De dag van pijn en hoop Onze Top 5 van deze week S en VS willen geen 'garanteur' van vrede Midden-Oosten worden 'VN weten ze in Soma Felicitaties Arafat aan ^moedig joods volk' 'Begin van het eind van smart en lijden CDU wil hare Kribbige stilte in Damascus I in do t PU Bekrachtigd dat er DE STEM MIDDEN-OOSTEN Hoofdpunten redevoeringen Lr STEM OCH Appelsap, pak 1 liter J^3§" 0 Ch Delicata chocoladetabletten, w diverse smaken, per stuk 100 gram Nu Gk Rundertartaar, w 100 gram Ch Zaans meergranen vloer- v brood i2r70Tof -melkwit IZ85K i 7Ö heel -L'i Page plus toiletpapier, w pak 8 rollen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 'artij en beschi Tijdschema instelling Palestijns zelfbestuur DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 Van onze correspondenten Damascus/Brussel - In de Syrische hoofstad Damascus is het gisteren ijzig stil gebleven na de ondertekening van het akkoord tussen de PLO en Israël. Schouderophalend ziet deze for midabelste tegenstander van Is raël, zowel op het slagveld als aan de onderhandelingstafel, het spektakel aan. „Wij gunnen de heer Arafat volledig de vrijheid om zich met een afgekloven bot tevreden te stellen", zegt een hoge functionaris effen. Reken maar dat dit soort zegslie den, zelfs als ze anoniem willen blijven, zich in Damascus houdt aan de heersende lijn; in dit land bestaan geen 'officiële lekken' naar de pers. In tegenstelling tot de andere landen die bij het overleg zijn betrokken - en waar het gekra keel direct een hoge vlucht nam - is het hier maar één man, die de lijnen uitzet: president Hafez al-Assad. En die is nu eenmaal 'not amused'. Hij er niet eens zozeer over gepikeerd, zoals zijn zuidelijke buurman koning Husayn van Jordanië, dat hij zorgvuldig onwetend is gehou den van de geheime contacten tussen de PLO en Israël - hij wenst alleen gewoon niet mee te gaan in het hele gedoe. Assad vindt dat hij andere, be langrijkere doelstellingen heeft en dat laat hij niet verstoren door wat in zijn ogen 'halfslach tige oplossingen' zijn. Syrië staat op het standpunt dat Israël ge volg moet geven aan de VN-re- soluties en moet vertrekken uit alle bezette gebieden. Syrië heeft uit wel zeer onver dachte hoek steun gekregen in de afwijzing van het akkoord. De Israëlische oppositiepartij Likud heeft het een 'historische blunder' genoemd die zal leiden tot meer geweld en bloedvergie ten. Likudleider Netanyahu tekende wel aan dat zijn partij niet nood zakelijkerwijs het hele akkoord op zou zeggen als die weer aan de macht zou komen. „Maar ik zal er alles aan doen wat in mijn macht ligt om op basis van het internationaal recht de gevaren weg te nemen voor de veiligheid en het voortbestaan van Israël." De Likud-leider vreest dat het maandag bezegelde akkoord binnen afzienbare tijd zal leiden tot een onafhankelijke Palestijn se staat die opnieuw de wapens zal opvatten tegen Israël. Iran heeft het vredesakkoord tussen Israël en de PLO afge daan als een Israëlische poging om de Arabische wereld te domi neren. Het Vaticaan is in zijn reactie tot nu toe opmerkelijk terughou dend. De paus heeft de 'moedige verantwoordelijken' geprezen, zonder de namen van die verant woordelijken te noemen. Maar onmiddellijk daarop defi nieerde ook hij het akkoord als 'het begin van lange weg waarop zeker nog vele moeilijkheden te verwachten zijn'. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties verwelkomde het akkoord als een 'opmerkelijke doorbraak'. De Egyptische president Hosni Mubarak zei dat hij 'zeer blij en trots' is dat nu na 46 jaar van vijandschap en oorlog tussen de Israëliërs en de Palestij nen een akkoord is gesloten. De EG begroette in Brussel de 'moed' van de Israëlische en Pa lestijnse leiders. