Werklozenproject kan van start Belangstelling voor bluesconcerten groeit ïsen Truck roll Zeeland dit jaar in West-Zeeuws-Ylaanderen PLAATSELIJK Terneuzense commissies welzijn en financiën unaniem akkoord met voorstel 6 Externe deskundigheid nodig bij Steenen Beer' redeputeerd< Symposium over sporti bewegen chronisch zie Brandweer van Westdoq maakt zich op voor Nederlands Kampioensel Comité zoekt gastgezinnei voor vluchtelingenkiii<ler< DE STEM ZEELAND Wethouder Hamelinck in commissie financiën: Ongevallen Sluis en Aardenburg Mysterie rond oprichtingsdatum muziekvereniging Sluiskil opgelost Morgen gaat bij Stichting Blues Promotion nieuwe concertseizoen van start Terneuzén 3 STEM onumentendag ardenburg rkoopexpositie or slachtoffers Filippijnen DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 Van onze correspondent Schoondijke - Truck roll Zeeland is inmiddels aan haar zesde editie toe. De jaarlijkse rit met truckers voor geestelijk en lichamelijk gehandi capten uit Zeeuws-Vlaanderen en het naburige Zelzate wordt dit jaar op zaterdag 11 september met twee honderd truckers verreden door West-Zeeuws-Vlaanderen. „We hebben ook dit jaar weer een overweldigende medewerking van de truckers. Tweehonderd wagens is echt het maximum. We hebben zelfs truckers .af moeten zeggen. De truck roll zit duidelijk in de lift en dat doet het bestuur goed aldus Piet de Maat uit St.Jansteen. Nieuw dit jaar is de deelname van truckers uit Hellevoetsluis. Ook van buiten onze regio is er veel belangstel ling voor de truck roll zoals die hier georganiseerd wordt. Ook het aantal gehandicapten is dit jaar gestegen tot over de tweehonderd. Inmiddels is het bestuur uitgebreid omdat de organisatie navenant steeg. Marina Buys en Els van de Bergh zijn de nieuwe aanwinsten voor het bestuur. Zaterdag 11 september komt de armada samen bij een loods van de agrarische praktijkschool in Schoondijke. Er is voldoende parkeerruimte en facilitei ten. Om de tocht vlekkeloos te laten verlopen zal er gereden worden in drie of vier colonnes. De politie Zeeland heeft alle medewerking toegezegd om de truck roll zonder problemen door dorpen en steden en de autowegen te loodsen. Daarnaast kan men rekenen op de medewerking van vijftig motorrij ders van de motorclubs Zeeuws-Vlaan deren en de Frogs. Ook de scouting helpt een handje mee. De plaatselijke bevolking leeft erg mee. De Beatrixstraat zal feestelijk worden versierd en de plaatselijke muziekvere niging O.K.K verzorgt een optreden. De truck roll wordt om 9.00 uur officieel geopend. Sprekers zijn burgemeester J. Kruize, beschermvrouw J. van Rest en J. Suurmond, statenlid. De eerste colon ne vertrekt om 10.00 uur de tweede een kwartier later. Omstreeks 12.00 uur wordt de eerste colonne terugverwacht. Na de gezamenlijke maaltijd is er een ontspanningsprogramma met onder meer een playback en soundmix wed strijd. Van onze correspondent Terneuzen - De stichting basiseducatie Zeeuws-Vlaan deren gaat vandaag van start met een project intensieve begeleiding langdurig werklozen. Het project is bedoeld voor langdurig werklozen die geselecteerd zijn door de afdeling sociale zaken en het arbeidsbureau. De raadscomissies welzijnszaken en financiën van de gemeente Terneuzen gingen gisteravond unaniem akkoord met het voor stel dat budgettair neutraal wordt uitgevoerd. De kosten zijn namelijk vrijwel geheel gesubsi dieerd door het Europees Sociaal fonds (ESF). R. Arends van D66 was in eerste instantie bang voor overlapping „Als je de stukken leest, denk je werken deze stichtingen niet langst elkaar heen? Wat is de referentie met het Regionaal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ning (RBA)." Volgens wethouder A. Stahl-He- melsoet zijn