us moet gaan concurreren Filosofie Is het Bingo bij Holland Casino's, dan is het kassa bijV&D. Vreemdelingenwet wordt strenger anten ^Regels vastleggen voor bijklussen hoogleraren' aij-Weggen: Netwerk van buslijnen uitbesteden aan goedkoopste bieder piegel vot Live-vragenuurtje Tweede Kamer saaie boel Dienstwapen politie wil maar niet deugen -Holland Qvsino's isen tot zes jaar tegen )egoslavisclie autodieven valuatie STEM BINNENLAND A3 Geen minimum storting, geen minimum saldo, geen opnamebeperkingen, wèl 6,5% rente. ESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT 'Kosten Betuwelijn erg laag ingeschat' In de Holland Casino's kom je ogen tekort. 1 SEPTEMBER 1993 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 jnze Haagse redactie Haag - De universiteiten [ederland moeten een ge- ;scode opstellen, waarin ^bijklussen van hooglera- ;eregeld wordt. Staatsse- ,'ris Cohen (Onderwijs) iat de universiteiten vra- zei dat gisteren toen het ort 'Verdiend verdienen' de Commissie Zeevalking Ibaar gemaakt werd. Die commissie heeft in opdracht van het ministerie van Onder wijs onderzocht welke regels er op universiteiten gelden voor bijklussende hoogleraren. De commissie kreeg haar opdracht nadat in de Tweede Kamer vra gen waren gesteld over buiten sporige bijverdiensten van me dewerkers van de Erasmus-uni- versiteit in Rotterdam. In haar rapport pleit die com missie ervoor alle 'nevenwerk zaamheden', zoals het bijklussen genoemd wordt, via de universi teit te laten lopen. Het verrich ten van nevenwerkzaamheden is niet slecht, integendeel, vindt de commissie. Alleen de professoren moeten er van tevoren toestem ming voor vragen aan hun uni versiteit. Voor het bestuur van de universiteit moet het mogelijk zijn hoogleraren die veel neven werkzaamheden verrichten een hoger loon te geven. Cohen liet gisteren al blijken het in grote lijnen eens te zijn met de opvattingen van de commissie. Volgens de staatssecretaris zijn nevenwerkzaamheden een on derdeel geworden van het uni versitaire bestaan. De verant woordelijkheid daarvoor moet volgens hem liggen bij de uni versiteit. Hoogleraren die veel extra werk doen mogen daarvoor best be loond worden, vindt hij. De commissie kwam bij de uni versiteiten veel verschillende re gelingen tegen die te maken hadden met nevenwerkzaamhe den. Op sommige plaatsen is het bijklussen zo vrij dat universi teiten gaan lijken op 'holdings van ondernemende medewer kers'. Dat gaat Zeevalking veel te ver. Strengere afspraken zijn volgens zijn commissie op alle universiteiten nodig. Deze zomer vormden de bijver diensten van staatssecretaris In 't Veld, in de tijd dat hij hoogle raar was, de aanleiding voor diens aftreden. Na het aantreden van Cohen als staatssecretaris bleek dat ook op de universiteit van Maastricht, waar hij tot voor kort rector magnificus was, driftig werd bijgeklust. Een praktijk waartegen hij vanuit zijn functie niets ondernam. onze Haagse redactie Haag - De overheid gaat het stads- en streekvervoer e toekomst uitbesteden aan de goedkoopste bieder, didaten zullen netwerken van goed-beklante en der drukke buslijnen moeten exploiteren. is in Zuid-Afrika. foto willem blauw particuliere bedrijven kun- openbaar vervoer aanbie der Maij-Weggen (Verkeer faterstaat) kondigde dat gis- j aan na ontvangst van de jevelingen van een commis- inder leiding van de Tilburg- urgemeester Brokx over het ibaar vervoer. ;ens de commissie moeten de ibaar vervoerbedrijven zelf- dig worden en minder af- kelijk worden van de over- I. De huidige subsidies van middeld 70 procent - moeten aag. Maij gaat ervan uit dat busvervoer in 2000 voor de t kostendekkend is. De over- l zal in de toekomst vijfjarige cessies verlenen aan bedrij- Die kunnen dan