amenwerken pastores uit nood UIT? DE STEM Nogmaals de Tweede Wereldoorlog redefeesten Sint Niklaas met veel hete-luchtballons iELEGENHEID Gevarieerde Walhalla-pop in Vogelwaarde POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws UITSLAGEN DAG klapper ZEELAND C2 particulieren earn voor Hulst, Clinge, Graauw, Nieuw-Namen, Sint Jansteen, Heikant en Koewacht 1 =i jij iholengemeenschap ,,'t Rij VIAVO-HAVO-VWO) ouvtrekken voor aulweerkorpsen Geslaagd editie zeeland CDA bezoekt Nieuw-Namen D'N SLUUSWACHTER iber1993 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 '8ri onze correspondente int Niklaas -I Ook dit jaar worden de Wase hoofdstad drie dagen g Vredefeesten gehouden. De [art is op vijjdag 3 september met opstijgen van tientallen hete- [chtballonspp de Grote Markt van int Niklaasom 19.00 uur. Hek om te zoenen I bedankje, jubileum, receptij lorte, verloving, overwinning lamen, Abraham, openbare I maar door, mag best eens lit en wel op de pagina en. Moeilijk is dat niet en dui let te zijn. Prijs per regel of Iresp. 2,40*. één grote regi It a 2,89 resp. 3,04'. I plaatsen van een foto of het een formaat van 35 x 45 i wij 15,96 resp. 16,76" lige tarieven op aanvraag. Bij ante betaling wordt 4,50 I "jierekend. Foto's worden riiettallS "WCCI" 26Z1C11 Bel 076-236442 of geef u. vóór plaatsing af bij één vai in onzeverslaggever sngstdijk - De Canadese gans gisteren cok in recreatiegebied ;el tij Hengstdijk gezien, ingenaar Leon van Esbroeck de grotp van vijftig vogels in gebied zitten. De Canadese ns is eer zeldzaamheid in onze ntreien. De vogel komt oor- ronkelij; uit Noord-Amerika, lar worit in Europa veel ge- uden in vogel- en andere par- Het is een grote, overwe- nd zviart-witte gans met 'arte nee en kop en een witte ilband. pea dagen Reyaaertschool Van onzeverslaggever 1st - Te openbare basisschool de Reynart aan de Sportlaan in hcidt op donderdag 9 en [ijdag 0 september open da- Het komend weekend zal de lucht bo ven het Waasland en Zeeuws-Vlaande ren vaak gevuld zijn met kleurige bal lons, er zijn verschillende wedstrijden op zowel zaterdag 4 als zondag 5 sep tember. Zaterdag stijgen om 7.00 uur al een aantal ballons op. Rond 11.30 uur stij gen vijf ballons op aan een kabel. De jeugd mag dan mee in de mand, deze reis levert geen gevaren op. Om 16.00 uur begint de 47ste Internationale lan dingswedstrijd voor vijf met helium gevulde ballons en om 17.30 uur de 22ste editie van dezelfde discipline voor een dertigtal warme-luchtballons en een vijftal speciale vorm ballons, die strijden om de trofee van het Gemeen tekrediet. Om 22.30 uur volgt een lan- taarnballonballet met verlichte ballons en de dag wordt besloten met een vuurwerk om 23.00 uur. Zondag stijgen de ronde ballen rond 7.00 uur weer op in Sint Niklaas en de deelgemeenten en om 9.00 uur is er een herdenkingsdienst voor de oorlogs slachtoffers en een optocht naar de monumenten. De genodigden worden om 12.30 uur ontvangen op het stadhuis en om 14.30 is er een internationale Taptoe op de Markt met aansluitend een demonstratie valschermspringen. Rond 18.00 uur proberen weer vijf spe ciale ballons een trofee in de wacht te slepen en het feest wordt daarna beslo ten met een massale opstijging van alle beschikbare ballons. oren. Schriftelijke opgaven fluitend geaccepteerd indien es bekend zijn. ook indien uv> laling bijgevoegd is. pn ons het recht voor teksten haf van redenen te weigeren. Itgever klachten bereiken over ken tekst behoudt de uitgever pht voor om de naam van de