■meert ^ïestig banen in grensstreek vrij Smokkelroute vormt hoogtepunt 0| De besmetting van de Oekraïne duurt levenslang' POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws ZAKEN nieuws [ieuwe bedrijvencombinatie richt zich op Zeeuws-Vlaamse deel van de Kanaalzone leren- [ondergoed ingiet lx". TafelkontaktdoosUeke clubJ«kunt ?,aar j| Papegaai een 70. [kt Crisis wordt talloze boeren komende maanden te veel ËSTEM ZEELAND C3 lit 4 top-CD's, waaronder klass lii klassiek en moderne sfeer- I, Geselecteerd in samenwerkii IYGRAM. Zo'n honderd bezitters op evenement Fiat 500 Club Nederland ca lekte pasvorm frfekte pasvorm 'erneuzenaren na opvang van kinderen uit Tsjernobyl week te gast bij gezin in besmet gebied |maandbedrag ïen kmber Papegaai, kaketi ara. Onroerend Go Indië-gangers in in Ossendrecht en Bergen bij elkaar Sasse horeca blaast nieuw leven in kermis ember 1993 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 fesser, bhurt. taak. Ipt.1993 tmaak) onze verslaggever senede - De samensmelting van een gisch en een Zeeuws reinigingsbedrijf t een vestiging net over de grens in ienede betekent in eerste instantie rk voor ongeveer zestig Zeeuws-Vla- ïgen. activiteiten van de nieuwe bedrijfscombinatie IRM/Bauwens Industriële- en Rioolreinigingen zijn voornamelijk gericht op het Zeeuws-Vlaamse deel van de Kanaalzone. De personeelswerving is op dit moment aan de gang. Het nieuwe reinigingsbedrijf biedt vanaf vandaag zijn diensten aan aan het industriële bedrijfsleven en openbare instellingen in de regio. Het familiebedrijf Bauwens Cleaning uit Assenede is al twintig jaar actief op dit gebied. Aanvankelijk bewoog het zich uitsluitend in de particuliere sector, maar gaandeweg kwam het accent steeds meer te liggen bij de industrie en de openbare diensten in en rond de Kanaalzone Gent/Terneu- zen. De laatste jaren maken de industriële activi teiten zo'n 95% van het totaal uit. Industriële Reiniging en Multi-sendees (IRM) uit Stellendam (Goeree Overflakkee) heeft de scheep vaart en industrie als werkterrein. Het houdt zich onder andere bezig met reiniging, afvoer en trans port van afvalstoffen en laboratorium-analyses van afvalstoffen. Beide bedrijven bieden samen werk aan ruim honderd werknemers. Door de bundeling van acti viteiten zal dit aantal de komende maanden snel stijgen. Als bedrijfslocatie wordt voorlopig de vestigingsplaats van Bauwens Cleaning aangehou den. IRM/Bauwens Industriële- en Rioolremigin- gen ziet ondernemingen als Dow Chemical (Ter- neuzen), Hydro Agri (Sluiskil) en Cerestar (Sas van Gent) echter tot belangrijke potentiële klanten en is van plan zich om die reden op termijn ook in het Zeeuws-Vlaamse deel van de Kanaalzone te vesti gen. onze verslaggever irslag - De nostalgie viert gtij op zaterdag 4 septem- in West-Zeeuws-Vlaan- :n. Zo'n honderd bezitters gerestaureerde auto's van merk Fiat 500, allen lid de 'Fiat 500 Club Neder- 1' rijden dan de bekende jkkelroute. Golden Classics 8 populaire klassieke werken o.a. Ravel, de Bolero, pn, Mozart, Allegro conBrioenVerdi, Celeste Aida. werken o.a. Mozart, Einekli ne nachtmuslk, rog allegro, Beethoven, Für Elise. tot 2.000 W: t '"'ïr-- |t00% supergekamde atoen. Kleuren: wit, Jlichtblauw |en marine. - J initiatief van Roland en Ro- Murre uit Overslag, die al nlang 'bezeten' zijn van 'De „Het belooft een drukte belang te worden, want het och een unieke gebeurtenis karretjes over de West- jws-Vlaamse wegen te zien »n. Het is voor het eerst dat Golden Melodia 12 lichte Wassiel 5 club zich in Zeeuws-Vlaan- ;n manifesteert," zegt Roland ■re, de 32-jarige assistent- htchef