raakman: gratis pas afschaffen 1/ loer. DE STEM [eeuwse boeren verdienden geld aan verdachte compost Best-sellersservice en Staten sukkelen door over cultuur 74. 42. IOIJE Asielzoekers druppelen binnen in Zuiddorpe Trouwkostuums informatielijn bibliotheek gemeente Terneuzen toeristenbelasting van drie kwartjes invoert PEL Reeuwse daldozen erger etroffen dan bejaarden •nj s Strop dreigt voor Gent: 25.000 banen op de tocht Extra geld ouderen biedt Zeeland weinig soelaas 13.700,- étm «oma re 95 50 lierie auto's '^chadigd 'li botsing de Nederlap, nieuwe auto rtZ/r «armode/ Oostburg - Brouwerijstraat 7 - 01170-52213 Zeeland DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 DEEL 1 pa vana/f23,200, >*a<: i met pollexftlters en ii (tijd, datum en stuw 'Verstelbare net brandend licht fe/y. Istra vanaff28.600,- [mische Corsa, dj of de prestigieu J Lnze verslaggever Leiburg - Een aantal Zeeuwse eren heeft geld verdiend aan de Sachte hopen compost die nu op ken locaties in Zeeland zijn ont- Enkele boeren kregen van de «enhandelaar acht gulden per Ld kilo, als het mogelijk uit Duitsland afkomstige illegale slib op hun land mocht worden gestort. Dit is vernomen in politiekringen. Vol gens een zegsman zijn er boeren die ettelijke vrachtwagenladingen van 30 ton elk op hun land hebben laten ge stort, tegen een afnameprijs van 240 gulden per lading. De boeren vonden het een buitenkansje, want het slib werd in advertenties (onder meer in het ZLM-blad) aangeprezen als grondver- beteraar. Bij de ladingen werd een document aan de betrokken boeren overhandigd dat volgens de politie een kopie was van de mestbrief van een andere, een bonafide lading. De politie vindt de boeren niet schuldig aan de verspreiding, hoogstens naief. Ze zijn wel gewaarschuwd het compost op hopen te laten liggen, want als het verspreid is en uit monsters blijkt dat het gaat om chemisch afval, dient de akker gesaneerd te worden en kan de boer op hoge kosten worden gejaagd. Tijdens een extra milieuvlucht zijn in Zeeland zoals gemeld negen locaties ontdekt. Landelijk justitieel onderzoek is gaande, terwijl in Zeeland de provin cie coördinerend optreedt bij de aanpak van het probleem. In Flevoland, waar ook composthopen zijn ontdekt, krijgen de betrokken boe ren binnen enkele dagen van de provin cie te horen dat zij de grondverbeteraar moeten verwijderen. Als de akkerbou wers dit nalaten dreigt de provincie met bestuursdwang. Het landelijk onder zoek wordt gecoördineerd door de Arn hemse advocaat-generaal Samson- Geerlings. Persofficier van justitie Veu- rink in Middelburg was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. ionze verslaggever lemeuzen - Inwoners van Terneuzen en Sas van Gent even vanaf volgend jaar hoogst waarschijnlijk niet te rekenen op een gratis abonnement voor het lembad, de speeltuin en de zonneweides van recreatie- fntrum Braakman in Hoek. De gemeente Terneuzen wil Lelijk vanaf 1 januari '94 toeristenbelasting invoeren, [et name de hoogte van deze belasting, drie kwartjes overnachting, is bij de directie van het recratiecen- 1 in het verkeerde keelgat geschoten. Sec/ra vanaf f34.950,- 'en. De lage kilorne- .ïilprijs maken uw ationwagon vanaf f46.450,- fit en ervaar dat het euwe Opel... "0 fcn. Prijzen inclusief B.T.W, «wijzigingen voorbehouden. directie beroept zich op een in de koopakte waarin t dat inwoners van Terneu- Sas gratis van de dagre- >atie gebruik kunnen maken jang de gemeente geen toeris- ibelasting invoert. In 1984 it de familie Van den Bosch recreatiecentrum van de ge- 9te. Verpalen zei gisteren a problemen te hebben met koering van toeristenbelas- ig maar het voorgestelde tarief 175 cent per overnachting idt hij veel te hoog. „Kijk, nering van toeristenbelasting niet te stoppen. Maar in de reekkaart van de regering is re regio niet aangemerkt als ïistisch gebied. Het kost ons moeite genoeg toeristen naar tgebied te krijgen. Wij kunnen toeristenbelasting daarom ei doorberekenen aan onze sten omdat we in een streek te waar het toeristisch