lubsidie voor landbouwschool EEK Monumentendag dit jaar een flop Cursus voor ouders om problemen kinderen beter te begrijpen .«"«Si 0 POLITIE rapport DAG klapper Van Gelder bespeurt positieve instelling Pater Moeskroen speelt de tent 'plat' in Vogelwaarde gionaal Ontwikkelingsplan Zeeuws-Vlaanderen steunt Schoondijke en Groede Jubileumdag ANWB en luizencomplex succes Amusante viering 25-jarig jubileum De Halle in Axel ZEELAND A6 dieren W kaartverkoop °P open dag va« Podium West ELEKTRONISCHE BEVEILIGING HEEFT IETS BESCHERM-ENGELACHTIGS... irrit Le jonge axel Cursus bridge voor beginners CDA bezoekt Waterlandkerkje Optredens in Dijktheater Poppenbeurs in Zuidlandtheater trekt bekijks nfl STEM MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 bileum, recepti6 hg, overwinninq [am, openbare mag best eens in tie pagina J dat niet en dUur ■js per regel of 1, één grote regel lp 3,04'. y Ji een foto of laat van 35 x 45 resp 16,76- ■op aanvraag Bij ■wordt 4,50 ito's worden niet 16442 of geef uw Ing af bij één van ilijke opgaven fcepteerd indien In, ook indien uw legd is. lcht voor teksten hen te weigeren, pn bereiken over budt de uitgever Be naam van de nd te geven. I op zaterdag leuws ■op donderdag ■Van onze correspondent I kens - Op maandag 13 septem- f' wordt op de openbare basis- üjool van Breskens een voorlich- Lsbijeenkomst gehouden over IrslP GRIP zijn cursussen voor I jers om beter begrip te krijgen I oor de problemen van hun kind en |oe hier mee om te leren te gaan. v> cursus, die vrij uniek is in Zeeland, bestaat naast de voorlichtingsbijeen komst uit nog drie avonden en wordt gegeven door enkele leerkrachten in nauwe samenwerking met het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ), Els Kamp, werkzaam bij het RPCZ en begeleidster van de GRIP-cursus, ver telt dat voor de obs Breskens is gekozen omdat die school de kennis hiervoor in huis heeft. Enkele leerkrachten hebben de zogenaamde TET-cursus gevolgd. (Teachers Efficiency Training). Met de ze cursus kunnen de de leerkrachten zich beter verplaatsen in problemen bij het kind. Ze proberen de kinderen ook zelfoplossend bezig te laten zijn. Voordeel van de TET-cursus is volgens Kamp, dat de leerling zich veiliger en rustiger en vooral begrepen voelt op de school. „Het is beter voor het leerresul taat. Dat is al gebleken uit onderzoek. Aangezien de school die werkwijze volgt is het naast vijf anderen basis scholen op dat criterium uitgeselecteerd als experimenteerschool." De ouders wordt op de cursusavonden vertelt hoe zij ook thuis bepaalde signa len van het kind kunnen opvangen en hoe daar mee om te gaan. Tevens om zelf duidelijk te zijn naar het kind toe. „Het kan een vorm van beter luisteren zijn. Eigenlijk gaat het over kleine dingen die vaak op een dag voorkomen. Hoe reageer je dan als ouder? Is dat wel goed of zijn er misschien alternatie ven?," legt Kamp de cursus uit. De cursusavond is niet bedoeld om saai te komen luisteren. Het is de bedoeling dat de ouders zelf ook aan de slag gaan. Vanavond start de avond om 20.00 urn- tot 21.30 uur. Daarna wordt in oktober nog drie avonden gegeven. Op dit mo ment hebben zich al 22 ouders aange meld. |ji onze verslaggever Mburg - De Stichting Groede en de Landbouwprak- tchool in Schoondijke komen in aanmerking voor Inanciële steun uit het Regionaal Ontwikkelingsplan Luws-Vlaanderen (ROP). Burgemeester en wethouders Li Oostburg stellen beide projecten voor. GENTSESTR, nze lieve buurman j /largreet en Sam. me stichting Groede wil een Ld aan de Slijkstraat kopen §oor vestiging van een museum i een pension. De Landbouw- fcraktijkschool wil via een aantal Lussen de kennis en scholing tor de boer en tuinder vergro- n. Het gaat hierbij onder meer milieuvriendelijk telen, bio- sche landbouw en nieuwe |Ee: Regionaal Ontwikkelings la Zeeuws-Vlaanderen komt Lit uit het Convenant Leef- jlaarheid Platteland dat in '91 tfid gesloten tussen de acht