EK vriliek enquête winkelopening Tijdelijk een andere dienstregeling. Veel meldingen van bijzondere rupsen bij de Steltkluut DE STEM Den Dullaert raakt negatief beeld kwijt PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN DAG KLAPPER ENHEID luister Middenstands vereniging: 'Op deze manier staat uitslag al vast' Kattenhater actief in Sint-Jansteen rëSTEM ulieren MARIE EN HANNEMARIE PETRA DELOI* ZEELAND C2 ftdit?eSer5traeten Guido de Croock aan basis van gezonde financiële positie Hulster gemeenschapscentrum Centen Redelijke prijs Nieuw filosofie Vreemde eend Toneelvereniging in St.-Jansteen had druk seizoen KAARTINGEN SCHIETINGEN K0ERSBAL Gedetailleerde folders met actuele informatie verkrijgbaar aan 't loket. e zoenenl jubileum, receptie ving, overwinning' raham, openbare r, mag best eens in p de pagina is dat niet en duur Prijs per regel of 0', één grote regei resp. 3,04". an een foto of rmaat van 35 x 45 96 resp. 16,76* n op aanvraag. Bi. g wordt 4,50 Foto's worden niet 236442 of geef uw tsing af bij één van iftelijke opgaven accepteerd indien zijn, ook indien uw voegd is. recht voor teksten 'enen te weigeren hten bereiken over houdt de uitgever de naam van de end te geven. en op zaterdag snieuws m op donderdag j Wij wensen jullie vee! ucces met jullie nieuw zaak. Ad en Ania. monze verslaggever luist - De Hulster Mid- enstandsvereniging is met de manier ,m„r de gemeente de tidernemers een enquête- jrmulier onder de neus eeft geduwd over de ope- ingstijden op tweede aas- en pinksterdag. Het is niet te geloven maar toch is het waar. Vanaf vandaag zijn 'n paar. Hartelijk gefe liciteerd v.d. familie. Innees of lastige honden. |Ga d'r maar aan staan- I iet goede hout gesneden realiseren. Want zonder eek moeten missen! VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 s„onze verslaggever m - Bij de insektenwerkgroep ;sde stelkluut zijn de afgelopen ,r weken veel bijzondere meldin- binnengekomen van verschil- je soorten rupsen. In Oost- l ws.Vlaanderen zijn onder meer .sen aangetroffen van de wit- lakvlinder. wapendrager, grote 1 „elijnvlinder, ligusterpijlstaart, tondrood of olifantsvlinder en de ;oniginnePaëe- Op 21 augustus zag F. Reijns uit Terho le in zijn tuin drie rupsen zitten van de witvlakvlinder. Het vrouwtje van deze kleine nachtvlinder is vleugelloos. Het mannetje is een overdag vliegend vlin dertje. Anouk Bogaert uit Hulst trof een groot aantal rupsen aan van de wapendrager. Deze rupsen leven het grootste deel van hun leven gezellig bij elkaar en vreten op hun gemak een tak, maar soms ook een volledige boom, kaal. Wanneer ze bijna volgroeid zijn, kiezen ze hun eigen weg. Ze overwinteren als pop onder de grond. Veel meldingen kwamen er binnen van de ligusterpijlstaart en de avondrood. T. Kindt uit Sas van Gent trof drie grote rupsen aan in zijn ligusterhaag. Deze rupsen kunnen wel tien centimeter groot worden. Ze overwinteren als pop diep in de grond en deze prachtige nachtvlinder met een spanwijdte van twaalf centimeter vliegt vanaf mei tot september. Mevrouw Van Keckhoven uit Hulst zag tot haar grote schrik vijf forse rupsen zitten op haar fuchsia's. Het bleken rupsen te zijn van de avondrood. Ook bij mevrouw M. van Hoof in Kuitaart werden in de tuin vijf exemplaren aan getroffen. Deze zaten op een wilgen roosje. De avondrood'of olifantsvlinder is een van de mooiste nachtvlinders. In de' zomer vliegt hij in de schemering als een kolibrie van bloem tot bloem en peurt hij met zijn lange roltong honing uit planten. Op zijn menu staan