Aanleg van probleemgedrag erfelijk bepaald Superbacterie noopt tot herzien van evolutiegeschiedenis Mens heeft nog tussen de 0,2 en 8 miljoen jaar Computers beginnen handgeschreven tekst te herkennen Dekhengst moet plaats afstaan aan dekmerrie "Escort SonjcT A6 WETENSCHAP A7 Rabobank 0 Onderzoek wetenschapper: oep Vergadering ank te Graauw WETENSCHAP KORT USTUS 199B electric 98 98% motors 47% 47 Jyear 41 41 rtett-pack. 72 73% jus.mach 44'/» 44% tel tel 93 93% hairlines 19y« 19 donnell 80 80% ckco 32 31 III oil 78 77% n central 35% 34% ips 19% 19% lerica 57 43% il dutch 100% 100% rs roebuck 52% 54% south pac 18% 18% acoinc. 64% 64% ed techn 57% 57% ïtinghouse 15% 15% tman corp 14% 14% jlworth 25% 25% ud ewerkt 21,970-22,570 per kg erkt 24,170 per kg ver ewerkt 250-320 per kg erkt 360 per kg vk vorige koers sk slolkoers gisteren a laten b bieden c ex claim e gedaan bieden d ex dividend f gedaan laten g bieden en ex dividend h laten en dividend gedaan en laten ex dividend I - gedaan en bieden ex dividend 01 9,50 11,50 b 02 4,50 6,50 50 2,60 4,00 49 1,50 2,10 89 0,70 1.10 434 11,90 b 14,00 b 171 7,30 9,00 b 190 4,00 4,80 b 1207 2,70 3,70 1784 1,90 2,60 !67 5,00 b 6,10 b >06 22,20 24,40 383 15,10 16,70 b 275 1,50 1,70 260 3,20 3,00 393 6,50 9,70 899 4,20 6,00 487 2,50 3,90 331 3,70 4,60 310 1,00 0,70 304 3,80 2,60 373 6,50 4,00 363 2,30 a 1,90 275 3,50 2,40 287 4,80 3,70 272 4,10 3,60 234 9,00 7,50 507 6.60 9,00 3372 2,70 4,20 1195 0,90 1,80 359 4,00 5,50 365 1,90 3,10 277 2,80 4,00 b 559 17,70 b 20,00 254 2,80 3,10 254 2,40 a 2,10 250 1,00 a 1,00 663 2,80 1,90 362 3,20 3,00 282 10,30 9,50 408 25,50 25,50 283 12,80 12,90 274 6,30 6,80 385 1,00 a 1,10 486 1,60 1,80 b 263 17,10 77,60 624 7,20 7,50 320 3,50 a 3,30 244 4,20 4,50 505 2,90 a 2,90 DESTEM DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 Van onze redactie wetenschap Queensland - De grootste bacterie ter wereld is ontdekt, levend in symbiose binnen de doktersvis, die voorkomt in de wateren voor de kust van Australië. „De bacterie meet 80x600 micrometer (1000 micrometer=l mm) en vormt, uit gedrukt in celvolume, de grootste die ooit is beschreven", meldt een artikel in het blad Nature. Het is geschreven door wetenschappers van de Australische Ja mes Cook Universiteit in Queensland en de Indiana Universiteit in de VS. Het organisme was al lange tijd bekend, maar eerst dacht men door zijn grootte dat het een amoebe was. Door het jongste onderzoek is nu echter vast komen te staan dat het bij 'Epulopis- cium fishelsoni' een bacterie betreft. De ontdekking kan van groot belang zijn voor het interpreteren van de oudste fossielen op aarde. Bacteriën zijn zogenaamde prokaryoten, wat wil zeggen dat hun cellen niet over een duidelijk te onderscheiden kern be schikken. Wetenschappers zijn er alge meen van overtuigd dat de prokaryoten in de evolutie vooraf zijn gegaan aan de eukaryoten, de cellen die wel over een kern beschikken. De vuistregel luidt dat eukaryoten over het algemeen groter zijn dan prokaryo ten. Bij het bestuderen van microfossie len uit het begin van de geschiedenis van het leven wordt daar ook van uitgegaan: het ontbreken van 'grote' cellen in het fossielenarchief vóór an derhalf tot twee miljard jaar geleden werd tot nu toe beschouwd als bewijs voor de recente oorsprong van eukaryo ten. Epulopiscum fishelsoni lijkt die bewe ring te logenstraffen. Ook het bestaan van zeer kleine eukaryotische cellen, zoals de chlorophyt Nanochlorum euka- ryotum, met een doorsnee van 1-2 mi crometer, vormt een extra aanwijzing dat