LDE. lom? 4 Geen kabel in buitengebied' csm Muziekvereniging Nooit Gedacht veertig jaar •O Amnesty start grote schrijfcampagne Meer licht voor veiligheid en sfeer in Hulst PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER Culinaire week beleeft in Axel derde editie IpeStem Zekatel vindt kosten voor Koewacht en Axel te hoog 6 Blokkeren Milock-terrein Hulst is niet acceptabel' ZEELAND C2 Ongeval Hulst Verdachte na doorrijden opgepakt Hulst Axel Kloosterzande Spectaculair weekendje j PHANTOM 'Baalhoekkanaal ter discussie' Papierbak wegens misbruik weg DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 in onze verslaggever I Halst - Met een langere ver- ichting van monurnenten de Hulster binnenstad kan i gemeente Hulst twee viie- I° in één klap slaan. Er „tstaan een hogere veilig- en een betere sfeer in het centrum. jom willen burgemeester en Iötiiouders de verlichting van Ie monumenten 's avonds lan- ger laten branden en die van de basiliek en het stadhuis zelfs het hele jaar door in de weekends. Op dit moment verlicht de ge meente de monumenten vooral tijdens feestelijke periodes en gedurende de maanden waarin toeristen worden verwacht. In het voor- en najaar zijn er enkele maanden dat de monumenten niet verlicht worden. Het oude verlichtingsschema is al jaren niet meer veranderd. Destijds hebben de energiekosten een grote rol gespeeld bij het vast stellen van de verlichtingsuren. De verlichting brandt nu vanaf 15 minuten na zonsondergang tot 23.30 uur. Daarnaast laat de gemeente de lampen in de avon duren branden bij speciale gele genheden. Voor een betere ver lichting van de toren heeft de gemeente onlangs bij de basiliek drie nieuwe schijnwerpers laten plaatsen. B en W vinden dat de monumenten in het centrum van de stad en met name de basiliek en het stadhuis, voor een meer constante verlichting in aanmer king komen. Tevens zouden de spots van alle monumenten 's nachts een uur langer moeten branden, tot 00.30 uur. Met de herinrichting van de bin nenstad heeft Hulst een betere sfeer en een hogere belevings waarde aan de binnenstad willen geven. Volgens B en W dient hierbij ook de bebouwde omge ving te worden betrokken. „De monumenten met hoge kwaliteit kunnen extra bijdragen aan de opwaardering", vindt het colle ge. „Door extra verlichting dra gen zij bij aan het hisotrische beeld van Hulst in de avonduren. De basiliek in het licht brengt ook extra sfeer in de straten 'achter' de kerk. Deze 'duistere' hoek moet een betere functie kunnen vervullen in het cen trum". Meer licht betekent vol gens B en W ook hogere veilig heid. Meer en langer licht is overigens ook al verzocht door de politie. Van onze verslaggever jxel - Een aantal straten buiten de bebouwde kom van Koewacht en Axel blijft verstoken van kabeltelevisie. Iftet aansluiten van de woningen in deze zogeheten onrendabele gebieden is voor Zekatel te duur en zou tot grotere exploitatieverliezen leiden. Zekatel heeft dat aan het Axelse gemeentebestuur laten weten. De Zeeuwse kabeltelevisiemaat schappij baseert haar tarieven op aansluitingskosten van 800 Iden per woning. Het aanslui- i van de woningen in Koe wacht en Axel komt op bedragen tussen de 2300 en 10.000 gulden. Het gaat om Schapenbout, de Kinderdijk, Drieschouwen, een I Van onze correspondent I Hulst - Een 34-jarige inwo ner uit Hulst reed gistermor- I gen vroeg met zijn auto op de Poorterslaan tegen de trot toirband, vervolgens tegen een lichtmast en kwam ten- 1 slotte aan de overzijde van de rijbaan tot stilstand tegen Bij de botsing werd de personen auto geheel vernield. De be stuurder kwam er zonder kleer scheuren vanaf. De politie hield de verdachte aan omdat men vermoedde dat er sprake was van alcoholmisbruik. De ade manalyse gaf een uitslag van 1,95 promille. Ha verhoor werd de bestuurder weer in vrijheid gesteld. Hij kreeg een rijverbod van tien uur voor alle voertuigen en zijn rij bewijs werd ingevorderd. I Van onze correspondent Axel - Een inwoonster uit Axel reed gisteren op de Of- fenbachstraat te Axel met taar auto achteruit de Han- delstraat in. Daarbij reed zij tegen een aldaar geparkeerde personenauto. be eigenaar hoorde de klap. Ook Sfflg ging de alarminstallatie van ajn auto af. De benadeelde zag ie verdachte bij het buitenko men nog net wegrijden. Je inmiddels gealarmeerde poli- te kon de verdachte aanhouden de omgeving. Na verhoor be- jende zij de aanrijding te heb- ta veroorzaakt. Tegen haar "ordt een proces-verbaal opge maakt naar aanleiding van het «mjden na een aanrijding. 