KENS kinderopvang bereikt yi R GOED 1987 en 1 he vond het zwart garen uit? PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER jeuw-Namen al veertien dagen in de stank Belgische gierwagens rH EDKOPER PROFCENTER achtlijst Hulst mogelijk nog in december opgelost Kreatieve Vorming Hulst weer van start Kunstenaars Manifestatie 93 afwisselend STEM ZEELAND C2 r particulieren 'KEN 1MER 1ARRIED h H M H H DAN ELKE ANDERE GELIJKBARE MERKKEUKEN 3|h - f|a|sIs Ia Ie Ir|r t, 01140-12551 of 19000/ Oorlog Eer Nieuw-Namen Kloosterzande Huisraad gezocht voor vluchtelingen 28e Polderfeesten Prosperpolder Fietstocht middenstand in Koewacht UUK FOTOSERVICE iber1993 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1993 Iibriek om te zoenen s, bedankje, jubileum, recepd onze verslaggever U.Namen - Al zeker veertien LEr, rijden gierwagens vanuit Bel- door het dorp Nieuw-Namen, een geweldige stank met zich tangen. overlast is soms zo erg dat boortp „or^w.™ wjoners last krijgen van hun keel, examen Ahraham°X®^n"#ieldt een aantal dorpehngen. I examen. Abraham, openbar» Izo maar door, mag best eensJ ■rant en wel op de pagina [hten. Moeilijk is dat niet en d« niet te zijn. Prijs per regel oj 29 resp. 2,40", één grote reqi fcht a 2,89 resp. 3,04". et plaatsen van een foto of I met een formaat van 35 x 45 !nen wij 15,96 resp. 16,76' verige tarieven op aanvraag, ntante betaling wordt 4,50 n berekend. Foto's worden nii erd Bel 076-236442 of geef gen vóór plaatsing af bij één v antoren. Schriftelijke opgaven uitsluitend geaccepteerd indien Iidres bekend zijn, ook indien u«| betaling bijgevoegd is. jden ons het recht voor teksten pgaaf van redenen te weigeren, uitgever klachten bereiken over geven tekst behoudt de uitgever I recht voor om de naam van de achtgever bekend te geven. leze tarieven gelden op zaterdag Verenigingsnieuws |itend op 2 kolom op donderdag is echt Iis pa ig 50 jaar. hoera van voor onze Kinderen hderen. 1 inwoners stellen zich de vraag of dat allemaal zo maar mag. Volgens de inwoners kunnen de gierwagens gemak kelijk via de polderwegen om het dorp heen rijden. De dorpelingen zijn van plan de kwestie aanhangig te maken bij de plaatselijke dorpsraad, met het ver zoek een oplosssing te zoeken. Ook is er al melding gedaan bij de politie. Op het Hulster politiebureau bevestigt men dat er vanuit Nieuw-Namen één melding van stankoverlast is binnen gekomen. Maar die zou meer betrekking hebben op het uitrijden van mest op de akkers. De politie kan voorlopig weinig doen aan de overlast. „Het is nergens verboden om met een gierwagen door het dorp te rijden", aldus een woord voerder van de politie. „In deze tijd van het jaar is er ontzettend veel bedrijvig heid op de akkers en als je in een agrarisch gebied woont als rondom Nieuw-Namen, dan is er af en toe die overlast van mest". Bij het uitrijden van mest op het land hebben boeren wel de verplichting om de gier zo snel mogelijk onder te ploe gen. Gebeurt dat niet, dan kan de politie er tegenop treden. Maar tegen de overlast in het dorp niet. „Als dat nou met grote regelmaat ieder jaar gebeurt, dan kan de gemeente een verkeersmaat regel uitvaardigen. Maar dan moet de overlast echt structureel zijn. Wat de mensen het beste kunnen doen is naar de politie bellen en dan de tijdstippen doorgeven waarop dat mestvervoer plaats vindt. Dan kunnen wij een on derzoek instellen", aldus de politie". Voorzitter H. Vercauteren van de dorpsraad zegt persoonlijk