uit de afmetingen van een microfos siel op zich niet kan worden opgemaakt of het een pro- dan wel een eukaryoot betreft. Bovendien hebben molecuulbiologen die zich bezighouden met de studie van de genetica op grond van moleculaire data aangetoond dat de eerste eukaryo ten al meer dan 3 miljard jaar geleden op het toneel moeten zijn verschijnen. Volgens Nature noopt dit alles tot her ziening van de vroegste geschiedenis van het leven op aarde. Door Martijn Hover Eindhoven - Is de mens het produkt van zijn opvoeding of van zijn genen? Is probleemgedrag erfelijk bepaald of is het de omgeving waarin zij opgroeien, die sommigen over de rand van het toelaatbare dwingt? Gay 3 leuke boys verwennen u privé of hotel in Vlaanderen. Tel. 09-3250332208/ semafoon 09-3272754921 Voor dame aan huis of hotel, gay-boys en heren- stnptease. 076-425142. RIA 28). ontv. privé, bubbel bad aanw. Ma. t/m vrij. 12-21 u. Tel. 01650-40918. De Rabobank is een coöperatieve bank. Met als doelstelling leden-ondernemers te financieren legen lage rente en gunstige voorwaarden. De Rabobank is een bank met leden. Betrokken mensen, die via een gekozen bestuur en de ledenvergaderingen invloed kunnen uitoefenen op het beleid van hun plaatselijke bank. Zo is gegarandeerd dat bij elke dienst die de Rabobank verleent het belang van leden en cliënten zwaar meetelt. Deze vragen houden de mens heid al eeuwenlang bezig. In deze eeuw is, mede onder in vloed van een meer sociaal ge richt denken, de nadruk ver plaatst van erfelijke factoren naar de omgeving. Dat sommi gen het in de maatschappij niet maken, is niet het gevolg van 'besmet bloed' of 'slechte genen', maar van hun belabberde sociale achtergrond. Schep gelijke rech ten en gelijke kansen voor ieder een en de mensen zullen vanzelf gelijk worden, luidde het ada gium. De suggestie dat sociaal onaan vaardbaar gedrag mogelijk voor een deel erfelijk bepaald zou zijn, is vooral in 'progressieve' kringen lange tijd onbespreek baar geweest, zoals de Leidse hoogleraar Buikhuisen in 1978 moest ervaren. Zijn plan om de erfelijke achtergronden van cri mineel gedrag te bestuderen, leidde tot een onsmakelijke, door de columnist Hugo Brandt Corstius in gang gezette hetze. Buikhuisen trok zich vervolgens verbitterd terug. Inmiddels is er blijkbaar het een en ander veranderd. Vara-co- ryfee Paul Witteman discussieert op de televisie een aantal avon den uitgebreid met de geneticus professor Galjaard over het the ma: 'Alle mensen zijn ongelijk'. Voor een van huis uit socialis tische omroep een revolutionaire stelling. Reacties als bij Buik huisen bleven echter uit. De Amsterdamse psycholoog Edwin van den Oord heeft met zijn bijdrage aan de discussie evenmin veel stof doen op waaien. Terwijl de uitkomst van zijn onderzoek naar probleemge drag bij kinderen toch opzienba rend mag heten. Zijn onderzoek richtte zich op een groep van 1300 tweelingen in de peuter leeftijd en op een groep geadop teerde buitenlandse kinderen in de leeftijdsgroep 11-15 jaar. Met name het tweelingen-onderzoek leidde tot de slotsom dat pro bleemgedrag - dat bij 10 tot 13 procent van de kinderen voor komt - in sommige gevallen voor liefst 65 procent erfelijk bepaald is. „Ik ben inderdaad niet het mid delpunt van een rel geworden, zoals Buikhuisen destijds", er kent Van den Oord, die onlangs op zijn onderzoek promoveerde aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Echt verbaasd is de psycholoog daar niet over: „Mijn onderzoek was volkomen legi tiem. Het lijkt mij belangrijk te weten hoe verschillen tussen