Israëlische regering in gevaar fcamer Plotseling lagen we beneden in de greppel 'Historisch akkoord' eerste stap naar democratie in Zuid-Afrika gsemblage ht 'ooy KJ Voorlopig vredesakkoord Jordanië Ondertekening PLO-akkoord vertraagd Florida geschokt door moord op Duitse toerist! edrijven bieden DE STEM BUITENLAND Trucker verongelukt in Duitsland BUITENLAND kor Werkloosheid in [ederland stijgt ieller dan het [G-gemiddelde htijging rentelast fekt groei ïst Hoek Loos DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 Van onze correspondent Willy Werkman Jeruzalem/Washington - De Israëlische regering is giste ren in gevaar gekomen na het ontslag van minister Arieh Der'i van Binnenlandse Zaken, waardoor de coalitie van premier Rabin zijn meerderheid in het parlement dreigt te verliezen. Een andere tegenvaller is dat waarschijnlijk de datum van 13 september voor de ondertekening van het vredesakkoord niet wordt bereikt. Der'i, die leider is van de reli gieuze Shas-partij van sefardi sche (uit Arabische landen af komstige) joden, nam ontslag nadat het Hooggerechtshof eer der op de dag had bepaald Rabin hem uit de regering moet zetten wegens verduistering van over- heidsgelden. Het Hooggerechtshof beval ook het ontslag van Deri's partijge noot Rafaël Pinhasi, de ondermi nister van Religieuze Zaken. Te gen zowel Deri als Pinhasi is nog geen aanklacht ingediend omdat eerst hun parlementaire on schendbaarheid moest worden opgeheven. Door het aftreden bestaat de kans dat de zes zetels tellende Shas-partij zich terugtrekt uit de regering, wat Rabins parle mentaire meerderheid erg klein zou maken. Alleen met steun van vijf communistische en Arabi sche afgevaardigden zou het ka binet dan nog een krappe meer derheid van 61 van de 120 zetels kunnen halen. Het lot van de regeringscoalitie zal vandaag duidelijk worden, wanneer het parlement, de Knesset, in speciale zitting bij eenkomt voor een debat over Palestijns zelfbestuur in de be zette gebieden, waarover de Is raëlische regering en de PLO het kortgeleden eens zijn geworden. Een stemming in de Knesset over de dramatische politieke ont wikkelingen zal pas volgen na de officiële ondertekening van de overeenkomst over zelfbestuur en de mogelijke erkenning van de PLO door Israël. Vertraging Ondertussen klinken van zowel Israëlische als Palestijnse zijde geluiden door dat het historische akkoord mogelijk niet rond zal zijn om maandag in het Witte Huis in Washingtop0te kunnen ondertekenen. Bij het overleg tussen de PLO en Israël, gisteren in Parijs, doken naar verluidt nieuwe problemen op. „Er is vertraging," zei een PLO- funetionaris. Arafat legde in Masqat, Oman, de schuld daar voor bij voorwaarden die Israël zou stellen. „De Israëli's trach ten zoals gewoonlijk allerlei voorwaarden te stellen", zei hij zonder verder uit te weiden. Arafat bevond zich gisteren in Oman, waar hij van sultan Qa- boos steun kreeg voor het vre desakkoord. Daarmee maakte de PLO-leider een einde aan een verwijdering van drie jaar met de Arabische Golfstaten, die lan ge tijd de belangrijkste finan ciers waren van de PLO. De verwijdering ontstond, toen Arafat zich na de Iraakse invasie in Koeweit als een van de weini ge Arabische leiders achter pre sident Saddam Hussein schaar de. De toestemming van Oman was ook de laatste hindernis om een vergadering van het Uitvoerend Comité, het hoogste bestuursor gaan van zijn PLO, te beleggen. Die vergadering startte gistera vond nog in Tunis. Israël heeft gisteren wel over eenstemming bereikt met Jorda nië over een voorlopig vredesak koord, waarin onder meer de grenzen van beide landen wor den vastgelegd. Aan