BN AMRO versterkt vermogen >rtinq, Sïida kingen. Braziliaanse taxi's krijgen Bredase gastanks K0Rl)uitse justitie neemt bij Volkswagen kistenvol documenten mee Vereenigde Glas waarschuwt bierbrouwers S lank bereidt zich voor op verwachte kredietaanvraag bij economisch herstel *taat gaat grote lening aan SPAAR BELEG VS waarschuwen EG zich aan afspraken te houden NOMIE ECONOMIE Koltec levert voor zes miljoen gulden aan gasinstallaties ECONOMIE KORT kenhuis STEM ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 A5 I T-S 1 1 TTTTT /~11 C 1_ T --1 J r*1 J A 1 J1 1J. V»4- rf/\n«wAn+/> AVrl T~\A Wl n VA TT T f AAW «Art V>1 A^ IA A^ 1 fAVW is vrijdag ontslagen uit ens het ziekenhuis voelt zij z[ e vrede, die donderdag 83 jain in het ziekenhuis opgenomen na gezondheidstoestand verergerde aar hart. Enkele jaren geleden gebracht. onze correspondent ys Wijnands m - De justitie van Darm- jt heeft vandaag kistenvol jumenten uit de kantoren de VW-hoofdzetel in fsburg meegenomen voor jer onderzoek. de in beslag genomen docu- jten bevinden dertig compu terprogramma's. Deskundigen van justitie en politie willen het materiaal zeer nauwgezet bekij ken. Ook donderdag al door zochten enkele tientallen officie ren van justitie en politie-agen- ten kantoren bij Volkswagen, particuliere woningen en het be- drijfs-gastenverblijf. Justitie probeert duidelijkheid te brengen in de ophefmakende ge ruchten over bedrijfsspionage bij O-II herschrijven voor de misdaden die Japan "óór doorlog beging, moeten in a. fgedrukt. Dat heeft de Japanse rijdag gezegd. „Het is zaak die dat in het onderwijs aanmoedi- eeft sinds haar aantreden, op 9 n tegen de geschiedvervalsing ]n daden van het keizerlijke leger n nog in positieve bewoordingen n excuses uit voor de wandaden t hij een 'oorlog van agressie''"onze redactie economie achtoffers wees hij daarbij echter sterdam - ABN AMRO bereidt zich met een verster- van het eigen vermogen voor op economisch yc 1 1.1 1 cc Jrstel. Door de uitgifte van nieuwe aandelen kan de 5 natl ader mj bS U snel reageren op de aantrekkende kredietvraag die eneraal John Shalikashvili heeft 1 wordt verwacht e elitetroepen van de Waffen-SS bankconcern meldde giste- VW. Chef-inkoper López zou bij zijn overstap van General Mo tors naar Volkswagen, begin dit jaar, supergeheime bedrijfsgege vens over nieuwe plannen van GM-dochter Opel hebben mee genomen naar zijn nieuwe werk gever. Ook enkele medewerkers van López, die eerder bij Opel werkten, staan onder verdenking geheim materiaal meegenomen en later vernietigd te hebben. Een bij de actie betrokken agent van politie is op non-actiéf ge steld. Tegen bekenden heeft hij enkele dagen geleden zijn mond voorbij gepraat. Toen hij een met hen een privé-afspraak wil de maken heeft hij gezegd op die dagen niet te kunnen, 'want dan zitten we bij VW'. Naar nu pas bekend is geworden heeft de politie dinsdag al twee mannen uit criminele kringen uit. Frankfurt gearresteerd. De man nen waren klaarblijkelijk van de aanstaande politie-inval bij VW op dehoogte, en wilden die informatie aan een VW-mede- werker verkopen. Volgens een eerdere verklaring van een woordvoerder van VW, betrof de actie van gisteren 'een afsluitend onderzoekje van ge ringe omvang'. Kennelijk had VW toen nog niet het vermoeden dat de politie alsnog kisten vol documenten voor nader onder zoek zou meenemen. Dat compu ter-programma's onderzocht worden houdt verband met het hardnekkige gerucht, dat mede werkers van López grote hoe veelheden informatie over GM en Opel in de computers van Volkswagen hebben ingevoerd en opgeslagen. on Wiesenthal Centrum heeft dit ikashvili is door president Clinton ■an de chefs van staven van het as Pools officier en vocht tegen de n de oorlog in 1939. Hij nam als S in 1941 waar hij het tot majoor oprichter en bestuurslid var. het