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl zei in Bonn dat er 'grote kansen liggen voor een betere en vreed zamere wereld'. VERVOLG VAN VOORPAGINA Arafat van zijn kant feliciteerde het joodse volk met de getoonde moed de PLO te erkennen en zelfbestuur aan de Palestijnen te 'geven. „Wij Palestijnen hebben ons op het standpunt gesteld dat ons recht op zelfbeschikking niet ten koste mag gaan van de rech ten en de veiligheid van onze buren." De handtekeningen onder de ge sloten akkoorden werden gezet door Israëls minister van Buiten landse Zaken Shimon Peres en voor de PLO door 'derde man' Mahmus Abbas, een mogelijke toekomstige opvolger van Arafat. De tweede man in de PLO, 'minister van Buitenlandse Zaken' Farouk Kaddoumi heeft zich tegen de overeenkomst ge keerd en was niet bij de ceremo nie aanwezig. Peres klonk in zijn toespraak geïnspireerder dan Rabin en schilderde het toekomstige Mid den-Oosten als een welvarend gemenebest van intens samen werkende volkeren. De afgemeten en terughoudende lichaamstaal van Rabin en Arafat voorkwam elke euforie. 'Er is geen warmte op dit po dium', stelde een Amerikaanse commentator vast. Andere waarnemers constateer den brede twijfel in het promi nente gezelschap internationale gasten of deze show van vrede lievendheid niet te snel is geko men. De scepsis werd gevoed door onzekerheid over de manier waarop Israël en de PLO nu hun afspraken verder in de praktijk gaan brengen en de rol die de VS daar al dan niet in kunnen spe len. Ook blijft ongewis of de vijanden in het Midden-Oosten van voorlopig beperkt Palestijns zelfbestuur, in staat zullen zijn het vredesproces te vernietigen en of het Westen (de VS) zich dan moet laten verleiden tot be moeienis met eventuele militaire confrontaties. Een Palestijn in Jericho kan zijn geluk niet op nadat Arafat en Rbin het akkoord hebben ondertekend dat zelfbestuur voor de Palestijnen regelt in Jericho en de Gazastrook. F0T0 EPA Van onze correspondente Willy Werkman Jericho/Oost-Jeruzalem - Dit is de dag! Van de pijn en van de hoop. Van het moeilijke verleden en van de, God geve, betere toekomst. „Er is een tijd van oorlog", zegt Israëls premier Yitschak Rabin op het grasveld van het Witte Huis, „en er is een tijd van vrede." En vanuit dit bijbelcitaat vallen de handen ineen. Israëliërs en Palestijnen omhelzen elkaar. Ze kussen. Ze zingen. Ze huilen. Ze duwen de twijfels weg en ze vergeten hun haat. Want dit is geschiedenis. En met de schui mende champagne vieren ze samen de vrede. In een veel te volle zaal in een Oost-Jeru- zalems hotel zitten de Israëlische en Pales tijnse vredesactivisten bijna bovenop el kaar. Een feest van het Hoofdkwartier van de Vrede. Op het enorme scherm zien ze de toespraken en de handtekeningen. De be langrijke en nog veel belangrijkere men sen. Het podium en de tafel, waarachter 15 jaar geleden de vrede tussen Israël en Egypte begon. En nu is er de verzoening van Israël en de Palestijnen. Hij is in uniform, die Arafat. Niet makke lijk voor de Israëliërs, maar ook die pil valt uiteindelijk te slikken. Want plotseling is er de uitgestoken hand van Arafat en - een lange halve seconde - de aarzeling van Rabin. Heel even houden we de adem in. En het onmogelijke gebeurt. Een handdruk van beiden, die zoveel betekent! „Ik tril", be kent Israëls parlementslid Dedi Zucker. „Ik weet niet wat ik zeggen moet." En ook voor deze keiharde politicus is er de ontla ding van de veel te lang ingehouden emo tie. Menselijke tranen. No more war, is de sfeer. Shalom en Salaam. Oost-Jeruzalem viert feest. Door de straten trekken de optochten. Met trommels. Met enorme, vaak zelf gemaakte Palestijnse