het voorlopige akkoord, dat rond kwam in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing ton, gingen maanden van geheim overleg vooraf. In het ontwerp zeggen Israel en Jordanië dat zij de grenzen willen afbakenen volgens de VN-resoluties die na de oorlogen van 1967 en 1973 werden uitgevaardigd. Verder willen de landen gaan samen werken op het gebied van econo mie, milieu, handel, toerisme, energie en waterbeleid. Het overleg tussen Israël en Sy rië over een Israëlische terug trekking van de Golan-hoogte, is echter vastgelopen. Hoewel het optimisme over een akkoord aanvankelijk groot was, bleken beide partijen gisteren geen con cessies te willen doen. De meningsverschillen betreffen de voorwaarden voor een Israëli sche terugtrekking van de Go lan-hoogte, die Israël in 1967 veroverde en in 1981 annexeer de. Jeruzalem eist dat Syrië eerst instemt met een volledige vrede, inclusief diplomatieke contac ten. Syrië op zijn beurt wil pas praten over vrede na een Israëli sche terugtrekking. Een Arabische diplomaat die anoniem wilde blijven, zei dat het overleg mogelijk is vastgelo pen als gevolg van het Israëli sche principe-akkoord met de Palestijnse Bevrijdingsbeweging PLO. „De Israëli's kunnen zich niet veroorloven hun bevolking in één keer twee terugtrekkingen voor te leggen," aldus de diplo maat. „De Syriërs willen niet de indruk wekken dat ze in het' voetspoor lopen van de Pales- tijnen." De onderhandelingen over de Golan-hoogte hebben 22 maan den geduurd. Achterban De Israëlische premier Rabin heeft zijn achterban ondertussen nog niet geheel kunnen overtui gen van de juistheid van een vredesakkoord met de PLO. Een betoging van nationalisten, dins dagavond in Jeruzalem, liep uit eindelijk uit op een complete veldslag tussen demonstranten en politie en duurde nog tot gistermiddag voort. De Europese Commissie liet gis teren weten de komende vijf jaar via een herschikking Van midde len ongeveer 1,1 miljard gulden beschikbaar te stellen voor on dersteuning van het vredespro ces in het Midden-Oosten. Voor waarde is wel dat het politiek akkoord tussen Israel en de PLO ook daadwerkelijk wordt onder tekend. Twee meisjes troosten elkaar bij aankomst op Hazeldonk. foto de stem ben steffen m VERVOLG VAN VOORPAGINA Aangeslagen en bedrukt verlaten de passagiers de bus. Enkele vriendinnen uit Breda hangen huilend in eikaars armen. In het AC-restaurant wordt druk ge beld naar familie en vrienden thuis. -„Nee, we wisten echt helemaal van niks. Ik ga nu eerst maar eens naar huis bellen," zegt een vakantieganger uit Amsterdam. Door haar tranen heen stamelt een meisje dat ook de hostess in de rampbus om het leven moet zijn gekomen. In Minderhout worden ook de passagiers in de tweede bus in gelicht over het busongeval. In Bad Bellingen (dpa) - In de buurt van Bad Bellingen in de Duitse deelstaat Baden- Württemberg is in de nacht van dinsdag op woensdag de chauffeur van een Ne derlandse vrachtauto om het leven gekomen. De trucker was in dienst van het internationale trans portbedrijf J. van der Luyt in Oegstgeest. Volgens de politie reed de Nederlander op parkeer plaats 'Rheinaue' met hoge snelheid in op een vracht wagencombinatie die daar geparkeerd stond. Door de botsing kwamen beide com binaties in de struiken rond de parkeerplaats terecht. De Nederlandse chauffeur, die op slag dood was, kon pas na twee uur door de brand weer uit zijn wagen bevrijd worden. de laatste twee dubbeldeksbus sen die arriveren zijn de passa giers bij een stop in het zuiden België op de hoogte gebracht. Daar heeft vrijwel iedereen de familie thuis telefonisch gerust kunnen stellen. Later, in