Stille opvolger van Bergkamp nken. DE STEM De nieuwe rol van Wim Kieft: 'doorgeefluik' van PSV m Dorst Chrysler onder van Finse Ajacied Jari Litmanen wordt alsmaar mooier en groter 085-249249 AUTEIT LEASEN? RYSLER LEASEN I on door. 5 een Dr later. s Plus Plan A ben je iemand. ber1993 Administratieve dienstverlening in de ruimste zin voor: particulieren middenstand gezondheidszorg overheidsaccountancy vrije beroepen zoals advocatuur en medische beroepen Hoofdvestiging: Burg. Vergroesenstraat 5 4611 CW Bergen op Zooi Telefoon 01640 - 45458 Telefax 01640-34534 Nevenvestigingen: Kromme Nering 24 2995 Heerjansdam Westvest 3 4695 EA St. Maartensdijk jltiuislaan 156-Breda-Tel. 076-715511 Sport ZATERDAG 4 SEPTEMBER DEEL en is gewenst in teamverband I bovenstaande geïnteresseerd villen wij u uitnodigen om u tellen. yiicitatie met curriculum vitae vrouw drs. J.J.M. van Lieshout- llminapark 25, 5041 EB Tilburg, re informatie kunt verkrijgen, 1 of privé 013-680092. 'ed van Leeuwen erdam - Het wonder Jari Litmanen wordt iar mooier en groter, in, die aan het begin dit seizoen niet eens basisplaats had bij heeft het nummer ran Dennis Bergkamp Idels vast om de [ouders gekregen en it één op één. Ig kopte hij de enige treffer jVitesse binnen, woensdag izijn doelpunt in de slotmi- jen punt tegen MW. Bij de 'titie-opening tegen RKC |j nog invaller, maar tegen recht trof hij twee keer iet als in de Super-Cup- ajd tegen Feyenoord. Ook ïelangrijke oefenwedstrij- id Litmanen de roos ge- En morgen, tegen PSV, alle ogen op hem gericht kijk er zelf ook van op," zegt jjiterst bescheiden Fin over ipzienbarende score, „ik lamelijk helemaal geen ter. Nooit geweest ook. "ik er nu vier uit vier ge- 1 heb, is puur toeval. Al die iten kwamen voort uit missen kansen. Intikker- lankzij uitstekende voor- Ik heb nog geen doelpun- iaakt van het kaliber van Bergkamp. Ik ben ook ieler als Bergkamp." Bergkamp. Zijn naam opmerkelijk weinig bij Ajax. van zijn onverwachte opvol- AJari Litmanen des te vaker. Fin s in stilte, bijna onopge- rkt, uit de schaduw van zijn chte voorganger getre- iVergelijk mij nooit met Bergkamp. Ik ben een andere speler. Mijn enige komst met Dennis is het er 10. Dennis is sneller leganter om te zien en de diepte. Hij is ook ik. Maar ik sta pas aan van mijn carrière." technische zaken Gaal had aanvanke- indere opvolger voor de uitweken Bergkamp Het shirt met ïen was al apart gelegd Petersen, het begaafde iwetsbare Deense won- In de oefencampagne ment en organisatie. Zeist en Antwerpen n n regelen. is zo geregeld. Vraag daarom nü e bon in. Of bel even. Dat kan door ot 21.00 uur en zaterdag tot unieke levensverzekering voor hel gezin formatie over OHRA's Gezins Plus Plan licht mij tot niets. envelop zonder postzegel naar xrrdnummer 3344.6800 ZA Arnhem k'Pelen. overtuigde de sierlijke speler, maar een week voor de competi tie kreeg Petersen weer te maken met het noodlot, dat in de vorm van blessures een vaste gast bij hem is. Van Gaal: „Dennis Bergkamp is in principe niet te vervangen. Dat zal het team moeten'doen. Dat mijn voorkeur uitging naar Petersen is ook logisch. In prin cipe moet Petersen de taak beter kunnen invullen dan Litmanen, omdat hij sneller is en meer de diepte zoekt. Jari vult het op zijn eigen wijze in, soberder, maar hij scoort veel en dat is ook belangrijk. Ik ben zeer tevre den." „Het moet beter," vindt de spe ler er - in uitstekend Nederlands - zelf van: „Wel zie ik een enor me vooruitgang ten opzichte van het vorig seizoen. Dat beschouw