ni- eau laag is. Dus moet het uit uze zak komen en dan wordt et allemaal veel te duur om ook eens gratis pasjes te ver teken. De kust is wat eenvou- omdat daar allerlei voor- emngen zijn. Voorzieningen ijl er hier nauwelijks. Wij moe it zelf voor activiteiten zor- le directie van recreatiecentrum takman stelde de gemeente w om niet hoger te gaan dan kwartje of dertig cent per overnachting. „Ik geef toe, er zit een groot gat tussen ons voorstel en dat van de gemeente. Maar uit een uitdraai van de Recron blijkt dat Oostburg met drie kwartjes de absolute topper is. Daar zijn wel veel voorzienin gen. Maar drie kwartjes vragen in dit gebied is voor onze toerist onverkoopbaar." Als' de toeristenbelasting van drie kwartjes per overnachting werkelijkheid wordt, denkt de directie er ook serieus over de recreatie voor dagjesmensen uit de streek te sluiten. „Het terrein is dan alleen beschikbaar voor onze toeristen. Omdat alles uit onze portemonnee moet komen, is het open houden van de dagre creatie nog maar de vraag. Wij zien deze maatregelen als de enige manier om Terneuzen op andere gedachten te brengen". De directie van recreatiecentrum Braakman wil geen uitzondering maken voor de inwoners van Sas van Gent die niets te maken hebben met de toeristenbelasting van Terneuzen. „Het is een dom per voor Sas van Gent. Maar de keuze is aan de gemeente", aldus Verpalen. Wethouder P. Hamelinck wilde gisteren niet ingaan op de onder handelingen over de hoogte van de toeristenbelasting. Hij wilde alleen kwijt dat het desbetref fende raadsvoorstel waarschijn lijk tijdens de gemeenteraad van oktober wordt behandeld. 5procent van budget opvanghuizen af m onze verslaggevers üssingen - Fikse rijkskortingen hangen boven de hoofden ■tie Zeeuwse bejaarden, maar de bezuinigingsdrift van het ibinet bedreigt ook een nog zwakkere groep: de Zeeuwse •L/J voorraad strekt. 1178-61582 iklozen. stellingen die voor opvang van mensen zorgen, hebben on- y ra mededeling van minis- '•'t Ancona (welzijn) gekregen 8 Biet om liegt: de Zeeuwse Beschermd Wonen k«W) bijvoorbeeld, moet de ®nde jaren fors op het toch appe budget inleveren. 2*w G- Adan van het «Als de plannen door- moeten we de komende vijf fiks minder doen. Dat is chnkkelijk. Korten op de 4 arden is erg, maar hier be- het nog een zwakkere korten op de dak- en iZ een groep die alleen groeit. Nu al kunnen wij h rier aanmeldingen er •it, °Pneruen. Bovendien b we 6,5 arbeidsplaatsen et ook af moeten." "oordvoerder van het Witte onze correspondent i)?1?,auto s raakten flink ij een botsing op de Een auto reed haar over de ïllhi»/* tt DC Heille-Sluis. i2j uit Sluis uit vanaf de een andere "leuiKt-;"u over ae We de kruising na- voertuig 1 Lón«S'UUr^ ^00r oen anaere toiiw v2 van ®'u's- Oe eerste üe !lent®e êeen voorrang Skiaj «Stagen botsten met h L,„„ 'i üop de auto van turl w van Cadzand, die ^wkCc}engopS.tOIldteWaCh" Huis (thuislozenzorg en passan- tenopvang in Vlissingen) vreest dat het aantal dak- en thuislozen de komende jaren alleen maar zal toenemen. „Het afgelopen jaar zien wij al een enorme toe name in het aantal aanmeldin gen. Tot nu zijn er dat 450, al meer dan in heel 1992. Deze tendens zal zich voortzetten. Want de risicogroep groeit. Steeds meer mensen zullen in de problemen komen, nu de rege ring de sociale voorzieningen aanpakt. Mensen met een uitke ringen komen in een neerwaartse spiraal, lopen huurachterstand op en worden uiteindelijk hun huis uitgezet." Het ministerie van WVC wil vanaf volgend jaar de kortingen doorvoeren. In 1994 gaat het om 1,6 procent, waarna de bezuini gingen in de jaren daarna op lopen tot 5,6 procent van het huidige budget. „Een forse ader lating voor een sector die toch al slecht is bedeeld", vat directeur R. Holl van de stichting Ago gisch Zorgcentrum Zeeland (AZZ) samen. AZZ heeft in Sas van Gent en Middelburg centra voor algemene crisisopvang. Volgens Holl is het huidige bud get net toereikend om de huidige voorzieningen in stand te hou den. „Als één hulpverlener ziek