Weekend Gaza kookt van hitte en spanning Een Gaten in de markt 'In onze kliek zie ik alleen maar ellende' DE STEM ESTEM Begin deze week keurde de Israëlische regering een overeenkomst goed, die in het geheim met de PLO gesloten was over Palestijns zelfbestuur in de bezette gebieden, dat in de Gazastrook en Jericho op de Westelijke Jordaanoever zal beginnen. Het Israëlisché leger zal zich spoedig uit beide gebieden terugtrekken en de macht overdragen aan een Palestijnse raad. De PLO zal in de zelfbestuurgebieden een sterke politiemacht inzetten. In de Gazastrook was deze week al een proteststaking van de Islamitisch fundamentalistische Hamas-beweging, die van geen enkele vorm van concessies aan de Israëli's wil weten. Geen feest in Gaza, wel spanning. Plotseling was er het geluid Uonno van gierende banden 'Heilige oorlog tegen de zonen van de apen en de varkens' Gina van cU baarde die ze 2 werd direct bij jaar zocht blijken, ook waren verbra voogdijvereniginl De Britse premier Ramsey Mc Donald, een progressief man in zijn dagen, beval werkloze mannen in de crisisjaren vooraf gaand aan de tweede wereldoor log aan om in hun gedwongen lediggang eindjes touw te gaan pluizen en daarmee creatieve din gen te gaan doen, zoals het ver vaardigen van deurmatjes en der gelijke. Ook van uiteengereten oude mantels en jassen zouden leuke kleedjes voor de haard kun nen worden vervaardigd. Ook heden ten dage zitten er nog vele gaten in de markt waarin de spoken van lediggang en armoe de kunnen verdwijnen. Zo is het mogelijk om de bekwaamheden van vogels te verfijnen. De titel van Superbrein onder de vogels is dit jaar in Engeland toegekend aan Penny, een papegaai te Es sex, die een meesterlijke imitatie van een hinnekend paard kan geven, alsmede van het geluid van met gekerm om olie dichtval lende kasteeldeuren. Een ander mooi voorbeeld zette mijn buurman op tafel, toen hij behouden was teruggekeerd uit Zweden. Het was een opmerkelijk souvenir: een glazen potje met geconserveerde elandsdrollen. Deze dingen zijn niet eetbaar, maar ze staan aardig op de schoorsteenmantel en je kunt er conversatie mee maken. In het noorden van Zweden liggen die drollen voor het opscheppen. De ontwikkelaar van dit project heeft ook een grote partij laten aanma ken die, gevernist en in droge vorm, aan een halsketting kunnen worden gedragen. Je kunt ze be stellen bij een zekere Horst Keuh- ne, die de geverniste drollen, in paartjes van twee, verkoopt voor ongeveer een tientje. De .potjes, waarvan er al duizenden zijn ver kocht, kosten rond twaalf en een halve gulden. Koning Karei Gus- taaf heeft Horst persoonlijk voor een proefzending bedankt. Er zijn de laatste tijd nog meer vindingen gedaan die ons duide lijk maken dat er voor mensen met een moedige fantasie goed te leven valt in onze harde maat schappij. De Amerikaan Dave Bar ry, een waardig concurrent van Art Buchwald, heeft - zonder er patent op aan te vragen - een speciale onderbroek ontwikkeld voor politici die aan een zeer slecht ontwikkeld gevoel voor hu mor lijden en dus niet weten wanneer ze wel en wanneer ze niet moeten lachen. Het prototy pe was bestemd voor Richard M. Nixon, die via in de broek genaai de elektroden, die radiografisch geactiveerd konden worden, schokken kreeg toegediend om aan te geven dat er een kwinkslag op hem was afgevuurd. Er wer den in de broek van Nixon buiten gewoon hoge voltages bereikt, wat duidelijk te zien valt aan foto's, die met name in de nada gen van zijn presidentschap, van hem zijn gemaakt. Misschien ko men hier te lande politici van het type Bert de Vries voor zo'n elek- tro-onderbroek in aanmerking, alsook contactarme typen in het bedrijfsleven en werknemers die achter hun burelen zitten te lan terfanten. De Brit Joseph Cymrank heeft een aardig gat in de markt gevon den met een pakket instructies, waarmee vrouwen, die menen dat hun borsten te klein zijn uitge vallen, deze via zelfhypnose kun nen vergroten. Ook andere 'vital statistics' zouden op deze wijze kunnen worden