Kabinetscrisis in Griekenland rote Verdeeldheid VS-Frankrijk over bevel vredesmacht Bosnië PLO-leider Yasir Arafat is dubbelhartiger dan ooit Golda Meir: 4 Het Palestijnse volk? Wat is dat? •undesban1 Vervroegde verkiezingen uitgeschreven door 4afscheiding' lid regeringspartij loskalis en Bal A-premie au oger door SE BUITENLAND Nederland zal contacten met PLO normaliseren BUITENLAND KOlfl 'Asielzoekers in Deense gevangenis' Twintig miljoen stakers in India Hurd beschuldigd van hoogverraad Nieuwe aanslag bij Johannesburg Hoogste militaire eer voor Ter Beek JbG bouwt momenteel in Amsterda Itrum van de Nederlandse Spoorwei 'Presidentskandidaat zet aan tot racisme VN opnieuw slaags in Somalië fzo dichtbij! DRAGEN WE BIJ DE STEM VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 STEM Washington - Frankrijk en de Verenigde Staten verschillen van mening over de vraag wie het bevel over de vredes macht moet uitoefenen die toeziet op de naleving van een eventueel vredesverdrag voor Bosnië-Herzegowina. De VS willen alleen troepen le veren als een dergelijke vre desmacht onder leiding van de Navo komt te staan. Frankrijk houdt vast aan een VN-opperbevel. De Amerikaanse president, Bill Clinton, zei dat Amerikaanse manschappen in een vredes macht voor Bosnië enkel in Na- vo-verband zullen opereren. De ze opstelling kan hem in conflict brengen met de Verenigde Na ties. VN-voorman Boutros Boutros Ghali wil namelijk dat Navo en VN samen een vredesmacht vor men die toeziet op een mogelijk vredesakkoord. Daarvoor zijn waarschijnlijk 40.000 man extra troepen nodig, verwachten de VN. De wens van Washington om de Navo de leiding te geven over de vredesoperatie sluit het militaire commando van de VN uit van de bevelstructuur. Om hulpkon vooien te beschermen hebben de VN momenteel in Bosnië op de grond een vredesmacht waaraan de Verenigde Staten niet deelne men. Boutros Ghali kan in ieder geval rekenen op de steun van Frank rijk, overigens net als de VS lid van de Navo. Ieder ingrijpen van Navo-eenheden in het voormali ge Joegoslavië moet onder bevel staan van de VN en de afgezant van de VN-secretaris-generaal bij het vredesoverleg, de Noor Thorvald Stoltenberg, vindt Pa rijs. Clinton maakte bovendien een mogelijke Amerikaanse deelna me aan een vredesmacht nog onzekerder door te stellen dat het Congres van te voren moet instemmen met de troepenzen ding. Hij had deze voorwaarde niet eerder genoemd. Washing ton overweegt 20.000 man voor de vredesoperatie te leveren. Waarnemers verwachten dat de operatie alleen van de grond komt indien de VS deelnemen. Washington is voor een Navo- commando omdat Amerikaanse commandanten in dat geval meer controle op de operatie hebben. Regeringsfunctionaris sen zeiden Clintons eis het ge volg is van de problemen in Somalië waar Amerikaanse sol daten deelnemen aan een vre desoperatie onder commando van de VN. De Amerikaanse president had woensdagavond een ontmoeting met zijn Bosnische ambtgenoot Alija Izetbegovic, die vooral de moslims vertegenwoordigt. Clin ton gaf geen gehoor aan de op roep van Izetbegovic om de Ser viërs een ultimatum te stellen. De Bosnische president had Washington gevraagd om lucht bombardementen op stellingen van de Serviërs indien deze hun belegering van Sarajevo niet op geven. VERVOLG VAN VOORPAGINA Een officiële stemming in de Knesset over de overeenkomsten met de PLO is voor 20 september aangekondigd. Naar alle waar schijnlijkheid zal de regering- Rabin dan een meerderheid krij gen. Aanstaande zondag zal de Israë lische regering bijeenkomen om formele goedkeuring te hechten aan de ondertekening van de documenten met de PLO, nadat premier Rabin