de echter dat de voordracht van worden beoordeeld op grond van nkel geïnteresseerd te zijn hoe het '-majoor naar de Verenigde Staten auwhehnen naar Haïti eneraal Boutros Ghali wil dat de elmen stuurt naar Haïti. Zij moe- -ocratie begeleiden. Gisteren is de lval beëdigd door de verdreven tide in de Haïtiaanse ambassade in p 30 oktober zijn functie, ee jaar in handen van een militaire eraal Cedras. Deze moest echter e terugkeer van Aristide slikken, f en Frankrijk panje en zuiden van Frankrijk zijn r noodweer dat gepaard ging met n de steden Santander, Gijon en oningen onder water te staan. Door onden treinen niet rijden en de Camargue in het zuiden van er vrijdag gestrande vakantievier- isten waren door het slechte weer omen te zitten. 1 een stijging van de netto- ist over de eerste helft van het (met zestien procent tot ruim jmiljard gulden. Ook voor het jaar wordt een hogere net- rinst voorzien. gisteren aangekondigde kapi- lisinjectie moet komen uit de atsing van 20 miljoen, in ge ne aandelen verwisselbare, jferente aandelen. Op basis 1 de huidige beurskoers moet plaatsing ongeveer 1,3 ijard opleveren. Met dat geld iet de bank, aldus bestuurs- orzitter mr. R. Hazelhoff, ar zijn voor een nieuwe groei s het kredietbedrijf en voor mtuele overnames. Het econo- sch herstel wordt, wat Europa treft, niet in 1993 verwacht, i nieuwe kapitaal is niet echt dig, gezien de verhouding van >en en vreemd vermogen van ibank. Uit de cijfers die daar- ;er gisteren werden gepubli- erd, blijkt dat ABN AMRO imschoots voldoet aan de tuwe internationale normen, lar Hazelhoff wees er op dat bank met het aantrekken van tuw vermogen, nu het beurs- imaat gunstig is, niet wil ichten tot het nodig zou zijn. er de resultaten in het eerste ilfjaar toonde Hazelhoff zich, jeven de 'niet gemakkelijke' snomische omstandigheden, iet ontevreden. De aandeelhou- is mogen daar .alvast in delen een tussentijds dividend 1,45, een stuiver meer ai vorig jaar. groei van de winst is vooral afkomstig van provisies. De in komsten daaruit stegen met ruim elf procent tot 1,7 miljard, ondanks een terugval van de verkoop van koopsompolissen als gevolg van nieuwe belas tingregels. De bank profiteerde met name in Europa van het gunstige beursklimaat. Aan kredietverlening verdiende ABN AMRO 'minder meer': de rentebaten namen met 7,1 pro cent toe tot ruim 4,3 miljard. Het bedrag aan uitstaande kre dieten groeide met bijna 20 miljard tot ruim 290 miljard, met name door voorschotten aan de effectenhandel. In dat laatste deed de bank zelf ook goede zaken, met een ruim verdubbel de opbrengst van 294 mil joen. Geografisch gezien boerde de bank het best in Europa, Neder land niet meegerekend. In dat gebied verbeterde de winst met ruim 90 procent tot 360 mil joen. Met name in Frankrijk, waar ABN AMRO vorig jaar nog problemen kende, vond herstel plaats. Het brutoresultaat in Nederland verbeterde met 10,7 procent, met name door provisies, effecten- en valutahandel. De lasten namen hier met zes procent toe. De samenvoeging van ABN- en AM RO- kantoren ligt op schema (180 dit jaar, 180 in 1994) én'als gevolg daarvan zijn, ondanks enige vertraging, inmiddels 2^00^ arbeidsplaatsen verdwerien. Eind 1994 moeten dat er 4000 zijn en moeten de kosten 500 miljoen lager liggen. ve regering vormen sidentskandidaat Moshood Abiola gekondigd dat hij volgende week er 'een echte democratische rege- identsverkiezingen van 12 juni had oppositionele Sociaaldemocratische ong op president Ibrahim Babangi- embusgang werd echter door de angida ongeldig verklaard. hrrim 11 ster van Justitie, Clement Akpamg- rli omzetten in aandelen In Hongkong laadt een man een doos met Heineken-bier uit. Het bier zal echter niet genuttigd wordt want Hongkong is een van de landen waar Heineken het bier utt de markt zal halen. foto afp Na defect