DE STEM Duinonderhoud ook taak Rijk' IER. DSM geeft uitleg over kalkmeststof Heroïnevangst grootste ooit in Terneuzen gedaan eland Cultiiurmaand eeft eerste lustrum Zuiveringsslib op Zeeuwse en Brabantse akker is gewoon inisterie garandeert alleen kustlijn, maar wijst basisduinvoetlijn van de hand ET MET LOPEN OF f, WAT MINDER GAAT1" Kamerleden willen steun EG voor provincie Zeeland Vlissingers aangepakt met valse Belgische biljetten Oogstdaiikfeest Omroep Zeeland krijgt nieuw actualiteitenblok 1.49 ra KLEINTJE in DE STEM 5.95 2.68 n, 16.99 wl.29 1.19 8.95 1.99 2.99 1.25 )oormachine kiezen .CHT Zuiveringsinstallatie Dow start begin '95 oppenbeurs in 'Uidlaiidtheater Liefkenslioek trekt profijt van Eurosail 5 f1993 Zeeland u een dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke P omdat negen van de tien Stem-lezers en -lezeresssen in week uit In onze ..Kleintjes"-kolommen kijkt of er Iets hun gading bl) staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 DEEL 1 ■1 ep t.w.v. f 3.99 mg leuzen - De politie heeft de vangst van zeven kilo »ne een forse tik uitge- d aan de heroïnehandel Zeeuws-Vlaanderen. Dat dateert een tevreden poli- roordvoerder Muller. is de grootste partij Idrugs die ooit in iws-Vlaanderen in beslag inomen. De heroïne, met een straatwaar de van een kleine miljoen gul den, werd afgelopen dinsdaga vond door de politie gevonden bij een inval in een woning aan de Tuinstraat. Hierbij werden vier mannen aangehouden. De vangst was geen actie van het speciale drugbestrijdingsteam Double Shot, maar kwam voort uit een op zichzelf staand onder zoek. De speurtocht naar drugs in de Scheldestad is een van de speerpunten van de Terneuzense politie. De vangst van zeven kilo heroïne is vele malen groter dan andere vangsten in de afgelopen jaren. In december '89 bleek een verdachte bij zijn aanhouding in bezit te zijn van twintig pakjes cocaïne. In oktober '91 legde de politie in Terneuzen beslag op ruim een halve kilo heroïne. Dat werd toen als een grote drugvangst gezien. In dezelfde maand nam de douane tijdens een controle actie aan de grens met België kleine hoeveelheden drugs in be slag waaronder cocaïne en LSD. In het laatste weekeinde van. november '91 hield de politie twee Amsterdammers aan die wat cocaïne bij zich hadden en een Belg die wat heroïne en cocaïne bij zich had. Bij een huiszoeking in zes pan den in Terneuzen in maart '92 nam de politie softdrugs en een kleine hoeveelheid harddrugs in beslag. En afgelopen dinsdaga vond dus de zeven kilo heroïne. -L3ST t en klaar, "Victoria", s, deling: stuk 3.95 s uit. informatie. Deze maand o.a.-. pagina's actueel boodschap- bijlage van 8 pagina's over s 06-0305. ntie kunt u in alle AH winkels aar kleine cijfertjes bij staan, .open in AH winkels waar één staat. Reclameprijzen gelden .s..* Zolang de voorraad strekt onze verslaggever rdenburg - Het Rijk moet ervoor zorgen dat ook het (er gelegen deel van het strand op peil blijft. Gedepu- rde J. Hennekeij pleitte gisteren om naast de zogehe- basiskustlijn een basisduinvoetlijn in te voeren voor etsbare kustvakken. Het ministerie van verkeer en terstaat heeft het idee al van de hand gewezen. Rijk garandeert de kustlijn de Nederlandse kust. ■bij wordt uitgegaan van de tie van 1990. Als als gevolg storm en ontij delen van de cust worden weggeslagen, :door bij eb een groter deel idér water blijft staan, zorgt Rijk door middel van het uiten van zand ervoor dat ijn wordt hersteld. lovenswaardig streven, volgens de provincie Zee- dient er meer te gebeuren, de hoogte van de