VS en Somaliër» weer slaags week Oproep voor gebruikers van Frisolac kindervoeding VN weten niet waarmee ze in Somalië bezig zijn' DU9 MKA DOA MKA DOB MKA DOE MKA einde lijden' Jartijen beschuldigen elkaar van aanvallen op ziekenhuis CDU wil harde aanpak van rechts-radicalisme FRIESLAND Frico Domo iflSTEM BUITENLAND A5 tijdschema [ïstelling 'alestijns elfbestuur letabletten, vloer- /it 12m, j 79 Jenier ten. Uiiita kondigt bestand aan BUITENLAND KORT Het is gebleken, dat er in blikken Frisolac baby- en kinder voeding aluminiumdeeltjes kunnen voorkomen. Onderzoek heeft uitgewezen dat er nagenoeg geen sprake is van enig gezondheidsrisico. De deeltjes, die mogelijk worden gecon sumeerd, verlaten het lichaam langs natuurlijke weg. In een enkel geval kan een kortdurende irritatie optreden van het maag-/darm kanaal De mogelijk verontreinigde blikken zijn herkenbaar aan een code, die aan de onderzijde van het blik is aangebracht. Het gaat om blikken van 900 gram. Heeft u één of meer blikken Frisolac in huis, kijk dan aan de onderzijde van het blik of één van de volgende codes op de onderste regel staat: Treft u één van deze codes aan, dan is er een kans dat er deeltjes in voorkomen. Gebrüik de inhoud niet, maar retourneer het blik waarop de bewuste code is vermeld. U kunt het blik ongefrankeerd sturen naar: Kindervoeding Antwoordnummer 6049 8900 VC LEEUWARDEN Vergeet daarbij niet uw naam, adres, woonplaats en uw bank- of postbanknummer te vermelden, dan zullen wij u direct het aankoopbedrag vergoeden. FRIESLAND Frico Domo heeft een gratis informatienummer geopend voor consumenten: 06-0227434. [TEMBER 1993 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 f>t dat dit akkoord J t van smart en lijden In vrede, samenleven vree tie gaarne zeggen dat, •lijk en ernstig menen uilen, zoals beloofd er een duurzame opJo'J landelen, en met al 0„ over een duurzame vr, voor allen. Wij Zullen driehoek van Jorcja ■jnen en Israëliërs in ek van politieke triomf nische welvaart verant| IVi) zullen onze barrièrf frn en onze straten verb >pdat goederen en gaJ rij naar de heilige piaats ïere kunnen bewegen La. i°r eens en altijd afschel i van oorlogen, dreig™, nselijk lijden. Wij uldigd aan onze geval! en en de herinnering aai chtoffere van de holocaust ietreuren ook het verlid nschuldige Palestijnse j Wij beginnen een niej Jie dag kan lang zijn B tdagmgen zijn enorm linister van Buitenlands Warren Christopher vei de: „De Israëliërs en d lijnen hebben een dramati stap gezet in de richtm :en rechtvaardige, duurza :n alomvattende vrede, di even van de mensen in he en-Oosten kan verbeterei ebben de barrières van haa .gst doorbroken. Tijdens di s hebben zij buitengewon en leiderschap getoonc leeft echte hoop dat zij d die vandaag is pullen voltooien". [Russische ambtgenoot ej Kozyrev, merkte op: ,J dat het werkelijk een tiji Ivreugde is, maar geen tiji euforie. Helaas is dit slecht -rste stap, een belangrijke 1 pas de eerste van een Ian nge weg." jgaoisuu (afp/rtr/dpa) - het zuiden van Moga- ïshu zijn maandag, na m dagen van relatieve ust opnieuw bloedige ge- jchten uitgebroken tus- [5 Amerikaanse troepen „Somalische strijders. ruzalem (dpa) - Bij het raëlisch-Palestijnse prin- pe-akkoord is het hier dschema overeengeko- en; tl oktober 1993: Het ak- ord tussen Israël en de LO treedt in werking; I 3 december 1993: Begin Bn de Israëlische terug- tekking uit Jericho en de azastrook; 7 april 1994: Voltooiing bn de Israëlische troepen- Irugtrekking uit Jericho en ie Gazastrook; 7 juli 1994: verkiezingen bor de zelfbestuurs-Raad Bn de PLO; 10 juli 1994: Voltooiing an de verplaatsing van de iraëlische troepen in de Westelijke Jordaanoever en e Gazastrook; 30 april 1996: Begin van Iesprekingen over een.per- ïanente regeling, drié jaar a de terugtrekking uit Ga- Ia en Jericho; 7 april 1999: einde van de vergangsperiode. Einde an de ambtstermijn van de 'alestijnse Raad (Over- angsbestuur). ïr, j, ii schotenwisselingen zijn