L v- LI B.V. DUITS Eh OQ H Xtc: strak staan en speedbulten leeland Veel xtc-gebruik in W-Brabant en Zeeland X ÈLAAR m KCTBASIS \V st Duitsland llië duistere ïkomst in Gaza ïeder en kind Ichten elkaar 'jaar lang rije val van Veswetende inezer I in intensieve cur- 5, Engels, Frans, Ire zijn: rs' chappen band te werken d schriftelijk wenden B.V. Hille I klapperende kaken. En J. ondanks de onverbidde lijke dreun van de gabberhouse, blijft hij stokstijf staan. Een paar maanden slikken en je valt zo 20 kilo af Xtc is voor jongeren de drug van de jaren negentig. Een gezellige feestdrug, zegt de een. Je gaat er aan onder door, zegt de ander. Westbrabantse hulpverleners vrezen het laatste en maken melding van overmatig en onverstandig gebruik onder jongeren. Een gebruiker: „Sommige jongens zijn helemaal doorgedraaid. Die zien er uit, joh, broodmager en met die speedbulten op hun kop. Een paar maanden alleen maar xtc slikken, housen en niet eten, en je valt zo twintig kilo af." Onze verslaggevers namen een kijkje in de wereld van house en xtc. Dan zie je hun ogen wegdraaien en gaan ze met hun tanden klapperen achtgever werken, teer bij een ande- Jna project. Voa ize relaties in de lan Breda zijn wij lop zoek naar een analyses en sterk- fgen zijn u niet (heeft gedegen er- I een vergelijkbare Jteriaalkennis is een |ft goede communi- irdigheden en affi- logistiek. Verder vel zelfstandig als band werken. Ken- Duitse en Engelse lenst. ligt tussen de 30 I biedt goede moge pij deze organisatie. informatie of een j kunt u tot 14 dagen Irschijnen van deze |e contact opnemen Breda, Wilhelmina- 14818 SB Breda, tel. 880. net ban het leer met een feit. j gunstige secun- rden. bnde uitdaging in lercieel buiten- ie bouw, schrijf onder vermelding |ar schdijk 60, el. 040 - 456575 figsgesprekken zijn f17 september a.s. IEEKEND-2 tEKEND-3 gekend-a redactie: Hein Suijter beving: Leo van Bijnen "VA T a ruim drie kwartier staat Paul nog steeds I niet 'strak'. Geen wijd I opengesperde ogen of „Nu moet je niet iedere vijf minu ten vragen of ik al iets voel," riep hij eerder een beetje ongeduldig uit, maar na een poosje moppert hij dat 'het zeker een aspirientje' was. Hij voelt zich een beetje genomen. Slikt-ie een keer xtc en nou voelt- ie er niets van. Vijfentwintig gul den voor een neppil. Een kenner zegt later: „Je moet er wel voor open staan. En lekker gaan bewegen zodat je bloed gaan stromen." Het is zondagavond half twaalf. Op de parkeerplaats van discotheek Cartouche in het Belgische Wuust- wezel is het een druk en lawaaierig komen en gaan van auto's met vooral Nederlandse kentekens. Uit openstaande ramen waaien de kei harde, monotone klanken van gab berhouse, de agressievere tak van de housemuziek. Het klinkt alsof de auto's van binnenuit met een mokerhamer worden bewerkt. In het weekeinde trekt de Brabant se jeugd massaal naar housedisco- theken in België en Nederland. En slikt daarbij steeds vaker een of meer xtc-pillen. Westbrabantse jongerenwerkers trokken onlangs aan de bel om te waarschuwen voor een toenemend onverstandig en onverantwoord xtc-gebruik. Een van hen, Franks Roks, drug hulpverlener van de GGD in Roo sendaal, had ons gezegd te Ietten op rollende ogen, klapperende ka ken en heftige bewegingen. Alle maal signalen van veelvuldig xtc- gebruik. Maar in de rokerige, over volle discotheek, waar de groene laserstralen over de hoofden van de dansende menigte flitsen en de mu ziek oorverdovend is, is van gedro geerde housers weinig of niets te merken, Cartouche lijkt in alles op een normale danstent. Sommige meis jes zijn in housestyle gekleed. Sexy en schaars. Met zwartkanten bras- sières, korte rokjes en hoge laarzen. Maar evengoed zijn er teenagers, gestoken in spijkerbroek en swea ter. De enige kauwende