duinvoet in de gaten gehouden wor- en gehandhaafd. Hennekeij t over een basisduinvoetlijn. ra een inbreuk op de basis- voetlijn wordt geconsta- is ingrijpen noodzakelijk, iudt dan eerder de zaak op peil en je voorkomt op termijn aanzienlijk grotere schade," al dus Hennekeij. Bovendien bevordert deze werk wijze het beleid, dat de belangen van de kustverdediging en re creatief medegebruik wil inte greren. „Want welke zin heeft het om aan landkant recreanten naar de kust te voeren, als bo venop het duin blijkt dat men niet op het strand kan komen doordat de duinovergang aan de strandkant min of meer in de lucht hangt als gevolg van afkal vende ondergrond? Of, wanneer aan de overgang niets mankeert, maar het strand op zich niet meer voldoende recreatieve aan trekkingskracht heeft?," zo vroeg de Zeeuwse gedeputeerde zich af. nza correspondente [delburg - De Zeeland Cultuurmaand beleeft dit najaar eerste lustrum. Na vier jaar inspelen, maakt de provincie op voor een feestelijke viering. Het breed opgezette amma bevat veel muzikale accenten. (KER: EEN PRIMA ZAAK Zeeland Cultuurmaand it samen met het Festival eeuws-Vlaanderen, dat ook [de vijfde editie toe is, geo- op 5 september in Aarden door de voorzitter van de voor de Kunst, mr. J. de De officiële opening is 18 45 uur in de r.-k.-kerk in Weststraat. eeland Cultuurmaand be- jt uit een aantal evenementen :n centraal thema kiezen, koos het Festival van iws-Vlaanderen voor de the- Mexico, literatuur en poë- Tijdens het filmfestival in ".elburg staat film en litera te centraal. Er wordt een mix nieuwe films en avant-pre- ères vertoond. Het Kamermu- pestival continueert de suc- 'lle formule: intieme kwali- Iconcerten, uitgevoerd in ihtige, sfeervolle oude ge en. Dit jaar niet alleen op luwen Duiveland, maar ook "holen, Zuid Beveland en heren. Jazz festival van Domburg igt grote namen op het po en is een must voor de treaks. Het Flup Ju Be- een collectief van beelden- instenaars en musici, viert jubileum met een groots tement. Het omvat tentoon- ingen, concerten en perfor- pes. Waterlandkerkje veran- I op een dag in een groot im voor muziek en theater de activiteit: 'Waterland...Cul- ~and'. zijn er nog een aantal spe- activiteiten zoals het optre- lin Goes van dertig koren en ■mbles die non stop koormu ziek presenteren, eeiv Razzma tazz oftewel tweedaags interna tionaal folkfestival in Oost-Sou burg en verschillende interes sante tentoonstellingen zoals 'Kijk op Dorpen', een overzicht van 25 jaar grafiek van Iris de Leeuw die het affiche van Zee land Cultuurmaand ontwierp. Ook is er een bijzondere 'Foto/ strip/portret' expositie. De Stichting Educatief Toerisme biedt alle gelegenheid om de fascinerende wisselwerking tus sen landschap, cultuur en ge schiedenis te verkennen en in 't Beest in Goes vindt een theater spektakel plaats. De hele maand door zijn er ook leuke activitei ten voor de jeugd. Dit jaar worden talloze arrange mentsmogelijkheden aangebo den, een lokkertje voor de toeris ten om een verblijf te koppelen aan cultuur. Er worden ook cul- tuurmaand-dinercheques gele verd waarmee men tegen gere duceerd tarief kan tafelen. De Zeeland Cultuurmaand loopt van 15 september tot 17 oktober. Van onze verslaggever Terneuzen - De nieuwe zui veringsinstallatie van Dow Benelux in Terneuzen is be gin 1995 operationeel. Com missaris van de Koningin W. van Gelder sloeg gisteren de eerste paal van de installatie voor biologische afvalwater zuivering. Met het project is een investe ring gemoeid van ongeveer 75 miljoen gulden. Dow Terneuzen begon in 1972 