DE STEM cheldorado in beter vaarwater Weerman Willy al negen 'verdachte' composthopen in Zeeland aangetroffen Haaietanden zoeken kinderspel? Hennekeij in de bres voor verkeersveiligheid Toorop weekeinden dit najaar in Domburg T-collectie '94 erkrijgbaar bij KLAASSEN )lfslagbad: voor het eerst in driejarig bestaan positief resultaat van twee ton M) Eis jaar cel voor ontucht met meisje van zeven jaar ZLM ziet niets in het plan vernietigen aardappeloogst Morgen wordt het beter Studie structuurverbetering West-Zeeuws-Ylaamse wegen AXEL-01155-61781 POSTBANK AANGEBODEN Jelgische gokbazen •etalen schikking Kermis in Eede Wisselvallig Vorig jaar Weer budgetweek in ziekenhuizen Iting, zodat het ondj limaal is. Maar als i Ide bewoner een lief) lan een groene tuin 1 pen tuin zelfs weersta! _pen en verkoopreJ fken. Want die pot| ter zou immers oj tl geld moeten uitgevj [tuin aan eigen smaakj |sen. staat vast dat Ier verkoopt als de til »i bij staat, overeenkj Igemiddelde smaak. 3 een van de redenen! het winterseizoen tra] een wat zwakker i_ Ide huizenmarkt is dj Tierhalfjaar. Wie veri |nnen heeft en (niet tel lesteert in verfraaiinjT |tuin (een rijkere schal planten en bloemen! urafwisseling in de heeft meer kans heil ^1 te verkopen. Mis] er zelfs iets van de in] Ig terugverdiend kan s j er mede dank zij die 1 nn verschillende koper! zijn en daardoor 1 ^dingen makkelijker i kunnen worden. Zeeland ZATERDAG 4 SEPTEMBER 199B DEEL 1 Inze verslaggever dburg - Het aantal locaties in de pro- Zeeland waar 'verdachte' compostho- angetroffen zijn, is toegenomen tot ne- ip die plaatsen ligt mogelijk chemisch einigd slib. Justitie voert er een onder aar uit. De verdachte locaties kwamen aan het licht na verscherpte surveillance door de politie. Er is afgelopen donderdag onder meer een speciale milieuvlucht uitgevoerd om de plaatsen op te sporen. Aanleiding vormde het nieuws over de mogelijke dumping van vervuild Duits chemisch slib in Noord-Nederland en Flevoland. Extra poli tiecontroles brachten aan het licht dat mogelijk ook in Zeeland sprake was van verontreiniging van gronden met het slib. Eerder deze week zijn al monsters genomen bij een bedrijf in Ovezande en boeren in Zierikzee en Lewedorp. In het eerste geval is mogelijk sprake van de dumping van ziekenhuisafval. Officier van justitie mr. D. Veurink kon gisteren geen nadere mededelingen doen over het onder zoek. „Er zijn uitgebreide monsters genomen en die worden nu onderzocht in het gerechtelijk laboratorium. Voor een eerste analyse is ongeveer een week nodig, zodat we pas eind volgende week de stand van zaken kennen", aldus Veurink. Het onderzoek door justitie richt zich op de herkomst en samenstelling van het slib dat op de negen plaatsen is aangetroffen. Veurink weet niet of zich onder de bewuste locaties ook plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen bevinden. Inder beperkingen riaar gedeeltelijk mee- het partnerinkomen. noodzaak van ver- ossing. mze verslaggever euzen - Het voortbestaan van golfslagbad Scheldo- in Terneuzen lijkt gered. Het golfslagbad komt dit aar voor het eerst in zijn driejarig bestaan uit op een jositief resultaat van twee ton. Dat is te danken aan de structurering van het zwemparadijs, het aantrekken [gespecialiseerd management in de vorm van Euro- ire en de voor Scheldorado uitstekende zomer. len. Ook een van de redenen om aan de rechtbank nog anderhalf jaar uitstel van betaling te vra gen." Het ging Scheldorado de eerste jaren niet voor de wind. Over de jaren 1990/1991 stond het zwemparadijs voor ruim drie ton in de min. In '92 was het nega tieve resultaat teruggebracht tot ruim anderhalve ton. En nu voor het eerst een overschot van twee ton. „Uit deze cijferreeks blijkt een duidelijke verbetering van de resultaten," aldus De Bliek. Volgens de bewindvoerder gaat de