vlaggen. Met Israëlische soldaten stil maar wel met traangas, aan de kant. En toete rende, overal toeterende auto's. Een oude Palestijnse vrouw in haar mooiste handge- borduurde folklore-jurk kijkt, het zak doekje tegen de mond, zwijgend toe. Ze kan, zegt ze, nu alleen maar aan haar zoon denken. Al vijftien jaar in een Israëlische gevangenis. Zal hij nu vrijkomen? Hoop. Urenlang zitten we vast in de verzengende woestijnhitte van het stadje Jericho. Totaal verstopte straten. Dansende mannen met foto's van de Palestijnse leider. PLO-jon- gens, die proberen maar er niet in slagen de orde te bewaren. Op de daken van de huizen eromheen smelten de verslaggevers en de cameramannen, en misschien ook wel de kabels. Onder hen de chaotische menigte. Met Palestijnse bloesjes, met snel gemaakte pakjes in de zo lang verboden nationale kleuren. En sommigen... in hoe dan ook verkregen Israëlische uniforms. In het café, vlakbij, zitten de pijprokende en de kaartende mannen. Een anti-climax na de schreeuwende vreugde. Of ze blij zijn? Het feest daar op straat, zeggen ze, is het feest van de dommen. Van de massa's, die geloven. Maar wat ze vieren is niet meer dan een heel klein beetje vrede. Omdat we arm en zwak zijn. Want ook gisteren waren daar, in Jericho, de Israëli sche soldaten. Ver op afstand, maar toch. Is het een val, vroegen de pijprokende mannen. Zijn we blij met een droom, die gauw weer over is? Of zeggen de olijftakjes op de foto's, de danspasjes van de meisjes, en de urenlange toespraken over vrijheid, vrede en vreugde, dat het allemaal kan? Lachen niet ook de soldaten, op een afstand en heel voorzich tig? Willen ook zij niet liever thuis zijn? „Genoeg", zegt premier Rabin in Washing ton. Genoeg, ook voor hen. Het wordt donker, als de gasten van het Witte Huis de stoepen verlaten. De avond, dieprood over de daken van Jeruzalem, valt snel. Van de moskeeën klinkt de stem van de islamitische gebedsleider. De op roep tot het avondgebed. Symbolisch, lijkt het. Want Gods hulp is nodig, was de boodschap van de Palestijnen en de Israë liërs. Heel veel Gods hulp om er nu, na de handtekening, wat van te maken. In heel wat Palestijnse huizen hangen zwarte gordijnen. „Voor de zwartste dag van ons volk", zegt de oppositie. Zal Arafat vermoord worden? Zullen ze de kans krijgen vrede weg te schieten? En in heel wat Israëlische huiskamers is er het gevoel van woede en verlies. En ook de wraak. Zullen de tegenstanders ervoor zor gen, dat de vyedesmoed van Rabin en Arafat niet de kans krijgt? Twijfels, hoop, pijn. Vier joodse begrafe nissen vinden er plaats op de dag van hoop en pijn. Vier maal de rouw en het gebed bij de graven. Ze zijn de eerste slachtoffers van de zojuist gesloten vrede. De eerste Israëliërs die niet bij deze dag konden zijn. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Weinig bezoe kers aan de Verenigde Sta ten zijn daar ooit met zoveel publieke nieuwsgierigheid en gretigheid van de media begroet als Yasir Arafat. De Palestijnse leider, die maan dagmiddag in de tuin van het Witte Huis toezag op de onder tekening van het akkoord tus sen zijn PLO en Israël, heeft in Amerika in enkele dagen tijd het imago van terroristenleider verwisseld voor een allure als die van een Michael Gorbatsjov. Eind vorige week konden PLO- leden nog nauwelijks een visum krijgen om deVS binnen te komen. Maandagmiddag was Yasir Arafat het markante mid delpunt van 's werelds gespan nen aandacht voor een grandio se historische samenkomst in het machtsmiddelpunt van de aarde. Tevoren hadden Ameri- ka's ex-presidenten George Bush en Jimmy Carter reeds hun respectvolle opwachting gemaakt bij de PLO-leider in diens luxe hotelsuite in de