de ik ook als een leerjaar. Nieu we spelers, nieuw land, nieuwe zeden en gewoonten. Bovendien werd ik vaak op een andere positie ingezet. Maar scha duwspits, dat is de positie waar op ik me het beste thuis voel." Voorspelling Jari Litmanen hees zich op 23 augustus 1992 voor het eerst in een Ajax-shirt. In de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles mocht hij drie minuten voor tijd Dennis Bergkamp aflossen. Bergkamp, die van Litmanen op de training al meer gezien had, deed toen een opmerkelijke voorspelling. „Die Fin heeft de kwaliteiten om op termijn mijn opvolger te wor den. Een complete speler, die alleen ervaring mist," vond de huidige Inter-vedette er destijds al van. Die achterstand wordt momen teel weggewerkt. De ontelbare fysieke ongemakken - van spier blessures tot opspelende voet wratten en doorgesneden pezen - die bij Dan Petersen epidemi sche proporties hebben aangeno men, geven Jari Litmanen de kans op een vaste aanstelling in de top-elf van Van Gaal. Litma nen doet geen spectaculaire din gen met de bal, maar lijkt altijd vrij te staan en altijd meer tijd en ruimte dan een ander te heb ben. Zijn sobere stijl en zijn innemende karakter hebben Fin stra zoals hij genoemd wordt om hem van Deenstra en Zweed stra te onderscheiden, populair in de groep gemaakt. Hij lijkt in stilte de erfenis van Bergkamp te hebben overgenomen. „Ik ben niet de enige. Ook Peter sen en Ronald de Boer kunnen goed uit de voeten als nummer tien. Ik wrijf me niet in de handen nu Dan Petersen gebles seerd is. Natuurlijk wordt de afstand tussen ons elke dag dat ik wel train en speel en hij niet, groter. Maar ik hou er niet van zo te denken. Ik krijg nu een kans, ik doe mijn uiterste best voor het team en voorlopig pakt het goed uit. Maar als Dan Pe tersen weer fit is, begint de con currentiestrijd opnieuw. Daar mee heb ik geen enkele moeite." „Natuurlijk gaat nog niet alles goed, maar de trainer is in grote lijnen toch tevreden. Het is ook tijd. Vorig jaar was ik gehuurd van Mypa'47. Deze zomer heeft Ajax me (voor één miljoen gul den, red) gekocht. Mijn contract loopt nog twee jaar. Het vorige jaar hebben Ajax en ik als een soort stage-jaar beschouwd." Ajax is wereldberoemd om zijn jeugdopleiding. En ook het scou- tingsnetwerk begint zich te ver fijnen. Maar de (voorlopige?) op volger van Dennis Bergkamp kwam bij toeval in De Meer terecht. Jari Litmanen werd Ajax op een presenteerblaadje aangeboden. En waar PSV, FC Barcelona en Leeds United het 22-jarige ta lent lieten komen en gaan, hapte Ajax toe met een drie-jarig con tract. „Jari Litmanen," geeft Louis van Gaal toe, „was onbekend bij Ajax. Hij werd ons. de vorige zomer aangeboden door een be drijf in Amsterdam. Dat heeft een dochtermaatschappij in Fin land en die dochter is de hoofd sponsor van Mypa'47, de club waar hij voetbalde. Ze wilden Litmanen op een hoger plan la ten voetballen. Ik heb toen zijn dossier eens bekeken, dat zag er goed genoeg uit om een scout te sturen. Tonnie Pronk kwam te vreden terug uit Finland en we besloten Jari Litmanen een weekje op proef te laten komen. Maar na twee dagen had ik het al gezien." Sterrenklassement Ajax is al de vierde buitenlandse club waar de zoon van een Fins international Olavi Litmanen zijn ogen de kost geeft. Eerder liep hij stage bij FC Barcelona, Leeds United en PSV. „Goede vrienden hadden dat georgani seerd," vertelt de Fin. „Bij Bar celona kwam ik terecht omdat ik het sterrenklassement in een Finse krant gewonnen had. De winnaar