leetiws-Vlaamse gemeenten, de provincie Zeeland en het Rijk. pt Rijk stelt hiervoor vier ton jeschikbaar, de gemeenten en de Ijonncie twee ton. Doel is het platteland via verschillende pro- i een stuk leefbaarder te —ii. [((Ontwikkelingsplan is voor- jpig vastgesteld door een stuur- Deze stuurgroep bestaat lil vertegenwoordigers van de it gemeenten, het rijk, het ijfsleven en de dorpsraden. Het Oostburgse college vindt dat li in het rapport een aantal onvolkomenheden in staan maar tó wordt toegeschreven aan de tijdsdruk. Met name over de uit dring van de diverse projecten moet nog meer duidelijkheid ge geven worden. Het college onnccs of lastige hondLn Ga d'r maar aan staan het goede hout gesneden realiseren. Want zonder reek moeten missen' brengt deze kritiek in tijdens het komende overleg van de Stuur groep. jn de Stuurgroep is afgesproken dat elke gemeente maximaal twee projecten indient. B en W van Oostburg kozen voor Groede en de Landbouwpraktijkschool. Groede staat te boek als een klein dorp met alle problemen van dien. In het dorp worden initiatieven ontplooid om de sterke punten, historisch karak ter en de ligging ten opzichte van de kust, uit te bouwen. De plannen richten zich dus op zo wel de culturele als de recreatie ve sector. Groede ontwikkelt zich steeds meer als een kunste naarsdorp. Concreet is nu de aankoop van het pand aan de Slijkstraat. De Stichting kampt met een tekort van twee ton. De gemeente besloot bij te dragen in de exploitatiekosten door de ves tiging van de arthoteek in het pand. Deze arthoteek staat nu nog in IJzendijke. Het Oostburgse college vraagt woensdag aan de leden van de raadscommissie algemene be stuurlijke zaken een reactie te geven op het Regionaal Ontwik kelingsplan Zeeuws-Vlaanderen en de twee voorgestelde projec ten. De vergadering begint woensdagmorgen om 10.00 uur. lans de Schepper en Sankie tater waren uitgenodigd om op ie hun eigen specifieke manier ie geschiedenis van De Halle te «lichten. De Schepper hield zijn ludieke voordracht namens de vaste ge- irnkers van het gemeenschaps- Mtram. Nu zijn in de Halle zijn Knanent gevestigd: Omroep Wand, Zeeuwse Volksuniver siteit, Gecoördineerd Oude- twerk, de Zeeuwse Muziek- »ol en de Basiseducatie Wiws-Vlaanderen en vele onze correspondent «neuzen - Het feest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan de ANWB-vestiging en het sluizencomplex in Terneuzen groot succes geworden. De honderden bezoekers konden een boemeltrein het portaal van Vlaanderen bezoeken. waren er prijzen te winnen en de jeugd kon zich ®even in een verfwedstrijd. [•'«honderd ANWB leden van «rste uur waren uitgenodigd onze correspondent Het bezoek aan de te'wl v Van a>0(aium West is in ,8' Hjking met vorig jaar, toen tri»0® St'c'1hng Ledel heette, ^gevallen. ïe» m ^et nu meteen storm te'-'dp a voriI> iaar werd een iAitt georganiseerd in het «eater in Oostburg zelf en ■verscheen er niemand. Nu 'oor w 5,en ®5raam opgesteld Sw'heater en trok Arno teek rif met z'in Tex-mex mu- Wit tCCOrc*eon aandacht. damans-Dieteren "■iturei ?ot^8e boekingen voor te-eer het ,Usreizen naar onder Volga v frstc°ncert van het te:r|l koor op 17 de- Dok 4„mT,^werPen noteren. - eveneens musical Jezus 'ar, pas op 4 juni in Antwerpen, j .1 niuwerpen, lil», v.6,06" in de belangstel- kaarjje, werden er veel tale kinf j voor He regio- tokkio Voorstelling Pi- foto camile schalstraete Het bezoek aan de groeve was tijdens de Open Monumentendag teleurstellend. lan onze correspondente Ixel - Het Axelse gemeenschapscentrum De Halle bestaat 25 jaar. Het jubileum is zaterdag gevierd met een receptie van 18,01) tot 17.30 uur voor genodigden. Er werden geen speeches afgestoken, de bijeenkomst had het karakter van een gezellig amenzijn. huurders die af en toe gebruik maken van de ruimte. Deze groep werd door Frans de Schepper vooral gebruikt, hij nam figuren van verschillende pluimage en vergat niet de vo