een net- in principe een half jaar praktijk lukt het voor iedereen binnen die terra de slag te komen. Zeker sche mensen kunnen s recht. Voor sommigen du) een andere sector aan moeten. Zo heb ik cliën had die in Zuidafrikaans bouw werkzaam waren. D hebben hier geen mijnen zijn uiteindelijk in de chs sector terecht gekomen". AVIL houdt zich uitsluite loopbaanbegeleiding bezi zoeken naar woonruimte, len voor de kinderen of vragen van maatschap aard laat ze aan andere i ties over. Wel bereidt zi cliënten voor op de veraii gen die het Nederlands be leven heeft doorgemaakt - migen weten niets van dl blemen bij Philips of Dal op de andere cultuur bij j landse ondernemingen. Zuid-Afrika is men gewen selijk hard te werken. I speelt het sociale leven zi lemaal buiten het werk on kijken ze nog wel eens v aan tegen onze 9-tot-5-c en het doornemen van de baluitslagen om maanda gen". werk van lijnen exploiteren. Maij hoopt volgend jaar mei ex perimenten te beginnen met con currerend vervoer. Vorige maand werd bekend dat ze offertes heeft gevraagd voor het exploi teren van buslijnen in tien re gio's, waaronder de noordwest- Achterhoek en Midden- en Zuid limburg. De stadsbusbedrijven in Maastricht, Groningen en Utrecht zijn de eerste vervoers ondernemingen die in aanmer king komen om geprivatiseerd te worden. Het Verenigd Streekvervoer Ne derland is tevreden met de door de Commissie-Brokx aangereik te spelregels, maar benadrukt dat de minister zorgvuldig te werk moet gaan bij de aanbeste ding. een geschikte functie, dert het bedrijfsleven, op vacatures of schakelt hunters' in. Zodra ze vacatures gevonden hee ze een agenda van een weken samen en vraagt cliënt naar Nederland te Het contract met de cliëMrio (anp) - Tegen zes Joegoslaven, die verantwoordelijk worden :ht voor de diefstal van zeventien miljoen gulden aan auto's in Ierland, zijn dinsdag voor de rechtbank in Almelo gevangenis sen van twee, drie en zes jaar geëist. werkgebied van de bende lag in Twente, Groningen en Rotter- Op bestelling werden in de periode van januari 1992 tot mei Een groep Liberiaanse vluchtelingen houdt de hal van het ministerie van Justitie bezet. Zij protesteert tegen het op straat zetten van uitgeprocedeerde asielzoekers. De Kamer debatteerde gisteren over de nieuwe vreemdelingenwet. Een meerderheid vindt dat de asielwetgeving strenger moet worden. foto anp langer omdat ze bi]voort 5 zeker 500 auto's gestolen en gereden naar Sabac, een plaats op WD Pil CDA tplfPnOVPr PvdA, D66 eil Groen Links een andere sector aan a 80 kilometer van Belgrado. Daar vervalste men in een eigen 6 kilometer van Belgrado. Daar vervalste men in een eigen kkerij de papieren van de gestolen auto's, die vervolgens werden rverkocht. Zestig voertuigen kon de politie achterhalen, hoofdverdachte beschouwt de officier van justitie onder andere 27-jarige inwoner van Sabac en een 29-jarige man in Hengelo, eerste stal regelmatig auto's in Nederland en vervalste de ipapieren en de tweede ronselde chauffeurs voor het transport de gestolen wagens. echtpaar hoorde drie jaar tegen zich eisen, waarvan een jaar rwaardelijk. In verband met de politieke situatie in het voormali- oegoslavië kon de politie niet alle kopstukken van de autobende houden. Uitspraak 7 september. (ADVERTENTIE) De RenteRekening van Spaarbeleg. Wilt u meer weten? Bel 06-8822 (20ct p.m.) SPAAR BELEG' Van onze Haagse redactie Den Haag - Een meerder heid in de Tweede Kamer vindt dat de asielwetgeving in Nederland strenger moet worden. Die strengere wet geving moet het aantal asielzoekers terugdringen. Dat bleek gisteren op de eerste dag dat de wijziging van de Vreemdelingenwet werd be handeld. CDA en VVD steunen de wetsvoorstellen terwijl Pv dA, D66 en Groen Links