er goede afspraken gemaakt. „Binnen het werkbe stand zijn er met het RBA af spraken gemaakt. Het RBA ver zorgt curcussen die erop gericht zijn om mensen weer aan het arbeidsproces te laten deelne men. De gemeente heeft een ei gen verantwoordelijkheid om mensen die niet aan deze curcus sen deel kunnen nemen zover te krijgen dat dit wel mogelijk wordt. Daarin ligt nu de taak van het nieuwe project Bemoedigend In Terneuzen gaat het vermoede lijk om een groep van twaalf tot vijftien personen die nog door de sociale dienst aangewezen moe ten worden. De resultaten van het project in Hulst zijn erg bemoedigend. K. van der Hoofd (WD) vermoedt dat de moeilijk heidsgraad in Terneuzen hoger zal liggen dan in Hulst en was dan ook iets minder optimis tisch. Desondanks ging zijn frac tie akkoord met het voorstel. Het project moet gezien worden als een aanvulling op de taak van de sociale dienst en van het arbeidsbureau. De projectleider voor Terneuzen is dit Wim Cla- rijs, probeert door middel van gesprekken, beroepenoriëntatie en sollicitatie-training de werk loze richting de reguliere ar beidsmarkt te begeleiden. Van onze verslaggever Terneuzen - Het stadsvernieuwingsplan Steenen Beer voor een deel van de Terneuzense binnenstad is een, ?eer complexe materie. Om een volwaardige gesprekspartner met projectont wikkelaar Johan Matser Projectontwikkeling te kunnen blij ven zijn is nu eenmaal externe deskundigheid nodig. Wethouder P. Hamelinck rea geerde hiermee gisteravond tij dens de raadscommissie finan ciën op enkele verontruste com missieleden. Die vonden dat de gemeente nu al veel geld kwijt is aan allerlei onderzoeken om het project van de grond te krijgen. Vanaf mei '91 kregen de raadsle den al diverse dure onderzoeks rapporten voor hun neus. Nu wil het college een extra bedrag van zes ton uittrekken voor onder meer de opstelling van een defi nitief stedebouwkundig plan en het inwinnen van juridische on dersteuning van buitenaf om in oktober een samenwerkingsover eenkomst met Matser te presen teren. „Wordt het plan Steenen Beer onderhand geen melkkoe van di verse adviesinstanties?", vroeg F, Hamelink (GPV/RPF zich af. „Wanneer onstaat het moment dat de gemeente op eigen kracht verder kan en is er de overtui ging dat deze kosten door de opbrengsten van het project worden gedekt". De PvdA, het SGP, de VVD en Groen Links dachten er ook zo over. „Waar is de grens en wordt de grond straks door die hoge aanloopkosten straks nog ver koopbaar", aldus SGP'er G. Klaassen. Wethouder Hamelinck was voor wat dat laatste betreft niet onge rust. „De kosten worden door het project opgebracht. De grond wordt bijvoorbeeld op een andere manier verkocht. Tot nu toe werd een vast bedrag per vierkante meter gehanteerd. Nu bepaalt de commerciële waarde van de grond de prijs". Daarbij wordt onder andere gekeken naar de ligging van de grond en het rendement voor de verhuur- Sluis - Bij een botsing tussen twee personenauto's op de krui sing rondweg/Draaibrugseweg was er grote materiële schade De aanrijding ontstond toen toen A.L. uit Maldegem, komende vanaf de Draaibrugseweg, op de kruising geen voorrang verleen de aan een Sluisenaar die over de Rondweg reed. Beide auto's werden weggetakeld. Op de kruising Maagdenburg- Oostburgseweg in Aardenburg verleende J.S. uit Retranche- ment, komende vanaf de Maag- denweg, geen voorrang aan een Bruggenaar die over de Oost- burgseweg reed. der. Hamelinck hoopt en verwacht dat er geen verdere onderzoeken meer komen. „Maar ik kan dat niet met de volste overtuiging zeggen. Het is immers niet niks waarmee we bezig zijn." Van onze correspondent Sluiskil - Muziekvereniging Sluiskil bestaat volgend jaar zestig jaar. Reden voor het bestuur om