vooral kamperfoelie, zeepkruid en valeriaan. Deze week zijn er ook meldingen bin nengekomen van een nieuwe generatie rupsen van de koninginnepage. Op 7 september werd er bij de familie Stalz uit Hulst een exemplaar aangetroffen op wortelloof. Marco Bisschop uit Lamswaarde vond zelfs tien rupsen van de koninginnepage in de tuin. Eveneens op wortelloof. Inmiddels zijn er bij de insektenwerkgroep van de Steltkluut 113 meldingen van de koninginnepage binnen gekomen. Ook kwam er een brief binnen van de Vlinderstichting uit Wageningen. Met felicitaties vanwege de honderdste melding van de konin ginnepage. Clinge HERFSTREIS - De Katho lieke Bond voor Ouderen houdt maandag 20 september een herfstreis door de provin cie Zeeland. Om 8.00 uur ver trekt men vanaf de eerste op stapplaats om daarna onder leiding van een gids richting Terneuzen te vertrekken en vervolgens via het Zeeuwse landschap naar Breksens. Na versterking van de inwendige mens vaart men via de veer pont naar Vlissingen om via de boulevard en het Be- lamypark naar Veere te rijden. Vanuit Veere gaat men naar Zuid-Beveland om dan via een mooie route en een maaltijd stop om ongeveer 22.00 uur weer in Clinge te arriveren. Koewacht HENGELEN - De Koewacht- se Hengelvereniging hield aan de Konijneputten de laatste wedstrijd voor het clubkam pioenschap bij de junioren. Eindstand kampioenschap: 1. Niels van Bambost 1760 gram, 2. Gunther de Schepper 970, 3. Menno Martens 910, 4. Marcel van Laeke 900, 5. Björn Vonck 760 gram. De laatste wedstrijd voor senioren is zondag 19 september om 08.30 uur, even eens aan de Konijneputten. Kloosterzande Nazomerfeest - De openbare Sandesehool houdt op 18 sep tember een nazomerfeest. 's Morgens worden eerst wafels gebakken voor verkoop in het dorp. 'S Middags vanaf 13.00 uur zijn er spelletjes, een Vlaamse kennis, een optreden van de volksdansgroep Hava Naquila en huifkartochten. e achterliggende reden van de iquête is de wens om de huidi- i ongelijkheid tussen markt lieden en winkeliers weg te etsen. Maar dat komt in het egeieidend schrijven van de ge natte niet uit de verf. Volgens cretaris G. d'Haens van de iddenstandsvereniging laat de daardoor van te vo- nal raden. et draait allemaal om de ope- ingstijden op paas- en pink- ermaandag. Dan is het ook «fanarkt in Hulst. De markt- oopiieden mogen volgens de re- eltjes op beide dagen pas om 1,(1(1 uur hun verkoop beginnen, en zelfde openingstijd geldt oor de winkels. In de praktijk iter lopen er in alle vroegte al ensen op de markt rond en dus ordt er ook verkocht. Dat rardt oogluikend toegestaan, inkeliers die in het verleden an ook maar hun winkeldeur an het slot deden werden echter ■boet of gewaarschuwd, ïaar aanleiding van opmerkin- cn door d'Haens in de commis- ie Midden- en kleinbedrijf wil gemeente het begintijdstip oor de winkelopening en de narkt best naar 9.00 uur verzet en. Het gaat dan om de winkels n Hulst en Kapellebrug, omdat 'aar in de ochtend al veel Belgen 'oorbij komen. Voor de markt loet dat via een wijziging van Ie marktverordening. Voor de rinkels via de winkelsluite- igsverordening. Om die laatste kunnen wijzigen is de ge- leente verplicht een enquête te puden onder de winkeliers. Een jaar geleden is dat ook al ens gebeurd, maar toen wilden laar 16 van de 128 ondervraag- 'e ondernemers een openings- ijdstip van 9.00 uur. fcnand wist toen dat het ging de ongelijkheid tussen de Brkt en de winkels in de omge- ®8 weg te werken", stelt ™ens, „En de meesten hebben natuurlijk niet echt behoefte n vroeger open te zijn. Waar 'cl om gaat is dat iedereen de JWd krijgt dat zelf te kiezen. ®or nu massaal 'ja' te zeggen m die 9.00 uur helpt men de •ga's die daar wel baat bij ™>en. Dat zijn natuurlijk •al de visboeren en groenten- nnkels". Mat door de gemeente niet ande uit de doeken is ge- vreest d'Haens dat de uit- «8 van de enquête opnieuw ■gatief zal uitvallen. Wethou- 1G- van de Voorde reageerde «ren dat dit zeker niet de woeling is de gemeente. „Er is jet sprake van een vergetelheid. 