Scheepje op het droge Zeeuwse Babbels ^pIÉ Een kast vol oude schoolboeken HE JA, DAT KEN I Bang collega! Onder moeders paraplu ZEELAND C4 VV eiKötr doet de motorkap van de auto open om te kijken of er nog wat 1 te redden valt. Kessen toch geen hoogvlieger IK LIG OOK WEL 'S WAKKER OOR "ptec va» de ScAoeféae ze zaak 4 september I om 10,30 uur \om 14,00 uur 15.00 uur. iN BIJ ELKAAR PRONK- STUKKI m PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Ber1993 )ESTEM ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 tiding fkunt I jffiT zal je maar gebeuren. Je vertrouwde auto begeeft het 1 midden op de brug bij Sluiskil, je wee' het voertuig aan de 1 UT 11 kant van de weg te krijgen en je Elke zaterdaj staan de meel aantrekkelijk vacatures I in deze krantj Brabant Person! helpt u een" behoorlijk einj op weg. Nauwelijks bekomen van de eerste schrik, een lange rij toe terende auto's achter je, zie je een auto naderen die stopt. Een barmhartige mede-wegge bruiker, denkt de onfortuinlijke automobilist. Hij kijkt nog eens goed. De auto stopt vlak voor zijn auto. Nauwelijks staat de auto stil of er springen vier mannen uit in leren motorjacks. De een met een moker in de hand, de andere een eind hout. Je denkt dat je laatste uur ge- siagen is. Het viertal houdt vlak voor de auto stil, slaat een paal- tje in de grond en verdwijnt weer net zo snel als het geko- j men is. Het bordje vermeldt 'motordagen in Axel'. HOOG van de toren blazen doen bestuurders graag. Burgemeester A. Kessen van Hulst mag dan klein van stuk zijn maar hij staat toch graag op de eerste rang en liefst op een podium of spreekge stoelte waarvan hij kan neerkijken op de toehoorders. Tijdens de opening van het eerste Reynaertfeest kreeg hij de kans van zijn leven. Hij mocht van enkele tientallen meters hoog kijken naar het publiek en hoefde alleen maar in het bakje dat aan de ladderwagen van de brandweer is bevestigd. Via een ingenieus uitschuifsysteem zou hij in mum van tijd tot tegen de pinakels van de stadhuistoren komen waar een logo moest worden ontrold. Kessen gaf publiekelijk toe dat hij niet opgeveegd wenste te worden door de brandweer en liet de stunt over aan voorzitter Theo Mattheeuws van Hulst Reynaertstad. Zou Kessen dan toch geen hoogvlieger zijn? 'Hanneke en Janneke, dat wa ren eens twee kindjes...'. Kin derliedje uit grootmoeders- tijd. Of misschien nog wel ouder. Maar in Aardenburg is de tekst nog steeds actueel. Deze foto ging op de fototen toonstelling in De Kaaipoort strijken met de eerste prijs. Kinderen, zingend in de re gen. Met een knipoog naar het voorbije zomerseizoen. Eindredactie: Rein van der Helm en Eugène Verstraeten. Bijdragen: Jeanette Vergouwen, Peter Oggel en Jan Jonkman. voorziening Zeeland heeft Inbieden van commerciële f 1993. Uitgangspunt is dat |gen gaan van de reguliere Beoogt met deze uitbreiding Ineelsvoorztening op te los- Tispakket te ondersteunen. flening omvat: ermelding van de werkgever j/erkgever) zoek van klant-werkgever) voor werkenden, voor zover Kaderregeling Scholing. Istgelegd in de Reiributie- beidsvoorziening Zeeland. fantooruren - ter inzage bij: feiening Zeeland, 13 te Goes laanstraat 12 te Middelburg I. Rosegracht 2 te Terneuzen pskerkseweg 17 te looiste mogelijkheden vindt eizen en Rekredtie sze krant! /«t free, dagg'ou op n'n mens leluk keu miskijken, weette gij da? Pak nou mij! Ank ou nou zouw vraogen: Zeg nou over mij 's wa, dan