grote moeite hebben met het plan. Groen Links-Kamerlid Sipkes benadrukte dat PvdA-staatsse- cretaris Kosto geen steun heeft van zijn eigen fractie. PvdA- Kamerlid Van Traa heeft na melijk een bijzonder groot aan tal amendementen op het wets voorstel ingediend. De VVD vindt de wet nog niet ver genoeg gaan. Woordvoerder Wiebenga bepleitte strengere maatregelen. „Niet verruiming maar beperking van de immi gratie is geboden," zei hij, doe lend op uitspraken van de Pv- dA-ministers Pronk en D'Anco- na. Die zouden met uitlatingen dat asielzoekers welkom zijn in Nederland juist een grotere stroom asielzoekers aantrek ken. Wiebenga: „Daarom moet de regering afstand doen van de uitspraken van die twee mi nisters." De Kamerleden Krajenbrink (CDA) en Van Traa verweten Wiebenga 'aan het Nederlandse volk een verkeerd beeld voor te houden'. Beide partijen hadden zich gestoord aan de indruk die Wiebenga wekte dat er grote aantallen economische vluchte lingen toegelaten zouden wor den. Van Traa bestreed de opvatting dat door een strengere wet het aantal asielzoekers vermindert. De tegenstanders van de vreemdelingenwet vinden het bezwaarlijk dat de wet de be roepsmogelijkheden beperkt voor de asielzoeker na het be sluit over diens asielverzoek. Zij zijn er ook op tegen dat asielzoekers die via een buur land naar Nederland komen daar naartoe worden terugge stuurd. Evenmin zijn zij ervoor om, zoals de nieuwe wet zegt, grote groepen asielzoekers een voorlopige verblijfsvergunning te geven en ze na drie jaar het land uit te zetten. Het wets voorstel beoogt ook dat voortaan nog maar één recht bank zich bezighoudt met uit spraken over asielverzoeken. Vandaag en morgen wordt het debat over de Vreemdelingen wet voortgezet. den en hoe het 35-jarige exce een herkenbaar mens te schijn zal komen uit deze af mng met de Amerikaanse tuur die hem heeft voo bracht. Maar ook in hun nlng blijven beide partijer chael en Amerika, de wi teloos obsederen. rdse nlijk de met- in "ome u of hun hael om- Hoe raak baar uilen ieven hild- nnen zon- ijken nog ngens jnen? chael twor- ten- Michael Jackson temiti ben is van militairen in Bangkokl voor v°or zijn vertrek naar Sil ïog of pore. F0T heb altijd gelijk", lijkt het parool van minister Maij. En dus ze het niet laten haar tegenstanders dit nog eens in te eren, toen het voor haar gunstige rapport Van Engelshoven r de Betuwelijn gepresenteerd werd. rapport, dat op verzoek van de minister geschreven is, stelt :t dat een ondergrondse lijn weliswaar kan, maar niet voor een 'rag vergelijkbaar met dat van een bovengronds tracé, nomisch gezien lijkt de keuze dus duidelijk, milieutechnisch ter nog lang niet. De provincies Zuid-Holland en Gelderland indertijd met het plan voor ondergrondse aanleg gekomen wege dat soort argumenten. Zij vrezen voor geluidsoverlast aantasting van het milieu. De bevolking van de streken waar spoorlijn moet komen, stond daardoor als een man achter de vinciale 'actievoerders'. vrouw Maij doet nu net alsof die massale bezwaren pas ekomen zijn, nadat en omdat er een alternatief mogelijk leek. zaak is natuurlijk precies andersom en dat weet ze best. Zo'n rstelling van zaken past echter niet in het publiciteitsoffensief de minister ingezet heeft. rapport Van Engelshoven is op maandag gepresenteerd. Een later, gisteren dus, het in opdracht van de Tweede Kamer chreven rapport Twijnstra Gudde. Dat laatste is veel minder nstig voor de minister van Verkeer en Waterstaat dan dat van r eigen stuurgroep. Vandaar dat alles op alles gezet blijkt om t dat rapport van Van Engelshoven als eerste de pers te |reiken. Regie is voor mevrouw Maij belangrijker dan inhoud, or de buitenwacht is de zaak nu ondoorzichtig. De rapporten "I onvergelijkbaar. De