UPPER eidemij wil partner overnemen Stuur uw koffer vooruit op verkenning. )e Nederlandsche Bank: maatregelen 4uiF zijn voorlopig onnodig 32^5 nu I Ë!ÜL Frans protest tegen Gatt Miljoenen schade voor Friesland Frico Domo DSM gaat kunstmestpoot saneren Du Pont schrapt banen bij sanering in chemie-sector ggTBM ECONOMIE A7 (TIE IS IN HUIS, UIT I EN BURDA, ETC.» Huis-Vrouwtjes rnhems bedrijf na overname een van de grootste ingenieursbureaus ter wereld I Hypotheekrente [verder omlaag Wij brengen uw bagage van deur tot deur. 225 banen weg in IJmuiden KOP MUNT WerkMannen! ECONOMIE KORT [ïEMBER 1993 A bont nemours Mstman kodak Jxon corp jrd motor In. electric In motors ftodyear itt-pack. bus.mach. ttel.tel. [cdonnell erck co. il oil i central feilips limerica ftyal dutch fears roebuck |e-south.pac. ico inc. [nited techn. mane loud Ibewerkt ft werkt filver Ibewerkt ftwerkt J' 80» tin 65V, 8 53» a w m '8 70» (J, 43* 93 9 '9 I)» 87» m 9' 3W 77» 3!» '5 45» NBH IQij, 5», 5J,4 10% Ij» 60» 6S| 53% 57» 14 H 14 14 25» an fieri 22,000 per| 195-265 pertó 910 POtj DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 0e verslaggever Bosch - De Nederlandsche (dNB) neemt vooralsnog geen 'Lgeien om de gebreken van 'nieuwe briefje van honderd - de "aan te pakken en verwacht dat jok niet nodig zal zijn. „breken kwamen aan het licht bleek dat bij flinke mishandeling van het biljet een stukje van de gouden zon en enkele fluorescerende planchet- tes afbrokkelden en dat plekjes van de zwarte letters, waaronder van de tekst 'De Nederlandsche Bank', eraf schoven. Het biljet wordt gedrukt bij drukkerij Johan Enschedé in Haarlem, waar ook het nieuwe paspoort gedrukt zal gaan worden. Ir. J. Wotte, technisch manager bij Johan Enschedé, zegt dat er bij de produktie geen enkel probleem was, maar bij intensieve laboratoriumtests 'bleken bepaalde onderdelen wat min der resistent'. Hij kenschetst de zaak als een 'compro mis tussen beveiligingseisen en circula- tiebestendigheid'. Daarmee geeft hij aan dat de geringe slijtvastheid eigen lijk al bekend was. Een woordvoerder van de DNB bevestigt dat ze inderdaad wisten dat de stipjes uit het biljet te krabben waren. De DNB besloot de stipjes toch te handhaven omdat ze dienen als beveiliging tegen kopiëren. Het eventuele loslaten van de stipjes doet niets aan de echtheid van het biljet af. Zelfs een biljet zonder stipjes is nog steeds honderd gulden waard. De woordvoerder van DNB zegt dat uit eerder onderzoek niet gebleken is dat ook de verf loslaat. De proeven die afgelopen weekeinde op televisie ge daan zijn, waren allen onder zeer extre me omstandigheden uitgevoerd. Volgens Arie van Kroonenburg, chef van een drukkerij in waardepapieren in Schijndel, is echter ook bij normaal gebruik van het briefje met de loep al slijtage te constateren. Hij vindt de veiligheid van het produkt onaanvaard baar. Het WD-kamerlid Hans Dijkstal heeft laten weten minister van Financiën Wim Kok over deze zaak aan de tand te voelen. vk vorige koers sk slotkoers gisteren a later? b bieden c ex claim e gedaan/bieden d ex dividend l 5 gedaan/laten g bieden en ex dividend h laten en dividend k gedaan en laten ex dividend I gedaan en bieden ex dividend j 1190 1145 1585 197 140 164 I 138 I 270 I 1639 1258 137 I 525 412 556 1657 I 281 148 202 228 161 135 500 175 140 140 273 140 171 196 i 459 131 188 315 265 210 143 292 547 248 2436 159 208 255 139 441 646 151 146 13,30 14,00 0,40 a 0,20 2,00 2,20 3,70 3,90 0,90 0,80 1,50 1,50 2,80 2,60 5,80 5,40 2,50 1,90 4,30 b 5,40 1,80 2,10 5,60 b 6,50 2,50 a 2,80 39.00 a 