppen zo het koelproces van de fa briek. Omdat Dow het milieu een warm hart toedraagt, wil men het met die chloorstoten ook weer niet te gek maken. Te veel chloor in het gebruikte koelwater betekent dat er gif tig water in de Westerschelde wordt geloosd. Door nu acht oesters aan de ingang en acht andere aan de uitgang te posteren kan men het chloreren precies onder controle houden. Een oester die met chloor wordt bestookt doet namelijk zijn schelpen op elkaar en wordt meteen wat hij spreekwoordelijk is: een zwijgertje. Ergo: aan de inlaalzijde horen de acht daar geplaatste oesters uit zelfbe scherming hun schelpen dicht te houden. Aan de uitlaatzijde behoren zij, als het goed is, juist opgelucht te geeuwen en te gapen als teken dat het uitstromende koelwater chloorvrij is. Iedereen kan tevreden zijn, zou je denken, en de investe ring van anderhalf miljoen in het oestercircus lijkt meer dan verantwoord te zijn. Maar Dow en de Kema (de beden ker van het oesterplan) maak ten één kapitale fout: zij gin gen het mensdom in details vertellen hoe zij het kunstje met de zestien oesters uitvoe ren. „De beestjes," zo vertelde men met rode wangetjes van opwinding, „zijn voorzien van sensors, die met tandartsen- lijm aan hun schelpen zijn bevestigd." De sensors regis treren in de tv-reclame voor Grodino. Als de oester vlin ders in zijn buik voelt (chloor- stoot!) knalt hij zijn kaken op eikaar. Voelt hij zich senang (geen chloor in het water), dan spert hij ze open." Allemaal nog tot daar aan toe, maar laten de Kema en Dow weten, dat ze de oesters op een computer hebben aan gesloten, om het geklepper te kunnen volgen. En dat schoot de nationale vereniging tot berscherming der dieren in het verkeerde keelgat. „Ook een oester heeft een gevoels leven," liet de Dierenbescher ming weten. Hun Haagse woordvoerder, de heer N. Dorland, zei zelfs letterlijk: „Wat Dow en de Kema doen is domweg ver schrikkelijk. Men stelt dieren bloot aan giftige stoffen, puur en alleen omdat zulks minder kost dan wanneer men tech nisch geavanceerde appara tuur zou gebruiken." Requiem voor zestien oesters Bij dit soort uitspraken vallen bij mij de vullingen uit mijn kiezen. De oester is bij mijn weten het enige zeewezen dat door miljoenen fijnproevers levend en wel in de slokdarm wordt neergelaten, om daar als dure delicatesse zijn repu tatie van potentie-opjutter waar te maken. Het dier komt, na op inbrekerachtige wijze van zijn bovendeksel te zijn beroofd, op zijn weg naar de uitlaat allerlei gemene zu ren en zouten tegen die het doen verteren tot iets dat zelfs door zijn moeder niet meer wordt herkend. In die treurige toestand mag het beestje te rug naar de zilte wateren waarin het ooit geboren werd. Als ik een oester was: ik zou terstond opteren voor een sensor op mijn rug en een warm plekje in het koelwater circuit van Dow. Maar ja, een oester zegt nu eenmaal niks. Ware het wel zo: men zou het geschater van zestien uitzend- oesters langs de boorden van de Westerschelde horen schallen St.-Jansteen COLLECTE - De EHBO afde ling St-Jansteen hield een huis-aan-huis-collecte waar van de opbrengst 1407,75 was. WANDELEXCURSIE - De natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut houdt zon dag 19 september een wande lexcursie in de Steense bossen. De tocht begint om 09.30 uur aan de van Hogendorplaan te Kapellebrug. Excursieleider is Edie Bogaert. Clinge HENGELEN - 43 vissers wa ren present tijdens de wed strijd die gehouden werd door de Clingse Hengelaarsvereni ging. De Axelse visvereniging Geduld Overwint Alles deed eveneens mee aan deze wed strijd. Uitslag 1. Willie Arens van GOA 2800 gram. 2. Danny Bertram van Clinge 1660 gram, 3. Willie Jansen van GOA 1600, 4. Niels Erperlinck uit Axel 1010, 5. Edmon Par- mentier uit Clinge 850 gram. In het verenigingsklassement staat Axel aan kop met 1242 gram en Clinge volgt met 802 gram. Voor de wisselbeker zijn 2 viswedstrijden gehouden en Clinge staat eerste met 2022 gram gemiddeld, terwijl Axel een gemiddelde van 1964 gram heeft. Kloosterzande SCHOOLKAMP - Leerlingen van groep 8 van basisschool Ter Duinen vertrekken woens dagmiddag voor een driedaags verblijf in vakantieoord Wel tevreden in Oostkapelle. Tij dens deze dagen brengen de leerlingen onder meer een be zoek aan Veere, het strand en het Zeeuws Biologisch Mu seum en staan verder allerlei sportieve, recreatieve en leer zame onderdelen op het geva rieerde programma met na tuurlijk de nodige ontspan ning in de avonduren. Als be geleiding gaat een aantal leer krachten en ouders mee. Kieldrecht RUILDAG - Postzegelclub De Kieldrechtse Verzamelaars vrienden houdt zondag 18 sep tember de maandelijkse ruil- dag in zaal Sint-Michiel van 09.00 tot 12.00 uur. Tijdens de maandelijkse mini-tentoon stelling toont P. Verbeek oude prentbriefkaarten van Kield recht. KREKELS - De vereniging 't Vlottend Scheepje gaat zater dag 18 september krekels ra pen. Het vertrek is om 07.45 uur te Kieldrecht. Vrijwilli gers kunnen zich nog steeds aanmelden. De opbrengsten komen ten goede aan gehandi capten. Nieuw-Namen COLLECTE - De collecte voor het Koningin Wilhelmina- fonds heeft 1132,- opge bracht. Zandberg PIEREN - In de feesttent werd een pierbalwedstrijd gehou den waaraan dertig personen deelnamen. Uitslag: 1. J. Blommaert, 2. G. Herwegh, 3. E. Boeykens. FOTO WIM KOOYMAN sche waarde. „Maar dit is eigen lijk geen geheel gave coupure", weet Steijaert. „In de omgeving zijn er nog exemplaren te vinden die van groter historisch belang zijn dan deze. Nabij Duivenhoek bijvoorbeeld is er nog een hele gave coupure." HULST - Café De Vrijbuiter, 20 uur, prijskaarting. KLOOSTERZANDE -Café De Kombuis, 19.30 uur, vleesprijskaarting. LAMSWAARDE -Café De Lamsoren, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. AXEL - Gregoriuscentrum, 14 uur, serie prijskaarten. HEIKANT - 't Heike, 13.30 uur, KBO, kaarten/bingo. I CLINGE - Malpertuus.ANBO, 13 uur, hobbymiddag. IGRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur, kaarting. I HENGSTDIJK - 't Jagershuis, 14 uur, prijs kaarten. I SAS VAN GENT - De Roselaer, 14 uur, koers- bal.

de Stem | 1993 | | pagina 17