Akkoord Israël en PLO 9.99 KALKOENBRAAD WORST EN ANDIJVIE Nederlandse moslims worden radicaler ifltie/ ■der (m/v) iWERKER (V/M) KOOP MET ZEKERHEID Vredesoverleg Bosnië weer in slop geraakt LEENDERT \D B0RN 'Kroaten nemen Bredase hulp voor Bosnische stad Kakanj in beslag' Zelfbestuur voor Palestijnen in Gazastrook en Jericho Koninklijke knuffelpartij Man schiet zichzelf dood MUZIEK® latschappij labant" IC vierde na [e op Twente [ver voor Ickeysters pel kandidaten lername Etec Van Moorsel prolongeert titel Pedro Tragter wereldkampioen eel gewonden Ij bosbranden Zuid-Europa (ranse politie presteert utobaanrovers larokko vraagt pieldering over ferdronken kind Cd Kalkoen braadworst, 10 stuks Andijvie, Bij demonstratie Russisch roulette 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Albeda voorzitter overleg conflict binnenschippers ■■■HM IN CIILEMBORG 1993 INN NEDERLAND B.V. bring zoeken wij wegens pl niveau) sk let instandhouden en singen ter ondersteuning nderscheiden: bn aantal processen If mindere mate bijdrage bewaking en coördinatie lard zelfstandig uitgevoerd pn financieel-beheer boeten worden, pende werkzaamheden worden verstrekt aan het :ten. Een. len PABX-centrale I worden geleverd door t uit een TOKEN RING kerkeer wordt gebruik aand profiel: vlak van telecommunicatie re opleiding, lifse taal. (aardigheden, accuratesse te verliezen. lit van de Piet be funktie, verzoeken wij u I de sollicitatietermijn is 14 t u, vergezeld van uw nanager Personeelszaken, ï/oor de 730.000 inwoners en-Brabant. In 12 b rlijks 74 miljard liter If bereikt via een leidingnet I org voor de constante 1 kwaliteitseisen. De zorg voor [en een milieubewuste functioneren. 137 te Breda. (oek, houdt het planbureau ap het gebied van de fschuiving een ie adviezen kan geven lega's in dezelfde functie stelt li distributie-middelen, eert u de verbruiks- en In. Verder heeft u een [fdelingen over de actuele naakt u intensief gebruik van .W.B. biedt 'Ifstandige verantwoordelijke baan. luimte voor eigen initiatieven, giale werksfeer, dsvoorwaarden geregeld in de b. voor personeel in dienst van Irleiding Bedrijven in N.V. vorm. lering overeenkomstig de zwaarte Ie functie en 23 september. De tweede i psychologische test maakt deel [wij u graag uit vóór 13 jatiebrief kunt u zenden aan de nt t.a.v. mevrouw bstbus 3444, 4800 DK Breda, Ik van de enveloppe. Voor Ir M. Cornelisse, Isopbouw jin ons bedrijf, ren. Met v.d. Born valt te praten! Spinveld 37 Breda Tel. 076-22310^^ jaargang Jtede - NAC blijft het uit bel doen in de eredivisie. Tren versloeg de ploeg van iSpelbos FC Twente in En- lie door een doelpunt van e van Hooijdonk. NAC staat [door op de vierde plaats, r SPORT - B1 lelveen - De Nederlandse fcysters zijn er niet in ge ld voor de tweede keer de fcipions Trophy te veroveren, [finale was Australië bedre- I in het nemen van strafbal- 14-2. Voor Oranje misten Jjteld Derks en Ingrid Ap- ffla de reguliere 70 minuten (het 1-1. I-SPORT - B2 MIN./MAX hl el bewolking «weerkundige zomer is Bijna ten einde. Geen ooie warme zomerdagen, tel veel bewolking met in ie ochtend kans op wat leerslag, daarna gevolgd oor opklaringen, lis weinig wind. keuzen - Er is grote belang- King voor het failliete Terneu- le bedrijf Etec. Bij de curator Etec heeft zich een groot 1 ondernemers gemeld voor B-name van een of meer on- pelen van de activiteiten van j bedrijf. Ook ondernemers len Zeeland en uit België be ien tot de gegadigden. BE ZEELAND - A5 Vanaf vandaag zing ik 'n toontje lager VANDAAG IN HET SPORT-KATERN Leontien van Moorsel pro longeerde zaterdag in Oslo het wereldkampioenschap wielrennen op de weg. De Brabantse versloeg in de eindsprint de Fran^aise Jeannie Longo, haar grote rivale ZIE SPORT - DEEL B Pedro Tragter is gisteren in Manjimup in Australië wereldkampioen motorcross in de 125 cc klasse geworden. De 25-jarige coureur uit Epse was na één manche al praktisch zeker van de wereldtitel. ZIE SPORT - DEEL B INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5/A6 Consument A7 RTV-programma's A8 Sport deel B MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 los EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: f 1.60 - ZATERDAG: 1,90 Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Breda - Een deel van de hulpgoederen voor de Bosnische stad Kakanj, in april ingezameld door scholieren uit de regio Breda, is waarschijnlijk in beslag genomen door de Kroatische regering. (ene - Bosbranden in Zuid (opa hebben het afgelopen Kiemde duizenden hectares jetatie verwoest en aan ten iste twee mensen het leven lost. Ongeveer duizend men- j raakten gewond. Een aantal loden in Griekenland, Italië (Spanje kon geblust of onder Idoie gebracht worden. Zowel (Griekse als de Italiaanse au- (iteiten gaan ervan uit dat de fste branden zijn aangesto- Rome verdenkt de maffia [brandstichting. k - De Franse politie heeft p bende misdadigers opgerold, ismds juli meer dan 30 over men heeft gepleegd op buiten toeristen op de autowe- t in het zuiden van Frankrijk. |t terrein van de overvallers 1 vooral op de autosnelwegen loet Rhöne-dal, de A6, de A7 [de A43. Daar was sinds het van de zomer de A46, de [in gebruik genomen rondweg tLyon, bij gekomen. "at - De Marokkaanse over- Nwil van de Nederlandse jus- p opheldering over de dood 'een Marokkaans meisje vori- week in Barendrecht. Het verdronk in een recreatie fs terwijl honderden omstan- toekeken en niet te hulp Poten. Marokko overweegt Mueel een klacht in te dienen 5 een Nederlandse rechtbank. Ngens is bij de Nederlandse ■'•tie nog geen klacht inge- ®d. Van onze correspondent Willy Werkman Jeruzalem - De Israëlische regering zal vanavond in speciale zitting bijeenko men om een plan goed te keuren voor Palestijns zelfbestuur in de Ga zastrook en in Jericho op de bezette westelijke Jor- daanoever. Over dit plan, dat in het kort 'Gaza eerst' heet, is inmiddels een akkoord bereikt tussen Is raël en de PLO. Na de te verwachten goedkeu ring door de regering in Jeruza lem zullen Israël en de PLO waarschijnlijk al deze week in Washington een Israëlisch-Pa- lestijnse principeverklaring on dertekenen. In Jeruzalem wordt gesproken van een 'historische doorbraak'. Een spoedige ontmoeting tussen premier Yitschak Rabin en PLO- leider Yassir Arafat wordt in Jeruzalem niet uitgesloten. De overeenkomst over 'Gaza eerst' is na weken van intensieve geheime contacten afgerond tij dens een recente ontmoeting in Noorwegen tussen Israels minis ter van Buitenlandse Zaken Si mon Peres en Amu Mazen, een zeer hoge PLO-functionaris. Het afgelopen weekeinde vloog Peres naar de Verenigde Staten om zijn Amerikaanse collega Warren Christopher in te lichten over de laatste ontwikkelingen. Zodra het zelfbestuurplan voor de Gazastrook en Jericho is goedgekeurd, zal het Israëlische leger zich binnen enkele maan den vrijwel geheel uit deze ge bieden terugtrekken. Symbolisch Een symbolische troepenmacht zal achterblijven, onder andere ter bescherming van de enkele duizenden joodse kolonisten daar. Volgens de overeenkomst kun nen, in ieder geval tijdens de interim-fase van het Palestijnse zelfbestuur, de joodse nederzet tingen blijven bestaan. Voor de interne veiligheid van het zelfbestuur-gebied zal een sterke Palestijnse politiemacht - bestaande uit aanhangers van Yassir Arafats Fatah-beweging - zorg dragen. De fundamentalistische Pales tijnse Hamas-beweging heeft het akkoord gisteravond verworpen en aangekondigd de opstand in de bezette gebieden met kracht voort te zetten. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 ZIE COMMENTAAR OP - A3 Het koninklijk gezin poseerde zaterdag in de tuin van paleis Huis ten Bosch voor de fotografen. Deze keer waren ook de honden van de partij. Op de foto kijkt koningin Beatrix liefdevol naar prins Claus, die zijn hondje Dushi onder de kin kriebelt. foto anp (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Oosterland - De 25-jarige Jaco Bal uit Bruinisse heeft zich zondagochtend bij het demonstreren van Russisch roulette per ongeluk in zijn hoofd geschoten en is later op de dag in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis aan zijn verwondingen over leden. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 september as. Het ongeval gebeurde op het terrein van de motorclub 'Koel- vlaag' in Oosterland, waar de leden sinds zaterdagavond negen uur een feest hielden. Een kwartier voor het ongeval had Bal op allerlei voorwerpen geschoten. Toen volgens hem de patronen op waren, was hij er mee gestopt. Even later kwam rond het kampvuur het gesprek op Rus sisch roulette en besloot Bal voor te doen hoe dat gaat. Hij plaats- Hilversum (anp) - De mos lims in Nederland, en vooral de Turkse jongeren, worden radicaler, zegt voorzitter Coskun Cörüz van de Islami tische Raad Nederland. Dat komt volgens hem door de lakse houding van Europa te genover de oorlog in Bosnië- Herzegowina. „Ik heb zelfs al mensen gespro ken die zich bereid hebben ver klaard om daar naar toe te gaan en te gaan vechten", ald.us Cörüz. De voorzitter van de Islamitische Baad, waarbij de grootste orga nisaties van Turkse, Marokkaan se en Surinaamse moslims zijn aangesloten, wijs erop dat Bosnië als brug tussen Oost en West een belangrijke rol heeft vervuld in het contact tussen verschillende religies. „Laten we niet vergeten: de gro te meerderheid, toch bijna 99 procent, van de moslims, wil in dialoog met de christenen en andere geloofsgenoten leven. Men zag in het voormalig Joego slavië daar een concreet voor beeld van. Nou, dat heeft een flinke knauw gekregen", aldus Cörüz. Hij vreest dat de oorlog in Bosnië ook in de verhouding tus sen de religies in Nederland doorwerkt. Er zal 'weer een hele tijd overheen gaan', voordat 'de banden met de Raad van Kerken en de joodse gemeenschap weer kunnen worden aangehaald. Hoe langer de oorlog duurt, hoe groter het risico is dat de gods diensten uit elkaar gaan groeien, vreest hij, al heeft het conflict in het vroegere Joegoslavië 'niets met godsdienst te maken, maar is het een ordinaire schending van de mensenrechten'. Een islamiet kust de hand van geestelijk leider Siddiqi tijdens de herdenking in Den Haag van de geboortedag van de profeet Mohamed. foto anp Dat meldt secretaris C. Bousché van de Bredase stichting 'Europa wordt wakker, stop de waanzin in voormalig Joegoslavië'. De kans dat de goederen Kakanj ooit zullen bereiken acht hij ge ring. Ruim 15.000 leerlingen van 35 scholen in de regio Breda zamel den in april 15 ton aan hulpgoe deren in, zoals meel, melkpoe der, olie, rijst, maar ook auto onderdelen en brandstof. Twee vrachtwagens met een klein deel van de inzameling, 64 dozen, vertrokken in april als proeftransport naar het voorma lige Joegoslavië. Door de hevig opgelaaide strijd tussen Kroaten en moslims moesten de vrachtwagens nood gedwongen bivakkeren in de ha venstad Plöce in Kroatië. Daar werden de goederen tijdelijk op geslagen. Twee Bosnische chauffeurs, die vervolgens met twee vrachtwa gens uit Kakanj vertrokken om de goederen voor hun stad op te halen, werden kort daarna aan gehouden, gearresteerd en afge voerd naar concentratiekampen. De hulpgoederen werden in be slag genomen door de Kroati sche regering. Eén van de chauffeurs wist later uit het kamp te ontsnappen, al dus Bousché. Hij voegt er aan toe dat zijn informatie zeer sum mier is, omdat Kakanj al zes maanden is afgesloten van de buitenwereld. De Bredase stichting wil nu het gros van de goederen, tot vorige week opgeslagen in Rotterdam, zo snel mogelijk naar het voor malige Joegoslavië transporte ren. Afgelopen donderdag ver trokken al drie trucks, deels ge laden met de Bredase dozen, naar de Sloveense hoofstad Lju bljana. Van daar uit wordt bekeken of er alsnog veilige routes zijn om Kakanj te bereiken. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 foto anp ■I ■tops te de revolver tegen zijn slaap en drukte af. Bij de vierde keer bleek dat er toch nog een scherp patroon in het vuurwapen zat. Voorzitter Rien van der Werf van de 'Koeivlaag' is duidelijk aangeslagen door het drama dat zich (In zijn afwezigheid) in de vroege ochtend afspeelde. „We zijn een gewone, gezellige en vooral relaxte motorclub. Drugs en wapenbezit zijn bij ons abso luut verboden." Dat er zich toch een dergelijk incident heeft kunnen voordoen wijt hij aan het overmatige alco holgebruik. „Er is aardig wat gehesen en als je om negen uur met feesten begint en 's ochtends om zeven uur daar nog mee bezig bent, ja, dan liggen de grenzen anders. Als er één man nuchter was geweest was dit absoluut niet gebeurd", zegt hij. „In dat geval was er direkt ingegrepen en was zijn revolver afgepakt." Den Haag - Prof. dr. W. Albeda wordt voorzitter van het overleg tussen binnenschippers, over heid en verladers. Doel van dat overleg is een con venant waarin wordt geregeld welke lading voor België em Frankrijk voortaan via de schip- persbeurzen gaat. De schippers zijn blij met Albe da. Hij stond bij hen boven aan de lijst van mogelijke voorzit ters. Van onze redactie buitenland Sarajevo - De onderhande lingen over de verdeling van Bosnië-Herzegowina zijn op nieuw in het slop geraakt. Vandaag komen de leiders van de strijdende partijen in Genève bijeen zonder dat er uitzicht is op een akkoord. Westerse diplo maten zijn uitermate pessimis tisch gestemd over de uitkomst van dat beraad. Behalve de drie Bosnische lei ders zullen ook de presidenten van Servië, Montenegro en van Kroatië aan het vredesoverleg deelnemen. De parlementen van de Bosni sche Serviërs, Kroaten en mos lims gingen geen van drie on voorwaardelijk akkoord met het delingsplan, zoals dat is opge steld door de bemiddelaars Owen (EG) en Stoltenberg (VN). Het Bosnische parlement, waar in de moslims in de meerderheid zijn, gaf een 'nee, maar' als ant woord op de voorstellen. „Het Geneefse plan kan in zijn huidige vorm niet worden aan genomen, maar kan wel als basis dienen voor verdere onderhan delingen", aldus parlements voorzitter Miro Lazovic. De afgevaardigden stemden za terdag in Sarajevo voor voort zetting van het overleg in Genève, maar bestempelden het plan als onaanvaardbaar, omdat de moslimstaat maar 30 procent van Bosnië zal omvatten. Samen met de Servische gebie den, die 52 procent moeten om vatten, en de Kroatische (18 pro cent) moeten ze een unie van drie republieken vormen. Ook de Bosnische Kroaten heb ben moeite met de voorgestelde afbakening van de drie mini staatjes. Toch stemde hun parle ment zaterdag in Grude in het zuidwesten in met het vredes voorstel, zij het onder voorbe houd. Het zelfbenoemde parlement van de Bosnische Serviërs ging za terdag, na drie dagen van zware debatten in Pale, met 55 tegen 14 stemmen akkoord met het vredesplan. Voor de Serviërs, die 70 procent van Bosnië in handen hebben, houdt het plan in dat zij een deel van hun veroveringen moeten afstaan aan de moslims en de Kroaten. Hun leider Karadzic waar schuwde echter dat deze conces sies zullen worden ingetrokken als de moslims voorwaarden stellen aan de aanvaarding van het plan. VERVOLG OP BUITENLAND - A3 (ADVERTENTIE) ■■■NATIONALE MtZIEKBEERS Het nieuwste in keyboards, digitale piano's, synthesizers en modules en een enorme keus aan akoestische piano's. Yamaha, Technics, Roland, Viscount, General Music, Samick 2 en 3 september van 9 tot 22 uur. 4 en 5 september von 9 tot 18 uur. Continue primeurs, introdukties, demonstraties, SHOWCONCERTEN merkshows van o.a. Peter Baardmans en Danny Dayne, presentatie Jon Rietman» In de showtent aan het Poppeliers Muziekwarenhuis, Industrieterrein Pavijen, Plantijnweg 29. Entree 2,50. Gratis pendel dienst N.S. station. Info RTL 4 Teletekst paq. 536. SRAEL Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) I naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft, li de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1