gistermiddag al een anoniem oke had gekregen van zijn veiligheidskabinet. De regering zal dan ook bepalen wie namens Israël de ceremonie op het Witte Huis zal bijwonen. Naar verwacht zal dit de minis ter van Buitenlandse Zaken, Shimon Peres, zijn, tegenover Farouk Kadumi, Peres' tegen hanger in de PLO, of Abu Ma zen, adviseur van Yasser Arafat. Ondertussen heeft gistermiddag ruim de helft van de 400 Pales- tijnen die in december door Is raël naar het niemandsland aan de grens met Libanon werden gedeporteerd, te voet terugge keerd in Israël. Degenen die voor hun deportatie ook in de gevangenis zaten zul len daarin terugkeren, de ande ren kunnen gewoon naar huis. De deportatie vond plaats na een serie gelukte aanslagen op Israë lische soldaten, Israël.besloot in februari onder sterke internatio nale druk de gedeporteerden in fasen te laten terugkeren, maar die hielden er tot vorige maand aan vast allen tegelijk terug te Van onze correspondent Ab Coerant Athene - Premier Constantine Mitsotakis van Grieken land heeft gisteren bekendgemaakt dat er op 10 oktober vervroegde parlementsverkiezingen worden gehouden. Mitsotakis nam het besluit nadat zijn regering de absolute meerderheid in het parlement was kwijtge raakt. Twee Palestijnse ballingen nemen emotioneel afscheid in de Zuidlibanese bufferzone Marj al-Zohour, nadat Jeruzalem gisteren ruim 200 ballingen toestemnming gaf terug te keren naar Israël. foto ap willen gaan. De woordvoerder van de ballin gen, Abdel Aziz al-Rantissi, zei dat zij de plicht hebben de inti- fadah, de Palestijnse opstand in de bezette gebieden; voort te zetten. Volgens Rantissi, lid van de radicale Hamasbeweging, moet het principe-akkoord over Palestijns zelfbestuur worden bestreden maar mag 'Palestijns bloed niet ten koste van alles vloeien'. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Boutros Bou tros Ghali heeft gisteren experts benoemt die zich moeten gaan bezighouden met de economi sche en sociale ontwikkeling van Jericho en vooral de Gazastrook. Zowel Arafat als Peres hadden om een onafhankelijk VN-onder- zoek gevraagd. Voor de Nederlandse regering speelt de vraag of de PLO moet worden erkend, niet. Nederland erkent immers alleen staten. Wel zal de regering naar verwachting nu normale politieke contacten met de PLO mogelijk maken. Tot nu toe is de Nederlandse minister van Buitenlandse Za ken rechtstreekse politieke con tacten met PLO-vertêgenwoor- digers uit de weg gegaan. Het beleid van Buitenlandse Zaken was dat wel Nederlandse ambas sades op politiek niveau contac ten met de PLO konden hebben. In een officiële verklaring werd gemeld dat president Constanti ne Karamanlis het verzoek van Mitsotakis heeft geaccepteerd het parlement te ontbinden en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Het besluit van Mitsotakis kwam nadat opnieuw een parlements lid van de regeringspartij Nea Demokratia, George Symbilidis, zich onafhankelijk had ver klaard. Dit betekende dat de Griekse conservatieve regering van Mitsotakis nog maar over 150 van de 300 parlementszetels beschikt. Mitsotakis had al eerder aange kondigd dat zoiets vervroegde verkiezingen zou betekenen, die nu dus inderdaad op 10 oktober zullen worden gehouden in plaats van het volgende voorjaar wanneer de rit van de zittende regering beëindigd zou zijn. Bij volgende verkiezingen maakt de socialistische en de 'Pasok'- partij van Papandreou eén goede kans om weer aan de macht te komen. Iets wat de hoge EG- functionarissen in Brussel met gemengde gevoelens vervult, omdat Papandreou tijdens zijn achtjarige bewind in de tachti ger jaren zich bepaald niet Euro pees heeft opgesteld en dwars heeft gelegen