'uderenbeleid duur voor Hulst jEStem K IARKT ND iMT IACK** Doe- en kijkdagen bij scouting Kloosterzande Eindelijk eigen clubgebouw voor Scheldezonen Twintigste Bamisfeesten in Kloosterzande PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN DAG klapper gevolg van bezuinigingen rijksoverheid op bejaardenoorden Open momumentendagen Architectuur en de media Televisiebond Samson geliefd bij kinderen Kermis in Nieuw-Namen x kSTEM ZEELAND 19 Driver Dertiende taptoe EMM in Koewacht Hulst krijgt festival voor dweilkapellen Voorstellingen in Hulst direct uitverkocht Clinge Koewacht St.-Jansteen KAARTINGEN K0ERSBAL BILJARTEN DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 C2 ï-5f«SsïiSpK n ?-i RENAULT LEVEN KLEUR! TEMBER. els van vrl), in met laliteiten, Isc/iikken als rsoneel' in de wat u zoekt. Lonze verslaggever 1 osterzande - De Canisius- ,oep Scouting Kloosterzan- houdt deze maand een Intal activiteiten voor de Ld van de gemeente Hon- |flsse' I r middel van deze doe- en Lagen wil de groep zoveel Lelijk kinderen laten ontdek te veelzijdig scouting kan teerste activiteit is afgelopen zaterdag alvast een succes ge worden. In het bos van Vogel waarde kwamen ongeveer 60 kinderen opdraven. In het bos moesten de kinderen diverse hindernissen nemen om zo bij een grote pot honing te geraken. Met die pot werd een beer gelokt die al de gehele dag door Vogel waarde zwierf. De 60 deelnemers trotseerden een hevige regenbui toen uiteindelijk de beer werd gevangen. Zaterdagmorgen 11 september is iedereen tot 12 jaar welkom op het terrein achter het gemeen schapshuis aan de Groenendijk te Kloosterzande. Om 9.00 uur start daar een spelencircuit, waarbij diverse recordpogingen op verschillende onderdelen worden ondernomen. De deelna me is gratis. In het weekeinde van 25 en 26 september is de scouting ook present tijdens de Bamisfeesten in Kloosterzande. De jeugd kan dan meedoen aan pionier-activi teiten en primitief koken. Tot slot wordt er op 2 oktober op het schuttersveld bij het Laantje in kloosterzande een Vlaamse kermis gehouden. Ook weer voor de jeugd tot 12 jaar. Met onder andere een stokvangspel, kop van jut en een heus springkas teel. Aansluitend is er dan een reuzen-picknick en daarna een kampvuur, waarbij ook de ouders welkom zijn. Het evene- Tnent begint om 13.00 uur en deelname kost een rijksdaalder per persoon. De scoutinggroep Kloosterzande telt momenteel 26 jeugdleden, verdeeld over twee leeftijdsgroe pen. Welpen en kabouters (jon gens en meisjes van 7 tot 11 jaar) en verkenners en gidsen (jongens en meisjes van 11 tot 15 jaar). De groep is gehuisvest op de zolder van het gemeenschapshuis en beschikt daar over twee lokalen. I straks twee van Irten op zak voor het I Julien Clerc, op] oktober in het Con- [in Den Haag? Het zal lien van 9 tot en met Pr aanstaande. trusting o.a.: speciale] doppen luxe 'Golden' J zonwerend glas in |telbaar stuur en be- 3 1 geïntegreerd kin- I de achterbank (4/5- |.4 (60 pk), 1.9 diesel] notor. De 19 Driver is Lome verslaggever L5t - Het ouderenbeleid lat de gemeente Hulst in l nabije toekomst enkele londerdduizenden guldens ■er jaar extra kosten. Lt is het gevolg van de Knini gingen door de Iboverheid op de bejaar- lénoorden. Lelzijnsgelden zullen de ko- Ue jaren dan ook vooral talen besteed aan zorg en min- aan recreatieve voorzienin- |(t Kijk heeft zich als doel d uiteindelijk zestig pro van de bejaardenoord- liatsen af te stoten", zegt