Deur naar meer democratie op een kier in Indonesië Hoeren maken deze buurt de veiligste van Antwerpen fijfjaren-plan voorziet minder militairen, maar ontziet defensie-industrie eltsin neemt groot risico met schorsing van opponent Roetskoj Dit weekend geen trein tussen Dordrecht en Zwijndrecht. )ESTEM BUITENLAND DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 BUITENLAND KORT 'ashington (rtr) - De Ver- ïigde Staten zullen de Bmende jaren scherp ïoeien in de Amerikaanse gfensie, maar de defen- e-industrie daarbij ont- en. De VS zullen een anzienlijke militaire aan- rezigheid in Europa en zië behouden. het vijfjaren-plan dat gisteren erd bekendgemaakt komt de menkaanse visie op de wereld a het einde van de Koude Oor- ig tot uiting. !et plan - ontwikkeld door het entagon en inmiddels goedge- Eurd door president Bill Clin ton snijdt diep in de bouw van ïegtuigen en het aantal militai- 3. Het totale aantal manschap- in gaat terug van 1,7 miljoen lar 1,4 miljoen, maar de VS Hen hun twaalf vliegdeksche- n handhaven om te kunnen grijpen in toekomstige oorlo- n rond de wereld, t voorgestelde FX-gevechts- tegtuig voor de marine gaat .et door en volgend jaar zal de >uw van F16-straaljagers wor- ;n gestaakt. De F18 van de arine wordt gemoderniseerd, e ontwikkeling van de voor dar moeilijke zichtbare F22 tealth'-gevechtsvliegtuig voor luchtmacht gaat door en de 1 en B2 bommenwerpers wor- >n aangepast zodat zij behalve Ernwapens ook 'slimme' bom en en raketten kunnen vervoe- n. et ontwerp voor de Ameri- lanse defensie na de ineenstor- ag van de Sovjetunie gaat uit au handhaving van een brede ilitaire industriële basis in de 3 en moet nog door het Con es worden goedgekeurd. De li- ralen willen dat er dieper in ■fensie wordt gesneden terwijl conservatieven moord en and schreeuwen dat de Ameri- (anse defensie op gevaarlijke ijze wordt ontmanteld, ndanks een forse reductie in ?t aantal militaire bases in de zelf, voorziet het nieuwe lorstel van Clinton in handha- ngvan ongeveer 100.000 man happen en 150 vliegtuigen in iropa en bijna 100.000 militai- in in Azië en het gebied van de ;ille Oceaan, waaronder Zuid- orea en Japan. resident Clinton beloofde dat militaire industriële basis in gen land zou worden be- hermd. Vlak voor het pand waar de prostituees hun open dag houden, is het een drukte van jewelste. FOTO DE STEM DICK DE BOER m VERVOLG VAN VOORPAGINA Sofie heeft op haar strakke truitje een button gespeld met de woorden aan spreekbare prostituée. Maar ze speelt ook voor koffiejuffrouw en trakteert bezoe kers op een tas koffie en een spaatje bruis. Een pelotonnetje nieuwsgierige Antwer penaren wipt met het schaamrood op de kaken over de drempel van Zakstraat 17 en kijkt de ogen uit. Al is er niet veel te zien. Een verschoten bankstel, een bed met een rafelige sprei en een roze tl-buis die voor enige sfeerverlichting moet zor gen. Aan de wand kleven posters met jonge, blote meisjes. Kitscherige prullaria op een kastje moeten een huiselijk sfeer tje scheppen. Van dat huiselijke sfeertje is op dit mo ment geen sprake. Het is in het donkere pandje een komen en gaan van mensen die al dan niet op een gratis kopje koffie met een koekje afkomen. De hoeren vin den het allang best. Zolang de politie op afstand blijft, is er voor hen geen vuiltje aan de lucht. Sofie is geboren en getogen in dit rosse buurtje dat pal achter de Jordaenskaai ligt. Ze werkt er al sinds jaar en dag als prostituée. „Ik ben hier geboren en wil hier sterven. Dit is mijn buurt. Ik ga nooit meer weg." Maar tussen de bouwval in de Zakstraat en Burchtgracht doemt al de eerste nieuwbouw op. Fris beton tussen groeze lig baksteen. Sofie: „Goed, de huurpand- jes waarin we werken zien er vervallen uit. Maar ze horen in dit buurtje. Wij, de andere buurtbewoners en onze klanten voelen er zich thuis. Wij willen dan ook niet wijken voor sociale woningbouw?" Sofie is niet de enige prostituée die zich vastklampt aan haar