Stadsvernieuwing 6 ton duurder Arts Gratis concert voor vrienden van Festival Zeeuws-Vlaanderen Garnaalfeesten in Boekhoute starten op 17 september 'Water wordt nog steeds onderschat' PLAATSELIJK nieuws POLITIE rapport SPORT in het kort Definitief plan en juridisch advies Steenen Beer en nieuw stadskantoor Terneuzen Jeugdige toneelamateurs actief tijdens kermis Sas Westzeeuwsv DE STEM ZEELAND Surfweek voor gehandicapten weer terug Nieuwe cursus SKW Sas van Gent Gildefeesten Sluiskil grandioos succes Terneuzense Reddingsbrigade 'Luctor et Emergo' viert 25-jarig jubileum: Politie Axel is valsmunters op spoor na aanbieden vals briefje Terneuzen Zakkenrollerij Onder invloed Sportdag jeugd V V Koewacht J eugdvoetbalkamp bij Corn Boys Bert Durinck naar WK pakwerk Gedeputeerde De Kok opent Zeeuwse actie WNF Dwangmaatrege DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 C3 DE STEM Van onze correspondente Terneuzen - De vrienden van het Festival van Zeeuws-Vlaanderen krijgen een gratis concert aangebo den van het Festival van Vlaande ren. Dit vindt 10 oktober plaats in de GB-bank aan de Kouter in Gent. Het Festival van Zeeuws-Vlaanderen is dit jaar begonnen met een wervingsac tie: Vrienden van het Festival. Een vriend geeft door een financiële bijdra ge van honderd gulden extra steun en krijgt hiervoor in de plaats een aantal voorrechten. Deze bestaan uit recht op voorbespreking, kortingen op toegangs kaarten en extra informatie. Het idee om 'festivalbezoekers culturele activiteiten te laten mee financieren is niet nieuw. Het Festival Oude Muziek in Utrecht doet dit al heel lang en daardoor is het soms mogelijk om bete re ensembles en grotere orkesten naar de streek te halen. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er nog maar weinig vrienden. Yolanda Mergler (di rectrice) hoopt dat het aantal langzaam, maar gestaag, zal groeien tot een stevi ge kern die het Festival een warm hart toedragen. De vrienden van 1993 krijgen alvast een gratis concert op 10 oktober. Counterte nor Rene Jacobs verzorgt dan met cel list Roel Dieltiens en luittist Konrad Junhagel een programma met werken van Monteverdi, Galilei en Gabrieli. In 1994 krijgen de vrienden van het festival de eerste kans om toegangs kaarten voor het festival te bestellen. Zij die vriend willen worden kunnen inlichtingen inwinnen bij het Zuidland- theater in Terneuzen. Van onze verslaggever Terneuzen - Voor de uitwerking van het stadsvernieu wingsplan Steenen Beer en de bouw van een nieuw stadskantoor in Terneuzen is in totaal 582.000 gulden extra nodig. Dat bedrag is nodig voor onder meer de opstelling van een definitief stedebouwkundig plan en het inwinnen van juridische hulp van buitenaf. Steenen Beer is het plan dat de vernieuwing van het binnen stadsgedeelte tussen de Markt, de Scheldekade en het stadhuis omvat. De uitwerking van het plan is gegund aan Johan Matser Projektontwikkeling BV (JMP), maar om de samenwerking met JMP sluitend te krijgen is nog enig werk nodig. Kosten: Van onze verslaggever Arnemuiden - De Zeeuwse surf week voor gehandicapten is weer terug. Vorig jaar ging de sport gebeurtenis niet door omdat het organiserende Nederlands Cen trum Sportvorming verlies ver wachtte. Dit jaar is de organisatie weer in handen van de Zeeuwse Sport raad die van 3 tot 10 september de vijfde editie gaat houden. De Sportraad noemt de surfweek op het Veerse Meer 'internatio naal'. Er doen deelnemers mee uit België, Duitsland, Denemar ken en Nederland. Ze worden gehuisvest in een vakantiepark in Kamperland en tijdens het surfen bijgestaan door ongeveer dertig studenten van het CIOS. Naast het surfen kunnen de deelnemers kermis maken met andere watersporten als roeien, kanoën en catamaran-zeilen. 