DE STEM Theater steeds meer in trek Explosieve groei van schouwburgbezoek in West-Brabant 42 Vandaag' nieuw| actualiteitenrubrie Wetenschap en lioblif '1:!' in RVU-documentair UIT gids Jan Lenferink duikt in media Babes In Toyland The Muffs Chris Carla Graham Parker Velvet Compleet Mindfunk EO werkt aan eigen televisiedran rugvangst klaj [»or dealers rajicek naar eede ronde itverlies Aja Maastricht leen geheim rië en Israël \U boekt for iiiststijging eeds minder isdrijven Jgehelderd dtsin stuurt vaal Roetsko laan uit i „Ik heb altijd erg goed ontwikkelde buikspieren gehad. Eigenlijk ben ik een mirakel." Magda Olivero, operazangeres Gid Door Marjan Mes Breda - De belangstelling voor het nieuwe theatersei zoen blijkt onverwachts zeer groot. Dat bleek zondag ook al tijdens de Amsterdamse Uitmarkt. Aanwezige theaterdirecties wreven zich daar opgewekt in de han den. Het Nederlandse publiek wil weer massaal uit, liefst naar theatervoorstellingen van enig artistiek ni veau. Het heeft daar kennelijk nog meer geld voor over dan de vorige twee seizoenen. De landelijke stijging van het aantal verkochte kaartjes ligt gemiddeld op vijftien procent. In West-Brabant is de toename van het aantal verkochte abonne menten hier en daar zelfs nog beduidend groter. Alleen in Ter- neuzen is de abonnementsver koop stabiel gebleven. Het Zuidtlandtheater heeft net als vorig jaar duizend abonnemen ten verkocht. De schouwburgdirecties in Oos terhout en Etten-Leur spreken van een toename van respectie velijk veertig en dertig procent aan verkochte abonnementen. De algemene trend is dat weer veel meer dan voorheen is geko zen voor een abonnement in plaats van voor een los kaartje. „We moeten dan ook nog niet te vroeg juichen", meent directeur Gerard Peys van De Nobelaer in Etten-Leur, „omdat de keerzijde van de medaille wel eens zou kunnen zijn dat er dadelijk min der belangstelling bestaat voor de losse kaartverkoop." 'Zeer verrassend' vindt Gerard Peys niettemin het grote aantal voostellingen dat door de abon nementhouders is besproken; 9,8 voorstelling per abonnement. In het vorig seizoen lag het gemid delde aantal geselecteerde voor stellingen per abonnement nog maar op zes. Een bijzonder geval is in Etten-Leur de belangstel ling voor Introdans, waarvoor nu al 300 kaarten zijn bespro ken, allemaal in een abonne ment. In het verleden werden er bijna uitsluitend losse kaarten voor Introdans gekocht, zo'n week voor de voorstelling. Directeur Leo Kievit van Schouwburg De Kring in Roo sendaal is 'zeer verrast' door de huidige ontwikkeling. Hij spreekt van een stijging van tien procent aan verkochte kaarten. Het Roosendaalse theater, dat samen met Breda in West-Bra bant de belangrijkste 'leveran- .cier' is van het 'betere toneel', staat vooral ook in de belang stelling bij de liefhebber van kunstzinnige toneelvoorstellin gen. Voor de beeldrijke, vier uur du rende 'Hamlet' van regisseur Ivo van Hove bij Het Zuidelijk To neel zijn in Roosendaal al 400 kaarten verkocht, hetgeen op merkelijk veel is voor een toneel voorstelling. Hetzelfde aantal geldt voor de 'King Lear'-voor- stelling van Het Nationale To neel. Voor 'Mevrouw Warrens Beroep' van George Bernard Shaw door Het Nationale Toneel zijn zelfs al 500 Roosendaalse plaatsen besteld. De belangstel ling voor deze society-komedie is landelijk ook erg groot. In Breda is 'Shaw' al voor negentig pro cent verkocht. Ook de Maagd-schouwburg in Bergen op Zoom heeft een ver koopstijging kunnen constate ren. Overigens iets minder ex plosief. Daar zijn er vijf procent meer abonnementsaanvragen binnengekomen dan vorig jaar. Het aantal