'Jen best bereid alle onderne- Jfrs nog een briefje te sturen '5 een en ander uit te leggen de Voorde verwacht niet dat c ondernemers daardoor wel Jassaal voor het tijdstip van uur zullen kiezen. „Maar als •er een stuk of vijftig zijn, kunnen we inderdaad pro- ®®<ie winkelsluitingsverorde- te passen". EDITIE ZEELAND ''"toren Ate<Zen' Hu'st en Goes- °PPaginaeA2telef°0nnUmmerS Openingstijden: 7.00», fcgenn:,R,ei" Van der Helm ^'ank van r tie"Cbef), TonK0n"Co°ten' Frank Deij, Cd a !in>port>' rade Puijsseleijr. a:.CeesMaaSi 'Provincie redacteur). C,MenuUrZee,and: p 'vétel. 09-3293459940. 8-93 Directeur De Croock'Wij willen meer inspelen op de wensen en behoeften van de gebruikers'. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Eugene Verstraeten Hulst - Het Hulster gemeenschapscen trum Den Dullaert raakt zijn negatie ve imago kwijt. Het idee van louter een geldverslindend instituut ver vaagt. Nieuwe aansprekende activitei ten en een flinke reorganisatie werpen hun vruchten af. Samen met een laat ste forse financiële inspanning van de gemeente. Den Dullaert is weer ge zond. Aan de basis daarvan staat Guido de Croock. Hij stapte 3,5 jaar geleden de directeurskamer binnen en overwoog ver volgens ernstig zijn nieuwe baan meteen weer aan de wilgen te hangen. Grote tekorten hadden Den Dullaert naar de rand van een financiële afgrond ge bracht. Op het vlak van personeel en organisatie was de efficiëntie zoek. De reden was niet moeilijk, de zware finan ciële beperkingen als gevolg van de in 1982 ingestelde nul-lijn voor subsidies. „Vanaf dat moment kreeg Den Dullaert als bedrijf niet de kans zich te ontplooien", stelt De Croock. „Maar toch zijn er door de toenmalige directeur en het bestuur gewel dige inspanningen gedaan om de activitei ten op peil te houden. Ik sta nog regelma tig in bewondering voor wat Honoré de Gucht met dat grote tekort aan middelen toch heeft kunnen verwezenlijken aan ac tiviteiten in Den Dullaert". De nul-lijn zorgde uiteraard voor proble men, maar die werden doorgeschoven en stapelden zich op. Totdat de financiële bom in 1989 barstte. „Wat mij het meest verwonderde toen ik hier kwam was het negatieve idee dat er leefde. Steeds maar werd de mensen via discussies in de gemeenteraad ingepompt dat Den Dullaert zo veel geld kostte. Als er over Den Dullaert werd gesproken werd er alleen maar over centen gesproken. Maar je kunt het belang voor de gemeenschap toch niet in een absoluut subsdiebedrag uitdrukken?" Alle betrokkenen zagen in ieder geval in dat er iets moest gebeuren, wilde een voor een stadje als Hulst toch uniek gemeen schapscentrum behouden blijven. „Het budget stond niet meer in verhouding tot wat Den Dullaert moest leveren", zegt De Croock. Het Dullaertbestuur besloot tot een ingrijpende reorganisatie en de subsi die van de gemeente ging van 495.000 naar 570.000 gulden. Het budget voor theater-activiteiten ging omhoog en uiteindelijk werd de forse schuld van de zuidhal gesaneerd. „Dat waren heel belangrijke inspanningen van de gemeente", zegt De Croock. Hij