met een uitgebreid programma voor het terugdringen van afval waterlozingen. De waterveront reiniging van Dow in Terneuzen is door deze inspanningen de afgelopen twintig jaar met 96 procent gedaald. Omdat het eind van de mogelijkheden van deze zogenaamde bronbestrijding was bereikt, besloot Dow tot de bouw van een biologische instal latie voor afvalwaterzuivering. Deze centrale zuiveringsinstalla tie kan de resterende uitstoot van de 29 fabrieken met nog eens zeventig procent verminde ren. Om het afvalwater zo effectief mogelijk te zuiveren wordt ge bruik gemaakt van een carrou sel-reactor. Bij dit proces stroomt het vervuilde water door een biomassa (slib). De bacteriën in de biomassa zijn in staat de schadelijke stoffen af te breken. Naast een dubbele carrousel be staat de installatie verder uit twee bezinktanks en een groep continue zandfilters. Het is voor het eerst in Nederland dat op een dergelijke schaal zandfilters worden toegepast bij een afval waterzuivering. Hergebruik Bij de ontwikkeling is rekening gehouden met eventuele toekom stige ontwikkelingen op het ge bied van hergebruik van gezui verd afvalwater. Direct na de voltooiing van de installatie wordt een onderzoek gestart naar de technisch en en econo misch optimale manier van slib drogen. Afhankelijk van de re sultaten van het onderzoek is het de bedoeling naast de zuive ringsinstallatie een slibdroogin- stallatie te bouwen. Van Gelder noemde de inspan ning van Dow een stapje in de richting van het herstel van de kwaliteit van het Westerschelde- *Commissaris van de Koningin Van Gelder boort, bijgestaan door een medewerker van het heibedrijf, de eerste paal voor de zuiveringsinstallatie. foto wim kooyman milieu. Een stapje omdat de in stallatie nog niet klaar is, omdat de installatie een onderdeeltje vormt van een langjarig proces binnen Dow van terugdringing van lozingen van vervuilende stoffen richting Westerschelde en omdat de huidige lozing van Dow, die met de te bouwen in stallatie sterk wordt terugge drongen, maar klein is ten op zichte van alle overige lozingen in het stroomgebied van de Schelde. Een blik over de grens stemde hem somber. Verreweg het grootste deel van de vervuilende stoffen in de Westerschelde komt immers uit België. „Toch is er de laatste jaren in België veel ver anderd op milieugebied. Wezen lijke veranderingen staan op sta pel. Ik heb in dat verband veel vertrouwen in de opstelling van de Vlaamse deelregering. Maar ten opzichte van de situatie in Nederland heeft men in België een aanzienlijke inhaaloperatie voor de boeg. Het is nodig dat de Belgen flink op ons gaan inlo pen. Pogingen, vanuit onder an dere het bedrijfsleven, om bij het Nederlandse milieubeleid flink op de rem te trappen zouden daarmee ook worden verijdeld," aldus Van Gelder. Een greep uil ons assortiment, rolstoelen, elektrische driewielers, loophulpen, douche- en toilet- hulpmiddelen, zitmeubelen op maat e11 verstelbare bedden 1 Uw adviseur voor plezierig thuis kunnen blijven' bEEIVlIlAkkER REVAÜdATiE Hoofdweg 20 2908 LC Capelle a/d IJssel Tel 010-458 00 88 Ettensebaan 27 4813 AH Breda Tel 076 - 22 16 55 Openingstijden maandag t/m vri|dag 08 30-17.00 uur zaterdag van 10 00-17.00 uur. onze correspondent ■euzen - Op de poppenbeurs, ■rdag 11 september in Ter- te' n zullen 22 deelnemers hun pen en teddyberen ten toon .en. [de beurs zijn onder meer ret-of Kunstier poppen te chtigen. Er zijn demonstra- yan bekende poppenmakers. Ja van Aken uit Terneuzen Jseert haar karakterpoppen. r de verzamelaars van oude pen is er een stand met