Nederlandse Investerings bank, de grootste schuldeiser, akkoord met een nieuwe uitstel van betaling. De Bliek verwacht en hoopt dat door het positieve resultaat belangstellenden op de stoep staan voor overname van het bad. „Kijk, de bank wil er op een gegeven moment vanaf door iemand voor overname te inte resseren. Maar je moet natuur lijk eerst wat kunnen laten zien. Met deze cijfers gaan we de boer op. Volgens De Bliek hebben zich tot nu toe nog geen belangstellen den gemeld voor overname van Scheldorado. ;dvoerder mr. J. de Bliek [cht dat de stijgende lijn rolgend jaar zal voortzet- ian wordt een positief re lt verwacht van vier ton. leze cijfers in de hand De Bliek woensdag aan indissementsrechtbank in Iburg uitstel van betaling ig eens anderhalf jaar. „Ik icht dat de rechtbank het ik honoreert. Want het zou :onde zijn als Scheldorado ip slot gaat. Een enorme kapi- "$vernietiging en een verar- g van de streek." positieve resultaat van twee on is volgens De Bliek nog te reinig om op eigen benen te Vandaar het verzoek om iitstel van betaling. Er zit ook te weinig geld in kas om de fideisers terug te betalen. 1, de bank gaf wat extra om de noodzakelijke schul- en te betalen en er was geld voor verbeteringen aan gebouw. Het positieve resul- iver '93 en het, verwachte ;aat over '94 wordt voor een jebruikt om die bedragen af te lossen. Maar het moet zeker de crediteuren op een in moment terug te beta- :n ideale manier voor heners om aan een Is te komen. Of voor lieners die al een Is hebben om een nog ais te kopen. kunt dus nu bellen voor de folders ook duidelijk wordt welke van de vele tkvormen van de interessant is voor u. Wanneer u meer per informatie wilt, kunt Iw makelaar, met een aar of met een ver werkdagen tot 17.00 i u maakt een afspraak |dviseur op een van de is 73, Klundert lal, wnk (30 m2), moderfj douche toilet, 3 sf| Jur, veel bergruimte, rolli 500.- k.k. 30ED 01682-2211 jijzondere voorwaarde eiste Ificier bovendien toezicht de reclassering en opname in Psvchiatrisch Ziekenhuis nd(PZZ). Jeurtemssen speelden zich op een camping, waar het wuftmet haar ouders verbleef, n de buurt van de woning van 1. In het speeltuintje sprak de meisje aan, om haar an onze correspondente ilburg - Vlak voor de van de meervoudige :amer in Middelburg de Belgische exploitan- van twee, in oktober door 'ie gesloten, gokhuizen ieuws-Vlaanderen zich :en verantwoorden voor ^reding van de wet op de ■Ppelen, gingen beiden in p het schikkingsvoorstel van Ifppenbaar ministerie. 'oor de 40-jarige M.B. exploi- prte van een casino aan de ^^evaart in Kapellebrug, be- "ie dat het betalen van een van 15.000 en voor de Y van P., van het gok- aan de Stationsweg in t> afstand doen van geld en ren, met een geschatte to- '«arde van 10.000, die bij uiva; in oktober door de poli- je jn beslag waren genomen. de casino's werd gelegen- jegeven tot het spelen van iten op het in juni '91 ver- Golden-Tenspel. een grootscheepse inval in de j°.s, op 13 oktober, waarbij fig leden van rijks- en ge- epolitie betrokken waren, tegen 72 arrestanten wie de exploitanten een verbaal opgemaakt. Maar il ks 24 uur later opende Pitzcasino in Kapellebrug °ow de deuren voor het pu- waarna een tweede inval de politie volgde. - iiafBFw -gasasffi - II JL 'an onze correspondente liddelburg - Voor het plegen van ontucht met een zevenjarig neisje (op 26 juni) is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank egen de 65-jarige W.H. uit Westerschouwen een gevangenis- traf geëist van een jaar waarvan de helft voorwaardelijk met le maximum proeftijd van drie jaar. vervolgens van haar slipje te ontdoen, waarna hij het kind tussen de beentjes betastte. Daarna nam hij haar mee naar de kinderboerderij waar hetzelf de nog eens gebeurde. Dat hij het meisje betast had erkende de Schouwenaar, maar dat hij bovendien