panning stijgt in Mogadishu Q inden. Onze Top 5 van deze week. Jk fperser 'Dagobert' brengt Duitse politiediensten tot wanhoop Rellen in Johannesburg Angolese regering verwerpt bestand Unita Arafat krijgt steun meeste Palestijnen en Arabieren O 1.99 2.99 TRUIEN.Iuzie tussen Nigeria en Italië na schietpartij in Somalische hoofdstad SHIRTS. S BUURT! ij] STEM BUITENLAND A4 n. arkt raat arkt lens raat 06*95*06 (1 OOcf 06-300.66.® BUITENLAND KORT Uit de bedieningsafdeling: Yorkham, dl Goudse kaas minder zout 48+, dl Amandelspeculaasjes of volkoren speculaasjes, aa Wieger Ketellapper vierspankoeken, CU Keukenrollen, Extraatje van deze week, Kaasplankje met kaasschaaf, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 jonze correspondent sWijnands - De politiediensten (Hamburg en Berlijn zijn lhopig en geïrriteerd tege- J Al maanden slaagt een onbekende afperser van Duitse warenhuis-con- Karstadt er in de dien- I voor gek te zetten. De E die opereert onder de Ci 'Dagobert', eist bijna jerhalf miljoen mark van fconcern, maar de over- diging en arrestatie wil- maar niet lukken. Vorig jaar juni eiste ene 'Dago bert' van het Karstadt-waren- huis een miljoen mark. Het con cern weigerde. In de daarop vol gende weken ontploften in drie Karstadt-vestigingen - in Ham burg, Bremen en Hannover - ex plosieven. Twee zelfgemaakte bommetjes gingen kort na slui tingstijd af; de derde explosie vond plaats vlak voor sluitings tijd. Daarbij werden twee perso nen gewond; de totale schade liep in de miljoenen. Karstadt loofde een beloning van 100.000 mark uit, terwijl de politie een ware klopjacht instel de. Pogingen om Dagobert bij de overhandiging van het geld te pakken, mislukten echter steeds weer. Dagobert liet het zelf af weten of hij kon ontkomen. Eén keer leek de politie succes te hebben, maar de agent die Da gobert vastgreep gleed uit over een hoop hondepoep en de af perser kon op een mountain-bike ontkomen. Dagobert is volgens de politie een technisch begaafd knutse laar, met een voorliefde voor treinen en radio-apparatuur. De allereerste keer had hij de politie een tas en een speciaal mecha niekje doen toekomen. Die bij zondere tas met daarin het geld, moest aan de achterste wagon van de sneltrein Hamburg-Ber- lijn worden gehangen. Via radio-signalen wilde hij, er gens langs de spoorlijn, dat me chaniek in werking stellen, waardoor de tas van de trein zou vallen. Dat mislukte. Sindsdien geeft hij aanwijzigingen om het geld vanuit een rijdende trein, telkens tussen Hamburg en Ber lijn naar buiten te gooien als hij daartoe radiografisch aanwijzin gen geeft. Twee keer is hij daarbij ont snapt; een keer omdat de agen ten te laat aan de noodrem trok ken. Bij andere gelegenheden kwam hij niet opdagen om het geld langs de rails op te halen. Dagobert verhoogde zijn eis tot bijna anderhalf miljoen, toen hij gemerkt had, dat de politie hem niet het geld maar een tas vol papiersnippers en namaakgeld wilde toespelen. Dagobert opereert tussen Ham burg en Berlijn. In beide steden is hij kennelijk thuis. Een keer wilde hij dat het geld in Berlijn in een kist met strooizand zou worden gelegd. De politie legde er een tas met papiersnippers in plus een alarm-mechaniek, en legde een ring van oplettende agenten rond de kist. Toen het alarm in de kist afging, dacht men eerst aan kortsluiting om dat niemand in de buurt van de kist was gezien. Bij inspectie bleek de kist precies boven het gat van een ruime riolering te staan. Via dat gangenstelsel was Dagobert tot onder en in de kist gekomen, en alweer verdwenen voor de politie hem kon aanhou den. De meest recente poging om Da gobert het geld te overhandigen -vorige week in Berlijn- mis lukte opnieuw. Dagobert kwam niet opdagen, omdat 'het weer die avond te slecht was'. n L. bnze correspondenten fcadishu - In Somalië en dan vooral in de hoofdstad