ongersnood dreigt in Angola' LING 2 voor 69 jekeraar l/ZHE Rio de Janeiro vecht zijn eigen oorlog in vredestijd 2 voor li Amerikanen zetten zoekacties voort Moslims eisen veranderingen in vredesplan STEM BUITENLAND de Kruis waarschuwt voor 'tweede Somalië" bij uitblijven hulp kantoorruiir tsin damt cht parlement |gverder in Militaire politie ontpopt zich als goedgeoliede moordmachine Probeer nu 40 korting BUITENLAND KORT Retour Tilburg - Delft van f 34,- voor f 20,25 Retour Etten Leur - Eindhoven van f 28,50 voor f 17,- er 1993 da (anp) - Het Rode waarschuwt de in- tionale gemeenschap de destastreuze ge- i van de burgeroor- ie nu al maandenlang Afrikaanse staat An- voedt. inger maakt vooral slacht- onder de armen die geen ibben om eten te kopen op arte markt," zegt de Ne der Leen Revallier die et Rode Kruis sinds een i Luanda werkzaam is in ihopedisch centrum, egt eraan toe dat de situa- je Angolese hoofdstad nog o dramatisch is als in de ijke stad Ganda. Hier trof- ^esterse journalisten deze hongerende mensen aan regeringstroepen de stad opstandelingen hadden rd. de situatie in Luanda ver- ert snel. De stad, waarin nkelijk 700.000 mensen Jen, wordt overspoeld door telingen die zijn ontsnapt et oorlogsgeweld in de rest :t land," aldus Revallier. bU acquard of uni. Bedrijfsruiml Te huur Breda bedrijfsruimte v.a. 50 Tel: 076-225305. t.h.a. in centrum Bre lage huur, 01697-54 onze vestigingen geslote ee miljoen mensen zijn I Luanda gevlucht en dit 1 groeit nog steeds. Al het boet worden geïmporteerd r vanuit het binnenland [meer binnenkomt. „De ge- eidszorg voor zoveel men- verre van toereikend. Het patiënten in de zieken- is in korte tijd verdub- jot twintigduizend." [lier betreurt het dat de een jaar opgelaaide bur- Irlog tussen de regering en lerrillabeweging Unita niet |aandacht krijgt in de inter- ale pers, die vooral gericht |Bosnië-Herzegowma en So- Volgens hulpwerkers zijn t afgelopen jaar in Angola [50 000 mensen, voorname- burgers, omgekomen en een 'tweede Somalië' als pesten niet snel met hulp le brug komt. lelijks sterven in Angola ve- inderden mensen. Vooral in d Cuito die al acht maan- loor de Unita wordt bele- vallen verschrikkelijk veel i," zegt Revallier. Waarne- imenen dat bij de gevechten ou (ap) - Het Russische ement zal volgende week 'en uitgebreid met een atieraad, die zal funge- als hogerhuis of senaat. raad moet een tegenwicht len tegen het bestaande, rvatieve parlement, dat ns Filatov tot lagerhuis zal len. De nieuwe raad zal be- uit twee vertegenwoordi- uit elk van de 88 Russische is en provincies, dag had het kabinet van or Tsjemomyrdin reeds ge- op bevel van Jeltsin bezig jn met de oprichting van een iv ministerie van Financiën, nieuwe departement, dat ntwoording schuldig zal zijn het kabinet en aan de presi- j, zal de verantwoordelijk voor de begroting van de rale bank overnemen, in zal aan het hoofd van de ratieraad komen te staan, premier en de parlements- itter zullen als medevoor- s functioneren, aldus Fila- De huidige voorzitter, an Chasboelatov, is een fel nstander van Jeltsin. n heeft beloofd deze herfst einde te maken aan de ndenlange strijd tussen het ement, dat zich verzet tegen rktgerichte hervormingen, ie regering. De oprichting de raad is een aanzet tot een ndelijke staatsinrichting het post-communistische and. en als gevolg van de honger in deze stad 14.000 mensen zijn omgekomen. Akkoord Het Rode Kruis heeft geen toe gang tot de gebieden die in han den zijn van de Unita, die tach tig procent van het land onder controle heeft. Revallier weet niet hoe de situatie is in de zuidelijke stad Huambo, waar de Unita zijn hoofdkwartier heeft. Het Rode Kruis trok hier weg nadat begin augustus zijn