met een vinger haar lichaam zou zijn binnenge drongen (zoals het kind huilend tegen haar moeder had gezegd) leek de man 'onwaarschijnlijk', „want zo ben ik nu eenmaal niet". Officier van justitie mr. Van Ginkel herinnerde H. eraan dat hij in het verleden al meermalen voor soorgelijke feiten met justi tie in aanraking was gekomen en dat hij zoals gewoonlijk die och tend al 'het een en ander op had', toen hij zijn dagelijkse wandeling naar de camping maakte. Behandeling van het drankprobleem vond de officier dan ook noodzakelijk 'en wel onmiddellijk nadat u uw straf hebt uitgezeten', aldus mr. Van Ginkel. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze correspondent Eede - De KPJ afdeling Eede heeft voor de plaatselijke ker mis, die vrijdag 10, zaterdag 11 en zondag 12 september gehou den wordt, weer een wisselend programma samengesteld. Op vrijdag 10 september is er om 19.00 uur een wedstrijd touw trekken. Zaterdag 11 september is er vanaf 13.30 uur een krul- bolling voor ouderen, een zes kamp voor jeugd van acht tot veertien jaar, spelen voor kinde ren tot acht jaar (alle activiteiten op het voetbalveld). Om 19.30 uur is er een barbecue met me dewerking van radio Internatio naal. Op zondag 12 september wordt er om 14.00 uur een zeskamp gehouden op het veld rond de tent. Vanaf 19.30 uur is er een dansavond. Van onze verslaggever Goes - De Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) ziet niets in het plan van de Nederlandse Akkerbouw Bond (NAV) om via gedeelte lijke vernietiging van de aardappeloogst de prijzen op te krikken. De NAV, pas recent opgericht in Zevenbergen, wil in de grootste produktielanden (Nederland, België, Frankrijk en Duitsland) aardappelen uit de markt halen om ruimte te maken voor een Nederlandse Akkerbouw Bond wil prijs opdrijven betere prijsvorming. De ZLM voelt weliswaar ook voor een vorm van marktregulering, maar niet door middel van vernieti ging. De akkerbouwbond wil dat telers twintig procent van hun areaal niet rooien. Volgens de ZLM is het plan niet uitvoerbaar en hebben ook ande re landbouworganisaties afwij zend gereageerd. Organisato risch is het plan niet te realise ren, aldus de standsorganisaties. Niettemin vindt de ZLM wel dat er maatregelen nodig zijn om de produktie van aardappelen te beperken. „De noodzaak daartoe staat vast." Wel wil de ZLM onderzoeken op welke wijze dat moet gebeuren. Op dit moment is de aardappel- markt overigens minder slecht dan steeds is aangenomen, aldus de ZLM. Weliswaar zijn de proefrooiingen van begin augus tus niet extreem hoog, maar de aardappel-termijnmarkt trekt aan. Begin deze week schommel de de prijs per honderd kilo rond de twaalf gulden. Een belangrijke rol bij toekom stige ontwikkelingen spelen de opbrengsten in de buurlanden. De ZLM vreest dat bij hoge opbrengsten daar veel bedrijven in de regio het niet langer zullen kunnen bolwerken. Gedeputeerde probeert rijksgeld los te krijgen voor verbetering Zeeuws-Vlaanderen Middelburg - De Zeeuwse ge deputeerde J. Hennekeij (Verkeer) heeft de fracties van op één na alle politieke partijen in de Tweede Kamer gemobiliseerd om extra rijks- geld los te krijgen voor de verbetering van de verkeers veiligheid in Zeeuws-Vlaan deren. Daar is, uitgesmeerd over een reeks van jaren, 150 miljoen gulden voor nodig. Gezien de zorgwekkende situatie —dit jaar betreurt het Zeeuws- Vlaamse verkeer alweer zeven tien dodenis de provincie er veel aan gelegen Den Haag warm te maken voor meer geld. Volgens Hennekeij staan de ver- keersspecialisten van de politie ke fracties in het parlement po sitief tegenover de aanwijzing van West-Zeeuws-Vlaanderen als proeftuin voor een nieuw verkeersveiligheidsproject. De gedeputeerde moet alleen de fractie van het SGP nog benade ren. Het demonstratieproject staat bekend onder de naam Duur zaam