Tudjman vraagt om bestand V atuiir VS en Italië leggen geschil over Somalië bij •Oorlog in Kroatië laait op ^YS en EG willen vredestroepen Bosnië leveren Ondertekening akkoord feest èn nachtmerrie Met 'n goede ziekte kostenverzekering sla je gewoon wat rustig* Sm de Vaticaanse bankinstelling betrokken bij corruptie Actieplan behouc DE STEM BUITENLAND BUITENLAND K01 ^V-studenten- en sti. üet te gebruiken op te op een brief van het MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 Rome/Mogadishu (afp/rtr) - De ministers van Defensie van Italië en de VS, Fabio Fabbri en Les Aspin, hebben een poging gedaan de onenig heid tussen beide landen over de VN-operatie in Somalië bij te leggen. Beide bewindslieden ontmoetten elkaar zondag in Rome, nadat nieuwe Italiaanse kritiek over het gebruik van geweld eerder deze week leidde tot spanningen met Washington. De landen zijn het erover eens dat getracht moet worden te ko men tot een politieke oplossing, zei Fabbri na afloop van de gesprekken. Aspin sprak van een tweezijdige benadering; een mi litaire en een politieke, die beide 'essentieel zijn om vooruitgang te boeken in Somalië'. Italië heeft 2.400 soldaten in Somalië, maar trekt hen wegens het diepe verschil van inzicht over hoe de vredesoperatie moet worden behandeld uit de hoofd stad Mogadishu terug. Rome vindt dat de VN-missie is ont aard in een militaire operatie om de Somalische krijgsheer Mo hammed Farah Aidid gevangen te nemen. De jongste ruzie barstte uit na het bloedige gevecht eerder deze week tussen VN-troepen een aanhangers van Aidid, waarbij ook vrouwen en kinderen om kwamen. Amerikaanse gevechts helikopters verdreven tientallen militieleden die VN-soldaten in een hinderlaag hadden gelokt. „Om vrouwen en kinderen dood te schieten is geheel in strijd met een humanitaire missie", zei Fabbri vrijdag. Een geplande vervanging van Italiaanse troepen door Paki staanse VN-eenheden in bepaal de delen van de hoofdstad is opgeschort nadat plaatselijke leiders zeiden dat zij geen 'sol daten uit de Derde Wereld' zou den accepteren. De Italianen zullen tot half september blijven. Wie het daarna van hen zal overnemen, is onduidelijk. De nationale alliantie (SNA) van Aidid riep zaterdag in Mogadis hu op tot een staakt-het-vuren. Tevens drong ze aan op hervat ting van het overleg tussen de organisatie en de VN-vredes- macht in.Somalië. De situatie in de Somalische hoofdstad is zeer gespannen na het incident van donderdag waarbij volgens in woners van Mogadishu tiental len mensen om het leven kwa men. Het Rode Kruis zegt echter dat er 107 gewonden in het zie kenhuis liggen als gevolg van de actie. Zestien mensen zouden zijn overleden, aldus de hulpor ganisatie. Volgens de VN was er sprake van een confrontatie tussen VN- troepen en Somalische milities. „Mensen die op de grond in actie waren hadden duidelijk een doel voor ogen: het doden van VN- militairen. Dus gaf ik bevel tot schieten", zei de Amerikaanse commandant Mike Dallas. Vrijdag werd bekend dat Aidid de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter heeft gevraagd te bemiddelen in het conflict tussen hem en de Verenigde Naties. Carter reageerde geïnteresseerd op het verzoek. De Amerikaanse regering verde digde zondag het tot nu toe gevoerde beleid in Somalië. „Als wij ons nu zonder meer zouden terugtrekken, zouden de omstan digheden snel vervallen in wat zij vroeger waren, voordat de wereldgemeenschap besloot in te grijpen - toen honderduizenden mensen daar verhongerden", zei vice-president Al Gore op televi sie. Enkele senaatsleden hebben gezegd dat Amerika zich moet terugtrekken uit Somalië. Zagreb - President Franjo Tudjman van Kroatië heeft zijn troepen opdracht gegeven eenzijdig een staakt-het- vuren