Weer doorbraak M-Oosten Kamer wil gokkasten verbieden Gevangenen ontsnapt in Alkmaar Declaraties kunstmedewerkers omstreden OOSTBURG helde i Aartsvijanden Israël en PLO erkennen elkaar vandaag uropese ervengroep Eerste groep slachtoffers busongeluk aangekomen DANSLES? Boris Jeltsin erkent ziekte otste kruidenier kleintjes letten. 01 DEKKER metaalzaak in geloogd grenen arintekracht ltf haalbaar rieken eerder ar de stembus mte kwart ocent lager ckboksen uit Ifverdediging alië klopt illeyhalteam Theaterdeuren open M n 4Zwakke leerling9 wordt cum laude nog 6meester9 Vragen D66 over Twents afval Provincie eist onmiddellijke stopzetting van 'ruimhartige regeling' heijn Brouwerijstraat 31 w Tel. 01170-55221 DE STEM 11111 Imrgang i- Het blijkt mogelijk itische warmtekracht- |f(vermogen 400 mega- kosten 800 miljoen) bij Benelux in Terneuzen te 0 Een nog niet geheel 'inde studie toont dit aan. jj]es volgens plan verloopt Chemical, bij een rtijd van drie jaar, de enor- (jjtrale medio 1997 in be temem. ■ZEELAND C1 me-Premier Mitsotakis van kenland heeft gisteren ver- <je parlementsverkiezingen schreven voor 10 oktober. »kis nam het besluit nadat wering de absolute meer ei in het parlement was geraakt. ^BUITENLAND - A4 erdam - In gedeeltelijke ging van de Duitse Bun- «ik (die onverwacht een procent van het tarief af- (verlaagt De Nederlandsche s haar rentetarieven over de linie met een kwart pro- iiint. Per 10 september zijn slgende tarieven van kracht: eldisconto 5,5 procent, pro sdisconto 6,5 procent en Bchotrente 6 procent. ECONOMIE A5 nsfoort - Om politie-agenten pe zich beter te leren verde- ai, wordt sinds kort op een lal opleidingen ook kickbok- ceerd. Het is onderdeel iet vak fysiek mentale vor ig waarin ook karate-technie- worden getraind. Het Nederlands mannen- eybalteam heeft gisteren tij- het Europees kampioen- in Finland verloren van fe 1-3. Gevolg is dat Oranje m de halve finales tegen verdediger Rusland speelt. SPORT - B1 VRIJDAG 10 SEPTEMBER1993 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,60 - ZATERDAG: 1,90 TWEE;? Under jacht geland wordt al dagen- iggeplaagd met felle uien. Wij ontsnappen aan f ergste, maar het blijft isselvallig. Veel bewolking et af en toe een bui, met eeds kans op onweer. Den Haag (anp) - De Tweede Kamer vindt dat de zoge- rmemde piekautomaten uit de roulatie moeten. Minister Andriessen van Economische Zaken wil die gokkasten ook verbieden, maar hij laat ruimte voor apparaten die de speler minder winst en ver lies bezorgen. Dat gaat het parlement niet ver genoeg, bleek gisteren in een vergadering. De afgevaardigden geloven niet dat het plan van de bewindsman een positief effect zal hebben op de gokverslaving. De minister wil de Kamer voor lopig niet tegemoetkomen. In een brief zal hij de fracties nog eens proberen te overtuigen van zijn 'gelijk'. De kans dat hij daarin slaagt, is gering. CDA, PvdA, WD, SGP en GPV willen de fruitautomaat rigoreus aan pakken. Piekautomaten zijn zodanig af gesteld dat zij pas flink uitbeta len als de kast eerst goed volge- gooid is. Andriessen wil deze elektronische geldslurpers uit de markt halen, omdat het onregel matige patroon waarin de jack pot valt, verslaving in de hand werkt. Kasten die een gelijkma tiger winst- en verliesbeeld ge ven, mogen van hem wel in gok- hal, café en snackbar worden geplaatst. De Kamer wil alleen fruitauto maten toestaan waarvan de spe ler vantevoren weet hoeveel en wanneer zij uitbetalen. De mi nister ziet daar niets in, omdat dan de aardigheid van het spel letje verloren gaat. Hij verwacht dat de piekautomaten dan mas saal in illegale gokholen onder duiken. Van de 53.000 gokkasten vallen er 12.000 in de categorie piekau- tomaat. Op 1 januari 1995 moe ten al die apparaten verdwenen zijn. In het plan van Andriessen kan een nieuwe fruitkast na een uur spelen hooguit 60 gulden winst of 130 gulden verlies ople- De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Shimon Peres reageert met gebalde vuist op al even heftig geuite bezwaren van de oppositie tegen het akkoord met de