het AC-restaurant in Minderhout, komen de verhalen los. De rampbus, met nummer 62, moet de laatste zijn geweest van de vijf Van Nood-bussen die dinsdag vanuit Lloret de Mar op weg zijn gegaan naar Nederland. Daarom heeft ook niemand van de veilig teruggekeerde passa giers iets van het ongeval gezien of gemerkt. „Ik lag te slapen, eerst voelden we een grote schok aan de rech terzijde. Bagage viel op de grond, sommige passagiers gle den in het gangpad. Daarop kre gen w.e een tweede schok, een derde, een vierde, en plotseling was het even stil. Daarna gegil, veel gegil, iedereen was doods bang," beschrijft een van de pas sagiers het moment van het on geval. Ook de zeventienjarige Patricia Dekker uit het Zuidhollandse Spijkernisse heeft een soortgelij ke ervaring ondergaan. Ze werd in ieder geval tot gisteravond verzorgd in het ziekenhuis van Villefranche. „Ik zat beneden in de bus, naast m'n vriend Sander Egt, zo ongeveer tegenover de WC. We sliepen. Ik werd wakker van het gerommel in de bus. Plotseling lagen we beneden in de greppel. Afgebroken stoelen vielen over ons heen. Iedereen probeerde zo snel mogelijk naar buiten te klauteren." Volgens Patricia, die alleen maar lichte verwondingen aan haar avontuur heeft overgehouden ('drie hechtingen in m'n hoofd, mijn hand ligt open, mijn rug doet zeer en ik kan mijn been moeilijk bewegen, m'n vriend heeft last van zijn arm en zit onder de schaafwonden') waren Mevrouw Den Hartog uit Nieuwegein en haar dochter Chantal (l) zijn twee van de slachtoffers die in Villefranche in het ziekenhuis moesten blijven. Chantal liep een gebroken rug op, haar moeder twee gebroken benen. foto anp er helemaal geen problemen met de bus. „De chauffeur zat eigenlijk pas net aan het stuur. Ze waren een uur eerder van plaats verwisseld. We hebben geen knal gehoord of iets anders, vlak voor het onge luk." Over de slachtoffers wordt, bij gebrek aan de laatste informatie, inmiddels flink gegist. Een aan tal passagiers logeerde in het zelfde hotel waar ook de passa giers van de rampbus zijn opge pikt. In dit hotel, Don Quichotte, zijn heel wat vakantievriend- schappen afgesloten. „Dit is echt een domper op het einde van de vakantie. Vooral voor de familie in Nederland moeten deze laatste uren een hel zijn geweest," zegt een terugge keerde vakantieganger. De man, zelf buschauffeur, heeft overi gens alle waardering voor de chauffeur van zijn bus. Na de mededeling van het slechte nieuws was de opvang werkelijk fantastisch. Het echtpaar Zegers uit Amster dam die hun dochter, schoon- en kleinzoon komen ophalen zijn heel wat minder te spreken over die opvang. „We weten niks. Niks geen informatie, niemand die wat zegt, helemaal niks. Dit lijkt nergens op," klaagt Zegers. Gelukkig heeft hun dochter om elf uur vanuit België kunnen bellen. „Maar de angst zit dan al uren in je lijf," zegt mevrouw Zegers met een betraand gezicht. Even later vallen moeder en dochter elkaar huilend in de ar- Op de Franse autowegen zijn de afgelopen weken meerdere van dit soort ernstige ongelukken te betreuren geweest. Zozeer, dat het verwachte dodental dit jaar op de Franse wegen tot boven de 9.000 zal stijgen. „Het kan nog generaties duren, voordat zwarten het welvaartsniveau be reiken van de blanken in Zuidafrika", waarschuw de ANC-leider Nelson Mandela zijn aanhangers gisteren. Hij probeert de verwachtingen te tempe ren van miljoenen zwar ten die binnenkort voor het eerst in de geschiede nis inspraak krijgen in het landsbestuur. Door onze correspondent Raymond Hasselerharm HET AKKOORD werd gisteren bereikt door onder meer het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en