aan Heineken-flessen m een alternatieve regering op te rebellie die om ingrijpende maatre-|,n H„„_ /anrA n verklaarde tevens dat zijn kabinet Haag lanp) ken voor een democratisch gekozen shoofd', premier Ernest Shonekan, ijn inaugurele rede toe op korte en te zullen houden. ïbassadefunctionaris "rlandse ambassadefunctionaris J.S. n justitieel onderzoek begonnen. Een van de voormalige Nederlandse TRIS), en het ministerie van Arbeid ting en bedriegerij, insten gemaakt op de in Nederlam Saridjo Rais. Bij de uitbetaling van .S. een koers die veel lager lag dan Uit bankstukken blijkt bovendien den liet overschrijven naar zijn eigen J.S. geniet geen diplomatieke status aamse strafwet vervolgd worden. De PTT heeft met de staat de afspraak imaakt om 1,9 miljard gulden aan leningen van de staat om zetten in aandelen. Dit meldt Koninklijke PTT Nederland' j de bekendmaking van de halfjaarcijfers. let ligt in de bedoeling dat de notering aan de effecten- ars gaat krijgen, 'iet groepsvermogen van de TT, nu 12,6 miljard gulden, zal wrigens eind dit dit jaar met tie miljard gulden verlaagd 'Orden. Deze afwaardering zal komende jaren ten laste wor tel gebracht van de belastbare test. )e PTT zag de omzet over de srste helft van dit jaar stijgen iet 6 procent tot 8,4 miljard Slden. Dit ging gepaard met a stijging van de nettowinst 'et 9 procent naar 873 miljoen ïlden. Per aandeel steeg de tast van 20,05 gulden naar 21,83 gulden. De Raad van be stuur verwacht dat het bedrijfs resultaat over geheel 1993 beter zal zijn dan dat over vorig jaar (3,1 miljard gulden). Zowel bij PTT Post als bij PTT Telecom waren de ontwikkelingen in de eerste helft van het jaar gunstig. De PTT investeerde in de eerste helft van dit jaar ongeveer 1,6 miljard gulden en de onderne ming bleef daarmee binnen de kasstroom (nettowinst vermeer derd met afschrijvingen). Over heel 1993 zal de onderneming ongeveer 3,5 miljard gulden in vesteren. Vorig jaar bedroegen de investeringen ongeveer 3,4 miljard gulden. Amsterdam/Schiedam (anp) - De door de Hèineken-flessenaffaire zwaar be schadigde glasproducent Vereenigde Glas heeft de andere brouwers in Ne derland gewaarschuwd voor mogelijke defecten aan hun flessen'. Het glasconcem levert onder meer aan Grolsch' en Oranjeboom. De laatste heeft inmiddels uit voorzorg een voor raad flessen in de Engeland uit de markt laten. Dit heeft directeur J.W. van Bussel van Vereenigde Glas gisteren bevestigd. Heine ken heeft inmiddels bij de glasfabriek een miljoenenclaim ingediend wegens glas splinters in flessen voor de export. Vereenigde Glas levert onder meer aan Grolsch en Oranjeboom. „We hebben die natuurlijk gewaarschuwd", zegt de top man, „Het zou kunnen dat de aan hen geleverde flessen eveneens defecten heb ben". Opvallend is de reactie bij de afnemers. „Geen paniek" lijkt het motto te zijn. Bij Grolsch,, eveneens een klant van de Schie- damse glasproducent, is er geen extra inspectietocht ondernomen. „Vereenigde Glas heeft ons verteld dat er alleen proble men zijn met het Heineken-flesje. Dat type fles gebruikt Grolsch niet". Volgens de woordvoerder van Grolsch is er, geen aan leiding om de flessen extra te bekijken: „Wij spoelen de flessen allemaal .voordat ze gevuld worden. Dat is-voldoende". Van Bussel maakt zich momenteel niet zozeer zorgen over de miljoenenclaim.van Heineken: „We zijn verzekerd". Zijn .grootste pro-, bleera is het weer in orde krijgen van de flessënproduktie. „We zoeken eerst uit hoe het probleem opgelost kan worden. De schade die is ontstaan, is nu minder be langrijk", aldus Van Bussel. 