'Zeeuws-Vlaanderen in gewest' DE STEM ervuild slib uit Duitsland ook uitgereden over Zeeuwse akkers ZLM biedt bevolking Goes grote taptoe aan Burgemeester Kessen pleit voor gemeenschappelijke regeling gemeenten Roosevelthotel krimpt in RTL5 op zijn vroegst eind dit jaar op kabel 'Activiteiten geestelijk gehandicapten in gevaar' 'Dit komt maar eens in een mensenleven voor' Akkerbouwers schrijven noodbrief aan parlement IAN DE Morgen eerste asielzoekers 'orse schade bij inbraken in Axel Aan met gestolen uto verongelukt WÊSÊÊÊSÊ& Stom-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de ,,Kleintjes"-rut>rieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. Zeeland |an onze verslaggever tliddelburg/Goes - Justitie heeft signalen dat Ihemisch verontreinigd slib op Zeeuwse ak- lers terecht is gekomen. Vrijdag werd op lehouwen-Duiveland een Nederlandse Vrachtauto met het uit het Ruhr-gebied af komstig afval aangehouden. pe vrachtwagen werd vrijdagavond tussen Zierik- s en Haamstede langs de kant van de weg gezet, i de tank zat 27 ton slib dat was bestemd voor tén akkerbouwer op het eiland, j.'orige week werd bekend dat in Flevoland en Üoord-Nederland' vermoedelijk chemisch veront reinigd slib als grondverbeteraar aan boeren was geleverd. De akkerbouwers zouden zelfs geld toe hebben gekregen om dit Duitse slib over land uit te rijden. Voor Justitie in Zwolle was dit aanleiding om alarm te slaan. In Zeeland kreeg de politie opdracht uit te kijken naar verdachte vrachtwagens. Naar aanleiding van een tip van een provincie-ambtenaar van het bureau handhaving en metingen werd de Duitse tankwagen op Schouwen-Duiveland aangehouden. Bij controle van de lading bleek het inderdaad om slib te gaan. In de vrachtbrief werd gesproken over een grondverbeteraar. De vrachtwagen is eigen dom van dezelfde Gelderse transporteur die slib naar onder meer de Flevopolders bracht. Na het nemen van monsters heeft Justitie de lading op een geschikte locatie gestort. De auto is naar Zierikzee gebracht en de chauffeur gehoord. De uitslag van de analyse van het verdachte slib is nog niet gereed. Justitie verwacht dat dit nog enkele dagen op zich laat wachten. Datzelfde geldt voor de monsters van een partij zuiveringsslib afkomstig van DSM. Die partij werd vorige week teruggestuurd. Dat gebeurde omdat uit de analyse van een eerder in Sluiskil geloste partij was gebleken dat het DSM-slib niet aan de normen zou voldoen. Die analyse verhinderde overigens niet dat het slib over het land werd uitgereden. DSM verklaarde eind vorige week dat die analyse niet deugde en dat uit nieuwe metingen was gebleken dat er niets mis was met het uitgereden zuiveringsslib. l/an onze verslaggever Hulst - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten moeten zich verenigen in een gemeenschappelijke regeling 'Gewest Zeeuwsch-Vlaanderen'. Dit openbaar lichaam heeft tot taak de belangen van de egio te behartigen op het gebied van ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, verkeer en vervoer, recrea tie, milieu en economie en werkgelegenheid. Dat is de visie van burgemeester Kessen van Hulst op de toe komstige samenwerking tussen de Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Door op die manier te gaan de aanden ineen te slaan kan Zeeuws-Vlaanderen volgens Kessen voorkomen dat het ge meentelijk takenpakket wordt uitgehold. De huidige positie van ,de gemeenten dreigt namelijk in gevaar te komen als de landelij ke plannen voor de vorming van krachtige 'provincies nieuwe stijl' door gaan. kan onze verslaggever Zuiddorpe - De eerste asielzoe- ters worden uiterlijk morgen in lotel Lindenhof in Zuiddorpe mdergebracht. 