mensen ontstaan, waarom som mige mensen wel probleemge drag vertonen terwijl anderen, die in praktisch dezelfde om standigheden zijn opgegroeid, zich keurig aan de normen van de samenleving aanpassen." Nog steeds is het zo, aldus Van den Oord, dat bij kinderen met problemen de oorzaak vaak in de huiselijke kring wordt ge zocht. „Dat is in veel gevallen niet eerlijk tegenover de ouders, die toch min of meer de zwarte piet krijgen toegespeeld. Zodra je er echter erfelijke factoren bij gaat betrekken, ontstaat grote opschudding. Enerzijds is dat nog de ongelukkige erfenis van de Tweede Wereldoorlog, toen de Nazi's 'eugenetica' toepasten op basis van onwetenschappelij ke theorieën. Anderzijds bestaat bij veel mensen het idee dat 'erfelijk' gelijk is aan 'onveran derlijk'. Maar dat is beslist niet waar!" Erfelijkheid, aldus Van den Oord, geeft alleen een aanleg aan voor bepaald gedrag. Hoe die aanleg zich in de praktijk vertaalt, is van andere factoren afhankelijk. En daarbij speelt de omgeving wel degelijk een be langrijke rol. „Uit mijn onderzoek blijkt", ver telt Van den Oord, „dat sommige kinderen gevoeliger zijn voor probleemgedrag dan anderen. Als je vantevoren weet dat een kind als gevolg van erfelijke be lasting dat risico loopt, kun je daar in de opvoeding op inspe len." Van den Oord signaleert een ver schil tussen de moleculaire gene tica, die zich bezighoudt met de eigenschappen van het DNA, het molecuul dat de erfelijkheid be paalt, en zijn eigen vak, de ge- dragsgenetica. „De erfelijke fac tor voor bruine of blauwe ogen is gemakkelijk te isoleren omdat die zich maar op één gen be vindt. Bij genetisch bepaald ge drag is dat niet het geval. Een kind vertoont vaak veel verschil lende vormen van probleemge drag die dan ook worden ge stuurd door een groot aantal genen." Bovendien blijft ook de omge vingsfactor een rol spelen waar van het belang niet altijd even goed is vast te stellen. „Sommige kinderen zijn extreem gevoelig voor omgevingsfactoren terwijl andere heel goed functioneren terwijl ze toch uit een heel moei lijke omgeving komen. Het is niet zo dat probleemgedrag van de ouders automatisch leidt tot probleemgedrag bij hun kinde ren. Nogmaals: het is vooral de aanleg voor zulk gedrag die erfe lijk bepaald is." Van den Oord erkent dat 'poli tiek misbruik' van zijn onder zoek niet uitgesloten is. „Er zit een gevaar in dit soort onder zoek en dat is dat je politici mogelijk een instrument in han den geeft om bepaalde beslissin gen te rechtvaardigen. Als Lub bers het heeft over kampemen ten voor criminele jongeren rij zen mij de haren te berge. Ook politici moeten de natuurlijke variatie respecteren die in erfe lijke eigenschappen nu eenmaal bestaat. De conclusie dat de er felijkheid een rol speelt in het gedrag van mensen, mag nooit misbruikt worden om 'lastige' mensen op te sluiten." De Neanderthaler hield na 200.000 jaar op te bestaan. Astrofysicus berekent levensduur van intelligente levensvormen Van onze redactie wetenschap Princeton - Hoe lang heeft de mens nog te gaan als de dominante diersoort op aar de? Zijn wij, net als de di nosauriërs, vroeg of laat tot uitsterven gedoemd? De Amerikaanse astrofysicus J. Richard Gott III van de univer siteit van Princeton vermoedt van wel. Sterker nog, hij denkt bij benadering te kunnen bere kenen hoeveel tijd de mensheid nog gegeven is. Gott gaat uit van het Coperni caanse principe, dat er grof gezegd op neerkomt dat de mens en zijn planeet geen bij zondere plaats innemen in het heelal. Dat is ook logisch, want van alle plaatsen