krijgt twee weken Bar celona aangeboden, maar het was altijd toekijken geblazen. De toenmalige Finse bondscoach Jukka Vakkila kent Tonnie Bruins Slot (assistent van Cruijff, red) en regelde dat ik mocht meetrainen." „Die stages waren voor mij voor al interessant omdat ik destijds in dienst zat en zodoende telkens een paar weken weg kon. Hoe wel Barcelona gezien het speler smateriaal natuurlijk het hoog ste en het mooiste is, past Neder land denk ik het best bij mij. De mentaliteit, de spelopvatting. Ik had het destijds bij PSV al ge weldig naar de zin. Maar net als mijn periode bij Leeds United, zag ik dat als stage en heb nooit serieus aan een contract ge dacht. Ik ben realist, een jonge jongen krijgt niet zomaar een contract bij een grote profclub. Bij Cruijff in Barcelona en bij PSV heb ik wel begrepen dat de Nederlandse jeugdopleiding de beste moet zijn," zegt Litmanen met zijn donkere stem. 'Diego' „Mijn vader," zegt De-Zoon- Van, die in Finland de bijnaam 'Diego' draagt, „heeft me altijd gestimuleerd. Me' geleerd er al tijd mee bezig te zijn beter te worden, aan details van de tech niek te werken. Als klein jonge tje was het mijn droom een grote voetballer te worden. Toen ik een jaar of zeven was, speelde ik al met jongens die drie, vier jaar ouder waren. Op zekere dag noemde iemand mij Diego. Die go? Ik kende niemand van die naam. Die jongen die me zo genoemd had, vertelde mij over een Argentijnse speler van zes tien jaar, die heel goed moest zijn. Het was in '78, het jaar van het WK in Argentinië. Diego Maradona zat als jongste speler in de Argentijnse WK-selectie maar werd vlak voor het WK toch gewipt. Sindsdien is men mij Diego gaan noemen en ben ik Maradona gaan volgen. Nou, de echte Diego is zo goed... de enige overeenkomst tussen ons is, dat ik ook donker ben." Litmanen leert bij Ajax zoveel dat hij met tegenzin voor het Finse elftal uitkomt. „Nou, met tegenzin. Ik ben Fin en ben er trots op mijn land te mogen vertegenwoordigen. Maar dat ik de wedstrijd tegen Sparta moest laten schieten om met Finland tegen Oostenrijk te spelen, vond Jari Litmanen (rechts) wint een kopduel van Utrecht-spelerJean-Paul de Jong in de wedstrijd van 22 augustus ji, die Ajax moeiteloos won met 1-4. foto anp ik niet prettig. We zijn uitge schakeld voor het WK, boven dien speelt Finland een heel an der systeem dan Nederland. Ik heb met de nieuwe bondscoach Liedholm een. gesprek gehad, maar Finland zal me ook in de toekomst blijven opeisen. Behal ve als er hele belangrijke wed strijden voor Ajax op het pro gramma staan." Morgen is er zo'n wedstrijd, te gen PSV. Doorgaans verliest Ajax die kraker, zoals Feyenoord bijna altijd van Ajax verliest en PSV meestal van Feyenoord. En niemand weet waarom dat zo is. Wat Jari Litmanen wel weet, is dat er in Amsterdam een andere sfeer heerst. „Anders dan bij Barcelona en bij PSV. Het ver schil is dat bij Ajax minder ge louterde spelers rondlopen, maar jonge jongens die de top nog moeten halen en dat willen be wijzen. Ik voel me daarin thuis. Ik heb hetzelfde doel: Presteren, mezelf steeds verbeteren, de top halen." Morgen zal blijken hoe ver de stille Fin daarvan nog verwij derd is. •7e missen creativiteit om een ander team kapot foto anp Door Xavier Moonen Eindhoven - De competitie is voor PSV pas vier wed strijddagen oud, maar aan alles is te merken dat Wim Kieft er weer helemaal zin in heeft. Zo chagrijnig als de Amsterdammer vorig seizoen soms overkwam, zo ontspan nen oogt hij nu. De nog immer in Amsterdam