wet- jiderP. Weemaes. „Voor Hulst litkent dat 90 plaatsen. Daar iet wel een alternatief voor jnn in de sfeer van een soort «-zorgprojecten. Met zaken Iswarme maaltijden en alarme- jg. Die zorg moet door de nente betaald worden". (taken die de gemeente krijgt bdrongen dwingen tot de prikkeling van een nieuw cderenbeleid. Weemaes zegt labii te streven naar een inte- rJt aanpak tussen wonen en b, gekoppeld aan een stukje jxdicaptenbeleid. Want vol- gaan ouderen ook on- ide wettelijke gehandicapten- igelmg vallen. lie! aanvaardbaar past een toename van de ge melijke verplichtingen gaan is de kosten van het huidige piket omhoog. Zo verwacht Ismaes dat de kosten voor maaltijden binnen een c jaar met ongeveer twee gul- r maaltijd zullen stijgen. Bat is niet aanvaardbaar. De ledige ƒ7,50 is een sociaal aan- pdbare prijs, maar die mag r komen te liggen. Dus lieten we straks naar de ge- ■Meraad toe voor een subsi- I En zo geldt dat voor een (boel voorzieningen. Die fwter. wel binnen een aan- tardbareprijs blijven". Hen wat de gemeente nu uit tilt komen er op termijn vol- fc Weemaes nog enkele ton- (5 extra per jaar bij. „Voor Tiend jaar is dat 40.000 gulden fiat loopt telkens op". Die (fflig mille hebben B en W al i nden. Het algemeen maat- fcppelijk werk bezuinigt vol- I"- jaar namelijk 40.000 gul- Die bedragen kunnen dan elkaar worden wegge- >t „Maar voor de jaren |ca hebben we de zaken nog fitiet op een rijtje", verzucht Faiaes. ander aspect is dat de be palen volgend jaar onder de Pitoptenregeling vallen. F extra gelden die daarmee paeid zijn, komen ook voor fining van de gemeente. „Het "7 wettelijke regeling, dus p «e verplicht te betalen. Het pent alles bij elkaar een be- Nke kostentoename voor Nderenbeleid". f®aes ziet het zelf als een paging' om dat op te pakken, r® het is in ieder geval wel T waar binnen het wel- peleid de prioriteit moet lig- r De recreatieve voorzienin- Pzullen de komende jaren niet pl moeten rekenen. De prio- t te liggen bij de zorg- Pzieningen". £DlTlE ZEELAND Kren Hulst en Goes, r Sen en telefoonnummers T*J3ina A2. i'Sstijden: P '30/13.30-17 oo uur. kacti. ik»neri: "e'n van der Helm L uggel (editie-chef), J, van Cooten, Frank Deij, Wfnen (sport), Puijsseleijr. Maas, c'6 redacteur). r1 Eugène Verstraeten ed'tiechef) su^Mie-exploitatie gj» Zee|and: ,el 09-3293459940. 1 Volgens burgemeester A. Kessen mogen de Scheldezonen trots zijn op hun nieuw onderkomen. Van onze verslaggever Nieuw-Namen - Muziekvereniging De Scheldezonen in Nieuw-Namen beschikt sinds afgelopen weekeind over een eigen clubgebouw. Daar mee is na bijna twee jaar onderhan delen en werken een langgekoester de wens in vervulling gegaan. Het gebouw aan de Hulsterloostraat, dat tot 'Scheldegalm' is gedoopt, kwam tot stand met behulp van vele vrijwilligers. Voorzitter G. Weemaes sprak tijdens de opening van een 'unicum' in het bijna 125-jarig bestaan van de Scheldezonen. Volgens Weemaes is een eigen onderko men noodzakelijk om muziek te kunnen maken en ook zelf opleidingen te verzor gen, gezien de grote wachttijd bij de muziekschool. De Scheldezonen hadden maar twee keuzes, ofwel op de oude manier voortploeteren, ofwel een eigen clubgebouw zien te realiseren. De muzikanten uit Nieuw-Namen kozen voor het laatste, maar gingen daarmee wel een lange en moeilijke weg op. Behalve bouwtechische waren er ook financiële problemen te overwinnen. Mede door de medewerking van de plaatselijke Rabobank