de Nationale Partij (NP) van president De Klerk. Een historisch moment dat inge togen werd gevierd, omdat blan ke conservatieven en Inkatha, de rivaal van het ANC, het akkoord verwerpen. De overgangsraad wordt over ongeveer twee maanden inge steld en blijft bestaan tot aan de eerste democratische verkiezin gen in Zuidafrika op 27 april 1994. De raad, die volgende week nog moet worden goedge keurd door het blanke parle ment, geeft partijen als het ANC 'observatierecht' over leger en ANC-leider Nelson Mandela viert hand in hand met dominee Boesak het akkoord over inspraak voor zwarten in de landspoli- tiek van Zuid-Afrika. foto epa politie, zonder directe controle te kunnen uitoefenen. De regering kan bijvoorbeeld nog steeds de, vaak gewraakte, noodtoestand uitroepen en kan daarvan slechts worden weer houden door een meerderheid van 80 procent in de onder ande re 20 partijen tellende over gangsraad. De raad heeft wel volledige controle over een geza menlijke vredesmacht van 10.000 man die moeten zorgen dat de verkiezingsstrijd eerlijk en vreedzaam verloopt. De overgangsraad kan wetge ving torpederen over onder meer geheime diensten, financiën, ra dio en televisie met een vereiste meerderheid die variëert van tweederde tot 80 procent van de stemmen. Het dwingt de twee belangrijk ste partijen, het ANC en de NP, om samen verkiezingen voor te bereiden op een wijze die verge lijkbaar is met het gezamenlijk besturen van het land na de verkiezingen in april. In zo'n regering zullen naar verwach ting alle partijen deelnemen die minimaal 10 procent van de "stemmen halen. Het is een opsteker voor de mo raal in Zuidafrika dat nu, na eindeloze onderhandelingen, voor het eerst een tastbaar resul taat zichtbaar wordt. Een ander groot voordeel is het wegvallen van de laatste internationale sancties. „Wij willen binnen enkele weken een einde aan de sancties", zegt Nelson Mandela en daarmee komt de weg vrij voor cruciale leningen van het IMF en de Wereldbank. Het ANC wil zo snel mogelijk geld om de econo mie op te peppen waarvoor zij na 27 april mede verantwoorde lijk is. De werkloosheid ligt rond de 50 procent en slechts 7 pro cent van de schoolverlaters vindt werk in de krimpende Zuidafri- kaanse economie. Veel landen, zoals de Verenigde Staten, hebben de boycot al ge ruime tijd opgeheven, maar Amerikaanse staten en lokale besturen houden sancties in stand totdat zij het groene sein krijgen van het ANC. Ook is het een federale wet die de Verenig de Staten ertoe dwingt om tot nu toe leningen van de Wereldbank en het IMF te verbieden. Maar er is niet alleen positief nieuws want ook al verdwijnen de sancties dan nog zullen bui tenlandse investeerders niet staan te dringen om te investe ren in Zuidafrika. „Zakenmensen gaan niet inves teren als er geen economische en politieke stabiliteit is en als het geweld doorgaat", zei Mandela gisteren. Sinds afgelopen don derdag een nationale Vredesdag werd gehouden, zijn bijna 100 doden gevallen in politiek ge weld dat zich voornamelijk af speelt tussen de zwarte organi saties ANC en Inkatha. In augustus stierven 554 mensen, gemiddeld 18 per dag, een ver dubbeling na de toch al trieste voorafgaande periode. De vrees bestaat dat het geweld de ko mende tijd verder zal escaleren want Inkatha is de belangrijkste opponent van de overgangsraad en het houden van verkiezingen in april. Op 2 juli werd, tegen de wens van Inkatha, de verkiezingsda tum vastgesteld, en sindsdien zijn 1200 mensen vermoord. Ver ontrustende cijfers. Inkatha-lei- der Buthelezi is doodsbenauwd dat zijn belangen worden ver worpen door het pact van het