'I 365.000 gulden. Voor dat geld krijgt de gemeente rechtshulp van buitenaf om tot een sluiten de samenwerkingsovereenkomst met JMP te komen. Het college hoopt het ontwerp van dat sa menwerkingscontract in de ge meenteraadsvergadering van 21 oktober voor te leggen. Maar in de onderhandelingen met JMP moet de gemeente ook denken aan financiële aspecten zoals daar zijn de prijs van de grond. Om in de onderhandelin gen met de projectontwikkelaar goed beslagen ten ijs te komen, willen burgemeester en wethou ders dan ook verschillende grondexploitatie-modellen op laten stellen door een gespeciali seerd bureau. Ook de opstelling van contracten voor de bouw van een nieuw stadskantoor is extra juridische hulp van buitenaf nodig. Er moet een deugdelijk eisenpro gramma komen en een project team dat zich belast met de bouwvoorbereiding van het stadskantoor. Die zaken kosten de gemeente 217.000 gulden. De commissie voor gemeente-fi- nanciën en die voor ruimtelijke ordening brengen advies uit aan het college. De commissie finan ciën komt morgen woensdag 1 september vanaf 19.30 uur bij een in de burgerzaal van het stadhuis. De commissie ruimte lijke ordening vergadert donder dag 2 september vanaf 19.30 uur in dezelfde zaal. Van onze correspondent Boekhoute (B) - Het vroegere vissersplaatsje Boekhoute net over de grens bij Philippine houdt van 17 tot en met 19 september de jaarlijkse Garnaalfeesten. Grote promotors van dit feest zijn de Belgische Confrérie voor de Gastronomie, het ministerie van Landbouw en Visserij, de twee voetbalclubs, de plaatselijke vissers en ereburgemeester E. Stockman. Boekhoute had tot 1948 zijn ei gen vissershaven die aan Neder landse kant tegen de Braakman aan lag. Na de Tweede Wereld oorlog was de haven dermate verzand, dat de vissers die bij hoog water niet meer konden bereiken. De Deltawerken maakten uiteindelijk een einde aan de haven. van onze correspondent Sas van Gent - De stichting sociaal-kultureel werk (SKW) Sas van Gent presen teert zondag 5 september het cursusaanbod voor het sei zoen 1993-1994. In De Roselaer in Sas van Gent zijn dan tussen 14.00 en 16.00 uur presentaties te zien van cur sussen als yoga, bonsai, tekenen, boetseren, kartonnage, fotogra fie, kalligrafie, pottenbakken, bloemschikken en zelf kleding maken. De verschillende cursusleiders zijn aanwezig en geven het pu bliek toelichting op de nieuwe cursussen. Deelnemers kunnen zich ter plekke inschrijven en deze inschrijving gaat door tot en met dinsdag 7 september. Zaterdag 11 tot en met dinsdag 14 september houdt het SKW een expositie in de burgerzaal van Sas van Gent. (ADVERTENTIE) Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHEB DE BLOCK OUDE ZOUTOtJK 2-4,4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856 Van onze correspondent Sluiskil - De vierdaagse dorpsfeesten in Sluiskil zijn gezien de bezoekers aantallen een groot suc ces geworden. De kreet Samen Sterk maakten zondag nog eens duide lijk dat de bevolking van Sluiskil als een man ach ter de Gildefeesten staat. Voorzitter J. de Witte wenst niet aan de succes formule wens te sleutelen. „De Gil defeesten trekken steeds meer bezoekers dan voor gaande jaren. Hieruit kan het bestuur opmaken dat de bezoekers de feesten een warm hart toedragen. We handhaven de formule die erop neerkomt dat de eve nementen gratis zijn behal ve de zondagavond." Zaterdag was er een top drukte in en om de tent bij Groenoord. Harlekino gaf een optreden voor de kinde ren. Het gaaibollen en de petanque waren een gran dioos succes. Bij de petan que vyaren er liefst veertig deelnemers. Veel bezoekers waren ook naar Sluiskil ge komen voor de Europese Spelen. De zes spelen ston den in het teken van het landenspel en werden ge wonnen door Deto Polder jeans. Zondagmorgen was er een rommelmarkt. Hondervijf tig Sluiskillenaren zaten aan bij het super-ontbijt. Een braderie, bingo ten bate van muziekvereniging Sluiskil en een optreden van Ein Prosit hield het