wordt, komen we al in de pro blemen. En de situatie dreigt er met de voorgenomen bezuinigin gen alleen maar lastiger op te worden." Het AZZ en het ZIBW zijn in middels met elkaar in gesprek om de dreigende kortingen geza menlijk op te vangen. Het gaat dan met name om De Meerpaal in Vlissingen. Van onze verslaggever Zuiddorpe - De eerste groep asielzoekers is gisteren ge arriveerd in hotel De Lin- denhof in Zuiddorpe. Eige naar W. van Acker verwel komde in de loop van de late namiddag en de avond zo'n twintig van de in totaal 68 vluchtelingen. Ze verblijven tot uiterlijk eind april vol gend jaar in De Lindenhof. De asielzoekers kwamen drup pelsgewijs, in kleine groepjes binnen in Zuiddorpe. Dat had ermee te maken dat ze allemaal op eigen gelegenheid naar hun nieuwe woonplaats moesten af reizen. De jongeman die giste rochtend om elf uur vanuit het noorden van ons land richting Zuiddorpe vertrok, kwam daar na een reis met het openbaar vervoer van meer dan vijf uur aan. Het heeft enige tijd in belsag genomen voordat de vluchtelin gen met zekerheid in Zuiddor pe terecht konden. Nadat Van Acker een contract afsloot met het ministerie van WVC over de tijdelijke opvang van vluchte lingen moest hij van de ge meente Axel eerst maatregelen treffen om De Lindenhof brandveiliger te maken. Vervolgens liep de komst van de asielzoekers nog enige ver traging op omdat de gemeente van WVC zwart op wit wilde hoeveel vluchtelingen er maxi maal naar Zuiddorpe zouden komen en hoe lang ze zouden blijven. Toen dat vorige week allemaal geregeld was, stond niets meer de komst van de nieuwe inwo ners van Zuiddorpe in de weg. Aan het eind van deze week komen de overige van de 68 vluchtelingen naar De Linden hof. Eigenaar Van Acker wacht tot die tijd om de mensen een speciaal welkom te bereiden. W. van Acker van De Lindenhof in gesprek met i eerste asielzoekers die in Zuiddorpe arriveerden, madio uit Zaïre. foto's camile e Twee asielzoekers uit Sri Lanka worden ingeschreven op De Lindenhof. Door Cees Maas Hoe moet het nou met de cultuur in Zeeland? Wat blijft overeind onder de la wine van overheidskortin- gen, en wat vervliegt in de eeuwigheid? Vraag het aan een gemiddeld Zeeuws sta tenlid, en hij of zij zal je het antwoord schuldig blijven. Is het onwetendheid, onbe nul, niet betrokken zijn of het slaafse geloven in weer een belofte van weer een lid van gedeputeerde staten dat er toch heus een ferme visie zit aan te komen. De discussie is enkele jaren geleden op gang gezet en nu, vergaderingen en vergaderin gen later, luidt de enige conclu sie van de geachte afgevaardi- gen dat men nog helemaal niets is opgeschoten. Gisteren was er weer zo'n to taal zinloze vergadering. Van de Statencomissie Welzijn. Het werd een mislukt voorschotje op de algemene politieke en financiële beschouwingen van dit najaar. Onderwerp: de ko mende begroting van (de nieu we) cultuurgedeputeerde De Kok van komend jaar. Op die begroting prijkt drie ton aan bezuinigingen, al jaren terug Statenlid De Blij: 'er zit geen enkele beleidsvisie ach ter'.. aangekondigd in wat - nog steeds een bureauladekind is: de nota Cultuur aan Zee, ver vaardigd nog onder supervisie van de vertrokken gedeputeer de De Vries. Die nota is tusentijds aange scherpt en afgezwakt door de gedeputeerden, maar is nog niet openbaar. Dat is jammer voor de Zeeuwse cultuur, want erin staat precies welke (kunst)stroming en welk insti tuut hoeveel moet gaan inleve ren. Dat dus, is een gevoelig stuk. Zonder die nota heeft verdere discussie over bezuinigingen geen zin, dat vonden ook de meeste statenleden na twee uur vruchteloos vergaderen. „Hoe kun je beslissen over drie ton korten zonder te weten waar de bijl gaat vallen," luid de de verbaasde vraag achteraf. Maar allen hadden ze inmid dels wel een of andere stelling betrokken. Dat 'drie ton korten op cultuur de bovengrens was, gelet op het feit dat kunst en cultuur de inspiratiebron moet zijn van elke gemeenschap, ook in slechte tijden' een open deur dat de PvdA nog lanceerde. Het