bij Hydro Agri in jskil. Fiat 500 Club Nederland telt tweeduizend leden landelijk Soland en Rosita Murre ma .anaf 1989 deel uit van deze iHiviiwiiiuiuwvvt |ns aan verslaafd zijn. Voor 3-V0udig, wit. Met of ZOU is dat de Fiat 500. De club is randaarde. Belastb 'maal in 1980 in Friesland ;taan met een twintigtal le en is snel gegroeid. Zelf heb 1989 mijn eerste Fiat 500 geschaft. Een oud lijk, alleen :arosserie nog intact, heb ik elgië gekocht voor slechts honderd Belgische franken, op aandrang van Rosita, iok gek is op dit nostalgische ;etje," zegt Roland Murre. ind Murre heeft echter 'gou- handjes', want hij is in het t van de diploma's MTS- ktuigbouwkunde en MTS- otechniek, waardoor het inische gedeelte voor hem geheimen kent. Hij werk huis in zijn eigen garage een lang aan de restauratie en in D kon Rosita over een leuk actief 'boodschappenwagen- beschikken. Daar diende in Ite instantie de rode Fiat 500 Van links naar rechts: Frans en Annemiek van der Zee en Rosita en Roland Murre voor hun fraai uitgedoste en gerestaureerde Fiat 500 en Autobianchi cabriolet. In het midden de kleine Anniek Murre. /Maten: 5 t/m 8. mimelant eerste wagen had ik nog trammelant mee. Viel stil ie Brienenoordbrug in Rot- lam en je kunt je een pretti- plaats voorstellen om met ie te maken te krijgen," zegt Rosita Murre lachend, terwijl ze de enkele maanden oude dochter Anniek de fles geeft. Roland en Rosita Murre sloten zich snel aan bij de Fiat 500 Club Neder land en namen deel aan de eve nementen die landelijk georgani seerd werden. Het eerste wagen tje werd doorverkocht en er werd een Autobianchi cabriolet uit 1964 gekocht in Groningen, beschikkend over eenzelfde chassis als de Fiat 500. „Die is nu pas geheel gereviseerd en opgeknapt. Een juweeltje om te zien. Evenals onze blauwe Fiat 500 die ik eveneens geheel opgeknapt heb. Ik doe in mijn vrije tijd niets liever dan sleute len aan de wagens. Een pure hobby," zegt Roland Murre en thousiast. Italië Roland en Rosita zijn pas terug gekeerd uit Italië, het Mekka van de Fiat 500, waar in Andiamo a Garlenda werd deelgenomen aan de tiende editie van de Raduno. „Daar komen duizenden bezit ters van een Fiat 500 bij elkaar jaarlijks. Afkomstig uit geheel Europa. Zo zagen we daar Fiat 500-verzamelaars uit bijvoor beeld België, Hongarije, Zwit serland, Duitsland en Engeland om maar eens wat landen te noemen. Daar was het genieten geblazen. Op die plaats werden ook allerlei onderdelen te koop aangeboden. Immers, de Fiat 500 wordt al vanaf 1975 niet meer gemaakt." „Een goed opgeknapt model Fiat 500 is momenteel' 'toch al snel zo'n 25.000 waard. In Neder land zijn er zelfs gespecialiseer de bedrijven die zich alleen heb ben toegelegd op de restauratie van de Fiat 500. Maar daar be taal je dan al vlug zo'n zeventig gulden per uur aan arbeidsloon. Ik denk dat van de tweeduizend leden die de club landelijk telt zo'n vijftig precent van de leden zelf de auto's reviseert en op knapt. De rest laat het doen." Omdat Roland en Rosita Murre zelf jaarlijks aan allerlei evene menten van de Fiat 500 Club Nederland deelnemen, zoals de Aspergeroute in het Limburgse Tegelen, het internationale tref fen in Gendt, het kampeerweek- einde in het Land van Maas en Waal en de tocht naar Italië, groeide de belangstelling om in Zeeuws-Vlaanderen zelf iets op touw te zetten. Roland Murre: „We hebben con tact opgenomen met het hoofd bestuur. Daar was men gelijk enthousiast. Samen met Rosita en onze Schiedamse Fiat 500-vrienden Frans en Anne miek van der Zee hebben we Maten: 5 t/m 8, pel uitverkocht zijn, vragen vrij u hiervoor uw heg pnbosch, West Vaardeke 74 derland! Te koop gevraagd. Tel. 01660-4200. en verzekeringen. (rslaan 55, Breda. 