gelvrienden en de Steltkluut op de korrel te nemen. Sankie Koster tapte uit een an der vaatje zij sprak namens het personeel en bekeek de bezoe kers door de bril van de mensen die in de Halle werken, het le verde een amusant verhaal op van voorvallen in de Halle. Van onze correspondente Zeeuws-Vlaanderen - De natuurhistori sche monumenten mogen dan gratis be keken kunnen worden, zaterdag en zon dag tijdens de Nationale Monumenten dagen kwamen de belangstellenden slechts sporadisch een kijkje nemen. Nogal wat medewerkers aan de monu mentendag spraken van een grote flop. Axel genoot mee van KM 93 en komt dus niet voor een peiling in aanmerking. In Hulst was de belangstelling ronduit bedroevend. De stadsgidsen stonden met hun duimen te draaien en ook in het Streekmuseum kwa men niet meer bezoekers dan anders. De enigen die belangstelling toonden waren cultuurbewuste inwoners of Vlamingen. Richard Bleijenberg, de beheerder van de historische groeve: de oeroude heuvel die gevuld is met duizenden fossielen, was diep teleurgesteld. „Wij zitten hier voor paal. De coördinatie klopt niet dit jaar, vorig jaar kregen we meer dan driehonderd mensen over de vloer op ene dag en nu ongeveer 25." De vlag van Monumentendag wapperde triest aan de ingang van het kerkpad. Aan de overkant draaiden de kermismolens en de toegang tot Nieuw Namen was afgesloten omdat de harmonie rondtrok. Die vlaggen ontbraken in Hulst en ook hier werd gemopperd over een slechte samenwer king en coördinatie. „Het is net of de mensen niet weten dat het monumentendag is, we moeten hier volgend jaar echt iets voor regelen want zo kan het niet," vertelde een van de stadsgidsen. In West Zeeuws-Vlaanderen hadden de ge meenten Oostburg, Sluis en Aardenburg voor een gezamenlijke route van vijftig kilo meter gezorgd langs een aantal monumenten in de streek. Molens, kerkjes en musea lagen aan deze route. Het museum in IJzendijke kreeg minder bezoekers over de vloer dan anders en kon dus niet spreken van een succes. „Maar wij zijn geen echt monument, de mensen konden hier een routebeschrij ving krijgen en we weten natuurlijk niet of er belangstelling was voor speciale monu menten." Die enkele bijzondere monumenten kregen wel wat bezoekers over de vloer, maar het was nergens dringen geblazen. (ADVERTENTIE) Erkend Uneto Bull Beveiligings- ^■5' Installateur Elektronische beveiliging Oranjestraat 5 Tel. 0U55-62710 Van onze verslaggever Oostburg - De Bridge Sociëteit Oostburg start begin oktober een cursus bridge voor beginners. De cursus wordt gegeven door gediplomeerd bridgeleraar P. Visser. Volgens de sociëteit is de belangstelling voor bridge in Neder land nog steeds groeiende. De beste Nederlandse spelers spelen nu in de finale van het wereldkampioenschap in Chili. De Nederlandse Bridge Bond was vorig jaar een van de snelst groeiende sportbonden met een toemane van 12.495 leden. Belangstellenden voor deze cursus kunnen contact opnemen met de Oostburgse Bridge Sociëteit. Dronken mannen glijden van brug Middelburg - Twee beschon ken Middelburgers zullen hun stapavond van afgelopen za terdagavond niet licht verge ten. Toen zij met hun rijwiel over de Schroebrug reden, kwamen zij ten val en besloten even te blijven liggen. De brugwachter had dat kenne lijk niet gezien en dus ging de brug open met alle gevolgen van dien. Het tweetal gleed met fiets en al naar beneden. Fietsen werden vermeld en het beschonken duo zat onder de schaafwonden. Het tweetal heeft nu een aanklacht tegen de brugwachter ingediend. Twee dieven op heterdaad betrapt Biggekerke - De politie heeft zaterdag rond vier uur 's och tends twee Middelburgers van 29 en 34 op heterdaad betrapt bij een inbraak met diefstal in een winkel in Biggekerke. Het duo had al diverse gokkasten en behendigheidspelen met grof geweld opengebroken, het nodige vernield en het geld in tassen gestopt. MAANDAG SINT-JANSTEEN - Café De Kroon, 14 uur kaarting. VOGELWAARDE -Café Ons Vermaak, 14.30 uur kermisschieting. NIEUW-NAMEN -Van de Velde Picavet, 14.30 uur kermisschieting. LAMSWAARDE -Café De Lamsoren, 14 uur vleeskaarting. CLINGE - Café De Smidse, 20 uur kaar ting. SAS VAN GENT -De Roselaer, 14 uur kaarten en sjoelen KBO. VERVOLG VAN REGIO ZEELAND A-5 Kramer loofde de constructieve houding van de Zeeuws- Vlaamse landbouwvertegenwoordigers maar betreurde het dat het nieuwe natuurbeleid in Vlaanderen niet zo voortvarend wordt opgepakt als in Zeeuws-Vlaanderen. „De Groene Hoofdstructuur staat wel inmiddels op papier maar het ontbreekt aan politieke wil, geld en instrumenten om het plan te realiseren". Van Gelder bespeurt bij iedereen wel een positieve instelling. Hij wees op het Krekenproject, een project binnen de Euregio- Scheldemond. Over de lands grenzen heen worden natuurge bieden ontwikkeld. „Ben opti mistisch over concrete resultaten op korte termijn". Kramer gaf toe dat het Euregio- project op dit moment de meeste perspectieven voor geld lijkt de bieden. „Ook al bestaat er kri tiek op het feit, dat gemeenten, waterschappen en natuurorgani saties tot nu toe weinig bij het project worden betrokken". R. Vanhaeren van het kabinet van de Vlaamse minister van Leefmilieu en Huisvesting gaf aan dat ook de Vlaamse regering niet stil zit op het gebied van natuurbehoud. Hij wees op de uitvaardiging van een duinende- creet, een initiatief van de Vlaamse Raad. De Vlaamse rege ring heeft hiermee de bevoegd heid zones af te bakenen, die als beschermd duingebied of land bouwgebied worden benoemd, waarbinnen een volledig bouw- verbod zal gelden. „Wat ons be treft betekent dit onder andere de definitieve bescherming van de noordrand van het Blinkaart- bos en van de Zwinbosjes bij Rnokke. Het Zwinbosjescomplex kan op die manier definitief van bedreigingen worden gevrij- Van onze correspondent Oostburg - De CDA-fractie wil de politiek dichter bij de mensen brengen. Om de daad bij het woord te voegen is er vandaag om 20.00 uur een bijeenkomst in het dorpshuis in Waterlandkerk- je- Evenals de vorige bijeenkomst in februari kunnen alle onderwer pen aan de orde gesteld worden. Het CDA wil de volgende punten naar voren te brengen: leefbaar heid, verkeersproblemen en toe komst van de kern. waard". In de Zwinbosjes bestaat al ge ruime tijd het plan om een con grescentrum te bouwen. Dit tot groot verdriet van de natuurbe schermers. Ondanks het decreet is het congrescentrum niet defi nitief van de baan. Dat gebeurt pas als er een uitvoeringsbesluit is genomen. Het decreet is slechts een advies. Volgens Van haeren is het in ieder geval de intentie van de verantwoordelij ke minister De Batselier op zeer korte termijn de nodige uitvoe ringsmaatregelen te treffen. Van onze correspondente Vlissingen - In het Dijktheater in Vlissingen wordt in september een aantal gratis optredens verzorgd. Bij slecht weer wijken de artiesten uit naar het Arsenaaltheater. De Stichting Uit Vlissingen biedt het publiek een geva rieerd programma aan. Zondag 19 september treedt Concertina aan om 15.00 uur en 25 september zorgt Pró Rege voor enkele aange name muzikale kwartiertjes vanaf 13.30 uur. Zij worden opgevolgd door het Seniore norkest Zeeland dat enkele klassiekers speelt vanaf 15.00 uur. Op datzelfde tijdstip begint The Blue jeans Big Band te spelen op het Stadhouder splein en om 16.00 uur wordt de gratis concerten reeks afgesloten in het Dijktheater met een .geza menlijk optreden van Caeci- lia en Pró Rege. om zaterdag het portaal te be zoeken. Wie niet in de gelegen heid was het jubileum mee te vieren kon rekenen op een ca deautje. „Om negen uur stonden de eerste bezoekers al voor de deur. Het is de hele dag gezellig druk geweest. De mensen namen echt de tijd om een kijkje te nemen bij de diverse rekken en het sluizencomplex. Sommige bezoekers zijn vier uur onderweg geweest en kwamen enthousiast terug," aldus F. Hopman namens de ANWB. Met