'volgens burgemeester W. de Graaf voldoet het hotel nu aan ille veiligheidseisen en staat liets het onderbrengen van gas- :en in het pand meer in de weg. )e directeur van het asielzoe- ierscentrum in Middelburg, raar ook de noodopvang in Zuiddorpen en Schoondijke on- ier valt, wacht op een telefoon- je van het ministerie van WVC. Isn onze correspondent Ixel - Bij drie bedrijven in Ixel is gisteren ingebroken, lierbij werd veel schade angericht. De buit bedroeg ieehts een klein geldbedrag. an een bedrijf aan de Meestoof verd het kantoor doorzocht. Er terden slechts enkele zaklan- aams meegenomen. Wel werd er il schade aangericht doordat daders deuren en kasten heb- sn geforceerd. lok een kantoor van een bedrijf an de Meekrapweg werd geheel iiorzocht. Hier hadden de in- ttkers meer geluk. Ze gingen er iet een onbekend bedrag aan fld vandoor. Ten slotte werd igebroken in een bedrijf aan de 'aartwijk. Ook hier werden het antoor en diverse bureaus ïorzocht. Er wordt een klein ïdrag aan geld vermist. bn onze correspondent Stklo - Een 26-jarige Hagenaar gisterochtend omstreeks elf ar om het leven gekomen, toen ïmet een gestolen Nederlandse «to tegen een lichtmast langs Expresweg Antwerpen-Bel- Ssche kust, ter hoogte van Eek- i. botste. ïgens ooggetuigen was de ïfiieid van de man op het loment van het ongeluk zo <og, dat de auto tegen de licht- last vrijwel letterlijk uiteen fitte. kt verkeer van en naar de Bel- Sche kust ondervond urenlang toder van het ongeval. De Ex- t'fsweg bleef een tijd gesloten "or alle verkeer. Het duurde tot de middag voordat de toe- jitd weer normaal was. '(t slachtoffer heeft vermoede rt ingebroken in een café in irnsenbeek en daarbij honderd i's, geluidsapparatuur, drank, fax-apparaat en geld buitge- -bakt. In het wrak werden deze Weren teruggevonden. Kessen heeft zijn zomervakantie opgeofferd om het samenwer kingsverband tot in details uit te werken. De conceptregeling is als discussiestuk toegestuurd aan onder meer alle Zeeuws- Vlaamse gemeenten en de pro vincie. Taken De taken van het gewest moeten onder meer bestaan uit het vast stellen van een intergemeentelijk structuurplan, een regionaal volkshuisvestingsplan, deelname in de vervoerregio, het vervaar digen van een regionaal recrea tieplan en een milieubeleidsplan. Ten slotte moet het gewest ook een integrale economische ont wikkeling bevorderen. Om de gemeenschappelijke rege ling de nodige handvaten te ge ven zullen de deelnemende ge meenten wezenlijke bevoegdhe den moeten overdragen aan het gewest. Met name uiteraard op die beleidsterreinen die een re gionaal karakter hebben. Ook voor de bestuurlijke opzet van de regeling heeft Kessen een aantal uitgewerkte suggesties gepresenteerd. Hij pleit voor de instelling van een gewestraad die wordt aangewezen uit en door de gemeenteraden van de deelnemende gemeenten. Het to taal aantal leden zou dan 39 kunnen bedragen. Vergelijkbaar met het aantal raadsleden in een gemeente van 100.000 inwoners. Uit de gewestraad moet een da gelijks bestuur worden gekozen, bestaande uit een voorzitter en ten hoogste zeven door de ge westraad uit zijn midden aange wezen leden. Daarnaast zal het gewest moeten beschikken over een beperkt ambtelijk apparaat onder leiding van een secretaris. Omdat in Zeeuws-Vlaanderen Terneuzen een centrumfunctie vervult ligt het volgens Kessen voor de hand om het openbaar lichaam in die gemeente te vesti gen. Op 9 september biedt Kessen zijn concept voor een vernieuw de, aan de moderne tijd aange paste bestuurlijke organisatie voor Zeeuws-Vlaanderen offici eel aan tijdens het B en W-over- leg Zeeuws-Vlaanderen. ZIE OOK ZEELAND - C2 Van onze duivenmedewerker Axel - Daags na de toppres tatie, eerste duif op Orleans van 200.000 duiven, is de duif van eigenaar Visser van eige naar veranderd. „Een bod dat geen enkele duivenmelker zou weigeren", aldus Jan de Visser die hiermee de kroon op zijn vijftigjarig jubileum in de duivensport zet. Of de duif binnenkort naar Japan verhuist, laat de nieuwe eige naar in het midden. In huize Visser aan de Nieuwen- dijk in Axel staat de telefoon sinds zaterdag toen de doffer 93-9378379, Legiest Romam eer ste werd op de nationale vlucht Orleans, roodgloeiend. Van hein de en ver krijgt Jan de