150,- p/m 300,- p/m 600,- p/m 900,- p/m l.a. 10,9% per jaar. Irente v.a. 6.9%. (gratis De Graaf 106-0221415 I.00 - 16.00 uur. tel: 01100-16898 1 ip dwergkonijnen wit iel 10,-, 01677 Te koop gevr. door kwi 01660-2664. WEG. lich.omst.h. gezocht voor mijn hond, Kiki, lief voor me van groot tot klein. oud 01626-82561 W.O. terug in geboorte Prachtige forse NewFo lander, gecastr reu, 1 jr., alleen v. ser. mensei hem kunnen geven wi< nodig heeft, o.a. g1 voeding en veel bewe 3tamb. en ingeënt 31667-2947. TRIO wijandotte kriel 31620-32394. SED en Marianne omp uit Terneuzen ïrken al enige jaren als i] williger voor de lichting Kinderen van ijernobyl. In 1986 am door een brand in gelijknamige kern- |ntrale een grote hoe- ielheid radio-actief iteriaal vrij. Het ge- ed is nog steeds be- ïet. Vanaf 1990 haalt Stichting ieder jaar nderen uit het besmet- gebied naar Neder- d voor een vakantie, [nd vorig jaar werden ide Terneuzenaars or de ouders Ljoeda Joeri van het meisje Ha uit het stadje Ole- |k in de Oekraïne uit- nocligcl voor een be ek. Alia was een van kinderen die vorig ïr in Nederland va- ntie vierde. Fred en arianne Tromp maak- 7 van 17 tot 26 augus- s het alledaagse leven n zeer dichtbij mee. hielden een dagboek a onze verslaggever TE KOOP nestje lieve I l?k van Cooten en Fokshondjes, Stel ;eweg 4, Den Hout. Fred en Marianne Tromp met de kaart van het besmette gebied van Tsjernobyl. Landelijk gelegen bun! met paardestallef etc. op 2200 m2. Info Wiericx Geerdfron 01640-37713. wees voor besmetting hangt steeds als een donkere wolk 'en het gebied. Uit gesprek- 1 met de plaatselijke bevol- WoUWSe Planta! kwam duidelijk naar voren men bang is dat Tsjernobyl de vergetelheid raakt. „Er 1 nu uiteraard andere brand- Zoals de situatie in Joegoslavië. Maar de oorlog daar houdt een keer op. De besmetting van de Oekraïne gaat generaties lang door," al dus Fred Tromp. Uiteraard waren beide Terneu zenaars bang voor besmetting tijdens het tiendaagse verblijf. „Maar daar doen we niet dra matisch over. We bleven tien dagen en de schadelijke gevol gen waren dus minimaal. De mensen daar hebben levenslang. Daar heb ik moeite mee. Vooral ook omdat het systeem deze mensen in de kou laat staan." De regering heeft het gebied FOTO WIM KOOIJMAN ingedeeld in vier categoriën. De directe omgeving van de centra le, waar niemand meer kan wo nen, gebieden waaruit onmid dellijk geëvacueerd moet wor den, gebieden waar de regering vrijwillige evacuatie garandeert en gebieden die onder voortdu rende stralingscontrole staan. Olevsk valt onder de vierde ca tegorie. Stralingsniveau Joeri is leraar informatica en is tevens actief in de beweging Zelem Svit (Groene Wereld). Deze beweging is te vergelijken met Greenpeace. Joeri liet de Terneuzenaars op zijn school een meetstation zien, waar hij de straling kan meten. „Hij de monstreerde alles. Uit zijn ver haal blijkt dat de regering de bevolking maar halve informa tie geeft over het stralingsni veau. Er wordt alleen gesproken over de vrijgekomen stof Ce- sium-137. De regering geeft re gelmatig protocollen uit, waarin staat dat er absoluut geen ge vaar is voor de volksgezond heid. Maar mensen krijgen spontane bloedneuzen en zijn heel snel moe. Daarnaast gaat de kindersterfte omhoog en kin deren worden geboren met af wijkingen." „Buitenlandse onderzoeken en ook onderzoeken van het Ka- vetski-instituut in Kiev wijzen uit dat er geen veilige dosis straling bestaat en dat ook in dit gebied geen mensen moeten wonen. Metingen wezen uit