in acht te nemen om besprekingen over een vredesbestand mogelijk te maken met de Servische milities. Dat heeft het Kroatische persbureau HINA zondag bericht. De gevechten in Kroatië laaiden donderdag op nadat het Kroati sche leger volgens Zagreb een 'beperkt' offensief uitvoerde te gen drie dorpen die in handen waren van Servische separatis ten. Tudjman zei zondag tijdens een vergadering van de Kroatische defensieraad in Zagreb dat het staakt-het-vuren binnen 24 uur tot stand moet komen en dat de Kroatische troepen het vuur van de Serviërs niet moeten beant- v woorden, aldus HINA. De raad kwam onder voorzitterschap van Tudjman bijeen in verband met de 'toename van de Servische agressie tegen de Kroatische ste- S den'. Tudjman had de Servische sepa ratisten, die een aanzienlijk deel van Kroatië bezet houden, zater dag uitgenodigd de autoriteit van de regering in Zagreb te erkennen. Hij verzekerde hen dat ze dan alle Kroatische bur gerrechten zouden genieten. Maar hij dreigde ook dat 'in geval van weigering de Servi sche troepen zullen worden ver slagen'. Functionarissen van de Verenig de Naties,, die een vredesmacht van ongeveer 14.000 soldaten hebben om de 20 maanden oude wapenstilstand in Kroatië te handhaven, zijn bang dat het Servisch-Kroatische conflict ook de vredesregeling voor Bosnië in gevaar brengt. Bombardement De Kroatische Serviërs reageer den vrijdag op het offensief van de Kroaten met een bombarde ment op Karlovac, 45 km ten zuidwesten van Zagreb. Vijftien raketten kwamen neer in een kamp voor Kroatische vluchte lingen in een buitenwijk van Karlovac. In het weekeinde wer den diverse andere Kroatische steden en dorpen, waaronder de hoofdstad Zagreb, bestookt door de Kroatische Serviërs. Het is voor het eerst in twee jaar dat rond Zagreb weer gevochten wordt. Thornberry, een hoge functionaris van de VN-vredes- macht Unprofor zei dat de Ser viërs in Krajina hebben gedreigd tussen de twintig a dertig aan vallen uit te voeren in heel Kroa tië, waaronder Zagreb, als de Kroaten de veroverde gebieden niet teruggeven. Hij noemde de opgelaaide gevechten in Kroatië de ernstigste sinds die van 1991. „Zij adviseren dat de bevolking uit deze gebieden wordt geëva cueerd", aldus Thornberry. In Bosnië-Herzegowina werd rond de stad Mostar hevig ge vochten tussen Moslims en Kroaten, deelden VN-functiona- rissen mee. N avo-vredesmacht De Europese Gemeenschap steunt het plan voor een Navo- vredesmacht in Bosnië. De Euro pese Navo-bondgenoten zijn on der voorwaarden bereid een evenredig deel van de troepen te leveren. De VS hebben 25.000 van de benodigde 50.000 militai ren toegezegd. Deze troepen macht zal nodig zijn om toezicht te houden op naleving van een eventueel vredesakkoord tussen Kroaten, Serviërs en moslims. De EG-ministers van Buiten landse Zaken hebben het afgelo pen weekeinde in het Belgische Bilzen de toestand in ex-Joego- slavië besproken. Daar is gezegd dat de EG in beginsel instemt met het verzoek om voor een periode van twee jaar het be stuur over de stad Mostar op zich te nemen. Duitsland is be reid een 'opperburgemeester' te leveren. Minister Kooijmans van Buiten landse Zaken zei zaterdag dat de Kroatische president Tudjman onder druk zal worden gezet om toegang te krijgen tot kampen in Bosnië, waar Kroaten moslims in mensonwaardige omstandighe den gevangen houden. De groot ste bekommernis van de EG is om de voedselvoorziening naar de kampen en andere belegerde gebieden mogelijk te maken. Volgens Kooijmans moeten alle drie partijen zich meer flexibel opstellen. Op dit moment is er echter nog geen zicht op een hervatting van het vredesoverleg in Genève, hoewel EG-onder- handelaar Lord Owen zich in Bilzen voorzichtig optimistisch uitliet over