en het bedrijfsle ven is de zaak toch rond gekomen. Weemaes sprak alle lof uit voor de vele medewerkers, maar vooral Eddy Leen- knecht, Leo Burm en Franky Noens kregen een pluim. De officiële opening werd verricht door burgemeester A. Kessen, die met het voltallig college van B en W aanwezig was. In zijn toespraak haakte hij in op de woorden van de voorzitter, door te stellen dat de rol van de gemeente in dit soort activiteiten de laatste jaren veran derd is. Er wordt niet meer zo scheutig met FOTO CAMILE SCHELSTRAETE subsidies gestrooid. „U mag heel erg trots zijn", aldus Kessen. „Op uw eigen gebouw, zeker nu dit geheel door uzelf is gerealiseerd". Namens de Westbrabantse muziekbond sprak de heer Pilaet. Hij spoorde de vereniging aan te proberen allerlei acti viteiten te organiseren op het gebied van muzikale evenementen. Hij zei te hopen dat de vereniging zich niet zal afzonde ren van de gemeenschap, nu men de beschikking heeft over een eigen onder komen. De Scheldezonen moeten zich onder de tussen de dorpsgemeenschap blijven manifesteren, meende hij. Van onze verslaggever Axel - Voor de derde maal houden de samenwerkende gemeenten Axel, Hulst, Sas van Gent, Beveren, Stekene, Moerbeke, Wachtebeke en Zelzate, op initiatief van de VW Axel, de landelijke open monumentendagen op zater dag 11 en zondag 12 septem ber. Tijdens deze dagen kan men op informele wijze kennis maken met 'monumenten' in de eigen regio maar ook met een nog Van onze verslaggever Koewacht - De muziekvere niging Eendracht Maak Macht (EMM) uit Koewacht houdt zaterdag voor de der tiende keer de Taptoe Koe wacht. Aan dit muzikale evenement werkt mee de drumfanfare Del taband uit Vlissingen. Dit gezel schap treedt in Koewacht op in stijlvol Engels gala-uniform en voert een show uit op muziek van Andrew Lloyd-Webber. Verder treedt de plaatselijke muziekvereniging EMM op on der leiding van instructeur Etien de Brouwer. EMM brengt een show waarin pittige marsen en Spaanse klanken elkaar afwisse len. EMM wordt tijdens de show bijgestaan door het majoretten- peloton Terneuzense Showgirls. Als derde korps treedt op de christelijke drumfanfare Hosan na uit Axel onder leiding van tambour-maitre Bram Oppeneer. Ook Hosanna brengt een muzi kale show vol variatie. Taptoe Koewacht vindt plaats op het Kerkplein in Koewacht en be gint om 19.30 uur. groot aantal onbekende maar wel interessante bezienswaar digheden daarbuiten. De route, die al deze monumenten met elkaar verbindt, is bijna twee honderd kilometer. Men kan op elk gewenst punt beginnen en de route naar eigen believen volgen. Voor hen die een deel van de route willen fietsen, wordt gewe zen op de 'Fortenroute', die de forten Sint-Joseph, Sint-Livi- nus, Sint-Jacobs en Sint-Nico- laas met elkaar verbindt. Het Streekmuseum 't Land van Axel is op beide dagen gratis toegankelijk van 10.00 tot 17.00 uur. Daar wordt toelichtig gege ven over de Axelse klederdracht, oude wagens en sieraden. Tevens huisvest het museum een gedeel te van de KM'93, de grensover schrijdende kunstmanifestatie die in datzelfde weekeinde ge^ houden wordt. Van onze verslaggever Hulst - In de Hulster bin nenstad wordt volgend jaar voor het eerst een dweilkapellenfestival ge houden. Dat initiatief is genomen door het bestuur van de Hulster Dweilband De Ba- reelen, ter gelegenheid van het 12,5 jarige bestaan van het orkest. Het festival vindt plaats in het najaar van 1994. De be doeling is om diverse