'Israël weg uit Gaza en Jericho' ABN Geen minimurn storting, geen minimum saldo. Brazil] wèl 6,5% rente. Izetbegovic vindt vredesplan Bosnië onaanvaardbaar China's fa9ade van tolerantie bladdert af VN bezuinigen om faillissement te voorkomen luitse just Geheime onderhandelingen tussen Israël en PLO resulteren in plan voor zelfbestuur lank bereidt Staat gaat gr PTT omzett< BUITENLAND Zuid-Afrika meest gewelddadige land ECONOMIE KOR1 Koltec levert v De RenteRekening van Spaarbeleg, zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland. SPAAR BELEG DE STEM ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 AIÊ STEM Sarajevo (rtr/afp/dpa) - De Bosnische president Alija Izetbegovic vindt het ■opge stelde vredesplan voor Bosnië-Herzegovina in de huidige vorm onaanvaard baar. De onderhandelingen in Genève moeten worden voortgezet, zei hij vrijdag te gen het Bosnische parlement. Het huidige vredesplan kan daarbij wel als basis dienen, meent Izetbegovic. De leiders van de drie strijdende bevolkingsgroepen, Kroaten, Serviërs en moslims, moeten van de internationale bemiddelaars Lord Owen en Thorvald Stelten berg maandag definitief laten weten of hun parlementen het vredesdocument accepteren of verwerpen. Bij de parlementen bestaan grote bedenkingen tegen de voorstellen, die uitgaan van de verdelingsformule 52 procent van het grondgebied voor de Bosnische Serviërs, 30 procent voor de moslims en 18 voor de Kroaten. Izetbegovic hield het parlement voor dat het niet langer mogelijk zal zijn aan het concept van een verenigd Bosnië vast te houden. „Onze plicht is te redden wat kan worden gered van Bosnië- Herzegovina. De Bosnische dele gatie zal erop aandringen dat de besprekingen worden voortgezet en dat de voorliggende kaarten worden veranderd." Parlementsvoorzitter Miro Lazo- vic zei dat de vergadering waar schijnlijk 'voor noch tegen de voorstellen' zal stemmen. Izetbe govic had donderdag verklaard dat zijn kant het compromis 'te gen heug en meug' zal moeten aanvaarden. „Wij hebben de keus tussen aanvaarden, afwij zen of - dat is het waarschijn lijkst - aanvaarden onder voorwaarden". In het zelfverklaarde parlement in Pale, buiten Sarajevo, zetten Bosnische Servische leiders vrij dag haviken zwaar onder druk om in te stemmen met het vre desakkoord. Verscheidene afge vaardigden wezen de voorgestel de opdelingsformule af en zeiden dat de Serviërs zouden moeten vasthouden aan de 70 procent van het grondgebied die zij in handen hebben. Voor de zitting hield de Bosnische Servische lei der Radovan Karadzic het parle ment voor dat het vredesplan een 'pijnlijk, maar noodzakelijk compromis is', waar de Servi sche staat zich achter heeft ge schaard. De Bosnische Kroaten stemmen zaterdag volgens plan over het vredespakket. In de zwaar bevochten stad Mostar weigerden moslim-vrou wen en kinderen vrijdag de blokkade van het VN-hulpkon- vooi op te heffen waardoor 150 VN-functionarissen en soldaten in de belegerde moslim-wijk vastzitten. Bij de VN'ers zou zich ook een Nederlands team van Artsen zonder Grenzen bevin den. De moslims lieten enkele ambu lances met zwaar gewonden ver trekken maar weigerden het konvooi, dat donderdag hulp af leverde in Mostar, te laten gaan uit vrees voor verdere Kroati sche beschietingen. VN-adjunct- opperbevelhebber Cedric Thorn- berry, hield de moslims voor dat zij toekomstige voedselleverin- gen in de waagschaal stellen. Inmiddels zijn de eigen voorra den van de blauwhelmen in het konvooi, dat maandag op pad ging, aan het opraken. Water en elektricteit is in de moslim-wijk van Mostar niet voorhanden. Jeruzalem (afp/rtr/anp) - Israël onderhandelt in het geheim met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) over een plan om autonomie te verlenen aan Palestijnen in de Gazastrook en de stad Jericho op de Westelijke Jordaanoever. Zowel hoge Israëlische als Palestijnse functionarissen hebben dit vrijdag bevestigd. In Amman schroomde de Pales tijnse functionaris Saleh Ra'fat niet te verklaren dat al een prin cipe-akkoord bereikt is over de terugtrekking van de Israëliërs uit de twee gebieden. Maar PLO- raadgever