gadishu is de spanning hoog opgelopen nadat zondag In Nigeriaanse VN-militairen werden gedood in een Herlaag van soldaten van de Somalische krijgsheer Bd. Nigeria beschuldigt er nu Italiaanse troepen van doos te hebben toegekeken bij het gebeurde. ui. Erox! Heeft de lekkr vrouwen en meisjes een livegesprek met; Nieuw One plus One Direct apart met de vro van je dromen? Ml 75 cpm Italiaanse minister van De le Fabio Fabbri weerlegde ten de Nigeriaanse kritiek Jltaliaanse militairen niet |en hebben ingegrepen. Die ik noemde Fabbri 'mis- it'. mal duurde ongeveer een ;ier, waarna de Nigerianen ■olgens de minister met Ita- ;e steun konden terugtrek- De onaangekondigde ma- •e van de Nigerianen en de duur van het vuurgevecht derden Italiaans ingrijpen, fabbri, die er aan toevoegde Italiaanse troepen later bij lonfrontatie twee Somali- rebellen hadden gedood en irwond. [eweld bevestigt volgens de en nogmaals dat de VN in idishu met hun klopjacht op indergedoken bendeleider led Farrah Aidid op de irde weg zijn. Gewapende icties halen niets uit en zou- beter vervangen worden overleg, herhaalde Fabbri. wordt in die visie gesteund Duitsland en Arabische en leste Afrikaanse landen, had daarom na een lange van meningsverschillen iet VN-commando besloten le stellingen de Somalische itad te verlaten. Die troe- irplaatsing zou vandaag in moeten plaatsvinden, fee VN- opperbevelheb- [eneraal Bekir Cir, verzocht gisteren de Italianen om beslissing terug te komen ih in Mogadishu te blijven. Ier Fabbri verklaarde ip, dat de Italiaanse militai ren alleen in Mogadishu zullen blijven als VN-secretaris-gene- raal Boutros Ghali daar per- lijk om verzoekt. «nstreden commandant van iliaanse troepen in Somalië, aal Bruno Loi, werd giste- HÜgelost door generaal Car- ™e Fiore. Formeel zat de tijd van Loi er op. De VN en de VS aadfc echter eerder al om het ®®ac van Loi gevraagd, omdat ^^eneraal bevelen van het 'te VN-commando naast neer zou hebben gelegd, Loi 1 alle beschuldigingen ont- en zijn werk werd door zijn »ger Fiore geprezen. gers jssM^kanen zien in het verzoek van C :r een blijk van waardering Hr hun 'zachte aanpak' via reS De VN hebben gisteren Hl noSmaals de Amerikaanse I zakenmensen hebbecpw-troepen 'Army Rangers' ^jespoord hun zoekactie naar j^gsheer Aidid te verhevigen. Br dangers zijn getraind in if n achter de vijandelij- 'nies en zijn volgens het romando de laatste hoop in snelle arrestatie van Ai- ■r ^-medewerkers zeggen tk heel goed op de hoogte ffipn de verblijfplaatsen van Hf' "'e in allerlei vermom- K!? van de ene plaats naar ^pvdere trekt. Die informatie I HsliVan de helikoPters die Mo- nebben over de aanscha ^en vaTeen MnILtrkva'n 200/400. Daar Kt bl™«.000~ ■»r (50.000 gulden) die de VN en /-v»-N it band met onze 2( omdat het auto's de eisen die zij i willen onze dealer5 blijven; als u vand# kunt u met hen een did. 'lercedes-Benz eieren in Mogadishu, die blijven volhouden dat de inval gerecht vaardigd was. Elektronica en menselijke bronnen hebben vol gens hen bevestigd dat de kanto ren van de hulpverleners in de nacht van de inval van de Ran gers waren gebruikt om een aan val op Amerikaanse troepen te coördineren. „We houden die plek al maan den in de gaten," aldus een hooggeplaatse Amerikaanse bron. „Wat dan nog als er een VN-vlag bovenop staat? Je kunt geen betere plek verzinnen". Het Amerikaanse leger beschul digt de VN er officieus van dat de organisatie Aidid financiert met lucratieve contracten voor zijn aanhangers. Doodschieten De Rangers verwachten evenwel binnen enkele dagen de aanhou ding van Aidid te kunnen open baren. Televisiezender CNN heeft daartoe alvast twee ton apparatuur naar de Somalische hoofdstad overgevlogen in de hoop Aidids arrestatie live te kunnen uitzenden. Als Aidid eenmaal triomfantelijk voor de camera's is tentoonge- stald, worden de Amerikanen