deenk'k wel dank weet waor ge mee voor d'n dag kom: N'n leutegen nogal, zedde gij vast, lucht-op, die lacht overal om. N'n makkeluken mens ook, deenk'k dagge zeg, enen die weinug oppermarten et, diet'm eve gemakkeluk bij n'n polletieker as bij n'n eerluken mens zet; die gjern 's 'n pint dreenkt, die nie alt aon d'achterste mem ang; gjern bij de leut en krijgtij de kans dan jaogtij d'r gjern 's enen op stang. Zukken dingen deenk'k klopta? G'è d'n eel ende ge lijk oorkank ou zeggen. Ik kijk nie op n'n hulden, at leutug is, durf'k wel's wa d'uit te leggen en val't's wa dier uit, dan deenk'k: spijtug, maor blijf r nie over zeuren, n'n mens kom ook wel 's goejekoper weg, ge moet alt zo nauw nie speuren... Gelijk ijj'oor, maor dood gaoj' evegoed, op manier van spreken dan, toch enk ook daogen dank mij wel degeluk 's zurgen maoken kan. Pak nou tees geval: Lim burg, da kende, aon d'n an deren kant van't land, da's kleinder as Zeeland, wiste da, maor is da nou echt of maor navenant Of g't waoter wel of nie meetel, want jao wa d'ijje daor eigeluk aon, aon da waoter bedoel'k dus agge't nie meetel waor kom- de dan te staon? Gij zeg dagge daor ouw sla open nie voor laot en datt'ou 'n loost zal wezen Kik da's nou presies't pro- I i 1 bleem: da gel tan voor ou, maor nie voor d'n dezen. Die loop taor over te deen ken. Eele daogen speelta tan deur mijne kop en a d't da d'allenug maor was, maor daor ouw 't pro bleem nie mee op: Kik, Zeeland da's plat, de dijken nie meegereked en Limburg da's ongelijk want da d'è bergen en dan deenk'k da d't mee gao tel len oege da presies bekijk'. Oorta gemeten last'n buite kant of oren die bobbels ast- waor ammel plat geleed? Agge n'n dijk pakt en agge dan zeg maor recht op recht van teen tot teen meet. dan komt'r eel wa d'anders uit as agge't mee 'n boogs- ken over de kruin afstap. Doen ze da nou mee Lim burg ook zo of ...ik neem aon dagge mij emaol snap...? Oe groot is Zwitserland dan maor nie, want ik gaon nog n'n stap wijjer vaneigen en: agg' elk putsjen moe gaon meten, is daor dan echt wel goed ende aon te krij gen? Snapte wa'k bedoel? Kik zukken vraogen daor lope kik dan mee rond eele dao gen, dus of'k ook wel's meette zwaore kar rai, da d'oefde nou wijjer niemer te vrao gen. Axelse duif was geen opdoffer. Beter een ton in de hand dan een duif in de lucht. ZLM ziet nog steeds muziek in de landbouw. Hoezo op de achtergrond treden? In de praktijk fungeerde de praktijk goed. Ei, ei, 't is wat daar in Breskens. Het was een drollig gezicht, die picknick. Niet iedereen preekt meer voor eigen parochie. Oostburg zag het door de verkeerde bril. De een heeft zijn schaapjes op het droge, de ander zijn scheepje. foto wim kooijman Ach, wat maakt het ook uit. Leven en laten leven, zei Ja mes Bond al. De één heeft zijn schaapjes op het droge, de ander zijn scheepje. Rijkdom, verscholen in twee medeklin kers. Geld, het slijk der aar de? De Griekse wijsgeer Cice ro wist het al: „Pecunia ner- vus belli." In goed Neder lands: Het geld is de zenuw van de oorlog. Wij kennen er nog één: „Pecunia olet." Of wel: geld stinkt. Dan maar liever de geur van echte slik in de eeuwige beweging van eb en vloed. C? I 1, 4531 GB Terneuzen 'Welk voorwerp of welk I onderdeel van de collec- j tie is de trots van het Museum?' We legden de I vraag voor aan de be- heerders van zeven mu seums in Zeeuws- I Vlaanderen. Sommigen I wisten meteen de parel I in de verzameling te noemen. Anderen had- den enige bedenktijd nodig. In de serie 'De pronkstukken van de I Zeeuws-Vlaamse mu- j seums' vertellen Ineke I van Avermaete en Em- I My David over het Mooiste bezit van I Streekmuseum Het I Land van Axel. Door Ronald Verstraten t OOR HET pronkstuk van het I Axels streekmuseum hoef je I wet ver te lopen. De deur van I voormalige postkantoor I aoor, dan meteen links en je Islaat voor een vitrinekast vol |Wet oude schoolboekjes. Het ekenen volgens Bartjens ein- I Sr1!