dweil- bandjes op vaste podia te laten spelen en te laten dweilen door de binnenstad van Hulst. Van onze correspondente Middelburg - Het Zeeuws Architecten Forum wil een seminar, verdeeld in vier blokken, verzorgen op drie locaties in Middelburg. Opgeven moet vóór 10 september gebeuren via het Laboratorium voor Architectuur (Johan de Koning). De data zijn 25 september, 13 november 1993 en 15 januari en 26 februari 1994. De locaties.' aula Zeeuwse Bibliotheek, MIKV Kuiper- spoort en de Wandelkerk. De deelnemers kunnen meedoen aan verschillende onderdelen: twee inleidingen 's morgens, workshops in de namiddag. Zij die alles volgen kunnen een passé partout aanvragen. Architectuur staat in de belangstelling, het levert discussies op, lezingen, televisieprogramma's en vele geschreven artikelen. Hier door ontstaat een nauwe relatie tussen de bouwkunst en de media. In het seminar wordt ingegaan op de vraag of de architectuur overgenomen gaat worden door de media en of de dwingende beeldende communicatie van de media de enige kans is voor de architectuur om als item te overleven. Architectuur is niet langer bepalend voor de samenleving, waarin media en techniek het voor het zeggen hebben is de mening van de organisatie. Zij vraagt zich af of het mogelijk is met nieuwe impulsen uit te pakken. „Onaangetast ligt het Zeeuwse landschap in de luwte van de grootste stedelijke gebieden van Europa te wachten op een nieuwe taak," aldus de programma leiding. Mensen die meewerken aan het seminar zijn: de architecten Ben van Berkel, Luc Deleu, Wim van den Bergh, Adriaan Geuze, de filosofen Jan van Heemst en Eric Bolle en beeldend kunstenaar Han Janselijn. Van onze correspondent Kloosterzande - In Klooster zande worden van vrijdag 24 tot en met dinsdag 28 sep tember de jaarlijkse Bamis feesten gehouden. De organi satie is in handen van carna valsstichting De Kloorianen. Het worden jubileumfestivi teiten, want het is voor de twintigste keer dat de feesten worden gehouden. Er worden weer twee grote feesttenten op het Marijkeplein geplaatst. In de ene tent zal een twintigtal standhouders zijn wa ren uitstallen en in de tweede tent wordt een gevarieerd feest programma afgewerkt. De beur- stent is toegankelijk op vrijdaga vond en verder alle dagen over dag totdat het avondprogramma start. Een en ander begin vrijdagavond met de officiële opening door burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse, in samenwer king met de koninklijke harmo nie St.-Cecilia en showband Kloortje. Het verdere avondpro gramma bestaat uit een Vlaamse kermis, waarbij een aantal buur ten, families en verenigingen te gen elkaar in het strijdperk tre den met allerlei behendigheids- en andere spelen. Als rode draad wordt door iedere groep een playback-act gebracht. De muzi kale omlijsting wordt verzorgd door Windkracht 9. Zaterdag wordt er door de Ra bobank een programma voor de jeugd aangeboden, die om 10.00 uur begint en wordt vezorgd door clown Francesco di Creato- re. Vanaf 13.00 uur is er een fietsenrally, waarvoor ingeschre ven kan worden in de tent. Ver der is er in de tent en schieting op twee wippen en buiten de tent is er een rommelmarkt voor kinderen. Om 20.00 uur is er ter gelegenheid van twintig jaar Ba mis een jubileumbal met mede werking van het streekorkest Pe dant en het orkest Harry Baker and the Stars. Op zondag is er na de mis van 10.30 uur, met zang van het parochiekoor, een koffieconcert