nog niets te hebben gehoord over de klachten. „Ik woon toch zelf ook in het dorp, maar van een intensief vervoer van mest heb ik niets gemerkt". Vercauteren ver moedt dat de stankoverlast wellicht toch afkomstig is van het uitrijden van de gier op de omliggende akkers. „Als de wind dan verkeerd staat, dan zit inderdaad het hele dorp onder de stank". Dit paar is morjs 40 JAAR bij elkaar het is hem i ■1 te zien tldkamp en s 3 sept. '93 insteen «Ui HOERA Vandaag zijn mijnp en meter Paul en li van Esbroek-Del 25-jaar getrou Nog veel geluk sa Barbara (domino/jasmin) L-J TSf j_ MET SIEMENS Reïntegreerde afzuigkap MET 4 CM. DUBBEL ROND WERKBLAD KEUKEN GEHEEL ALS AFGEBEELD INKLUSIEF kPLAAT KRANS" EN LICHTUJSTEN. 1 onze verslaggever list - De Stichting Kin- topvang Zeeuws-Vlaan- ïen haalt tegen het eind dit jaar in Hulst het eefaantal van 48 kind- jiatsen. bereiken van die doel- betekent dat de neente Hulst de totale bsubsidie van de jaren 51 tot en met 1993 mag uden. [kindplaats krijgt de gemeen- van het rijk ruim 11.000 gul- i subsidie. „Het halen van ons 1 is heel belangrijk voor de !tinuïteit van de kinderop- g in Hulst", stelt wethouder Weemaes. Op dit moment alt het kinderdagverblijf na- I het overdekt zwembad met {derhalve groep. Dat wil zeg- n dat zo'n vijftig kinderen het {verblijf bezoeken. Daarnaast j een wachtlijst van on teer twintig kinderen. Weemaes wil de rest van het college van B en W warm maken voor een uitbreiding met een halve groep per 1 december. „Daarmee zou de wachtlijst weggewerkt zijn". Gastoud erpl aatsen Ook het aantal gastouderplaat sen in Hulst loopt het goed. „We hebben altijd op een tiental kindplaatsen gerekend, maar dat neemt nu toe tot veertien kind plaatsen. Dan gaat het om onge veer veertig kinderen per jaar". De buitenschoolse opvang in Hulst draait wat trager. Maar die is ook nog geen jaar bezig. „Persoonlijk ben ik best tevre den", zegt Weemaes. „Er bezoe ken nu 35 kinderen de buiten schoolse opvang en dat is net zoveel als het maximum dat uit de gehouden enqüete naar voor kwam. Negentig procent van de kinderen komt uit de kern Hulst. Ook in de andere kernen willen we de buitenschoolse opvang uitbreiden via gastouders". In de nabije toekomst zal het er trouwens financieel niet gemak kelijker op worden. De verwach ting is dat volgend jaar de huidi ge subsidie van 255.000 gulden wordt teruggebracht tot 230.000 gulden. „De Tweede Kamer vindt dat de ouderbijdrage maar omhoog moet", verklaart Wee maes de daling. „We willen pro beren door nog efficiënter wer ken de kosten te drukken en hopen dat daardoor de toename van de ouderbijdrage mee valt". Om de begroting voor de kinder opvang rond te krijgen is het eigenlijk noodzakelijk dat er nog meer kindplaatsen aan het be drijfsleven worden verkocht. Op dit moment zijn er in Hulst 6,5 bedrijfsplaatsen. „Maar we moe ten naar twaalf toe om binnen de begroting te kunnen werken", zegt Weemaes. Hij is er overi gens van overtuigd dat daar nog wel wat muziek in zit. „Het binnenhalen van meer bedrijfs plaatsen nog voor het eind van het jaar is eigenlijk de belang rijkste taak die ons nog wacht". iHij heeft het zwart garen uit- fevonden!" Na een stilte van wee. drie seconden volgt dan |fe mededeling: „Maar het wit garen) was er toen al een tijd ie!" Die tweede zin slaat elke Irorm van bewondering voor de prestaties van 'hij' meteen diep «e bodem in. dit een voorbeeld van die Ènderkoelde Zeeuwse/Zeeuws- laamse humor, de