Amerikaanse militairen ge- Ugeraakt, aldus woordvoer- - David Stockwell van de Ver fje Naties. Onder de Soma- k vielen 37 doden en 62 ge- jen, meldde de Somalische ia'tionale Alliantie (SNA) van «heer Mohamed Farah Ai- twee uur dreunde de eaiische hoofdstad onder de „gekend hevige beschietingen, si name van de 20 mm kanon- van Amerikaanse Cobra-he- toplers. Het was twee dagen slig geweest in de stad, nadat SA zaterdag een staakt-het- j.n had afgekondigd dat door rVerenigde Naties niet werd (antwoord. SNA verweet de 5 een nieuw bloedbad te heb ei aangericht. ft Digfer-ziekenhuis in Moga- sta meldde maandag dat het ide gevechten 40 gewonde So- laliërs behandelde. Dat was de nge onafhankelijke melding over slachtoffers van de schiet partij. Verschillende ooggetuigen van de gevechten spraken eerder over drie tot twaalf gedode Amerikaanse militairen, maar majoor Stockwell sprak 'catego risch tegen' dat er doden onder de Amerikanen gevallen waren. Tijdens de gevechten werd het Benadir-ziekenhuis in Mogadis hu geraakt, waardoor twaalf pa tiënten het leven verloren. Beide partijen ontkenden verantwoor delijk te zijn voor de aanval. De VN beschuldigden de aanhan gers van Aidid ervan mortieren, op het ziekenhuis te hebben af gevuurd. Directeur Abdirizak Hassan Ali verklaarde echter dat Amerikaanse helikopters het vuur hadden geopend op zijn instelling. Stockwell voerde echter aan dat de Amerikaanse militairen van uit het ziekenhuis werden aan gevallen en dat de VN daarop met automatische wapens had den teruggeschoten. Om de Amerikaanse beschietingen te rechtvaardigen verklaarde hij: „Als een vrijplaats een strijdto neel wordt verliest het zijn sta tus van toevluchtsoord". De VN hebben de milities van Aidid herhaaldelijk verweten vrouwen en kinderen bij schermutselin gen als 'schilden' naar voren te schuiven. De strijd brak uit nadat zo'n Amerikaanse VN-militairen zoe kacties hadden uitgevoerd in twee huizenblokken in de buurt van het VN-hoofdkwartier, die volgens de VN 'een verzamel plaats van strijders van Aidid' zijn. Rond 50 Somaliërs werden voor verhoor opgepakt. Toen de Amerikanen zich terugtrokken openden Somalische strijders het vuur. „Het was geen hinderlaag, het was niet goed gecoördineerd, onze soldaten werden door geï soleerde schutters aangevallen met automatische wapens, ra- ketlanceerders en mortieren", aldus Stockwell. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) riep de VN maandag op hun militaire cam pagne te staken en onderhande lingen met Aidid te beginnen. „Wij denken dat de dialoog een belangrijk en cruciaal element is om de huidige impasse en het verschrikkelijke geweld te door breken", zei secretaris-generaal Salim Ahmed Salim. Het geweld heeft het oorspronkelijke doel van de VN-interventie, om de honger te lenigen, ondermijnd, aldus Salim. Ook de vroegere Amerikaanse president Jimmy Carter en Italië hebben er bij de VN al op aangedrongen hun strategie te wijzigen. r onze redacteur Gerard van den Broek Londen/Mogadishu - Bik kelhard ingezette militaire acties beginnen zo langza merhand typerend te worden voor de VN-aanpak van de politieke chaos in Somalië. Waren de blauwhelmen van Verenigde Naties enkele jaren terug nog de vredelie vende en rust-brengende 'politieagenten' in de brand haarden van de wereld, in Somalië lijkt de volkeren- hond korte metten te willen maken met dat 'zachte' ka rakter, Het begin van het 8, verwacht de mensen rechten-organisatie African Rights. Al bij de landing van Ameri kaanse mariniers in december 1992 op de kust van Mogadishu, werd duidelijk dat de daarop- nde operatie van de Unosom (United Nations Ope ration in Somalia) een heel an- der karakter zou krijgen dan vergelijkbare VN-operaties in andere delen van de wereld. Alleen al het feit dat Washing ton onder eigen vlag de invasie inzette om 'de weg vrij te ma ken' voor de 35.000 soldaten onder VN-commando, gaf aan dat het Westen in Somalië enor me tegenstand verwachtte. Die