een akkoord voor het eind van de maand. Owen vreest voor veel slachtoffers als de oor log niet voor de naderende win ter beëindigd is. Inwoners van de Kroatische stad Karlovac schuilen in een kelder voor de aanvallen van de Kroatische Serviërs. FOTO EP, Van onze correspondent Aart Heering Rome - Ook de bronzen poorten van het Vaticaan zijn niet bestand gebleken tegen de Italiaanse smeer geldcycloon. Volgens de rechtbank van Turijn zijn via de Vaticaanse bankin stelling APSA (Administra tie van het Bezit van de H. Stoel) steekpenningen over gedragen aan politici in Ro- De hoofdverdachten in de af faire zijn de broers Stefano en Pier Paolo Marenda. Stefano is onderdirecteur van het Turine- se bouwbedrijf Gilardi en was tot voor kort tevens secretaris van de Unitalsi, een instelling die zieke pelgrims naar Lour- des vervoert. Zijn broer Pier Paolo was economisch consu lent van de H. Stoel. Als pause lijk dignitaris kon hij een reke ning openen bij de APSA, de opvolger van de Vaticaanse bank IOR die tien jaar geleden een kwalijke reputatie kreeg door haar rol in de Banco Am- brosiano-affaire, een berucht financieel schandaal. Dat buiten de Italiaanse juris dictie liggende tegoed zou als smeergeldfonds zijn gebruikt door de firma Gilardi, die re gelmatig een koerier met pakjes contanten naar het Vaticaan stuurde. Volgens de rechtbank kunnen daarbij ook fondsen van de Unitalsi zijn gebruikt, want zij verdenkt de Marenda's ervan dat zij niet altijd een scherpe grens hebben getrok ken tussen hun zakelijke activi teiten en hun vrome neven werkzaamheden. Op basis van een reeks getui genverklaringen heeft de recht bank de lange weg gerecon strueerd van een hoeveelheid steekpenningen van 300.000 gulden, die door de firma Gi lardi werd betaald om de op dracht voor de verbouwing van een meteorologisch instituut in Turijn in de wacht te slepen. Dit bedrag werd door een ver trouwensman van de firma, een Romeinse advocaat, in contan ten opgenomen van de Vati caanse bankrekening en in handen gegeven aan Mario Za- morani, de directeur van IRI- Italstat, het overheidsbedrijf dat de Italiaanse autowegen aanlegt. Zamorani bracht ver volgens het geld, verstopt in een doos chocolaatjes, naar zijn eindbestemming, de christen democratische staatssecretaris van Economische Planning Vito Bonsignore. Kardinaal Poletti, de voormali ge voorzitter van de Italiaanse bisschoppenconferentie, sluit mogelijke ongeregeldheden niet bij voorbaat uit. Volgens de kardinaal, die tot 1990 ook voorzitter was van de Unitalsi, was er in die periode in ieder geval geen sprake van zwendel en corruptie in het pelgrimage fonds. „Al die dingen zijn later gebeurd", aldus Poletti, die gis teren opriep om 'zo snel moge lijk klaarheid te verschaffen' over de affaire. Om diezelfde reden wil de rechtbank het Va ticaan om inzage vragen in de gewraakte rekeningen. Maar de kans is niet groot dat zij daarvoor toestemming krijgt, want de kluizen van het Vaticaan zijn over het alge meen nog geslotener dan die van de banken van Zwitser land. Daarvan heeft ook de in opspraak geraakte oud-premier Giulio Andreotti gebruik ge maakt. De van corruptie en maffia-connecties verdachte Andreotti heeft zijn persoonlijk archief onlangs overgebracht binnen de veilige muren van het Vaticaan, buiten het bereik van de Italiaanse justitie. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Wat als Yasser Arafat in gevechtstenue en holster-met-pistool naar de ceremonie zou komen? Zal de PLO-leider zijn roemruchte omhelzing schenken aan pre sident Clinton? Is de wereld daar klaar voor? Moeten de Palestijnse en joodse bodyguards ontwapend worden voor ze de tuin van het Witte Huis betreden? Wie van de 2500 genodigden arriveren door welke ingangen? Waar laten we in het overvolle centrum van Washing ton de auto's van de gasten? Wat als het regent? Het Witte Huis is een volslagen gekkenhuis als op deze zondag middag vóór de grote dag al deze vragen nog spoken door de hoof den van de honderden voorberei ders. Tientallen kamers en zalen in de presidentiële ambtswoning zijn inderhaast ingericht als commandocentra voor de talrij ke technische, organisatorische en protocollaire aspecten van de plechtige ondertekening op maandagochtend van het ak koord tussen de PLO en Israël. „Mijn taak is om van de hysterie een gecontroleerde hysterie te maken, zodat alles toch nog goedkomt", roept presidentieel adviseur George Stephanopou- los, een van de coördinatoren, terwijl hij van de ene naar de andere bevelskamer rent. „Maar eigenlijk is het ondoenlijk. Zo'n evenement vergt drie maanden voorbereiding. Wij hebben min der dan drie dagen gekregen." Uit een geopende deur klinkt opluchting. „Arafat is in militai re uitrusting uit Tunis vertrok ken, maar we hebben zojuist zijn toezegging binnen dat hij in bur gerkostuum naar de plechtigheid komt", deelt een protocol-amb tenaar zijn collega's mee. „We doen er verder alles aan om het een evenement van schuddende handen en niet van omhelzende armen te maken, hoewel zowel Arafat als Clinton een neiging tot het laatste hebben." Buiten op het zuidelijke gazon van het Witte Huis tikken in een felle septemberzon de hamers van de werklieden de tribunes in elkaar. Verfkwasten gaan over vlaggemasten. Meetlatten schui ven door het gras. Drie heren in kostuum staan bij dè tafel. Het is hetzelfde meubelstuk dat in 1979 steun gaf aan de vredeteke- nende handen van Anwar Sadat, Menachim Begin en Jimmy Car ter. Nu ligt er een stoffig stuk plastic overheen, dat klappert in de wind. De drie heren schuiven aarzelend met stoelen. Hun be wegingen verraden dat ze nog steeds niet weten wie waar zal zitten en wie vanuit welke posi tie over de schouders zal meekij ken als de pennestreken over het papier zullen gaan. In het relatieve duister van de Witte-Huiscorridors wordt nu in Arafat op weg naar Washington alle hoeken en gaten vergaderd. Spontaan schieten de nieuwe werkgroepen uit de grond. „Sally, wil jij kledingadviezen voor het diner doen met Jack?" „Goeie genade, wie doet eigen lijk de contacten met de CIA en de gemeentepolitie?" Sally krijgt haar nieuwe verant woordelijkheid, omdat ze toeval lig had gehoord dat de echtgeno te van Yasser Arafat, Suha Ta- wil Arafat, heeft opgebeld van uit Virginia, waar ze toevallig haar daar woonachtige zoon be zoekt. Mevrouw Arafat wilde weten of het avondmaal al dan niet in gala zou zijn. „We beslis sen dat vanmiddag. Gelukkig voor de gasten zijn in Amerika de winkels op zondag open", zegt Sally. Zeker leek zondagmiddag dat alle 535 leden van het Ameri kaanse Congres, minstens twee Amerikaanse ex-presidenten (Carter en Bush), een honderdtal buitenlandse ambassadeurs in Washington, een zestigtal Pales tijnse en joodse teenagers die in de VS wonen/honderden Arabi sche en Israëlische lobbyisten en talrijke officials die destijds met het Camp David-akkoord gehol pen hebben, de ondertekenings plechtigheid in de tuin van het Witte Huis zullen bijwonen. De happening is niets minder dan een nachtmerrie voor Ame- rika's uiteenlopende geheime diensten, gegeven de talrijke mi litante groepen en individuen die zich, ook binnen de Verenigde Staten, verzetten tegen de histo rische overeenkomst tussen Is raël en de PLO. De ondertekeningsplechtigheid zelve is, dankzij alle ervaring met beveiliging van het Witte Huis, misschien nog de gemak kelijkste klus. Gecompliceerder is de bescherming van de Israëli sche, Palestijnse en andere Ara bische delegaties, nu er nauwe