pop van porselein, celluloid en 1 accesoires. De poppendok- s aanwezig voor de poppen 'tuee! te repareren. ^■leurs is geopend van 10.30 rit.30 uur. Van onze verslaggevers Goes - Het verspreiden van zuive ringsslib op landbouwgrond is een gebruikelijke en algemeen geaccep teerde handelwijze in de Nederlandse landbouw. Dat zeggen mestdistribu- teurs en landbouwdeskundigen naar aanleiding van het strafrechtelijk on derzoek dat het Openbaar Ministerie te Zwolle instelt naar zogenaamde grondverbeteraars die boeren soms gratis krijgen aangeboden als com post. Een voorbeeldje is ook het DSM-slib dat over Zeeuws-Vlaamse akkers is verspreid en waar justitie van Zeeland een onder zoek naar uitvoert. Vers in het geheugen ligt een zaak die enkele jaren geleden in West-Brabant speelde. Op de zandgronden rond het dorp Sint Willebrord werden tonnen en tonnen met koper vervuilde zuive ringsslib gestort. Het slib was afkomstig van rioolwaterzuiveringen van het Hoog heemraadschap West-Brabant. Vanwege de hoge concentraties koper voldeed het slib niet aan de normen, maar het Hoogheemraadschap kreeg ontheffing van de rijksoverheid. Indien het koperrij- ke slib op koperarme gronden zou wor den gedumpt, zou het milieu geen schade worden aangedaan. Zeeuwse en Brabantse boeren kennen veel meer van dit soort voorvallen. Het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) waarschuwt boeren zeer argwa nend te zijn jegens bedrijven die gratis of met geld toe 'bodemverbeteraars' aanbie den. Volgens het CLM is 95 procent van de boeren echter zeer kritisch op alles wat er op hun land terechtkomt. De bekendmaking van het justitieel on derzoek werd vorige week gedaan nadat de provincie Flevoland boeren had ge waarschuwd voor bedrijven die veront reinigde grond aanbieden. C. Brugman, hoofd 'handhaving vergunningen' in Fle voland, zegt dat er veel geld omgaat in deze dumping. Volgens de Gelderse gedeputeerde voor Milieuzaken, mevrouw Stigter, vermoedt men dat ook in deze provincie meststof fen worden afgezet die zijn samengesteld uit afval en organisch materiaal zoals boomschors. Deze meststof, die uit het buitenland afkomstig zou zijn, voldoet niet aan de meststoffenwetgeving, zodat er mogelijk sprake is van het dumpen van afval op landbouwgrond. Een woordvoerder van de provincie Gel derland zei gisteren dat men één loon werker op het oog heeft die met het giftige mengsel bij een aantal boeren aan de gang is geweest. Het mengsel is vol gens hem afkomstig uit Duitsland. Of het zuiveringsslib dat erin verwerkt is ook van Duitse oorsprong is kon hij niet zeggen. „Zuiveringsslib wordt momenteel kenne lijk op grote schaal in de landbouw aangeboden. Er is sprake van georgani seerde dumpmethodes waarbij voor de afzet mesthandelaren en loonbedrijven worden benaderd", zegt G. Pak, L Ji- nator milieuschade bij het CLM, een instelling dat boeren adviezen geeft om een milieuvriendelijke bedrijfsvoering te realiseren. Pak vindt de berichten over het straf rechtelijk onderzoek 'wat rellerig' van aard. „Zuiveringsslib wordt immers al jaren op landbouwgronden verspreid. Veel ervan is afkomstig uit het Rührge- bied, maar een eveneens groot deel komt van Nederlandse zuiveringsinstallaties. Het wordt op volstrekt legale manier gedistribueerd. Om als meststof te mogen worden gebruikt moet het voldoen aan normen voor de gehaltes zware metalen en overige meststoffen." Een grote mestdistributeur uit Noord- Brabant zegt dat 20 procent van de meststoffen welke dit bedrijf op de ak kers brengt, uit zuiveringsslib bestaat. De rest is