1 Het vertrouwen in het -produkt moet her steld' worden. Hij geeft toe dë affaire niet leuk t'e vinden: „We hebben het nu ongelo- velijkdruk". Hoe hoog de schadevergoeding van Heine ken zal worden, is niet bekend. Dat is nog onderwerp van studie, zo verklaart een woordvoerster van Heineken. Volgens beurshandelaren lijdt Heineken door het terugtrekken van de gevaarlijke flesjes een •schade van 'enkele tientallen miljoenen guldens'. De koers van Heineken op de Amsterdamse effectenbeurs ging vrijda gochtend onderuit en daalde maar liefst f 5 tot 180,20. De omvang van de schade bij Heineken is nog niet berekend. „We zijn nu druk doende de flesjes uit de markt te halen", zegt de woordvoerster. Heineken haalt uit acht landen de flessen terug. De glassplinters kunnen vrijkomen bij het openen van de fles. In totaal moet Heineken ongeveer 3,4 miljoen flessen te rughalen. Verder blijft Heineken met nog eens 13,6 miljoen flessen in de magazijnen zitten. Dat bier kan niet meer worden verkocht. De kosten voor het terughalen en de be schadiging van het imago moeten hoog zijn. Bovendien wordt er een kostbare advertentiecampagne opgezet om de klan ten te informeren. Speciale gratis telefoon lijnen zijn geopend in diverse landen om de klanten te woord te staan. Volgens Heineken is het gevaar voor de gezondheid aiet groot. Hevige inwendige bloedingen zijn niet te verwachten. Het gaat immers om splinters en niet om glasscherven. Alleen zouden er buikklach ten kunnen ontstaan. Inmiddels heeft Heineken besloten de fles sen op de Canarische eilanden terug te halen. Ook daar zou mogelijk een klem aantal defecte flessen terecht zijn geko men. De op één na grootste brouwer heeft nu Oostenrijk, Engeland, Finland, Hong kong, Hongarije, Israël, Zweden en de Canarische eilanden op de zwarte bierlijst gezet. De importeur in Zweden heeft inmiddels besloten alle 33-centüiterflessen uit de markt te halen die zijn ingevoerd sinds 12 juli. S DOCHTER VAN ^IttSON neer informatie over de Spaarbeleg m/v BRA93903 tzegel zenden 'ogen, Ni leuwegein. Ibn onze verslaggever jfada - Het Bredase bedrijf Koltec gaat dit jaar driedui- gasinstallaties leveren Iteor taxi's in de Braziliaanse Men Rio de Janeiro en Sao 'aiilo. General Motors do 1 heeft Koltec deze order |ïet een waarde van ongeveer 'ts miljoen gulden gegund. de levering mag Koltec, on- terdeel van de Vriens Groep in ®eda, volgend jaar de opdracht 'oor vijfduizend installaties te- jtenoet zien, terwijl uiteindelijk !f jaarlijkse export naar Brazilië JP tienduizend installaties zal temen. gaat om de moderne, milieu- 'teendelijke gasinstallaties, die 1 Nederland een consumenten- baarde van 3.500 vertegen woordigen. Op dit moment rij- taxi's in Brazilië op diesel en teikerrietalcohol. Deze brand- Joffen vervuilen echter sterk in ®e miljoenensteden, die toch al échten onder de zware milieu- Pmblemen. ■e moderne gasinstallatie van jte'tec is speciaal ontwikkeld om tetalysatoren optimaal te laten werken. GM Nederland en GM Rüdelsheim, het Europese cen trum van de Amerikaanse auto gigant, werkten mee aan de ont wikkeling van de installatie. Koltec levert voor GM Europa de gasinstallaties, die Opel zelf inbouwt. GM do Brasil is geïnteresseerd geraakt in de installatie, omdat het bedrijf een voorsprong wil nemen op de concurrentie, zegt marketing-manager D. de Jong van Koltec. De afgelopen maan den hebben Bredase monteurs gasinstallaties ingebouwd in een aantal taxi's. Die proeven zijn positief uitgepakt, waarna de definitieve order volgde. Koltec zal nu de installaties in onderdelen naar Brazilië ver schepen, die locaal zullen wor den ingebouwd. Koltec heeft een plaatselijke agent aangesteld voor het afhandelen van de or der. GM do Brasil daarmee het eerste automerk in Brazilië dat op aardgas als brandstof overscha kelt. Het bedrijf hoopt voor deze stap subsidie los te krijgen van de Braziliaanse overheid. Het moderne milieuvriendelijke mo del is fors duurder dan de oude types gasinstallaties. Niettemin is het overschakelen op aardgas economisch rendabel, omdat de brandstofkosten