waar een in telligente waarnemer zich in het heelal kan bevinden, kun nen er per definitie maar een paar 'bijzonder' zijn. De onver mijdelijke conclusie luidt, dat een waarnemer - waar hij zich ook bevindt- met aan zeker heid grenzende waarschijnlijk heid mag veronderstellen dat die plaats 'niet bijzonder' is. Het Copernicaanse principe kan, aldus Gott, niet alleen worden toegepast op plaats, maar ook op tijd. Een waarne mer, stelt hij, kan een fenomeen alleen observeren tussen de tijdstippen Tbegin en Teind waarbinnen dat fenomeen zich afspeelt. Het tijdstip van waar neming, Tnu, ligt per definitie tussen Tbegin en Temd en is per definitie niet bijzonder. Dat wil zeggen dat Tnu elk tijdstip kan zijn tussen Tbegin en T eind. In het ideale geval ligt Tnu precies midden tussen Tbegin en Temd, volgens de formule: 1toekomst=(Teind-Tnu)=Tverle den=(Tnu-Tbegin). In werke lijkheid zul je dan in de helft van de gevallen de waarde van T toekomst overschatten en haar in de andere helft van de gevallen onderschatten. Gott meent daaruit met 95% zeker heid devolgende formule te kunnen distilleren: l/39Tverleden<Ttoefcomst<39T verleden. Wat deze formule ons leert, aldus Gott, is dat als we iets in het verleden lange tijd hebben kunnen observeren, dat er blijkbaar op duidt dat het be treffende fenomeen calamitei ten in het verleden goed heeft weten te weerstaan. Dat ver mogen duidt er op zijn beurt op dat het fenomeen vermoedelijk ook in de toekomst betrekkelijk bestand zal blijken tegen ver nietigende krachten. Gott noemt als voorbeeld het jaar 1969, waarin hij zowel de Berlijnse Muur (Tverleden=S jaar) bezocht als het prehistori sche monument Stonehenge (Tverleden=plm. 3868 jaar). Er van uitgaande dat hij een wille keurige waarnemer van de Muur was, veronderstelde Gott dat hij zich in 1969 op een willekeurige plek van de tijd lijn tussen Tbegin en Teind van de Muur bevond. Inmiddels we ten we dat de Muur in 1989 is gevallen, wat betekent dat Ttoekomst in 1969 gelijk was aan 20 jaar: Ttoekomst=2,5.Tverleden. Dat klopt keurig met Gotts formule, evenals het feit dat Stonehenge (dat immers aanzienlijk ouder is dan de Berlijnse Muur en dus zijn standvastigheid heeft be wezen) nog altijd bestaat. Gott publiceerde zijn bereke ningen in het Britse tijdschrift Nature {Tverleden=123 jaar) en voegt daar meteen de voor de redactie tamelijk geruststellen de mededeling aan toe dat haar blad nog zeker 3,15 jaar zal voortbestaan, maar waar schijnlijk niet langer dan 4800 jaar. Om de levensduur van de mensheid te berekenen, maakt Gott vervolgens gebruik van een aantal andere formules, on der meer om een schatting te maken van het aantal intelli gente levensvormen dat op elk gegeven moment in het heelal aanwezig kan zijn. Ervan uit gaande dat de mensheid in haar huidige gedaante van Homo sa piens sapiens bij benadering 200.000 jaar oud is berekent Gott vervolgens een levensduur voor onze soort van tussen 0,205 miljoen en 8 miljoen jaar. Dat komt aardig overeen met wat bekend is over de gemid delde levensduur van aardse levensvormen. Voor de meeste soorten ligt die tussen 1 miljoen en 11 miljoen jaar. Onze directe voorouders springen er dan niet eens zo gunstig uit: Homo erec- tus hield het maar ongeveer 1,4 miljoen jaar vol en onze naaste verwant, de Neanderthaler, was zelfs binnen 200.000 jaar van het toneel verdwenen. Gott trekt daaruit de slotsom dat we niet zomaar mogen aan nemen dat onze intelligentie onze levensduur als soort dras tisch zal verlengen. Integen deel: zijn berekeningen lijken er eerder