ANC met de Nationale Partij. Hij wil een grote mate van zelf standigheid voor zijn thuisbasis, de provincie Kwazoeloe/Natal en dat moet in de grondwet worden vastgelegd voordat, pas in september 1994, verkiezingen worden gehouden. Vóór de ver kiezingen, omdat opiniepeilin gen aangeven dat Inkatha nog geen tien procent van de lande lijke stemmen krijgt. Volgende week gaat president De Klerk met Buthelezi rond de tafel zitten in een verwoede laat ste poging hem mee te krijgen in het politieke proces dat nu in een stroomversnelling komt. De Klerk kan een referendum aanbieden om te bepalen of In- katha's afwijzing gesteund wordt door de bevolking maar er zitten risico's aan zo'n scenario. Er bestaat de kans dat er een nog hechtere eenheid ontstaat tussen Inkatha en die andere dwarsliggers, de blanke extre misten. Een referendum-nederlaag zou voor die partijen aanleiding kunnen zijn om gezamenlijk ver zet te voeren tegen de verkiezin gen in april: een nachtmerrie voor Zuidafrika. De Klerk kan ook uitstel van de verkiezingen aanbieden, maar het ANC heeft al gezegd dat vertraging onacceptabel is en leidt tot een 'explosieve situatie', omdat de zwarte bevolking niet "langer kan wachten. „Wij raken door onze ideeën heen. Buthelezi. moet nu kiezen", zegt een rege ringswoordvoerder. STEM Duitsers willen Genscher als president Dresden - De CDU-minister van Justitie van de Oostduitse deelstaat Saksen, Steffen Hei- tmann, heeft gisteren besloten zich kandidaat te stellen voor het ambt van bondspresident. Naar verluidt is de Duitse bondskanselier Helmut Kohl voorstander van de kandida tuur van Heitmann en ook kreeg Heitmann steun van de premier van Saksen. Een opi niepeiling heeft echter uitge wezen dat slechts één procent van de Duitsers dat Heitmann geschikt vindt om de huidige president Richard von Weizsas op te volgen. Eenenvijftig procent ziet daarentegen voormalige minister van Buitenlandse Zaken Hans-Dietj| Genscher (foto) van de liberale FDP een goede president. 'Iraanse troepen in Azerbeidzjan' Moskou - De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Hik Cetin, heeft gisteren bevestigd dat Iraanse troepen een 5 i, kilometer binnen de voormalige Sovjetrepubliek Azerbeidzp] staan. Hij zei daarover niet bezorgd te zijn omdat het zougï om een soort 'bufferactie' om te voorkomen dat Azerisn vluchtelingen Iraanse grondgebied bereiken. Moskou is eclitj wel bezorgd en zegt de mogelijkheid dat Iran betrokken raai bij het Armeens-Arzerbeidzjaanse conflict niet te kunnen onde| steunen. Duitse joodse begraafplaats vernield Wriezen - Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag J woensdag vernielingen aangericht op een joodse begraafplïj in Wriezen, in de oostelijke Duitse deelstaat Brandenburg.} daders gooiden.zeventien grafstenen omver en vernielden 1 enkele. Op 26 andere stenen en op de muur van de begraafpM kalkten zij hakenkruizen en leuzen tegen buitenlanders. Canadezen op 25 oktober naar stembus Toronto - De nieuwe Canadese premier Kim Campbell heil drie maanden nadat zij haar opgebrande partijgenoot Brij Mulroney tussentijds opvolgde, nieuwe verkiezingen uitgesclui ven voor 25 oktober. De eerste vrouwelijke premier van Canaii hoopt dat haar persoonlijke populariteit de tanende I ling voor haar gematigd conservatieve partij zal compenseren^ dat zij ook de eerste gekozen vrouwelijke premier wordt. Walvisbaai valt toe aan Namibië onze Haagse redactie Haag - De Amerikaanse 'pterproducent Sikors- bij Fokker in msdrecht haar Europese l'bleerbedrijf maken je Black Hawk-helikop- Ukv zal dit besluiten als „Hand kiest voor de aan- van Sikorsky's Black 'rk-lichte