38,50 1,70 0,60 2.90 1,50 5,70 3,40 9,00 6,80 b 4,50 3,60 8,50 6,60 3,70 3,70 4,50 a 1,70 5,40 3,00 1,10 a 0,60 13,00 a 9,00 a 7,80 5,80 a 1,30 1,20 4,00 a 5,00 2,30 2,00 3,80 4,10 1 1,20 120 j 2,90 3,00 1,30 4,40 a 0,90 2,00 11,90 0,70 8,40 1,60 1,20 4,30 0,70 J 1.70 11,50 0.80 10,00 3,20 0,80 1,40 0,80 a 0,90 1,00 1,10 b j 16,00 12,00 25,00 b 22,00 a I 9,50 7,50 0,70 a 0,60 2,80 3,00 1,70 1,00 6,70 b wo WC >5 4 het harde be*>ls- die zich overdag ve^0\ zoeken SexcontactH sne en discreet 50 cphm- 06-340.320^5^-. BU u in de buurt zijn er genoeg meiden die 6q in willen! Luister voor cphm 06-350.340.77 Lenze redactie economie L,em - Heidemij denkt door de overname van de ïikaanse partner Geraghty Miller beter een voet kende deur te krijgen bij het bedrijfsleven in Europa. name verwacht het Arnhem- -ienieursbureau op deze ma il een entree te hebben bij jjdpese dochterondernemingen Tl Amerikaanse bedrijven. mij hoopt binnen enkele Egden de overname, in de Cvaneen aandelenruil, rond i'tbben. Daarmee wordt Hei- Ti volgens een woordvoerder [let bedrijf een van de groot- f zelfstandige ingenieursbu- L ter wereld. Het Arnhemse Lu behoort nu tot de groot- Jvan Nederland en tot de I-tien van Europa. 1 nieuwe combinatie is goed teen omzet van bijna 700 Jjoen gulden en telt ruim vier tiend werknemers. Of het sa tan negatieve gevolgen zal svoor de personeelsbezet- ;an Heidemij nog niet zeg- fciemij en Geraghty Miller ben elkaar nog vrij kort. De tee bedrijven kwamen met el- li: in contact toen de Ameri- I .Amsterdam (anp) - De da lende rente op de geld- en I apitaalmarkt begint door I ie iverken in de hypothee- Ikrente. Met ingang van van- I taag verlaagt ING Bank de ■rente voor alle hypotheken, [«geacht de looptijd, met 173 procent. Het laagste ta- liiei bij deze bank komt I daarmee op 7 procent. I De Postbank, altijd wat ag- I eresiever optredend in de larkt, verlaagt de rente leveneens met 0,3 procent. |De annuïteitenlening, een ■veel voorkomende hypo- [takvorm, met een looptijd I m 5 jaar (met gemeentega- Ifflitie) komt dan op 6,9 pro- Iced. I Verzekeraar Nationale-Ne- Icerlanden brengt de mini- I snmrente voor de levenhy- I potheek met een looptijd I van vijf en tien jaar ook met 1U procent omlaag tot 6,9 e dit jaar snel gedaalde cvjotheekrente heeft ook een hausse teweeggebracht -•het bedrag aan verstrekte hypotheken. Zowel ING hank als de Postbank mel- ®i dat zij in de eerste zes ®pectievelijk acht maan- "7 van dit jaar de helft er aan hypotheken heb- i afgesloten dan in de- 'de periode van 1992. kanen op zoek waren naar een goede techniek om vervuilde grond te reinigen. Dat resulteer de erin dat de twee bureaus vorig jaar de gezamenlijke on derneming ART oprichtten, die met een Heidemij-procédé de Amerikaanse markt is opgegaan. Is het Arnhemse bureau actief op het gebied van onder meer mi lieu, landinrichting, infrastruc tuur en bouw, de Amerikaanse partner is gespecialiseerd in mi lieu. Het bureau hield zich eer tijds bezig met de bescherming van grondwater en breidde het werkterrein uit tot de reiniging ervan, bodemsanering en activi teiten op het gebied van lucht verontreiniging. Geraghty Miller telt zo'n 1150 werknemers en behaalde vorig jaar een omzet van 250 mil joen. Het bureau heeft 47 kanto ren verspreid over de Verenigde Staten. Ook in Groot-Brittanië heeft het een vestiging. Heidemij heeft meer dan 3200 mensen in dienst en behaalde vorig jaar een omzet van 423 miljoen. De twee zijn volgens de woord voerder van Heidemij gaan pra ten over een overname omdat beide uitbreiding van hun