werkterrein. Haar voornamelijk blanke, wat oudere metge zellen weigeren te vertrekken naar de gedoogzone waar jonge, Afrikaanse vrou wen hun waar aanprijzen. „Als we moeten verkassen, verliezen we onze zelfstandigheid. Hier zijn we vrij, hoeven geen verantwoording af te leggen aan een pooier. Al 150 jaar lopen in dit gebied vrouwen van lichte zeden rond. De buurt is er aan gewend, die heeft geen problemen met ons, maar het stadsbe stuur helaas wel," reageert een collega van Sofie voor nummer 17. Een buurtbewoonster neemt het voor haar op. „Door de hoeren is deze buurt een van de veiligste van Antwerpen. Er is altijd veel politiecontrole, dus bijna geen criminaliteit. Dat gaat allemaal verande ren als de prostituêes hier verdwijnen." Op dat moment rijdt een politiebusje stapvoets door de straat. De vrouwen kijken wantrouwend naar het voertuig. Maar de agenten houden geen halt en vervolgen hun weg. „Als ze maar doorrij den, dan is er niets aan de hand," mom pelt Sofie. Jakarta - In de afgelopen maanden heeft Indonesië zich toleranter getoond ten aanzien van politieke dissidenten. Maar sceptici geloven pas in werkelijke verandering als de regering haar beloften in daden omzet. Vooralsnog blijven de werken van de internationaal vermaarde schrijver Pramoedya Ananta Toer in Indonesië zelfverboden. Joor Yuli Ismartono (ips) 'esident Soeharto zelf heeft wee weken geleden bij de 48ste ''«'jaardag van de Indonesische ^afhankelijkheid een nieuw l'ldperk van openheid beloofd. Meningsverschillen zullen uit eindelijk dienen als een binden de kracht om uit te komen bij een brede consensus die ten goede zal komen aan het belang van eenieder," verklaarde Soe harto toen. Volgens sommige waarnemers heeft de groeiende welvaart in Indonesië de regering meer ver trouwen gegeven. Maar anderen moeten nog zien dat de woorden van Jakarta vertaald worden in concrete actie. „We moeten niet over-optimistisch zijn tot de re gering stappen zet die duiden °P een werkelijke wens tot ver andering," zegt een politiek waarnemer die anoniem wil blijven. Een van de grote testcases voor de regering om te kunnen laten zien dat het haar menens is, is een petitie die onlangs werd overhandigd over het opheffen van het verbod op de werken van de schrijver Pramoedya Ananta Toer. De romans van Pramoedya Toer zijn in twintig talen vertaald. Hij is enkele ma len genomineerd voor de Nobel prijs voor literatuur. Maar de autoriteiten verbieden publikatie van zijn werk in In donesië omdat Pramoedya voor heen lid is geweest van de ver boden Communistische Partij van Indonesië. Pramoedya heeft na de mislukte communistische staatsgreep van 1965 gevangen gezeten op het afgelegen eiland Buru. Na zijn vrijlating in 1979 zette hij zijn schrijven voort. Maar ook zijn nieuwe werk is verboden. In een zeldzame opleving van solidariteit hebben prominente leden van de Indonesische lite raire- en kunstwereld er on langs bij de minister van On derwijs en Cultuur, Wardiman Djojonegoro, op aangedrongen de censuur op Pramoedya's werk op te heffen. „We moeten niet langer bang zijn voor het communisme omdat ik denk dat er geen plaats meer voor is onze maatschappij," zei auteur en columnist Ajip Rosidi. Maar Wardiman gaf geen krimp Pramoedya Ananta Toer: zijn werk blijft in Indonesië verbo den. FOTO PIET DEN BLANKEN en zei dat onbeperkte vrijheid niet bestond. „Vrijheid moet in fases gegeven worden in over eenstemming met de mogelijk heid en verantwoordelijkheid van de samenleving om die vrij heid te gebruiken," aldus de minister. De positieve ontwikkelingen spelen zich meer af op het poli tieke toneel. Soeharto heeft zich bereid getoond om in gesprek te treden met politieke dissiden ten. Zijn ontmoeting met gene raal A.H. Nasution, een oude held uit de onafhankelijkheids oorlog, heeft gespeculeerd over een mogelijke verzoening tussen de regering en een aantal oppo sitiegroepen. Nasution is zelf de leider van Petisi-50, een belangrijke