kaken die we zien, zijn van kauwgumgebrui kers. (Later leren we .dat xtc-ge- bruikers juist kauwgum nemen om te voorkomen dat ze hun kaken kapot malen). De eerste indruk dat het allemaal nogal meevalt, wordt echter gelo genstraft door het gemak waarmee je hier de omstreden, illegale pillen kunt kopen. Het kost ons weinig moeite om een dealer te vinden. Wat handjeklap en op en neer gedribbel met een blond, kortste- kelig type levert drie pillen op. Een Eva, een lichtere xtc-variant, en twee onbekende roze. Jongerenwerker Frank Roks, in middels ook gearriveerd, houdt de roze pillen om op te sturen naar het laboratorium. Om te weten wat er op de markt te koop is, legt hij uit. Sinds xtc in 1988 werd verboden, wordt de markt immers overspoeld door namaakpillen. Maar Roks verwacht dat het met onze aanschaf wel goed zit. Paul pakt de Eva, laat de pil rollen in zijn handpalm en slikt haar door. „En nou moet je niet iedere vijf minuten vragen of ik al iets voel." Xtc is een 'reisdrug'. Dat betekent dat de gebruikers, onbevreesd voor blaaspijpjes en bloedtesten en bar stens vol energie, met de auto van de ene houseparty naar de andere kunnen gaan. Het is vier uur als wij, Paul nog steeds zo nuchter als een pasgebo ren kind, aankomen in de rokerige kelder van discotheek The Globe, bij Antwerpen. Hier bonkt de gabberhouse keihard tegen de muren. Uren achtereen. Zelfs een leek kan zien dat sommi ge lui stijf staan van de drugs. Een broodmagere jongen op platte gympies maakt onophoudelijk scherpe, staccato bewegingen met armen en benen. Hij danst alsof hij in trance is. Merkt het nauwelijks als er weer iemand tegen hem aan botst. Hier vragen om een pil lijkt het zelfde als vragen om een vuurtje. We worden verwezen naar buiten, naar 'de parking'. We zijn een beetje laat, wordt ons verteld. De meeste dealers zijn hun pillen al kwijt maar buiten is er 'zeker en vast' nog wel wat te koop. De donkere en verlaten parkeerplaats doet ons de moed in de schoenen Hulpverleners schatten dat in West-Brabant en Zeeland enkele honderden jongeren zich te buiten gaan aan overmatig xtc-gebruik. Exacte cijfers zijn niet bekend, maar behalve in grotere plaatsten als Breda en Roosendaal komt xtc-gebruik ook veel voor in kleinere gemeenten. Zo werd Oudenbosch deze zomer opgeschrikt door de zelfmoord van een jongen die acht xtc-pillen slikte samen met een paar borrels jenever. Ook bij de politie zijn geen harde cijfers te krijgen over xtc-gebruik, maar het baart de meeste korpsen wel zorgen. „We weten dat er een behoorlijke groep is die xtc gebruikt. Duidelijk groter dan enkele jaren geleden", zegt een woordvoerder van de Oudenbossche politie. De politie constateert het xtc-gebruik binnen een kring van Ouden bossche jongeren die veelal ook met andere (softjdrugs al in aanraking is geweest. Daarnaast zijn er de 'groentjes', die zonder eerst met andere drugs in aanraking zijn geweest meteen met xtc beginnen. De politie aast vooral op handelaren. Zo werden in mei enkele drugdealers in de kraag gegrepen die in hun assortiment ook grote hoeveelheden xtc hadden zitten. „Zoiets moet je aanpakken bij de wortel", zegt de woordvoerder. Maar hij beaamt dat uitroeien van xtc-gebruik een illusie is; daarvoor zijn de pillen te makkelijk te krijgen. En de kick ook. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 DEEL E Door Riet Pijnappels en Paul Verlinden TEKENING RAYMOND VAN AALST zakken. In welke Mercedes of BMW zit een dealer? Een zoektocht langs de geparkeerde auto's gaat ons te ver. We weten nu wel dat het een makkie is om xtc te krijgen. Xtc is, sinds het in de tweede helft van de jaren '80 opdook op house- partys, een bekend verschijnsel in de uitgaanswereld. Scholieren, stu denten, werkenden en werklozen slikken het in meer of mindere mate. Een deel van hen gebruikt het maar af en toe om flink uit het dak te gaan. Problemen In hun dagelijkse leven ondervinden ze er niet van. Een andere groep - met name de jeugdige housers - vergaloppeert zich echter steeds vaker aan over matig xtc-gebruik, zo menen West brabantse hulpverleners. En niet alleen aan xtc, maar ook aan ande re chemische middelen, zoals co caïne, speed, amfetamine en lsd. De hulpverleners maken zich zorgen. Steeds meer jongeren raken het spoor bijster, vrezen ze. Coördinator straathoekwerk Ad van de Broek van de Stichting Drughulpverlening in Breda: „De jongeren raken niet lichamelijk verslaafd, maar psychisch. Dat be tekent dat ze zonder de chemische drugs last krijgen van oncontro leerbare angstgevoelens, depressi viteit en zelfs paranoïde kunnen worden." Een ander gevolg is dat ze zich lichamelijk verwaarlozen. Ze vallen veel af omdat ze onregel matig en slecht eten, vertelt hij. Maar de meningen over de risico's van xtc zijn allesbehalve unaniem. Er zijn ook deskundigen die het gebruik van de pillen relativeren. „Natuurlijk is er een categorie die in xtc vlucht, maar bij de meesten gaat het puur om de lol", zei drug- deskundige Erik Fromberg van het Nederlands Instituut voor Alcohol Drugs onlangs tegen Nieuwe Revu. „Laten we het nou eens toe geven: drugs zijn gewoon leuk." Die opmerkingen schieten bij de 21-jarige Inge uit Breda in het verkeerde keelgat. Ze gebruikte ruim een jaar lang wekelijks xtc. Soms twee of drie pillen op een avond. Sinds kort is ze 'clean' en waarschuwt iedereen tegen de ge varen van xtc-gebruik. Inge kwam destijds via een vrien din in aanraking met de pillen. Ondanks de eerste tegenvallende ervaringen met de drug, ging ze door met slikken. En het beviel steeds beter. Een opwindend gevoel kwam opzetten als de pil begon te werken. „Een heftig gevoel. Je denkt dat je de hele wereld aan kan". Op school voelde Inge zich een stoere meid. Maar haar klasgeno ten reageerden afwijzend. Blowen dat kon nog wel, maar xtc was iets te veel van het goede. Als snel ging ze alleen nog om met het handjevol andere jongeren die de xtc ontdekt hadden. „De rest lieten we links liggen. Mensen die niet ons wereld je paste, vonden we watjes". Doordat ze alleen nog maar optrok met andere 'gabbers', van wie het gros xtc gebruikt, vond ze het druggebruik heel normaal. „Iede reen deed het. Dan kon het toch niet slecht zijn, dacht ik toen". Door de uitputtende weekeinden was Inge doordeweeks doodop. „Het enige wat ik deed was wach ten op het volgend weekend. Ik interesseerde me nergens voor. Lag op bed of hing rond in koffieshops. Door veel te blowen probeerde ik een beetje in de roes te blijven, maar er ging niks boven de kick die xtc me gaf". Op school ging het steeds slechter met Inge. In haar examenjaar gaf ze er de brui aan. Ze gleed verder af en het werd almaar moeilijker om om te gaan met de alledaags werkelijkheid die zo grauw afstak tegen het 'heftige' gevoel van de weekeinden. Ook bouwde ze schul den op en stond contstant rood. „Tijdens het stappen had ik geen geld om drinken te kopen. Dus dat was de hele avond slokjes bietsen bij anderen of naar de wc rennen om water te drinken". Inge werd steeds depressiever, had geen aandacht meer voor haar om geving. Begin dit jaar zag ze in dat het zo niet langer kon. Uiteindelijk kwam ze met steun van haar ouders, haar huisarts, een maat schappelijk werker en haar vriend (die zelf ook slikte) er weer boven op. Het ging moeizaam en de ver leiding een pil te pakken kon ze niet altijd weerstaan. Maar nu is ze al enkele maanden 'clean', heeft een baantje en denkt er aan weer een opleiding te beginnen. „Mis schien wel iets in de hulpverle ning". VERVOLG OP WEEKEND 2

de Stem | 1993 | | pagina 29