waar het maar even kon. Mede een belangrijke oorzaak voor de val van de huidige rege ring is een jeugdige ambitieuze Door onze correspondent Rogier Slop Amman - In zijn ontstuitbare vlucht naar voren heeft PLO- leider Yasir Arafat een nieu we mijlpaal bereikt. De offi ciële erkenning van de staat Israël mag in de ogen van de meer praktisch ingestelde, Westerse wereld vooral ogen als een logisch gebaar van twee pratende partijen. Maar zo simpel ligt dat echter niet in het macabere circus van het Midden-Oosten. Met de erkenning van Israël heeft Arafat honderdduizenden Palestijnen de hoop op terugkeer ontnomen. De slachtoffers zijn vooral de zogenoemde 'Achten veertigers', de Palestijnen die in dat jaar have en goed verlieten in de verwachting dat het be staan van de staat Israël van korte duur zou zijn. Deze Palestijnen, die nog altijd claims hebben op land en huizen in Jaffa, Accre en in de buurt van Tel Aviv, zijn door Arafats besluit definitief in de steek ge laten. Deze honderdduizenden vluchte lingen en hun nazaten kunnen het na besluit van Arafat om Israël daadwerkelijk te erkennen wel schudden. De gebieden waarop zij meenden recht te hebben, liggen nu, na de erken ning, onwrikbaar verankerd in de staat Israël. Juist dit probleem was de voor naamste reden waarom Arafat tot nu toe altijd heeft geweigerd om Israël direct als volledige staat te erkennen. Op een glibbe rige manier vertelde hij in 1988 in Genève dat hij Israël moest aanvaarden als een 'realiteit'. Maar het woord 'erkenning' kwam nooit over zijn lippen. Dat hij nu toch zover komt, is een teken van zijn zelfvertrouwen; of van zijn wanhoop. Handvest Arafat doet met deze stap meer dan Israël erkennen. Vanuit Pa lestijnse optiek breekt hij eigen lijk de ooit zo strijdbare PLO in stukken. De PLO wordt -zoals vanuit Tunis al eerder is gesug gereerd - steeds meer een gewo ne politieke partij. Maar er is nog iets anders. In het uit 1968 stammende en veelbe- kritiseerde Handvest van de PLO, staat uitdrukkelijk dat 'Palestina als geheel' het thuis land is van 'het hele Palestijnse, Yasir Arafat laat honderd duizenden Palestijnen in de steek. foto apf Arabische volk'. Dat zou moeten gelden voor het hele gebied van Palestina zoals dat bestond ten tijde van het Britse Mandaat. En dat gebied is 'ondeelbaar', zo wil deze 'grondwet' van de PLO. De Palestijnen zijn niet met min der tevreden dan de 'totale be vrijding van heel Palestina'. En het zionisme, daar hebben de opstellers van het Handvest al helemaal geen goed woord voor over. 'Het is in zijn aard racis tisch, de doelstellingen zijn agressief, expansionistisch en kolonialistisch. De methoden om die doelstellingen te bereiken zijn fascistisch', meldt Artikel 22 van het roemruchte Handvest. Door de woordkeuze is het ge boortejaar van deze tekst al dui delijk. Natuurlijk is deze ge zwollen taal, die we nu meewa rig als zinloos gebral zouden betitelen, geheel een kind van de tijd: 1968. En dat jaar lijkt ook voor veel mensen in het Midden- Oosten al eeuwen geleden. Strijd Niettemin blijft het de grondwet van de PLO. En tot nu toe heeft Arafat dat niet officieel willen veranderen. En zeker Artikel 9, waarin wordt gezegd dat 'gewa pende strijd de enige manier is om Palestina te bevrijden', zal bij de Israëliërs veel wenkbrau wen hebben doen fronsen. Zij willen zwart op wit de garantie dat al deze artikelen worden ingetrokken. Arafat is daartoe niet echt in staat. Want Artikel 33 van het Handvest zegt dat er geen veran deringen kunnen worden aange bracht zolang er geen tweederde meerderheid bestaat in de Pales tijnse Nationale Raad, de PNC. Dat parlement-in-ballingschap zou daarvoor in