verkochte kaartjes is gestegen met elf procent. In de toneelsector scoort ook hier 'Hamlet' van Het Zuidelijk To neel erg goed met 350 reeds verkochte plaatsen. Van de in totaal 71 voorstellingen zijn er maar weinig die geen publiek trekken. Van onze verslaggever 'TéVéPuRé' heet de nieuwe uit daging die Jan Lenferink na het stoppen van 'RUR' aangaat. Vanaf begin oktober duikt de voormalige Veronica-coryfee bij RTL5 wekelijks in de media. „In TéVéPuRé wordt het beste, het slechtste, het gekste en het leukste van de televisie en de kranten geschild, gekookt, ge gratineerd en in de pan ge gooid", aldus Lenferink. Hij be steedt ook aandacht aan wat de grote networks de kijker voor schotelen, daarbij geholpen door een aantal buitenlandse corres pondenten. „We bladeren, knippen, zappen en kijken voor iedereen wiens week weer te snel voorbij ging", aldus de presentator die een se rieus programma beoogt waar ook om te lachen valt. De Bredase Stadsschouwburg Concordia heeft al circa 7200 abonnementen verkocht, ter waarde van f 1,65 miljoen bruto. Dat betekent een aanzienlijke stijging ten opzichte van het vo rig seizoen. Toen waren er in oktober 6000 kaartjes verkocht, hetgeen overigens toen ook al een toename met duizend abon nementen ten opzichte van het voorgaande seizoen betekende. De abonnementsverkoop gaat nog tot eind oktober door. De losse kaartverkoop begint op zondag 12 september wanneer de Open Dag het nieuwe theater seizoen inluidt. Van de 217 voorstellingen en concerten, die het komdende sei zoen in de Bredase schouwburg te zien zijn, zijn er inmiddels 56 vrijwel uitverkocht. Dat komt neer op 65.000 verkochte plaat sen op een beschikbaar totaal van ruim 158.000. Voor de musi cals 'The Blues Brothers' en 'Sweeney Todd' (met Simone Kleinsma), het Golden Earring- concert en Bavo Galama zijn inmiddels al extra voorstellingen bijgeboekt. Extra voorstellingen bijboeken is een vrome wens van directrice Gerry Blauw van De1 Bussel in Oosterhout. In haar huis zijn er al dertig uitverkochte voorstel lingen, voornamelijk in de amu- Pierre Bokma speelt de hoofdrol in 'Richard III' van Shakespeare bij Toneelgroep Amsterdam, een van de voorstellingen waarvoor het komende seizoen veel belangstelling bestaat. FOTO ANNALEEN LOUWES sementssfeer. Het theater heeft belangstellenden moeten teleur- Youp van 't Hek, Purper, Mini dientengevolge een groot aantal stellen. Voorstellingen als van Maxi, Adèle Bloemendaal en opgenomen in de New Yorkse cult-club CBGB's. Het zijn bijna alle nummers van het laatste officiële Babes-album Fontanelle, die hier dus nog eens dunnetjes wordt overge daan. Painkillers is daarmee een leuk verzamel-object geworden voor de ware Babes In Toyland-fans, maar verder voegt het weinig toe. Beter is het te wachten op het volgende, échte album van de Babes In Toyland. (Reprise/ Warner) GERARD VAN DEN BROEK GROOT WAS de treurnis toen vorig jaar 's werelds beste en luidruchtigste meidengroep Ba- bes In Toyland uit elkaar ging. De Babes kwamen er echter al vrij snel achter dat zij solo nooit het succes zouden kunnen evenaren dat zij als groep had den. En vandaar dat de Babes In Toyland werden heropge richt en er - in afwachting van een volwaardige nieuwe plaat - snel even een cd in elkaar werd gegooid. Painkillers heet dat tussen doortje en het bevat behalve een live-gedeelte vijf nummers in de beste Babes-traditie: ste vige hardcore met gemene tek sten die al even gemeen gezon gen worden. Daarvan is He's my thing al eens eerder te ho ren geweest op Spanking Ma chine en is de rest gloednieuw. Het zesde nummer Fontanellet- te bestaat in feite uit