kan toor werd getroffen bij een ra- ketaanval door het regeringsle ger. Het regeringsleger rukt langs de kuststrook steeds verder op naar het zuiden om Huambo te her overen. De stad viel in maart in handen van de Nationale Unie voor Totale Onafhankelijkheid vafl Angola (Unita). Van hieruit leidt guerrillaleider Jonas Savimbi de strijd tegen de rege ringstroepen. De Unita vecht al sinds de onaf hankelijkheid van de voormalige Portugese kolonie in 1975 tegen de Angolese regering. In 1991 werd een vredesakkoord onder tekend en werd besloten verkie zingen te houden die door de Volksbeweging voor de Bevrij ding van Angola (MPLA) werden gewonnen. Unita weigerde de uitslag te aanvaarden, en her vatte vorig jaar september de strijd. 1 Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, rookt een inwoner van de Somalische hoofdstad Mogadishu rustig op een bank een sigaretje terwijl vlak voor zijn ogen een Amerikaanse soldaat in stelling ligt bij een Amerikaanse zoekactie naar wapens van rebellen. De Franse hulporganisatie Humanitaire Actie Tegen Honger (AICF) heeft gisteren geprotesteerd tegen een soortgelijke zoekactie van de Amerikanen waarbij per abuis Franse hulpverleners werden gearresteerd en hun opslagplaats zwaar werd beschadigd. foto afp Van onze correspondent Frans Lindenkamp Sao Paulo - Een antwoord kon niet uitblijven. Niemand verwachtte echter dat de ver geldingsactie van de militaire politie in Rio de Janeiro zon grimmig karakter zou heb ben. Zaterdagnacht schoten drughandelaren in de krot tenwijk Vigario Geral, tot leedvermaak van de bevol king, vier politieagenten in koelen bloede dood. Maanda gochtend was het de -beurt aan de bewoners. Toen moch ten zij hun doden tellen. Oog om oog, tand om tand. Een dertigtal gemaskerde en tot de tanden bewapende wraaklustige wetsdienaren maaide zon dagnacht niet minder dan 21 onschuldige sloppenwijkbewo ners neer. De slachtoffers had den de pech dat zij op het mo ment van de represaille op straat liepen of ergens een biertje in een buurtbar dronken. Iedereen diende als schietschijf. Zelfs acht leden van een diepge lovige evangelistische familie ontsnapten niet aan het barbaar se geweld. Zij werden binnens huis afgeknald. Een visitekaartje lieten de moor denaars niet achter, maar er be staat geen enkele twijfel over waar de recherche haar onder zoek dient te coördineren. Vice- gouverneur Niio Batista van de deelstaat Rio de Janeiro -de verantwoordelijke man voor po litiezaken - gaf gisteren toe dat de beulen zich in eigen gelederen bevinden. Opnieuw bewijst de militaire po litie van Brazilië dat zij een goedgeoliede moordmachine is, waarop regerings- of deelstaat autoriteiten weinig of geen greep hebben. Vorig jaar executeerde de militaire arm van de politie in Sao Paulo 111 gedetineerden bij het neerslaan van een gevange- nenopstand en op 23 juli schoten zij zonder scrupules acht straat kinderen af. Onder druk van de wereldopinie wachten de vier verdachten nu op een proces; een unicum. Triest Het prijsschieten van zondag toont wederom het absolute on vermogen van de autoriteiten aan om binnen de grenzen van het wettelijk toelaatbare te ope- Bewoners van Vigario Geral scharen zich rond de doodskisten van de 21 gedode wijkgenoten. reren. Volgens kardinaal Euge- nio Sales van Rio dreigt Brazilië kopje onder te gaan in de draai kolk van geweld. „De slachting is het trieste hoogtepunt in de barbaarse oorlog die politie en onderwereld al jaren met elkaar uitvechten. De bevolking is het kind van de rekening. Zij zit klem tussen twee vuren", zo stelt de prelaat. Met de moordpartij in Vigario Geral laat de oogstrelende strandmetropool zich opnieuw van haar lelijkste kant zien. Rio spant