Nabil Shaath erkende vrijdag in een artikel in de Jeru salem Post dat nog een hoop vragen onbeantwoord zijn. De voorzitter van de PLO, Yasir Arafat, heeft donderdag en vrij dag vergaderd met het PLO-be- stuur of uitvoerend comité over zijn 'eerste Gaza' plan. Arafat hoopt met deze zeer beperkte autonomie de impasse in de vre desonderhandelingen te door breken. Binnen de PLO-top is grote onenigheid ontstaan, onder meer over Arafats eigengereide diplomatie die als laffe toegeef lijkheid wordt gekenschetst. De kwestie van de vestiging van een heuse Palestijnse staat met Oost-Jeruzalem als hoofdstad kan met de voorgestelde autono- Johannesburg (rtr/afp) - Zuid- Afrika is het gewelddadigste land ter wereld. Per hoofd van de bevolking worden er meer misdaden gepleegd dan in enig ander land. Er wordt drie keer zo veel gemoord als in de Vere nigde Staten. Dat zijn de belang rijkste conclusies die Zuidafri- kaanse wetenschappers vrijdag op een studiebijeenkomst in Pre toria trokken. Op een aantal van 100.000 men sen worden er jaarlijks 53,5 ver moord. Dat is ruimschoots hoger dan op het Caribische eiland St. Lucia en het Zuidamerikaanse Ecuador, die met respectievelijk 22,6 en 22 moorden per 100.000 ook hoog scoren. De voormalige republieken van de Sovjetunie en de Verenigde Staten nemen met 16 en 14 moorden een vierde en vijfde plaats op de 'moorden- lijst' in. Hoewel vorig jaar één op de 1.870 Zuid-Afrikanen op een ge welddadige manier om het leven kwam, had slechts 11 procent van de 20.135 moorden een poli tiek karakter. mie even rusten, maar veel Pa lestijnen vrezen dat het daarna bij deze 'thuisland'-optie blijft. De Palestijnse leider zou deson danks op tweederde van het 18 leden tellende uitvoerend comité kunnen blijven rekenen. Het vredesoverleg Over het Mid den-Oosten, dat tot nu toe nau welijks iets heeft opgeleverd, gaat dinsdag in Washington de elfde ronde in. De plannen om Palestijns zelfbe stuur daadwerkelijk te verwe zenlijken, nota bene na de ver meende directe onderhandelin gen met de PLO, hebben in Is raël vrijdag de krantenpagina's gevuld. Drie van de zeven grote dagbladen rapporteerden over een geheime ontmoeting die mi nister Peres van Buitenlandse Zaken zou hebben gehad op 20 augustus in Oslo met een lid van het uitvoerend comité van de PLO, Mahmud Abbas. De groot ste krant van het land, Jediod Ahronod, schrijft dat Peres met medeweten van premier Yitzhak Rabin een ontmoeting heeft ge had met'Abd Rabbö'. De rechtse opositie reageerde ge schokt en oppositie-leider Yit zhak Shamir eiste vrijdag niéu we verkiezingen. De oppositie heeft om een spoeddebat op maandag verzocht, wat plaats zal vinden wanneer eenderde van de parlementsleden daarmee instemt. Het officiële Israëlische stand punt ten aanzien van Palestijns zelfbestuur blijft niettemin on gewijzigd. Een Israëlische on derhandelaar bij het vredesover leg Eliakim Rubinstein sprak donderdag van het overdragen van bevoegdheden op het gebied van gezondheidszorg, onderwijs, toerisme, sociaal beleid en belas tingen. Peres zelf gaf al aan dat het gaat om 'autonomie en niet om de schepping van een nieuwe staat'. Het enthousiasme waarmee als proeftuin voor Palestijns zelfbe stuur de Gazastrook en Jericho worden aangeboden is niet vol komen nieuw. De Gazastrook bestaat uit een overbevolkt stuk je kust zonder bestaansbronnen en is een van de moeilijkst be heersbare gebieden voor de Is raëlische bezettingstroepen. V *4} - 'j, De markt van Jericho. Deze stad zou Israël, samen met de Gazastrook, willen overlaten aan een Palestijns-bestuur.'