i Radicalen dreigen Arafat Asielzoekers in oude munitieloods Dag-tv laat Nederlander koud Kabinet Israël akkoord Ambtenaren-cao rond Israëlisch leger belooft Palestijnse leider te beschermen Gevaarlijke klus Augustus 1993 B8 OMBi de Milliano lindrem Vrijdag nog werd op ervuild slib op euwse akker .4C-Feyenoord uitverkocht iljard voor otterdam ietirvve-tiiimel el te duur' kg lichael Jackson eer ingestort )it jaar meer erkeersdoden Wane vindt Vredesoverleg Bosnië wordt vandaag hervat Steffi Graf ronde verder cocaïne Vrouw baart baby bij bushalte VRIJSTRAAT 5-SLUIS. TEL. 01178-61238 j BURCHTSTRAAT 4-OOSTBURG. TEL. 01170-52867 I I I dinsdag 31 augustus 1993 ge JAARGANG LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1.60 - ZATERDAG: 1.90 lengstdijk, een keurige bos nen als aandenken. Uiter- werd zijn trouwe I Jansen eveneens in deze nenhulde betrokken vazaifljdelburg/Goes - Evenals in lere delen van het land is in ,and chemisch verontreinigd ij op de akkers terecht geko- lOUwen-Duiveland een Ne- landse vrachtauto met uit het br-gebied afkomstig afval gehouden. In de tank zat 27 slib dat was bestemd voor akkerbouwer op het eiland. DE ZEELAND - C1 I MINDER sterk is en ze-, niet zo snel, moet, om toch Iwinnaar uit een duel te- Irschijn te komen, slim zijn. toonde een dame in een bywedstrijd tussen de twen en vriendinnen van Iers van Blue Diamonds en pude garde van deze vere- Ing zich vindingrijk genoeg Teen stevige heer van scoren e houden. het moment dat ik een try Be gaan drukken, werd ik Ide 'handrem' gezet," op- pe deze achteraf. Dit op de drem zetten bestond in dit al in een van achteruit in- fette greep in het kruis. De lie delen moesten het hier- l ontgelden, waardoor de ikkers' op tilt sloegen en de pokkene abrupt een einde zijn voortgaande bewe- kende. Van scoren kwam Ss meer. Later waarschijn- ook niet meer. Jiredactie: Ton Koomen. pragen: Fred Rabout en Rinus t)erkmoes "EN leren kwam in actie in de klassieker in het kader van 1 bestaande uit Patrick van fci, Andrew Burnett, Fonny ■ATRICK VAN PASSEL en Ijzen te fietsen. Van Passel die een vijftigtal kilometer ndigde als achtste. Burnett t werd Jeroen van Happen. Dmloop van Schokland de i uit Sluiskil naar een vijfde Iddorpe werd achttiende in |kwam als negentiende over i Gent finishte als dertiende •tse kant bracht de bal bij Irlo Smit die van Haneghen Idiende. Zundert zou terech ■g voor de pauze op gelijk logte komen. Een vrije trap In Ruud Stes deed de slecht Pgestelde Breskens muur splij- In en het stond na 44 minuter ledstrijd 1-1. |i de tweede helft nam Bresken: et initiatief. Het resulteerde li (n aantal kansen. Een totaa bor Michel de Ruysscher vrijge^ beelde Johnny Jacobse knaldf fchter tegen doelman Pellis op et was Michel van Craenen- Joeck die wat meer gevaar in f Breskens gelederen bracht. |>rige bn vlot lopende actie, die begon Ij Johnny den Besten, kreeg van jraenenbroeck als tussenstation. Uij bracht Jaap van der Lijke in lelling maar diens inzet werd let een schitterende save door larcel Pellis onschadelijk ge laakt. Het was uitstel van exe- Jrtie want de jarige van der |ijke wou zijn goal. Die kreeg een twaalftal minuten voor et einde toen de indraaiende orner van Michel de Ruysscher zijn blonde kuif belandde, loeihard kopte hij de bal op de linnenkant van de paal. Het peeltuig caramboleerde vervol- jens via de rug van doelman |ellis tegen het net, 2-1. i de pittige maar nooit onspor- eve treffen wapperde arbiter atty drie keer met de gele tent. Een eerste keer geheel ten fnrechte voor Michel de Ruys- |cher (Breskens) omdat die een nedespeler