oppo sitiegroep waarin voormalige militaire officieren en rege ringsfunctionarissen verenigd zijn. De generaal heeft de afge lopen tien jaar geen uitreisvi sum kunnen krijgen. Maar vol gens geruchten mag hij binnen kort naar de Verenigde Staten voor een medische behandeling. Ook de mensenrechtenactivist van Nederlandse afkomst Pon- cke Princen kreeg onlangs een uitreisvisum. Vorige week werden zes politie ke gevangenen vrijgelaten, on der wie de moslim-leider A.M. Fatwa. Hij zat sinds 1984 ge vangen wegens zijn felle preken waarin hij de regering aan klaagde. Op de universiteiten debatteren studenten weer over controversiële kwesties. In de jaren zestig en zeventig waren de campussen een broedplaats voor politieke actie. Zelfs discussies over kinderar beid zijn niet langer taboe. Ja karta overweegt een verbod op arbeid voor kinderen onder de zestien jaar en heeft sterke con trole op naleving toegezegd. Maar volgens waarnemers zijn de ontwikkelingen in de media het meest bemoedigend. In de Indonesische pers verschijnen steeds meer commentaren waarin gepleit wordt voor meer democratie. „De situatie vraagt om normalisering, om grotere openheid, om een betere vorm van democratie waarbij ieder een zich vrij voelt te zeggen wat men denkt en voelt," stond on langs in een hoofdartikel in een dagblad te lezen. Het Engelstalige dagblad de 'Jakarta Post', dat zich achter de actie voor publikatie van Pramoedya's werken heeft ge steld, schreef dat het met de val van het communisme tijd is ge worden om het beleid met be trekking tot de vrijheid van creativiteit te herzien. Maar sommige leden van de oppositie blijven argwanend als het gaat om de motieven van de regering om de teugels wat te laten vieren. „Het hangt af van de uitvoering. Laat we eerst maar eens kijken," verklaarde Abdurahman Wahid van het Forum voor Democratie. •.Ffyona Campbell met haar vriend in de Middellandse Zee. FOTO EPA Tanger - Ffyona Campbell, een 26-jarige Engelse die meer dan 16.000 kilometer door Afrika te voet aflegde, is gisteren door een mensenmenigte feestelijk onthaald in <ie Marokkaanse havenstad Tanger. In tweeënhalf jaar tijd liep CatSpbelI van Kaapstad in Zuid-Afrika naar de noordelijke kust vhn het continent. Campbell, die eerder al door de VS en Australië wandelde en nu een tocht door Europa plant, hield er wel een chronische knieblessure aan over. Zo ongeveer alle denkbare ellende viel haar, sinds het vertrek in april 1991, ten deel. Burgeroorlogen, gesloten grenzen, malaria en tyfus. Ze werd geslagen en beroofd, zelfs met stenen bekogeld door wantrouwige dorpsbewoners. Bovendien belandde ze een maal achter de tralies op verdenking van spionage, Het Franse vreemdelingenlegioen bevrijdde de wereldreizigsfêr in 1991 uit de puinhopen van de Zaïrese burgeroorlog. Met een blauw oog, een aandenken aan een mislukte verkrachting in de Marokkaan se hoofdstad Rabat, arriveerde Campbell in Tanger. IAPA: vliegen in China en India onveilig Washington - De Internationale Associatie van Luchtvaartpas sagiers (IAPA) raadt zijn 110.000 leden af te vliegen in China, India, Zuid-Korea en Colombia. De organisatie rekent de KLM tot een van de veiligste maatschappijen. De IAPA zegt dat in- India niet gevlogen moet worden, tenzij Strikt noodzakelijk. Bokassa vrij uit gevangenschap Den Haag - Op de twaalfde ambts-verjaardag van de Ceritraala- frikaanse president André Kolingba is de voormalige keizer Jean-Bedel Bokassa op vrije voeten gesteld. De 72-jarige Bokassa, die in 1981 werd afgezet, naar Frankrijkrijk vluchtte, maar later weer werd uitgeleverd, zat sinds 1986 gevangen in een militair kamp. VS zullen Demjanjuk toelaten Washington - De Amerikaanse regering zal geen beroep aante kenen tegen het besluit van een rechtbank om tje t&rugkeer van John Demjanjuk naar de VS goed te keuren. Daarmee heeft zij de weg vrijgemaakt voor de terugkeer van Demjanjuk, die een maand geleden door een Israëlische rechtbank Werd