Week nd "BURG Waterbeheer (M/v) kite [/V imbachten jSTEM D4 e uitgemergelde lichamen in Somalië of Sudan 'doen' het leter in de media dan de zo stevig ogende kinderen in faia, maar juist deze kinderen met hun door oedeem igezette ledematen zijn het er het slechts aan toe. Zonder «lp. zonder voedsel, sterven ze binnen enkele weken. De «lporganisatie Artsen Zonder Grenzen gaf fotograaf Jan an Veen de opdracht het trieste lot van de Liberiaanse anderen vast te leggen. Een noodkreet uit West-Afrika. Hongeroedeem verhult de ellendige conditie van de Liberiaanse kinderen In het door oorlog verscheurde Liberia geldt nu een wankel bestand JÉP I voor pnmair als voor tag van 8 openbar In op voor de ■tra toename van het Ivinden in tijdelijke acher. Ervaring met ■plannen is derhalve vijs; Ilse activiteiten. J van de school, de ■57 (privé). (den aan burge- JOSTBURG. rg voor waterkeringen, I waterhuishouding de bsdienst Waterbeheer patst. lerband van de drie I Het Vrije van Sluis en leidsvoorbereiding en leze waterschappen, pheiden: laan vacatures voor de van de Wet F6 In ter inventarisatie van fn vraag; i inrichtingen in het Fincie conform de liculieren en van concept-vergunning; neersplannen en het I gelijkwaardige bedrijfstakken eigen te 3robiologie (MN] [ran integraal Rem; i/an de verrichte ben van de benodigde I de afstemming met I, de Zeeuwsch-Vlaamse rsteem van de brakke pheersplannen en het plogie (of vergelijkbare prvlaktewater of de nsverwerking. gen ten aanzien van len milieubeleid, lleidsnotities van eterbeheersplannen van l/erse plannen van pn en waterschapstaken; tot de toepassing en et oppervlaktewater; llingen, planning en bjectleider van I cultuurtechniek pecialisatie ■projectmanagement; ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1993 'Ach, wat een ekker gheid; il aanstelling voor de 8 (min. 3.452,00; max- ix. ƒ5.356,00 bruto pe' reau worden vastgesteld- i zijn van toepassing- Het rostenregeling (IZR)- orden ingewonnen bij Wj' .J. Stouten of bij de heer ien na het verschijnen van i het Waterschap De u kind „De tot op het bot vermagerde Somaliërs verkopen natuurlijk beter in de media dan deze kinderen. Er zijn mensen bij die de foto's zien en zeggen 'ach, wat een lekker dik kind'. Zoveel onbegrip." FOTO'S JAN VAN VEEN Door Paul Verlinden De Liberiaanse boer krijgt niet eens meer de kans zijn gewassen te oogsten. Als hij al iets heeft kunnen ver bouwen in het door oorlog geteisterde land, wordt het door soldaten uit de grond gerukt. Niet dat voorheen veel van zijn oogst de hongerige monden van zijn gezin bereikte, maar toen kon hij de gewassen nog van het land halen vóór het door soldaten gesto len werd. Dat de militairen nu zelf de handen uit de mouwen steken, duidt er op dat de voedselsituatie in Liberia erger is dan ooit. Vooral jonge kinderen zijn het slachtoffer. „Een op de drie moe ders die ik gesproken heb, heeft de afgelopen drie maanden een kind verloren. Een aantal zelfs twee of meer," zegt Monique Nagelkerke, medewerkster van Artsen Zonder Grenzen en zojuist teruggekeerd uit Liberia. De burgeroorlog die aan alle ellen de'ten grondslag ligt, brak in de cember 1989 uit toen Charles Tay lor met een handjevol volgelingen de strijd aanbond tegen het dicta toriale bewind van president Sa- Monique Nagelkerke aan het werk voor Artsen Zonder Grenzen in Liberia: „Duizenden kinderen kunnen elk moment sterven, en dan komt de VN die bepaalt dat het voedsel pas over vier tot zes weken het 'and in mag. Ze zijn hartstikke gek." muel Doe. Taylor, een vroegere onderminister in het kabinet-Doe, zag zijn gevolg snel groeien en na enkele maanden had zijn Nationaal Patriottische Front (NPLF) grote delen van Liberia in handen. Bij de bloedige strijd, gevoed door etnische conflicten, kwamen dui zenden mensen om het leven. Tien duizenden anderen vluchtten naar buurlanden. Vooral de mensen in de hoofdstad Monrovia, waar Doe zich met zijn aanhangers ver schanst had, kregen het zwaar te verduren. De Ecowacs, de economische ge meenschap van Westafrikaanse staten, stuurde in 1990 een 'vredes macht' (Ecomog) naar Liberia. Maar van onpartijdig arbiter werd Ecomog al snel een strijdende par tij. Doe werd in 1990 vermoord door rebellen van Prince Johnson (een vroegere strijdmakker van Charles Taylor). Maar Doe's dood maakte geen einde aan de oorlog. Erger, er kwam weer een strijdende partij bij, want terwijl Ecomog een over gangsregering instelde, verenigden de aanhangers van Samuel Doe zich in de Verenigde Bevrijdings beweging voor Democratie, Ulimo. Nu, na bijna