per kilometer worden gehalveerd. Het was overigens geen automa tisme dat de Braziliaanse doch ter voor het Europese Koltec/ GM-concept zouden kiezen. „GM do Brasil geldt als een zelfstandige marketing-unit, die zelf mag uitmaken met welke partner ze in zee wil", zegt De Jong. Bij Koltec Breda werken zeven tig mensen, die naast gasinstal laties ook schrikdraad produce ren. De orders kunnen voorlopig binnen de huidige capaciteit worden verwerkt, omdat door de verhoogde wegenbelasting op lpg de Nederlandse markt is te ruggelopen. Als het exportni veau naar tienduizend stuks per jaar stijgt, verwacht De Jong dat wel uitbreiding noodzakelijk zal zijn. De overzeese export geldt als een alternatief voor de binnenlandse afzet. Koltec hoopt op meer or ders uit Latijnsamerikaase grote steden, zoals Mexico Stad, zo vertelde directeur P. Vermeulen eerder in deze krant. Pakhoed-directeur Den Ouden stapt op Rotterdam - Ir. H.W. den Ouden (51), een van de drie directieleden van het haven-, transport- en opslagbedrijf Pak hoed, stapt op. Volgens een op gistermiddag door de Rotterdam se onderneming verstuurd fax-bericht hangt het vertrek samen 'met een voorgenomen aanpassing van de concernstructuur'. Een woordvoerder van Pakhoed wilde over deze aanpassing geen mededelingen doen. Het bericht van het vertrek van Den Ouden komt een dag na het bekendmaken van de halfjaarcijfers. Donderdag liet Pakhoed weten dat het bedrijfsresultaat in de eerste zes maanden met 21 procent is gedaald van f 86,1 miljoen tot f 68 miljoen. De nettowinst schoot met 34 procent naar beneden van f 44,8 miljoen naar f 29,7 miljoen. De woordvoerder ontkende dat het vertrek van Den Ouden iets te maken heeft met de halfjaarcij fers. Chemgas schrapt 62 arbeidsplaatsen Rotterdam - Bij de Rotterdamse tankgasvaartmaatschappij Chemgas BV moeten op korte termijn 62 arbeidsplaatsen verdwijnen. Het bedrijf sluit niet uit dat de komende maanden ongeveer 50 gedwongen ontslagen zullen vallen. Bij Chemgas werken 366 mensen. De maatschappij vervoert met name vloeibaar gemaakte gassen over de binnenwateren. De reorganisatie is volgens het bedrijf nodig wegens de algehele teruggang in de petrochemische industrie. Chemgas neemt schepen uit de vaart, omdat het vervoer van gas vergeleken met vorig jaar met ruim 25 procent is gedaald. Het bedrijf overlegt nog met de ondernemingsraad en de vakbonden over de mogelijkheden een sociaal plan op te stellen. Uitvoeroverschot zes miljard gulden Voorburg - In de eerste vier maanden van dit jaar heeft Nederland, volgens voorlopige cijfers van het CBS, voor 82 miljard gulden aan goederen uitgevoerd. Dat leverde bij een invoer van 76 miljard gulden een overschot op van 6 miljard gulden. Vergeleken met de eerste vier maanden van vorig jaar is .het overschot in de eerste vier maanden verdrievoudigd. Dat komt vooral door een forse daling van de invoerwaarde, van 83 miljard vorig jaar tot 76 miljard gulden dit jaar. De handel met de EG-landen vertoonde een ander beeld. De invoer vertoonde een bescheiden groei van 29,6 tot 30 miljard gulden. De uitvoer nam toe van 19,6 tot 20 miljard gulden. Winst Borsumij Wehry stijgt 25 procent Den Haag - De winst van de handelsonderneming Borsumij Wehry is in de eerste helft van het jaar met ruim een kwart toegenomen. Bedrijven die kort geleden zijn overgenomen, zullen de winst in positieve zin beïnvloeden, zodat het bestuur ook voor het tweede halfjaar een verbetering van het resultaat voorziet. De nettowinst steeg 25,5 procent van f 14,5 miljoen tot f 18,2 miljoen of per aandeel van f 3,46 tot f 4,33. Het bedrijfsresultaat verbeterde van f 38,4 miljoen tot f 47,4. De omzet steeg van f 938,5 miljoen tot f 980,5 miljoen. Duidelijk minder winst Otra Amstelveen - Onder invloed van de marktomstandigheden heeft de technische groothandel