was kortom, politiek op laag niveau. Hetgeen versterkt werd door de kretologie van het statenlid Van Kollem (Groen Links), nooit vies van enige populisti sche rebellie, dat verheugd con stateerde dat 'deze commissie zich afficheert als een stelletje graaiers uit de pot cultuur'. Een diepe belediging, lang op gewacht en met vreugde ge plaatst, die echter geen enkeie reactie uitlokte. Wat in zo'n vergadering van totaal onvermogen nooit ont breekt, is een potje schelden op de aanwezige gedeputeerde. De Kok dus in dit geval. Hij moest aanhoren dat 'er geen enkele beleidsvisie achter de voorstel len steekt' (De Blij, D66), en dat 'het weer stikt van de no ta's die eraan zitten te komen terwijl het college een alge meen verhaal houdt en geen begroting meer kan schrijven, uit angst voor de achterban' (Van Heukelom, SGP). Zo gaat het vaak in de heilige Abdij. Men strooit achteloos (of welbewust) de afgrijselijkste beledigingen in het rond om daarna weer vrolijk over te gaan tot een andere orde van de dag. Ieder niet politiek inge steld mens zou er hopeloos van worden. Niet aangedaan dus, door het afkraken van zijn beleid, ver telde De Kok dat drie ton kor ten heus niet alles was. Ko mend jaar wordt op cultuur plus de monumenten en de bi bliotheken, meer dan vijf ton bezuinigd, oplopend tot ruim zeven ton in 1996. Voor de staten echter daar uit zijn, ge tuige het verloop van de proce dure nu, leven we al weer een tijdje in de volgende eeuw. Maar het komt, beloofde De Kok. En luister goed statenle den, beloofde hij plechtig, niet gevreesd, want er komt een nota over. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse bi bliotheek in Middelburg be gint per 1 oktober met een best-sellerservice en een tele fonische informatielijn. Net verschenen titels die op de landelijke lijst van bestver kopende boeken staan, wor den voor een rijksdaalder per week te leen aangeboden. Mensen met vragen over boe ken of tijdschriften kunnen terecht bij de Bibliofoon. De Zeeuwse bibliotheek speelt met de nieuwe dienst in op een veel geuite wens van de lezers. Het duurde voorheen vaak enke le weken, eer best-sellers in de collectie van de bibliotheek be schikbaar kwamen. Een andere nieuwe service is de Bibliofoon. De samenwerkende bibliotheken in Zeeland geven vanaf 1 oktober antwoord op vragen van lezers. Een biblio- foonteam staat zestig uur per week klaar om antwoorden op te sporen of mensen in contact te brengen met instanties die de vraag kunnen beantwoorden. Het nummer van de Bibliofoon is 06-8411 en kost veertig cent per minuut. De bibliotheek ziet zich ook ge noodzaakt de contributie, die acht jaar lang gelijk bleef, te verhogen. Met ingang van 1 ja nuari betalen abonnees drie tientjes (18-21-jarigen/CJP/Pas 65 vijftien gulden). Door ontwerp-decreet voor havens Van onze correspondent Gent/Terneuzen - Een ontwerp-decreet voor de Vlaamse Havens dreigt voor de Gentse haven de doodsteek te worden. De burgemeester van Gent is bang dat de negatieve uitstraling de gehele regio zal treffen. De Gentse burgemeester G. Temmerman luidde bij de ope ning van de jaarbeurs in Gent de noodklok. „Het decreet is erg nadelig voor de Haven van Gent. Het lijkt erop dat het decreet geschreven is op het lijf van Zeebrugge. Het is een aangele genheid die boven de partijen staat, maar het welzijn van de hele regio aangaat. Als het de creet er in deze vorm doorgaat, zijn er rechtstreeks 25.000 banen en indirect nog eens zoveel ba nen door bedreigd." Enkele bepalingen vallen voor de haven van Gent erg nadelig uit. Het decreet zou van de ha vens publieke nv's maken en ze een gelijke status geven. Ze zou den ook onder de bevoegdheid vallen van de centrale admini stratie. „Het lijkt erop dat Zee- brugge bevoordeeld wordt. Zo mag de grond die de havens in eigendom hebben niet inge bracht worden. Dat is voordelig voor de haven van Zeebrugge, aangezien ze daar geen eigen terreinen hebben. De haven van Gent heeft veel eigen terreinen, maar die zouden dus niets verte genwoordigen", aldus