wonende Kieft „Daar leeft iedereen die mij dierbaar Is" - haalt als een van de weinigen bij PSV elke week een ruime voldoende. Kortom: het 30-jarige 'doorgeefluik' in PSV's aanvalslinie zit weer lek ker in zijn vel. Een brede grijns siert Kiefts gezicht als gevraagd wordt naar een verklaring voor de gedre venheid waarmee hij momenteel voetbalt. Moet er soms een nieuw contract - medio volgend jaar loopt het huidige af - ver diend worden bij PSV? „Je mag geen vergelijking trekken met het vorig seizoen," lacht hij. „Ik heb gewoon een slecht jaar ge had met veel fysieke problemen. Vooral de eerste helft van het seizoen was verschrikkelijk. Ze kwamen er niet uit wat er met mij aan de hand was. -Ik was bovendien zo belangrijk dat ik toch moest spelen. Let op: het is geen verwijt naar wie dan ook, ik wilde het zelf graag. Natuur lijk kon dat niet ongestraft blij ven doorgaan. Zeker bij mij niet, ik heb daar het lichaam niet voor. Ik moet topfit zijn om aan mijn rendement te komen." Er waren daarom het afgelopen seizoen momenten dat dé 'kaat ser' van PSV met de pest in zijn lijf elke dag per auto het traject Amsterdam-Eindhoven aflegde. De twijfel over zijn voetbaltoe komst groeide. Dat werd boven dien versterkt door het gekisse bis in de spelersgroep. „Alles kwam gewoon samen," legt hij uit. „Ik begon te denken dat ik lichamelijk op was. Dat sloop er in. Ik voelde me ook niet in staat iets tegen de slechte sfeer te doen. Dat kun je alleen als je zowel fysiek als mentaal sterk bent." Bezeten „En ik was niet de enige. Nog minstens vijf of zes, die normaal de kar moeten trekken, heten het afweten. Het gevolg was daarom dat de zwakkeren de overhand kregen. En dat is toch zo'n beetje de ondergang van Hans Westerhof geweest. Onder Robson - lang niet zo'n onbenul als iedereen te pas en te onpas heeft geroepen - was de groep veel sterker. Toen hij trainer was, zaten misschien drie spe lers niet goed, Westerhof kreeg met het dubbele aantal te ma ken. Dan is het voor geen enkele trainer prettig om te werken." Dat zal dit seizoen niet gebeu ren weet Kieft zeker. Daar staat Aad de Mos garant voor. „Een hele bezeten man," weet Kieft. „Hij is in alles fanatiek en dat spreekt me wel aan. Ik vind hem de Sören Lerby onder de trainers. Altijd bezig en altijd goed voorbereid. Let ook altijd op als iemand iets zegt. Inder daad een echt Amsterdams trekje. De Mos komt dan wel uit Den Haag, maar hij is geschoold bij Ajax. Hij houdt je scherp." Vanzelf valt de naam van Rom- ario. De Braziliaan noemde in een tv-interview Kieft als een van de weinige vrienden uit zijn PSV-tijd. „Ik had inderdaad een hele goede band met hem. Romario is gewoon een leuk gozertje met zijn goede en slechte kanten. Die heb ik ook. Mijn spelstijl sloot heel goed aan op zijn kwaliteiten. Het is nu duidelijk te zien dat we zo'n type speler missen. Natuurlijk heeft Romario fouten gemaakt, maar PSV net zo. In de benade ring naar hem toe. Maar het was allemaal niet meer terug te draaien. Hij had er zelf geen trek meer in, was niet meer fris in zijn hoofd en had bovendien te veel tegenstanders in de groep. Ik zeg niet dat die tegen stand niet terecht was. Ik kon me daar wel in verplaatsen. Persoonlijk kon ik heel goed met hem samen spelen en dat deed ik ook heel graag." Verlies „Of ik me daar overheen kan zetten dat hij weg is? Ik zal wel moeten. Er is ook een voetballe ven zonder Romario. Triest is eigenlijk dat je graag een top club wilt zijn, maar dat je uit gerekend je beste speler moet laten