een feest voor te bereiden. De oprichtingsda tum op het vaandel vermeldt echter als oprichtingsdatum 21 januari 1935. De verwar ring was groot tot een van de muzikanten met de oplossing kwam. Het vaandel van de muziekvere niging Sluiskil dateert uit 1935. Het bestuur werd door Marcel van den Branden die in het bezit is van het vaandel, geattendeerd op de oprichtingsdatum. Moest het zestig jarigjubileum nu in 1995 gevierd worden? „In 1984 hebben we het vijftigjarig jubi leum gevierd. De verwarring was dan ook groot toen we het vaan del nader bekeken. Was het toenmalige bestuur mis geweest of was er een andere reden?", zegt Hannie de Witte, namens het bestuur. Op een van de repe titie-avonden kwam een muzi kant met de oplossing. Het vaandel is destijds overge nomen van de accordeonvereni ging Internos die is opgericht in 1935, maar al snel ter ziele ging. Het vaandel is na de overname gedeeltelijk aangepast. Over de naam Internos is de naam R.K. muziekvereniging Sluiskil heen genaaid. De oprichtingsdatum is echter nooit veranderd. „We kunnen nu in 1994 ons zestigja rig bestaan met een gerust gewe ten vieren", aldus mevrouw de Witte. Marcel van den Branden met het vaandal waarop de 'ver keerde' oprichtingsdatum staat. foto wim kooyman Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Terneuzen - Na een gevecht van zeven jaar verkeert het dagelijks bestuur van de Stichting Blues Promotion in een optimistische bui. Voor hen kan het niet meer kapot. De belangstelling voor de bluesconcerten groeit nog steeds en de stichting heeft door het harde werken een hele goede naam gekregen in het Benelux-circuit. Morgen gaat het nieuwe seizoen van start. „We hebben in het begin moeten vechten om publiek in de zaal te krijgen en het was zeker niet gemakkelijk om artiesten naar Terneuzen te halen. Maar we hebben het nu bereikt, denk ik. Concerten met sfeer zowel in de namiddag als 's avonds en ge weldige kontakten en kwalitatief goede muzikanten. Wat wil je nog meer," valt programmeur Piet van Houcke met de deur in huis. Affiches Voorzitter Henny Borghstijn en penningmeester Hans van As knikken bevestigend. Zij zitten knus in hun 'kantoor', een ruim te in een van de oudste pandjes in Terneuzen in de Vissteeg 2 dat via een steegje vanuit de Noord straat te bereiken is. De muren hangen vol met affi ches en posters van de concerten die de afgelopen zeven jaar plaats vonden. „Allemaal zelf ontworpen en eigenhandig opge plakt, we hebben veel werk ver zet, maar de blues is levendiger dan ooit, ook in Terneuzen," aldus de voorzitter. De stichting heeft maar een doel: goede bluesconcerten presente ren en de bestuursleden lopen zelf heel wat concerten buiten Terneuzen af. De voorzitter beti- Lee Clayton. teld zijn collega's al 'echte freaks', die goed kunnen organi seren en er voor gezorgd hebben dat Zeeuws-Vlaanderen een naam kreeg in het bluescircuit. Medewerkers „We kunnen wel enkele mede werkers gebruiken die eigen ini tiatief kunnen ontplooien en gek zijn op blues. Als er nog van die mensen rondlopen, die kunnen bij ons terecht, melden kan hier in de Vissteeg of bij een con cert," laat Hans van As weten. Hans van As en Piet van Houcke zijn muziekfanatici. Zij pikken tijdens elke vakantie wel enkele bluesconcerten mee. Ze zijn vol lof over de sfeer in Austin, het cultuurmekka van Texas. „Daar zijn elke dag ongeveer dertig concerten. Ik fietste rond en haalde zo net drie uitvoeringen op een avond," vertelt Piet. „Daar waar een piano staat speelt een band," vult Hans aan. Beide mannen hebben een volle baan en steken toch ongeveer 25 uur per week in de Stichting. „Een goede taakverdeling doet wonderen en we hebben de hulp van enkele goede vaste mede werkers voor de