htgever bekend te geven. p tarieven gelden op zaterdag i/erenigingsnieuws ld op 2 kolom op donderdag MICHEL heel veel succes nieuwe baan. Heel veel liefs X Pascalle .ssen 8.30 en 12.00 uur en isen 3.00 en 15.00 uur kun- in beangstellenden op school In kijlje komen nemen. Beide lagen draait de school geviot op volle toeren door, Hartelijk Gefelicil Kat ezoekers een goed beeld MARIAN krijgerhoe er in de verschillen- xxxJorg x»de ,fePen 8ewerkt ,wordt' -ifoiMtn er vragen zijn, dan zijn JOEPflE Ij de leerkrachten bereid de bezoe- Laene. Eindelijk*5 zc/eel mogelijk van infor- volwassen viva la«t,e 1 vo™, 15 er voor S J Veree een k°P koffie. [ijceiikomst tocttroepen V ft Gr es - n hotel-restaurant Ter- Goes is woensdag 8 btembr een bijeenkomst van I krin; Zeeland/West-Brabant de Bond Oud-stoottroepen. Snvan 14.00 uur. I de genda voor deze bijeen- Bmst saat onder meer de vie- ing va het 50-jarig jubileum E/N/%hi/\|iJ|IC an het'egiment in 1994. Verder bvUNUIVlIb - eerste gra laten .e leden over de vetera- -en lipas n over activiteiten bij de l^vnjdigsfeesten op 18 septem- e richten aan de rector van ter in Endhoven en bij de natio- voor vervanging een A. Petermeijer, Burg. Stule- 4611 EG Bergen op Zoom worden verstrekt door de 11640-42150. lale stottroepenherdenking op !0 oktoer in Beneden-Leeuwen. oize verslaggever :el - De vrijwillige brandweer Ael heeft voor zaterdag 4 iter.ber touwtrekwedstrijden irgniseerd voor brandweer- psn uit Nederland en België. sportieve treffen vindt at: achter de kazerne van de ntweer aan de Nieuwendijk delnemende ploegen worden 11.30 uur bij het wedstrijd en verwacht. Na de voor- liig van de verschillende beginnen de wedstrijden '5.15 uur. Burgemeester W. Craaf reikt om 19.45 uur de ien uit. Meteen daarna barst eestavond los. rerneozen - Aan de Univer- iteit van Utrecht slaagde higelique van der Burght lit Terneuzen voor het doc- praal Algemene Sociale Wetenschappen richting Hassaconmunicatie en PR. 376-236911 ERS M/V RANT NERGENS. Het monument in Retranchement. Het paneel met verklarende tekst staat verborgen achter de bailey-brug. foto wim kooyman IN DEZE rubriek proberen we de kerk wat in het midden te houden wat betreft de monu menten in Oost- en die in West- Zeeuws-Vlaanderen. In het westen worden we echter in een bepaalde richting gedreven door de keuze van ons eerste onderwerp: het monument bij Paulinahaven. Nauw daarmee verbonden zijn de stenen van de Canadese be vrijdingsroute en vanzelf ko men we dan aan het monument van vandaag: de sergeant Hick- manbrug bij Retranchement. Die ligt in de weg Retranche- ment-De Vrede (B) over Het Uitwateringskanaal. Bij elkaar staan er vier onder delen die samen het monument vormen: een steen met de naam van de brug, een stuk bailey brug, een paneel met verkla rende tekst en een van de acht- Door George Sponselee tien stenen die de Canadese bevrijdingsroute markeren, in dit geval steen nummer 13. Het paneel vertelt ons alles over het waarom van dit monu ment: - TER NAGEDACHTENIS 2e Wereldoorlog 1940-45 Na het Westerschelde-offensief rukten Canadese militairen op - onder een verbitterde strijd in de Zeeuws-Vlaamse polders en langs de dijken - in de richting van het Belgische Knokke-Heist. Eind oktober bereikte The Royal Canadian Engineers Regiment, onder leiding van sergeant J.L. Hickman, het af wateringskanaal bij Retranche ment. Tijdens het monteren van de destijds befaamde bailey bruggen over het kanaal raakte sergeant Hickman op 31 okto ber 1944 dodelijk gewond. Ter