een boemeltrein werden de bezoekers naar het sluizencom plex gebracht. Bij aanvang kre gen de bezoekers een strippen kaart uitgereikt, waarmee gratis toren en het informatiecentrum bezocht konden worden. Ter plaatse kregen de bezoekers tekst en uitleg over de werking van het sluizencomplex. Een be zoekje aan de basculekelder was het hoogtepunt van de rondlei ding. Wie de moeite nam om een rondvaart te maken op het ka naal Gent-Terneuzen had daar zeker geen spijt van. Voor de kinderen was er een verfwed strijd. Wie de mooiste boot ge verfd heeft kan rekenen op een prijsje van de jarige ANWB. Van onze correspondent Vogelwaarde - Het Walhalla popfestival, onderdeel van het feest tijdens de kermis afgelopen weekeinde in Vo gelwaarde, is voor de orga nisatie, stichting Walhalla, een groot succes geworden. Vrijdagavond waren zo'n vijfhonderd mensen getuige van een muzikaal hoog staand gebeuren. Voor de openingsband Dixion uit Axel, het was hun laatste optreden, was het jammer dat ze zo vroeg op de avond, om 18.45 uur, moesten spe len. Er was toen nog maar weinig publiek. De tweede band To the point, deed wat van hen ver wacht werd, en verzorgde een vlekkeloos optreden. De Ramona's, vier dames uit Rotterdam, zorgden ervoor dat de zaal goed los kwam, en kregen met hun aansteke lijke muziek de zaal naar voren. De laatste band, Pa ter Moeskroen, besloten het spektakel op deze vrijdaga vond af met een uur en drie Optreden van de groep To the Point tijdens het Walhalla popfestival. foto camile schelstraete kwartier durend optreden, en zorgden ervoor dat het in de tent een groot feest werd. Zaterdagavond waren drie honderd mensen in de feest tent voor een optreden van de New Four. Opvallend was dat zo'n tien procent van de bezoekers uit het aan de an dere kant van Zeeuws- Vlaanderen gelegen Bres kens afkomstig waren, het geen aangeeft dat het optre den van de New Four tijdens de visserijfeesten in Bres kens gezorgd heeft voor veel fans uit die regio. Zondagmiddag was het tweede gedeelte van het Walhalla Popfestival, met regionale bands. Vooral de eerste band, Dispepsia uit Terneuzen zorgden voor een klein uurtje uitstekende mu ziek. Ook werd nog opgetre den door Joyce of Gap en Moksja. De middag werd af gesloten door Paralysis, die speciaal voor dit optreden een nieuwe set had samen gesteld. Na het optreden moest snel worden afgebro ken, en vertrokken ze spoor slags naar het optreden 's avonds in Vosselaar (België). Vandaag zijn in het kermis vierend Vogelwaarde 's mid dags in de feesttent gaaibol- wedstrijden op twee banen om de Walhalla-wisselboka len, en een schieting in zaal Ons Vermaak. Met een ker- misbal 's avonds in de feest tent met het orkest Rangers worden de feesten weer af gesloten. Van onze correspondent Terneuzen - Poppen, kleine mensjes in allerlei vormen en gedaanten vormden zaterdag de hoofdmoot van de poppen- beurs in het Zuidlandtheater in Terneuzen. Vijfhonderd vijftig bezoekers kwamen een kijkje nemen bij een van de dertig stalletjes. Meer nog dan speelgoed voor kinderen zijn poppen en beren speelgoed voor volwassenen. Of het nou uit nostalgie is of uit drang om iets te maken velen scheppen er genoegen in en leven zich uit met het maken van deze miniatuur kinderen. Op de beurs waren vele facetten vertegenwoordigd. Sprookjesfi guren, karakterpoppen, boeren en boerinnetjes maar ook de be kende portret of kunstier poppen waren te bezichtigen en te koop. Veel bezoekers waren naar het Zuidlandtheater gekomen om in spiratie op te doen en specialisti sche onderdelen te komen. De poppendokter had het druk met het repareren van de 'ongeluk kige' poppen. Benen en armen werden weer aangezet en hier en 'daar kreeg een pop weer een oog aangemeten. Gerda van Aken uit Terneuzen stal echter de show met haar karakterpoppen. Zij plaatst haar poppen in een en tourage waardoor de miniatuur mensen echt beginnen te leven.

de Stem | 1993 | | pagina 7