Visser complimenten en felicitaties. „Het is een formidabele prestatie van dit beestje om eerste te wor den van 200.000 gevleugelde me dedingers. Dit komt maar eens een een mensenleven voor. Op 28 augustus heb ik nog een tweede prijs provinciaal gepakt met de ze doffer." Zaterdag dienden de eerste ko pers voor de duif zich al aan. „Voor tien- ot vijftienduizend gulden speel ik liever voor de eer. Dat is mijn sport mij waard. Zondag echter werd er zo'n hoog bod op de duif uitgebracht dat ik niet kon weigeren. De duif mocht vannacht naast mijn bed slapen. Ik zou geen moment rust meer gehad hebben als ik hem zelf zou houden. Ze breken te genwoordig al voor 100 gulden Uitzonderlijk Jan de Visser die speelt onder de naam combinatie Visser/Lensen, heeft dit jaar uitzonderlijk goed gespeeld met zijn duiven. Bij de oude duiven werd hij met de doffer 91-9170942 onder meer vijfde van de 675 duiven op Jouy ie Chatel, vijfde van de 2269 duiven op Etampes, idem de tweede prijs van 1196 duiven. De kampioenduif heeft eveneens een grote staat van dienst. 11 juli behaalde hij de derde prijs op Etampes van 534 duiven, pro vinciaal de vierde prijs van 2970 deelnemers. 31 Juli Etampes: eerste prijs en tweede prijs en 28 augustus werd de kampioen nog tweede bij de provinciale vlucht Orleans. Jan de Visser, duivenmelker in hart en nieren, speelt al sinds zijn achtste jaar mee in de dui vensport. Tot 1963 met zijn oom. Toen deze overleed, speelde hij van 1965 tot 1977 mee onder de huidige naam, samen met de heer Lensen. Vanaf 1977 speelde Visser zelfstandig, maar wel on der dezelfde naam. De heer Len sen is nog steeds persoonlijk en in de duivensport een goede vriend. Visser kweekt veel goede duiven. Bekende namen zijn Legiest Ro mein, Roger van Quickenborne. De duiven die Visser hiervan betrekt, zijn op hun beurt weer afstammelingen van de wereld- Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Terneuzen - Het Roosevelthotel in Terneuzen krimpt de activiteiten drastisch in. Volgend jaar is het hotel volgens M. Vis van de Horecabond FNV nog slechts geopend van april tot september. Na die periode gaan de deuren tijdelijk dicht en vinden er geen activiteiten meer plaats in het hotel. Voor de medewerkers die in vas te dienst zijn, is een ontslagver- gunning aangevraagd. Zij krij gen in april volgend jaar een nieuw, zij het tijdelijk arbeids contract aangeboden, weet Vis. „We weten allemaal dat het op dit moment in het hele land slecht gaat met de hotels", zegt Vis. „Zeeuws-Vlaanderen is daar geen uitzondering op. Wellicht is de situatie daar zelfs nog wel beroerder. Met name de hotels in een stad als Terneuzen zijn wel heel erg aangewezen op de loka le Industrie. Als daar grote op drachtgevers als Dow Chemical wegblijven, komt het op mij niet vreemd over dat voor deze op lossing wordt gekozen". Het besluit tot aanvraag van een zogenaamde vergunning sei- zoenbedrijf, zoals de directie van het Roosevelthotel heeft gedaan, is volgens Vis een legitieme ma nier om toch te pogen het hoofd boven water te houden. „Je kunt zo aanzienlijk besparen op de exploitatiekosten. Je bent min der stookkosten kwijt en de inzet van personeel is beperkter." Het Roosevelthotel kwam eind vorig jaar al in financiële nood. De economische recessie in het bedrijfsleven en op de consu mentenmarkt had toen al zijn weerslag op de bezetting van het hotel. Negen personeelsleden kregen toen ontslag. Om de kos ten te drukken ging het Roose velthotel nog nauwer samenwer ken met het Churchillhotel. Bei de hotels maken deel uit van Het noodlijdende Roosevelthotel. Churchill Beheer bv. terst spaarzaam met informatie Directeur F. van 't Wel van het over de maatregel. Het enige dat Roosevelthotel was gisteren ui- Van 't Wel kwijt wilde, was dat DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 DEEL Bij de Zuidelijke Landbouwmaatschappij in Goes zijn naar aanleiding van de publikaties over het verdachte slib telefoontjes