techniek, pro motie en aanwezigheid bij con certen." Het seizoen begint vrijdag 3 sep tember met een uitzonderlijk op treden van Big Sugar in het voorprogramma en the Duke Ro- billard Band daarna. „Een klapper, bands uit Canada en de USA. Ik denk niet dat veel organisaties deze knapen op het podium krijgen. Wij zijn hier in geslaagd omdat we samenwer ken met Mojo een Nederlands impresariaat. Hierdoor krijgen we aanbiedingen van bands die we vorig jaar nog niet voor mo gelijk hielden. De kwaliteit is hoog en we hebben onze grenzen wel iets verlegd. Dit levert ook meer interesse op van sponsors." Voorzitter Borghstijn neemt het werven van sponsors voor zijn rekening. Tot nu toe zien heel wat bedrijven brood in de Stich ting Blues Promotion. Voor hun financiële steun krijgen ze ad vertenties op de affiches die in Belgisch en Zeeuws-Vlaanderen verspreid worden. De uitgaven worden voor 30 procent gedekt door subsidies van provincie en gemeente en sponsorgeld en de rest moet op gebracht worden uit de kaart verkoop. „We zijn er tot nu toe nog steeds in geslaagd. Wel worden de bands uit de Benelux wat duur der. We presenteren voor negen tig procent bands uit de USA maar in de voorprogramma's la- Hoek PLATTELANDSVROUWEN - Voor de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen start maandag 13 september het seizoen. In het kerkcentrum te Hoek zal mevrouw De la Ruel- le vanaf 19.45 uur laten zien hoe men met verschillende technieken kaartjes kan ma ken. Ook is er gelegenheid om zelf kaartjes vervaardigen. In de derde week van september start de bakcursus voor begin ners. Inlichtingen kan men in winnen bij mevrouw Verplan- ke in IJzendijke. REUZENBO: bolus van bakker Jan, a: gebakken tijd' in Terneuzen e' S - De re Terneu ;elopen 21 s een pie goed voo vermelding in het befa Guinness Book bf Record tot en met zateraag tentoi steld in de winjelpassag de Bellamystra; STELTKLUUTj- De na besehermingsveleniging Steltkluut houcj zaterd september een excursie de Zeedijk te Tdneuzen. 10.00 tot 12.00 uur ki belangstellenden zich melen bij het staajuis tel neuzen waar ercursiel Bouke Grootjans a®wezi| zijn. Lil Cl I\AI I onze correspondente NICUW oede De reeks zomera_ idconcerten aan zee blijkt in de smaak te vallen bij publiek. De organisatie dan ook de reeks voort ten in dezelfde sfeer. jaar was de zaalbezetting er dan goed. Vijfmaal een rvolle kerk en alleen de laat- Van onze verslaggever Arnemuiden/Terneuzen - Het Nederlands Instituit vooi en Gezondheid houdt vrijdag 24 september in samemvl met de Zeeuwse Sportraad een symposium net al 'Chronisch ziek zijn en toch sportief bewegen'. Di: symj wordt gehouden in De Stenge in Heinkenszand \an 21.00 uur. 'Verantwoord bewegen en spor ten is niet alleen leuk, het is ook gezond. Dat geldt zeker ook voor mensen met een chronische aan doening. Tot die groep behoren onder andere personen met long- aandoeningem, hart- en vaat ziekten, suikerziekte, epilepsie, spierziekten en reuma. Uit onderzoek is gebleken dat weinig beweging een slechte in vloed heeft op chronisch zieken. Regelmatige lichaamsbeweging en sport daarentegen hebben gunstige effecten op lichaam en geest. Het medicijngebruik neemt af, het lichaam krijgt de kans weerstand op te bouwen en de mobiliteit van met name oudere mensen blijft langer ge waarborgd. Dat het mogelijk is als sporter met een chronische ziekte top prestaties te leveren, liet onder meer Bart Veldkamp tijdens de Olympische Winterspelen zien. Als cara-patiënt veroverde hij een gouden medaille', aldus een schrijven van de organisatie. Het programma van dit sympo sium biedt een scala aan activi teiten. Deskundigen (artsen/fy siotherapeuten) zullen via prak tische voordrachten informatie