herinnering aan hem en zijn mede-kameraden draagt de huidige brug sedert 30 oktober 1986 zijn naam. Het eenvoudige monument werd geadopteerd door de kinderen van de plaat selijke Oranje-Nassauschool. Deze brug vormde een cruciaal punt in de opmars van de Ca nadezen en ze gaf uiteindelijk de doorslag bij de aanval op het laatste Duitse bolwerk bij Knokke. Generaal Eberding ca pituleerde op 1 november 1944 te Knokke. Behalve sergeant John L. Hickman sneuvelden er voor de bevrijding van West- Zeeuws-Vlaanderen en het aangrenzende stukje Vlaande ren meer dan 800 geallieerden, het merendeel Canadezen; over de 1000 Duitsers en bijna 600 burgers vonden eveneens de dood. De materiële schade was immens. htoren neuzen, hulst en Goes, fessen entelefoonnummers |pagina A. eningstijfen: p-12.30/3.30-17.00 uur. 'actie leuzen: Bein van der Helm üer Ogge (editie-chef), IBnh van Cooten, Frank Deij, on Koomei (sport), pold de fuijsseleijr. oos: Cee: Maas, fcvincie edacteur). jjls: Eugne Verstraeten >lv editiehef) foertenle-exploitatie ^ecteu Zeeland: "enu, 8.93 re tel. 0-3293459940. Van onze correspondent Vogelwaarde - Het al jaren bij de jeugd populaire Wal halla-popfestival in Vogel waarde is dit jaar over twee dagen gespreid. Doordat vo rig jaar voor de eerste keer naar de vrijdagavond was uitgeweken en deze keuze mede door het geweldige op treden van de Tröckener Kecks een succes werd, was er minder ruimte voor bands. Om toch een aantal regionale bands de kans te geven op een groot podium voor veel publiek op te treden, is nu naast de vrijdagavond ook de zondagmid dag aan het programma toege voegd. Op vrijdag 10 september wordt de spits om 18.45 uur afgebeten door de Axelse forma tie Diction. Om 19.55 uur begint het optreden van To the Point. Deze band stond in juli van dit jaar nog in de finale van de Coca Cola-wedstrijd voor schoolbands in de Jaarbeurs in Utrecht. Be halve veel covers spelen ze te genwoordig ook een aantal eigen nummers. De symfonische rockstijl overheerst in de num- Pater Moeskroen neemt deel aan het Walhalla-popfestival. mers. Om 21.20 uur is het de beurt aan de Ramona's, opgericht in 1987 en bestaan uit 4 dames. Hun muziek is te omschrijven als een combinatie van punk/rock en trash/pop met een rechtdoorzee- beat, rauwe gitaren en wisselen de leadzang. Met het vinden van een afslui tende band heeft de organisatie veel moeite gehad. Na goede af spraken met The Scene en Claw Boys Claw bleken deze om uit eenlopende redenen niet in staat in Vogelwaarde te verschijnen. Het nu gecontracteerde Pater Moeskroen zal er echter voor zorgen dat al deze misère snel vergeten zal zijn. Op zondag 12 september begint de eerste band, Dyspepsia, om 13.00 uur. Deze uit Terneuzen afkomstige band is opgericht be gin 1992. In de beginperiode werden vooral covers uit de ja ren 60 gespeeld, maar er worden steeds meer eigen nummers aan het repertoire toegevoegd. Covers worden in de stijl van Dyspepsia uitgevoerd en dat wil zeggen in stevige rock. Maar ook gevoelige ballads worden niet geschuwd. Om 14.05 uur is het de beurt aan Joyce of Gap. Op de muziek van deze band kan worden gepogood en gedived. De voorlaatste band, Moksja, treedt op om 15.10 uur. Als afsluiter is gekozen voor de ervaren Zeeuws-Vlaamse speedmetal- band Paralysis. Deze populaire band heeft reeds 4 keer eerder opgetreden in Vo gelwaarde en heeft nog steeds een grote schare fans. De cd 'Arctic sheep' was twee keer cd van de week in Vara's Vuurwerk op Radio 3 en leverde overweldi gende