een speciale zit ting bijeen moeten komen. Het is een aspect dat Arafat gemakshalve maar laat zitten. „Te duur om iedereen te laten overkomen. Wij hebben geldpro blemen," heette het officieel. Bo vendien zou een sessie van de bijna zeshonderd leden van de PNC minstens twee weken gaan duren, en dat kan de huidige stroomversnelling in het hele vredesproces niet hebben. Het is allemaal heel praktisch gedacht, maar juridisch klopt er geen bal van. In het kader van het plotseling razendsnel verlo pen vredesproces laat Arafat honderdduizenden mensen in de steek. Dat doen politici wel eens vaker. Maar dat een aanstaande 'president' van een in oprichting zijnde 'staat' zijn eigen grondwet niet meer respecteert (of niet durft te herroepen) en zijn 'par lement' niet bijeen durft te roe pen, dat geeft te denken. Dat het 'nieuwe Palestina' niet plotsklaps aan alle democrati sche principes zal voldoen, is iets wat alle betrokken partijen te gen heug en meug slikken. Dat de grote leider met veel tongen tegelijk spreekt, is een reden voor grote zorg. Het was niet lang na de Zesdaagse Oorlog van juni 1967. Israels pre mier was toen Golda Meir. Ons gesprek ging over Israëls verovering van grote stukken Ara bisch land en over de een miljoen betrokken Palestijnen. „Het Pales tijnse volk," vroegen we, „hoe zit het met hun rechten?" Golda Meir wuifde de vraag geër gerd weg. „Het Pales tijnse volk, wat is dat?" Door onze correspondente Willy Werkman ISRAËL, DAT in 1948 zijn staat had uitgeroepen in een gebied waar niet alleen een joodse bevolking leefde maar ook een Palestijnse, had toen nog de ogen gesloten voor wat in die tijd 'het Palestijnse pro bleem' heette. Het probleem van de honderd duizenden vluchtelingen die tij dens de Israëlisch-Arabische oorlog van 1948 en ook tijdens de oorlog van 1967 op de vlucht waren geslagen en ervan droomden naar het verloren Pa lestina terug te keren. Aan die totale ontkenning is nu een einde gekomen. Israël heeft niet alleen de nationale rechten van het Palestijnse volk erkend, maar ook de PLO, de Palestijn se bevrijdingsorgansatie, die zich bij haar oprichting in de jaren zestig tot doel had gesteld met gewapende strijd Palestina uit handen van de Israëli's te bevrijden. Een dramatische af ronding van een historisch pro ces. De eerste stap op weg naar wat nu de Grote Verzoening tussen de Israëli's en de Palestijnen heet, maakte de PLO in 1974, toen de Nationale Palestijnse Raad, 'het parlement van de PLO', genoegen nam met de stichting van een Palestijnse entiteit in dat deel van het voormalige Palestina dat door het Israëlische leger zou wor den ontruimd. Korte tijd later namen PLO-af- gevaardigen contact op met de Israëli's, die toen al vonden dat er een Palestijnse staat moest komen naast Israël. Besef Kort na het uitbreken van de intifada, de Palestijnse opstand tegen de Israëlische bezetting, erkende de Palestijnse Nationa le Raad, de PNC, officieel de staat Israël, die in vrede zou moeten bestaan naast een toe komstige Palestijnse staat. Dit besluit, dat het mogelijke verkoos boven het wenselijke, kreeg de naam 'twee-statenop- lossing'. PLO-leider Yasser Arafat heeft er vanaf dat mo ment naar gestreefd door Israël te worden erkend als leider van het Palestijnse volk, dat naast de joodse staat in vrede wilde leven. Samen met deze dramatische verandering in het PLO-denken is ook in Israël langzaam het besef gegroeid, dat de Pales tijnen een volk zijn met natio nale rechten. Vroeg Golda Meir nog in 1969: „Wat is dat, het Palestijnse volk?", in 1977 ondertekende de toenmalige Israëlische premier Menachem Begin de akkoorden van Camp David, waarin werd gesproken van