corrigeerde. Patty Dacht dat het tegen hem gericht pas. Terecht geel was' er voor jonald van Elsacker (Zundert) la een charge op Jacky Jacobse |n diezelfde Jacky' Jacobse Breskens) na een wat te fors ngrijpen op Corne Verschuren. krachten miste, was heer en ;te helft kon Groede het aardig le schade beperkt tot 1-0 door Reven Schilders. Na rust werd werd Henk Fenijn, de trainer/ uit het veld gestuurd werd. In :endijke de ruime zege gestalte :rt-Jan van de Broecke, Steven Vermeulen en Camiel de Looze le derde plaats. OEFENDUEL 4-1 - Een goede wedstrijd van uk Staal de leiding nam maar lijkmaker moest incasseren van n. Voor de pauze scoorde Ronny n de tweede helft liep een beter door Donald Roels (kopbal) en HET WEER Ja - In een recordtijd zijn leren de kaarten voor de wed- |d NAC-Feyenoord van zon- verkocht. Voor de NAC-sup- ters waren maar zevendui- kaarten beschikbaar, om- de Feyenoord-aanhang de iele Ei-tribune - goed voor plaatsen - tot zijn beschik- krijgt. De maatregel is ge inen om veiligheidsredenen: calamiteitenvak met zeven- iderdvijftig plaatsen is ir de Rotterdammers veel te aven tterdam - Het kabinet stelt miljard gulden beschikbaar de Rotterdamse haven te ver leren. Met het geld worden te knelpunten verbeterd, de landbrug en de Dintelhaven- Het is niet uitgesloten dat Calandbrug wordt vervangen or een tunnel. ZIE ECONOMIE-A5 n Haag - Ondergrondse aan- van de Betuwelijn lijkt defi- ef van de baan. Een onder- k wijst uit dat een tunnel stens twee keer zo duur is als bovengrondse spoorlijn. IE BINNENLAND - A3 MIN./MAX 10/19 Veel bewolking De wind waait voorlopig uit richtingen tussen noord tn west. Daarom krijgt de zon amper kans en blijft de temperatuur onder normaal. igapore - Enkele minuten Brdat hij gisteravond het po tui van een volgepakt stadion u betreden voor zijn tweede acert in Singapore, heeft de in spraak geraakte Amerikaanse pzanger Michael Jackson zich inieuw ziek gemeld. Hij was uwgevallen. De ruim 40.000 is waren woedend. Ze krijgen argenavond echter een tweede as, heeft Jackson beloofd. icrburg - Voor het eerst in drie ar is het aantal verkeersdoden ter gestegen. In het afgelopen 'ilfjaar 610, tegen 598 in dezelf- periode van vorig jaar. Vol ts het Centraal Bureau voor i Statistiek is ook het aantal wonden als gevolg van ver- lersongevallen gestegen. Van onze redactie buitenland Sarajevo - De onderhandelingen over het delingsplan voor Bosnië-Herzegowina worden vandaag in Genève hervat. De vooruitzichten op een positief resultaat zijn niet gunstig. De moslims hebben het vredesplan, dat Bosnië in drie etnische mini- staten verdeelt, in zijn huidige vorm afgewezen. In VN-kringen vreest men dat een poging de kaart te wijzigen het hele vredesproces zal frus treren, de oorlog zal verlengen en uiteindelijk nadelig voor de moslims zal zijn. De Servisch-Bosnische leider Karadzic waarschuwt de mos lims dat het te laat is om nog te onderhandelen over de kaart van Bosnië. Als zij niet akkoord gaan met de voorstellen die er nu liggen, lopen zij het risico dat zij alles verliezen, aldus Karadzic. De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteravond herhaald dat de Verenigde Staten bereid zijn troepen te leveren in het kader van een vredesakkoord tussen alle Bosnische partijen. Voorwaarde is dat het een 'eer lijk' akkoord is, aldus Clinton. Een Bosnisch-Serpische soldaat probeert een mijn onschadelijk te maken, die moslims hebben gelegd bij het door de Serviërs beheerste stadje Trebava. In dit gebied wordt volgens de VN nog sporadisch gevochten. fotoanp VANDAAG IN DEZE KRANT De Duitse