een heel resem live-nummers, vorig jaar DE OVERGANGEN rammelen hier en daar, de muzikanten grijpen soms wel eens mis en het snijden van de cd is duide lijk ook in alle haast gedaan gezien het feit dat enkele num mers tijdens het 'out-faden' plotseling wegvallen. Maar het titelloze debuut-album van het Amerikaanse popcore-viertal The Muffs is verder allesbehal ve muf. Twee meiden en twee venten zetten hier de prachtigste hard core neer die melodieuzer is dan de naam doet vermoeden. Knarsende gitaren en een voortbeukende ritmesectie on dersteunen de vrolijke refrein tjes, waarvan het meezingbaar- heidsgehalte hoog is. The Muffs laten horen veel lol te hebben in hun muziek en zijn er daar mee in geslaagd zelfs deze doorgaans rustige redactie aan het pogo-en te krijgen. (War ner) GVDB CHRIS ECKMAN en Carla Torgerson zijn de twee spilfigu ren van de Amerikaanse fol- krock-band The Walkabouts die het nodig gevonden hebben om twee akoestische optredens, die zij vorig jaar in Duitsland gaven, op plaat uit te brengen. Een en ander doet denken aan het akoestische duo Annie Gol den (ex-The Shirts) en Frank Carillo (ex-Peter Frampton), alleen is het resultaat minder verrassend en onderhoudend. Chris en Carla doen op Shelter for an evening namelijk niet veel meer dan het vorige Wal- kaboutsJalbum New West Mo tel naspelen. En de nummers die niet op New West Motel staan, zijn covers van Jimmy Webb, Richard Thompson, Neil Young en Bob Dylan. Nu zijn de uitvoeringen van dit - overi gens uitstekende - eigen en an dermans werk al niet erg geïn spireerd en klinkt het geheel tamelijk vlak; maar ook het ellenlang gepraat van Chris en Carla tussen de nummers door draagt niet bepaald bij tot een weergaloos genot van dit plaat je. Kortom, geef mij maar The Walkabouts en laat iemand eindelijk eens dat 'unplugged'-gedoe verbieden. (Subpop/Rough Trade) GVDB HEEL EVEN bekroopt mij de angst bij het horen van de titel van de nieuwe cd van Graham Graham Parker: gerijpt Parker Live Alone!. De schijf kreeg als toevoeging Discove ring Japan. Vier jaar geleden al maakte Parker een soloplaat met als titel Live Alone!. Die schijf werd opgenomen in in Phila delphia en kreeg dan ook als toevoeging In America. Was de nieuweling van Parker een Ja panse release van zijn eerder verschenen soloplaat of was het eenvoudig weg een copie van 'zijn eerste. Ja en nee. Live Alone!, Discove ring Japan is een nieuw live soloproject van de altijd zonne bril dragende Parker dat voort borduurt op de Amerikaanse versie, maar die een Parker laat horen die in mijn ogen (en oren) steeds beter is geworden en niet alleen in compositorisch op zicht. Deze nieuwe Parker klinkt doorleefder en emotioneler dan al zijn voorgangers, solo, akoestisch of met zijn onaf scheidelijke begeledingsband The Rumour. Parker is gerijpt en op Discove ring Japan staat maar een nummer dat ook op In America staat. De luisteraar wordt ge- tracteerd op twaalf songs van de hand van de meester, waar onder een bloedstollende versie van zijn klassieker Donl't ask me Questions. Hoogtepunten van deze plaat No Woman, no Cry van Bob Marley, het wer kelijk schitterende Sweet 16 van Billy Idol en het speciaal voor de Japanse luisteraar ge schreven Chopsticks. Laat Paker nog maar heel lang op deze manier doorgaan met het maken platen, er zijn conti nenten genoeg waar hij min of meer akoestisch en vooral solo op kan treden. Live Alone!, Somewhere in Europe en Live Alone!, Out of Africa zijn een paar titelsuggesties die ik Gra ham Parker graag aan de hand wil doen. (Demon records) KAREL VAN DER POL Een boekwerkje met daarin 3 cd's leggen de Velvet