de 'legitieme rechten van het Palestijnse volk en haar rechtvaardige eisen'. Die rechtvaardige eisen zijn nu ingevuld in de vorm van zelfbe stuur voor de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden, en in de erkenning van de PLO als enig vertegenwoordigend lichaam van het Palestijnse volk. Afsluiting De weg is nu vrij voor een theatrale afsluiting van het bloedige conflict tussen Israëli's en Palestijnen: een ontmoeting tussen twee leiders, die elkaar tot nu toe oorlogsmisdadiger hebben genoemd: premier Yit- schak Rabin en Yasir Arafat. politicus Antonis Samaras (42), de voormalige minister van Bui tenlandse Zaken in dit kabinet van Mitsotakis. Deze politicus is door zijn pre mier Mitsotakis de laan uit ge stuurd wegens zijn voortvarend beleid ten opzichte van het Ma- cedonië-probleem waardoor de Macedonië-affaire voor Grieken land in feite een verloren zaak is geworden. Deze Samaras die on dertussen een eigen partij heeft opgericht, heeft alles in het werk gesteld om zich te wreken op zijn voormalige chef. Deze dagen heeft hij de Nea Demokratia- parlementsleden in feite opge roepen de regering ten val te brengen. In totaal drie ND-le- den, waaronder gisteren dus ook Symbilidis, hebben daaraan ge hoor gegeven. Verraad Het is bekend dat onder de Nea Demokratia allang onvrede be staat over het autoritaire rege ringsbeleid van Mitsotakis dat de problemen van Griekenland alleen nog maar schijnt te ver groten. In het bijzonder zijn een aantal aanhangers van de Nea Demok ratia partij ongelukkig met Ma- cedonië-politiek, de uitverkoop van de openbare nutsbedrijven aan privé-personen waaronder buitenlanders, en de economi sche politiek in het algemeen. Nog afgezien van de nodige poli tieke schandalen zoals het af luisteren van de regering van leden van de oppositiepartij. De ze dagen zijn er weer de nodige stakingen en betogingen, enfin, alles wat bij de Griekse politieke folklore hoort. De premier beschuldigt de de serterende parlementsleden van verraad. In de regeringsgezinde pers wordt gesuggereerd dat de ze parlementsleden zijn wegge kocht tegen veel geld. Bedragen van miljoenen dollars worden genoemd. Ook wel wordt de ver dachtmaking geopperd dat ze weggelokt zijn met de belofte in een volgende regering een minis terszetel als beloning voor hun 'verraad' te krijgen. De zittende Nea Demokratia re gering heeft allang nattigheid gevoeld en daarom zijn al maat regelen genomen om een zo goed mogelijk verkiezingsresultaat te verkrijgen. Zo worden kiezers op het ogenblik op een schandelijke manier gepaaid. Plotseling gaan de overheidspen- sioenen omhoog, zijn er volop leningen met een laaglopende rente voor eigen woningen be schikbaar, illegaal gebouwde huizen worden gelegaliseerd, de luxe-belasting op auto's gaat omlaag en het ontbreekt er nog maar aan, zoals een sarcastische diplomaat zei, dat de leerlingen op de openbare scholen hogere cijfers zouden krijgen dan ze normaal zouden verdienen. Kopenhagen - Amnesty International, de internationalen satie voor de mensenrechten, heeft er bij de Deense rej tegen geprotesteerd dat die asielzoekers opsluit in g sen waar ook veroordeelde criminelen verblijven. De act» de organisatie volgt op getuigenissen van een vrouw, dominee, Lissi Rasmussen, die werkt in een gevang Kopenhagen. Volgens haar worden de asielzoekers op 4 wijze behandeld als de gewone gedetineerden en wordenzi door een bewaker begeleid naar het toilet. New Delhi - Miljoenen arbeiders en beambten hebben g in heel India het werk neergelegd uit protest tegen de e sche hervormingen van premier Narasimha Rao. Het com. tische Centrum voor Indiase Vakbonden (CITU), één organisatoren