voornamelijk varkensmest. „Het slib is afkomstig van zuiveringsinstalla ties of van grote bedrijven die hun eigen slib zo zuiveren dat het op het land gebracht kan worden." De mestdistributeur laat weten dat het bedrijf regelmatig analyses laat uitvoe ren. Volgens G. Pak zijn evenwel niet alle laboratoria even betrouwbaar. Een ander probleem is dat de wetgevingen op het gebied van mest en afvalstoffen voor de boeren een moeilijk te volgen doolhof vormen. „Het ontbreekt aan een systeem van keuringen en waarmerken, die het de boer duidelijk maken wat kan en wat niet kan." „Zolang zo'n systeem er niet is", aldus Pak, „moeten de boeren zeer argwanend zijn. De zondaars zijn niet de zuive ringsinstallaties. Daar zitten heus geen knoeiers. Evenmin de boeren. Ik denk dat het probleem zit in de tussenhandel, want daar kunnen allerlei oncontroleerbare dingen met het slib gedaan worden. De boeren kunnen daarom niet volstaan met een vraag aan de leverancier of het wel goed zit. Je moet als boer analyses vra gen, ook bij compost. Boeren die geen vragen stellen, spelen met vuur." Volgens Pak is het overgrote deel van de boeren in Nederland zich zeer bewust van de risico's bij het onderwerken van mest stoffen. Dat laatste heeft veel te maken met boerènsolidariteit. Compost is een van de weinige meststoffen waarvoor al een offi cieel keurmerk bestaat. Volgens de des kundige van het CLM nemen de meeste boeren echter liever mest van een collega veehouder dan compost van groente-, fruit- en tuinafval. „Ze denken: ik help liever mijn collega van zijn mestoverschot af dan dat ik allerlei gekke dingen uit de stad op mijn land ga gooien." Van onze verslaggever Oostburg - Om onrust onder de Zeeuws-Vlaamse boeren over de kwaliteit van zijn kalkslib weg te nemen, heeft het Limburgse chemieconcern DSM via het Oostburgse loon bedrijf Kunst informatie verspreid over de meststof. DSM legt in de brief uit dat het kalkslib al sinds 1978 in de landbouw wordt toegepast, hoe de controle op de kwaliteit is en door wie de kalkmeststof wordt verspreid. Het DSM-slib is, volgens het bedrijf, door een 'communicatie-fout' ten onrechte in een kwaad daglicht komen te staan. Een administratieve misser leidde ertoe dat een verkeerde analyse met een voor Zeeuws-Vlaanderen bestemde partij werd gestuurd. Dat wekte de indruk dat de zuurbindende waarde van het slib te laag was, terwijl die volgens DSM in werkelijkheid ruimschoots aan de norm voldeed. DSM heeft vorige week al alle analysestaten overlegt aam de provincie Zeeland om verdere misverstanden te voorkomen. ZIE OOK ELDERS OP DEZE PAGINA Van onze Haagse redactie Den Haag - De drie uit Zeeland afkomstige Kamerleden J. te Veldhuis (VVD), J. Lilipaly (PvdA) en M. Beinema (CDA) vinden dat minister P. Bukman (Landbouw) alles op alles moet zetten om te zorgen dat Zeeland in aanmerking komt voor EG-steun. Dat schrijven ze in een brief aan Bukman. Het gaat om geld uit de EG-structuurfondsen, bestemd voor achtergestelde agrarische gebieden. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, be sloot in juni al dat Nederland in principe in aanmerking komt voor zo'n zes miljard gulden EG- steun. Ook Zeeland kan daarvan profiteren. Maar of dat ook echt het geval is, moet eind dit jaar blijken als de Europese Commiï- sie definitieve besluiten neemt over de verdeling van het EG- geld. Daarvoor is het noodzakelijk dat Bukman de benodigde cijfers verschaft, onder andere over de economische situatie in Zeeland. Inmiddels heeft Bukman, zo 'heeft gedeputeerde D. Bruinooge van Zeeland (Economische