in Brazilië de kroon waar het misdaadcijfers betreft. Jaar lijks komen alleen al in de deel staat Rio de Janeiro ruim 7500 mensen op gewelddadige wijze aan hun eind. Het stedelijk ge weld heeft de afgelopen negen jaar aan meer inwoners van Rio het leven gekost dan aan Ameri kaanse soldaten tijdens de oor log in Vietnam. In toenemende mate klinkt de roep om militair ingrijpen. Tal van politici, maar ook doodnormale burgers, willen dat het leger in Rio op straat gaat patrouilleren. Zij wijzen daarbij op het succes tijdens de grote wereldmilieuconferentie van de Verenigde Naties (Eco'92). De miljoenenstad was toen een eiland van rust en orde. Schrikbewind Broeinest van geweld zijn de 1300 sloppenwijken, die op heu vels in de stad zijn gebouwd. Onder de twee miljoen armoed zaaiers vindt de onderwereld een vruchtbare voedingsbodem voor haar criminele activiteiten. De favelas vormen een relatief veili ge schuilplaats. Niemand haalt het in zijn hoofd om deze 'burch ten van misère' in zijn eentje te betreden. Ook surveillerende agenten niet. Het Rode Commando, het groot ste en beruchtste misdaadsyndi caat van Rio, bestiert vanuit de sloppenwijken de drugafzet in de lager gelegen delen van de stad. Jeugdigen onder de acht tien jaar doen dienst als drug koerier. Ook verdient de onder wereld fors geld met de exploita tie van een omvangrijke kidnap- industrie. Alleen al in 1992 no teerde Rio meer dan honderd gijzelingen van bemiddelde za- kelieden. In de favelas voeren lokale drug baronnen een waar schribewind. Hun wil is wet. Ongehoorzaam heid wordt met de kogel be straft. Hun clandestiene be graafplaatsen aan de rand van de krottenwijken vormen de stil le getuigen van de drama's die zich er dagelijks afspelen. Vorig jaar december tracteerde cocaï nehandelaar Nelson da Silva, alias 'Bill', dertien pubers in zijn sloppenwijk Borel op een kogel gat in de rechterhand. De straat kinderen trokken met hun bero vingen in de lager gelegen wij ken teveel de aandacht van de politie. Het was een 'incident' waarbij geen doden vielen. Min der gelukkig liep het af met een twintigtal voorzitters van wijk raden. Zij zijn het afgelopen jaar uit de weg geruimd omdat zij te lastig waren. Zij weigerden zich te onderwerpen aan de tirannie van de cocaïnehandelaren. Lakens De autoriteiten van Rio staan machteloos. De druggrossiers la ten er geen misverstanden over bestaan wie de lakens uitdeelt in de krottenbuurten. Hun privéle- gertjes zijn uitgerust met mi trailleurs van het allernieuwste foto afp soort, terwijl de politie de rechtsorde dient te verdedigen met oude versleten dienstpis- tooltjes. De lage lonen, het hape rende materieel en het gebrek aan ethisch besef bedreigen in toenemende mate de discipline. Bij de wekelijkse razzia's in de favelas wordt de politie conse quent vergast op een regen van kogels. Vrijwel wekelijks dragen wetsdienaren hun vermoorde collega's naar het kerkhof. In dit klimaat van groeiende frustratie spelen steeds meer le den van de militaire politie voor eigen rechter. Een celstraf is een hoge uitzondering. Mocht het tot een strafzaak komen voor de militaire rechtbank, dan volgt in ruim zeventig procent van alle gevallen vrijspraak, bij gebrek aan bewijs. De verklaring is sim pel. De getuigen van misdaden die zijn begaan door leden van de militaire politie worden stel selmatig geïntimideerd; reden waarom zij verstek laten gaan bij de processen. Zolang deze cultuur van straffeloosheid voortduurt, zal Brazilië de we reld opschrikken met beestach tig geweld. (ADVERTENTIE) rhstraat 31 /eld 17 lentrum 2 iplein 8 12 01640- 52525 076 - 243000 01608- 22488 01620- 51400 01650- 63990 Wilt u ook met 40% korting reizen Koop dan een proefkaart