van de staking, deelde mee dat bijna 20 n. Indiërs hadden gestaakt. Veel werknemers en boeren zijn», tegen de privatiseringsplannen, met name tegen de nale ondernemingen die naar India gelokt worden oJ hoeksteen te worden van het radicale hervormingsprograirT Londen - Een zakenman uit Groot-Brittanië heeft i Douglas Hurd van Buitenlandse Zaken aangeklaagd hoogverraad. Volgens de man, Rodney Atkinson, verriedf zijn land door een handtekening te plaatsen onder het Vei van Maastricht. Dat is in strijd met verschillende wettenvJ land, vooral die tegen hoogverraad uit 1795, bepleitte AtlcT De zaak is in behandeling bij de openbare aanklager Kroon. Hoogverraad is in Groot-Brittanië, met piraterijf enige vergrijp waarvoor de rechtbank tot de dc besluiten. Johannesburg - Schutters die personenwagens onder, namen hebben gisteren bij het zwarte woonoord Katlehoij; oosten van Johannesburg opnieuw zeker twee mensen g twee verwond. Woensdagavond waren bij aanslagen op tenden op taxi's bij Germiston ook beoosten de stad zektl doden gevallen. In de twee maanden sinds het akkoorcf multiraciale verkiezingen op 27 april zijn in Zuid-Afrika ij aanslagen in totaal meer dan 1.200 doden gevallen. "1 i Minister Ter Beek van Defensie, momenteel op beroet] de VS om met de Amerikaanse regering te praten ow< vredesmacht in Bosnië, kreeg gisteren bij een bezoek ami Amerikaanse ministerie van Defensie, het Pentagon hoogste militaire eer die een buitenlandse gast te beurt vallen: een heuse erewacht en een reeks saluutschoten. Beek nam zijn taak als inspecteur van de ere-troepen sin op en paradeerde in gelid met zijn begeleider fcolonel Nash langs de militairen van de Amerikaanse marine, I» en luchtmacht. Tot een gesprek met zijn collega Les A| zou het echter niet komen, omdat die elders dringende zul had te regelen. Het werd uiteindelijk onder-minister I Perry. nsterdam - Twee grote Nederl iis en Ballast Nedam, onderzo samenwerking. Het onderzoe en zal zo snel mogelijk w< Rment is niet te zeggen wanneei |een gezamenlijke verklaring leen de besturen dat beide fens elkaar mogelijkerwijs een aantal werkgebieden nen aanvullen en/of verster- Lkalis is als groot internatio- El baggerbedrijf sterk gericht tde natte waterbouw. [last Nedam heeft naast tal aannemingsactiviteiten in Jderland een belangrijke Erktpositie in Saoedi-Arabië. ggerwerk jvendien heeft het concern een Ike internationale reputatie, Iral op het gebied van beton- T waterbouw. Ook is Ballast Bal jdam actief op de Nederlandse der internationale baggermarkt. uitv woordvoerder van Boskalis gro I weinig kwijt over de vormen we samenwerking waartoe zou is inen worden besloten: „Het voo j variëren van samenwerking tus [deelgebieden tot een volledi- Bue [fusie.gua lelk geval is de aandeelhouder Bal i Ballast Nedam, British Ae- jaa pace, bij de besprekingen be- gul kken. voo t aandelen van Boskalis staan mil poteerd op de effectenbeurs Bij Amsterdam. Ballast Nedam 50C n Haag (anp) - De WA-premie v procent worden verhoogd als de ciaal-Economische Raad (SER) was gene nad; hanc Del Brit: om stan daai men zijn aam ster er 1 kali kun Yli Bonn - De CDU-kandidaat voor het presidentschap van Dl land, Steffen Heitmann, wordt er door het Bonner blad Gena Anzeiger van beschuldigd 'aan te zetten tot racisme'. Heitff heeft ooit in een eerder interview met het blad die hameren op broederliefde voor buitenlanders niet zijn wier was elke dag van de lijn wordt gestolen'. De SPD maakte gisteren bekend Johannes Rau, de minister-P sident van Noordrijn-Westfalen, als kandidaat aan te wijze» liberale FDP probeert oud-minister Hans-Dietrieh Geus - die zich volgens opiniepeilingen