publiek de zondagmiddag bezig, 's Avonds trad Lee Towers op voor een duizendkoppig pu bliek. Met een reuze-friet onder een zeil doorkruipen was een van de onderdelen van de Euro-Spelen tijdens de Gildefeesten in Sluiskil. foto wim kooijman l'H-HW Van de bijna vijftig garnalenvis- sers die Boekhoute in het verle den telde, zijn er nu nog maar drie over. Hun thuishaven is die van Terneuzen. In Boekhoute ligt op de markt nog altijd het schip de BOU 8, ter nagedachte nis aan een roemrijk vissersver leden. De zeevrucht die tijdens de Gar naalfeesten centraal staat is kwalitatief beter dan zijn Neder landse soortgenoot. Dat komt omdat de Belgische schepen maximaal twaalf uur op zee zijn, de garnalen gekookt worden in zeewater en vervolgens drie keer omgeroerd. Tenslotte worden ze nog eens in zeewater gespoeld, een beetje zout toegevoegd en de garnalen worden uiteindelijk aan dek gekoeld. Het garnalen- seizoen loopt van september tot november. Het Garnaalfeest barst vrijdag 17 september los met een dans avond in de feesttent. De volgen de dag is er een optreden van de komende man van de Belgische artiestenwereld en zoon van de legendarische Louis Neefs: Gun- ther Neefs. De derde dag van het Garnaal- feest begint om 10.30 uur met een folkloristische optocht door het dorp. Om 11.00 uur volgt de officiële opening door burge meester D. Nuytinck, een uur later is er een fiets- en wandel tocht. Inschrijven daarvoor kan bij cafe 't Meuleken. De traditionele garnaalschotel- wedstrijd begint om 14.30 uur in zaal Pallieter. Mensen uit het restaurantwezen maken dan prachtige schotels met als hoofd ingrediënt natuurlijk de garnaal. Op het Dorpsplein is er een grote Vlaamse kermis. Bezoekers van de feesttent krijgen om 14.00 uur een gratis portie garnalen en een glas gerstenat aangeboden. De kinderen, tot slot, kunnen zich vermaken met een springkussen en schminkstand. De jeugdige leden van de Terneuzense reddingsbrigade halen een 'slachtoffer' uit het water. foto wim kooijman Van onze correspondent Axel - De politie Zeeland, bureau Axel is een of meer valsmunters op het spoor. Gisteren onderschepte de politie een vals bankbiljet van 250 gulden. Het voorval staat aldus een politie woordvoerder niet op zichzelf. Het valse bankbiljet van 250 gulden werd aangeboden bij de Albert Heijn vestiging in Axel. De politie had de uitgever echter al op het oog en kon deze op heterdaad betrappen. De recherche schaduwde de persoon al enige tijd, omdat men een sterk Vermoeden had dat de valse bankbiljetten uit het circuit van deze persoon kwamen. Hangende het onderzoek wenste de politie gisteravond geen nader mededelingen te verstrekken. Van onze correspondent Terneuzen - 'Negenjarig Ma rokkaans meisje verdronken, omstanders staan erbij te kij ken'. Een kop van een recent krantebericht, dat bij de red dingsbrigade 'Luctor et Emergo' uit Terneuzen in slaat als een bom. De red- dingsbridgade, die 6 septem ber het 25-jarig jubileum viert, heeft inmiddels zo'n 2500 gediplomeerde 'redders' afgeleverd. „Had iemand van de omstanders maar een bre vet gehad, dat had het meisje mogelijk nog geleefd," ver zucht bestuurslid K. van der Bent. De reddingsbrigade Terneuzen bestaat dit jaar vijfentwintig jaar. De vereniging, die tot doel heeft het bevorderen van de zwemkunst tot het redden van drenkelingen, maakt elk jaar toch weer mee dat mensen de zee onderschatten. Leden van de reddingsbrigade bewaken onder meer de stranden langs de Zeeuws-Vlaamse kust. „We moe ten elke jaar weer mensen waar schuwen dat ze niet te ver het water in moeten gaan. Vaak krij gen we dan een grote mond. We houden dan een oogje in het zeil en grijpen in als we zien dat de situatie uit de hand dreigt te lopen," zegt een van de kustbe- wakers. Sterke stroming „Het water wordt nog steeds onderschat. Veel toeristen, maar ook de lokale