1de was er alleen bij de be- side. De voorzijde en het inkerzijspatscherm werden ver deel van de Axelse Sassing, Zandstraat, de Klapstraat, de Matthijsstraat, de Nieuwe Kar- nemelkstraat, De Sterre en het Kruispad. Onder loep Zekatel heeft vijf situaties onder de loep gelegd en kwam in alle gevallen tot de conclusie dat de kosten de pan uit rijzen. Scha penbout ontsluiten kost alleen al een ton (per woning meer dan 5000 gulden). De Klapstraat in Koewacht is nog veel duurder, ruim 10.000 gulden per woning. Zekatel ziet eigenlijk alleen mo gelijkheden voor die gebieden als de aansluiting in combinatie met andere nutsvoorzieningen worden uitgevoerd maar de meeste voorzieningen zijn nog lang niet aan vervanging toe. Nu Zekatel niets voor de onren dabele gebieden in Axel kan doen, voelen B en W er niets voor om een nieuw contract met Zekatel af te sluiten. Voor Axel gelden nog tot het jaar 2007 de gunstige tarieven van het het oude maar door Zekatel overge nomen en te eerbiedigen con tract met de Nederlandse Kabel televisie Maatschappij. Vraag Zekatel benaderde Axel met de vraag het contract aan te passen maar de wederdienst die B en W daar voor vragen, de aansluiting van een aantal woningen in on rendabele gebieden, blijkt nu voor Zekatel niet haalbaar. Voor de bewoners van Overslag is er nog steeds geen duidelijk heid. De gemeente Axel onder handelt momenteel met de Bel gische zustermaatschappij Elec- trabel over aansluiting op het Belgische net. Die gesprekken zijn nog niet afgerond, maar Ze katel, die ook voor Overslag wat rekenwerk heeft verricht, is er van overtuigd dat kabeltelevisie daar evenmin haalbaar is. De briefwisseling tussen Zekatel en het Axelse gemeentebestuur komt woensdag 15 september aan de orde tijdens een vergade ring van de commissie sociale zaken, welzijn en onderwijs. (ADVERTENTIE) Petra Rijnders (links) en Trudy van Noort.'effect veel groter dan mensen denken'... FOTO WIM KOOYMAN Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTDUK 2-4,4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856 Van onze correspondente Hulst - De afdeling Zeeuws-Vlaanderen Oost van Amnesty International start met een grote schrijfcampagne. De me dewerksters hopen op een flinke op komst en stapels brieven. Trudy van Noort uit Hulst zette in juni 1992 een expositie op in de bibliotheek van Hulst. Vanaf dat moment lagen ook elke maand voorbeeldbrieven in een bakje klaar voor belangstellenden die de brief wilden over schrijven en opsturen naar verschillende adressen. De expositie trok de aandacht van Petra Rijnders die al vijftien jaar een actief Amnesty-lid was in Zutphen maar in 1992 verhuisde naar Hulst. Samen willen de dames nu het smeulende vuurtje onder de brievenschrijfactie aan wakkeren. „In Hulst is er best belangstel ling, maar een bakje met brieven nodigt niet uit, daarom zijn we nu elke derde maandag van de maand aanwezig in de bibliotheek van 19.00 tot 21.00 uur met voorbeeldbrie ven en informatiemateriaal. Het is de bedoe ling dat de mensen de brieven daar komen schrijven en een praatje over Amnesty gaan we ook niet uit de weg," vertelt Trudy van Noort die haar enthousiasme niet wegstopt. „Het is een kleine moeite, maar het is echt nodig dat er meer brieven geschreven wor den. Het effect is veel groter dan de mensen denken". De brieven worden verstuurd naar verant woordelijken en machtshebbers in landen waar mensen onterecht in de gevangenis zitten. Amnesty zoekt wereldwijd alles uit en controleert de gegevens extra om geen fou ten te maken. Daarna stelt Amnesty een lijst op van gevangenen, gemartelden of doden die het slachtoffer zijn van het