Under ground vast voor de historie. Het zal niet gemakkelijk ge weest zijn, want de band van Lou Reed veranderde in de tweede helft van de sixties re gelmatig van platenlabel en werkte bij voorkeur niet in het volle licht van de publiciteit. Het project 'What goes on' is door een Australische platen maatschappij, Raven Records, voltooid. Nee, gewoon is het nooit gegaan bij de Velvets. Op de cd's staan nummers van de officiële elpees, nieuwe ver sies, live-uitvoeringen en inter views met Lou Reed, John Cale, Sterling Morrison, Maureen Tucker en Andy Warhol (uit 1966). Zangeres Nico, die het allereerste album van zoveel mysterie voorzag, is in 1988 overleden. Maar wie in het voorjaar van 1967 de sensatie van de Velvet Undergroud Nico beleefde, wordt ook nu weer gegrepen door die duiste re dreun, die elektrische viool en die gesluierde stem (met zwaar Europees accent). Til be your mirror, reflect what you are, in case you don't know'. En de geluidskwaliteit van de oude nummers is nog even doordrin gend slecht als vroeger! Het duurde kort, bij 'Loaded' (1970) was het allemaal voorbij. Lou Reed en John Cale lieten later op hun eigen manier van zich horen en verenigden zich dit jaar voor de grote reünie. Dat gevoel klinkt ook, heel prettig, door in deze compila- tieJRaven Records) DIRK VELLENGA DOOR het succes van gitaar bandjes als Nirvana en Pearl Jam proberen honderden onbe kenden het ook te maken op het ruigere vlak. Het resultaat is dat je het kaf nauwelijks meer van het koren kan scheiden. De Amerikaanse Mindfunk dreigt door de grunge-overvloed kopje onder te gaan en dat is jammer. Want dit langharige vijftal uit New York heeft met de cd Dropped een fraaie prestatie geleverd. Mindfunk lanceerde in 1991 de eerste schijf die niet al te hoge ogen gooide. Voor platenbaas Epic reden om het gezelschap op straat te schoppen. Mind funk stak zichzelf diep in de schulden om toch maar een nieuw produkt op de aardkloot te slingeren. En dat is meer dan gelukt. Mindfunk maakt strakke, har de en soms psychedelische gi taarrock, met hier en daar een rustige meezinger, zoals het prettig in het gehoor liggende Closer. De New Yorkers verzui pen niet zoals het gros van de grungetroepen in een brij van geluid, maar wisselen hard en zacht af. En dat geeft Dropped iets extra's mee. De cd verdient het daarom niet om weg te kwijnen in de cd-bakken van de muziekwinkels. (Megaforce) PETER VIERENHALM /en tijd UI TE LEZEN g0St dan niet de Bintjes" door ,e „en. Er staat vast Iets uw gading bij. vandaag 1 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 DEEL Margriet Eshuis zijn al uitver kocht, terwijl er nog honderden mensen staan te dringen om een kaartje. „Ik kan helaas niet bijboeken", aldus Gerry Blauw. „Dat zou te grote financiële consequenties kunnen hebben aangezien met lang niet iedere voorstelling winst kan worden gemaakt. En omdat het vaak ook in verband met de beschikbare data onmo gelijk is." De Oosterhoutse thea terdirectrice is zelf ook verrast door de toename van de stoelbe- zetting met maar liefst veertig procent. Overal mogen het cabaret en de musical zich in een uitnemende belangstelling verheugen. In de Bredase schouwburg zit bij de cabaretvoorstellingen de grote zaal op voorhand al voor tachtig procent vol. De slotvoorstelling van het seizoen, door de twee .coryfeëen Adèle Bloemendaal en Jenny Arean, is al voor negentig procent uitverkocht. Maar op merkelijk is dat het repertoireto neel relatief gezien niet minder interesse wekt. Het heeft onge twijfeld te maken met de uitste kende reputatie van ensembles als Toneelgroep Amsterdam, Het Zuidelijk