van NS. Hiermee kunt u voor maar f 10,- een maand lang met korting reizen. Niet zomaar korting. Nee, 40% korting op elke treinreis na 9.00 uur en het hele weekend. De kaart is t/m 30 september te koop en is een volle maand geldig. Ga dus snel naar het NS-loket en haal nu uw voordeel. vervallen en onze rijdende x ilaatsen niet bezoeken. voor f 10,- een maand minstens 40% korting. Genève (rtr/dpa) - De Bosni sche president Alija Izetbeg- ovic heeft de internationale bemiddelaars gisteren op het vredesberaad in het VN- hoofdkwartier in Genève meegedeeld dat hij niet ak koord kan gaan met het vre desplan voor Bosnië zoals dat er nu ligt. Hij eiste verande ringen, met name in de voor gestelde landkaart. Izetbegovic en de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, kwamen tijdens een bilaterale ontmoeting wel een staakt-het-vuren en een gevan- genenruil overeen. De twee lei ders sloten een vijf punten om vattend akkoord. Daarin is een telefonische 'hotline' tussen Sa rajevo en het Servische bolwerk Pale voorzien. Ook zal er een gezamelijke com missie worden ingesteld die moet zorgen voor herstel van de basis voorzieningen in Sarajevo. De inwoners zijn nagenoeg versto ken van water, gas en elektrici teit. Verder kwamen Izetbegovic en Karadzic overeen lokale jour nalisten te vragen op te houden met ophitsend taalgebruik. Een Servische afgevaardigde zei naar aanleiding van de overeen komst: „Eindelijk kunnen wij zeggen dat de Moslims zich be vinden op de weg naar vrede." Een woordvoerder van de Bosni sche delegatie had liever gezien dat er een akkoord was bereikt over iets wezenlijkers, maar 'het zal de zaken makkelijker maken, de sfeer doen opklaren'. Tot nu toe hebben alleen de Serviërs het nagenoeg zonder voorwaarden aanvaard. Het Bosnische parlement noemde het vredesplan het afgelopen week einde een basis om verder te onderhandelen. De Bosnische Kroaten zeiden dinsdag toch be reid te zijn het plan te onderte kenen. De aanvullende eisen van de moslims werden afgewezen als onaanvaardbaar. WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 A4 Pensioen voor 'ex-seksslavinnen' Korea Seoul - De Zuidkoreaanse regering gaat een pensioen geven aan wouwen die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn gedwongen als 'seksslavinnen' te werken voor het Japanse leger. Het ministerie van Gezondheidszorg en Sociale Zaken zal 121 officieel geregis treerde overlevenden een maandelijks bedrag uitkeren van circa driehonderd gulden evenals een eenmalige uitkering van ruim tienduizend gulden. CDU wil dirigent als presidentskandidaat Dresden - De CDU wil de Oostduitse dirigent Kurt Masur overhalen zich kandidaat te stellen voor de opvolging van president Richard von Weiszaecker. Volgens de krant Hambur ger Abendblatt voeren de Christen-Democraten momenteel besprekingen met Masur (66), die onder meer dirigent is van het Philharmonisch Orkest in New York. Probleem is dat Masur zijn contract met het orkest onlangs heeft verlengd. CDU-voorzitter en bondskanselier Helmut Kohl herhaalde dat hij graag een Oostduitser als president heeft, omdat dit het Duitse eenwor dingsproces ten goede zou komen. Masur stond in de DDR-tijd bekend als een mensenrechtenactivist, wat hem nog geschikter zou maken als kandidaat. Nova-Zembla expeditie op terugweg Amsterdam - De zeven Nederlanders en vier Russen van de archeologische expeditie op Nova Zembla zijn gisteren op weg naar huis gegaan. Zij werden gisteren per helikopter opgehaald en overgebracht naar de legerbasis Dickson in Siberië. Zondag keren de expeditieleden terug naar Nederland met een schat aan bodemvondsten. Uit wetenschappelijk oogpunt is de expeditie een succes gewor den. De deelnemers