werk terrein in Europa nastreven. Ze denken via elkaar dat doel te verwezenlijken. Daarnaast is het Arnhemse be drijf hard bezig meer omzet uit het buitenland te halen. Kwam in 1991 nog 17 cent van iedere verdiende gulden uit het buiten land, vorig jaar was dat 21 cent en dit jaar wordt het een kwart je. Binnen enkele jaren wil Hei demij veertig tot vijftig procent van de omzet over de grens ha len. De expansiedrang is de laat ste jaren sterk gericht geweest op Duitsland. Daar werden in drie jaar tijds drie bureaus inge lijfd. Halfjaarcijfers Heidemij heeft het eerste half jaar van 1993 afgesloten met een bedrijfsresultaat dat 33 procent hoger was dan in de eerste zes maanden van 1992. De resultaat kwam uit op 10,5 miljoen, zo is gisteren bekendgemaakt. Netto bleef ƒ8,3 miljoen winst over, drie ton meer dan vorig jaar. De omzet groeide met 23 procent tot 237,3 miljoen. In de cijfers tellen voor de eerste keer ook die mee van ingenieurs bureau Grabowsky Poort, dat begin dit jaar werd overgeno men. Heidemij handhaaft de prognose dat het jaar wordt af gesloten met een winst die ver gelijkbaar is met de 18,5 mil joen over 1992. Met teksten op een combine protesteert een Franse boer tegen de landbouwpolitiek (inclusief het Gatt-beleid) van de Franse regering. Boeren uit heel Frankrijk maken zich dezer dagen op voor een grote protestmanifestatie morgen in Parijs. foto afp Wilmington/Rotterdam (rtr/anp) - Het Amerikaanse chemie concern Du Pont wil binnen de chemiedivisie 4500 banen schrappen. Daarmee verdwijnt ongeveer zeven procent van het' werknemersbestand. Bij de chemie-sector werken 66.000 mensen. Leeuwarden (anp) - Friesland Frico Domo, fabrikant van baby- en kindervoeding, lijdt miljoenen guldens schade omdat in een partij aluminiumdeeljes zijn terechtgekomen tijdens onderhoudswerkzaamheden aan opslagcontainers. Het gaat om een partij Frisolac uit maart en april. Totaal zijn daarvan toen vier miljoen blikken geproduceerd. Met de saneringsoperatie is een bedrag van 374 miljoen dollar gemoeid, zo maakte het bedrijf gisteren bekend. In 1994 moet de herstructurering zijn afgesloten. Vooral de nylon-afdeling wordt getroffen door de bezuiniging. Ook de Europese chemische acti viteiten trekken de broekriem aan. De kosten gaan met een half miljard dollar omlaag, zo verwacht de concernleiding. Of (ADVERTENTIE) de bezuinigingsmaatregel ook gevolgen heeft voor de in Neder land gevestigde Du-Pontbedrij- ven is niet bekend. Du Pont bezit onder meer twee fabrieken in Rotterdam, die zich bezighouden met de produktie van grondstoffen voor nylons. De verouderde fabrieken werden vorig jaar overgenomen van het Britse chemie-imperium ICI. Du Pont klaagde Akzo enkele maanden geleden aan wegens dumping bij de verkoop van het supersterke Aramidevezel in de Verenigde Staten. „In Nederland gaat het om 120.000 blikken. In ongeveer 12.000 blikken kunnen alumi- niumdeeltjes zitten," aldus woordvoerder Peter den Oudsten van Frico Domo. Daarnaast zijn 350.000 blikken, bestemd voor het buitenland, uit de handel genomen. Daarvan zijn hoog stens 30.000 blikken vervuild. De mogelijk verontreinigde blik ken kunnen ongefrankeerd wor den teruggestuurd naar de zui velfabriek. „Het is voor ons het belangrijkst dat we de blikken terugkrijgen voordat zij bij de consument komen. Wat het wer kelijk gaat kosten, kunnen we nu toch nog niet bekijken", aldus Den Oudsten. De verzekering dekt niet alles omdat de eigen onderhoudsdienst de schade heeft veroorzaakt. Friesland Frico Domo heeft van af zondagavond ongeveer 4.000 telefoontjes