verwachting is uitgekomen, zij het voor een groot deel zij de VN zelf, meent de Britse hulpverlener Alex de B aal, directeur van de in Lon den gevestigde mensenrechten organisatie African Rights. De Waal - zijn naam verraadt Ne derlandse voorouders - schreef nog geen twee maanden geleden een onthutsend rapport over massale schending van de men senrechten in Somalië door de W-soldaten zelf. Met name de Belgische en Italiaanse blauw- nelmen kwamen er in het rap port weinig genadig vanaf: inti midatie van de burgerbevolking het martelen van gevangenen 11 de nieuwe 'vredestaken' rie VN te zijn geworden. -Sindsdien is er niet veel veran- 1." sombert De Waal. „Er rijn wat interne onderzoeken geweest bij de VN naar de door ons gesignaleerde schendingen, maar de resultaten daarvan zijn nooit gepubliceerd. Vanuit ssel is ons verzekerd dat wmenkort een tiental Bel gische blauwhelmen voor de krijgsraad moet verschijnen, maar ik moet het nog zien..." „In eerste instantie werden alle beschuldigingen nog door de Belgische legertop ontkend, maar teruggekeerde Belgische paratroopers hebben ons hele verhaal voor de radio bevestigd. Zij vertelden bijvoorbeeld dat zij gedode Somaliërs vaak niet eens rapporteerden, omdat ze geen zin hadden in alle pape rassen die daarover ingevuld moesten worden." „De VN zijn in Somalië aan het afglijden en dat probeert men met grof geweld te maskeren. Je hoeft alleen maar naar de cij fers te kijken om te beseffen hoe absurd men bezig is. De wapen vondsten bijvoorbeeld: sinds mei van dit jaar zijn 750 machi negeweren, 50 militaire voertui gen, 400 stuks artillerie en 1300 lichte wapens inbeslaggenomen. Dat is gewoon belachelijk wei nig! Waarnemers hebben vlak vóór de interventie nog geschat dat er zo'n 40.000 wapens in omloop waren. Dan is een score van zo'n 2500 toch het bewijs dat je hele operatie een misluk king is?" Toch hebben de VN in Somalië niet alleen maar slecht werk gedaan, geeft De Waal toe. De vredesmacht heeft in het begin van de operatie een groot aantal bendes opgerold waardoor ein delijk het VN-hulpprogramma op gang kon komen. „Dat is een feit. Maar al dat goede werk wordt nu kapot gemaakt door enkele onbesuisde acties die geen ander effect hebben dan dat de burgerbevolking elk ver trouwen in de vredesmacht ver liest." „De VN en de VS hebben alle bei dezelfde fout gemaakt door te denken dat ze de chaos hier in Somalië wel eventjes in drie maanden tijd konden oplossen. Terwijl dat een proces van jaren is. Net zoals het nu maanden zal duren eer de VN-soldaten weer rustig de straat op kunnen gaan. Want over een groot deel van de hoofdstad Mogadishu zijn de VN elke controle kwijt. Wie zich nu zonder de bescher ming van helikopters en tanks in bepaalde wijken waagt, komt er niet meer levend uit. De rebellen die zich bij de invasie schuilhielden, maken daar nu weer de dienst uit. Voor de VN-troepen zijn die wijken ver boden gebied. En ze zijn nog meer terrein aan het verliezen." „Neem nu die jacht op krijgs heer Aidid. Die man wordt zo goed beschermd door zijn sol daten dat elke actie tegen hem per definitie een hoop levens zal eisen. Maar stel dat het lukt, dan creëer je het grootste bloed bad dat Somalië ooit gekend heeft. Want Aidid is natuurlijk inderdaad een grote crimineel, maar hij vormt op dit moment wel een stabiele factor in Soma lië. Hij deelt alle lakens uit en houdt de rivaliserende bendes onder de duim. Wanneer Aidid van het toneel verdwijnt, zullen alle andere krijgsheren probe ren de macht over te nemen. Dat wordt een bloedbad." „En stel dat er een krijgsheer zal zijn die het absolute leider schap van Aidid kan overnemen -en generaal Morgan, Aidids tweede man maakt nog het meeste kans - dan krijg je weer dezelfde eindeloze en blloedige klopjacht op die persoon. Zo blijven we bezig." De Waal ziet slechts één oplos sing voor de VN én de Somali sche bevolking: een wijziging van de militaire strategie. Vreedzame ordehandhaving in plaats van die orde