bevolking, komen nogal eens in een sterke stro ming terecht. Vooral mensen op luchtbedden en surfers moeten we geregeld een gratis vervoer naar de kant geven. Veel surfers springen dan een paar meter voor het strand weer in het wa ter en doen of er niets gebeurd is om vooral maar niet af te gaan. BURGERLIJKE STAND - Geboren: Demi, dv E. Slock en F. van den Bossche; Anouk, dv M. Holleman en J. de Bokx; Roy, zv C. Frede en J. Lensen; Melissa, dv J. de Vries en P. de Ridder; Martha, dv M. Scheele en J. Murre; Sömer, zv S. Vrijland en E. Yigit; Erik, zv T. Pijpelink en P. Dieleman. Getrouwd: Adriaan de Nooijer en Martha Huisman; Pieter van Hermon en Cornelia Dek ker; Franpoise Visser en Andy Vereecken; Howard Völke en Erika Boschitsch; Miriam Ot- terloo en Erwin Scheele. Over leden: Willem van Wijngen, 80; Maria de Fouw, 80, wed v J. Beeldens; Rosalia van de Velden, 82; Cornelia Diele man, 98, wed v A. Dekker; Anna de Nooijer, 85, ev B. Vermeer; Pieter Dieleman, 69; Rosaline Lee, 65, ev F. Bakker! Grauw - Voor een 46-jarige dame uit Grauw waren de Paalfeesten dit jaar niet zo geslaagd. Zij miste na een be zoek aan de feesttent haar handtas met daarin een porte monnee en haar rijbewijs. Sluis- De politie Oostburg hield gisteravond twee Bel gische automobilisten aan die onder invloed bleken te rijden. De bestuurders kregen een dagvaardiging uitgereikt. Koewacht - De jeugdcomissie van de voetbalvereniging Koe wacht hield op het sportpark aan de Berlaersstraat een sportdag voor alle jeugdcate- gorieën. In totaal namen ruim zestig jeugdleden deel onder leiding van trainers en leiders. Het hele gebeuren stond onder regie van Bertus Jonker en Willy Dierick. Bij het onder deel penaltyschieten had An- gelo de Meij, de doelman van het tweede elftal, een drukke dag. Hij kreeg zo'n tweehon derd schoten te verwerken. UITSLAGEN F2-pupillen: 1. Jorn Acke 2. Jurgen Christiaens 3. Paul de Vliegher. F1 -pupillen: 1. Wannes de Hert, 2. Jimmy van Regenmortel, 3. René Blaak. E-pupillen: 1. Jeffrey Kleppe, 2. Wouter Swagemnakers, 3. Imre Kint. D-pupillen: 1. Corné Langendoen, 2. Remco Baert, 3. Jeroen Hiele. C-junioren: 1. Bram Cornelissen, 2. Bart van Kerkhoven, 3. Pascal Verbiest. B-junioren: 1. Werner Poppe, 2. Martijn van de Branden, 3. Geor gië de Block. A-junioren: 1. Tom martens, 2. Don Buijsrogge, 3. like Ferket. Sportman van het jaar: Corné Langendoen. Meisjes: 1. Deborah Verhoosel, 2. Liselot Luijcks, 3. Marjolein de Vliegher. Sas van Gent - De jeugdafde ling van de sport- en ontspan ningsvereniging Corn Boys uit Sas van Gent houdt vrijdag 3 en zaterdag 4 september voor de vijfde maal een jeugdvoet balkamp voor D-, E- en F-pu- pillen. Dit voetbalkamp vindt plaats op sportpark De Valcke in Sas van Gent. Het programma voor de jong ste pupillen is beperkt tot de zaterdag. De oudere D- en E-pupillen overnachten van vrijdag op zaterdag en starten vrijdagavond met een vier-te- gen-vier-toernooi en een die- rengeluidenspel. Van onze correspondent Sas van Gent - Zes jeugdige Sasse toneelamateurs —dril jongens, drie meisjesmaken zaterdag 4 september hun toneeldebuut met een reeks van korte sketches in de Sasse cafés. Het jeugdtoneel maakt deel uit van het kermisprogram ma en begint zaterdagmiddag om 14.00 uur in café De Rijnvaert op de Westkade. Vaak zijn ze onderkoeld. Er zou den ook meer reddingsmiddelen op het strand aanwezig moeten zijn." Het eerste wat een lid van de reddingsbrigade wordt geleerd is dat de eigen veiligheid voorop staat. Elke maandag wordt er getraind in zwembad De Honte in het redden van drenkelingen, 's Zomers wordt er geoefend op de Otheense Kreek met behulp van boten. Onder leiding van zo'n twintig instructeurs kunnen de leden de brevetten een tot en met zes halen en de diploma's A en B. Iedereen met een A-diplo ma op zak kan lid worden van de vereniging. Training „Tijdens