transporthelikop- liteindelijke assemblage :=^Walvisbaai£ :(zuo-afmka)A Grootfontein NAMIBIË ïLOdëritzV zrMmlischcz Johannesburg - De enclave Walvisbaai en twaalf eilanden die nu nog worden bestuurd door Zuid-Afrika behoren vanaf 1 maart 1994 tot Nami bië. Dat zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen gisteren in Pretoria overeengekomen. Walvisbaai, dat aan de Namibische kust ligt in de buurt van de stad Windhoek, viel in 1910 toe aan Zuid-Afrika. De Verenigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) drongen de af gelopen jaren sterk aan op aansluiting van Walvisbaai bij Namibië, dat in 1990 onafha»| lijk werd van Zuid-Afrika. Washington levert Taiwan raketten Taipei - De Verenigde Staten zullen Taiwan Harpoon-raketliil leveren ter waarde van 68 miljoen dollar. Het zou om veer!» raketten gaan, die worden geïnstalleerd op drie fregatten van de| Knox-klasse die door de VS worden geleased en maand in Taiwan arriveren. China, dat Taiwan als een ge provincie beschouwt, tekende vorige week protest de Amerikaanse wapenleveringen. Duitse opvangcentra dicht Hamburg - Duitsland kampt met een overschot aan opyatjj ruimte voor asielzoekers. Enkele opvangcentra zijn maanden leeg komen te staan doordat de toestroom vanl asielzoekers fors is afgenomen. De meeste deelstaten liet!» gisteren weten de bouw van nieuwe opvangmogelijkheden» hebben gestaakt. In Hamburg en de deelstaat Brandenburg zifl zelfs opvangtehuizen gesloten. De mindere belangstelling vail asielzoekers voor Duitsland is het gevolg van strengere welgfj ving die 1 juli van kracht werd. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - De moord, gisteren, op een Duitse toerist iij binnenstad van Miami, heeft in de Amerikaanse staat FM voor buitengewoon veel ophef gezorgd. Zakelijke en politieke leiders in de 'Sunshine State' verdrongen zich voor microfoons om zich geschokt te tonen, medeleven te betuigen met de nabestaanden van het slachtoffer en de wereld te bezweren dat Florida toch een veilig vakantieland is. De 33-jarige Duitser werd gis ternacht in zijn huurauto dood geschoten door twee overvallers, kort nadat hij met zijn vrouw voor een vakantie was aangeko men op het vliegveld van Miami. De vrouw, die vier maanden zwanger was, bleef ongedeerd. De toedracht van het drama was extra wrang omdat het echtpaar precies de officiële richtlijnen volgde om zich tegen criminali teit te beschermen. De vrouw was die richtlijnen juist aan het lezen, toen hun auto van achte ren werd geramd door een busje. Gehoorzaam aan het schriftelijk advies stopte het echtpaar niet. Maar het busje kwam langszij gereden, waarna een van de in zittenden een pistoolschot loste. De Duitser werd in de rug ge raakt en was op slag dood. De huurauto botste op de andere weghelft met een derde auto. De daders namen de vlucht en wa ren vannacht niet achterhaald. Het was de achtste keer sedert oktober vorig jaar dat een bui tenlands toerist in zuidelijk Flo rida werd vermoord. Vier van die slachtoffers waren Duitsers. In april was de gruwelijke moord op een Duitse vrouw, ook in een huurauto en ook in Miami, aanleiding tot een aantal maatregelen in Florida om toe van de BI. vinden bi Stratford producent zullen Fol dus Sikc gisteren ol in Den Ha Fokker is korsky in op bezoel ander te b is dat de c delen van Woensdre worden. Lssel (anp) - De werkloosheid [Nederland is het afgelopen r sterker gestegen dan het niddelde in de EG. |de periode juli 1992 tot juli j)3 nam de werkloosheid in derland toe van 6,1 tot 8,1 eent van de beroepsbevol- Dat ligt ruim boven de name in de meeste andere k-landen. [een in Spanje, waar