PLO. foto epa m ssingen - De Koninklijke Se Groep, de Spaanse a.N. Bazan en een aan- Duitse scheepswerven en gisteren in Vlissingen wtentieverklaring gete- de gezamenlijke 'tteling en bouw van «tverdedigings- en com- Mofregatten. Ëf'f® van Defensie in i via°T £anden zijn van het samenwerkingsver- BffeTrT6 £reëatten aan te (en a r de samenwerking j,0 ,e werven de kosten laag atsch^j freSatten zullen isok i pas na 1999 wor- wouwd inde drie landen. feie fen,woordvoerder van ïZ j marine §aat het ii de f, om de vervanging n rotgf ,en Tromp en De rond het jaar 2000. Er is nog hoop voor Rit zen zelf Rotterdam (anp) - De eerste 27 passagiers van de veronge lukte Nederlandse touringcar in Frankrijk zijn gisteravond geland op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven. Volgens een woordvoerder van de luchthaven gaat het om negen tamelijk zwaar gewonden en achttien niet of licht gewonde passagiers. Enkele tientallen fa milieleden waren naar de lucht haven gekomen om hen op te wachten. Voorzover bekend gaan achttien mensen meteen naar huis. Ze zijn licht gewond of ongedeerd. De overigen, onder andere men sen met botbreuken of een her senschudding, gaan naar de rampenafdeling van het Acade misch Ziekenhuis Utrecht (AZU). De Airbus ging gisteravond nog terug naar het vliegveld van Lyon om daar de tweede groep te vervoeren passagiers op te halen. Zij zullen naar verwach ting vanochtend op Zestienho ven landen. Zes tot acht gewon den zullen in Frankrijk blijven tot het moment waarop hun te rugreis medisch verantwoord is. Het vervoer per vliegtuig van de gewonde passagiers naar Zes tienhoven werd vertraagd door dat de Franse politie nog een aantal gewonden moest verho ren. De oorzaak van het ongeluk met de Nederlandse bus woensdag in Villefranche sur Saone, waarbij vijf doden vielen, is nog niet duidelijk. De Franse politie heeft de zaak in onderzoek. Een woordvoerder van de busmaat schappij Van Nood zei gisteren in Amsterdam dat verklaringen van passagiers dat de bus een wiel zou hebben verloren, on juist zijn. De woordvoerder sluit niet uit dat de chauffeur een hartaanval heeft gekregen of dat een klapband de oorzaak van het ongeval is geweest. Alkmaar (anp) - Uit het Huis van Bewaring Bergerhout in Alkmaar zijn gisteravond te gen negen uur na een korte gijzeling zes gevangenen ont snapt. Daarbij zijn twee be waarders door mishandeling gewond geraakt. Acht tot tien gedetineerden na men rond 20.45 uur twee be waarders in gijzeling. Beide mannelijke bewaarders werden geslagen, terwijl de gevangenen ook 'enkele voorwerpen' tegen hen gebruikten. Om 'andere ge detineerden niet op ideeën te brengen' wil Justitie daarover geen gegevens verstrekken. De schermutselingen hebben volgens het ministerie niet het karakter gehad van een opstand. VANDAAG IN DEZE KRANT Bij het begin van het nieuwe seizoen in de schouwburgen staat de Grote Gids in het teken van het theater. Hans Kemna vertelt hoe hij zijn acteurs en actrices kiest. Den Hout heeft een echte toneel school. Jeugdtheater wil zo langzamerhand een volwas sen behandeling. En natuur lijk de programma's. zie grote gids - deel d De twee bewaarders zijn per ambulance overgebracht naar het Medisch Centrum Alkmaar. Hun verwondingen zijn volgens Justitie niet ernstig. De gevangenen overmeesterden daarna nog twee andere bewaar ders, die niet werden gemoles teerd. Zij werden wel gedwon gen hun sleutels af te geven. Daarmee werd een deur aan de achterzijde van de inrichting ge opend. Zes gevangenen ontsnap ten daarria over de gevangenis muur. Dit zestal verbleef in het Huis van Bewaring in voorlopige hechtenis. Zij hebben vrijwel ze ker geen hulp van buitenaf ge kregen. Justitie omschrijft hen als 'niet ongevaarlijk'. De politie was binnen enkele minuten na de ontsnapping in de omgeving van het Huis van Be waring. Het complex werd on middellijk omsingeld in de ver onderstelling, dat de ontsnapten nog binnen de gevangenismuur verbleven. Dat bleek niet meer het geval. Politie en bewaarders hebben alle gevangenen ingeslo ten in cellen om de rust in