Was- hingtonse binnenstad. Er lijkt geen eind in zicht aan wat vredelievendheid vermag sedert de Muur in Berlijn neer ging. En Arafat is het nieuwste symbool, de plotselinge vedette, van die ineens weer beloftevolle nieuwe wereldorde die na de Golfoorlog (waarin Arafat 'fout' was!) door Amerika was uitge roepen. Afgelopen nacht was de Palestijnse 'ster' een uur te gast in de vermaarde tv-praatshow van CNN's Larry King... Voor de VS is de abrupte wisse ling van het politieke tij in het Midden-Oosten nog uiterst on wennig en verwarrend. De wen ding is tot stand gebracht in een ver Scandinavisch land, zonder inbreng en zelfs medeweten van van 's werelds enig overgeble ven supermogendheid. Dat Washington gisteren toch het podium mocht leveren waarop het onmogelijk gedachte ak koord werd bezegeld over een vreedzame toekomst voor ge zworen vijanden, maakt de Amerikaanse hoofdstad verle gen en behoedzaam tegelijk. Wat verwacht het Midden-Oos ten van Amerika? Er circuleert een nieuw woord in Washing ton: garanteur. Moet Amerika met zijn dollars en zijn militaire vermogen de garanteur worden van deze PLO-Israëlische over eenkomst en van alle vredesver dragen die elkaar nu in ijltempo tussen Israël en haar buurlan den 'dreigen' te gaan opvolgen? Het nieuwe landschap in het Midden-Oosten is angstig vers, zoals de minder dan hartelijke handdruk tussen Arafat en Is raëls premier Rabin liet zien. Wemelt dat landschap niet van de luchtspiegelingen? Laat Amerika zich niet lokken naar een verraderlijk terrein, om daar verstrikt te raken tussen de oorlogszuchtigen die zich niets zullen aantrekken van een paar in Washington gezette handtekeningen? Op haast vertederende wijze had president Clinton afgelopen weekeinde geen geheim ge maakt van het feit dat de ont wikkelingen van de laatste da gen hem verbluffen en dat zijn regering alle mogelijke conse quenties nog lang niet overziet. „Ik ben nog steeds aan het wen nen aan het idee dat ik morgen met de heren Rabin en Arafat in de tuin van het Witte Huis zal staan. Ik weet alleen dat ik er vreselijk opgewonden over ben", aldus het Amerikaanse staatshoofd aan de vooravond. En de overrompeling, het on vermogen ten volle te bevatten, waren Clinton op het briljante moment zelf aan te zien. Clinton's hoofdrol in de onder tekeningsceremonie vormt een merkwaardige contradictie met zijn politieke koers. De presi dent heeft Amerika juist probe ren terug te trekken van het wereldtoneel, opdat Amerika alle aandacht en energie kan besteden aan haar interne be kommernissen. De VS lijken on der Clinton een wereldmacht- met-tegenzin geworden. Zo toont Washington geen en kele aanvechting om in Bosnië orde op zaken te gaan stellen. En het militaire avontuur in Somalië begint zo desastreus te verlopen dat een spoedige Ame rikaanse aftocht daar waar schijnlijk lijkt. Juist ook deze maand had Clin ton zichzelf en de natie willen concentreren op de grote bin nenlands-politieke slagen die hij wil slaan: vergaande inkrim ping van de overheid, het vrij handelsverdrag met Mexico en bovenal de verwezenlijking van een soort nationale gezond heidszorg. Op al die terreinen dreigen opnieuw nederlagen in het Congres voor Clinton. En de man die zich tot president liet kiezen om het eigen Amerika voorrang te geven boven de rest van de wereld, dreigt derhalve op binnenlands terrein te falen en zijn enige historische triomf, maandag, te hebben behaald in de buitenlandse politiek. De eer van bemiddelaar ging aan Washington voorbij. Het mocht alleen het podium leveren voor de bezegeling van het akkoord. En de tafel waaraan in 1979 het Camp-Davidakkoord tussen Israël en Egypte) is gesloten. foto epa En dat is dan nog slechts