op te wijzen dat we onze langste tijd al hebben ge had. Hoop doet echter leven: schild padden, kakkerlakken en kro kodillen zijn erin geslaagd hon derden miljoenen jaren in praktische ongewijzigde vorm te blijven voortbestaan. En wie kan met zekerheid zeggen dat de mens niet vermag, wat de kakkerlak wel heeft klaarge speeld? Bron: Nature Gedeelte van het DNA-mole- niul Door Jos Straathof Buffalo - Het is lang tobben geweest met computers die handschrift kun nen herkennen, maar nu lijkt de doorbraak nabij. Onderzoekers van de universiteit van Buffalo in de VS hebben een systeem ontwikkeld waarmee computers in 95 procent van de gevallen succesvol hand geschreven tekst kunnen herkennen en verwerken, meldt het Amerikaanse we tenschappelijke blad Science. Met de conventionele systemen die tot nu toe gehanteerd werden herkende de compu ter slechts 58 procent van de krabbels. Het conventionele systeem identificeerde een geschreven woord door elke letter te raden na analyse van de lijnen en boch ten, en vervolgens een woord uit een woordenlijst te kiezen dat overeenkwam met het rijtje geraden letters. Het nieuwe systeem van de onderzoekers uit Buffalo voegt daar iets essentieels aan toe: de computer kijkt ook nog óf de 'herkende' woorden samen geen volslagen nonsens vormen. Anders gezegd: de computer kijkt bij het herkennen van een woord naar de context. Klopt een woord gram maticaal niet in een zin, dan pakt de computer een logischer alternatief. Nu is het aantal mogelijkheden om een grammaticaal juiste zin te maken groot, te groot. Om die mogelijkheden te beper ken en zo hanteerbaar te maken, maakten de onderzoekers gebruik van zogeheten 'statistische grammatica' (wat komt in de praktijk het meeste voor?) in plaats van de 'formele grammatica' (wat is in theorie allemaal mogelijk?). Daaivoor namen de onderzoekers 'elek tronische post' onder handen. Mededelin gen verstuurd via de computers vertonen hetzelfde type informeel taalgebruik als handgeschreven boodschappen. Daar naast werd gebruik gemaakt van eerdere onderzoeken, waaruit bleek dat bepaalde combinaties veel vaker voorkomen dan andere. Zo is het waarschijnlijker dat de letter 'q' in het Engels wordt gevolgd door een 'u' dan door een 'n', en is het logisch dat een lidwoord gevolgd wordt door een zelfstandig naamwoord, en niet door een werkwoord. Het systeem van de universiteit van Buf falo is volgens deskundigen van Apple 'behoorlijk goed'. Zij denken dat het gebruik van de context bij het herkennen van woorden een van de sleutel-technie ken zal zijn om communicatie per compu ter met handgeschreven boodschappen mogelijk te maken. In Nederland is inmiddel de Amstrad PenPad op de markt. Het is een 'Personal Digital Assistant' (een PDA), een compu tertje dat in de palm van de hand past en met een pen beschreven kan worden. Het is de toenemende interesse in dit soort handzame computertjes die het jarenlang slapende onderzoek naar handschrift herkenning nieuw leven heeft ingeblazen. Het onderzoek aan de universiteit van Buffalo maakt duidelijk dat de ontwikke ling nog in volle gang is en de PenPad lijkt dan ook een produkt dat vroeg op de markt is gegooid om als eerste met iets dergelijks te kunnen komen. Met de toepassingen is het in ieder geval nog behelpen. Zo is er wel een snoertje Zonbestendige kleding ontwikkeld Sydney - Australische wetenschappers hebben een manier gevonden om kleding te voorzien van een beschermingslaag die beter is dan zonnebrandcrèmes met hoge beschermingsfactoren. De onderzoekers, die in opdracht van een