vrijgespro ken van nazi-misdaden. Vandaag dient in Israël echter nög een beroepszaak tegen Demjanjuk. (ADVERTENTIE) Trein wordt even bus. Het spoortraject tussen Zwijndrecht en Dordrecht wordt ingrijpend verbeterd. Zo wordt bijvoorbeeld de brug over de Oude Maas verhoogd. Daar hebben we in september en oktober een aantal weekends voor nodig. Te beginnen met het weekend van 4 en 5 september a.s. Van zaterdagavond t/m zondagnacht kunnen dan op dit traject geen treinen rijden. In plaats daarvan onderhouden we de dienstre geling met bussen. Een folder met exacte informatie ligt voor u klaar bij het loket. U kunt ook teletekstpagina 754 raadplegen of even bellen met OV-Reisinformatie: 06-9292 (50 et p/m). Onze excuses voor het ongemak. ^v3 n^Mwr-i VS snoeien diep in defensie )0ronze correspondent ,b Vunderink oskou - Het offensief is ■gonnen. President Jeltsin is eer in de aanval. Was het in aart het parlement dat hij non-actief probeerde te ellen, gisteren viel vice-pre- jent Roetskoj die eer ten iel. De president neemt deze >er echter een groot risico. jk vice-premier Sjoemejko erd gisteren geschorst, naar jn zeggen op eigen verzoek, in lot dient hooguit ter onder- reping van Jeltsins objectivi teit of om de oppositie wind uit de zeilen te nemen. Jeltsin vindt Roetskojs schorsing nodig zolang tegen hem een on derzoek loopt wegens corruptie. De reputatie van Rusland zou gevaar lopen. Vorige week gaf de nationalist Skoerlatov, vice-voorzitter van de oppositiepartij Wedergeboor te, volmondig toe dat al die corruptieschandalen alleen maar tot doel hadden Jeltsin en de democraten onderuit te halen. De campagne was mislukt, gaf Skoerlatov toe. Hij legde de schuld daarvan bij het Russische publiek: te apa- tisch. De nationalist kondigde daarom een nieuw plan aan: „Russen hebben altijd het land gehad aan homoseksuelen, dus hebben we besloten de mensen te informeren over de homoseksue le geaardheid van de huidige ministersploeg." De schorsing van Roetskoj zou een strafmaatregel kunnen zijn. Een dag eerder had hij Jeltsins kabinet in de krant Selskaja Ziz- jn nog uitgemaakt voor een stel letje zuiplappen die Rusland naar de bliksem hielpen. Het zou niet de eerste kleinzielige wraakactie van Jeltsin zijn. Ooit pakte hij Gorbatsjov zijn auto en kantoor af. Nog een argument spreekt tegen de ge dachte dat er meer achter zit: Russische politici geven zelden blijk van het vermogen om meer dan één zet vooruit te denken. Toch is een plan niet denkbeel dig. Jeltsin heeft voor dit najaar nieuwe parlementsverkiezingen aangekondigd. Het gevaar be staat dat de Opperste Sovjet hem net als in maart schending van de grondwet in de schoenen zal schuiven. Het parlement zou hem uit functie kunnen zetten en Roetskoj tot president kunnen uitroepen. Om, dat te voorkomen moet Jeltsin zo snel mogelijk van zijn ontrouwe plaatsvervanger af. Of hem dat zal lukken is nog maar zeer de vraag. De oppositie is nu aan zet. De eerste reactie van parlements voorzitter Chasboelatov is veel voorzichtiger dan in maart. Toen stuurde hij regelrecht aan op afzetting van Jeltsin, maar het parlement strafte de eigengerei de voorzitter af door ook over zijn afzetting te stemmen. Net als de president ontsnapte Chas boelatov op het nippertje aan de ondergang. De meest logische tegenzet van de oppositie is nu toch een be sluit van de Opperste Sovjet, het dagelijks parlement, om het uit gebreide parlement bijeen te roepen. Opnieuw zal dan de be schuldiging tegen Jeltsin luiden dat hij de grondwet heeft ge schonden. Opnieuw dreigt dan een afzet tingsprocedure. Het verschil met maart is, dat Jeltsin na de con troversiële roebelsanering in juli opnieuw aan populariteit heeft ingeboet. Statistieken bieden hier geen uitkomst, maar af gaande op hun intuïtie geloven waarnemers in Moskou dat Jelt sin bij een nieuwe stemming in het Volkscongres niet meer aan zijn afzetting ontsnapt. Afrika te voet doorkruist

de Stem | 1993 | | pagina 5