lijks tijd is geweest om hotels en rijroutes te inspecteren, en nu onduidelijk is waar in de stad nog gauw politieke ontmoetin gen en feestelijke recepties zul len worden georganiseerd. Als even precair gold gistera vond de nog onbesliste regie, in al haar politiek-symbolische po tentie, van de ondertekening zel ve. Tenzij ook dat op het laatste moment nog verandert, zullen niet Arafat en Israëlisch premier Rabin de pen hanteren, maar toekijken als hun secundanten Hahmoud Abbas alias Abu Ma zen en Shimon Peres (Israels minister van Buitenlandse Za ken) zulks doen. Los daarvan waren het gistera vond nog uiterst pikante vragen of president Clinton zich op hèt moment tussen, naast of achter de ondertekenaars zal bevinden; of er a la Camp David een 'drie weg-handdruk' komt tussen Clinton, Arafat en Rabin of tus sen Clinton, Abbas en Peres; of Arafat en Rabin elkaar voor het oog van de camera's rechtstreeks zullen begroeten en zo met welke 'fysieke intensiteit' (omhelzing wordt uitgesloten geacht); hoe prominent Russisch minister Ko- zyrev in de ceremonie mag figu reren; etc. etc. „Het enige wat zeker is, is dat ik morgen niet alleen foto's voor de krant, maar ook voor de geschie denisboeken maak", zegt New York Times-fotograaf Stephan Crowley, die zijn camerapositie tegenover de majestueuze ronde veranda van het Witte Huis aan het uitproberen is. „Maar hoe die beelden, die zich zullen vast zetten in het geheugen van de mensheid, eruit komen te zien, is voor mij nog net zo ongewis als voor de hele wereld. Die onze kerheid is het mooie van de georganiseerde chaos waarin dit evenement op zo korte termijn in elkaar gestoken wordt." ■Olvsl Gouden Leeuw naar Altman en Kies! Venetië - De Amerikaanse regisseur Robert Altman en Poolse collega Krzysztof Kieslowski hebben beiden de G01 Leeuw van het 50ste fimfestival van Venetië toegekend gen. Beide regisseurs delen de prijs voor hun films 'Short (Altman) en 'Trois Couleurs: Bleu' (Kieslowski). De Australiër Rolf de Heer kreeg voor de film 'Bad Boy Bti de speciale juryprijs. De Tadzjiekse regisseur Bachtiar Choi jnazarov sleepte de Zilveren Leeuw in de wacht voor zijn 'Kosh ba Kosh'. Boutros Ghali: VN naar Liberia New York - Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali v® Verenigde Naties wil 350 militaire waarnemers naar y, sturen. De nieuwe VN-macht Unomil zou moeten toezien 0 vredesproces in het Westafrikaanse land. Bij de burgeroorl; drieëneenhalf jaar geleden begon zijn 150.000 mensen ot leven gekomen. In een rapport aan de Veiligheidsraad zegt Boutros Ghali da' VN-macht nauw zal samenwerken met de vredesmacht andere Westafrikaanse landen die al 16.000 militairen inLib; hebben gelegerd. Als de VN-leider het groene licht krijgt i voor het eerst dat de Verenigde Naties een vredesope uitvoeren in samenwerking met een andere regionale orgacj tie. HSONEEL ,p|G? lost u hot beste |pf01ÜLn Kleintje m de lm»» ^-rs minstens lm lfT^ yt|en Stemlezers i v*n,fl<5sen die speciaal te»» "8DMn voor Pn'&9^'^3d' "9',he' sr">' [„actios komen Aanhanger Aristide vermoord in Haïti Port-au-Prince - Onbekenden hebben zaterdag in de Haïtias hoofdstad Port-au-Prince een prominente aanhanger van ps dent Jean-Bertrand Aristide doodgeschoten. De zakenman] toine Izmery werd door gewapende mannen een kerk uitgeslf en door het hoofd geschoten. Twee anderen werden eveneens het leven gebracht. Dat heeft een plaatselijke gemeld. Izmery woonde in de kerk een herdenkingsdienst bij v« slachtoffers van het bloedbad (13 doden) van 11 september Ij Gewapende lieden bestormden toen een kerk van de van Aristide. De president, die 30 oktober als staatshoofd ballingschap terugkeert, was indertijd nog priester. „okke - Voor de toe tst van de natuur in