een ceremoniële triomf en eentje die niet actief is verdiend, maar die hem door Yasir Arafat - en premier Rabin - cadeau is ge daan. Oslo had de eer verdiend, daar is iedereen in Witte Huis en Congres het over eens. Intussen klinken veel stemmen in Washington defensief als het gaat over dat cadeau. „Niemand in de wereld moet denken dat Amerika zich nu ook verplicht om met vredestroepen de Israë- lisch-Arabische akkoorden te gaan handhaven. En Japan, Eu ropa en de rijke Arabische olie- staten zullen het grootste deel van het geld moeten leveren voor de Palestijnse economische opbouw", zegt senator Patrick Leahy namens talrijke collega's. Niettemin voelde president Clinton zich maandag reeds verplicht om Israël extra mili taire bijstand te beloven, mocht dat land zich in het riskante vredesproces minder veilig gaan voelen. Het valt moeilijk in te zien hoe Washington dergelijke garanties - die ze ook geeft aan Amerika's bondgenoten Egypte en Saoudi-Arabië - zou kunnen weigeren aan landen als Jorda nië en Syrië, mochten die het voorbeeld van de PLO volgen en vrede sluiten met Israël. De ceremonie op het gras van het Witte Huis had naast alle vreugdevolle geschiedkundige betekenis voor Amerika dan ook iets noodlottigs. Aan ver plichtingen in Bosnië, Somalië en elders kunnen de VS moge lijk ontsnappen. Maar als het Midden-Oosten roept, zullen de Verenigde Staten een wereld macht tegen wil en dank moe ten zijn. Er is geen ontsnappen aan die bestemming, zoals er voor Arafat en Rabin - wilden ze maximale status geven aan hun handreiking - geen andere bestemming was dan Washing ton DC. Washington (dpa) - „Mijn volk hoopt dat dit akkoord J begin van het einde van een hoofdstuk van smart en lijd Mijn volk hoopt dat het een tijdvak van vrede, samenlevej gelijkberechtiging inluidt." „Wij verlaten ons daarvoor op Uw rol, mijnheer de president (VS-president Clinton) en die van alle landen die menen dat de vrede in de wereld nooit volledig zal zijn zonder vrede in het Mid den-Oosten". Dit zei PLO-leider Yasir Arafat maandag bij de ondertekening van het akkoord met Israël in Washington. „Het zal een gezamenlijke Pales tijnse en Israëlische verantwoor- delijkeid zijn het akkoord uit te voeren en, na twee jaar, te pogen een definitieve oplossing te be reiken voor het samenleven bin nen veilige en erkende grenzen volgens de VN-resoluties 242 en 338 en alle kwesties rond Jeru zalem, de joodse vestiging, de vluchtelingen en de grenzen op te lossen.". „Mijne dames en heren, de strijd om de vrede is de moeilijkste van onze levens. Die verdient onze volledige inzet, omdat het land van de vrede naar een rechtvaar dige en alomvattende vrede ver langt", besloot Arafat. VS-president Clinton zei eerder: „Vandaag zijn wij getuige van een buitengewoon schouwspel in een van de drama's, die de ge schiedenis hebben bepaald, een drama dat in de tijd van onze voorvaderen begon. De wereld dankt vandaag de Israëlische premier, Yitzhak Rabin, de Is raëlische minister van Buiten landse Zaken, Shimon Peres en PLO-leider Yasir Arafat. Hun hardnekkigheid en visie heeft ons de belofte van een nieuw begin gegeven. Ons is het privi lege gegund deze overwinning van de vrede mee te beleven. Laat ons allen deze plaats verla ten en het aanbreken van een nieuw tijdperk vieren, niet al leen voor het Midden-Oosten, maar voor de hele wereld". De Israëlische premier, Yitzhak Rabin, verklaarde: „Deze onder tekening is niet zo eenvoudig, voor mij als soldaat in de oorlog van Israël, noch voor het Israëli sche volk noch voor de joden in de diaspora, die ons met grote hoop, vermengd met vrees, gade slaan. Laat mij tot U, de Pales tijnen zeggen: wij zijn er toe voortbestemd