Toneel en in iets min dere mate Het Nationale Toneel. De grootste belangstelling in de toneelsector gaat dit seizoen overigens uit naar de voorstel ling van „De kleine zielen" naar de roman 'De boeken der kleine zielen' van Louis Couperus. Het Nationale Toneel brengt er een voorstelling in twee afleveringen van, met o.a. Anne-Wil Blankers en Willem Nijholt in de hoofd rollen. De lichte toneelsector mag zich eveneens in een goede belangstelling verheugen. Van onze rtv-redactie Hilversum - Rick Nieman (Veronica), Mireille Bekooij (T en Janny Fijnvandraat (EO) gaan '2 Vandaag' presenteren, nieuwe gezamenlijke actualiteitenprogramma op Nederlan dat vanaf 5 oktober zes dagen per week te zien is. EO's programmadirecteur Andries Knevel benadrukt dat de eindverantwoordelijkheid van '2 Vandaag', waarvoor een geza menlijke bureauredactie ope reert, bij de omroep blijft die die dag uitzendt. Veronica, Tros en EO hebben met elkaar afspraken gemaakt over kwesties als abor- i elk; a, tus en euthanasie. In pr: respecteren de omroepen keuzes en aanpak van onden pen. '2 Vandaag' is een onderdeel het dagelijks blok tussen i| en 19.00 uur, waarin ook NOS-Journaal, sport en zijn ondergebracht. neuzen - Met de vangst en kilo heroine in Terneu ft de politie een forse jedeeld aan de drughande luws-Vlaanderen. De pai een straatwaarde van ine miljoen gulden, is otste die ooit in Zeeu 'in|anderen in beslag is ge Er zijn vier mannen aan iden. JE ZEELAND - Cl Van onze rtv-redactie Hilversum - De Evangelische Omroep gaat zich komi seizoen voor het eerst aan een eigen dramaserie op tv waj 'Een spoor van blauw zand' heet de produktie, met in hoofdrol onder anderen Henk van Ülsen. Het verhaal gebaseerd op een waargebeurd drama. Op een dag in 1984 ziet een dorpsbewoner vanuit zijn tuin ti koeien sterven. Diezelfde dag gaat ook zijn eigen hond dood. onderzoek blijken alle drie te zijn vergiftigd door het drinken grondwater. Het vermoeden bestaat dat een bedrijf in de bi illegale lozingen verricht. Langzaam gaat de beerput open. Corruptie, intimidatie en brandstichting vormen de ingrediënten deze door IDTV in Amsterdam geproduceerde serie. Het is bedoeling dat 'Een spoor van blauw zand' begin 1994 op het sch verschijnt. edelijk weer ok vandaag redelijk wee f en toe zon en over wegend droog. In de chtend een kleine kans p mist. York - Richard Kraji ft zonder veel problemer de ronde bereikt van Amerikaanse tenniski inschap op Flus! idow.. De als tiende gepla Hagenaar versloeg bij ;te optreden de Tsjech Rik IE SPORT - B1 stricht - PSV hoeft nif hopen. Waarin MW gist slaagde, dat moet de nde landskampioen zoi et Olympisch stadion :en. De Limburgers brac ongenaakbaar geachte jdammers het eerste punt toe: 1-1. !IE SPORT - BI Amateur-archeoloog Hans de Haas bootst het prehistorische mens na in Alphen aan den Rijn. i-uiu» limp on Van onze rtv-redactie Hilversum - Wetenschap hoeft helemaal niet ingewikkeld zijn. Sterker nog, wetenschap en hobby gaan prima samen. Programmamaker Joost de Haas heeft er alles aan gedaan deze stelling te onderbouwen, zo blijkt uit 'Hooggeleerde hobbyis ten', een documentaire over amateurwetenschappers in Ne derland en België. De film, een co-produktie van RVU en BRTN, is vanavond te zien op Neder land 3. Daarin onder meer een portret van archeoloog Hans de Haas uit Alphen aan den Rijn, die het verleden nabootst. Regelmatig formeert hij met zijn vrienden een steentijdgezin, dat tijdelijk zijn intrek neemt in een replica van een prehistorische boerderij. Daar proberen ze alle technieken die de prehistorische mens be heerste onder de knie te krijgen, om zo proefondervindelijk in zicht te krijgen in het leven van toen. Vuur maken bijvoorbeeld blijkt een inspannend karwei, waar de moderne mens bijhoor- lijk op moet oefenen. Een ander sprekend voorbeeld is de amateur-raketbouwer Ivan van Limbergen, die miniraketten FILMS HULST - De Koning van Engeland 20 u. Sliver. 