de „instreek is een snelle ■alisatie van. het Natuur- eleidsplan (NBP) in Ne erland en de Groene 'oofdstructuur in Vlaan- eren dringend gewenst, laarnaast is grensover- chrijdend overleg nodig oor het particuliere na- uurbehoud en moeten oncrete acties op poten yorden gezet zoals een ac eplan voor behoud van boomkikker. para Tienduizenden de straat op tegen ETA Madrid - In San Sebastian in Baskenland is zaterdag de gros protestdemonstratie ooit gehouden tegen de Baskische aistl dingsbeweging ETA. Naar schatting 80.000 mensen g straat op om te betogen tegen het geweld van de ETA. De deelnemers aan de stille mars eisten de onvoorwaardelijk onmiddellijke vrijlating van Julio Iglesias Zamora, een 42j; oude zakenman die op 5 juli door de terroristische organis werd ontvoerd. Veel betogers droegen blauwe letters A (voor Askatu, vrijheid in het Baskisch), die inmiddels uitgegroeid tot een anti-ETA-symbool. Rellen in Chili bij herdenking coup Santiago - Aan de vooravond van de herdenking vu militaire staatsgreep tegen president Salvador Allende, geleden, hebben Chileense studenten in Santiago en Concepo manifestaties gehouden. Daarbij ontstonden in beide sla ongeregeldheden waarbij tientallen mensen werden teerd. Op verschillende plekken in de hoofdstad ontplol bommen. Demonstranten wierpen barricades op, maakten vuren enj den brandbommen en stenen naar de politie die hes traangas en waterkanonnen bestookte. Honderden aanhang van generaal Augusto Pinochet, die na de moord op Allende junta leidde, verzamelden zich vrijdag voor diens vi Santiago waar hij werd toegejuicht als 'de bevrijder van Cü Handelsruzie EG en VS dreigt opnieuw Ewojf Bilzen - Er dreigt een nieuwe crisis tussen de Gemeenschap en de Verenigde Staten. Frankrijk wil House-akkoord openbreken, een overeenkomst waarbij till kingen zijn afgesproken over de gesubsidieerde landbouwö) ten in de EG. Het akkoord is een van de fundamenten van algemene overeenkomst over de vrije wereldhandel Franse boeren verwerpen het landbouwakkoord tussen de Et de VS, daarbij gesteund door hun regering in Parijs. De Amerikanen willen voor 15 december de zaak deMi geregeld hebben. Lukt dat niet, dan zijn zware handelssait te verwachten. De Europese commissaris Brittan reist dezei naar Washington in een poging de dreigende crisis af tewed 'Doelstellingen Navo weer vastleggen' Den Haag - De Navo moet crisisbeheersing officieel als nil doelstelling aanvaarden en haar planning en militaire sli daarop aanpassen. Het bondgenootschap dient ook haar pol' ke doelstellingen opnieuw in een document vast te legges vervanging van het achterhaalde Strategisch Concept uit 1)1 Dat zegt de Navo-Assemblee, waarin parlementariërs uil zestien lidstaten zitten; in een rapport over de toekomst va Westerse alliantie. Het rapport wordt vandaag gepubliceerd Navo zal met het oog op de nieuwe taak van crisisbeheeis ook opnieuw moeten vaststellen welke militaire de lidstaten zijn vereist, aldus de Navo-parlementariên. benadrukken dat het noodzakelijk blijft dat de Verenigde» met een behoorlijk aantal militairen, tenminste 1""°" Europa aanwezig blijven. (ADVERTENTIE) Prettig verzekerd, dat lijkt me wel wat. stuur mij gratis en geheel vrijblijvend een offerte met nadere informatiec diverse keuzemogelijkheden Dik bel: 013-325325. Naam: Adres: Tel. privé: Leeftijd* Man: Leeftijd kind(eren): loondienst rijksambtenaar zelfstandig student onderwijs overige Nu verzekerd bij: Ik wens jtvel/geen bezoek aan huis. Door leeftijdstoeslagen bij overstap is ons aanbod waarschijnlijk minder sant voor personen ouder dan 45 jaar. Uw persoonlijke gegevens woi vertrouwelijk behandeld. Stuur deze bon in een gesloten envelop zonder p' naar: CZ groep infocentrum, Antwoordnummer 