met Alte Kameraden. Om 12.00 uur begint een autoshow van de bedrijven Van Fraassen, Cap- pendijk en Van Troost. Een half uur later beginnen play- backwedstrijden, waaraan ieder een kan meedoen en vanaf 14.00 uur is er een carnavalskleding- beurs en begint een hondende monstratie, verzorgd door hon- dentrainingsschool Miras uit Koewacht. Een orkest zorgt voor muziek in de tent. Er is deze middag een gratis loterij voor iedere bezoeker. Om 19.30 uur is er de grote Bamisbingo. Maandag begint met een prijs- kaarting (bieden en jokeren) om 10.00 uur. 's Middags is er een grote modeshow, die wordt ver zorgd door Maison Charlotte uit Koewacht, Joke Pouwels Mo- destoffen en Buysrogge-mode uit Kloosterzande. Om 20.00 uur be gint het sluitingsbal met het or kest Anything en als publiek- trekker en sfeermaker de Am- stel-Karaoke-Show. De organiserende Kloorianen proberen om hierbij een extra attractie uit eigen dorp te betek- ken. De laatste dag, dinsdag 28 sep tember, is er om 10.00 uur een duivenvlucht, 's Middags is er een huishoudbeurs met een groot aantal demonstraties en stands om te proberen en te proeven. Om 18.00 uur is de officiële sluiting van deze jubileum-Ba misfeesten. Van onze correspondente Hulst - De televisiehond Samson is erg geliefd bij de kinderen. Het dier brengt met baas Gert een bezoek aan Hulst. Twee voorstellingen op een dag stonden op het program ma. Het werden er zes op verschillende dagen, en alle maal vrijwel direct uitver kocht. „De twee voorstellingen op 11 september waren in een mum van tijd weg. Er kunnen zes honderd mensen in de zaal en ik was al heel tevreden met dit resultaat. We hebben de ar tiesten gevraagd naar meer data en toen bleken ze ook 12 en 25 september te kunnen. Toen dit bekend werd, ston den er weer rijen voor de kas sa. Alle zes de voorstellingen zijn uitverkocht, dat betekent 3600 kijkers voor Samson en Gert en hun buren Alberto Vermicelli, de burgemeester, Octaaf de Bolle en zijn doch ter Miranda," vertelt Guido de Croock directeur van het ge meenschapscentrum den Dul- laert. Samson is in Den Dullaert te zien op 11 en 12 september om 14.00 en 16.00 uur en op 25 september om 13.30 en 16.00 uur. HENGELEN - De Clingst Hengelaarsvereniging hield een wedstrijd waaraan 31 per sonen deelnamen. Uitslag: 1. W. Vermeulen 2420 gram, 2. G. d'Hooghe, 1820; 3. P. Jon kers, allen De Klinge 1820; 4. H. Willaert, Clinge 1440; 5. R. de Koek, St.-Gülis-Waas 1220 gram. ROMMELMARKT - Leden van de fanfare 'Weldoen door Vermaak' halen zaterdag 11 september tusen 10.00 en 12.00 uur overtollige spullen op voor de veiling en rommel markt. HENGELEN - De Clingse Hengelaarsvereniging houdt zaterdag 11 september een wedstrijd tegen de hengelaars- verenigig GOA uit Axel. De wedstrijd wordt van 13.30 tot 16.30 uur gehouden aan de Zestigvoetkreek op de brug gen van de dijk. OUD PAPIER - De muziek vereniging Eendracht Maakt Macht haalt in de voormiddag van zaterdag 11 september vanaf 9.00 uur oud papier op. JEUGDSOOS - In het ge meenschapscentrum De Wa rande wordt vrijdag 10 sep tember de eerste jeugdsoos van dit seizoen gehouden. De soos begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur. IJzendijke - Bridgeclub IJzendij ke: 1. Van Poelje-De Doelder, 2. Colsen-Van Looy, 3. echtpaar Koek. Oostburg - Oostburgse Bridge club, vrije wedstrijd, hotel Du Commerce. Groep A: 1. Christi- aansen-Pielaet, 2. Van As-Sijne- sael en Van der Hooft/Hermans. Groep B: 1. echtpaar Otte, 2. Gernaert-Lako, 3. Katzer-Van de Berg. St.