geeft toe dat het allemaal veel geld is. „Maar men vergeet dat daar wel iets tegenover staat. Voor de politiek is het dan de vraag, wil je dat in Hulst hebben of niet? Zeg je 'ja', dan moet je daar ook het geld voor beschikbaar stellen". Het is niet zo dat Den Dullaert alleen maar draait op de bijdrage van de gemeente. „Onze kosten worden voor een derde ge dekt door subsidie, maar voor twee derde uit eigen inkomsten. Daaruit blijkt al dat het logisch is dat er voor activiteiten een redelijke prijs betaald moet worden. Want je krijgt nogal eens kritiek dat we een hoop subsidie vangen maar toch duur zijn. Een modern gemeenschapscentrum is natuur lijk niet te vergelijken met een parochie huis van vroeger". De perikelen rond het gemeenschapscen- trum hebben ook hun invloed op het personeel niet gemist. „Onze mensen moe ten het uiteindelijk toch in de praktijk waarmaken. Ook het personeel heeft inge zien dat er meer van hen gevraagd moest worden om de kwaliteit op peil te houden en te verbeteren". Het gevaar dat het afbouwen of zelfs verdwijnen van Den Dullaert ook het einde van hun baan zou kunnen betekenen werd plots reëel. De administratie werd op orde gebracht en geautomatiseerd, de financiën overzichtelijk verwerkt in een meerjaren plan, de werknemers kregen nieuwe func ties en er kwam een aanzet voor een nieuw activiteitenbeleid. „De laatste jaren zien we een vermindering van het zaalgebruik door vaste huurders", constateert De Croock. „De activiteiten in het verenigingsleven nemen af". Maar ook in de zaalsporten is een beetje de klad gekomen. Den Dullaert probeert dat op te vangen door zich toe te leggen op meer incidentelere maar grotere evenementen in de vorm van congressen, bedrijfsfeesten en concerten. „Het is ons daardoor goed ge lukt die terugloop op te vangen. Het nadeel is dat je nooit weet wat het volgend jaar brengen zal. Het vraagt voortdurend enorm veel energie, fantasie en creativi teit". Een ander speerpunt is de kwaliteitsverbe tering van de dienstverlening. „Wij willen meer inspelen op de wensen en behoeften van de gebruikers. We zijn bezig onze installaties op peil te houden en aan te passen. Dat kan natuurlijk niet allemaal tegelijk vanwege de kosten. En ook aan het horecagedeelte proberen we intensief te werken". Via 'Uit in Hulst' organiseert Den Dullaert ook het theatergebeuren in Hulst. De laat ste twee seizoenen met een nieuwe filoso fie. Geen hoge culturele ambities, maar voorstellingen afgestemd op de verwach tingen van het publiek. Dat betekent lichte muziek, cabaret en ontspannend toneel. Dat heeft z'n vruchten afgeworpen. Van vijf- tot zesduizend bezoekers zitten de theateractiviteiten nu op tussen de acht en negenduizend bezoekers. Ook financieel hangt de vlag er een stuk beter bij. De tekorten zijn weggewerkt en er is zelfs sprake van een kleine reserve. „Dat bete kent dat we volgend jaar dus iets meer riSico kunnen nemen". Na 3,5 jaar zegt De Croock een aanmerke lijk gunstiger houding ten opzichte van Den Dullaert te constateren. Zelf is hij, als geboren en getogen Belg, inmiddels ook redelijk ingeburgerd. Verbaast zich er niet meer over dat iemand op tijd op een afspraak is. „Wat ze ook zeggen over grenzen die eigenlijk niet bestaan, het is toch een heel andere mentaliteit tussen Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen. „In België neemt men het niet zo nauw met afspraken, maar gaat het wel allemaal gemoedelijker, gemakkelijker, minder for meel, minder agressief. Ik ben nu al zo ver dat ik me in zakelijke