153, 5000 WB Tilburg. intetë' i rdens GROEP CENTRALE ZORGVERZEKERAARS CZ groep Stationsstraat 22 5038 ED Tilburg - Regiokantoren 's-Hertogenbosch Middelburg Nijmegen Valkenswaard Veghel VlissinO ,n onze verslaggever van Cooten h. Kramer van de Zeeuwse Mi- eu Federatie (ZMF) en D. Voge- ers van de Vlaamse natuurbe- Ehermingsvereniging Damse ilenspiegel maakten deze prio- teiten zaterdag bekend tijdens e internationale studiedag over toekomst van de Zwinstreek Knokke. Men we de boomkikkers voor itsterven behoeden, vogels en lanten die ondertussen zijn ver wenen, weer terug krijgen, dan loet het natuurgebied worden itgebreid en zijn verbindingen \issen die natuurgebieden nood- akelijk", aldus Kramer, e natuurorganisaties doen in et kader van de grensover- chrijdende samenwerking in het uregio-project een voorstel om oor het onderhoud van de klei- landschapselementen, zoals aeidoorhagen, knotbomen, eedrinkputten en dijken, geld eschikbaar te stellen. De be- oeling is deze elementen in het indschap te behouden door de ïgenaren een vergoeding te ge en voor het onderhoud. Zeeland is al een aantal jaren rearing opgedaan met een der- lijke subsidieregeling. Volgens ramer moet dat ook voor het uregiogebied mogelijk zijn. Aan dit project zitten vele oordelen. De landschappelijke genheid van het grensgebied lijft behouden en boeren, die de ieeste landschapselementen be tten, krijgen de mogelijkheid jat bij te verdienen. En dat is iet onbelangrijk in tijden dat de ikomens in de landbouw onder ruk staan. Het is tevens een westering in vertrouwen tussen e boer en de natuurbescher- ïer". Van onze Schooni lopen geestelil handica Vlaandë echt ge ke. Velen kd ten eina met 'hi[ feur. Vo| eerste pad ginl Vlaandel getelijkff ben. een gesll 's Morg| ten de landbou Schoond wagens.k jaar 22(j meer da is er nol Maat, ting enthou^ is groo Hellevo terdamj Voor ea naar hij. Vlaandl handic; duldig in 'hun stappen voor da chauffa ontstak tussen I handicl wordeif chauffi gevraal den al J Burger het sa middel! blijkep aarnaast staat het voor Kra- ier vast dat de toekomst van de oomkikker in de Zwinstreek er si stuk rooskleuriger uitziet als a veedrinkputten goed worden iderhouden. oor de boomkikker zijn de na- lurorganisaties in de winstreek bezig met het opstel- in van een grensoverschrijdend dieplan. In dit actieplan, dat ver enkele maanden wordt ge- resenteerd, worden voorstellen edaan om de toekomst van de oomkikker veilig te stellen. „De oomkikker als symbool van de 'jzondere grensoverschrijdende uur- en landschapswaarden an de Zwinstreek". Mnmissaris van de Koningin van Gelder bleef niet achter al die mooie initiatieven. Hij siadrukte zaterdag dat de pro file binnenkort besluit tot de eeuwse uitwerking van het Na- 'Ur Beleidsplan. Veel land- ouwgronden worden aange- ont en als natuurgebied inge- at- „Alleen al in West- eeuws-Vlaanderen gaat het om Hlderden hectaren nieuwe na- 'wgebieden". Van onzd Jeanetteji Axel kunst ii Kunstei (KM) 9f rigen zondag ateliers! ties in Als therl suggestil grens'. E de kunsj veel mg nen van Grote al op naars land. D' al onze verslaggever ÏÏÏ®?,- De veerboten van de 'Sm ?Ia,!e Sto°mboot Diensten orip V, ?n nie* onder de cate- >n t Pen'3aar vervoer. Studen- FersS"?611 daarom voor de Ce nvg!en gebruik maken lrtPPenkIartUdentenkaart d® ienrworeCteUr D' Vos reageert lie a Is'e cöUege van B en W enten vroeg voor de stu* fesken veerdienst tussen en. S en Gissingen gebrui- le stort6®? wdde weten waarom fc vot rtp de ]tarkaart niet lebruikor, veerboot kunnen nder Ho PSD va^t niet categorie openbaar vervoa een vef aldus I dan o| baarr Vos heid guldel doeldl werpa veiligl dreig! gelijk! bruikl het bl dat d| sing makel geweif tarieff

de Stem | 1993 | | pagina 4