reacties. Het optreden van Paralysis begint om 16.30 uur en duurt tot ongeveer 18.30 uur. Van onze correspondente Hulst - De roomskatholieke parochies in de kring Oost Zeeuws-Vlaanderen Zuid gaan met ingang van 1 janua ri nauw samenwerken. Aan leiding is de sterke terugloop van het aantal beschikbare priesters voor het parochiale werk. Dat is gedeeltelijk op' te vangen door het inschake len van pastoraal werkers, maar niet elke parochie be schikt meer over een 'herder'. Deze kring, 'De Zuidrand', be schikt op 1 januari 1994 nog over vijf pastores die zeven pa rochies moeten bedienen. Pastor J. Claessens van Sint Jansteen gaat dan met emiraat en dat betekent dat overblijven: L. Ver ver, J. van der Heyden, A. Ruy- loft (priesters) en B. Thönissen en M. Smits (pastoraal werkers). Zij vormen samen een team voor de parochies Hulst, Clinge, Graauw, Nieuw-Namen, Sint Jansteen, Heikant en Koewacht. Zij zullen om beurt bepaalde werkzaamheden op zich nemen. Dit geldt zowel voor de misvie ringen, uitvaarten, huwelijken en andere kerkelijke vieringen zoals eerste communie, vormsel, en doopsel. De vijf pastores hebben de afge lopen maanden een plan opge steld dat 12 oktober wordt voor gelegd aan de gezamenlijke kerkbesturen. Deze spreken zich dan uit over het plan en keuren het eventueel goed. Het werk plan met een visie over het pas torale werk in de nabije toe komst geldt voor één jaar. Daar na volgt een evaluatie, In het plan wordt voorgesteld om bij voorbeeld een doopplechtigheid te houden voor meerdere kinde ren en ook een gemeenschappe lijke huwelijksvoorbereiding en gezamenlijke opzet van cateche se en diakonie. De vijf pastores hebben besloten tot een loyale samenwerking en willen zeker niet één grote paro chie maken. Zij staan als team ter beschikking van de zeven parochies zodat de voortgang van de verkondiging, diakonie en lithurgie is verzekerd. Zij ho pen dat de besturen, raden en werkgroepen hun plan zullen ondersteunen en volgen. Het team is zich goed bewust van de hulp van verschillende vrijwilli gers die een aantal taken over nemen. Een volgens de pastores onontbeerlijke hulp, Zeeuws-Vlaanderen is ingedeeld in drie kerkregio's: Oost-, West Zeeuws-Vlaanderen en de Ka naalzone. Oost en Kanaalzone zijn verdeeld in twee kringen: Oost kring Noord en Oost de Zuidrand en Groot Terneuzen en Sas van Gent/Philippine. Oost Noord beschikt slechts over twee priesters. Per 1 november komt echter hulp. Kees van Geloof, de pastoraal werker uit Hulst die in 1990 vertrok naar Zundert komt terug en is honderd procent in zetbaar voor deze kring. De kring Oost Zuidrand probeert op kort termijn nog een extra pas toraal werker toe te voegen aan het team. In de Kanaalzone beschikt men over drie priesters en een pasto raal werker en er komt binnen kort een pastoraal werker bij. In West Zeeuws-Vlaanderen zijn er nog vijf priesters en werkt in Aardenburg pastoraal werker H. de Vrieze. Van onze verslaggever Nieuw-Namen - In het kader van de toernee lang de Hulster kernen brengt de Hulster CDA- fractie maandag 6 september een bezoek aan Nieuw-Namen. Via discussie willen de christen democraten de wensen peilen van de inwoners en hen betrek ken bij de gemeentelijke besluit vorming. Met name is het CDA benieuwd naar de effecten van het dorpsplan voor Nieuw-Na men. Aan de orde komen woning bouw, openbaar vervoer en ver keersveiligheid, milieu, gezond heidszorg en maatschappelijke dienstverlening, sport en recrea tieve voorzieningen. De bijeen komst is van 20.00 tot 