Ber gerhout te herstellen. De politie heeft de wijde omge ving van de Bergerhout uitge kamd. De zoekacties, waarbij honden werden ingezet, bleven zonder resultaat en zijn tegen elf uur gestaakt. De omsingeling van de Bergerhout is rond dat tijdstip opgeheven. INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D6 Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Medewerkers van het voormalig Steunpunt Kunstzinnige Vorming heb ben vorig jaar voor 5000 a 10.000 gulden teveel aan reis declaraties en andere vergoe dingen ontvangen. Het Steunpunt, dat gebonden is aan de provinciale vergoedings regelingen, hield er jarenlang een eigen, veel riantere regeling op na en er was een gebrekkige administratie, volgens woord voerders van de provincie. „Er is niets onrechtmatigs ge beurd, de provincie weet alles al jaren en draagt zelf de schuld," zegt voormalig directeur Vooijs van het Steunpunt. De zaak werd al in januari ont dekt, toen het Steunpunt met een begrotingstekort samen met de RAVOZ; en de Stichting Zee land overging in de Zeeuwse welzijnsgigant Stichting VMC. In het provinciehuis ligt wel een dik dossier over de zaak, maar daar prijkt het stempel 'dienst- geheim' op. Het bestuur van de Stichting VMC heeft er besloten over vergaderd uit oogpunt van 'privacyredenen', aldus woord voerder Janse. Voormalige medewerkers van het Steunpunt die 'overgenomen' werden door de Stichting VMC maakten na januari nog druk gebruik van hun oude vergoe dingsregelingen. Ze wezen op hun verworven rechtspositie en wilden finan cieel niet achteruit boeren. De stichting VMC klaagde vervol gens haar nood bij GS, en ont- zie onze advertentie elders in dit blad. danscentrum bilderbeek verberkmoes Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - De Russische president Jeltsin heeft gisteravond de medische hulp ingeroepen van een Spaanse chirurg en daarmee voor het eerst openlijk zijn slechte gezondheid erkend. Volgens een woordvoerder van de president heeft Jeltsin hevige pijn rondom het middenrif die doortrekt tot in het rechterbeen. De Spaanse chirurg, Eduardo Llovet, wordt volgens de woord voerder 'ieder moment' in Moskou verwacht. Eduardo Llovet opereerde Jeltsin al eerder, in 1980 in Barcelo na. Dit is de eerste keer dat Jeltsin toegeeft problemen te hebben met zijn gezondheid. Nadat de president eind juli zijn vakantie onderbrak wegens de politieke spanningen in Moskou, is zijn gezondheidstoestand regelmatig onderwerp geweest van specu laties. In het geval dat de president niet meer in staat zou zijn om zijn functies naar behoren te vervullen, moet hij volgens de grond wet worden vervangen door de vice-president, Aleksander Roetskoj. Jeltsins poging vorige week om deze te ontslaan, is voorlopig gestrand in het Russische parlement. Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - Israël en de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO hebben een historisch akkoord bereikt. Israels premier Yitschak Rabin zal vandaag in Jeruzalem een document ondertekenen waarin Israël de PLO officieel erkent. Hij zal dit doen na aankomst van de Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Johan Jorgen Holst, met een door PLO-leider Yasser Arafat getekend docu ment over erkenning van de staat Israël door de PLO. Aanstaande maandag, 'Super Monday', zal op het Witte Huis de ceremonie plaatsvinden waarbij de twee overeenkomsten tussen Israël en de PLO officeel worden ondertekend. Hoogst waarschijnlijk zal PLO-leider Yasir Arafat daarbij aanwezig zijn. Premier Rabin kreeg gistermid dag een telefoontje van de Ame rikaanse president Bill Clinton, die hem feliciteerde met de his torische doorbraak en hem ver telde dat nu ook de Verenigde Staten de PLO spoedig zullen erkennen. Vernietiging Gistermiddag reisde de Noorse minister Holst naar Tunis om daar het document te ontvangen waarin de PLO vastlegt, dat de paragrafen in het Palestijnse Handvest die spreken over ver nietiging van de staat Israël, vervallen. Ook erkent de PLO het bestaan van de staat Israël binnen veilige grenzen, en wordt