- FOTO EPA New York (rtr) - De secreta ris-generaal van de Verenig de Naties, Boutros Boutros Ghali, heeft drastische bezui nigingen gelast waarbij de duur en het aantal zittingen van de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering moe ten worden geperkt. „De VN balanceren op de rand van het faillissement en ook nieuwe verzoeken om VN-opera- ties zal ik afwijzen, tenzij de lidstaten van de organisatie bin nen dertig dagen een aanzienlijk deel van hun achterstallige schulden en contributie vol doen", zei hij. De kosten van de organisatie bedragen nu ruim 310 miljoen dollar per maand. Contant geld is er echter nog maar voor tot de eerste week van september. De lidstaten zijn de VN ruim twee Boutros Ghali FOTO ANP miljard dollar schuldig, waarvan bijna 1,2 miljard voor vredeso peraties en 848 miljoen dollar aan gewone bijdragen voor 1993. Slechts zeven van de 184 landen hebben al aan hun financiële verplichtingen voldaan. De begroting voor vredesopera ties in 1993 met 80.000 man troepen over de hele wereld be draagt alleen al 2,4 miljard dol lar. De VS, het land dat het meeste moet bijdragen aan de VN, zijn 268 miljoen dollar ver schuldigd voor vredesoperaties en 518 miljoen dollar aan contri butie. Boutros Ghali heeft bevolen dat de Algemene Vergadering en de Veiligheidsraad, uitgezonderd in speciale gevallen, niet meer mo gen vergaderen na 18.00 uur en in de weekeinden. De beperking geldt echter in het geval van de Algemene Vergadering niet voor de jaarlijkse voltallige zitting vanaf 21 september, waarin staats- en regeringsleiders we kenlang toespraken houden. De VN-chef snoeit ook op dienstreizen en diensten van ad viseurs, beperkt het maken van woordelijke verslagen voor de Algemene Vergadering tot die voor het jaarlijkse algemene de bat en verlaagt het aantal kopie- en van officiële documenten tot twee per lidstaat. Daarnaast wordt het aantal bijeenkomsten in de VN-hoofdkantoren in We nen en Genève beperkt tot dat wat mogelijk is met het beschik bare personeel, wordt de om vang van tijdelijk personeel ten behoeve van de Algemene Ver gadering ingekrompen en mag geen overwerk meer worden ver richt om documenten in andere talen uit te geven dan Engels en Frans, de twee werktalen van de VN. Vertalen in Russisch, Chi nees, Arabisch en Spaans, ook officiële talen van de organisa tie, geschiedt dus niet meer als daar overwerk voor nodig is. Relaties tussen China en de Verenigde Staten zijn deze week naar een nieuw dieptepunt gezakt, na Amerikaanse sancties en China's dreiging om zich niet meer aan het non-proliferatieverdrag te houden. Ontoegankelijkheid tot de Chinese markt, bezorgdheid over internationale wapenverkoop en de mensenrechtensituatie lijken onoplosbare obstakels tussen twee landen die beide bezig zijn om hun economie op te vijzelen. Maar voor China staat er veel meer op het spel. De fricties met de Verenigde Staten komen op een uiterst ongelegen tijdstip. Van onze correspondent Jan van der Made Peking - 'Een eer voor Pe king, een kans voor China' is een van de leuzen waarmee de Volksrepubliek steun hoopt te werven voor haar fel gekoesterde wens: het or ganiseren van de Olympische Spelen in het jaar 2000. De beslissing valt op 23 septem ber in Monaco. Slaagt men daarin, dan kunnen grotere doelen worden verwe zenlijkt: wereldwijde erken ning, het doen vervagen aan het bloedbad van 4 juni '89 en toe name van buitenlandse investe ringen. En uiteindelijk: het ver hogen van het levenspeil van de bevolking en het vestigen van China's status als politieke en economische wereldmacht. Behalve het streven om de Spe len te organiseren, is een poli tiek ontworpen die China het gezicht van degelijkheid en be trouwbaarheid moet geven. Op diplomatiek gebied manoeu vreert men volgens de 'vijf prin cipes van vreedzame coëxisten tie', die neerkomen op samen werking met andere landen en niet-inmenging in interne aan gelegenheden. Tegelijkertijd wordt de angst voor China als opkomende mili taire macht en wapenhandelaar weggewuifd. Ter ondersteuning daarvan zegde Peking toe zich te houden aan het Missile Tech nology Controle Regime, dat de verspreiding van lange-af- standsraketten aan banden legt, en het non-proliferatieverdrag (lente 1992), en werd in januari dit jaar een verdrag tegen ver spreiding van chemische wa pens ondertekend in Parijs. Westers ongenoegen over Chi na's mensenrechtensituatie werden tegelijkertijd gepareerd door een witboek, 'Human rights in China', waarin het 'recht van bestaan en ontwikke ling' als fundamenteel mensen recht wordt opgevoerd. Maar China's zorgvuldig opge bouwde gezicht van verdraag zaamheid en flexibiliteit ver toont scheuren. Met