dat het stralingsniveau in voedings middelen soms tweehonderd maal de toegestane norm is. Daarnaast wordt ook nooit ge sproken over andere stoffen die zijn vrijgekomen zoals het veel gevaarlijker Strontium-90. Er wordt gezegd dat deze stoffen niet zijn vrijgekomen terwijl onafhankelijke onderzoeken an ders uitwijzen." Tromp merkte dat de mensen dagelijks te maken hebben met radio-activiteit. „Het is een prachtig gebied met schitte rende bossen maar alles straalt. De bewoners gaan van oudsher het bos in om paddestoelen en bessen te plukken voor con sumptie, maar die zijn natuur lijk zeer radio-actief. De rege ring garandeert wel ecologisch gezonde goederen maar die zijn er eenvoudigweg niet. De win kels zijn leeg. De mensen eten dus uit eigen tuin en wij aten met de pot mee." Olevsk ligt in het noorden van de Oekraïne en is een van de regionale centra in de provincie Zhitomir. Qua inwonertal is het stadje te vergelijken met Ter- neuzen. Het gastgezin woont in een vrijstaand huisje. Waterlei ding is er niet. Het water komt uit een put. Het toilet is een gat in de grond met een plank er overheen waar een houten huis je omheen is gebouwd. „Ljoeda en Joeri schaamden zich een beetje voor hun schamele voor zieningen maar daar hadden wij uiteraard totaal geen moeite mee. De gastvrijheid was echt hartverwarmend." Fred en Marianne Tromp be zochten ook een mobiel labora torium van het Duitse Ministe rie van Milieu. Een project in het kader van humanitaire hulp. In dat lab wordt de stra ling van de inwoners van Ole vsk gemeten en ze krijgen een certificaat mee waarop staat of ze binnen of buiten de norm- waarde zitten. Uit een gesprek met de Duitse onderzoekers bleek, dat alleen wordt gemeten op Cesium-137. Andere stoffen worden niet in het onderzoek betrokken. „De mensen die in het lab wer ken doen uiteraard hun best en het is onjuist hen aan te vallen. Volgens mij is de basis van het project echter dubieus. Het is een samenwerkingsverband tus sen de Duitse en de Oekraïense overheid. De indruk bestaat dat deze projecten vooral zijn be doeld om de bevolking gerust te stellen. Zelfs de Duitse onder zoeker gaf toe dat dit de bedoe ling van de zaak is." Valse snip Hulst - Bij een bank in Hulst is gisteren een vals briefje van honderd gulden aangetroffen bij de winkelopbrengst van een bedrijf in Hulst Het valse bankbiljet was van goede kwaliteit echter zonder een watermerk. Winkeldiefstal Hulst - Een 34-jarige inwoner uit Hulst werd betrapt bij het stelen van een borenset ter waarde van 24,95 bij een hobbybedrijf aan de Absdaal- seweg. toen besloten een weekeinde in Zeeuws-Vlaanderen te organise ren. Zeeuws-Vlaanderen telt zelf dertien leden van onze club. Vrijdag 3 september is het zover. Dan komen honderd Fiat 500-bezitters met hun wagentjes naar camping De Wildhof in Retranchement. Daar wordt voor een zacht prijsje overnacht. De deelnemers aan de Smokkel route vertrekken zaterdag 4 sep tember om 10.30 uur in colonne naar Aardenburg. Op de Kaai klinkt om 11.00 het startschot voor de eerste deelnemer. De deelnemers aan de Smokkelroute betalen tien gulden inschrijfgeld, maar krijgen daar enkele leuke attenties voor terug, zoals een tasje met een 'smokkelpakket'. Attractief Elke minuut gaat er een nieuwe deelnemer van start. „Anders zou het een puinhoop worden. Lijkt me toch een attractief eve nement. Wanneer zie je nu zo veel oude wagentjes, in oude glorie hersteld over de Zeeuws- Vlaamse wegen kruipen. We doen vier cafés aan waar oud- Hollandse spelletjes zullen wor den gedaan, waar punten mee te scoren zijn. Er is dus een heus wedstrijdelement aan verbonden en er zijn aantrekkelijke prijzen, zoals een viertal remcilinders en een hoofdremcilinder van de Fiat 500 en een aantal waarde bonnen. De spelletjes zullen worden afgewerkt in café Oud Gemeentehuis te St.