kledingfabrikant in Sydney werkten, beweren met een bepaalde chemische verbin ding kleding te kunnen inpregneren, waardoor de drager vijf tot negen keer beter is beschermd tegen ultraviolette straling dan bij gebruik van een zonnebrandmiddel. De chemische stof die op T-shirts en andere lichtgewicht kledingstukken kan worden aangebracht, staat met beschermingsfactor 50 tot 90 garant voor bijna dertien uur protectie tegen de zon. Onbehandelde shirts bieden maximaal 2,5 uur bescherming tegen UV-straling, de belangrijkste veroorzaker van huidkanker. Australië heeft te kampen met het hoogste aantal huidkankerpatiënten. Campagne tegen platbranden regenwoud Brasilia - Brazilië is een campagne begonnen tegen het plat branden van zijn regenwoud door oprukkende boeren en kolonisten. Bij het project, Amazone Levend geheten, wordt boeren geleerd de vruchtbaarheid van de grond te bepalen en alleen kleine stukken grasland plat te branden voor de verbouw van rijst en groenten. Het plan werd onlangs ceremonieel vrijgegeven door milieuminister Fernando Coutinho Jorge in de in het oerwoud gelegen plaats Maraba op 1.800 kilometer ten noorden van de hoofdstad Brasilia. De deelstaat Para, waarin Maraba ligt, is een van de gebieden die het zwaarst worden getroffen door de ontbossing. De jungle wordt er zo vaak in brand gezet dat vliegvelden regelmatig moeten worden gesloten wegens de rook. De boeren laten er vier keer zoveel bos afbranden dan ze aan grond nodig hebben, Algen en korstmossen vijanden Akropolis Wellicht is het toch niet de luchtverontreiniging die antieke monumenten als de Atheense Akropolis doet verweren waar de toeristen bijstaan. Volgens de Duitse geleerde Wolfgang Krum- bein bestaan de ware vijanden van het oude marmer uit algen, korstmossen en zwammen. Kru nbein is als microbioloog verbonden aan de Akropolis-ad- viesgroep van Unesco. Hij heeft vastgesteld dat de groei van de micro-organsimen wordt 'gestuurd' door klimaatveranderingen. Volgens Krumbein was de rossige gloed die in de vorige eeuw blijkens schilderijen over de Akropolis lag, het gevolg van korstmossen die goed gedijden in het toenmalige hete, droge klimaat. Rond de eeuwwsisseling werd het koeler en vochtiger en maakten de korstmossen plaats voor algen, die het monument een zwart-groen tintje gaven. De afgelopen tientallen jaren zijn in Griekenland gekenmerkt door variabele weersomstandigheden. Dat heeft tot gevolg gehad dat de micro-organismen zich onder het oppervlak hebben 'ingegraven', waardoor de monumenten van binnenuit worden aangevreten. Krumbein is nu op zoek naar een methode om de organismen te doden zonder het marmer te beschadigen. Levende bacteriën in mastondontmaag Wesley - „Het leek wel science fiction", vond een van de wetenschappers die op de universiteit van Wesley, Ohio, de resten hebben onderzocht van een 11.600 jaar oude mastodont. In de ingewanden van het dier werden bacteriën aangetroffen" die zich in een kweekje prompt begonnen te vermenigvuldigen. De bacteriën waren in hun zuurstofvrije omgeving bijna 12.000 jaar in leven gebleven. De mastodont werd gevonden in een moeras in Ohio door bouwvakkers die bezig waren met het aanleggen van een golfbaan. Blijkbaar was het dier ten prooi gevallen aan mense lijke jagers. De geleerden hebben aanwijzingen dat het dier geslacht was. Ook was een aantal botten gespleten, vermoedelijk om het merg eruit te halen. De onderzoekers vermoeden dat de jagers het vlees en de botten die ze niet onmiddellijk konden meenemen, onder water hebben opgeslagen. In de maag