werkzaamheden van de stuurgroep Van gelshoven hebben zich beperkt tot de verschillende technische cédés en de kosten ervan, die van Twijnstra Gudde waren I ruimer. Hun rapport stelt vragen over de mogelijke opbreng- 1, over de milieu-effecten en over de risico's. Het is een luatie door buitenstaanders van alle informatie die de minis- gebruikt heeft om tot haar oorspronkelijke voorstel te komen, n evaluatie door derden is er over het rapport Van Engelsho- nog niet. En dat betekent dat de gegevens daaruit in feite niet op dezelfde wijze beoordeeld kunnen worden. Ze gen zeker niet als propagandastuntje aangewend worden. Kamer kan nog niet beslissen. Twijnstra Gudde moeten jrst van het parlement nog de opdracht krijgen ook het irkstuk van de Stuurgroep Van Engelshoven tegen het licht te uden. Dan weten we wie er gelijk krijgt. Door Henk Bouwmans Den Haag - Was het nu Nederland 1, 2 of 3? Dat was gisteren even en lastige voor tv-kijkers die de eerste recht streekse televisie-uitzending van het vragenuurtje in de Tweede Kamer wilde zien. Het was 2. En misschien was dat voor veel kijkers ook het waarderingscijfer voor de uitzending. Want de kijker zag en hoorde Kamervoorzit ter Deetman die onverstaanbaar een lange lijst van ingekomen stukken afraffelde. Een grijze man (PvdA-kamerlid Jurgens) die tij dens de zogeheten regeling van werkzaam heden iets (afstemming van Europees beleid) wilde weten over ontwikkelingen binnen de EG. Een minuut stilte ter herdenking van de overleden koning der Belgen, Boudewijn. Wat heen en weer gepraat over het tijdstip waarop over de kwestie-Poncke Princen wordt gedebatteerd (vandaag om kwart over tien) én na een kleine tien minuten was er dan het vragenuurtje. Daar was het allemaal om te doen. In de Kamer zelf was het niet drukker dan ge woonlijk bij de aanvang van de vergader- week. Kamerleden van verschillende politie ke pluimage babbelen met elkaar, anderen zitten te draaien in hun stoel. Het enige onderwerp, een bezoek van een Zuidafrikaanse handelsmissie naar ons land, wordt aangesneden door Groen Links-ka merlid Sipkes. Zij vindt het een slechte zaak dat Nederland de ondernemers ontvangt terwijl er geen zwarte ondernemers in de missie zitten. Een fel vragenuurtje wordt het niet. Dat kan het ook niet worden omdat de spelregels nu eenmaal verbieden dat de kamerleden elkaar In de rede vallen. Spannend wordt het evenmin. De droge toon van minister Andriessen (CDA, Economische Zaken) boeit niet echt. Hij veroorlooft zich een grapje omdat hij bij de vorige vernieuwing van het vragenuurtje ook het eerste 'slachtoffer' was. „Ik ben blijkbaar een geschikt proefkonijn." Voor het overige beperkt Andriessen zich tot feitelijke antwoorden en uit zijn spijt dat er niet meer zwarte ondernemers in de handels missie zitten. Maar die zijn in Zuid-Afrika nu eenmaal niet voor handen. Van onze verslaggever Den Haag - Het is minder dan een millimetertje. Maar toch, de slagpin van de dienstpistolen van de. bijna 40.000 politiemensen in Ne derland is te lang. Die kleine millimeter maakt vele Nederlandse (en Duitse) politie agenten zenuwachtig over de veiligheid van het dienstpistool Walther P5. Proeven hebben aangetoond dat het wel eens af- als het valt. Het wapen valt vrij gemakkelijk uit het holster of is door derden er snel uit te halen. Dat laatste leidde begin dit jaar onder ande re tot een worsteling op het politiebureau van Winterswijk, hetgeen de dood betekende voor een Duitse arrestant. Ministerie en bonden vormden een commissie die nog eens mocht nadenken over het dienst wapen en het was deze commis sie die TNO opdracht gaf het ding te beproeven. Nu TNO heeft duidelijk gemaakt wat de mankementen zijn, die tot het snel afgaan van het pis tool leiden, kan de Walther P5 in de reparatie. Tot september heeft de Duitse fabrikant de kans te reageren op de voorstel len van TNO. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn er verschil lende mogelijkheden om een ein de te maken aan het gevaar dat de bijna 40.000 dienstpistolen voor zijn gebruikers opleveren. Het opknappen van het ding zal een lieve cent gaan kosten, maar de commissie heeft nog niet be- Arrestaties na eoeaïiievondst Amsterdam Den Haag - Na de vondst maandagmorgen van 200 kilo cocaïne in een container in de haven van Amsterdam, heeft de narcoti cabrigade in Den Haag vier mannen aangehouden en nog eens twee in Zoetermeer. De container was bestemd voor een bedrijf in de regio Den Haag. De 200 kilo in Amsterdam, goed voor een straatwaarde van 50 miljoen gulden, zaten in een dubbel dak van de container. Die was geladen met meubelen en verscheept vanuit Colombia. Geld terugkeer regeling op Den Haag - De 8,4 miljoen gulden voor de terugkeer van buitenlanders die zich hier hebben gevestigd, is voor dit jaar op. Wie terug wilde naar onder meer Turkije, Marokko, maar ook Suriname kon een deel van de reis- en verhuiskosten krijgen en geld om de eerste twee maanden door te komen. Indirecte oorzaak van het opdrogen van de gelden is het misbruik van de regeling. Minister De Vries (Sociale Zaken) verwacht dat het volgend jaar beter zal gaan. Mensen met een Nederlands paspoort worden dan uitgesloten van de regeling. Aanhoudingen in moordzaak familievete Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft dinsdag drie mannen aangehouden op verdenking van de moord op de 26-jarige Johan van den B. uit Rotterdam. Dat heeft de politie bekendgemaakt. De op 4 augustus vermoorde Van den B. was een van de hoofdfiguren in de zogenoemde Overschiese familievete. Een van de verdachten is de 29-jarige Rotterdammer Henk C. lid van de familie die al twee jaar in een strijd is verwikkeld met de familie van Van den B.. De andere twee verdachten zijn de Rotterdammers J.B. (24) en M. van V. (39). Zij zijn volgens de politie geen familie van C.. De vete begon toen Johan ontdekte dat zijn vriendin een verhou ding had met Appie C.. Daarna volgden verscheidene aanslagen op leden van beide families. 100 inwoners houden inbrekers aan Staphorst - Een kleine honderd inwoners van Staphorst hebben dinsdag jacht gemaakt op drie inbrekers. Zij rekenden er twee in en droegen die over aan de politie. De derde inbreker kneep er met een auto tussenuit. Een echtpaar betrapte het trio bij thuiskomst op heterdaad. Terwijl de inbrekers wegrenden, belde de vrouw de politie en zette haar man de achtervolging in. Op zijn geroep schoten buurtbewoners hem massaal te hulp. De aanhouding van de twee inbrekers - mannen van rond de 20 jaar uit Nieuwegein - verliep verder zonder problemen. Enig politiek meningsverschil is daarmee de bodem ingeslagen. Toch nemen de buiten landspecialisten van alle fracties (met uit zondering van klein rechts, voor een deel waarvan de camera nog altijd de speeldoos van de duivel is) één voor één plaats achter het spreekgestoelte. Tot aan de 'specialist in buitenlanders' Janmaat toe. Op verschillen de vragen moet Andriessen zelfs zijn ant woord herhalen. De saaie voorstelling krijgt aan het slot een verrassende wending als VVD-fractieleider Bolkestein de microfoon pakt met een vraag voor D66-fractieleider Van Mierlo. „We we ten nu hoe alle fracties erover denken, maar ik heb niets gehoord van D66." Het live-vragenuurtje als enkele seconden VVD-zendtijd voor politieke partijen. De kijker dient te weten dat D66 nergens een mening over heeft, vindt Bolkestein. Van Mierlo blijft er koeltjes onder. „Mijn fractie is het geheel eens met de minister." Ofwel: geen onnodige vragen of opmerkingen waar mee na 38 minuten het eerste tv-vragenuur- tje voorbij is. paald wie dat moeten gaan beta len. „Ook daar zal nog over gepraat moeten worden", zegt woordvoerder Jan Meijer. De Algemene Christelijke Poli tiebond, met 22.000 leden de grootste politievakbond, heeft niet de indruk dat er paniek is onder de politiemensen omdat ze al jaren met een gevaarlijk dienstwapen blijken rond te lo pen. Maar het ding kan veiliger, zegt een woordvoerster van de ACP. En hoe sneller dat gebeurt, hoe beter. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet heeft de aanlegkosten voor de Be tuwelijn van Rotterdam naar Duitsland erg laag ingeschat. Het is verstandiger uit te gaan van 8 miljard in plaats van 6,2 miljard gulden. Dat staat in het rapport dat het adviesbureau Twijnstra Gud de in opdracht van de Tweede Kamer heeft gemaakt. Ten on rechte is uitgegaan van een mi nimum aan investeringskosten. Gerekend zou moeten worden op ten minste'8-miljard1 gulden. De' post onvoorzien is te laag inge- raamd. Geen rekening Verder wordt erop gewezen dat het kabinet rekent op een bijdra ge van 1,5 miljard gulden van particuliere financiers, zoals banken en pensioenfondsen. Het houdt echter geen rekening met de jaarlijkse opslag voor winst en risico van 230 miljoen gulden, waar de financiers op zullen re kenen. Twijnstra Gudde komt tot een positief oordeel over het plan voor de goederenlijn, maar sig naleert een reeks tekortkomin gen in het kabinetsbesluit. Zo zijn beweringen over het rende ment van de lijn en de gevolgen voor het milieu onvoldoende on derbouwd. Ook is niet duidelijk wanneer over de aftakkingen naar Venlo en Oldenzaal beslist wordt. CDA-kamerlid Leers drong gis teren aan op een snel kabinets besluit hierover. Hij wil van mi nister Alders (Milieubeheer) ook een betere onderbouwing van het milieu-motief om de goede renlijn aan te leggen. Er wordt wel beweerd dat goederenver voer over spoor schoner is, maar berekeningen hierover ontbre ken. Sprookje Oppositiepartijen D66 en WD vinden dat het rapport hun visie dat het kabinetsbesluit niet deugt, steunt. „Het sprookje krijgt nog een vervolg", aldus D66-woordvoerster Versnel, die een contra-expertise wil van het rapport Van Engelshoven dat ondergrondse aanleg afwijst. Op grond hiervan zei minister Maij (Verkeer) maandag dat een einde was gekomen aan het 'valse sprookje' van een Betuwetunnel. Van Groen Links mag de lijn verdiept worden aangelegd als tevens beleid wordt gevoerd dat prioriteit legt bij goederenver voer over rail en water. Ti "I Praktische Introductiecursus over wijsheid, over het leven, over uzelf. Gebaseerd op oosterse en westerse tradities. Gericht op de dagelijkse praktijk. Open avonden en aanvang cursus in september in zeven steden. Folder? Bel: 041 69 - 13 23 I SCHOOL voor FILOSOFIE I (ADVERTENTIES) Vanaf vandaag is het bij Holland Casino's helemaal Bingo! U maakt niet alleen kans op de gewone geldprijzen. Maar u kunt nu ook meedingen naar de "Bingo Pot", een prijs die iedere 7 minuten kan vallen. En alsof dat nog niet ge noeg is, zijn er bij het Holland Casino Bingo Prijzen Festival ook nog eens waardecheques te winnen (behalve in Holland Casino Nijmegen). Cheques die u kunt inwisselen bij alle V8tD warenhuizen of bij de Siebei Juweliers. Zodat u zelf 'n keuze kunt maken uit zo'n 1.500.000 artikelen. De Bonus Jackpot waarmee u deze waardecheques wint, kan per keer oplopen tot maar liefst 2.500 gulden. Bedenk wel dat een mini mum leeftijd van 18 jaar, cor recte kleding en een geldig legi timatiebewijs voorwaarden zijn om bij ons binnen te lopen. AMSTERDAM - BREDA EINDHOVEN GRONINGEN - NIJMEGEN ROTTERDAM - SCHEVENINGEN VALKENBURG -ZANDVOORT

de Stem | 1993 | | pagina 3