en de VN met een nieuw probleem geconfronteerd: wat moeten ze met hem doen? Er zijn verschil lende opties. Hij kan door een VN-tribunaal volgens de inter nationale wetgeving worden ver oordeeld wegens oorlogsmisda den; hij kan terechtstaan in Pa kistan voor de moord op de Pakistaanse troepen in juni; of hij kan worden vastgehouden door de Verenigde Naties zodat een nieuwe Somalische regering hem kan veroordelen. Er is nog een alternatief, een misschien steeds aantrekkelijker wordt voor een VN-coalitie die wordt verdeeld door kinderach tig gekrakeel en ideologische verschillen: Aidid komt om bij de inval. „Als hij zich verzet hebben onze soldaten het bevel gekregen hem dood te schieten", zei een Amerikaanse officier vo rige week. Hij grijnsde. Een lid van de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie rust even uit nadat zijn eenheid een raid heeft uitgevoerd in een van de townships bij Johannesburg. In drie townships braken gisteren rellen uit toen duizenden zwarten de straat opgingen ter ondersteuning van de ANC-eis dat blank politiepersoneel wordt teruggetrokken uit de zwarte wijken. De demonstratie liep uit op een veldslag tussen betogers en politie, waarbij de eersten ook een trein lieten ontsporen en in brand staken. Er vielen vier doden. foto afp Lissabon (ap) - De Angolese regering heeft gisteren een voorstel van de rebellenbe weging Unita voor een staakt-het-vuren afgewezen, met het argument dat de Uni ta alleen maar tijd probeert te winnen en de openbare opinie probeert te misleiden. Unita-leider Jonas Savimbi kwam vrijdag voor het eerst met het aanbod voor een bestand in de tien maanden geleden in alle hevigheid opgelaaide burgeroor log. Volgens een woordvoerder van de Angolese president Jose Eduardo dos Santos poogt de verzetsbeweging slechts te voor komen dat door de VN sancties afgekondigd worden. VN-chef Boutros Boutros-Ghali heeft gedreigd alle tegoeden van de Unita in het buitenland te zullen bevriezen en de Unita- vertegenwoordigers in Europa en de Verenigde Staten te laten uitwijzen. Hij hoopte met deze dreigementen de rebellen weer aan de onderhandelingstafel te krijgen. „Als Savimbi oprecht de strijd wil staken, hoeft hij alleen maar de vredesakkoorden te respecte ren die hij twee jaar geleden getekend heeft," aldus Dos San tos' woordvoerder Aldemiro Vaz de Conceicao. De akkoorden van 1991 maakten een einde aan de burgeroorlog die was uitgebroken aan de vooravond van Angola's onaf hankelijkheid van Portugal, in 1975. Nadat de Unita anderhalf jaar later de verkiezingen had verloren namen Savimbi en de zijnen de wapens weer op. Sinds de burgeroorlog weer is opge laaid zijn al meer dan 100.000 mensen omgekomen. U1C ue VIN i gezet op aanhouding van --agers zijn tot dusver ech- He e2»8 Succtesvo1 geweest, wapenfeit de speciale anao's is de inval vorige in Prin T7Vr.~~ L..1 over te praten, loe ver ze gaan, hangt in zaken af. En uw rei i -i 7i i»«r'nd° s 's de 'nvat vorige t u moet er wel snel bi)Ir®'n een Frans hulpcentrum abusievelijk enkele Wes- w hulpverleners op hardhan- He art f\We/de,n aangehouden. ■ek defft Hangers veel „opgeleverd, zowel van de WrWhlÜPVerlenerS alS Heze kZrkaanse Congres. Be vanl Aekte de r™ an de Amerikaanse offi- Cairo (afp/dpa) - PLO-leider Yasir Arafat heeft de meeste Palestijnen en Arabische lan den achter het vredesakkoord met Israël gekregen. De Egyptische regering, waarbij Arafat momenteel op bezoek is, verwacht dat de onderte kening op 13 september in Washington zal plaatsvinden. Arafat was gisteren in Egypte in het kader van zijn reis door Arabische landen voor overleg over de wederzijdse erkenning tussen de PLO en Israël. Zondag was hij in Damascus (Syrië) en vandaag bezoekt hij het sulta naat Oman. Het is voor het eerst dat de PLO-leider een lidstaat van de Samenwerkingsraad voor de Golf (GCC) bezoekt