geven over het nut'en 0 risico's van bewegng ei beoefening op een <antal sche aandoeningen Ven er workshops en lemoi van belangrijke orjanisi de gezondheidszorj, het wijs en de sport. In een videozaal wirden beelden vertoond o dit Gedurende de gehie di een informatiemark wai andere patiënten- «1 011 enigingen en het ledri aanwezig zullen zijn Ter ting is er een pajeld waarin vertegenwoi ^erneiQjaej» heidszorg en patiënttnoi pil 1 air 111 1 onze verslaggever denburg - Honderden activiteit zijn. De Zeeiws traard zal de vervolacüi die voortkomen uit Sit sium coördineren en bef Deelname aan het ïyrn kost bij voorinschrijving den (inclusief Op de dag inschrijven gulden. Van onze correspondent Westdorpe - De brandweer van Westdorpe ziet een i dag tegemoet. Het korps neemt zaterdag 4 septembë d< linS®n te bezichtigen in de i -i -1 1 0 lil ilrlz-nrerorl nndor nndnrn in rro de strijd om de nationale titel. Na ruim een half ja, laten de brandweerlieden zich in Heerenveen van m kant laten zien bij het Nederlandse KampioenschapKl Lage druk. ten we Benelux-mensen optre den. In het begin was dat een noodzaak, ze brachten een eigen publiek mee en leverden de ver sterkers voor de hoofdact. Dat is nu verleden tijd, maar ondanks de iets stijgende kosten blijven de kaartjes slechts 17,50 kosten in de voorverkoop en voor de middagconcerten, waar mee we de jeugd willen trekken, een tientje. De concerten zijn steeds in Porgy Bess en daar kunnen tussen de 400 en 500 mensen in," aldus Piet van Houcke. Agenda Hij slaat zijn agenda open en somt een respectabel lijstje op van reeds geboekte optredens: Gary Primich en band geeft een middagconcert op 19 september. Lee Clayton komt zaterdag 9 oktober naar Terneuzen. Hij brengt Amerikaanse country rock. De stichting wil in de toe komst naast de blues ook aan dacht besteden aan country en rockmuziek. De Red Devils, die succes oogst ten tijdens het Pink Pop Festi val, maken een tournee in no vember en starten deze rond gang door West-Europa in Ter neuzen op 14 november. Chubby Carrier speelt Zydeco muziek op 19 november en er zijn verder onderhandelingen met de Joe Lewis Walker band, Tony Dee uit Canada en William Clarke uit USA. Succes De stichting organiseerde een groot festival dit jaar en een tweede editie van het 'Portaal van Vlaanderen Festival' zit er aan te komen. „Het gaat zeker door, maar misschien op een andere locatie, het succes was zo groot dat een prolongatie niet uit kon blijven", besluit de pro grammeur die daarna resoluut de agenda dichtklapt. In april wist de ploeg de eerste plaats te behalen bij het Provin ciale Kampioenschap in Sas van Gent, waardoor zij geplaatst werden voor het Gewestelijk Kampioenschap in Domburg. Op 12 juni kwamen zij ook daar als beste uit de bus, wat de deelna me aan het Nederlandse Kam pioenschap tot gevolg had. De laatste maanden is hard ge- oefend voor deze wedstrijden. Niet alleen de leden van de wed- strijdploeg, maar ook de overige leden van het korps hebben de afgelopen tijd wekelijks veel in spanningen geleverd om in Hee renveen goed voor de dag te komen. Het Westdorpse korps reist morgen dan ook vol goede moed af naar Friesland. Voor hen geldt het motto 'mee doen is belangrijker dan winnen' erg sterk. Het gebeurt immers niet ieder jaar dat men een fina leplaats behaalt. Het Westdorpse korps zal in Heerenveen met de korpsen van Echten, Rolde, Hel- lendoorn, Wieringerwerf, Mar ken, Polsbroek, Eist, Vianen, Philips Maarheeze en Beesel/ Reuver in het strijdperk treden. Alle elf de deelnemende ploegen (bestaande uit zes brandweerlie- verwerken. Over bestaat deze uit het te van een met rook gevii waarin een brand is uij en één of meerdere si! aanwezig zijn. Deze ip Gedeputeerde