gesteund ziet door 51 pW van de bevolking - over te halen zich kandidaat te stellen,"' deze heeft tot dusver geweigerd. Mogadishu - Bij nieuwe gevechten tussen VN-militaireo Somalische milities in Mogadishu is gisteren een Pakistan soldaat om het leven gekomen en zijn acht soldaten var VN-vredesmacht gewondgeraakt. Aan Somalische zijde zot vele doden en gewonden zijn gevallen, onder wie ook vrott' en kinderen. De vrouwen en kinderen werden geraakt toe»1 Amerikaanse Cobra-helikopter schoten op een menigte ah* die rond de VN-troepen samenschoolde. David Stoer militair woordvoerder van de VN-vredesmacht in beschuldigde de vrouwen en kinderen ervan profes®' strijders te zijn geworden. raad is het er over eens worden, dat de sociale fondsen kosten van uitkeringen voor validiteit en bijzondere ziekte- fotoi sten aan slachtoffers van om vallen en eventuele nabe- landenuitkeringen, mogen an verhalen op de particuliere rzekeraars. het advies, dat op 17 septem- r in de SER wordt behandeld, orden de opbrengsten van dit rhaalsrecht geraamd op twee- tnderd- tot vierhonderdmiljoen ilden per jaar. s lasten voor de sociale fond die de aaw, aww (straks ibestaandenwet) en awbz uit- Ten, kunnen door het ver- aalsrecht met 0,57 tot 1,14 pro mt worden verlaagd. P dit moment kunnen de socia- fondsen al proberen om uitke ken van de werknemersverze- tringen (ziektewet, wao en zie- ■nfondswet) te verhalen op de ^heringsmaatschappij van i hoofdbezwaar tegen uitbrei de Van bet zogenoemde regres- ht, dat het louter een broek- vestzakoperatie is, gaat niet ®ger op, meent de SER. Zc re gr mi wi ve ke m le: D. VE a4 SC ra D g< si Ir n vi w H d h d d o n w z h b e (ADVERTENTIE) BREDA Aanpassing van gebouw en inrichting voor de Stichting Vrij- willigerscentrale Breda. 21.000,- ETTEN LEUR Inrichting van een nieuw pand voor jeugdwerk ten behoeve van Stichting Jeugd- en Jongerenwerk. 20.000,- GEERTRUIDENBERG Inrich tingskosten nieuw steunpunt voor de Regionale Stichting Ouderen- welzijn Dongemond. 30.000,- HULST Cursussen weerbaar- -twwwpp heid voor vrouwen 50+ ten behoeve van de Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst. 1.000,- D E Het Juliana Welzijn Fonds steunt tal van organisaties en groepen van mensen in heel Nederland. In totaal meer dan 1.000 pro- jecten per jaar. Goed voor ruim 20 miljoen gulden. Dichtbij. Ook bij u in de buurt Da's mooi werk. Steun 't óók: Bank- èn ^Gironummer 688.444, Meer informatie: 03405-64524. ROOSENDAAL Bijdraft inrichting van een oni itmoetin^l HUYBERGEN Regionale Stichting West-Brabant Vrijwilligers Terminale Zorg. 1.800,- trum voor de Turkse stichting Roosendaal. ZAAMSLAG Aanschaf zonwering ib.v. de Stichting huis Zaamslag. ZEVENBERGEN Aanschel riaal voor warme rrf I nineen ten behoeve van ^1 De Markenlanden. I ZUNDERT Aanschaf I voor activiteiten voor haanlozen tb.v. Ontmoetings Centrum 't Trefpunt T ZIJN kleine dingen die WE D 0 e' WELZIJN FONDS Juliana Welu|„ Fonds. Postbus 90,3980 CB Bunnik. Telefoon: 03405-64524. P00r Louis van de Geijn psterdam - 'Niemand ver- L ,t het, dus zou het wel ns kunnen gebeuren'. '^'hde gisteren, voorafgaand 3 tweewekelijkse vergade- HurLVa,n de top van de Duitse Lei b'er en daar de Wca op de financiële markten. 1 h-, eurde: de Duitse centra- lerto» verlaagde haar officiële jok tóneven, en niet zo'n beetje teSenlanS waren alle ogen Ld ?P de bijeenkomsten van ba ,™desbankrat, omdat Euro- kerrio voorat de politiek) hun- Pkar Snhi6811 renteverlaging- Saver, chlesmger en consorten Pe?f, „?een krimp, zelfs niet toen Pet resbmthUn 'halsstarrigheid' Knetaire Europese lette Stelsel °P het spel I voor mets vergeleek presi-

de Stem | 1993 | | pagina 4