contacten met Belgen voortdurend erger aan een gebrek aan nauwkeurigheid en het niet stipt na komen van afspraken". Met de komst van De Croock kreeg Den Dullaert een wel erg vreemde eend in de bijt. „Je kende niemand, wist ook niemand te plaatsen. Dat maakt de relaties toch al stroever. Maar nu beginnen al die dingen vlotter en vlotter te lopen. Al hoor je toch nog wel eens zeggen, waarom moest het nu een Belg zijn die directeur van Den Dul laert moest worden". De relatie met de politiek, daar heeft hij het nog steeds moeilijk mee. „Je blijft er afhankelijk van. Vraagt je steeds af of het gemeentebestuur wel die keuzes maakt die voor Den Dullaert goed zijn. En dan krijg je straks weer opnieuw die onzekerheid met de gemeenteraadsverkiezingen. Wie wordt de verantwoordelijke portefeuille houder? Hoe staat de toekomstige raad tegenover Den Dullaert? Als ik daar aan denk dan zakt de schrik al in mijn benen". Van onze correspondent St.-Jansteen - De Camere van Rhetorica blikte tij dens de jaarvergadering terug op het voorbije sei zoen en kon vaststellen dat het, mede door het 75-jarig bestaan, een druk seizoen geweest was. De opvoering van het blij spel 'Wij gaan naar Beni- dorm' bleek een enorm kas succes te zijn geweest. De aftredende bestuursleden Coppieters en Dobbelaer werden met algemene stem men herkozen en als nieuw lid trad Ilse Millenaar toe. Met het oog op het komende toneelseizoen werd gekozen voor de opvoering van het blijspel 'Vijgen na Kerstmis' van Ruud de Ridder van Het Antwaarps Teater. De eer ste uitvoeringen zijn al 6 en 20 november in St.-Jan- steen. Daarna kan men ook in Axel, Nieuw-Namen, Hulst en Koewacht genieten van dit stuk. De repetities gaan binnen kort weer van start onder leiding van regisseur Piet Verwer. Nieuw-Namen - Verenigde Kaar ters: 1. K. van Waterschoot-L. Tim mermans, 2. E. de Koning-A. Thie- leman, 3 A. Verhulst-F. de Bleyser. Nieuw-Namen - Moed en Geduld: 1. A'. Thieleman-F. de Bleyser, 2. M. Petinda-L. van Roeyen, 3. V. Ge- leyn-G. van Roeyen. Hulst - Zaal De Lieve, 44 personen: 1. C. Boone, 2. K. Kayser, 3. me vrouw Van Hooye, allen Hulst. 's-Heerenhoek - Vrije Schutters, 59 schutters. Wip 1: eerste hoge vogel: R. Belaert, Diana; tweede hoge vo- fel: M. Verdonk, Concordia; derde oge en tweede zijvogel: J. Repkes, Victoria; vierde hoge vogel: W. Ni je, Zorgvlied; eerste zijvogel: C. van 't Westeinde, Soranus; derde zijvogel: J. de Jonge, AD LM; vierde zijvogel. C. van 't Westeinde, Soranus; gro- toste aantal (6): J. Doene, Victoria. Wip 2: Zuid-Beveland, kampioen schap. Eerste klep: B. Meijer. St- Andries; tweede klep: H. Boonman, Willem Teil; derde klep en tweede zijvogel: A. Pikkaart, Zorgvlied; eerste zijvogel: L. Verdonk, Concor dia; jeugdkampioen klep: S. de Jon ge en jeugdkampioen kleine vogels: W. Bek. 's-Heerenhoek - Verenigde sociëtei ten, blokschieting, 39 schutters. Wip 1: F. Rentmeester, Willem Tell en C. Jeremiasse, Zorgvlied. Wip 2: 1. H. van de Dries, Eensgezindheid 4 punten; 2 t/m 8. allen 3 punten: M. Verdonk, C. Westdorp, N. van de Dries, L. de Jonge, J. de Jonge, F. Koens, J. Platschorre. 's-Heerenhoek - Zaal De Koren beurs, Soranus, negentien schutters. Eerste hoge vogel: P. Vette, Concor dia; tweede hoge en eerste zijvogel: C. de Jonge, Soranus; tweede zijvo gel: M. Oosthoek, Concordia; derde zijvogel: K. van de Dries, VIOS; vierde zijvogel: A. Rentmeester, Willem Teil; vliegende vogel: P. Vet te, grootste aantal (13): H. de Jonge, Soranus. De volgende schieting is 21 september. St.