-Jansteen - De Warande, orga nisatie KBO met 48 personen. Uitslag: 1. F. Piessens, 2. K. Her mans, 3. mevrouw Peters. Clinge - Zaal Malpertuus, KBO. Mat 1: 1. M. Vonck-van de Kee- len/M. de Hechter-Weemaes, 2. M. van de Lavoir/L. Buijze. Mat 2: 1. A. van Cauteren/L. van Hoey- land, 2. L. Boonman/A. van Vooren. Zuiddorpe - Gecoördineerd be- jaardenwerk: 1. M. Roeland-van der Siipt/A. van Damme, 2. S. van der Hoofd/A Roeland, 3. A. de Mey/R. Kempe. Poedel: J. la Heyne/S. de Caluwé-van Rossem. Terhole - 1. J. de Maat/M. van Campen-Schelfhout, 2. A. Lau- wers/A. van Delft, 3. G. Freyzer- Hemelaar/W. Crombeen. Hulst - Zaal De Lieve. 30 augus tus: 1. A. Emeleer/C. Baeijens, 2. J. de Smet/G. Smet, 3. N. Bae- ijens/L. de Bot. 2 september: 1M. Bayens/C. Bayens, 2. T. Heirman/ L. Kegels, 3. A. Emeleer/F. Esse- Iing. Clinge - Zaal Malpertuus, KBO. Mat 1: 1. O. van Hauten-de Vos/ C. Hageman, 2. P. van Broevk/L. van Hoeyland. Mat 2: 1. L. Ke- gels/M. van Vlierbergen, 2. L. Buyze-Heyens/J. de Poorter. Lamswaarde - KBO: 1. E. van Waterschoot/J. Platjouw, 2. E. van Driessche/J. Dutré, 3. G. de Schrijver/J- van Geertruij. St.-Jansteen - Biljartwedstrijd KBO met 20 personen. Uitslag: 1. E. Picavet/F. Emeleer, 2. W. Kindt/J. de Moor, 3. P. Aerts/A. Aerts. DINSDAG CLINGE -Café De Gouden Kroon, 20 uur vleeskaarting. KLOOSTERZANDE -Café De Reizende Man, 19.30 uur vleeskaarting. WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 13.30 uur bejaardenschieting. GRAAUW -Gemeenschapshuis, 13.30 uur jokeren KBO. HULST - De Lieve, 14 uur bieden. SAS VAN GENT -De Roselaer, 14 uur vrije bingo KBO. Van onze correspondent Nieuw-Namen - De dorpsgemeenschap Nieuw-Namen viert van vrijdag 10 tot en met dinsdag 14 september de jaarlijkse kermis. Het programma ziet er als volgt uit: Vrijdag 10 september: 19.30 uur Kaarting in café Du Commerce. Zaterdag 11 september: 13.00 uur autorally, inschrijven in café De Veehandel, 14.30 uur schie ting in café Vandevelde, gratis 75,- of 1500 Bfr, 19.00 uur muzikale opening van de kermis met medewerking van fanfare De Scheldezonen uit Nieuw-Na men, fanfare Heikant en fanfare St.-Cecilia uit Kieldrecht, 20.30 uur kermisbal in gemeenschaps huis De Kauter. Zondag 12 september: 11.00 uur plechtige hoogmis met medewer king van zangkoor St.-Cecilia en De Scheldezonen, 14.30 uur mu zikale rondgang door het dorp door fanfare De Scheldezonen, fanfare Nooit Gedacht uit Graauw, fanfare Vrasene fanfare St.-Jan uit St.-Jansteen. Maandag 13 september: 10.00 uur plechtige hoogmis voor de overleden parochianen, 11.00 uur rommelmarkt voor de kinde ren van de basisschool, 14.00 uur kermlstekenen door de kinderen van de basisschool, 14.30 uur kermisschieting in café Vande velde, gratis 50,- of 1000 Bfr, 14.30 uur kaarting in café Du Commerce. Dinsdag 14 september: 14.30 uur kermisschieting in café Vande velde, gratis 75,- of 1500 Bfr, 14.30 uur wielerwedstrijd voor trimmers, recreanten en vetera nen, inschrijving en uitbetaling in café Vandevelde, 20.00 uur trekking kermisloterij, onder lei ding van fanfare De Scheldezo- u z u (ADVERTENTIE) De Suzuki Swift Spirit De Giant Suzuki Swift Spirit Konsumentenprijs f20.595,- (excl. kosten rijklaar maken). SUZUKI SLUISKIL: Automobielbedrijf Moret B.V., Pierssenspolderstraat 25, 01157-27 10. Sub-dealer: KOEWACHT: Garage Hans Drijdijk, Emmabaan 4, 01146-1841.

de Stem | 1993 | | pagina 13