met wapens op te leggen. „Natuurlijk zal het een hele tijd duren eer de So maliërs weer zonder haat naar de blauwhelmen kunnen kijken. Maar ik denk dat er toch genoeg mensen rondlopen die de VN een nieuwe kans willen geven, die nog wel goede kanten aan de VN-aanwezigheid zien. Ten slotte is het alternatief van een nieuwe burgeroorlog ook niet erg aanlokkelijk." Trots meldt de African-Rights- directeur dat zijn organisatie een politiek debat heeft teweeg gebracht in Washington, waar het Congres zich binnenkort buigt over de inmiddels omstre den militaire aanpak in Soma lië. De Waal: „Ik ben me bewust van het risico dat het Congres misschien 'nee' zegt tegen ver dere deelname aan de VN-ope- ratie in Somalië, maar ik heb goede hoop dat er gekozen wordt voor een andere strategie. En anders is er nog geen man overboord. De Amerikanen heb ben het VN-commando immers nooit volledig geaccepteerd, waardoor er ook nooit een cohe rente vredesmacht is ontstaan. Misschien dat dat ook veran dert." Het stoffelijk overschot van een Somaliër wordt wegge bracht. De man kwam om het leven tijdens de gevechten 'maandag tussen medestanders van de krijgsheer Aidid en de VS-troepen. foto epa Abidjan (rtr/afp) - De opstande lingen van de Angolese verzets beweging Unita hebben maan dag een nieuw vredesplan gepre senteerd. De beweging zal met ingang van 20 september een eenzijdig staakt-het-vuren in acht nemen. De militaire commandant van de Nationale Unie voor Totale On- afhankelijheid van Angola, ge neraal Arlindo Cenda Pena ('Ben Ben'), zei in de hoofdstad van Ivoorkust dat zijn organisatie een bestand voorstelt waarbij al le troepen blijven waar zij nu zitten. Onmiddellijk daarna kunnen vredesbesprekingen van start gaan. Vorig jaar leed Unita een neder laag in algemene verkiezingen die een sluitstuk moesten vor men van een langdurig vredes proces, na vele jaren van burger oorlog. De opstandelingen wei gerden zich echter bij hun ne derlaag neer te leggen en namen de wapens weer op. De regering in Luanda heeft eer dere voorstellen voor een be stand afgewezen, omdat Unita alleen wil praten zonder voor waarden vooraf. De regerende MPLA eist dat de opstandelin gen de uitslag van de verkiezin gen aanvaarden, en zich houden aan het vredesakkoord van 1991. Vermisten na zware storm Franse westkust Parijs/Londen - Vijf mensen worden op zee vermist nadat de Franse westkust de afgelopen dagen was getroffen door harde stormen. De vermisten waren aan boord van een jacht dat zondag voor de zuidkust van Bretagne een noodsignaal had uitgezonden. Ze zeiden via de radio dat ze de rubberboten ingingen. De zoekactie werd maandagochtend hervat nadat de storm met windsnelheden tot 100 kilometer per uur iets was geluwd. 19 Kurden gedood bij gevechten Diyarbakir - Bij gevechten tussen rebellen van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) en het Turkse leger in vijf verschillende provincies zijn zondag negentien Kurden om het leven gekomen. Dat maakten lokale veiligheidsfunctionarissen in Diyarbakir maandag bekend. Daarnaast kwam één Turkse soldaat om het leven en een tweede raakte gewond bij een PKK-overval in de provincie Bitlis, meldde het persbureau Anadolu. Functionarissen in Turkije verklaarden dat in het afgelopen weekeinde opnieuw acht buitenlanders zijn ontvoerd door PPK-guerrilla's. De Arbeiderspartij houdt in totaal negen buitenlanders gegijzeld om op die manier pressie uit te oefenen op de Turkse regering. De PPK strijdt al negen jaar met geweld voor een onafhankelijke Kurdische staat. Journalisten mishandeld in Haïti Parijs - Buitenlandse en Haïtiaanse journalisten zijn in de laatste dagen mishandeld door de politie van Haïti. Dat heeft de organisatie 'Reporters sans Frontières' maandag vanuit Parijs gemeld. De organisatie, die wereldwijd de werkomstandigheden van journalisten nauwlettend in het oog houdt, riep de militaire leiders op het eiland op de veiligheid van de mediavertegen woordigers te garanderen. De