gewijzigd. Het ef fect van zelfhypnose is op dit terrein minder opmerkelijk geble ken dan dat van de elektro-onder- broek, maar daar dient men als gatenboorder in de markt niet van wakker te liggen. Lees de krant zorgvuldig en no teer het medio juli uit Johannes burg gekomen bericht dat het eten van gefrituurde insecten hartklachten kan voorkomen. Ze worden er als delicatesse geno ten, met olijfolie en knoflook. In de Zuidafrikaanse gastronomie fi gureren sprinkhanen en mipani- wormen. De sprinkhanen kunnen gepoft worden geconsumeerd en de wormen rauw, nadat men er het kopje van heeft afgedraaid. De mipani's smaken heerlijk als men ze in de zure room wentelt. Wie grijpt de kans om deze lek kernijen in blik of op sap te gaan importeren? Agressie, verdeeldheid en armoede kenschetsen nu nog de Gaza-strook. Door Willy Werkman Youssouf was een uur te laat. Hij keek bezorgd, toen hij eindelijk binnen stapte. „De Harnas!", zei hij gespannen. „Ze heb ben een algehele staking afgeroepen. En de jongens maken problemen voor wie zich er niet aan houdt. Ze houden auto's aan, ze slaan ruiten in en ze prikken banden door. Er vallen ook klap pen." Hij rende snel weer weg. Niet alleen om speciaal vervoer voor ons te regelen, maar ook een paar ster ke mannen van de PLO om ons te beschermen. Alleen gelaten en niet van plan onze eerste afspraak te missen, waagden we ons toch op straat. Het was er adembenemend. Alle winkels en scholen waren dicht. Hier en daar liepen wat kinderen met schapen en ezels. Op de hoeken van de straten stonden groepjes bebaarde activisten. Harnas leek totale controle te hebben. Vlak bij het ziekenhuis, waar een oude man wat koude drankjes verkocht, za gen we hoe zijn karretje vol glazen en flessen omver werd geschopt. De chauffeur van een passerende am bulance bood ons aan snel in te stappen. Gaza kookte. Niet alleen van de bijna ondraaglijke hitte, maar ook van de spanning rondom de over eenkomst over spoedig Palestijns zelfbestuur. De bevolking, nog vol ledig verward over de verrassende gebeurtenissen, leefde alleen nog met de dagelijkse problemen. De angst voor de Israëlische soldaten, die met hun jeeps door de straten patrouilleerden, de armoede, en de verdeeldheid. „Ik durf niet blij te zijn", zei Mohammed in zijn kleine groentewinkeltje. „Er zijn in Gaza veel mensen, die tegen deze oplos sing zijn. Yassir Arafat heeft grote concessies gedaan. Ik denk dat hier bloedvergieten van komt." In de rammelende auto, die Yous souf inmiddels geregeld had, zaten twee, soms drie PLO-mannen. We reden door de Sjeich Radwanwijk, waar het Israëlische leger kennelijk op zoek was naar een van de zware jongens van het Palestijnse verzet. Konvooien jeeps reden door de straten. De soldaten, helmen op en kogelvrije vesten aan, hadden hun wapens schietklaar. Ze keken ge spannen. De mannen in onze auto nog meer. Plotseling was er het geluid van gierende banden. We werden naar de kant van de weg gedwongen. Geweren werden op ons gericht. We moesten uitstappen. Papieren tonen. Bagageklep open... Toen we even later door mochten rijden, vertelde Hatim, onze chauffeur, dat ook hij op de zwarte lijst van het leger staat. De persaanwezigheid had hem dit keer kennelijk gered. En toen werd er geschoten. We zochten dekking. Palestijnse jonge ren, de shabaab, gooiden stenen naar de jeeps van de soldaten. Vermengd met de kreten 'Allah Achbar' (God is groot) schreeuw den en floten ze elkaar instructies toe. Barricades werden opgewor pen. Er was een hels lawaai. Een van de soldaten sprong uit de jeep en pakte een 16-jarige jongen. Hij sloeg en schopte het kind tot het huilend op de grond bleef liggen. Naast ons, achter een muurtje, kal meerde een jonge moeder haar vijf kinderen. Minuten later reden de soldaten weg. Het incident was over. De gezochte zware jongens, werd ons gemeld, hadden kans ge zien te ontvluchten. In het Shati-vluchtelingenkamp hielden de jongens van de Harnas VERVOLG VAN WEEKEND 1 Inge denkt dat de groep jongeren in West-Brabant die xtc gebruikt niet