binnengekomen van verontruste akkerbouwers. „Ik zal niet zeggen dat we overspoeld worden met reacties, maar de kwestie leeft wel binnen de sector", aldus ZLM-se- cretaris mr. J. Oggel. De ZLM waarschuwt haar leden al jaren bij voorkeur geen zuiveringsslib te gebruiken en als ze dan toch slib gebruiken dit alleen van bonafide bedrijven af te nemen. „Wie twijfelt raden wij aan contact op te nemen met specialisten om het spul te laten onderzoeken", zegt Oggel. Dit laatste heeft al geleid tot grotere drukte bij bedrijven die gespecialiseerd zijn in de analyse van grond en meststoffen. Van onze verslaggever Terneuzen - De programma's van het nieuwe televisiesta tion RTL5 zijn op zijn vroegst pas eind dit jaar op de Zeeuws-Vlaamse beeldbuizen te zien. Dat geldt ook voor de Amerikaanse muziekzender MTV. Een woordvoerster van kabel maatschappij Zekatel in Mid delburg zegt dat er nog geen duidelijkheid is over de door gifte van RTL5 en MTV. „Daar moet nog over nage dacht worden. De Zeeuws- Vlaamse gemeenten hebben daar een stem in. De beslissing valt in november, want dan is er overleg over de zaak." Dat betekent dat de Zeeuws- Vlaamse televisiekijkers de start van RTL5 in elk geval moeten missen. Het gloednieu we zusje van RTL4 gaat im mers al op 2 oktober de lucht in. De zender richt zich in de programmering op jongeren, mannen en hoger opgeleiden in Nederland. De rechtstreek se uitzending van de voetba linterland tussen Nederland en Engeland (13 oktober) gaat onder andere dus aan de neus van de Zeeuws-Vlaamse voet balliefhebber voorbij. Het is een streep door de reke ning van de Zeeuws-Vlaamse prioriteitsgerechtigden van Zekatel (de acht gemeentebe sturen, red.) dat RTL5 niet wordt doorgegeven wanneer de zender voor het eerst in de lucht komt. Tijdens de laatst gehouden vergadering van de prioriteitsgerechtigden in juni heerste nog de hoop dat de zender wel op 2 november op de Zeeuws-Vlaamse kabel kon. SPD-Zeeland over schrappen subsidie: Middelburg - De voortgang van activiteiten voor verstandelijk gehandicapten in Zeeland komt ernstig in gevaar, als Provin ciale Staten de subsidie schrappen. Dat zegt de SPD-Zeeland, instelling voor ambulante hulp- en dienstverlening aan ver standelijk gehandicapten. Jan de Visser met de inmiddels verkochte kampioensduif: 'Niet de pilletjes en de poedertjes die sommigen de duiven geven, maar de verzorging is doorslaggevend om kampioenen te kweken'. foto wim kooyman Axelse duivenmelker Jan de Visser verkoopt doffer na topprestatie op Orleans: bekende duivenmelkers, de ge broeders Jansen-Arendonek. Jan de Visser is 24 uur met zijn sport bezig. „Elke dag om zes uur sta ik op om mijn duiven te verzorgen. Niet de pilletjes en de poedertjes die sommigen de dui ven geven, maar de verzorging is doorslaggevend om kampioenen te kweken. De jonge duiven breng ik veertien dagen elke dag naar Oostakker en St. Amans- berg. Je moet er veel voor over hebben." Acht keer per jaar laat de dui venmelker zijn duiven onderzoe ken door de dierenarts. „De dui venmelker kan niet meer zonder de medische wetenschap, net als elke andere sport." De Visser heeft van de kampioen twee duiven gekweekt. Daarmee gaat hij weer opnieuw beginnen. „Mijn grote voorbeeld is Staf Dusarduyn. Deze is nu 86 en speelt al vanaf 1930. Hij pakt nog steeds zijn prijzen. Ik ben nu 59 jaar en begin opnieuw. Mis schien wordt ik nog wel eens een witte raaf." De SPD wacht met grote zorg op het oordeel van de statencom missies Welzijn en Algemeen Be stuur volgende week over het voorstel van Gedeputeerde Sta ten om het eonsulentenwerk voor vrije-tijdsbesteding en vor ming van geestelijk gehandicap ten te beëindigen. Consulent Gerard Oosterling vreest dat het aantal deelnemers aan vakantiereizen met zeker één derde deel moet worden te ruggebracht, als de subsidie komt te vervallen. Dat zal dan tevens het ontslag tot gevolg hebben van één van de twee consulenten van het Sociaal-Pe dagogisch Dienstverleningscen