* gevisualiseerd met zijn ermeuwde Cyferinge'. Een I boekje van ruim tweeëneenhal- oud. zij het niet het origineel van mr. Willem zelf, Dam 6611 bewerking van J- i rW;iS e?n van de ongeveer uitnA SS 'boekies die zijn L_ gestald. Ze zijn onderdeel van een verzameling van zo'n honderd stuks, waarvoor de basis in de jaren '30 werd ge legd. Na de Landbouwtentoon stelling van 1929 begon de Axelse Boerenkamer met het verzamelen van (onder meer) deze boekjes. De Boerenkamer, die in 1994 zestig jaar bestaat, bewaarde de boekjes vroeger in haar onderkomen in de Nieuwstraat. Daar hadden de boekjes te lijden van het vocht en daarom werden ze naar het archief van de gemeente over gebracht. Halverwege de jaren '80 kreeg de collectie een plek in het streekmuseum. Daar waren speciale maatregelen voor no dig. De ramen van het museum werden voorzien van een spe ciale lichtfilter, om het ver kleuren van het papier tegen te gaan. In de de vitrinekast brandt gedempt licht en de boekjes worden opengehouden door katoenen (zuurvrije) draadjes. Museummedewerkster en -be stuurslid Ineke van Avermaete kan een zeker enthousiasme niet worden ontzegd. „Ze zijn zo schattig die boekjes, als je er eenmaal in begint", zegt ze en haalt er, bij wijze van uitzon dering, enkele uit de vitrine kast. Zoals de Prentjes Al- manach voor kinderen, 'met vijftien gecouleurde plaatjes en gedichtjes'. In 1802 verschenen en voor twaalf stuivers te koop. Een verzameling leerzame en onderhoudende verhaaltjes, over de Steenzager, de Wip- touw, de Toverlantaarn of de Grasmaaijer. Het boekje bevat daarnaast voor kinderen bepaald moeilij ker te volgen verhandelingen over zonne- en maan-eclipsen, maar ook grappige verhaaltjes zoals 'Gesprek tusschen vader en zoon over den Olifant'. „Het is een uniek bezit. Onze collec tie staat vermeld in het Groot Nederlands Museumboek", vertelt museummedewerkster Emmy David en haar collega beaamt dat naar aanleiding daarvan nogal eens bezoekers uit de rest van Nederland naar Axel komen. Ondanks de beschermende maatregelen knaagt de tand des tijds en om die reden wor den onderdelen van de collectie soms gewisseld. In ieder geval worden de bladzijden van de boekjes regelmatig omge draaid. Dan kan de nieuwsgie rige blik vallen op 'Leerzame Kermiswandelingen voor Kna pen en Meisjes, met Fraaije Plaatjes', in 1872 aan een Axel se jongeling cadeau gedaan. Het blikkraam, witte muizen, het glaskraam en muzikanten 4 <v/cQi>, t> Lt; o, 'De Vernieuwde Cijfferinge van Mr. Willem Bartjens'. passeren de revue, begeleid door informatie en wijze raad. Behalve de boekjes staan in de vitrinekast leermiddelen opge steld die vroeger in het lager onderwijs werden gebruikt. Daarbij twee versies van het Hoogeveens (Verbeterd) Lees- plankje, voorzien van de be kende illustraties van Cornells Jetses. Aan een kant heb je 'Aap, Noot, Mies', aan de ande re kant 'Aap, Roos, Zeef'. „Wij vragen wel eens aan bezoekers welk