gekregen van men sen die zekerheid wilde hebben over de blikken. De hele nacht ook zijn nieuwe blikken bezorgd bij mensen die dringend baby voeding nodig hadden. Het laboratorium van Friesland Frico Domo heeft zelf de blikken onderzocht op vervuiling. TNO- voeding is geraadpleegd over de eventuele gezondheidsrisico's. „Er blijkt geen gevaar voor de gezondheid", aldus G. Schaafs- ma, hoofd van de afdeling fysio logie van TNO. „Alleen een kort stondige irritatie van het maag darmkanaal is in een enkel geval mogelijk." In samenwerking met de koerier EMS biedt NS sinds kort voor alle trein reizigers iets nieuws: de bagageservice. Dat werkt als volgt: de dag voordat u op reis gaat belt u gratis 06-0456 van EMS. Uw bagage wordt dan bij u thuis opgehaald en afgeleverd op welke Neder landse bestemming u maar wilt. Als u aankomt, staan uw koffers al op u te wachten. Uiteraard kunt u aan het einde van uw reis uw bagage ook weer thuis laten bezorgen. De prijzen zijn als volgt: Eén koffer: enkele reis f 32,50, retour f 52,50. Twee koffers.- enkele reis f 42,50, retour f 62,50. Van onze redactie economie Heerlen - DSM gaat de produktie van kunst mest in IJmuiden met 40% verminderen tot 450.000 ton per jaar. De ammoniakfabriek, die ter plaatse de voornaamste grondstof levert voor de kunstmestproduktie, wordt zelfs helemaal gesloten. De ingreep gaat volgens DSM 225 banen kosten. DSM heeft in IJmuiden circa 360 mensen op de loonlijst staan. Het chemiebedrijf verdedigt de maatregel door te wijzen op de aanhoudende daling van het gebruik van kunstmest in Europa. Ook wordt de markt volgens het concern overspoeld door goedkope kunstmest uit Oost-Europa. DSM zegt dat het bedrijf hierdoor in vijf jaar 40% omzet is kwijtgeraakt. Het chemieconcern ver wacht ook niet dat de markt zich zal herstellen. DSM zegt gedwongen ontslagen in Ijmuiden te willen voorkomen, maar geeft geen garanties op dat punt. „Dat is onder meer afhankelijk van de opstelling van de vakbonden", zegt een woord voerder van het bedrijf. DSM heeft de bonden gisteren geïnformeerd over de reorganisatie en uitgenodigd om te komen onderhandelen over een sociaal plan. DSM biedt de bonden onder meer een vervroegde uittredings regeling voor oudere werknemers aan. De bonden hebben gisteren geschokt gereageerd op de ingrijpende reorganisatie. „Dit is opnieuw een harde klap voor het personeel. Circa 15 jaar geleden werkten hier nog 2000 mensen", reageerde bestuurder van der Molen van de Unie BLHP ontdaan. Hij vroeg zich af of het Ijmuidense bedrijf in afgeslanke vorm nog wel overlevingskansen heeft. Ook riep Van der Molen de politiek op maatregelen te treffen tegen de zijns inziens oneerlijke concur rentie uit Oost-Europa. „Hoewel Nederland op een gasbel zit, moeten de bedrijven hier tien keer zoveel voor hun aardgas betalen als hun concur renten in Oost-Europa." DSM produceert behalve in Ijmuiden ook in Ge leen, België en in Frankrijk kunstmest. De totale produktie bedraagt 2,5 miljoen ton per jaar. Een woordvoerder van de onderneming benadruk te gisteren dat er op dit moment geen plannen zijn om binnen afzienbare tijd ook in Geleen de produktie te verminderen of in andere vestigingen waar kunstmest gemaakt wordt. Anderzijds sloot hij dergelijke ingrepen niet uit als de marktomstandigheden nog verder verslechte ren. „Het wordt er natuurlijk niet vrolijker op", schetste hij de actuele situatie in de branche. De vraag naar kunstmest daalt volgens DSM al jaren. Een van de voornaamste oorzaken is volgens het concern de vermindering van de landbouwpro- duktie