sinds de Golfcrisis in 1990-'91. Van deze landen, die hun financiële steun aan Arafat staakten omdat hij Irak steunde tijdens de Golfoor log, wordt verwacht dat zij de Palestijnse autonomie groten deels financieren. De ministers van Buitenlandse Zaken van de GCC, die zondag in de Saudische hoofdstad Riyad bijeenwaren, hebben reeds hun goedkeuring aan de ontwerp overeenkomst tussen de PLO en Israël gehecht. Libanon liet ondertussen weten het akkoord, waarbij de Pales tijnen beperkte autonomie krij gen in de bezette gebieden, niet Palestijnen in Jericho volgen aandachtig de ontwikkelingen in het debat over het Palestijns-Is raëlische vredesakkoord. foto afp in de weg te zullen staan. „De Palestijnen hebben constitutio nele instellingen die besluiten nemen, en Libanon zal geen ob stakel zijn," aldus premier Rafik al-Hariri. Ook de Syrische president Hafez al-Assad liet weten dat het 'aan het Palestijnse volk en zijn ka ders is om de beslissingen te nemen die hun goed lijken'. Hoewel formele Syrische steun uitbleef en twee radicale Pales tijnse groepen in Syrië uit pro test tegen het akkoord weiger den met hem te praten, liet Arafat blijken zich duidelijk ge sterkt te voelen na het gesprek dat hij 'als broers' met Assad had gevoerd. Hij heeft de vrije hand gekregen om tegenstanders van het akkoord met Israël over te halen. In Israël zelf is echter ook nog lang niet iedereen overtuigd van de goedheid van het akkoord. Joodse kolonisten kondigden gisteren aan dat zij vanaf van daag een blokkade zullen opwer pen voor het kantoor van pre mier Yitzhak Rabin. Volgens Aharon Domb, secretaris-gene raal van de Raad van joodse nederzettingen in Judea, Sama ria en de Gazastrook, zal de verzetsactie 'heel wat harder' worden dan de demonstratie die zaterdag in Tel Aviv plaatsvond en die een steunbetuiging aan het vredesakkoord was. „Als wij zeggen dat wij een de monstratie organiseren bij het kantoor van de minister-presi dent, dan bedoelen wij niet dat we twee uur demonstreren, naar sprekers luisteren en naar huis gaan", zei Domb. De Israëlische onderminister van Buitenlandse Zaken Yossi Beilin daarentegen toonde zich gisteren een voorstander van een uitge breider vredesakkoord door voor te stellen ook Oost-Jeruzalem te betrekken bij het plan voor ver gaande autonomie in de Pales tijnse gebiedem. Beilin, leider van de pacifisti sche vleugel van Arbeiderspartij, Mashov, zei dat volgens deze formule de stad op bestuurlijk niveau herenigd kan blijven. Volgens hem blijven dan de joodse bewoners politiek ver bonden met Israël en vallen de Arabische bewoners onder de nog te vormen Palestijnse enti teit. Israël weigert tot nu toe de toe komst van Oost-Jeruzalem te be spreken in het kader van het voorlopige akkoord over autono mie in de bezette gebieden. In de door Israël bezette Gaza strook liep gisteren de spanning tussen Palestijnen en Israëlische troepen op toen deze laatsten het vuur openden op een demonstre rende en stenen-gooiende menig te. Daarbij raakte een vierjarige jongen ernstig gewond aan het hoofd. Een tiener van zestien werd getrofgfen in zijn borst. Oproer in Britse gevangenis bedwongen Leyland - In een gevangenis in de Engelse stad Leyland, 340 km ten noordwesten van Londen, zijn gistermorgen honderden gedetineerden in opstand gekomen. De opstandelingen staken verschillende gebouwen in brand, maar volgens de politie was de toestand inmiddels onder controle en waren de opstandelin gen in een deel van de gevangenis bijeengedreven. Belgische minister vervangen Brussel - De Belgische minister van Begroting Mieke Offeciers- Van de Wiele (CVP) heeft ontslag genomen. Zij werd onmiddel lijk vervangen door de christen-democratische partijvoorzitter Herman van Rompuy. Offeciers is precies anderhalf jaar minis ter geweest. Zij keert terug naar het werkgeversverbond VEV, waar ze