Temmer man. Erger Erger vindt de burgemeester de bevoordeling van de getijgebon den havens. De federale overheid zou alleen de baggerwerken in die havens voor haar rekening nemen. Andere havens die van de zee gescheiden zijn door een sluis zouden zelf moeten betalen om hun slib weg te baggeren. Burgemeester drs. R. Barbé van Terneuzen is op de hoogte van de moeilijkheden die de Gentse haven boven het hoofd hangen. „Het ontwerp-decreet dreigt de getijgebonden havens van Ant werpen en Zeebrugge te bevoor delen. Gent verzet zich hier met man en macht tegen. Natuurlijk ondersteunen wij vanuit Terneu zen de Gentse burgemeester Temmerman. Het decreet zou een nadelige invloed hebben op de infra-structuur van de haven van Gent. Ik zeg altijd als het in Gent regent dan druppelt het in Terneuzen." Voorbereiding bouw verzorgingshuis stopgezet Van onze verslaggever Middelburg - De honderdzestig miljoen gulden extra die minister 'd Ancona (Volksgezondheid) uittrekt voor de Neder landse verpleeghuizen en thuiszorg, biedt Zeeland te weinig om uit de knellende problemen in de ouderenzorg te komen. „Een douceurtje", noemde de Zeeuwse gedeputeerde Dijkwel (ouderenzorg) de maatregel van 'd Ancona gisteren bij de zitting van een Statencommissie in Middelburg. Het is niet zozeer de omvang van de kortingen, als wel de snelheid waarmee ze moeten worden uitgevoerd, die het provinciebestuur in moeilijk heden brengt. Tijd bijvoorbeeld, om het personeel van de bejaar dentehuizen om te scholen vooi een nieuwe functie, is er niet. De problemen in Zeeland rond de nieuwe kortingen op de oude renzorg zijn zo ernstig dat de voorbereiding van de bouw van een groot verzorgingshuis in Le- wedorp zijn stopgezet. Den Haag wil dat binnen enkele jaren hel bejaardenhuis oude stijl wordt opgeheven, maar Zeeland is al bezig met de aanbesteding van een 'klassiek' verzorgingstehuis in Lewedorp. „Bouwen we een klassiek tehuis en moeten we dat later ombouwen naar een ver pleegtehuis dan kost ons dat vier miljoen gulden extra, bouwen we nu een tehuis nieuwe stijl dan kost ons dat drie miljoen gulden extra en dat geld heeft Zeeland niet, dus het ministerie moet bijspringen," zo schetste Dijkwel de situatie. Alarm Zoals bekend sloeg Dijkwel vori ge week groot alarm toen bleek dat Den Haag komend jaar 282 miljoen gulden op de oude be jaardenoorden gaat korten. Zee land is net bezig met een eerdere bezuinigingsronde waardoor zes tehuisjes dicht moeten en hoog bejaarde mensen moeten verhui zen. Dijkwel sprak van een 'ijs koude sanering' en noemde de plannen onaanvaardbaar. Afgelopen weekend liet 'd Anco- pna weten dat er volgend jaar honderd miljoen gulden meer in de verpleeghuizen wordt gesto ken, zestig miljoen gulden extra in de thuiszorg (de woonzorg complexen) en dat ze voor 1994 tweehonderd miljoen gulden extra vrij zou maken voor werk gelegenheid in de sector. Dijkwel is nauwelijks onder de indruk van het gebaar. „Ik ben het eens met haar beleid," zei hij tijdens een schrosing van de ver gadering, „het bejaardenoord gaat eruit en in de plaats komen meer bedden in de verpleeghui zen en meer woonzorgcomplexen voor ouderen, maar wij hadden daarvoor tien jaar gepland, ter wijl het kabinet dat in enkele jaren wil. Ik vind dat gewoon a-sociaal beleid. Zo krijg je dat hoogbejaarden straks twee keer of meer moeten verhuizen, om nog maar niet te spreken van de te krappe tijd om al het perso neel om te scholen." Dol „De besturen van de instellingen moeten wel dol worden," merkte het statenlid Eveleens (PvdA) gisteren op. Hij doelde op de rits van maatregelen die op de be sturen neerdalen de laatste tijd. Hij vroeg Dijkwel om eem stra tegie om de kabinetsplannen het hoofd te kunnen bieden. Andere statenleden drongen daar ook op aan, zoals het statenlid Koster (WD). Maar Dijkwel kon alleen zeggen dat Zeeland met span ning wacht op de kamerbehan deling van de plannen, ergens in oktober. „Onze plannen worden onderuitgeschopt," kon Dijkwel slechts concluderen.

de Stem | 1993 | | pagina 11