22.00 uur in het gemeenschapscentrum De Kauter en iedere belangstellende is welkom. Denkt u dat de KNO-arts bereid is om voor gooche laar te spelen?", vroeg de ern stig uitziende man in de wachtkamer van hel zieken huis. „Geen idee!" zei ik. „maar waarom zou hij dat moeten doen? Specialisten hebben wel wat anders aan hun hoofd, hun declaraties bij voorbeeld." De man keek bedrukt. „Dan ben ik bang dat ik mijn doch tertje niet door die man kan laten behandelen. Haar ton- sillen moeten geknipt, maar dat zal dan niet doorgaan." Mijn gezicht was één groot vraagteken. De man verklaar de: „U moet weten, dat mijn vrouw en ik onze kleine Mar jolein - ze is bijna zeven - strikt volgens de nieuwe pe dagogische inzichten opvoe den." „Wat houdt dat in?", vroeg ik. „Wel, dat je de fantasie van een kind in de opvoeding be trekt. Zo hebben wij momen teel het probleem dat Marjo lein weigert om de druppels in te nemen, die ze van onze homeopaat, dokter Voorhoe ve, heeft gekregen. Ze heeft een hekel aan bittere drank jes. Maar ze heeft een nog grotere hekel - zeg maar ge rust: angst - voor het zieken huis. „Wat doen mijn vrouw en ik nu om Marjolein toch die druppels te laten innemen?" „Geen flauw iedee," zei ik naar waarheid. „Wij voeren een showtje op. Als het tijd voor de druppel tjes wordt ga ik stilletjes ach terom het huis uit en bel dan aan de voordeur. Als mijn vrouw open heeft gedaan roept ze verrast: „Wat een toeval! Daar is dokter Voor hoeve! U komt zeker kijken of Marjolein haar druppeltjes wel ingenomen heeft? Nou, dokter, ze lust ze niet." Met een slimme glimlach ver volgde de man: „En dan kom ik in mijn rol van huisarts aan bod. Met een verdraaide stem. en flink luid. zeg ik: „Zo! Wil Marjolein die drup peltjes niet? Nou. dan zal ik maar gauw het ziekenhuis waarschuwen, zodat ze dr^r haar druppeltjes kan komen innemen!" Dat werkt perfect, meneer! Meestal heeft Marjolein de door Tom Koopman druppels al op het lepeltje met klaverhoning in de hand als mijn vrouw de kamer bin nenkomt. Als ik even later, zogenaamd uit het schuurtje, weer in de kamer arriveer, is het leed al geleden!" Pedagogie in de behandelkamer Mijn gezicht moet op 'zorge lijk' hebben gestaan, want de man vervolgde: „Marjolein vindt dat niks erg. hoor. Ze maakt er gewoon een spelle tje van. ze vindt het zoiets als Sinterklaasje spelen. Maar nu wordt het even lastig, want het kind moet. vanwege die gezwollen tonsillen, echt het ziekenhuis in. Morgen moet ze bij de KNO-arts wezen. Om nou een hysterische scène in de behandelkamer te ver mijden wilde ik de KNO-arts vragen of hij niet even voor goochelaar zou willen spelen, die sim sala bim! in Marjoleins keeltje moet kij ken of daar misschien zijn verdwenen teddybeer zit. Mijn vrouw en ik kwamen op dat idee, omdat we hebben gehoord dat ze narcose bij kinderen uitvoeren met be hulp van een knuffel, die ether uitblaast. Wij kunnen die teddybeer zogenaamd door de KNO-arts uit Marjo leins keeltje toveren. Een kind gelooft graag in dit soort dingen, weet u, vooral Marjo lein!" „De heer Weemans!" klonk het uit de intercom. De peda goog naast mij stond op en snelde naar de deur. Binnen vijf minuten was hij terug. Hij schudde treurig het hoofd. „De KNO-arts speelt het spel niet mee." sprak hij. „Heeft nog nooit van moderne peda gogie gehoord, vrees ik. En bovendien weet hij nog niet hoe hard Marjolein krijsen kan als ze bang is. „Dat wordt lachen, mor gen....!" Vernielingen Oostburg - Een auto van een inwoner uit Oostburg die ge parkeerd