20 u. Last action hero. 20 u. Hot shots 2. 20 u. Indecent proposal. 20 u. Dennis the menace. GOES -Grand Theater 14 u. Ninja turtles 3. 20 u. Indecent Proposel. VLISSINGEN - Alhambra 1 14 u. Dennis the menace. 20 u. Sliver. - Alhambra 2 14 en 20 u. Last action hero. - Alhambra 3 14 u. Bambi. 20 u. Guilty as sin. - Alhambra 4 14 u. Hot shots 2. 20 u. Dragon. ANTWERPEN - Rex - 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Cliffhanger. - Rex-Club - 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Untamed heart. -Odeon 1 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Sommersby. -Odeon 2 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Falling down. -Odeon 3 - 14, 16.30, 19 en 21.30 u. Alive. construeert. Gemiddeld wi hij een jaar aan een raket, projectiel is meer dan een grote voetzoeker. Het bereikt zijn vlucht, die zo'n tien min» duurt, een hoogte van ongei drie kilometer waarbij alle te nische gegevens worden vasl legd. Dan is daar ook nog Jea Schreur die haar vrije tijd J tendeels doorbrengt voor de k van de Japanse Makaken, kolonie apen in het Burgers I renpark te Arnhem. Zij bes deert, net als een gedragsl loog, alle handelingen. Vooral paringstijd biedt stof tot nad ken. De Belgische amateur-ast noom Danny Cardoen tenslo die zich vijftien jaar geleden: P' zijn vriendin Arlette Steenm in de Provence vestigde, h< een vakantiesterrenwacht op richt. Het is de grootste ai teur-telescoop ter wereld. 'Hooggeleerde hobbyisten', derland 3, 21,10 uur -Odeon 4 - 14, 16.30, 19 en l u. Loaded weapon. - Quellin I - 14, 16.30, 19 en l u. De kleine blonde dood. -Quellin II - 14, 16.30, 19 en 21 u. The piano. -Quellin III - 14, 16.30, 19 en2l u. Red rock west. -Metro I 14, 16.30, 19 en 21.31 Dennis the menace. -Metro II - 14, 16.30, 19 en 21 u. Cop and a half. - Sinjoor - 14, 16.30, 19 en 21.3 Indecent proposal. GENT - Decascoop 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Hot SI 2. 14.30, 17. 20 en 22.30 u. Sniper 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Cop 1/1 14.30, 17, 20 en 22.30 u. De kb blonde dood. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. BB dead. 14.30, 17, 20 en 22.30 i action hero. 14.30, 17 en 20 u. Weekend Bernie's 2. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Dennis Menace. 20 u. Untamed heart. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Cliffo ger. 14.30 en 17 u. Bambi. 22.30 u. Falling down. 20 en 22.30 u. The piano. ihington - De Israëlisch sche delegaties bij het [overleg over het Midden- ontkennen dat ze geh erhandelingen in Spanje Een PLO-functionaris eerder verklaard. IE OOK PAGINA'S - A2 en arlem - Het uitgeverscol U, waartoe ook deze loort, heeft over het fjaar 60 miljoen gulden ioekt. Dat is een- stijging proeent vergeleken me [de periode van vorig jaa IE ECONOMIE - A6 het aantal misdrijven jaar door de politie' opg 'd. Dat is volgens justiti ptepunt. Het openbaar i ie heeft vorig jaar 35 per, gens corruptie ver :hts 15 kwamen uitein t de rechter. De rest edaan met een boete. IE OOK BINNENLAND-A3 skou - De Russische it Jeltsin heeft zijn etskoj ontheven uit ictie als vice-president, e lijkt een nieuwe ror a begonnen in de macht: isen de president en zijl vatieve tegenstanders, ïrd door parlementsvoo: asboelatov. ZIE OOK BUITENLAND - A-

de Stem | 1993 | | pagina 18