Veilig. Het behelst de we gen veiliger te maken door het langzaam verkeer zoveel moge lijk te scheiden van het snelver keer: kruisingen moeten niet ge lijkvloers worden uitgevoerd of omgebouwd tot rotondes, er moeten bovendien meer kruis punten komen en sluiproutes dienen uitgebannen te worden. Begin dit jaar schreven het pro vinciebestuur, drie gemeenten en het waterschap Het Vrije van Sluis al een brief aan de regering in een poging miljoenen guldens binnen te krijgen om West- Zeeuws-Vlaanderen verkeersvei liger te maken. Alle provincies lieten in het interprovinciaal overleg eerder dit jaar al weten de aanwijzing van West- Zeeuws-Vlaanderen als proefge bied voor Duurzaam Veilig toe te juichen. Miljoenen De Tweede Kamer behandelt eind september het Meerjaren programma Verkeersveiligheid en neemt dan een besluit of de benodigde extra miljoenen naar Zeeuws-Vlaanderen stromen. „We realiseren ons dat er enorm veel geld mee gemoeid is en we afhankelijk zijn van het rapport dat het ministerie van verkeer nog uit brengt over het project Duurzaam Veilig, maar hebben goede hoop", aldus Hennekeij. We kunnen u in tegenstelling met vorig weekeinde geen leuk najaarsweer beloven. Afgelopen nacht werd het niet meer dan 6 graden en ook vandaag is het fris met maximum-temperaturen van 15 tot 16 graden. Daarbij staat een matige tot vrij krachtige noordelijke wind, die nu en dan buien aanvoert. Dat is alles wat we u op deze eerste zaterdag van september kunnen bieden. Misschien dat nu en dan de zon zich laat zien. Dat is dan meegenomen. Morgen wordt het in ieder geval een stuk beter. Dat is van tijdelijke aard. We beginnen morgenochtend met wat miezerig weer, na opnieuw een frisse nacht. Rond de middag breekt de bewolking en laat de zon zich zien. Het wordt dan wat aangenamer met 20 graden, bij een meer westelijke wind van 3 tot 4 Beaufort. Maandag wordt een uitgelezen dag. Na de ochtendmist is er volop zon. De wind is zuidelijk met een kracht van slechts 2 Beaufort en de temperaturen kunnen oplopen naar 22 graden. Daarna wordt het opnieuw slechter, want de restanten van de wervelstorm 'Emily', die in Amerika voor nogal wat schade en ongemak zorgde, arriveren dinsdag bij Ierland. Die storm is dan afgezwakt tot een depressie, vervolgt haar weg via Frankrijk en brengt bij ons zeer wisselvallig weer. Na woensdag komt er een hogedruk-kern naar onze richting en wordt het weer een stuk aangenamer; De verwachtingen in cijfers: Vandaag zeer wisselvallig. Buien worden afgewisseld met kortstondige opklaringen. De zon kan de noordelijke wind niet overtroeven en daardoor blijft het koel met maximaal 16 graden. Er volgt een koude nacht met 6 tot 7 graden. Zondag beginnen we somber, maar dat wordt snel beter en daardoor beleven we een leuke zondagmiddag. Veel zon en maximum-temperaturen van 20 graden bij een afzwakkende westelijke wind. Maandag is het ronduit prachtig en halen we gemakkelijk de 22 graden. De wind is zuidoostelijk met een kracht van 2 Beaufort. Dinsdag en woensdag is het zeer wisselvallig. De temperaturen blijven echter vrij hoog met een zuidelijke wind en bedragen 22 tot 23 graden. Daarna kunnen we rekenen op redelijke weersomstandigheden. Hoe was het weer vorig jaar op 4 september? Het werd overdag 16,5 graden en 's-nachts 12,3 graden. Het regende 4,9 millimeter en de zon scheen 1 uur en 30 minuten. Dat is vrijwel hetzelfde als vandaag. De extreme temperaturen in deze eeuw op 4 september: In 1962 werd het 30 graden en in de nacht van 3 op 4 september 1923 5,5 graden. De weerspreuken: 'In september warme regen, brengt de boer veel zegen.' 