stond in de Paules Potterstraat is beschadigd. De buitenspiegel en de antenne werden vernield. Kentekenplaten gestolen Oostburg - Van een Belgisch auto werden gisteren de ken tekenplaten ontvreemd. De auto stond geparkeerd op de Grote Maagdenstraat te Sluis. Het ontvreemde kenteken nummer is DRU-231. Brand Wolphaartsdijk - Een korte, felle brand heeft gisteren de kap van de molen aan de Mo lendijk in Wolphaartsdijk in de as gelegd. De brand is ver moedelijk ontstaan door kort sluiting in een elektrisch aan gedreven transportmechanis me. Hoe groot de schade is is volgens de politie nauwelijks te schatten. Vrachtwagen weg Kamperland - In de nacht van dinsdag op woensdag is bij de haven in Kamperland een vrachtwagencombinatie met aluminiumschroot gestolen. De diefstal werd gisterochtend rond half zeven ontdekt. De vrachtwagen met aanhanger werd later op de dag onbe heerd aan een openbare weg in Hilvarenbeek aangetroffen. Van zowel de containers als het aluminiumschroot, met een waarde van 24.000 gulden, ontbreekt nog elk spoor. Axel JEUGDHENGELEN - De hengelsportvereniging Geduld Overwint Alles uit Axel heild een hengelwedstrijd voor de eigen jeugdleden. Er werd ge vist aan de Kleine Kreek en er namen 32 jeugdigen deel. Uit slag 8 tot en met 11 jaar: 1. Niels van Bambost 440 gram, 2. Johan Oppeneer 370, 3. Renate de Waal 240, 4. Björn Oosting 200, 5. Eimert Jan Goossens 200 gram. 12 tot en met 15 jaar: 1. Pascal de Mul 350 gram, 2. Björn Vonck 340, 3. Yuri Seymortier 280, 4. Le sley Broekaart 240, 5. Marco Pijpelink 230 gram. Axel KIJKDAG - De politie houdt zaterdag 4 september van 10.00 tot 15.00 uur een kijk dag van gestolen fietsen. Men sen die een fiets missen moe-, ten een bewijs' van aangifte meebrengen. SCHIETINGEN St.-Jansteen - Wilhelminaschie- ting met deelname van 75 per sonen. Aan de middagschieting, ter gelegenheid van behaald ko ningschap van de Nederlandse Bond door G. Merckx, namen 81 personen deel. Wip 1: Eerste hoge vogel: H. de Waele, tweede hoge vogel P. Martens, derde hoge vogel P. Steijaert, eerste zij vogel: J. Verberckmoes, twee de zijvogel: G. Merckx, derde zijvogel: P. Warrens, vierde zij vogel: P. Malledrie. Wip 2: Eer- ste hoge vogel: P. van Laere, tweede hoge vogel: E. Vergou wen, derde hoge vogel: P. Broeckaert, eerste zij vogel: P. Stevens, tweede zijvogel: J. de Backer, derde zijvogel: R. Raes, vierde zij vogel: J. Waterschoot. Aardenburg - Sint-Sebastiaan, prijsschieting met deelname van 23 personen. Eerste hoge vogel: J. van de Wijnckel, tweede hoge vogel: F. van Ecke, derde hoge vogel en eerste zijvogel: P. van Vooren. tweede zijvogel: M. Minnaert, derde zijvogel: F. Thilleman, vierde zijvogel: A. Laureijns. Prijzen: 1. M. Ver- ploeg, 2. F. Veldkamp, 3. H. Menue. KOERSBAL Sas van Gent - Zaal De Rose- laer, Bond voor Ouderen, veer tien personen. 1. J. van de Win kel/A. de Buck, 2. A. Vervaet/M. de Pan, 3. A. Vale/M. Wegman. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, Bond voor Ouderen, tien perso nen: 1. A. Rottier/A. Mannaert, 2. J. Schenkels/J. de Waal-Ha melink, 3. M. Rademakers-War- rens/R. van Landegem. DONDERDAG KLOOSTERZANDE -Cal'é De Kombuis, 19.30 uur vleesprijskaarting. KOEWACHT -Café 't Ilockske, 13.30 uur be- jaardenschieting. LAMSWAARDE -Café De Lamsoren, 13.30 uur bejaardenschieting. GRAAUW -Gemeenschapshuis, 13.45 uur kaarting. CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur gezel schapsspelen ANBO. HENGSTDIJK - 't Jagershuis, 14 uur kaarting.

de Stem | 1993 | | pagina 15