de training leren de leden klosgooien, plank- en stokzwemmen en verschillende grepen. Je hebt bijvoorbeeld de enkelvoudige en dubbele pols- greep, de borstgreep en omklem ming. De leden leren ook de beginselen van de EHBO," zegt bestuurslid K. van de Bent. Ook wordt er geleerd om een drenkeling die onder het ijs ligt te redden. Met een zeil wordt er in het zwembad geoefend. „Een goede tip voor de schaatsers die door het ijs zakken. Je moet altijd naar de afwijkende plek zwemmen," aldus een van de instructeurs. In de afgelopen vijfentwintig jaar heeft een van de leden een drenkeling van de verdrinkings dood gered. Het ledental schom melt rond de 180 leden. Er is de laatste tijd weer een licht stij ging te constateren in het leden bestand. Het vijfde lustrum wordt 6 sep tember gevierd met een feestdag in zwemparadijs Scheldorade. Er kan worden gezwommen en de leden worden getracteerd op een drankje en een hapje. „Het toezicht in het zwembad verzor gen we zelf," grapt Van der Bent. Achtereenvolgens spelen de jon ge acteurs in De Watergeus (14.45 uur), Oudt Sas (15.30 uur), Het Brouwershuisje (16.15 uur), De Reseda (17.00 uur) en Het Schippershuis (17.45 uur). In elk café wordt slechts een sketch gespeeld, maar de groep heeft in totaal vier verschillende sketches ingestudeerd. 's Avonds doet de groep het nog eens allemaal dunnetjes over. Dan is er om 20.00 uur een avondprogramma in zaal Plane tarium waar alle sketches nog eens te zien zijn. De groep be staat uit Sandra Maas, Valerie Sanderse, Anja Neve, Maarten Sanderse, Martijn de Koning en Robin van der Hooft. Sanderse en De Koning waren eerder in 1992 actief als jeugdig toneelta lent samen met Han Ranschaert tijdens het jaarlijkse Schepen- trekkersfestival in Sas van Gent. Serieuzer Het initiatief toentertijd kwam van toneelvereniging Siesa uit Sas van Gent. Dit jaar besloot men het jeugdtoneel wat serieu zer aan te pakken. Herman van Ooteghem van Siesa daarover: „Vorig jaar viel ons initiatief eigenlijk een beetje in het water. Het drietal viel tussen de la waaiige boerenkapellen tijdens het Schepentrekkersfestival niet erg op. Vandaar dat we op het idee kwamen het jeugdtoneel tij dens de Sasse kermis te doen. Kermis zaterdag is een leuke dag en het jeugdtoneel is schitterend afgestemd op het kermispro- gramma. We zitten niemand in de weg." Eind maart begon de jeugdige toneelgroep intensief met repete ren. Al snel hadden de Sassena- ren twee sketches onder de knie. Eind juni werd begonnen met de repetities van de volgende twee sketches. De regie is in handen van Herman van Ooteghem. 'Kweekvijver' Van Ooteghem ziet de jonge to neelgroep duidelijk als een stuk je 'kweekvijver' voor Siesa. Hij voegt daar echter wel aan toe dat 'meedoen aan jeugdtoneel geen garantie is om ooit in Siesa te spelen'. „Het gaat erom dat jeugd die graag toneel speelt wat ervaring opdoet, weet wat het is om voor publiek te spelen en weet wat er allemaal op de ach tergrond bij komt kijken om een toneelspel op de planken te brengen. Afgaande op de reac ties, heb ik het idee dat de jeugi er zin in heeft. Ze hebben een goede inzet, het talent zal later wel blijken." De sketches —een soort klucht jes met een kwinkslag, waarvar zelfs een met trieste afloop- werden alle bewerkt door Her man Van Ooteghem. De jeugd groep moet het zaterdag doen zonder decors, geluidsverster king en toneelverlichting 'kaal' optreden in de cafés. De presentatie is in handen van nald Möring. Souffleur is Wer ner Dellaert. De toegang is za terdag gratis. Vrijdagavond is er een try-out in De Speye voor een beperkt publiek. van onze correspondent Sas van Gent - Bert Durinck uit Sas van Gent is onlangs geselec teerd voor deelname aan het we reldkampioenschap pakwerk voor Duitse herders. Dit kam pioenschap vindt plaats in Nij megen van vrijdag 17 tot en met zondag 19 september. Durinck is lid van kringgroep De Westerschelde uit Sas van Gent en behoort met zijn selectie tot een van de beste pakwerkers van Nederland. Samen met drie an dere Nederlandse pakwerkers bleef Durinck over uit een groep van zes geselecteerden. De Sas- senaar is .aangewezen voor hei korte pakwerk. Het WK in Nij megen duurt drie dagen en wordt bezocht door ruim hon derd Duitse herders uit zo'n 24 verschillende landen. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde - Kok opent zaterdag 4 septembe de actie waarmee Zeeland aan haakt bij de nationale leden werf-manifestatie van het We reld Natuur Fonds. Die landelijke manifestatie zal en 4 september 24 uur achteree: worden uitgezonden op RTL-4. k Zeeland begint de actie zaterdai om 09.30 uur in een grote tent o| de Markt in Middelburg. Er kun nen daar beelden worden ge volgd van de televisiemarathoi en er is een natuurwandeling door de stad uitgezet. Van onze verslaggever Oostburg - De Westzeeuws artsen zijn er voorstander v voor vakantiegangers in h Antoniusziekenhuis volgen breiden. Indien mogelijk m spraktijk niet alleen in h maar ook op weekdagen fun Dat zegt de Sluisse huisarts J.P. experiment is afgelopen. Samen dokters in West-Zeeuws-Vlaand initiatief gedurende zeven week Voor zijn talrijke veldtocht overal in Europa had Napole veel soldaten nodig. Staat Vlaanderen was in 1976 Frankrijk ingelijfd, dus mo het als deel van Frankrijk o zijn aantal manschappen le" ren. Dit geschiedde volgens ting voor iedere jaarklasse, laagste nummers waren eerst aan de beurt, de hog" later of hadden soms het gel helemaal niet opgeroepen worden. Het was gebruikel dat degenen wier ouders konden betalen een vervang toen remplacant genoemd, gen een behoorlijke som geld, hun plaats lieten gaan. Het ren namelijk niet alleen de wone jongens die onder die moesten, ook de zonen van langrijke personen of rijkel zoontjes moesten eraan gelov Die kregen echter de geleg heid om te dienen in een s ciaal regiment, de eregarde Garde d'Honneur. We heb" er in Zeeuws-Vlaanderen zestal gevonden, woonachti de belangrijkste plaatsen: uit Hulst en drie uit Sluis. In Hulst waren dat P.J. D waert (28 jaar), L. Luyp (32) en een zoon van bu meester Gallandat. De ee twee keerden niet terug va" veldtocht naar Rusland in 1 Voor Sluis werden Jacob lem Callenfels, Johan Cor Hennequin en Jacob Henne aangewezen. Ook deze laa keerde niet terug. Hij over op 9 december 1813 te H burg in Saarland aan de le pest. Jacob Callenfels heeft zijn tocht als Garde d'Honneu schrift gesteld. Hij was, toe opgeroepen werd, student i medicijnen aan de rijksun' siteit te Leiden en is later in Vlissingen geworden, hij op 12 april 1882 op 90-jarige leeftijd is overl Zijn vader was geneeshe Sluis. Aangewezen om als de d'Honneur tegen wil en voor een vreemd land en een algemeen gehate overw ger op te treden, moest hij studie verwisselen voor krijgsdienst. Hij had bij d ting een zeer laag numme trokken. Dit was voor een geld tegen één der hoogste wisseld, maar later werd dat als dienstplichtig opg pen. Opnieuw werd hij voo niet geringe som door een vervangen. Zijn ouders, di gen kinderen hadden, k die som met veel moeit elkaar krijgen. Deson werd hij opgeroepen, n Garde d'Honneur. Er wer" gezegd dit als een erefunc beschouwen, waarvoor dankbaar diende te zijn. Twee dagen nadat hij thuisgekomen moest hij melden in de hoofdplaat het Département de l'E Gent, om zich een huzar form te laten aanmeten e de prefect een schikking t fen voor de aanschaf va paard ten bedrage va' frank. Uniform, paard e rusting moesten door ouders betaald worden, begrijpelijk dat dit nie harte ging. Alleen door d maals gebezigde dwangm gelen kon dit bewerks worden. Het uniform bestond u rode uniformpet met zilv monteerd en witte vangs groene pluim met rode t groene pelsmantel en een

de Stem | 1993 | | pagina 14