trum. Daarnaast is het onzeker of de speelweken in Middelburg, Goes en Zierikzee in ongewijzig de vorm kunnen blijven bestaan. „Voor de kinderen vormen die weken een leuke afleiding. Bo vendien krijgen de ouders in die periode even wat ruimte om an dere dingen te doen", aldus Oos terling. SPD-Zeeland organiseert voor verstandelijk gehandicapten on der meer vakantiereizen, speel weken en clubactiviteiten. Vol gens de SPD voorzien deze acti viteiten ruimschoots in de be hoefte, met name de speciale reizen naar zo'n tien bestemmin gen. „Veel verstandelijk gehan dicapten hebben niet het vermo gen zelfstandig op reis te gaan. En zij die dat wel zouden kun nen, beleven daar door hun af hankelijke positie nauwelijks enig plezier aan. Daarnaast ne men de clubs, met lessen in ko ken, naaien en creativiteit, een belangrijke plaats in hun leven in." Oosterling: „Het aantal deelne mers stijgt met het jaar. Tijdens een reis zie je de mensen groeien. Hebben het gevoel weer mee te tellen. Dat is heel belangrijk voor verstandelijk gehandicap ten. Omdat ze minder contacten hebben, is zo'n vakantiereis het hoogtepunt van het jaar." De SPD vindt het bezuinigings plan van Gedeputeerde Staten niet te rijmen met het provincia le beleid dat gehandicapten recht hebben op deelname aan vormen van vrijetijdsbesteding en educatie. Oosterling: Naar mate daar minder in wordt geïn vesteerd, zal daar ook minder van terecht komen. Wij denken dat de provincie niet precies weet wat wij precies doen." 'Dupe van problemen in veehouderij' Goes - Drie Zeeuwse akkerbouwers klagen in een open brief aan de Tweede en Eerste Kamer hun nood over de crisissitua tie in de Nederlandse akkerbouw. De drie, boeren uit Waarde, Kortgene en Zierikzee, herhalen in het schrijven de tegenwoordig veelvuldig gehoorde kritiek, dat het Landbouwschap niet meer voldoende voor de boeren op komt. 'De bij het Land bouwschap heersende overleg- en compromisstructuren leiden ertoe dat de stem van de akker bouw onvoldoende wordt ge hoord', aldus de briefschrijvers. Ze wijzen de regering op de huidige situatie in de sector en ze vinden dat de akkerbouw even veel steun dient te krijgen van het parlement als de vee houderij. Ook akkerbouwers hebben recht op marktordening en quotering, vinden zij. Daar komt bij dat de problemen in de veehouderij, de mest, verzuring en stank, worden afgewenteld op andere sectoren zoals de akker bouw, zo gaat de brief verder. Verpaupering van het platte land, leegloop van dorpen, ver lies van werkgelegenheid, alle waarschuwingen die de boeren bonden al veel eerder hebben geuit, worden in de brief her haald. De akkerbouwers sluiten hun brief af met de mededeling dat ze meer betrokkenheid en daadwerkelijke steun van de na tionale regering verwachten. Van onze verslaggever Goes - De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) trak teert de bevolking van Goes op een grote taptoe op de Grote Markt. De ZLM biedt het muziekevenement aan in verband met het 150-jarig bestaan van de organisatie die in Goes zetelt. foto wim kooyman er inderdaad een vergunning sei- zoenbedrijf voor het hotel was aangevraagd. 1MB De korpsen die aan de taptoe deelnemen zijn show- en mar- chingband Kunst en Genoegen (Leiden), drum- en showfanfare Door Vriendschap Sterk (Katwijk), drum- en showfanfare Advendo (Sneek) en showkorps Excelsior (Goes). Showkorps Kunst en Genoegen behaalde tij dens het jongste Wereldmuziek concours in Kerkrade de wereld titel showwedstrijden en behaal de zilver op het onderdeel mars wedstrijden. De taptoe is vrijdag 3 september van 20.15 uur tot ongeveer 23.00 uur. De toegang is gratis. Ter gelegenheid van het jubi leum houdt de ZLM verder op dinsdag 31 augustus een herden kingsbijeenkomst in de Grote Kerk in Goes. Hoogtepunt is het bezoek van koningin Beatrix die van ZLM-voorzitter H. van der Maas het eerste exemplaar ont vangt van het jubileumboek 'Werken aan morgen'.

de Stem | 1993 | | pagina 11