-Kruis, Het Rattekot in St.-Margriete, Het Pleintje te Donk en De Jonge Leeuw in Aardenburg. De Smokkelroute gaat over zo'n 85 kilometer en rond 17.30 uur wordt het einde verwacht. Na afloop komen de deelnemers voor de prijsuitreiking weer bij elkaar op camping De Wildhof, waar om 19.00 een barbecue op het programma staat en waar de discotheek apart open gaat voor de liefhebbers van de Fiat 500 Club Nederland. Zondagmorgen gaan we dan weer uit elkaar en hebben er hopelijk een onverge telijk weekeinde opzitten, zegt Roland Murre, die er samen met zijn Rosita en hun Schiedamse vrienden tal van uren organisa tie op heeft zitten. Westdorpe COLLECTE - In de week van 22 t/m 28 augustus jl vond de jaarlijkse collecte plaats ten bate van de Nederlandse Le ver Darm Stichting. Het the ma van deze actieweek was 'Geef om kinderen met spijs- verteringsziekten'. In West dorpe bedroeg de opbrengst van deze collecte 820,90. WEA houdt open huis Oostburg - De Westelijke Ac countantskantoren (WEA) gunt belangstellenden een kijkje in de nieuwe behuizing aan de Nieuwstraat 2 te Oost burg. Dat gebeurt na de offi ciële ingebruikneming van het nieuwe kantoor op woensdag 8 september. Tussen 18.30 uur en 21.00 uur is er een open huis. WEA was vroeger gevestigd aan de Noordwal. Door de groei van het aantal perso neelsleden tot negentien was het bedrijf gedwongen uit te zien naar andere huisvesting. Het bedrijf en de gemeente Oostburg sloegen de handen ineen om een nieuwe kantoor vleugel vast te bouwen aan het bestaande stadhuis. Club Acqua Glair IJzendijke geopend IJzendijke - Club Acqua Clair is de naam van het pas geo pende ontspanningscentrum aan de Smokkelweg 1 in IJ zendijke. Het centrum is uit gerust met een overdekt zwembad, sauna, computerge stuurde zonnebank en gezelli ge bar. In de nabije toekomst komt daar nog een fitness ruimte bij. Als steun ministerie en Tweede Kamer uitblijft Van onze redactie landbouw Tilburg - Als minister Bukman (Landbouw) en de Tweede Kamer blijven weigeren steun te verlenen, dan gaan de komende maanden talloze boeren en tuinders op de fles. Dat is de stellige overtuiging van voorzitter Ad Latijnhouwers van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB). Mi nister en Kamer hebben de laatste dagen nog eens bevestigd geen extra hulp te willen bieden aan noodlijdende bedrijven of sectoren. Afgelopen maandag boog het hoofdbestuur van de NCB zich langdurig en indringend over de problemen. Het leverde al even min oplossingen op voor acute noden. „Ik kan ook geen varkens, aard appelen of tomaten van de markt halen," aldus Latijnhou wers gisteren. Wél ziet de boe- renvoorman mogelijkheden om op de iets langere termijn voor sommige sectoren enig herstel te bewerkstelligen. Latijnhouwers: „In de varkens houderij en in de glasteelt kan het niet zijn dat de crisis eeuwig duurt. Daarom moet de overheid soepel omgaan met bijstands maatregelen in de overbrug gingssfeer. Want vaak gaat het om jonge, kansrijke bedrijven die als gevolg van zware investe ringen het eerst in zwaar weer terecht gekomen zijn." De NCB zelf gaat in eigen kring voorstellen formuleren om de varkenshouderij in Europees verband aan een nieuwe struc tuur te helpen. Volgens Latijn houwers moeten die sector én de tuinbouw, afhankelijk als ze zijn van de export, nóg meer water dichte garanties zien in te bou wen voor kwaliteit, produktie- methoden, ziektebestrijding en afzetkanalen. Ten aanzien van de akkerbouw Van onze verslaggever Terneuzen - Het derde batal jon van het derde regiment infanterie (3-3 RI) houdt op zaterdag 4 september een reünie in Bergen op Zoom en Ossendrecht. Het bataljon vertrok in septem ber 1946 naar het toenmalig Ne- derlands-Indië. Bij het bataljon waren vooral dienstplichtige Zeeuwen en Westbrabanders in gedeeld. 