regime waar de rechten van de mens met voeten wordt getreden. De eerste schrijfavond is maandag 20 sep tember en dan staan er brieven naar Tadzji kistan, Soedan, Indonesië (Oost Timor), Se negal en Zuid Korea op het lijstje. Volgens Petra Rijnders lopen de schrijf avonden in Axel en Oostburg goed. In Terneuzen zoekt Amnesty nog naar een goede locatie om de avonden te kunnen organiseren. In Hulst suddert de actie en met de schrijfavonden willen de dames in contact komen met mensen die Amnesty een goed hart toedra gen. „De medewerking van de openbare biblio theek is geweldig. We mogen daar gewoon gebruik maken van de ruimte en ze zijn bereid mee te werken met uitleg en meer achtergrondinformatie over de landen waar we brieven naar sturen. De inzet van de mensen vinden we belangrijk en daarom Van onze verslaggever Gfaauw - De muziekvereni- Nooit Gedacht uit waauw viert komend week- e®de het 40 jarig bestaan, afadag 18 en zondag 19 «ptember staat het dorp ee dagen lang in het teken an de muziek met optredens concerten. Linten van Nooit Ge- i. diazen weliswaar veertig I hun deuntje mee, maar op auw wordt al heel wat langer gemaakt. Al is de histo- s!ni«en reC'6S meer te recon" ïf' 41(0115 Steyaert heeft het inJi sPeurwerk gedaan en de S «Wen dat er bij de g®»g van een nieuw schoollo- schan een muziekgezel- vermi aan, te Pas kwam. Die heette toen'Hony soit over v, y pense'' oftewel 'Smaad ipreeke"v016hlervan schade verder \an 1 gezelschap is da» met veel bekend. Alleen teiJ geen vrouwen bij moch- i LWerd 111 Graauw in ieder Sas cm„n ^®uwe muziekvereni- cluboPj nchtvanuit de toneel- wa nhPgtBaa,rt Kunst' Het Processie» r °P!uistoren van kerkelijke feesten en andere festiviteiten in het dorp. Maar dansmuziek was uit den boze. Vete Inmiddels stond In de nabijgele gen buurtschap Zandberg nog een vereniging op, de fanfare Door Eigen Hulp. Alfons Steyae rt vermoedt dat deze fanfare ontstond als gevolg van een vete tussen Graauwse en Zandbergse muzikanten. Omdat ze elkaar de loef wilden afsteken waren twee zeer goede gezelschappen. Waarom de fanfare van Zand berg ter ziele ging is niet bekend. Wel dat Nooit Gedacht enkele jaren voor de Tweede Wereld oorlog gedeeltelijk werd ont manteld. Boze tongen beweren volgens Steyaert dat er instru menten werden verkocht om de aankoop van een nieuw kerkor gel te financieren. Tijdens de oorlog ging de fanfare helemaal ter ziele en bleef er een mond harmonica-club over. Watersnood Totdat in 1952 de weg Graauw- Hulst feestelijk werd geopend door toenmalig commissaris der koningin De Casembroot. Het viel hem tegen dat er geen mu ziekgezelschap was en hij eiste dat er bij een volgende gelegen- De Graauwse fanfare Nooit Gedacht. heid een eigen Graauwse harmo nie of fanfare aanwezig zou zijn. Immers, volgens hem was zo'n muziekgezelschap het visite kaartje van een dorp. En dus ging het toenmalige Sinterklaas comité begin 1953 aan de slag. Na een oproep vanaf de preek stoel meldden zich meer dan 50 leden. De plannen werden echter ge dwarsboomd door de waters noodramp. In april 1953 pakte men de draad weer op. Er kwa men instrumenten en er werd druk gerepeteerd. Op 1 januari 1954 kwam het Graauwse mu ziek voor het eerst naar buiten. En toen De Casembroot in 1957 de weg Graauw-Duivenhoek kwam openen stond er tot zijn verrassing een keurige Graauwse FOTO WIM KOOYMAN fanfare opgesteld. In de loop der jaren droeg de fanfare veel bij aan het sociale en culturele leven in het dorp. In de jaren zestig maakt het gezel schap echter moeilijke tijden mee, met een teruglopend le denaantal. Het tij keerde toen begin jaren zeventig Arnold Bruggeman de voorzittershamer ter hand nam. Er kwamen nieu- KANKERBESTRIJDING - De jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding heeft in Hulst 8.775,80 gulden opge bracht. VIERING - In de rk kerk aan de Walstraat wordt zaterdag 18 september om 09.30 uur een eucharistiviering gehou den bij gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de bevrijding van Axel. Vanwege deze ochtenddienst komt de avondmis van zeven uur te vervallen. KINDERKLEDING - Een aantal moeders van jonge kin deren heeft het plan opgevat om ook in Kloosterzande een beurs voor gebruikte kinder kleding te houden. Het eerste verkoopevenement zal plaats vinden op zondagmiddag 26 september in de Bamistent. De vrijwilligers zijn nog op zoek naar bruikbare goede kinder kleding, die hier verkocht kan worden. De helft van de op brengst gaat naar de verkoper en de andere helft zal worden geschonken aan peuterspeel zaal 'Dreumesland' in Kloos terzande. Voor het inleveren van kleding kan men terecht bij het woonhuis van J. Neve, Marijkeplein 11 op donderdag 16 september van 13.00 tot 15.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Aangeboden kle ding moet schoon, geprijsd en gebundeld zijn. DINSDAG CLINGE - Café De Gouden Kroon, 20 uur, vleeskaarting. KLOOSTERZANDE -Café De Reizende Man, 19.30 uur, vleeskaarting. KOEWACHT -Café 't Hoekske, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. INIEUW-NAMEN - Van de Velde-Picavet, 14.30 uur, kermisschieting. I LAMSWAARDE - De Vier Jaargetijden, 13.30 uur, schieting voor bejaarden. I SAS VAN GENT - De Regenboog, 14-16 uur, handwerktentoonstelling I HULST - De Lieve, 13.30 uur, jokeren. Axel - Axel is klaar voor de derde editie van de 'Culinaire week', van woensdag 15 tot en met zondag 19 september in de Kerkstraat. Er is ook een aantal zogenaamde 'aanleunactivi- teiten'. moeten de brieven ook eigenhandig overge schreven worden. Dan staat de schrijver ook stil bij de problemen. Voor de kosten moet men het niet laten. We werken met lucht postbladen en voor een brief bedragen de totale kosten dus maar 1,30," legt Trudy van Noort uit. „Het is de enige manier om te protesteren tegen onrecht en geloof me er worden resultaten geboekt, alleen komen die nooit in het wereldnieuws." Toen Terry Waite, de Britse dominee, na lange tijd vrijkwam in Libanon was hij vol lof over het werk van Amnesty. Hij verklaar de dat de brievencampagnes simpel maar doetreffend waren. „Het dringt langzaam door bij de machthebbers en voor de gevan genen is het een reuze steun te weten dat er mensen ver weg zijn die zich bezighouden met hun zaak," zegt Petra Rijnders die in Zutphen een gemiddelde van minimaal 15 schrijvers per avond haalde. „Ik hoop van harte dat het ook gaat lopen in Hulst. Voorgetikte brieven leveren we niet, de men sen moeten er echt mee bezig zijn. Ik ga in ieder geval die avond verschillende brieven schrijven, thuis komt het er niet van." Amnesty wil geen mensen ronselen voor de actie. „Zij die willen schrijven zijn welkom, maar ze moeten uit zichzelf komen en volle dig achter de actie staan," verklaren de dames unaniem. Evenals in de twee voorgaande jaren hebben Chinees restaurant Moy Fa, restaurant In d'Ouwe Baencke, café-restaurant De Graanbeurs en architectenbu reau Rigobert Antheunis de han den ineen geslagen. „We hebben elk jaar een ander landenthema. Dit jaar leggen we het accent op de Vietnamese keuken," zegt Mary Liu, die sa men met echtgenoot Akuen de scepter zwaait in het Chinese restaurant. Tijdens de Culinaire week zijn er in en nabij Moy Fa optredens gepland van een Oosters folklo ristisch dans- en muziekgezel schap. In d'Ouwe Baencke presenteert de Elzasser keuken. Een accor- dioniste zal de muzikale omlijs ting zorgen. In De Graanbeurs kunnen lief hebbers van de Moldavische keuken terecht. Rigobert Antheunis zorgt dat zijn archi tectenkantoor geheel is omge bouwd tot restaurant met ge rechten uit de Indiaanse keuken. Voorts is er tijdens de Culinaire dagen medewerking van het Axelse toneelgezelschap Axeel- lent. Het Overlegplatform Axel-Pro motie houdt 'aanleunactivitei- (ADVERTENTIE) 'Die L, ofthe we instrumenten en Nooit Ge dacht vierde het ene muzikale succes na het andere. Met als hoogtepunten de promotie naar de derde afdeling fanfare in 1982, het opluisteren van de wijnfeesten in het Duitse Althe- nar en de promotie naar de tweede afdeling fanfare in 1988. Receptie Ter gelegenheid van het jubi leum wordt zaterdag om 18.00 uur een receptie gehouden in het dorpshuis. De jubilerende fanfa re maakt 's middags een rond gang door het dorp. 