voordien werkte. Het ontslag zou een persoonlijke keuze zijn. Sudanese regeringsdelegatie verongelukt Khartum - In Sudan is een militair vliegtuig neergestort met aan boord een delegatie van de regering die onderhandelingen met de opstandelingen in het zuiden van het land moest voeren. Het ongeluk gebeurde zondag op het vliegveld Aiuda in de provincie Opper-Nijl. Alle inzittenden kwamen om het leven. Volgens Mena was een technisch mankement de oorzaak van het ongeluk. VN-evacuatie gewonden uit Mostar Sarajevo - De evacuatie van gewonde burgers uit een proviso risch ziekenhuis in het moslim-gedeelte van Mostar is gisteren begonnen. Spaanse blauwhelmen hebben veertien patiënten, onder wie een kind, over land naar Medjugorje, 15 kilometer ten zuiden van Mostar, gebracht. Daarvandaan zullen ze met een helikopter van het Bosnische regeringsleger naar Zenica in Midden-Bosnië worden vervoerd. Felle kritiek op premier Slowakije Bratislava - Uitspraken van premier Vladimir Meciar van Slowakije (foto) dat zigeuners 'sociaal onaangepast en ach terlijk' zijn, hebben felle reac ties opgeroepen. De centrale raad van Duitse Sinti en Roma hebben gisteren de regering in Bonn opgeroepen maatregelen te treffen tegen Meciar. Nazi jager Simon Wiesenthal be schuldigde de eerste minister van nazi-ideeën. Meciar zou vrijdag tijdens een bijeenkomst met plaatselijke parlementariërs in de Spisska Nova Ves ook gezegd hebben de voortplanting van zigeuners een halt te willen toeroepen door de familietoelages voor hen te verlagen. Turken schieten op Armenië Moskou - Vanuit Turkije is in de nacht van zondag op maandag geschoten richting Armenië, nabij een door Russen bemande Armeense grenspost. De Turkse regering in Ankara ontkent noch bevestigt elke betrokkenheid bij het grensincident. Het Armeense grensgebied wordt bewaakt door Russische grens wachten krachtens een akkoord dat de twee landen vorig jaar sloten. In Armenië bestaat al enige tijd een gespannen sfeer door het onafhankelijkheidsstreven van de Armeense enclave Nag- orny-Karabach in Azerbeidzjan. Turkije en Iran, die beide goede banden hebben met Azerbaidzjan, hebben zich al meermaals in het conflict gemengd. Proces Bende van Haemers begonnen Brussel - Het proces tegen de 'Bende van Haemers' is gisteren in Brussel eindelijk begonnen. De Belgische justitie slaagde er ditmaal wel in een voldoende aantal juryleden bijeen te brengen. Het proces tegen de ontvoerders van oud-premier Paul Vanden Boeynants werd in april verdaagd omdat de ene na de andere opgeroepen burger ervoor bedankte om bij een dergelijk gecom pliceerd en dus langdurig proces in de jurybank plaats te nemen. In de tussentijd overleed ook bendeleider Patrick Haemers. Hij werd verhangen in zijn cel aangetroffen. Een andere verdachte, Basri Bajrami, ontsnapte uit de gevangenis en is sindsdien spoorloos. 'Terroristen wilden Nixon ontvoeren' Washington - De radicale moslims die in verband met de aanslag op het World Trade Centre in New York en andere terroristische plannen zijn aangeklaagd, hebben overwogen eveneens de vroegere Amerikaanse president.Richard Nixon en zijn minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger te ontvoeren. Met de gijzelaars wilden zij de vrijlating van de plegers van de WTC-aanslag afdwingen. Dat meldde gisteren de New York Times op basis van FBI-dossiers. Er zijn geen bewijzen dat de plannen concrete vorm hadden gekregen. (ADVERTENTIE) o 100 gram ®a vers van't mes of O OH vacuüm verpakt®®0®, kilo -4&3Q- pak 400 gram -2SJT 1."j volkoren, rozijnen zonnebloem/sesam of gember®®«i qa pak 425 gram 22RT l.ö^7 met decoratie, pak 3 rollen J\£&r plankje van wit kunststof, afm. 34x19 cm. Schaafq qj- van roestvrijstaal "."O Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 11 september a.s.. 'Zolang de voorraad strekt

de Stem | 1993 | | pagina 5