van het dier werden ook de resten van zijn laatste maaltijd aangetroffen. Hoewel bekend is dat mastondonten zich doorgaans voedden met jonge loten en twijgjes, is dit exemplaar zich te buiten gegaan aan waterlelies en moerasgras. Volgens de biologe Dee Anne Wymer betrof het hier 'een echte lekkerbek'. Van onze redactie wetenschap Boston - Voor volbloed renpaarden worden vaak gigantische bedragen neergeteld, zeker als zo'n dier kan bogen op een indrukwekkende stamboom. om de PDA op de printer te kunnen aansluiten, maar aan een snoertje van de PDA naar de bureau-computer wordt nog gewerkt. De gebruiker van de PDA moet eerst netjes het hele ABC op het schermpje schrijven, waarna de computer de tekens van het handschrift leert en zodoende in het vervolg kan herkennen. Als er ten minste zo geschreven blijft worden. De context blijft buiten beschouwing. Bo vendien kan de computer slechts één handschrift aan, vandaar dat het een 'personal assistent' wordt genoemd. Volgens een woordvoerder van Amstrad is er wel 'een dagje stoeien' voor nodig voordat de computer de lettertekens her kent en kan omzetten in computer-tekst. Of dat in alle gevallen goed gaat, is nog niet bekend: cijfers over doelmatigheid zijn er niet. Het blijft onduidelijk wie er nu verlegen zit om een notitie-computertje dat in de handpalm past. De woordvoerder van Amstrad denkt bijvoorbeeld aan 'energie bedrijven, die de PDA mee kunnen geven aan de meteropnemer'. De vraag is echter of de paar- denboeren bij hun pogingen om steeds snellere dieren te fokken niet op het verkeerde paard heb ben gewed. Volgens deskundigen is er de afgelopen driehonderd jaar in de paardenfokkerij met zo'n be perkt aantal bloedlijnen ge werkt, dat ernstige inteelt onver mijdelijk is geworden. Naar schatting is de gemiddelde mo derne volbloed meer 'ingeteeld' dan het produkt van een paring tussen broer en halfzuster. Daar door kunnen genetische afwij kingen zich in de renpaardenpo pulatie vrijelijk verspreiden met als gevolg dat twee van elke drie veulens die door volbloedheng- sten worden verwekt, de ren baan nooit halen. Over de erfelijke kwaliteit van renpaarden bestaat echter nog veel onduidelijkheid omdat er nog nauwelijks onderzoek naar is gedaan. Mede daarom heeft de Massachusetts Thoroughbred Breeders Association een beurs van 10.000 dollar beschikbaar gesteld voor en genetisch onder zoek naar het presteren van ren paarden. Met dat geld kan de veterinaire onderzoekster Acacia Alcivar-Warren haar onderzoek voortzetten naar het mitochond- riale DNA (mtDNA) van ren paarden. Mitochondriën zijn de energiele veranciers van de cellen. Alci var-Warren wil het mtDNA van volbloeden van verschillende rassen vergelijken om te kijken in hoeverre het een rol speelt bij de prestaties van de dieren. Als de onderzoekster gelijk heeft met haar stelling dat het mtDNA van beslissende invloed is op het presteren van renpaarden, zou dat de hele paardenfokkersge meenschap op zijn kop zetten, meent het Amerikaanse tijd schrift Science. Het mtDNA (en dus mogelijk ook het prestatie vermogen) wordt uitsluitend doorgegeven door de moeder. Dat is in tegenspraak met de gevestigde mening in de fokkers wereld, waar het al smds jaar en dag om hengsten draait. Vaak wordt de stamboom van merries niet eens bijgehouden. Alcivar- Warren zou met haar onderzoek wel eens een einde kunnen ma ken aan de onantastbare positie van de dekhengst ten gunste van de dekmerrie. Bron: Science Inteelt lijkt onvermijdelijk geworden te zijn. FOTO PIET DEN BLANKEN

de Stem | 1993 | | pagina 7