hebben meer dan tweehonderd artefacten (door mensenhanden gemaakte voorwerpen) geborgen voor nadere bestudering. Die moeten meer inzicht geven in de wijze waarop de ontdekkingsreizigers Barentsz en Van Heemskerck de barre winter van 1596 op 1597 hebben doorstaan. Wervelstorm he reikt oostkust VS Hatteras - Tienduizenden inwoners van North Carolina zijn het binnenland ingevlucht voor de naderende wervelstorm Emily. De eerste uitlopers van die storm bereikten gisteren de Outer Banks, een eilandengroep voor de kust van North Carolina. De golven in de Atlantische Oceaan werden tot drie meter hoog opgestuwd. Meteorologen houden er rekening mee dat Emily afbuigt naar het noorden. Eenmaal aan land zal Emily verzwak ken tot een tropische storm, die doorgaans met hevige regenval gepaard gaat. Argentinië verkocht technologie aan Irak Buenos Aires - De Argentijnse regering heeft toegegeven dat Argentijnse rakettechnologie mogelijk via Egypte in handen van de Iraakse autoriteiten is gekomen. De verklaring werd uitgege ven naar aanleiding van het bezoek van een team van experts van de Verenigde Naties aan de Argentijnse rakettenfabriek waar de Condor II wordt gemaakt. De Argentijnse regering heeft inmiddels al aangekondigd dat ze het raketprogramma zou staken, dat tijdens de regering-Alfonsm (1983-1989) was begon nen. 'Kleiner reservaat voor Yanomani's' Rio de Janeiro - Het Braziliaanse parlement is in meerderheid voor een beperking van het territorium dat is gereserveerd voor de Yanomani-indianen, zodat die beter kunnen worden be schermd. Dit blijkt uit een enquête. In oktober zal de omvang van het Yanomam-reservaat onderwerp zijn van de grondwets herziening. Het huidige Yanomani-gebied beslaat 94.000 vier kante kilometers, bijna drie keer de grootte van België. Asielzoekers gewond hij brand Detinold - Bij een brand in een asielzoekerscentrum in Detmold, Noordrijn-Westfalen. zijn in den nacht van maandag op dinsdag vier bewoners gewond geraakt. De vlammen grepen snel om zich heen in het centrum, waar honderd mensen van verschillende nationaliteiten verblijven. De vier gewonden leden aan rookver giftiging. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk het gevolg van een rechtse aanslag. Drie doden bij lawine in Alpen Zermatt - Bij een lawine in de Zwitserse Alpen zijn gisteren drie bergbeklimmers omgekomen en elf gewond geraakt. De proble men ontstonden toen een team van drie bergbeklimmers dertig meter onder de top van de berg Castor door de sneeuw naar beneden begon te glijden. Daardoor kwam een lawine op gang, die een groep klimmers beneden trof. De slachtoffers waren merendeels Duitsers en Zwitsers, maar er zijn nog geen namen bekend. Deze zomer zijn al 44 personen bij ongelukken in de Zwitserse Alpen omgekomen. Algerijnse moslims terechtgesteld Algiers - Zeven moslim-fundamentalisten zijn gisteren in Alge rije terechtgesteld. Dat maakte het Algerijnse ministerie van Justitie in een communiqué bekend. Zij waren in mei door een bijzondere rechtbank ter dood veroordeeld omdat ze betrokken zouden zijn geweest bij een bomaanslag, op 26 augustus vorig jaar, op de hal van een vliegveld in de hoofdstad Algiers. Russische troepen verlaten Litouwen Vilnius - De laatste dertig soldaten hebben gisteren Ruslands enig overgebleven basis in Litouwen verlaten. Daarmee heeft Moskou precies volgens afspraak de terugtrekking van zijn troepen uit de Baltische republiek voltooid, 54 jaar nadat het Sovjetleger het land binnenviel. De paracommando's van de 108e luchtlandingsdivisie gingen van hun barakken in de stad Kaunas naar het treinstation, vanwaar zij in een rit naar de Russische grens doorreizen. (ADVERTENTIES)

de Stem | 1993 | | pagina 5