vier jaar burgeroor log, tientallen geschonden wapen stilstanden, 150.000 doden en meer dan een miljoen ontheemden, is het land in twee stukken verdeeld. Ze ventig procent van Liberia is in handen van Taylor. De rest wordt beheerst door een vage coalitie van Ulimo, regeringstroepen en Eco mog. Er is echter hoop. Begin augustus sloten de strijdende partijen een akkoord dat voorzag in een wapen stilstand, een overgangsregering waarin alle partijen zitting hebben en verkiezingen binnen zeven maanden. Ondanks enkele schen dingen van het akkoord de afgelo pen week, heerst er een gematigd optimisme in Liberia. Gematigd, want eerder is al gebleken hoe wankel een vredesakkoord daar kan zijn. Na het akkoord waren de hulpor ganisaties opgetogen. Al een jaar hadden ze niet goed meer kunnen functioneren in Liberia maar nu zou er eindelijk weer schot in ko men. Inderdaad kwamen de voed selkonvooien vanaf de kust lang zaam op gang maar de speciale VN-afgezant voor Liberia, Trevor Gorden-Somers, besloot de belang rijke aanvoerroute vanuit het buurland Ivoorkust te sluiten in afwachting van VN-waarnemers Een mei kalk wit geverfd kind. De lokale medicijnman denkt daarmee de ziekte uit te kunnen bannen. die de transporten controleren op eventuele wapensmokkel. De hulp organisaties waren woedend. „Duizenden kinderen kunnen elk moment sterven, en dan komt de_ VN die bepaalt dat het voedsel pas over vier tot zes weken het land in mag. Ze zijn hartstikke gek. Nor maal bemoeit Artsen Zonder Gren zen zich niet met politiek, maar nu hebben we gezegd: 'dit mag abso luut niet'," aldus Monique Nagel kerke, net terug uit Liberia en nog steeds ontdaan over het VN-be- sluit. De konvooien vanuit Ivoorkust zijn van belang voor de hongerende bevolking in het Taylor-gebied, waar Nagelkerke werkzaam was in een kleine driehoek pal aan de frontlinie die de NPLF-rebellen scheidt van de Ulimo-troepen. In het AZG-gebied wonen 100.000 mensen van wie 80 procent vluch teling is, legt Nagelkerke uit. „Al leen al in dit kleine gebiedje drei gen 6.000 kinderen te sterven en zijn er nog eens 40.000 zwakkeren die ondervoed zijn. We mogen aan nemen dat de situatie weinig af wijkt in de rest van Liberia." Freelance-fotograaf Jan van Veen legde voor AZG de situatie van de kinderen in het Taylor-gebied vast. Indringende foto's, maar de eerste reactie is vaak dat 'het er allemaal niet zo erg uit ziet.' Nagelkerke kan zich daar mateloos over opwinden. „De tot op het bot vermagerde Somaliërs verkopen natuurlijk beter in de media dan deze kinderen. Er zijn mensen bi] die de foto's zien en zeggen 'ach, wat een lekker dik kind'. Zoveel onbegrip." Ze pakt de foto's van Jan van Veen erbij; „Als je deze kinderen bekijkt. Die zijn er erger aan toe dan de uitgemergelde Somaliërs. Deze ^kinderen zitten dus helemaal vol met vocht. Oedeem. Moet je die voeten zien, die handjes. Zelfs de ogen zitten dicht door het vocht. Dit kind staat op de lijst om zo te sterven. Misschien is het al dood." Ze legt uit waardoor de vochtop hoping ontstaat: „Oedeem is een gevolg van proteïne-tekort. Daar door gaan ze vocht op een bepaalde manier vasthouden in het lichaam. Het treedt uit het normale vaten- systeem en komt in het weefsel. De hele vochtbalans wordt verstoord. Dat zie je dus vooral in dit gebied, in West-Afrika. Er is wel voedsel maar het is niet evenwichtig ge noeg. Naast rijst, hebben ze ook vlees, vis, bonen nodig. In Oost- Afrika is weer een heel andere voedselprobleem. Daar wordt het eten steeds minder. Ze blijven dooreten, hetzelfde soort voedsel, maar te weinig. Dan krijg je die uitgemergelde lichamen." Door het oedeem, worden de kin deren heel kwetsbaar en lopen in fectieziektes op. Ook gaat de huid scheuren omdat de benen, voeten en armen opzwellen. Weer pakt Nagelkerke een foto en wijst op kleine vlekjes op de benen van een kind. „Dit scheurtje wordt groter en groter, dieper en dieper. Ik heb een kind gezien bij wie de hele bovenkant van de voet open lag. Het was net een anatomie-les. Je zag de pezen, de botten." „Volgens de boeken moeten al deze kinderen in het ziekenhuis liggen. Om ze goed te kunnen behandelen en te voeden kun je er maximaal honderd opnemen per centrum. Wij hadden er duizend," zegt ze veelbe- tekend. Een foto passeert van een stevig kind, ingesmeerd met een wit goed je. „Dat is kalk," legt Nagelkerke uit. „De lokale medicijnman denkt daarmee de ziekte uit te bannen. Ze vragen ook altijd om pillen, medicamenten. Maar het is geen ziekte. Het gaat om voedsel, puur voedsel."

de Stem | 1993 | | pagina 19