in Europa. Ook de aanscherping van mi lieu-eisen hebben een rem gezet op het gebruik van kunstmest, benadrukt het concern. DSM is sinds 1986 onafgebroken bezig met een zogeheten frontversmalling in de kunstmestb- ranche. Werkten destijds bij het bedrijf nog 5000 mensen in deze bedrijfstak, na de reorganisatie in Ijmuiden zijn het er nog maar 1000. Ook qua omzet is de betekenis van de kunstmestproduktie voor DSM aanzienlijk verminderd. Mannen, opgelet! Mocht u voor de buurvrouw een klusje opknappen, maak er dan wat van. Dus niet onbenullig met de gereedsschapskist binnen waaien, om laconiek onder de aanrecht te gaan hangen, niet eerst een saffie draaien en een kop zwarte koffie door de strot gieten, neen, showen'. Zet de wc-pot op de schou der, schudt eens trots met die bierbuik over de riem (je hebt er immers voldoende voor be taald), zwier vrolijk met de heupen en laat zien wat je hebt! De buurvrouw zal bewonde rend en begerig naar al dat drillende mannenvlees kijken en verlangend applaudiseren, juichen, steunen, kreunen, als de deksel maar op de pot past! Met de nieuwe reclamespot van Karwei wordt eindelijk een hulde gebracht aan de gewone werkmens. Wat? Werk man. Want met al dat geneuzel over emancipatie en een slimme meid die op een technische toekomst wordt voorbereid, blijft de gemid delde installateur een man. Niks geen werkvrouwen te zien in de commercial van Karwei. Ouderwets zitten ze aan de kant. Gekleed in hun mantelpakjes laten ze die macho-mannen in echte werk- kleren voorbij komen. Die klaren het karwei met hun apparaat, dat zij parmantig ronddragen om de vrouwtjes te imponeren. Heerlijk, heerlijk, eindelijk mag de man zichzelf zijn. Hij hoeft zich niet van zijn beste kant te laten zien - weineen. Hij mag zijn enige, rauwe, gouwe kant ongemoedereerd aan het vrouwenvolk te kijk laten hangen. Ik heb eerlijk gezegd geen flauw idee waar de commer cial op slaat, maar leuk is ie wel. Dus heren, op Karwei! Bent u NÓG-verzekerd? En is NOG van succes verze kerd? We kenden NOG nog niet voldoende. Dus werd deze zo mer het mooie, leuke, humo ristische filmpje Soms zit het mee, soms zit het tegen van stal gehaald. U kent het film pje van de burgermevrouw die met haar onderdeuren hond en onderdeuren-burger man keurig aangelijnd door Door Willem Reijn het park loopt. Daar is ook een bovendeu ren-meneer, wat minder bur gerlijk en bovendien in het bezit van een onaangelijnde bovendeuren-hond. 'Astor, Astor', schreeuwt de man nog naar zijn bouvier, die wellus tig op de konijnachtige af stormt. Astor bedenkt dat dit hondje geen partij is en qua voedings waarde ernstig tekort schiet en draait om. Soms zit het Ze mogen hier helemaal niet los lopen', klaagt burgertut tegen burgermannetje. De aangelijnde dog van de kennis lijkt minder gevaar op te leveren. Tot ze tot haar verbijstering alleen nog het einde van de riem in de hevig smakkende doggebek ziet hangen. Soms zit het tegen. Tijdens de zomermaanden zag ik de spot een keer of zes per avond. Dan blijkt humor een boemerang te kunnen zijn. Hij ging vervelen. Toen kwam Nickie. De kalen de Nickie krijgt telefoon. Zijn toepet is klaar! Bij de zwaar homofiele, c.q. criminele kap per, een engerd van het zui verste water, wordt Nickie ontvangen door twee draai- kontjes van medewerksters. De dames lijken danig opge wonden van zijn nieuwe haar dos. Soms zit het mee. Thuis schrikt het huisvee zich een hartinfarct. Ze hangen in de gordijnen, springen vazen om en verbouwen in een aan val van hypernervosia de woonkamer. Soms zit het te gen. NOG is gelukkig