zo groot is, maar binnen dat groepje wordt hevig gebruikt. „Het merendeel gaat er aan onder door. Misschien dat oudere jonge ren die een baan hebben of stude ren er beter mee om kunnen gaan, maar in onze kliek zie ik alleen maar ellende." Inge gaat ook nu nog regelmatig naar housepartys, als een van de weinigen 'clean'. Ze constateert dat er steeds meer 'troep' op de markt is. „Laatst was ik op een feest in Amsterdam waar je je pil kon laten testen. Ze schrapen er iets vanaf en doen er een vloeistof overheen. Wordt het blauw dan is het goed. Is het geel dan zit er speed in. Nou bijna alle pillen werden geel. Maar de gabbers slikken ze even goed, want ze hebben er 30 of 40 gulden voor betaald". Veertig gulden voor een pil is geen uitzondering, ook al is dat twintig maal de kostprijs. Een slimme jongen kan er veel geld mee verdienen. De 24-jarige Peter uit Breda is een van de 'kleine' xtc-dealers. Hij doet het 'om wat centen bij te verdienen'. Voordat hij naar een party gaat om zelf uitbundig te housen, koopt hij bij zijn vaste contactpersoon zo'n vijftig tot honderd pillen. Echte xtc, oftewel mdma, snoeft hij, niet van die kankerzooi die tegenwoordig de markt vervuilt. Meestal zit er een goed georgani seerde, criminele organisatie ach ter de xtc-handel, legt hij uit. De grote jongens met het geld kopen de grondstoffen in het buiten land, voeren het illegaal in en richten vervolgens ergens in een afgelegen loods of schuur een tij delijk laboratorium in. Een labo rant maakt in een paar weken tijd honderdduizenden pillen. De pillen, kostprijs nauwelijks twee gulden, gaan tenslotte via de hele grote handelaren, de middel grote, de kleinere en de hele klei ne naar de consument. Peter ver dient tussen de 15 en 25 gulden per pil. Hij noemt het een 'gouden business'. Een interview met een maker van xtc-pillen is absoluut onmogelijk, schudt Peter heftig zijn blonde, kortgeknipte bol. Dat zijn de jon gens met de dikke Mercedessen, vertelt hij met enig ontzag. De jongens van het grote geld. On zichtbaar en gevaarlijk. „Denk je nu echt dat die zitten te wachten op een interview?". Hij snuift minachtend. In hoeverre is xtc nu echt gevaar lijk voor de gezondheid? Een fol der van het Consultatiebureau voor Alcohol Drugs brengt de risico's tot zijn juiste proporties terug: bij verstandig gebruik (niet al te vaak en niet in combinatie met alcohol) kan het weinig kwaad. Xtc werkt dan enkele uren. De gebruiker krijgt meer energie en heeft behoefte aan ge zelschap en praten. In het begin kan er kortstondige desoriëntatie optreden, maar de rest van de tijd blijft de geest helder. Zodra xtx wekelijks of vaker ge slikt wordt, kan de gebruiker er psychisch verslaafd aan raken. Ook lichamelijk kan xtc bij hoge re doses tot risico's leiden: een snellere hartslag, een hoge bloe druk die weer snel verandert in een lage bloeddruk, braken en coördinatiestoornissen. Verder kan de gebruiker last krijgen van angstaanvallen, hallucinaties en woedeaanvallen. Eric, een maatje van Peter, is een veelgebruiker. Xtc en speed in het weekeinde. Hasj de rest van de week. Hij ziet er uit als een echte 'gabber'. Glimmend trainings- jackie, dure spijkerbroek, gemili- miteerd haar. Hij kent 'zat' jongens in Breda die zijn doorgedraaid door een over matig xtc-gebruik. Zeker een stuk of twintig. „Die zien er uit, joh, broodmager en met die speedbulten op hun kop. Daar valt geen gesprek meer mee te voeren. Maar het kan hard gaan, hoor. Een paar maanden alleen maar xtc slikken, housen en niet eten, en je valt zo twintig kilo af. Je takelt helemaal af." „Je ziet ook mensen die knock out gaan, die hebben zoveel pillen op dat ze worden afgevoerd. Er zijn erbij die met gemak vijf of zes pillen op een avond slikken." Hij lacht. „Die gaan schuimbek ken. Dan zie je hun ogen weg draaien, en dan gaan ze met hun tanden klapperen. Laatst was er een meisje dat helemaal door draaide. 