's Avonds is er om 20.00 uur een optreden door het Zeeuws-Vlaams jeugdorkest The Young Ones, ge volgd door een disco. Zondag 19 september verzorgen gezelschap pen uit Oost Zeeuws-Vlaanderen van 14.00 tot 20.30 uur concer ten. Het zijn De Scheldezonen uit Nieuw-Namen, Eikels wor den Bomen uit Westdorpe, Ex celsior uit Terhole, Vrijheid Een dracht uit Lamswaarde, fanfare Heikant uit Heikant en St. Ceci lia uit Kloosterzande. Komend weekeinde neemt Nooit Gedacht ook een stel pedaalpau- ken in gebruik. De vereniging heeft deze instrumenten kunnen aanschaffen met steun van het Anjerfonds. Wilt u "spoken" met Bastion? Bel dan gratis 06 - 0697 en informeer naar ons "Phantom of the Opera" arrangement vanaf 164,50 p.p. Of stuur deze advertentie in een ongefrankeerde envelop met en uw naam en adres naar: Bastion Hotels Nederland Antwoordnummer 10052 4800 VB Breda BASTI#N RIEXDf Lllk BF TROL BAAR E\ I HOTELS ten' rond de Culinaire week. Doel hiervan is zoveel mogelijk mensen naar Axel te trekken die in een ludieke en aangepaste sfeer kennis kunnen maken met wat Axel op culinair gebied te bieden heeft. Het 'aanleunprogramma' biedt onder meer een culinaire show op donderdag 16 september van 17.00 tot 21.00 uur in de Passa ge- Verder zijn er een etalagewed strijd en een modeshows. Op donderdag 16 september zullen de winkels tot 21.00 uur open zijn. De Culinaire week sluit op zondagavond 19 september. Hulst - Het CDA Hulst zegt niet meer rigoureus 'nee' tegen de mogelijke aanleg van het om streden Baalhoekkanaal. Het Baalhoekkanaal is op dit mo ment onderwerp van een uitge breide en diepgaande discussie binnen het CDA Hulst. Voorzitter C. Vermaas zei dat tijdens een bezoek van het CDA aan Nieuw-Namen. Het CDA Hulst heeft zich sinds 1972 bij herhaling uitgesproken tegen de aanleg van het Baalhoekkanaal. Binnen de afdeling vindt men echter dat na nu de tijd rijp is voor een heroverweging. In de discussie die nu op gang is gekomen proberen de christen democraten op één lijn te komen door een gezamenlijk standpunt te formuleren. Het standpunt dat het meest met 'deugdelijke' en 'houdbare' argumenten kan wor den onderbouwd zal tot CDA- mening worden verheven. Van onze verslaggever Sint-Jansteen - De inwoners van Sint-Jansteen kunnen hun oud papier voortaan niet meer kwijt in de speciale container op het parkeerterrein van de voetbal club. Het bedrijf waar de voet balclub de container van huurde heeft de bak weggehaald omdat er flink misbruik van werd ge maakt. Verschillende inwoners gebruik ten de container om er meteen ook maar hun grof vuil in te deponeren. Zelfs complete ma trassen werden op die manier geloosd. Want de voetbalclub blijft wel iedere tweede zaterdag van de maand het oud papier huis aan huis ophalen. Van onze verslaggever Nieuw-Namen - Het is onbegrijpelijk en onacceptabel dat de provincie en het Rijk de ontwikkeling van het Milock-terrein in Hulst blokkeren. Dat standpunt bracht het CDA Hulst naar buiten tijdens een bezoek aan het dorp Nieuw-Namen. Tijdens die bijeenkomst spraken de aanwezigen hun ongerustheid uit over de beperkte werkgelegenheid in de streek. Het CDA zei die zorg te delen en volgens de christendemocraten moet er nu meer dan ooit aandacht worden besteed aan het behoud en de uitbreiding van werkgelegenheid. „Hulst dreigt jonge inwoners te verliezen omdat er onvoldoende werk is", aldus het CDA. Bezien in dat licht snapt ook het CDA er niets van dat alle plannen voor vestiging van met name winkelbedrijven in het voormalige Milock-complex gedwarsboomd worden. Het laatste wapenfeit in deze voortslepende kwestie was de weigering van de provincie om medewerking te geven aan de bouw van een nieuwe Aldi supermarkt in het gebiedje. De provincie ziet het terrein als buitengebied, waar geen detailhandel thuis hoort. Maar wat het CDA betreft hoort het terrein duidelijk bij de binnenstad. „Men gaat zonder meer voorbij aan het feit dat de omstandigheiden in Hulst geheel anders zijn dan elders en omgekeerd", aldus het CDA.

de Stem | 1993 | | pagina 15