Steffi Graf heeft op de openingsdag op Flushing Meadow geen fout gemaakt. Stephanie Rottier daarentegen is er ook bij haar negende optreden in een Grand Slam-toernooi niet in geslaagd de eerste ronde te overleven. ZIE SPORT - DEEL B INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Den Haag/Vlissingen - Alle opvangcentra voor asielzoe kers zitten vol. Nieuwe asielzoekers zullen tijde lijk opgevangen worden in een oude munitieloods in Vlissingen. In die loods is geen medische opvang, geen controle op tbc en ook geen registratie van de asiel zoekers door ambtenaren van justitie. De munitieloods moet voorko men dat asielzoekers weer bui ten de centra moeten slapen zo als begin juli enkele dagen nodig was. Toen werden er in allerijl ten tenkampen opgezet om nieuwe asielzoekers op te vangen. De Centrale Opvang Asielzoe kers (COA), de organisatie die in opdracht, van het ministerie van Welzijn de asielcentra beheert, noemt de loods in Vlissingen een 'wachtkamer voor aspirant asielzoekers'. Mogelijk wordt binnen enkele dagen ook zo'n wachtkamer in gericht in een bijgebouw van een Tijdelijk Opvangcentrum (TOC) in Haarlem. Het ministerie van D'Ancona en de COA voeren nu met enkele gemeenten overleg over een uit breiding van vier bestaande on- derzoeks- en opvangcentra. In de loods in Vlissingen kunnen honderdvijftig asielzoekers te recht. De eersten zijn al gearri veerd. Het is de bedoeling dat asielzoe kers zo kort mogelijk in Vlissin gen verblijven, waarna over plaatsing naar een onderzoeks- en opvangcentrum volgt. Daar kan vervolgens de asielprocedu re in gang worden gezet. ZIE OOK BINNENLAND - A3 Van onze redactie buitenland Beiroet/Jeruzalem - Radi cale Palestijnse organisa ties hebben gedreigd leider Yasir Arafat van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO te vermoorden, omdat hij op het punt staat een akkoord met Is raël te sluiten. Daarop heeft het Israëlische le ger laten weten 'aartsvijand' Arafat te zullen beschermen, als het plan voor beperkte Palestijn se autonomie in de bezette ge bieden werkelijkheid wordt. Eerder had Ahmed Jibril, leider van het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina - Algemeen Commando, Arafat met de dood bedreigd. Volgens Jibril zal het accepteren van het autonomie-plan leiden tot een bloedige burgeroorlog onder de Palestijnen. Boeten Ook het Volksfront voor de Be vrijding vanPalestina (PFLP) van Georges Habash en het De mocratisch Front voor de Bevrij ding van Palestina (DFLP) van Nayef Hawatmeh verzetten zich tegen het akkoord. De PFLP en de DFLP zijn twee van de drie belangrijkste organi saties binnen de PLO. De derde - en de grootste - is El Fatah van Arafat. Jibril herinnerde Arafat aan het lot van de Egyptische oud-presi dent Anwar Sadat, die na het sluiten van vrede met Israël werd vermoord. „Als hij (Arafat) het complot van de autonomie van Gaza en Jericho accepteert, zal hij daarvoor boeten," verze kerde Jibril. In Beiroet keerden vier andere radicale Palestijnse groeperin gen die niet zijn aangesloten bij de PLO, zich ook tegen een ak koord tussen Israël en de PLO. Met het aanvaarden van 'Gaza- Jericho eerst' wordt de eis van Jeruzalem als hoofdstad van een toekomstige Palestijnse staat op gegeven, stellen zij. De groeperingen zijn fel gekant tegen elke vorm van overleg met Israël en willen een eind aan de vredesconferentie over het Mid den-Oosten, die deze week in Washington wordt hervat. De fundamentalistische Harnas, die zich de afgelopen jaren ont wikkeld heeft tot de grote tegen strever van de PLO in de bezette gebieden, is ook vierkant