J. Hennekeij. FOTO archief de stem ties zitting hebben. Het ligt in de bedoelifg 0 toekomst beter in te sjele wensen van sporter! n chronische ziekte. Ihar dit symposium geen) eei numenten in Zeeland stel- zaterdag 11 september deuren op tijdens de en Monumentendag. In st-Zeeuws-Vlaanderen dt een route uitgezet brojdml2s de opengestelde mo- s, kerken en musea met ormatie over de historie 1 elk monument. In ieder nument is zo'n route gratis 'krijgbaar. Open Monumentendag mag vooral in Aardenburg de ;ste jaren in een groeiende angstelling verheugen. Negen lumenten zijn daar open ge- d. zijn verschillende tentoon- kerstad, onder andere in ga-1 e De Paardestal, het gemeen-1 jk archeologisch museum en l torenkamer van de| aipoort. ier het thema 'Aardenburg inl den) krijgen dezelfde Ad le ansichten' wordt een foto-J het al Istrijd gehouden, waarbij oekers een Aardenburgs mo-| nent naar keuze mogen foto- feren. De officiële opening! de Monumentendag in Aar^j burg is door wethouder snel mogelijk en op vei): 1 Helden in de Doopsgezinde| uit de gevarenzone gehi k. den. Vervolgens dient de verantwoorde wijze worden. De ploegen wori een vakkundige jury be^j op hun werkwijze. In veen staat deze jury 01 ding van Algemeen Weds der dhr. J. Huizing en ciaal Wedstrijdleider Fi dhr. T. van de Zee. De w den worden gehouden auspiciën van het Alj Brandweer Wedstrijd Con De burgemeester van i veen, drs. H.B. Reinaers._ afloop van de wedstriji 'n de Pinatubo op de prijzen uitreiken. Uitsral pijnen. pen de Westdorpse fcran lieden ook dit jaar de kan strofee naar Zeeuvs-Vlai te halen, in navdging 1 korps uit Schooneijke, dl jaar Nationaal kanpioen Van onze verslaggever Terneuzen - Veertig vluchtelingenkinderen uit let vooiftter Franciscanen op de Fill Joegoslavië drie weken lang een onvergeteljke va ren hebben zich opnieuw bezorgen in Zeeuws-Vlaanderen. Dat is het steven v van de ontheemden aanjJ onlangs in Terneuzen opgerichte comité 'Vluchtilingen en proberen de mensi ren voormalig Joegoslavië'. Het comité zoekt gasgezini vangen, onder andere do de kinderen tijdens hun verblijf in Terneuzen onderi v°or de kinderen I hl0r,0„ J sren- Voor deze tentoonstj 5 stelt Bodo Sprenger gra zaal in 'De Branding' n ikbaar, terwijl hij op de ac Deelt door het verstreklj 1 'Filippijnse' hapjes en 1 en. De expositie is in de mde periode dagelijks ofl '14.00 tot 21.00 uur. Deor| Ij atie is hoofdzakelijke in 1 van Ria Evers-Gijs uit murg en zuster Giovanni 1 met. het comité Vluchtelingenkindergr vo ivf—.?? nauw in conij Joegoslavië, p/a Koninginnelaan 4 in Terneuzen. lijnen 6 menSen De groep, voornamelijk bestaand uit de verschillerde kei geledingen in Terneuzen, is mede op initiatief val Pax Kinderhulp Nederland enige tijd. geleden begonnen net het ken van plannen om de kinderen een vakantie aan te bitden De bedoeling is de kinderen en hun begeleiders uit de luchte kampen per bus over te laten komen. De kinderln kol gastgezinnen die belangeloos medewerking verlenen. Ón het ningsproces zo gemakkelijk mogelijk te laten verlopen, porde' gezin twee kinderen geplaatst. Gezinnen die bereid zijn kinderen tijdelijk op te ne)ien, contact zoeken onze correspondent Izand - In restaurant 'Dl inding' aan de boulevard Wielingen in Cadzand| 1 wordt van 11 tot en september een verkoop toonstelling gehouden tel ;e van de slachtoffers va| uitbarsting van de Pinatubo is weer in hd uws gekomen omdat en r« te typhoon over de Filippi' raasde en de enorme mod stromen opnieuw in bewd g zette. Zoals bekend, vielf "tgelden al veel slachtoffe de nog steeds vuur en wende vulkaan. Zeer sen waren reeds gevluejj ar hun aantal is nu nog 1 genomen door de vlucht vo modderstromen.

de Stem | 1993 | | pagina 16