'Mistsluiers in late nacht, geven deze dag de volle pracht'. Zoek geconcentreerd en je vindt ze gegarandeerd, zegt de kenner. Haaietanden. Kinderen zijn er wild op. Maar ook volwassenen zie je vaak op regenachtige dagen geduldig speuren naar de kleine stukjes prehistorie op de Zeeuwsvlaamse stranden, zoals hier bij Cadzand-Bad. Ze vinden is kinderspel, maar ook weer niet. Want je moet er oog voor hebben en de plekjes weten, ook. Zoeken tussen keitjes, schelpjes, stukjes verrot hout. Zoeken met de neus tegen het zand, naar de haaietand. foto wim kooijman Van onze correspondente Domburg - De badplaats Domburg kende een belangrijke schildersschool. Een van de belangrijkste vertegenwoordigers van de Domburgse school is Toorop. In het najaar worden in Domburg twee Toorop weekeinden gehouden. Jan Toorop, die het luminisme in Nederland introduceerde, be zocht vanaf 1898 tot 1923, net als zijn tijdgenoot Mondriaan, Van onze correspondent Goes - De medische staven van de Zeeuwse- en West-Brabantse ziekenhuizen hebben besloten om in de week van 13 tot en met 17 september wederom een bud- get-reductieweek te houden. Daarmee willen ze protesteren tegen de plannen van staatsse cretaris Simons om de specialis tentarieven te verlagen. In die actieweek worden er geen regu liere spreekuren gehouden en worden er geen operaties ver richt. Om er een 'kwaliteitsweek' van te maken zullen vele werk groepen, commissies en de staf overdag vergaderen in plaats van in de avonduren. In oktober, november en decem ber draaien de specialisten één werkdag per week een zondags dienst. iedere zomer Domburg en schil derde daar vele werken. In de Tooropweekeinden van 29 tot 31 oktober en 12 tot 14 november wordt aandacht besteed aan het leven en werk van Jan Toorop. De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon in de School straat 14 in Oostkapelle organi seert de weekeinden en biedt belangstellenden een Tooropar- rangement aan dat bestaat uit twee of meer overnachtingen in een hotel, een lezing in het stu diecentrum op vrijdagavond van 20.00 tot 22.00 uur, een filmver toning van 'Het Zeeuwse Licht' en een cultuurhistorische wan deling onder leiding van de Toorop-deskundige J. van Paas- chen op zaterdag en verder een bezoek aan het Zeeuws Museum, waar een collectie te zien is van Toorop en tijdgenoten, een boek over het leven en werk van Jan Toorop, een set ansichtkaarten en een aantal consumpties. Reserveren voor deze evenemen ten kan via het VW van Dom burg, uiterlijk voor 1 oktober. Als er minder dan vijftien aan meldingen per weekeinde zijn gaat de activiteit niet door. Een stille getuige van het aantal verkeersdoden in West-Zeeuws-Vlaanderen op de weg van Oostburg naar Sint Kruis. foto camile schelstraete Van onze verslaggever IJzendijke - De landinrichtingsdienst en de landbouwuniver siteit Wageningen doen onderzoek naar de verbetering van de wegenstructuur in West-Zeeuws-Vlaanderen. Doel van de studie is oplossingen aan te dragen voor de grote verkeersdruk die met name in de zomermaanden op de West-Zeeuws- Vlaamse wegen rust. De opdracht voor het onderzoek is gisteren door de herinrichtings commissie voor de Kust West-Zeeuws-Vlaanderen verstrekt. De commissie had zijn maandelijkse vergadering in het kantoor van de landinrichtingsdienst in IJzendijke. De verstopping van de wegen met vakantiegangers is in de zomer maanden een groot probleem in het gebied. Duizenden toeristen wurmen zich per auto een weg naar het strand en komen daarbij vaak in conflict met langzaam verkeer als landbouwtractoren, fietsers en bromfietsers. Een mogelijke oplossing voor dat probleem is de aanleg van aparte wegen om de dagrecreanten naar het strand te leiden. Maar ook andere varianten zijn denkbaar, zoals de aanleg van meer fietspaden in het kustgebied. Op al deze alternatieven gaat de landinrichtingsdienst samen met de landbouwuniversiteit studeren. De conclusies en aanbevelingen uit dat rapport moeten nog voor het eind van dit jaar bij de herinrich tingscommissie op tafel liggen.

de Stem | 1993 | | pagina 15