samen op dezelfde grond in hetzelfde land te leven. Wij, de soldaten, die onder het bloed terugkeerden uit de strijd; wij, die gezien hebben hoe onze verwanten en vrienden voor on ze ogen werden gedood; wij, die hun begrafenissen hebben be zocht en niet meer in de ogen van hun ouders konden kijken; wij, die uit een land komen waar de ouders hun kinderen begra ven; wij, die tegen jullie, de Palestijnen hebben gevochten. Wij zeggen U vandaag met luide en duidelijke stem: genoeg van bloed en tranen, genoeg. Wij hopen dat wij op weg zijn naar een nieuw tijdperk in de geschie denis van het Midden-Oosten". De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Shimon Peres zei: „Wat wij heden doen is meer dan het ondertekenen van een akkoord. Het is een revolutie. Gisteren een droom, heden een verplichting. De Israëlische en Palestijnse volken, die elkaar bijna een eeuw bestreden, zijn het erover eens geworden vast besloten de weg van de dialoog, het begrip en de samenwerking in te slaan. Ik wil de Palestijnse delegatie gaarne zeggen J het eerlijk en ernstig mener; „Wij zullen, zoals belooft' hen over een duurzame opKJ onderhandelen, en met al e buren over een duurzame «L vrede voor allen. Wij zuM bittere driehoek van Joft'] Palestijnen en Israëliërs driehoek van politieke trioJ economische welvaart vei ren. Wij zullen onze bani slechten en onze straten vtrj den opdat goederen en gj zich vrij naar de heilige pfe en andere kunnen bewegen, k ons voor eens en altijd afscM nemen van oorlogen, dreigiti en menselijk lijden. Wij zijij verschuldigd aan onze geval soldaten en de herinnering! de slachtoffers van de holocal Wij betreuren ook het vel van onschuldige Palestijnse) vens. Wij beginnen een nid dag. Die dag kan lang zijd zijn uitdagingen zijn enorm.' VS-minister van Buitenlij Zaken Warren Christopher! klaarde: „De Israëliërs Palestijnen hebben een drain! sche stap gezet in de richs van een rechtvaardige, duid me en alomvattende vrede, het leven van de mensen iri Midden-Oosten kan verbetesj Zij hebben de barrières vaat en angst doorbroken, proces hebben zij buitengeiij moed en leiderschap Dit geeft echte hoop dat ziji weg, die vandaag is ook zullen voltooien". Zijn Russische Andrej Kozyrev, merkte c meen dat het werkelijk f van vreugde is, maar ge voor euforie. Helaas is dit slees de eerste stap, een belangrijtl maar pas de eerste van een ij ge, lange weg." iATTVTTRTm"NTTnn Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 september a.s. Mogadishu (afp/rtr/dpa) - het zuiden van Moga dishu zijn maandag, na vee dagen van relatieve Lst opnieuw bloedige ge- Lhten uitgebroken tus- I n Amerikaanse troepen Somalische strijders. Rii de schotenwisselingen zijn II Amerikaanse militairen ge- Udgeraakt, aldus woordvoer der David Stockwell van de Ver- ;de Naties. Onder de Soma- lieB vielen 37 doden en 62 ge- Lnden, meldde de Somalische Nationale Alliantie (SNA) van rijgsheer Mohamed Farah Ai- Eedurende twee uur dreunde de lomalische hoofdstad onder de Ingekend hevige beschietingen, M name van de 20 mm kanon- L van Amerikaanse Cobra-he- jtopters. Het was twee dagen rustig geweest in de stad, nadat jjNA zaterdag een staakt-het- uren had afgekondigd dat door He Verenigde Naties niet werd leantwoord. SNA verweet de IN een nieuw bloedbad te heb- pen aangericht. flet Digfer-ziekenhuis in Moga dishu meldde maandag dat het La de gevechten 40 gewonde So- jnaliërs behandelde. Dat was de onafhankelijke melding over sla partij. Verschil de gev over di Amerik; majoor risch te, de Amei Tijdens Benadir hu gera tiënten partijen delijk t< VN bes gers va: op het gevuurc Hassan Amerik vuur h instellir Stockw de Ame uit het gevallei met au den