wenk voor |doe nu maar gewoon' of wordt lie zegswijze door heel het 1 gebruikt? Het doet er ook niet toe, maar aan dit gezegde moeten we nogal eens denken ils politici (mensen die politiek «drijven) of politiekers (men en die menen politiek te be kijven) voorgeven iets groots jepresteerd te hebben. Pak nu Hulst en zijn binnen- Istad. Was het toch dat beschei den stadje dat als eerste in de 1 tot het besef kwam dat een stad, een dorp, de bebouw de kom in het algemeen, het fcfritorium is voor flanerende (öjkers en zoekende kopers? ™gon het daar te dagen dat een wandelaar, een voetganger, Igeen door in blikverpakte Isoortgenoeten, automobilisten, ■opgejaagd stuk wild is? |In woonwijken hebben auto's igeen rechten, ze zijn er een 'noodzakelijk kwaad. Ieder Ipand moet met een auto te I bereiken zijn voor minder goed l'er been zijnden, voor hulp- fdiensten en noem maar op. Maar dat is ook alles, verder is bele Poort leert ons dat we een flink eind terug moeten: 1993 - 1975 18. Achttien gedeeld door vier is viereneenhalf. Ruim vier raadsleden alweer, waar nog bijkomt: Molthoff legde niet de eerste steen, maar de laatste. Ga dan maar eens terugrekenen: laatste steen —begin van het werk verle nen van de opdracht raads besluit plannenmakerij.... Enig idee waar we uitkomen zo? Wij ook niet. Maar het is wel een goede gedachte ge weest, die steen. een auto er ongewenst. Ze kan er geduld worden, maar dan in een ondergeschikte rol, die overheersend, niet bedreigend, enkel dienend, in toom gehou den en discreet opererend, zo als een jager in een natuurbe- schermingsvereniging. Wie komt nu eigenlijk de eer toe voor de herinrichting van de binnenstad? Heeft de zitten de gemeenteraad de wethouder opdracht gegeven het plan te doen uitvoeren? Misschien de vorige raad of zelfs die daar voor? Een steen in de Bierkaai straat aan de zijde van de Dub- Kuierend door de Bierkaais traat ervaar je telkens weer hoe snel de tijd gaat...straks alweer twintig jaar promenade. Dat je tegelijkertijd aan Peter Molthoff denkt, heeft de Hul stenaar niet nodig. Die herin nert hij zich nog wel. Zoals ouderen spreken over voor en na de oorlog, Zeeuwen over voor en na de ramp, zo hoor je Hulstenaars praten over: „Dat was nog voor Molthoff," of „Toen was Molthoff al weg." En wat het zwart garen betreft, dat gaat hier niet op natuur lijk: de herinrichting is toch wel iets om fier op te zijn, een beetje dan, opdat 'ze' niet over moedig worden, want 'Aan- ziens des persoons is verkeerd; zelfs om een bete broods kan een man overtreden'. Spreuken 28: 21. I MollthoffSte steen van herinrichting van de binnenstad van Hulst werd gelegd door P. FOTO WIM KOOIJMAN Kinderdagverblijf De Speelhoek in Hulst. FOTO CAMILE SCHEISTRAETE Beeldende kunst in veel facetten in weekeinde 11 en 12 september Van onze correspondente Axel - De Kunstenaars Manifestatie (KM) 93, staat in de startblokken. De routebeschrijving is aangepast en op het allerlaatste moment zijn nog enkele wijzigingen doorgevoerd. De route is ingekort omdat de locatie Overslag vervalt. De mensen die de route op 11 en 12 september tussen 10.00 en 17.00 uur gaan rijden, kunnen onderweg kennis maken met beeldende kunst in vele facetten. Door de deelname van Zeeuwse en Vlaamse (uit de streek van Gent) kunstenaars, zijn bijna alle disciplines vertegenwoordigd en is een levendige discussie mogelijk over de verschillende opvattingen van kunst aan beide zijden van de landsgrens. Drie