tegen beperkte autonomie. „Dit plan is een ramp voor het Palestijnse volk en vele moslim generaties," verklaarde Abdul Aziz al-Rantisi. Hij is een van de leiders van de 400 gedeporteerde Palestijnen die sinds december in het nie mandsland tussen Israël en Li banon verblijven. „Niemand kan zomaar concessies doen en Pa lestina weggeven." Harnas, dat met name in de Gazastrook veel invloed heeft, zal 'de Palestijnse massa's mobi liseren' om het Gaza-Jericho- plan te doen mislukken. Verdam - De douane heeft in Amsterdamse haven driehon- «4 kilo cocaïne onderschept een straatwaarde van ruim ®ig miljoen gulden. De cocaï- :(zat verstopt in een container, 'urin een dubbel dak was aan bracht. De container was be- ®id voor een bedrijf in de ®rt van Den haag. Er zijn geen 'Ktaties verricht. Minister D'Ancona maakt zich nog even snel op voordat ze de dag-tv van het publieke bestel gistermorgen 'opende'. FOTO ANP Hilversum - Het leger van acht miljoen Nederlanders, dat de babyluiers is ont groeid, de school- of college banken heeft verlaten, in de wao, ww of ziektewet zit, dan wel als huisvrouw of -man binnenshuis actief is, heeft zijn levenspatroon gis teren niet ingrijpend gewij zigd. Hoewel de cijfers pas vanmor gen aan de openbaarheid wor den prijsgegeven, mag gevoeg lijk worden aangenomen dat het aantal televisiekijkers bij de start van dag-tv op Nederland I nauwelijks groter zal zijn ge weest dan vorige week maan dag. Het gros van de Nederland I- kijkers zal afkomstig blijken van RTL-4, Duitse en Engelse zenders, die al geruime tijd de hele dag in de lucht zijn. W. Bekkers, hoofd kijk- en luis teronderzoek, schat dat de tv overdag op dit moment door grofweg twee a drie procent van de Nederlanders wordt be keken. Zeg maar van tweehon derdvijftigduizend kijkers in de (vroege) ochtend naar rond de vierhonderdduizend kijkers rond lunchtijd. Dat is nog geen tien procent van de mensemdie tijd hebben om te kijken. Want het poten tiële kijkerskorps mag dan acht miljoen man zijn, de helft heeft overdag andere bezigheden, zo dat er ongeveer vier miljoen landgenoten overblijven die echt tijd hebben om te kijken. Veel mensen weten trouwens niet eens dat de televisie voortaan de hele dag uitzendt. „Dat is normaal," zegt Bekkers. „Langzaam maar zeker wordt de tv overdag toch een factor van belang," denkt hij. „Dat hebben we ook gezien bij de middag-tv; vanaf vier uur dus. Toen die eenmaal voldoen de bekendheid had, is het aan tal kijkers gestadig toegeno men. RTL-4, dat al langer och- tend-tv heeft, werd in het begin ook maar mondjesmaat beke ken en ook daar is duidelijk groei te constateren." Overigens zijn een paar hon derdduizend kijkers voor een dagprogramma al een heel be hoorlijke score. Het leeuwedeel van de Nederlandse (avond)programma's wordt be keken door vijf a tien procent van de Nederlanders (zeven honderdvijftigduizend a ander half miljoen). Programma's als Studio Sport, Ook dat nog, André van Dum, All you need is love en Medisch Centrum West halen een kleine drie miljoen kijkers. En absolute toppers als de voet balwedstrijden Nederland- Duitsland en Nederland-Dene- marken tijdens het Europees kampioenschap komen net aan de tien miljoen. De vele herhalingen overdag op Nederland I zijn volgens Bek kers een normaal verschijnsel. In het buitenland zie je precies hetzelfde. Geen wonder, want veel programma's zijn erg duur. Iemand, die tot nu toe nooit overdag tv keek en die nu de hele dag naar Nederland I gaat kijken, zal zijn tv-toestel twee keer zoveel gebruiken. De beeldbuis slijt dan wat sneller; op de duur zullen de kleuren wat fletser worden, maar het is zeker niet zo dat de levensduur van het toestel wordt gehalveerd. Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Het Israëlische kabinet heeft gisteravond het plan over beperkte autonomie voor de Palestijnen in de Gazastrook en in Jericho goedgekeurd. Premier Rabin sprak na afloop van 'een grote stap voorwaarts naar vrede met de buurlanden'. Hij kondigde aan dat Israël be reid is directe besprekingen te beginnen met de PLO over de autonomie. „Het is niet gemakkelijk. Elke regeling houdt risico's in," zei Rabin. „Maar het is tijd een risico te nemen voor de vrede." In een toespraak voor de 67 afgevaardigden van de rege ringscoalitie zei Rabin, die de PLO niet bij naam noemde, dat hij het besluit had genomen te gaan praten met Palestijnen 'van buiten de gebieden'. Tot nu wil de Israël alleen onderhandelen met Palestijnen van de bezette Westoever en Gazastrook. ZIE OOK BUITENLAND - A3 Amsterdam - Een 30-jarige vrouw uit Amsterdam-Zuidoost is bij een bushalte aan de Karspeldreef bevallen van een zoon. De kersverse moeder stond samen met haar 33-jarige echtgenoot te wachten op de bus, toen geheel onverwacht de weeën begonnen. Volgens de politie is de aanstaande vader vervolgens naar huis gesprint om zijn auto te halen, ten einde zijn vrouw tijdig naar een ziekenhuis te kunnen brengen. Toen hij met het voertuig terugkeerde, kon hij echter een wolk van een baby in zijn armen sluiten. Moeder en kind werden alsnog naar een ziekenhuis gebracht en maken het uitstekend. Van onze Haagse redactie Den Haag - De 120.000 rijksambtenaren gaan er dit jaar in inkomen alsnog met 1,8 procent op vooruit. Per 1 januari 1995 krijgen ze nog een verhoging van 0,5 procent. Bovendien krijgen de ambtena ren van de rijksoverheid vanaf 1993 aan het eind van elk jaar een uitkering van 0,3 procent van het jaarsalaris. Voor het eerst wordt deze eenmalige uit kering uitbetaald in januari 1994. Dat is de inhoud van het princi pe akkoord, dat minister Dales van Binnenlandse Zaken van nacht heeft bereikt met de amb- tenarencentrales. De cao heeft een looptijd van twee jaar. Afgesproken is boven dien dat de onderhandelingen volgend jaar heropend kunnen worden, als blijkt dat er sprake is van een loonstijging in het bedrijfsleven. De onderhandelingen verliepen uiterst moeizaam. Tot laat op de avond gingen voorstellen over en weer. De bonden zijn tevreden over het nu bereikte resultaat. Aanvanke lijk eisten ze een loonsverhoging voor dit jaar van 2,5 procent. Het nu bereikte cao-akkoord heeft waarschijnlijk een gunstig effect op de onderhandelingen voor de cao's voor de overige overheidssectoren als provincie, gemeente, onderwijs, justitie en defensie. Daar worden de cao-onderhan delingen voor de rijksambtena ren namelijk op de voet gevolgd. Naar verwachting brengt het nu bereikte cao-akkoord de onder handelingen in deze sectoren in een stroomversnelling. Gistermorgen is informeel over legd tussen Binnenlandse Zaken en Justitie en de politiebonden. Volgende week wordt er verder gepraat op basis van een bod van 1,8 a 1,9 procent, waarover volgens de politiebonden ACP en NPB valt te praten. Deze week wordt er ook infor meel verder gesproken bij de gemeenten, maar daar ligt nog geen nieuw bod op tafel. Tot nu toe bieden de werkgevers daar koopkrachtbehoud voor zoveel mogelijk ambtenaren. Bij de provincies wordt al sinds vorige week weer 'echt' onder handeld. (ADVERTENTIE) SRAEL Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:^ o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT I—J

de Stem | 1993 | | pagina 1