t< Amerik rechtva „Als ee neel wc tus van hebben herhaal en kim gen als Jeruzalem (dpa) - Bij he: Israëlisch-Palestijnse cipe-akkoord is het fcl tijdschema overeengekoj men; 1 oktober 1993: Het a koord tussen Israël en PLO treedt in werking; 3 december 1993: Bej van de Israëlische tem trekking uit Jericho en de| Gazastrook; 7 april 1994: Voltooiing I van de Israëlische troepen- r terugtrekking uit Jericho en de Gazastrook; 7 juli 1994: verkiezingen voor de zelfbestuurs-Raai| van de PLO; 10 juli 1994: Voltooiing I van de verplaatsing van de Israëlische troepen in d Westelijke Jordaanoever t de Gazastrook; 30 april 1996: Begin van besprekingen over een,[ manente regeling, drié jaar na de terugtrekking uit Ga-1 za en Jericho; 7 april 1999: einde van del overgangsperiode. Einde I van de ambtstermijn van de Palestijnse Raad (Over-1| gangsbestuur). Door onze redacteur gische Gerard van den Broek krijgsi Londen/Mogadishu - Bik- maar i keihard ingezette militaire Jn ee acties beginnen zo langza- merhand typerend te worden voor de VN-aanpak van de tr politieke chaos in Somalië, yeriia; Waren de blauwhelmen van Zij ve de Verenigde Naties enkele zi] gec jaren terug nog de vredelie- eens vende en rust-brengende geen 'politieagenten' in de brand- rassen haarden van de wereld, in moest Somalië lijkt de volkeren- bond korte metten te willen m°. maken met dat 'zachte' ka- ^oeft rakter. Het begin van het fers t( einde, verwacht de mensen- absur rechten-organisatie African vonds Rights. mei v negev Al bij de landing van Ameri- gen, 4 kaanse mariniers in december lichte 1992 op de kust van Mogadishu, Dat i werd duidelijk dat de daarop- nig! volgende operatie van de vóór Unosom (United Nations Ope- dat c ration in Somalia) een heel an- omloc der karakter zou krijgen dan van vergelijkbare VN-operaties in dat j< andere delen van de wereld, king Alleen al het feit dat Washing- Toch ton onder eigen vlag de invasie niet inzette om 'de weg vrij te ma- geda: ken' voor de 35.000 soldaten vrede onder VN-commando, gaf aan vanc dat het Westen in Somalië enor- bend me tegenstand verwachtte. delijl Die verwachting is uitgekomen, op gi zij het voor een groot deel feit. dankzij de VN zelf, meent de wore Britse hulpverlener Alex de enke Waal, directeur van de in Lon- geen den gevestigde mensenrechten- dat organisatie African Rights. De trou' Waal - zijn naam verraadt Ne- liest, derlandse voorouders - schreef „De nog geen twee maanden geleden bei c een onthutsend rapport over te d' massale schending van de men- in S senrechten in Somalië door de maa VN-soldaten zelf. Met name de Terv Belgische en Italiaanse blauw- is. IS helmen kwamen er in het rap- dur< port weinig genadig vanaf: inti- rust midatie van de burgerbevolking gaai en het martelen van gevangenen van leken de nieuwe 'vredestaken' zijn van de VN te zijn geworden. Wie «Sindsdien is er niet veel veran- min derd," sombert De Waal. „Er inb ZIjn wat interne onderzoeken er geweest bij de VN naar de door reb< ons gesignaleerde schendingen, schi maar de resultaten daarvan zijn wee nooit gepubliceerd. Vanuit VN- Brussel is ons verzekerd dat bod binnenkort een tiental Bel- met p°W^Ca°ndesSPOndent retliin - Unaniem heeft het I do n ®se Parbjcongres van I ti« Vuitse Christen-Democra- I „it CDU in Berlijn zich ^gesproken voor een harde I oa]nPa van het rechts-radi- I bliek*18 ln de ^ondsrepu- een aldus iCnhHS"radicalis™ is Ipartr V00r ons land". aldui lier ÏÏTzitter en bondskanse heeft dr^Uth KoM- Tegelijk voor ?i ëeen plaats is kincr mPolitieke samenwer- met extreem-rechtse par tijen Koh link: begr terd neg£ en o veili Del haai twet ond vooi wor conj Deu op c ecoi (bei jonf

de Stem | 1993 | | pagina 4