kunstenaars zetten de deuren van hun atelier open. Hier kan men rustig rondkijken en vragen stellen over de specialiteit van de kunstenaar. Het zijn Jean Kamps in Koewacht, die vooral achter glas schildert, Han Dey in Axel die werkt aan zijn project voor de gemeente Axel, en terrazzo een grove steen, als geprefereerd materiaal bewerkt en Klaas Wingelaar in Axel die bronzen beelden en portretschilderingen maakt. In Axel worden ook drie projecten opgezet. Johan Klein maakt een speciale foto-collage bij het bevrijdingsbeeld, het duo Hans de Ruyter en Stef van Harn dat ook al dergelijke activiteiten ont plooide in Bloemendaal, Amsterdam, Axel en As senede zet iets ludieks op aan de Markt en Ben Huisman werkt aan de Stadhouderskade bij het Kinderdagverblijf de Wip Wap iets uit dat ook interessant is voor kinderen. In garage van De Voorde exposeren twee Zeeuws- Vlaamse kunstenaressen: Kaza Poorter uit Clinge met glas en lichtobjecten en Wilma de Richter uit Ossenisse met acrylschilderingen en etsjes achter glas. Het Streekmuseum draait mee met KM93. De tentoonstellingen van werken van Theo de Coore- meter is deze week al geopend. De Watertoren staat tijdens de manifestatie centraal. Het opval lende gebouw wordt ingenomen door zowel Zeeuwse als Vlaamse kunstenaars die er niet voor schromen ook de omgeving van de toren 'kunstig' aan te kleden. Er is werk te zien van Bert Begijn, A F die figuratieve schilderingen maakte naar aanlei ding van gedichten van André van der Veeke die ook te zien zijn, Ignace Devoldere met abstracte schilderijen in felle kleuren en installaties, schilde rijen van Trees de Brabander en beelden van Luc Inghels, Johan Knockaert en Arthur Vermeulen. In de Roffel, het repetitielokaal van EMM, in Koewacht is werk te zien van Louise Mieras (abstracte olieverfschilderijen), Lode Rijks (natu ralistische olieverfschilderijen), Jenneke Weijland (acryl en pastels), Leontien Tierolff (gouache), Adri Geelhoed (acryl op board) en L. Blaak (acryl op doek). In het Kaaike in Zuiddorpe is het erg druk en is het aanbod heel verschillend. Olieverfwerken van Trees Verwilligen, werken met olieverf die ge maakt zijn door het schildersduo Antoinette en Luciano Querzola Lamark dat ondertekent met Lamark, keramiek van Sia Braakman, tekeningen van Annika Molhoek, acrylschilderingen van Ans en Ton Rijkers die apart werk leveren maar soms ook samen een schilderij afwerken, schilderijen van Renaat Saye die taferelen uit de diepzee vastlegt, figuratieve tekeningen van Ronald Ergo, portretten en landschappen van Eric Roets, surrea listisch werk van Roland Middernacht, figuratieve pastels van Eddy Vereecken en olieverfdoeken stillevens en fruit of groentevoorstellingen van Alma de Mey die de olieverf aanbrengt met haar vingers en daardoor speciale effecten verkrijgt. In de tuin en trainingshal van hondentrainings- school Mieras exposeren drie Vlamingen: Trees de Brabander die een liggend beeld in zand wil maken tijdens de manifestatie, Arthur Vermeulen die beelden maakt en sieraden en Johan Knockaert die sculpturen maakt in marmer, marmokitt en hout. Uit Zeeland zijn er Loes Cozijnsen met abstracte schilderijen en composities met zeilboot in arduin, Ben Huisman met objecten, Rijnhard Schregardus met structuurschilderijen, Hans Bom- melje met acryl en Luc Inghels met installaties in hout en ijzer. De organisatie rekent op mooi weer. De meeste kunstenaars zijn aanwezig en geven uitleg over hun