'Ik ga dood, ik ga dood', riep ze." Hij imiteert haar hoge stem. "Lachen, joh." Uit privacy-overwegingen zijn de namen van de geïnterviewde xtc-gebruikers veranderd. onze auto aan. Kwam de journalis te alleen kijken wat de Palestijnen vonden van zelfbestuur? Samen zwering was het. Rabin en Arafat hadden Gaza uitverkocht. Allemaal verraad. En de strijd zou voort gaan. „Hoe dan?", vroegen we naïef. Ze lachten. „We hebben wa pens genoeg!" En voor we doorreden, kregen we een papier in handen geduwd, waarop we konden lezen wat dat betekende. „We kondigen een heili ge oorlog aan tegen de zonen van de apen en de varkens", stond er geschreven. De apen en de varkens? „Ze bedoelen de joden", legde ons Youssouf voorzichtig uit. „Een hei lige oorlog, Jihad, tot de vlag van de Islam is geheven in Jeruzalem." Zal het leven beter worden, als de PLO straks de macht zal overne men? „We zullen heel veel werk krijgen", hoorden we in het gebouw, dat plotseling openlijk het PLO-kan- toor mag heten. Sami Abu Samha- daneh, tot voor kort de onder gronds werkende commandant van het Fatah-verzet, zat nu wat on wennig achter zijn grote bureau met twee telefoons en deelde bijna- militaire orders uit om het zijn gast gemakkelijk te maken. „We gaan gauw gote feesten orga niseren", zei hij ernstig. „Zodra de overeenkomsten zijn getekend, zul len er optochten komen. Ik heb mijn mensen al opdrachten gege ven om alles te organiseren. Op tochten met heel veel vlaggen. Ja zeker, Palestijnse vlaggen die tot nu toe verboden zijn. En ook mu ziek. Bevrijdingsmuziek. We moe ten vieren, dat we spoedig van de bezetting af zijn en dat onze presi dent, Yassir Arafat, hier gauw zal komen. We hebben al een gebouw aangewezen, waar hij zijn regering kan vestigen." In een van de kamers naast ons was al de eerste vergadering gaande. „Ons politieke comité", legde Sami uit. „We moeten nu ons hoofd bre ken over het onderwijs en over de gezondheidszorg. Heel wat anders dan wat we tot nu toe hebben gedaan. Maar eigenlijk wachten we op instructies van het PLO-hoofd- kwartier in Tunis. We weten zelf nog nauwelijks wat er is overeen gekomen. Het is zo snel gegaan." En zal het allemaal lukken? Is de Fatah-leider niet bang voor de op positie van de Harnas? „Wij krijgen een sterke politiemacht. De solda ten van ons Palestijnse Bevrijdings Leger staan klaar om hier naar toe te komen." Het leek of hij in de eerste plaats zichzelf gerust wilde stellen. Want dat ook de Harnas wapens heeft, veel wapens, maakte hem toch bezorgd. „We bidden tot God, dat het hier rustig zal blij ven", bekende hij. „We moeten voorkomen, dat we op elkaar gaan schieten." Er klonk meer dan twij fel in zijn stem. Toen de zon inmiddels gezakt was en het uur van het uitgaansverbod naderde, werd Sami Abu Samha- daneh onrustig. Alsof de realiteit van de Israëlische bezetting hem plotseling weer te pakken had. „We moeten voor negen uur binnen zijn. Iedere avond. Ik kijk ernaar uit om eindelijk eens rustig te kunnen le ven", zegt hij. „Tot nu toe ben ik steeds op de vlucht geweest voor het leger. Ik sliep iedere nacht ergens anders. In mijn jeans en T-shirt. Altijd klaar om te kunnen vluchten. Ik kan me nog niet zo goed voorstellen dat het allemaal over is." Sami heeft de afgelopen jaren meer in de Israëlische gevan geniscel doorgebracht dan bij zijn jonge vrouw thuis. „Ik ben pas 31 jaar", klonk het. „Maar ik ben nu al kapot. Ik heb gevochten voor de bevrijding van Palestina. Ik wil nu vrede." Toen de nacht over Gaza viel en de 800.000 bewoners van dit overbe volkte gebied zich in hun huizen hadden teruggetrokken, was er al leen het geluid van de langsrijden de militaire jeeps en van de blaf fende honden. Alia, de eigenaresse van ons hotelletje, maakte zwij gend koffie. „Zoveel van onze jon gens zijn in de strijd voor onze bevrijding omgekomen", zei ze. „Zoveel mensen gewond en voor hun leven verminkt. Hebben ze die prijs betaald voor alleen maar een stukje vrede?" Ze zuchtte en stak haar zoveelste sigaret die dag op. Alia, en met haar heel Gaza, kon nog geen feest vieren. En zeker niet Jamal Khudari, een van de leiders van de Hamas, die ons