een oproep gedaan aan de Pales- tijnen in bezet gebied van ter reur af te zien. In het document dat premier Rabin vanmorgen zal onderteke nen, erkent Israël de PLO als vertegenwoordigend lichaam van het Palestijnse volk en als partner voor vredesonderhande lingen. Onmiddellijk na het bekendwor- den van de officiële erkenning tussen Israël en de PLO, braken heftige onlusten uit onder de demonstranten van de rechtse en religieuze oppositie die al sinds dinsdag een beleg vormen rond om de regeringsgebouwen in Jeruzalem. Ook tijdens de speciale zitting van het parlement, de Knesset, liet de Israëlische oppositie luid ruchtig van zich horen. Minister Peres, die de overkomsten met de PLO verdedigde met de woor den 'geen oorlog meer, geen ter reur meer en geen geweld meer', werd herhaaldelijk onderbroken door geschreeuw en boegeroep van de zijde van de Likud en andere rechtse partijen. In de bezette gebieden is tot nu toe rustig gereageerd op de dra matische politieke ontwikkelin gen. Gekluisterd aan hun radio- en televisietoestellen wachtten velen op een toespraak van PLO-leider Yasser Arafat, die gisteren al werd aangekondigd, via de Israëlische televisie. VERVOLG OP BUITENLAND A4 Mr. Rob van Gestel met achter zich een aantal van zijn diploma's en cijferlijsten. foto ton toemen Van onze verslaggever Tilburg - Zijn juffrouw uit de eerste klas zag het niet met hem zitten. „Rob is een heel zwakke leerling. Het zou fijn zijn als Robby eens na kon blijven om wat ach terstallig werk in te halen," schreef ze in zijn eerste rapport. Twintig jaar later is Rob van Gestel (27) cum laude als meester in de rechten afgestu deerd en bereidt hij zich voor op zijn promotie. Mr. Rob van Gestel uit Casteren behoort tot de categorie mensen die er niet in slagen op zo efficiënt mogelijke wijze door ons on derwijsbestel te geraken. Tussenstapjes Rob moest noodgedwongen tussenstapjes maken om zijn talenten ten volle tot ont plooiing te kunnen laten ko men. Stapjes die minister Rit- zen (Onderwijs) zoveel moge lijk wil ontmoedigen. Hij heeft plannen om vooral de overstap van mbo naar hbo en van hbo naar universiteit te bemoeilij ken. „Voor mij maken die plannen niks meer uit, maar ik heb er toch de pest over in," zegt Rob. „Je krijgt weer zo'n si tuatie als vroeger, toen alleen een bepaalde elite kon stude ren. Als je de maatschappij op een hoger niveau wilt tillen, zorg je dat ook dat meisje uit een boerengezin of die jongen uit een Marokkaanse familie kan studeren." Diploma's aan de wand tonen hoe Van Gestel via lts, leao, mavo, havo, vwo uiteindelijk op de universiteit belandde. Staaltje Opmerkelijk staaltje: Na de leao moest hemel en aarde worden bewogen om een ma vo-school te vinden die Rob wilde opnemen. In Hilvaren- beek en Oirschot ving hij bot, op het Pius-X-coIlege in Bla- del schopte hij het uiteindelijk nog tot het vwo. „Een fantas tische school," zegt hij. Rob van Gestel hoopt over vier jaar te promoveren op een proefschrift op het gebied van het milieurecht. Ambities om hoogleraar te worden heeft hij voorlopig niet. Van onze verslaggever Middelburg - 'Zeer onaangenaam verrast', zo begint D66 een lijst met schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten over de invoer van huishoudelijk afval uit Twente. GS gaven onlangs toestemming voor het storten van afval uit andere provincies op een belt in Schouwen- Duiveland. D66 wil nu weten of Zeeland de deur wagenwijd openzet voor afval uit ander provincies, of eeii overeenkomst is gesloten met Overijssel en of er geld mee is gemoeid. De politieke partij wil verder weten waarom Provinciale Staten niet eerder op de hoogte zijn gesteld en of er een 'uitruilconstructie' met Overijssel bestaat. ving eind juni een brief die tot gisteren strikt vertrouwelijk werd gehouden en momenteel nog niet openbaar is. VERVOLG OP ZEELAND - C1 (ADVERTENTIE) Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. TT*— HMM» Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:.Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I— J

de Stem | 1993 | | pagina 1