Otra in de eerste helft van dit jaar negen procent minder winst geboekt dan in de overeenkomstige periode van 1992. Voor hét hele jaar verwacht Otra een daling van het resultaat. In 1992 verdiende de onderneming netto f 85,2 miljoen. De nettowinst daalde in de eerste zes maanden van f 39,7 miljoen tot f 36,1 miljoen of per aandeel van f 11,89 tot f 10,78. De omzet verminderde door de verkoop van een deelneming van f 1,46 miljard tot f 1,45 miljard. Nutricia boert goed in Oost-Europa Zoetermeer - Het voedingsmiddelenbedrijf Nutricia heeft in de eerste helft van dit jaar een winst behaald die nauwelijks lager is dan het resultaat van de eerste zes maanden vorig jaar: f 50 miljoen tegen f 50,7 miljoen. De omzet groeide met ruim twaalf procent van f 571,3 miljoen naar f 641,5 miljoen, terwijl het bedrijfsresultaat met 3,5 procent achteruitging van f 70,6 miljoen tot f 68.1 miljoen, zo blijkt uit het gisteren bekendge maakte halfjaarbericht van Nutricia. Nutricia rekent voor heel 1993 op een 'duidelijke stijging' van de nettowinst ten opzichte van 1992, toen het bedrijf een resultaat van f 87,2 miljoen boekte. Het voedingsmiddelenconcern meldt tevens dat de joint-ventu res in Hongarije, waar Nutricia een belang van 51 procent heeft, en Polen (50 procent) goed hebben geboerd. Beide ondernemin gen, die dit jaar voor het eerst volledig zijn meegeconsolideerd, leverden een positieve bijdrage aan het resultaat. GM verkoopt Lotus aan Bugatti Zürich - Het Amerikaanse autoconcern General Motors (GM) verkoopt de Britse sportwagenfabrikant Lotus aan de fameuze Italiaanse branchegenoot Bugatti. Dit heeft GM gisteren be kendgemaakt zonder financiële bijzonderheden te geven. GM werd in 1985 eigenaar van Lotus voor 22 miljoen pond (nu f 62 miljoen). Lotus, in 1955 opgericht door de Britse race-legende Colin Chapman, verkeert al geruime tijd in financiële moeilijkheden. In 1991 werd een verlies geleden van 14,8 miljoen pond (f 42 miljoen) op een omzet van 87,5 miljoen pond (f 246 miljoen). Het bedrijf stopte vorig jaar met de produktie van het model Elan, dat had moeten zorgen voor hogere verkoopcijfers. Dit voorjaar zag het ernaar uit dat de directie van Lotus de onderneming zou overnemen van GM, maar de besprekingen liepen op niets uit. Washington (rtr/dpa) - De Verenigde Staten hebben de Europese Gemeenschap gisteren gewaarschuwd niet tè tornen aan de vorig jaar november gesloten overeenkomst over vermindering van de landbouwsubsidies, bekend als het Blair House-akkoord. Koltec-directeur Vermeulen. foto marcel bekken Aanleiding daartoe was een uit spraak van de Duitse bondskan selier Helmut Kohl op donder dag na overleg met de Franse premier Balladur. Kohl zei dat Duitsland de Franse bezwaren tegen het akkoord tot op zekere hoogte deelt. Een hooggeplaatste Amerikaan se handelsfunctionaris verklaar de gisteren dat pogingen om de landbouwafspraken op losse schroeven te zetten een ernstig gevaar zouden betekenen voor de al jaren slepende onderhan delingen over liberalisering van de wereldhandel in het kader van de GATT (Algemene Over eenkomst inzake Tarieven en Handel). Hij noemde het ak koord van Blair House 'een pijn lijk compromis'. „Veel landbouwgroepen 'in de Verenigde Staten willen een nog veel sterkere beperking van de EG-subsidies". De functionaris zei ervan overtuigd te zijn dat de EG zich aan de overeenkomst zal houden. De uitspraak van Kohl zorgde vrijdag ook in Europa voor de nodige beroering. Frankrijk pre senteerde die als een belangrijke zege in de strijd tegen het land bouwakkoord. Maar in Bonn waren heel andere geluiden te horen. Een regeringswoordvoer der wees erop dat Kohl niet heeft voorgesteld opnieuw met de VS te onderhandelen. Een zegsman van de Franse regering noemde dat in een reactie 'spelen met woorden'.

de Stem | 1993 | | pagina 5