gaan. Door welke omstan digheid dan ook. Zo werkt het toch eigenlijk niet. Natuurlijk had Romario zijn nadelen. Maar zijn vertrek is en blijft een enorm verlies. Romario was een attractie." De komst van Erik Meijer naar PSV zag Kieft niet als een be dreiging voor zijn positie. „Het is gewoon een logische afweging die ze hebben gemaakt. Een club moet toch verder denken. Ik was niet fit en bracht niet wat ik zou moeten brengen. Ik heb altijd gedacht: als ik fit ben, dan sta ik er wel. Is dat niet het geval, dan neemt ie mand anders mijn plaats in. Zo simpel is dat. Bovendien be schouw ik Meijer niet als een concurrent. Meijer is een echte ouderwetse centrumspits. En dat bedoel ik niet denigrerend. Mijn kwaliteiten zouden daar ook kunnen liggen, maar bij PSV heb ik de laatste jaren heel anders gespeeld." „Veel scoren zal ik dit seizoen niet, dat heb ik al lang gemerkt. We hebben momenteel te veel problemen in de opbouw en de aanval, daar moet ik me mee bemoeien. Ik speel ver van het doel af en zet vaak de aanval nog zelf op. Natuurlijk zou ik anders willen, maar dat zit er niet in. Met Romario en Vanen burg kwam er meer ruimte voor mij, maar dat is voorbij. Door het vertrek van die twee missen we creativiteit en komt er nu veel te veel op mijn schouders terecht. Maar daar heb ik geen probleem mee. Ik vind het ple zierig om zo te spelen." Druk Nu twee belangrijke spelers bij PSV zijn vertrokken, is de druk bij Kieft groter geworden. De Amsterdammer zegt daar geen moeite mee te hebben. Wel wordt zijn beleving heel anders. Zo kan hij nu enorm uit zijn bol gaan tijdens wedstrijden. Dat was afgelopen zondag tegen Willem II goed te zien. In de tweede helft wond Kieft zich behoorlijk op over een beslis sing van scheidsrechter Uilen berg. „Ik heb het gehoord van ande ren en ben er zelf ook van geschrokken," bekent hij. „Maar dat zijn mijn emoties. Het liep niet. We hadden al een punt verspeeld bij Heerenveen en in je hoofd ben je al bezig met de wedstrijd tegen Ajax. Als we van Willem II hadden verloren en ook van Ajax dan was er al een behoorlijke kloof met de Amsterdammers gesla gen. Dan zou je seizoen al verlo ren zijn." Voor het eerst sinds jaren gaat PSV zondag niet als favoriet naar Amsterdam. „Inderdaad een rare gewaarwording," merkt hij op. „In het verleden waren wij altijd de sterksten. Zelfs in die jaren dat we geen kampioen werden. De titel ver speelden we toen toch door in terne problemen. Misschien zijn we nu minimaal gelijk. Maar deze wedstrijd kun je onmoge lijk beslissend noemen voor de competitie. Ajax is momenteel de beter voetballende ploeg. Wij moeten het hebben van heel hard werken en de beloning is dan minimaal. So wie so ver wacht ik dat elke thuiswed strijd een veldslag wordt. We missen creativiteit om een an der team kapot te spelen. Mis schien dat het dadelijk beter gaat als iedereen zijn taken kent, maar voorlopig wordt het vechten. Deze ploeg kan alleen meedraaien als ze voetbalt zoals ze deed na de pauze tegen Wil lem n. Agressief en heel scherp en dan heb je nog altijd iets meer kwaliteit dan minstens veertien andere clubs in de ere divisie." Of PSV zijn laatste club is, weet Kieft niet. „De balans maak ik pas over een half jaar op. Als ik dan nog het goede gevoel heb dat er nu is, dan ga ik door. Bij PSV? Weet ik niet. Ik zal in ieder geval in Nederland nooit op een lager niveau gaan voet ballen. Misschien Italië. Wie weet. Somber over de toekomst ben ik niet. Het komt wel voor elkaar."

de Stem | 1993 | | pagina 9