3-3 RI nam op de oostkust van Sumatra de twee politionele ac ties mee en keerde na een ver blijf van ruim drie jaar weer terug naar Nederland. Van het onderdeel verloren achttien mili tairen het leven. Zij zijn begra ven op het ereveld Leuwigajah op Java. Nog steeds bestaat er bij de leden van het voormalige onder deel een sterke vriendschap. Om de twee jaar is er een reünie. Zaterdag start de bijeenkomst om 10.00 uur met een herden king bi] de herdenkingsteen in de Cort Heyligerskazerne in Ber gen op Zoom. Aansluitend gaat het gezelschap naar de Wilhel- minakazerne Ossendrecht. Op het programma onder meer een rijstmaaltijd, de vertoning van een videofilm over het bataljon en een eigen cabaret. De organi satie verwacht voor de reünie zo'n driehonderd deelnemers. zei Latijnhouwers gistermiddag dat die sector bezig lijkt een geleidelijke dood te sterven: „Van het vermogen van de ak kerbouwer wordt jaarlijks een ton of meer afgeknabbeld." Vol gens de NCB-voorzitter zal de Nederlandse overheid de sector steun móeten verlenen, omdat de EG-compensatiemaatregelen volstrekt ontoereikend zijn. Latijnhouwers gaf gisteren wel de richting aan voor de twee miljoen gulden die NCB zelf wil injecteren in de sector. Aan het adres van eigenlijk de enige agarische sector die het momenteel voor de wind gaat, de melkveehouderij, had Latijnhou wers nog een waarschuwend woord: „Wie nu nog quotum (melkproduktierechten) koopt of huurt verhoogt zijn kostprijs en dat kan hem lelijk opbreken als er vandaag of morgen een dub beltje van de melkprijs afgaat. Deskundigen sluiten dat niet uit." Van onze correspondent Sas van Gent - Dit jaar presenteert de Sasse ho reca een uitgebreid ker- misprogramma om de Sasse kermis nieuw leven in te blazen. Vorig jaar was er reeds sprake van een toenemende belang stelling. Nu schotelt de organisatie een nog uit gebreider programma voor. KERMISPROGRAMMA Zaterdag 4 september: 10.00 uur: gaaibollen in café Het Schippershuis, 15. 00 uur: Ka raoke in café De Watergeus, vanaf 14.00 uur: optreden van jeugdtoneelvereniging Siesa in de achtereenvolgende cafés De Rijnvaart. De Watergeus, 't Oudt Sas, 't Brouwershuisje. De Reseda en Het Schippershuis, 20.00 uur: volledig programma jeugdtoneel in De Engelenroos met in de pauze live-muziek van accordeonist Staf de Reu, dans avond met de 'Beet City Jazz Band' in De Reseda, disco in Het Schippershuis, 21.00 uur: Karaoke in De Watergeus, op treden Second Best in Oudt Sas, 21.30 uur: optreden Coupe De- ville in De Rijnvaart. Zondag 5 september: 14.00 uur: bier-demonstratie in De Water geus, Oud-Hollandse spelen in de Reseda, Ramons live orgel en accordeon in Oudt Sas, 21.00 uur: Sixties-avond in De Rijn vaart, optreden Razorblade in Het Schipperhuis Maandag 6 september: 13.30 uur: gaaibollen in De Rijnvaart, 14.00 uur: dansmiddag voor ouderen in De Engelenroos met live-muziek van Eduard Otjens, 20.00 uur: bingn in De Water geus, kermiskaarting in Het Schippershuis. 21.00 uur: optre den The Franktins in Oudt Sas. Dinsdag 7 september: 14.00 uur: schieting liggende wip in De Reseda, 18.00 uur: Westerna vond in Oudt Sas. 21.00 uur: optreden Horny Honkers in Het Schippershuis.

de Stem | 1993 | | pagina 15