Accesoires moeten een ziel hebben DE STEM PTEMBER1993 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 Het draait om het evenwicht 1 pieromantiek in lende kleuren ei Natuurlijkheid, soberheid en romantiek bepalen het beeld van de najaarsmode. En dat heeft automatisch z'n weerslag op accessoires, make up en haar. Luxe lingerie verkoopt beter dan ooit, hoeden zijn ineens weer populair, make-up moet naturel en schoenen zijn in geen jaren zo comfortabel geweest. En sieraden? Beter één opvallend halssnoer, ring of armband dan een heleboel bijelkaar. Evenwicht, daar gaat het om. Door Jetty Ferwerda jlt de sieraden weerspiegelen tmntiek. in de najaarsmode (Rifat Ozbek). lain) en abrikoosnuances (Guer- lain). Op de lippen komt diep don kerrood met een zweem bruin of pruimenpaars. Nieuwkomer is bei ge met een roodbruine of roze on dertoon (Chanel, Bourjois) en don ker kersenrood (Revlon). Hoofddeksels mogen weer. Een man of vrouw met een hoed valt niet meer zo op als een aan tal jaren geleden. Wellicht zijn we zo gewend geraakt aan alle base- ballpetjes en slappe, fluwelen hip- piehoeden dat de rest niet meer zo in het oog loopt. De ontwerpers zien hoeden als een vast onderdeel van hun collectie, het befaamde puntje op de i. Bij Lacroix zijn ze opvallend en groot, gemaakt van leer of verschillende stukjes stof. Bij Armani en Sportmax zijn het alpino's en petten, passend bij mannelijke stijl. Chanel en Valenti no halen de amazone-hoed weer van stal, die het statige dandy sfeertje compleet maakt. Ook de heren blijven niet onbedekt, voor hen zijn er komend seizoen de alpinopet en gebreide muts (Gaul- tier, Dolce Gabbana). BLUSHER De blusher speelt dit najaar een hoofdrol. Hij wordt niet zozeer ge bruikt om het gezicht te vormen als wel om de wangen een frisse kleur te geven, zodat het lijkt alsof je een lange wandeling in de buitenlucht hebt gemaakt. Dus opbrengen op de konen. Belangrijkste kleur voor overdag is zachtroze (Revlon) of zacht roodbruin (Chanel), voor 's avonds is steenrood geschikt. De huid zelf is natuurlijk en transpa rant. Chanel NOSTALGIE Haar stelt iedereen elk seizoen wel voor een probleem. Moet het nou kort of lang? Het antwoord is altijd hetzelfde: het kan allebei. Mannen kunnen uit de voeten met een kort kapsel of lang haar dat niet in een staartje gebonden is. Bij vrouwen zet topmodel Linda Evangelista de toon met haar bob-lijn a la Louise Brooks. Het bloempot kapsel met te korte pony is wel even wennen, maar is uiteindelijk een fris gezicht. Min der rigoureus en wat vrouwelijker is de jaren twintig-stijl: op een lengte afgeknipt ter hoogte van de oorlel en met een rechte pony net boven de wenkbrauwen. Dramati scher zijn de nonchalapt opgesto ken krullen. Vrouwen die geen po lonaise willen aan hun lange haar laten het gewoon hangen met een rechte scheiding in het midden. Lingerie ademt vooral nostalgie en glamour. Weelderig kant, luxe sa tijn en uitdagende setjes geven de toon aan. De Wonderbra, een luxe bh die voor klein geschapen vrou wen wonderen doet, is niet voor niets zo populair. Mannenonder- goed is met name nostalgisch: de longjohn (lange onderbroek) is te rug van weggeweest. Gek genoeg niet alleen als warme onderbroek, maar ook als sportieve en comfor tabele bovenkleding voor mannen (Calvin Klein, Paul Smith, Valenti no) én vrouwen (Chanel). In deze wat onzekere tijden zorgen schoenen ervoor dat we een zekere grip houden en stevig met beide benen op de grond blijven staan. De bovenkant van schoenen en korte enkellaarsjes ziet er vaak nog sjiek uit, de onderkant is een grove profielzool. Erg trendy zijn de pla teauschoenen, maar de wintercol lecties worden toch gedomineerd door comfortabele schoenen en laarsjes die een ouderwets karakter hebben. Rijglaarsjes zijn dit najaar niet weg te denken, evenals ruige enkelaarzen a la Doctor Martens. Nonchalant opgestoken krullen horen bij de Nieuwe Romantiek. •J^tenendasSen horen bij he{ Nieuwe Bob-lijn van Linda Evangelista. middeleeuwse ele- ""en in suede broek [Hermes). WEINIG SIERADEN Sieraden passen niet in het sobere modebeeld. Te veel verstoort het evenwicht. Een zwart, fluwelen halsbandje kan nog net of een mooi erfstuk uit de familie. Sieraden moeten ook een ziel hebben, net als de kleding. Dat hoeven niet altijd juwelen te zijn, een oude, zijden sjaal, ouderwetse broche of hanger van de rommelmarkt bezitten ook die charme. Veel ontwerpers, waar onder Gaultier en Chanel, kozen als enig accessoire een lange rozen krans met groot, schitterend kruis. Op make-up gebied ademt alles romantiek. Chanel, Christian Dior, Guerlain, Revlon, Bourjois en Estée Lauder vertalen het elk op hun eigen manier. De een wat meer bescheiden en ingetogen, de ander dramatisch en sensueel. Ook bij de maquillage (make-up) is sprake van evenwicht. Zijn de ogen zwaar aangezet, dan zijn de lippen zacht gekleurd. Andersom horen bij fel gekleurde lippen, licht opgemaakte ogen. De belangrijkste oogscha duwkleuren zijn rookgrijzen, blauwtinten (Estee Lauder, Dior), aardetinten met soms een vleugje goud (Dior, Chanel, Revlon, Guer-

de Stem | 1993 | | pagina 23