Haïtiaanse politie maakte zich volgens 'Reporters sans Frontières' schuldig aan beledigingen, gewelddadigheden en bedreigingen. Zweden heft deel sancties Zuid-Afrika op Stockholm - Zweden heeft besloten de economische sancties tegen Zuid-Afrika op te heffen. Dit heeft een woordvoerder van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag verklaard. Het verbod te investeren in Zuid-Afrika blijft vooralsnog gehandhaafd. Dat wordt op een nog nader te bepalen datum opgeheven. De Zweedse minister van Handel, Ulf Dinkelspiel, zei dat besloten was tot opheffen van de sancties aangezien Zuid-Afnka een datum voor verkiezingen heeft vastgesteld. Aanslag op ambassade van VAE in Moskou Moskou - Bij een bomexplosie op het ambassadegebouw van de Verenigde Arabische Emiraten in Moskou zijn maandag twee mensen gewond geraakt. De ontploffing, iets na twee uur 's middags (lokale tijd), is klaarblijkelijk veroorzaakt door een kneedbom die was geplaatst in de ontvangsthal. De gewonden - een receptioniste en een Syriër die voor de ambassade werkte - zijn in een ziekenhuis opgenomen. Zij verkeren niet in levensge vaar. De schade aan het gebouw is niet groot. Aanslag op paleis koning Falid Dubai - In de Saudische stad Jeddah is maandag een gewapende man de poorten van het paleis van koning Fahd binnen en opende het vuur op de wacht en burgerpersoneel. Twee mensen raakten hierbij gewond. De schutter werd overmeesterd, aldus het Saudische persbureau SPA. Het persbureau zei niet of de koning op het moment van de aanval in het paleis verbleef. Het is voor het eerst sinds de moord op konigs Fahds oudere broer Faisal in 1975 dat er door de media wordt bericht over een aanval op de koninklijke familie. (ADVERTENTIE) frat»'Sir corresPondent "an 'ans Wijnands Unaniem heeft het -~™sse Partijcongres van I-^iChristen-Democra- e CDU in Berlijn zich aannSfroken voor een harde talis Van ket rechts-radi- .?lls»e in de Bondsrepu- een aldus s?hMotadicalisme 1 PsrtiivnrvV°0r ons land\ aldus iet en bondskanse- lieeft de Sl ,Kohl Tegeliik de v i bekrachtigd dat er ïoot welke ml Vg,een plaats is kins P°'Itieke samenwer- ex'reem-reehtse par tijen dan ook. Kohl noemde het absurd dat linkse ideologen jarenlang het begrip 'Law and Order' verket terd hebben. Wat is er eigenlijk negatief aan begrippen als 'recht en orde' als het om de nationale veiligheid gaat? vroeg hij zich af. De binnenlandse veiligheid, in al haar facetten, is op deze partij- tweedaagse een veelbesproken onderwerp en zal ook een van de voornaamste verkiezingsthema's worden, volgend jaar. Maar het congresthema 'Wir sichern Deutschlands Zukunft' slaat ook op de versterking van de Duitse economische positie, de betere (beroeps-)opleiding voor Duitse jongeren en de rol die de Bonds republiek in Europa wil blijven spelen. Een Europees dak boven Duitsland, een herenigd Duits land in een verenigd Europa noemde Kohl de beste garantie voor langdurige vrede en veilig heid. De bondskanselier hield een warm pleidooi voor een betere verstandhouding met de ruim zes miljoen buitenlanders die in Duitsland wonen en werken. „Zij dragen ruim 200 miljard Mark bij aan ons nationale bru- to-sociaal-produkt en ze betalen ruim 90 miljard Mark aan belas tingen en sociale premies. Het heeft van de andere kant niets met 'buitenlander-onvriendelijk heid' te doen als we tegelijker tijd proberen de toestroom van buitenlanders - in Europese sa menwerking - proberen in te dammen", aldus Kohl. In zijn lange rede haalde Kohl enkele malen fel uit naar de socialistische SPD. Een 'grote coalitie' met de socialisten na de verkiezingen volgend jaar lijkt steeds minder realistisch. Kohl sprak zich openlijk uit voor een voortzetting van de huidige coa litie met de Beierse zuster-partij CSU en de liberale FDP. Kohl sprak zich andermaal uit voor Steffen Heitmann als kan didaat voor het presidentschap. De Oostduitser Heitmann is nu de Saksische minister van Justi tie.

de Stem | 1993 | | pagina 5