-Jansateen - Zaal 't Centrum, 27 schutters. Hoge vogel: A. van de Branden, St.-Jansteen; eerste zijvo gel en grootste aantal (4): R. d'Hondt, Zuiddorpe; tweede zijvo- gel: O. de Schrijver, SL-Jansteen. Clinge - ANBO, Malpertuus, 42 per sonen. Mat 1:1. mevrouw Emeleer/ E. Jonkers, Hulst/Clinge; 2. me vrouw Boonman/E. Blommaert, Clinge/Hulst. Mat 2: 1. mevrouw Boeyens/J. Kempe, De Klinge/Axel; 2. mevrouw Hoeyland/E. de Bot, De Klinge/Hulst. Mat 3: 1. mevrouw Van Vlierberghe/J. Bouvré, De Klin- ge/Stekene; 2. mevrouw Heye/me- vrow Buysse, Clinge. Heikant - KBO, 't Heike, 37 perso nen. Mat 1: 1 mevrouw Baayens, 2. J. Roden/E. de Betue-de Block. Mat 2: 1. L. Ferket/C. van de Vijver- Smet, 2. E. Weemaes-Moorthamer/ M. Smet-Royloft. CLINGE - Café De Landbouw, 20 uur, prijskaarting. - Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, bingo. SINT-JANSTEEN - Café De Koon, 14 uur, kaar- ■BBimm ting. - Café Sport, 14 uur, vlees- kaarting. I VOGELWAARDE - 't Gelaag, KBO, 13.30 uur, bingo. Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Bewoners van de Hemel- straat in Sint-Jansteen vrezen dat er in de djrecte omgeving een kattenhater woont. In de straat zijn al vier katten spoorloos verdwe nen, terwijl er ook nog eens drie poezen thuis kwamen met schotwonden. De dieren die met een luchtbuks waren bescho ten, moesten door de dierenarts worden behan deld. De laatste mysterieuze verdwijning dateert van afgelopen maandag, toen de kater van mevrouw M. van Bennekom niet meer thuis kwam. Het was al haar tweede kat die spoorloos verdween. „Ik word er zo langzamerhand wel moedeloos van", zegt ze. „We hebben wel telkens de politie gewaarschuwd, maar die kan er ook niet veel aan doen". Volgens mevrouw Van Bennekom is er maar één oplossing. Dat is dat de bewoners van de Hemelstraat alerter worden en goed opletten. „Dat schrikt degene die dit op zijn geweten heeft, mogelijk af en dan houdt het misschien op". (ADVERTENTIE) Op talloze plaatsen in ons land werken wij aan de verbetering van het spoornet. In de weekends van september en oktober bereiden we op verschillen de trajecten de verdubbeling van het aantal sporen voor. Op 24 en 25 september leggen we de laatste hand aan twee van de vier sporen in de spoortunnel Rotterdam, die daarna in gebruik wordt genomen. Ook in de omgeving van Utrecht en Amsterdam wordt hard aan het spoor gewerkt. Natuurlijk proberen we overlast zoveel mogelijk te vermijden. We werken daarom vooral in de weekends en 's avonds. Als de trein dan niet meer kan rijden, nemen bussen de dienstregeling over. Het kan ook zijn dat we de dienst regeling aanpassen. Houdt u er in ieder geval rekening mee dat uw reis langer kan duren. Onderstaand schema geeft be knopt weer op welke trajecten er precies gewerkt wordt. Voor gedetailleerde gegevens kunt u wekelijks actuele folders aan het loket krijgen. Ook kunt u informatie opvragen via teletekst pagina 754 of door 06-9292 (50 cent per minuut) te bellen. Wij bieden u onze excuses aan voor het ongemak. Treinreizigers opgelet! 11/12 sept Zwijndrecht-Dordrecht v.v. aangepaste dienstregeling 11 sept Utrecht-Gouda v.v. bus Lp.v. trein 11 sept Gouda-Woerden v.v. bus Lp.v. trein Woerden-Bodegraven v.v. bus Lp.v trein Amsterdam-Utrecht v.v. aangepaste dienstregeling v.a 20.00 uur 12 sept Utrecht-Leiden v.v. aangepaste dienstregeling tot 16.00 uur 24/25/26 sept Rotterdam CS-Stadion v.v. bus Lp.v. trein 25 sepL Haarlem-Leiden v.v aangepaste dienstregeling ma 27 sept Rotterdam-Dordrecht v.v. pendeltrein 3x per uur

de Stem | 1993 | | pagina 15