zij kennen. Dan weet je meteen op wat voor school ze hebben gezeten, want de eerste was openbaar en de tweede katholiek", zegt Van Avermae te. Diezelfde, oudere bezoekers herkennen ook meteen de lei en de griffels in de kast. „Maar het eerste wat ze altijd zeggen is: ik mis het sponsdoosje. Dat is het enige dat ontbreekt. Een metalen doosje, met aan de ene' kant een droog lapje en andere kant een natte spons. Daardoor zijn ze natuurlijk geroest, al FOTO WIM KOOYMAN heb ik er ooit ook wel eens eentje gezien van hoorn." Het museum, dat tegenwoordig een rolstoelvriendelijke ingang heeft, herbergt de oudheidkun dige collectie van de Boerenka mer, voertuigen van vereniging Den Ouwen Waogen en heeft een expositieruimte met mo derne beeldende kunst. Het is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. In de maand augus tus ook nog op vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag 4 september Zevendedags adventisten Terneuzen Goede HerderKerk - 10 u. Middelburg Doopsgezinde kerk - 10 u. Vlissingen 't Anker - 9.15 u. Zondag 5 september Hervormde Kerkdiensten Aardenburg St. Baafkerk - 10.30 u. ds. H. Valk. Axel - 10 u. ds. J. Maasland, 17 u. ds. R. v. Elderen en ds. J. Maas land. Biervliet - Dienst in IJzendijke. Breskens - 9.30 u. ds. R. Blo kland. Cadzand - 9.30 u. ds. Meeuwse. Groede - 11 u. ds. Van der Sar. Hoek - 9 u. ds. A. v.d. Maas. Hontenisse - 11 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat - Dienst in IJzendij ke. Hulst - 10.30 u. sterredienst te Clinge. Nieuwvliet - 10 u. ds. M. de Jong. Oostburg - 10 u. ds. C. A.M. van Andel. Philippine - 11 u. dienst in Sas van Gent. Retranchement - 11 u. ds. Houwaart. Sas van Gent - 11 u. F. van Vliet. Schoondijke - 9.30 u. ds. Van der Sar. Sint Anna ter Muiden - Geen dienst. Sint Kruis - 9 u. ds. H. Valk. Sluis - 9.30 u. ds. Houwaart. Sluiskil - 10 u. F. van Vliet. Terneuzen - Grote Kerk - 10.30 u. ds. C. Hoogendoorn. Goede Herderkerk - 10.30 u. ds. A. Bosch; 19 u. ds. C. Hoogen doorn. Opstandingkerk - 9 u. ds. J. van der Hoek, Oostburg. Ziekenhuis De Hon te - 17.45 u. D. de Best. Verpleeghuis Ter Schorre - 10.30 u. mevr. T. Don, Graauw. Waterlandkerkje 11 u. ds. A. Bosma. IJzendijke - 9.30 u. ds. J. v.d Schee. Zaamslag - 10 u. pastor M. Rouw Kuitaart. Zuidzande - 10 u. dienst te Oost burg. Gereformeerde Kerkdiensten Axel - 10 u. en 17.00 u ds. R. J van Elderen. Hoek - 10 u. dienst. Terneuzen Opstandingskerk 9.00 u. ds. A. Poppe Goede Herderkerk - 10.30 ds. A Poppe; 1700 u ds. M. Lorier. Zaamslag - 10 u. en 15.u ds. A Haan. Aardenburg St. Baafskerk - 10.30 u. Breskens - 9.30 u. ds. R. Blo kland. Oostburg - 9.30 u. M. Lorier Schoondijke - 9.30 ds. P, Melsc :ds. R. Blokland. Gereformeerde Kerkdiensten (Vrijgemaakt) Axel - 10 en 15 u. ds. A.Kramer ;ds. G. Kimpe Terneuzen - 10 u en 15 u ds.Storm. Hoek - 9.30 en 16.45 u Leesdienst;ds. de G.Kimpe Zaamslag - 9.30 en 15.00 u. ds P.L. Storm. Christelijke Gereformeerde kerk Zaamslag - 10 en 15 u. ds. A. van Ek. Evangelische gemeente Hulst Den Dullaert - 10 u. dhr Wulffraat. Terneuzen - 10 u. dhr. Ephraïm. Vrije evangelische gemeente Breskens - 9 u. ds. ds. L. Mietus. Nieuwvliet - 10.30 u ds. L Mietus. Retranchement - 10 u. ds. Q. v.cl Vries. Doopsgezinde gemeente Middelburg - 11.00 uur ds. P Messie. Vlissingen - 9.30 u ds. P. Messie. Aardenburg- dienst van de groep Amerikanen Leger des Heils Terneuzen - 10 en 19 u. samen komst o.l.v. majoor Oort. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u.r zond, 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Clinge - H. Hendricus. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. St.-Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 9.00 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zat. 19.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond 9.00 u. Heikant - H. Theresia. zond 10.30 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornells, zond 10.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zon 10.30 u. Sluiskil - St. Antonius. dond. 19 u. zond. 09.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9 00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 11 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE REN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. E. van Acker, Hulst, tel. 01140-13167. KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. J. Voeten, tel. 01150-19451. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE REN Van zondag 12 u. tot maandag 20 u. pastor M. Janssen, tel. 01178-61208. Aflevering 319 Twee oude liederen zond ons K. van de Vijver uit Sluis. Een loflied op Evergem laten we even liggen. Het tweede lied zonder titel - nemen we graag op, maar om te zeggen dat het ons helemaal duidelijk is, gaat te ver. We herkennen er stukken in uit De Vlaamse Leeuw (u weet wel, d'n diejen van: Ze zullen hem niet tèèèèèhèèèmen,...) en een gedeelte uit het lied: Waar kunnen wij nog beter zijn, clan bij ons beste vrienden. Geen nood evenwel, maar wat we wel missen: de melodie. Wie helpt ons? Ik ben boerke Adriaansen (mag ook: uw eigen naam) Ik ben van ouden stand. Mijn vader met zijn ezel Wij werken samen op 't land Mijn moeder is een vrouwmens Een wijf gelijk nen ploeg En wilt ge eens gaan horen Ze zingt van 's morgens vroeg. Refrein: 't Is mosselse vis, 't zijn weerom van die grote, zoek ze maar uit voor enen kluit zoek er maar de schoonste uit. Mijn vader was een sul nen echten goeden bloed, Mijn moeder is een ekse Ze stampt hem met den voet Dan krijgt hij nog veel stampen En sleurt hem bij zijn vel Dan zing ik nog een liedje Ge kent het zeker wel: Refrein: Ja trouwen is houwen; waar is mijn jeugd? Als ik verover denk Die schone jonge jeugd Ik meende eens te trouwen Met Anna Bellemie Ik vroeg het aan haar vader En hij die zei: met wie? Al met uw Bellemietje De schoonste van de drie. Ik vroeg het aan Bellemietje Ge weet zeker niet wat dat ze zei: Refrein: 'k En zou nie geiren Zei dat lief meisje Trouwen met zoo lompen boer 'k En zou niet geiren Zei dat lief meisje Trouwen met zo een lompen boer. Wat zegt ge: zo een lompen boer? Ik heb soldaat geweest. 't Zijn uit mijn heldere dagen Dat ik historie leeft 't Is waar 'k ben zacht van herte Zoo zacht als ene mees En als ik was te velde Dan zong ik zonder vrees; Refrein: Ze zullen hem neit temmen Zoolang een Vlaming leeft Zoolang een leeuw kan klauwen Zoolang hij tandne heeft Zoolang een leeuw kan klauwen Zoolang hij tanden heeft. Nu ben ik op beter handen Op 't einde van mijn lied En 's avonds zullen wij bidden Op onze beide knie Dat God ons zou bewaren In eer en deugd en val(?) Dat wij nog lange jaren Hier mogen zingen staan. Refrein: Waar kunnen wij nog beter zijn (2x) Of bij ons beste vrienden We zijn content, we zijn er in content Laat ons drinken, laat ons schin ken En laat ons vrolijk zijn! (2x) Pegam

de Stem | 1993 | | pagina 21