werk. Bij .alle locaties is er voldoende parkeer gelegenheid en de deelnemers aan KM93 worden allen verwacht zondag 12 september om 19.30 uur in Cultureel Centrum de Halle waar een slotmani festatie plaatsvindt. if OUD PAPIER - Leden van de muziekvereniging 'De Schel- dezonen' halen zaterdag 11 september vanaf 9.00 uur oud papier op. Het begint in de Hulsterloostraat. TAFELKEURING - Het rayon Zeeland van de Nederlandse Zebravinkenclub en de Japan se Meeuwenclub houdt zater dag 12 september een tafel keuring in café De Reizende Man te Kloosterzande. Deze tafelkeuring begint om 10.00 uur en zal tot omstreeks 13.00 duren. De keuring staat even eens open voor niet-leden van een speciaal club en er wordt tevens een vogelruil- en ver koopbeurs gehouden. ZATERDAG HENGSTDIJK - 't Jagershuis, 14 uur prijskaar- ting. OSSENISSE Camping 't Mussenist, 19 uur vleesschieting. ST. - JAN STEEN -Café 't Centrum, 14 uur vlees- kaarting. ZANDBERG - Kermis, 15 uur kermisschieting. - Feesttent, 21 uur dansen. ZANDSTRAAT -De Straete, 14 uur fietszoek- tocht. KOEWACHT -Café 't Hoekske, 14.30 uur ker misschieting. ZUIDDORPE -Café 't Gemeentehuis, 14 uur schieting. ZONDAG HENGSTDIJK - De Vogel, 10 uur kaarting. LAMSW AARDE -Café De Lamsoren, 14.30 uur schieting soc. De Vrede. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 14 uur vlees- kaarting. Van onze correspondente Hulst - De Kreatieve Vorming Hulst start weer met een aantal cursussen. De zomervakantie is voorbij en zowel volwassenen als jeugdigen kunnen kiezen uit een heel pakket cursussen om de vrije tijd nuttig te besteden. Dit jaar zijn er eveneens lessen in gemeenschapscentrum Den Dullaert, waar de Kreatieve Vor ming een eigen ruimte bezit en verder in De Warande of de gymzaal aan de Badhuisweg in Sint-Jansteen. Het cursusjaar start maandag 6 september en loopt tot juni 1994. Er zijn langlopende cursussen van 33 of 30 weken. Dit jaar wordt er weer veel aandacht besteed aan het Kinderatelier voor de doelgroepen van 5 tot 7 en 8 tot 12 jaar. In de lessen wordt de jeugd gestimuleerd tot het maken van mooie dingen naar ieders fantasie en vermo gen. Zo worden diverse technie ken aangeleerd: werken met hout, karton en hout, boetseren met klei en papiermaché, teke nen, schilderen, zeefdrukken en collages maken en het leren om gaan met soldeerbout en allerlei grafische technieken. Deze cur sussen zijn op woensdag en vrij dagmiddag. De jeugd kan ook kiezen voor een cursus op vrijdag van teke nen en schilderen alleen. Een dergelijke cursus is er ook voor middelbare scholieren op zater dagmorgen en voor volwassenen op woensdag en donderdag. Zij die niet houden van het plat te vlak en liever ruimtelijk of monumentaal bezig zijn kunnen kiezen uit de lessen houtbewer king, ruimtelijke vormgeving en keramiek/boetseren. Het is ook mogelijk een combinatie te ma ken uit de eerste twee genoemde technieken. De lessen zijn voor gevorderden én mindergevorder- den. Dit jaar wordt weer gestart met een cursus kunstbeschouwing en kunstgeschiedenis op dinsdaga vond door twee docenten van de Jansenius scholengemeenschap in Hulst. De lessen worden af wisselend gegeven en afgesloten met een museumbezoek. Op maandagavond zijn er weer lessen fotografie: een basiscursus met vooral praktische oefenin gen en een vervolgcursus waarin meer ingegaan wordt op tech niek en vormgeving. De afdeling dansvorming biedt de volgende mogelijkheden: kin derballet (algemeen dansvor