Za ken) uit informele bron verno men, de Zeeuwse cijfers al naar Brussel gestuurd. Mannen ook verdacht van schietj)artij in disco Van onze verslaggever Breda - Twee inwoners van Vlissingen en een Utrechtenaar zijn in Breda betrapt bij een poging valse Belgische bankbil jetten te wisselen. De twee Vlissingers worden bovendien verdacht van een schietpartij in hun woonplaats en zijn gisteren overgedragen aan de politie in die stad. Personeel van een Bredaas be drijf vertrouwde het drietal niet toen het vier bankbiljetten van 5000 Belgische franken wilde omwisselen en waarschuwde de politie. Bij controle kwam vast te staan dat de biljetten vals waren. Bij een van de verdach ten vond de politie nog eens negen valse biljetten van Bel gische franken. In de jaszak van een van de verdachten vond de politie ook een geladen pistool, maar het drietal bleek nog meer wapentuig bij zich te hebben. In hun auto vond de politie een groot model pistool. De verdachten zijn M.L. (20) en G.P. (26) uit Vlissingen en R.N. (28) uit Utrecht. De twee inwo ners van de Zeeuwse havenstad worden ervan verdacht in juni geschoten te hebben op een dis cotheek in Vlissingen. Zij zijn beiden overgedragen aan de Vlissingse politie, die een verder onderzoek instelt naar de schiet partij. Voor zover gisteravond in Koewacht - De regionale oogst- dankviering van de NCB Kring Hulst wordt dit jaar gehouden in de parochiekerk in Koewacht. Op zondag 19 september om 10.30 uur. Onder leiding van pastor J. van der Heijden wordt stil gestaan bij de moeilijke periode die de landbouw door maakt. Het Koewachts parochieel ge mengd koor en de fanfare EMM zetten de dienst extra luister bij met zang en muziek. Voor de kleinsten is een kinderneven- dienst. Vlissingen viel na te gaan, zijn daar geen gewonden bij geval len. Over de herkomst van de valse bankbiljetten bestaat nog ondui delijkheid. Van onze verslaggever Antwerpen - De noodlijdende Liefkenshöéktunnel heeft flink garen gesponnen bij de manifes tatie Eurosail in Antwerpen. Maar ook de afsluiting van het veer Kruiningen-Perkpolder zorgde voor de nodige toeloop. Het evenement bracht een on verwachte drukte mee voor de tunnel. Oorzaak was de massale verkeerstoename vanwege Eu rosail en de problemen op de ring en in de Kennedytunnel. Topdag was de afsluitende dins dag, toen 11.142 voertuigen de tunnelloketten passeerden. Daaronder waren 1.453 vracht wagen. Normaal-rijden er dage lijks gemiddeld slechts 7.700 personenwagens door de Lief- kenshoektunnel en 732 vracht auto's. Ook de tien dagen durende stremming van de veerdienst Kruiningen-Perkpolder heeft een positieve invloed gehad op de verkeersdrukte in de Lief- kenshoektunnel. De precieze cij fers komen pas vandaag be schikbaar, maar een eerste ana lyse wijst vooral op een flinke toename van het vrachtverkeer in die periode. Van onze verslaggever Cees Maas Oost-Souburg - Omroep Zeeland krijgt er per 1 januari 1994 tweemaal daags een nieuwe nieuwsuitzending bij, met landelijke items. Het actualiteitenblok is een samenwerking tussen alle regionale omroepen in Nederland, de NOS en de Wereldomroep. Samen hebben ze een persdienst opgericht die de journaals gaat maken. Ze worden uitgezonden van 08.00 uur tot 08.30 uur en van 13.00 tot 13.30 uur, telkens na de provinciale nieuwsblokken. „We doen het omdat luisteraars van regionale omroepen anders verstoken kunnen blijven van landelijk nieuws," aldus bestuurlid Koeh van Omroep Zeeland. Vorige week donderdag is tussen alle omroepen het contract getekend.

de Stem | 1993 | | pagina 13