niet in de. valkuil van de wegwaaiende toepet getrapt. Soms zit het mee. Maar of deze spots meteen met verzekeringen worden ge- assioceerd? Soms zit het te gen. ben ik bang. Weer banen weg bij Delft Instruments Delft - Bij Delft Instruments Medical Equipment Medizinelelek- tronik verdwijnen in Berlijn en Giessen 70 banen. Enkele maanden geleden zijn bij deze Duitse dochter al kleinere reorganisaties in uitvoering gekomen. De reorganisatie is het gevolg van een vermindering van de afzet in de Duitstalige landen. Delft Instruments wil de produktie en onderzoek en ontwikkeling van elektrotherapeutische produk- ten in Nederland concentreren. De buitendienstorganisatie in Duitsland blijft op de huidige sterkte. De produkten voor elektrotherapie zullen in Brunssum worden geproduceerd. Nationale-Nederlanden verkoopt dochter Den Haag - Verzekeraar Nationale-Nederlanden, onderdeel van Internationale Nederlanden Groep, verkoopt zijn Britse doch teronderneming Life Association of Scotland in Edinburgh. Koper is Britannia Life, een onderdeel van de Britse Building Society. De reden van de verkoop is volgens een woordvoerder de geringe schaalgrootte van de onderneming. Life Association behaalde in 1992 met 515 werknemers een omzet van 73,1 miljoen pond sterling (204 miljoen gulden). Life Association is ook niet bepaald een kroonjuweel. De verzekeraar draait al een aantal jaren met verlies. Groothandel Wolff schrapt honderd banen Gouda - De elektrotechnische groothandel Wolff in Gouda gaat zijn organisatie ingrijpend herstructureren. Daarbij wil het bedrijf het aantal arbeidsplaatsen terugbrengen van 317 tot 217. Gedwongen ontslagen zijn niet te vermijden. Aanleiding tot de reorganisatie is het uitblijvende marktherstel in de consumentenelectronica en het elektrotechnische installa tiemateriaal. Vorig jaar leed Wolff een verlies van 6,4 miljoen gulden. Bij de presentatie van het jaarverslag in mei liet de directie al weten dat door de stijgende werkloosheid en de slechts zeer kleine of geheel ontbrekende stijging van de koopkracht de moeilijke situatie in de elektrotechnische branche zal aanhouden. Albert Heijn wil tot tien uur open Den Haag - Albert Heijn is voorstander van het openhouden van de winkels tot tien uur 's avonds. Op die manier denkt AH de slag aan te kunnen met de horeca, zegt directeur Dorsman. Hij vindt dat de ondernemer zelf moet kunnen beslissen hoe Iaat de winkel sluit, met als grens tien uur. Alleen dan zal het mogelijk zijn explosief te groeien wat betreft de verkoop van verse kant- en klaarmaaltijden. AH is wel tevreden over de tot half zeven verlengde sluitingstijd, vooral in de stedelijke gebieden. In honderd van de 450 filialen slaat dat niet aan. Dorsman schat dat een vijfde van de winkels beter af is, als ze de extra uren op maandag- en zaterdagochtend gebruiken. Topman Ballast Nedain stapt op Amstelveen - De interimvoorzitter van de raad van bestuur van het bouwconcern Ballast Nedam, A. Glimmerveen, heeft deze functie neergelegd. Nu de besturen van Boskalis Westminster en Ballast Nedam de mogelijkheden onderzoeken van vormen van samenwerking ziet hij zijn taak als afgerond. Het bestuurslid ir. R.B. Schermer heeft het interimvoorzitterschap overgenomen. Volgens een woordvoerster van Ballast Nedam is er geen sprake van onenigheid binnen de top van het concern. Glimmerveen was tijdelijk voorzitter, maar nu er plannen worden gemaakt voor een verdere toekomst wil hij gezien zijn leeftijd dit liever aan jongeren overlaten. Glimmerveen is 71 jaar.

de Stem | 1993 | | pagina 7