ming), klassiek ballet, jazzballet en de K.V.Studio dansproduktie. Er wordt gelet op leeftijd en vorderingen. De K.V.Studio is nieuw en gaat 7 december van start. De liefhebbers kunnen kie zen tussen klassiek- en jazzbal let en de dansproduktiegroepen werken naar een voorstelling toe. Om tot deze groep toegela ten te worden is het in verband met de danskwaliteiten nodig de wekelijkse reguliere les ballet te volgen. Het aanvullende uur wordt dan besteed aan het op bouwen van een dansrepertoire. Zo kunnen de dansers deelne men aan optredens en theaterer varing opdoen. Er zijn kortingen van vijftien procent voor mensen die meer dan één cursus volgen en als er meerdere leden uit een gezin deelnemen. Uitkeringsgerechtig den kunnen recht hebben op een korting van veertig procent. Voor inlichtingen en inschrijvin gen kan men terecht bij coördi nator José Heirbaut. Zij is aan wezig op dinsdag tijdens kan tooruren en woensdag tot 12.30 uur in het lokaal in Den Dullae rt. Van onze verslaggever Hulst - De Vereniging Vluch telingenwerk Hulst is op zoek naar tweedehands huisraad ten behoeve van de huisves ting van vluchtelingen. De spulletjes zijn bestemd voor inwoners van het voormalige Joegoslavië die al een tijdje in Hulst als asielzoeker hebben ge woond en nu zijn erkend als vluchteling. Deze mensen krij gen op dit moment woningen toegewezen in Hulst en die moe ten worden ingericht. De vluch telingen hebben geen bezittingen en moeten dus met niets begin nen. De Vereniging vluchtelin genwerk probeert ze te helpen. Vandaar dat men op zoek is naar nog bruikbare tweedehands spullen zoals meubels, gordijnen en andere huisraad. Mensen die thuis nog spullen hebben staan en ze voor dit doel willen afstaan kunnen contact opnemen met de vereniging via de telefoonnum mers 01140-15569 of 11591. Van onze correspondent Kieldrecht - Voor de 28e keer vinden dit weekeinde van vandaag tot en met 6 septem ber de Polderfeesten net over de grens in de Prosperpolder bij Kieldrecht gehouden. Er is voor jong en oud van alles te doen tijdens het driedaagse feest. PROGRAMMA Zaterdag 4 september: 14.00 uur kin deranimatie met onder andere diverse volksspelen en een ballonwedstrijd, 19.30 uur barbeque. Zondag 5 september: 15.00" uur mu ziekfestijn met de koninklijke harmo nie St.-Cecilia uit Kieldrecht en De Scheldezonen uit Nieuw-Namen, 15.00 uur schieting op twee liggende wippen met medewerking van Herleving Kieldrecht. Maandag 6 september: 10.00 uur mis voor de overledenen van de parochie, 11.00 uur groot volksbal non stop met dj Samurai, 15.00 uur schieting in het jeugdcentrum. De feesttent is geplaatst op het binnenplein van het jeugdcen trum. Van onze correspondent Koewacht - De middenstands vereniging WIVEKO uit Koe wacht houdt zondag 12 septem ber de inmiddels traditionele fietstocht waaraan vorig jaar tweehonderd fietsers deelnamen. Men fietst in groepen uit oog punt van veiligheid, terwijl de route is uitgezet in een landelijk gebied. De tocht bedraagt dit jaar een afstand van 35 a 40 kilometer, die loopt door het fraaie natuurgebied van de ge meente Stekene. Het startsein wordt om 14.00 uur gegeven aan 't Pannekoekhuis in 't Zand. Men kan inschrijven vanaf 13.30 uur. De inschrijfkosten bedragen 2,50 per persoon, kinderen tot 12 jaar kunnen gratis deelne men. (ADVERTENTIE) Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! 's-Gravenhotplein 8, Hulst, 01140-15162 FOTO VERSCHOORE

de Stem | 1993 | | pagina 17