ernstig duidelijk maakte, dat hij en zijn mensen niet zouden stilzitten. „Wat we allemaal gaan doen, kan ik u niet vertellen. Wij hebben de steun van zeker veertig procent van de bevolking. En we worden sterker en sterker. Maar wij willen vrede." En waarom dan al die Hamas-acti- visten, die op straat auf doorsnijden en zelfs 1 van een drankjesverkoper| trappen? Khudari antwo« ontwijkend, en wilde uitleggen, dat „wij alld onze Palestijnse broedersj te overtuigen. Wij gebri geweld." Hij was er al zijn Palestijnse broedel blijven strijden, tot ze steil zouden zijn om de Israelii Palestina te verjagen. „Nell Vietnamezen dat met de f llen hebben gedaan." Gaza, het al eeuwenoud! dat vroeger op de kamelerl tussen Egypte en wat m| Arabië heet, is het centn zeer dicht bevolkt gebiej noord-oostelijke puntje v| naï-woestijn. Tijdens i" raëlisch-Arabische oorloj| ten tienduizenden Palest het huidige Israël naarl zastrook, waar ze nog steC in acht grote vluchtelinget) Sinds 1967, toen Israël c re de Sinaï-woestijn v| houdt het Israëlische I zastrook bezet en wonenl 3000 joodse kolonisten inf zettingen. Een ervan isl tien minuten rijden van t| Gaza. We kwamen er met Yosj onze twee PLO-beschen bij de nederzetting, waail sche soldaten bij de poort f hielden, besloten de PLO-I dat ze toch maar lieverI mogelijk door wilden rijcl zijn bang, dat ze door hl tijnse verzet worden beschj collaborateurs", legde uit. „Ze kunnen problemeil als ze vlak bij een joodse rf ting worden gezien." 6l naar de poort kreeg ookl het even moeilijk. „Ik 1 nooit in zo'n nederzet® weest", legde hij uit. „Zerf vast niet toelaten. Ze ziel Palestijn als een terrorist"! Dat klopte. Mordechai. de veiligheid aldaar, bepsl Youssouf maar bij de moest blijven. Youssouf b voor de eer en vertrok. Met Miri, een 26-jarige J moesten we eerst het voor de joodse erfenis i| bekijken. „Hier hebben i gewoond en hier zullen i blijven", liet ze plechtig! „Met Gods hulp natuurlij wat de 180 religieuze Nitsariem dan vonden vanj lestijnse zelfbestuur? „Nil Palestijnen moeten gewoorj pen, dat wij hier de macht! En als ze dat niet acceptef gaan ze maar weg." Het Israëlische leger zal zich hier terug trekken. Het ging niet| sen de vade der van Gir Vlies. De ep de andere. tien jaar oudërÜ uit elkaar gingl 'tijd, de beginjaren '60 irf damse Eendrachtstraat, I gonnen. Ze leerde Eddl een jongen uit haar buul vijf jaar ouder. „Ik we| op hem, zag in héfn de zelf eigenlijk nooit gej vertelt Gina. Ze raakte zwanger. H^ sleepte Gina van de dok Raad voor de Kinderbd waar ze met een md sprak. Gina wachtte ol „Een mevrouw riep tijd binnen en vertelde] een tehuis zou gaan. ik moeten afstaan. Ik om het zelf op te voed moeder had met drie kil handen al meer dan v<f niets gevraagd. Moedej in de steek. Zij gaf schap over aan de rasj niet zij maar de raad er met het kind gebeu kapdt, voelde me nog I handeld dan een beest, f Gina beviel in een H| son-tehuis in Leiden i 1966 van een dochtertl direct na de geboorte'] ofschoon de jonge daartegen verzette. „J haar niet zien. Moclj aanraken. De mevrouv zei dat ik niet egoïstisl en dat het beter zo wJ mocht ik haar wel gev| Lotte, Lolita Bianca. I niet veel voorkomt opvallen als ik haar ken." Lotte kon niet directl worden omdat ze ge| 'afstandskindje' was. moeder twijfelde of zd het kind kon zorgen.] twijfel besloten wij lijk in een tehuis van reniging Tot Steun plaatsen", aldus un| Meermans van de Kinderbescherming iil 'Omdat je een baby een verpleeghuis ku ven' zocht de voogdij! pleeggezin voor Lott J modaal gezin in Vlaj een dochter van zesl huis, waarin Lotte tj terecht kwam. Haar anderd in Tineke. „"V vraagd door de voogd vertelt de pleegmoedl naam vermeld wil wq moment dachten we adoptie. We hebben gin achter haar gesta Lotte ervoer dat and ben al vroeg vertel! mijn ouders waren| echte moeder mij ben. Ik moest blij zijl een tehuis zat, zeideif Ze droomde veel. beelden van mijn mij op zoek was, namen die ik niet Bianca. Misschien men ooit opgevange

de Stem | 1993 | | pagina 30