de werk- isheid steeg van 18,1 tot 21,3 jcent, was het verschil in een Lr tijd groter. Gemiddeld lag [werkloosheid in de EG in juli procent hoger dan de vorige jner. kt blijkt uit voorlopige schat- Egen van het Europees Bureau or de Statistiek (Eurostat) in xemburg. lgens het bureau is er geen take van herstel van de ar- [idsmarkt, hoewel het Europe- i werkloosheidscijfer in juli 1,6 procent van de actieve be- Jlking bedroeg tegen 10,7 in de jaand juni. ederland mag dan in de EG tot sterkste stijgers behoren, het lerkloosheidspercentage ligt let 8,1 procent nog dik onder et Europees gemiddelde. Alleen l Luxemburg, Portugal en (het esten van) Duitsland ligt de jerkloosheid op een lager ni- risten minder kwetsbaar ken. Daartoe behoorden schriftelijke tips die gangers ontvangen bij in Miami. Ook zijn de spt*] nummerborden voor huu afgeschaft, zodat minder lijk is wie toerist is. Plannen echter om gronden te maken waarop wijken staan aangegeven diel meden dienen te worden, gestrand op politiek verzet, dat het veelal gaat om W van etnische minderheden, zo'n aanduiding racistische pecten hebben. Een onthutste gouverneur ton Chiles van Florida ven de gisteren: „Ik weet niet wat ik moet zeggen. Mie® we er alles aan gedaan j om de risico's voor toertste verminderen. En dat ons sp' politiecorps tegen autoWUl minaliteit de afgelopen maaj| meer dan 200 arrestaties verricht." „Het aantal overvallen "Pfil ten is sterk teruggelopen ,J fers gaf de gouverneur me is bekend dat vorig jaa],J( 50.000 toeristen in slachtoffer werden van ander misdrijf. Senator Ron Silver uit zei gisteren: „Dit soort den gebeurt helaas. Ikr0 J met de familie van het s J fer. Maar we mogen nie! jjl oog verliezen dat hondj zenden mensen naar Flor men die niets overkon1 een heerlijke vakantie he chiedam (anp) - De overna- le van enkele bedrijven door [oek Loos, waardoor de ren- jlasten zijn gestegen, heeft groei van het resultaat feperkt. nettowinst steeg in de eerste fes maanden van 1993 met 14,6 focent van 17,8 miljoen gulden aar 20,4 miljoen gulden. Het njfsresultaat echter klom feet maar liefst veertig procent M 35,7 miljoen gulden tegen- per een plus van 25,5 miljoen üden in dezelfde periode van Mig jaar. let bedrijf verwacht voor heel P jaar een 'duidelijke' stijging p omzet en een iets hoger psultaat. In 1992 noteerde Hoek een resultaat na belastin- bn van 37,5 miljoen gulden, fe omzet trok met 32 procent aa tot 250,4 miljoen gulden. Nzet en resultaat stegen vooral Joor overnames in het afgelopen fear. Het verschil in de groei van |e nettowinst en het bedrijfsre- ïltaat werd veroorzaakt door hogere financieringslasten. Pe acquisities werden voor een Fe^met geleend geld gefinan- fee verslechtering van de Neder- adse economie had een nega tive invloed op de resultaten. Ra ontwikkelingen in de Vere- [pe Staten liepen volgens plan. Het een nil uitbre De ring die heii een nod He hel tee laa Dd ted del dia na| reu,kelen (anp) - Bevrijd de arnüie-onderneming uit de pscuig houdgreep. Maak naar I gisch voorbeeld de divi- L .belasting van 25 procent tot ëindheffing. tan w°T7tel deed de voorzitter fe n j Verb°nd van Nederland- öoc1vn^ernem?ngen (VNO). Rin' É,amii ln'.1t^dens de studiedag lnri^riiven in Nederland' tel Universiteit Nijenrode. c werden op Nijenrode de indpm i gepresenteerd van een iiebPriH 6k naar de rol van fami- loor wil611' dat is ^gevoerd iamenwp u"106*1 Accountants in met Nijenrode. leiianrT t blijkt in Ne" de aanwezi8- 'atiNpri 1 grootste bedrijven =emasdlrlaadkanuog46,5pro- ^arlkteri ^edrijvenworden raktenseerd. In het midden- en zelf! Wa dar hai een

de Stem | 1993 | | pagina 4