name de Verenigde Staten, die zich ook nog eens zorgen maken over hun negatieve handelsbalans met China - dit jaar waar schijnlijk vijftig miljard gulden - en de ontoegankelijkheid van de Chinese markt, lopen voor aan in het uiten van kritiek. Amerikaanse Congresleden, aangevoerd door Nancy Pelosi, willen proberen om de zaak van tijdelijk in Hongkong verblij vende dissident Han Doeng Fang (wiens paspoort deze week ongeldig werd verklaard met als resultaat statenloosheid), te koppelen aan een negatieve be- lissing inzake verlenging van China's handelsstatus van meestbegunstigde natie. En dat kan de Volksrepubliek veertig miljard gulden schelen. Eerder deze maand stelde de Senaat al een resolutie voor om Amerikaanse IOC-leden te ad viseren niet voor Peking als or ganisator voor de Olympische Spelen te stemmen, in verband met de algemene mensenrech tensituatie. Tegelijkertijd be staat er onenigheid over een Chinees schip dat volgens Ame rika 24 containers aan boord heeft met chemicaliën voor Iran, waar zenuw- en mosterd gas mee gemaakt zou kunnen worden. Dit wordt ontkend door China, maar zowel Was hington als Peking hebben na een woordenstrijd van drie we ken inspectieteams naar het Midden-Oosten gestuurd om de zaak te onderzoeken. Een dieptepunt in de Ameri- kaans-Chinese relatie werd eind deze week bereikt. Washingtons oude klacht inzake China's ver meende (maar ontkende) ver koop van Mll-raketten aan Pa kistan, resulteerde woensdag in een serie beperkte sancties, die een twee jaar durend halt toe roepen aan het exporteren van gevoelige technologie uit de Verenigde Staten. China noem de dit een 'onverbloemde hege- monische daad', die de 'basisre gels van de internationale be trekkingen abrupt heeft ge schonden', en dreigde met op zegging van het non-prolifera tieverdrag. Het is echter de vraag of China echt zo ver wil gaan. Stappen van een dergelijk belang zullen zijn zorgvuldig opgebouwde pu- blic-relationscampagne niet ten goede komen. Moeder Teresa uit ziekenhuis New Delhi - Moeder Teresa is vrijdag ontslagen uit ziekenhuis van New Delhi. Volgens het ziekenhuis voelt zij zj( 'beslist goed' De Nobelprijswinnares voor de vrede, die donderdag 83 i werd, werd een week geleden in het ziekenhuis opgenomen! een aanval van malaria. Haar gezondheidstoestand verergeJ door de slechte conditie van haar hart. Enkele jaren werd bij haar een pacemaker ingebracht. Japan: geschiedenis WO-II herschrijven Tokyo - De excuses van Tokyo voor de misdaden die Japan v( en tijdens de Tweede Wereldoorlog beging, moeten in geschiedenisboeken worden afgedrukt. Dat heeft de Japai premier Morihiro Hosokawa vrijdag gezegd. „Het is zaak daden toe te geven. Wij gaan dat in het onderwijs aanmoedi- gen." De regering van Hosokawa heeft sinds haar aantreden, op 9 augustus, de strijd aangebonden tegen de geschiedvervalsing.)! de schoolboeken werden de daden van het keizerlijke let slechts kort beschreven, en dan nog in positieve bewoording! Hosokawa sprak eerder al zijn excuses uit voor de wandadj van het Japanse leger in wat hij een 'oorlog van noemde. Smartegeld voor de slachtoffers wees hij daarbifechl van de hand. Kandidaat legerchef VS had vader bij SS Washington - De vader van generaal John Shalikashvili heé als majoor dienst gedaan bij de elitetroepen van de Waffen- van het Duitse Rijk. Het Simon Wiesenthal Centrum heeft vrijdag bekend gemaakt. Shalikashvili is door president Clint voorgedragen als voorzitter van de chefs van staven van Amerikaanse leger. Vader Dimitri Shalikashvili was Pools officier en vocht tegen ij Duitsers bij het uitbreken van de oorlog in 1939. Hij nam als anti-communist dienst bij de SS in 1941 waar hij het tot majc bracht. Rabbi Marvin Hier, oprichter en bestuurslid van Wiesenthal Centrum verklaarde echter dat de voordracht va John Shalikashvili niet mag worden beoordeeld op grond va wat zijn vader deed. Hij zei enkel geïnteresseerd te zijn hoe mogelijk is geweest dat een SS-majoor naar de Verenigde Statj kon emigreren. Boutros-Ghali wil blauwhelmen naar Haïti New York - VN-secretaris-generaal Boutros Ghali wil Veiligheidsraad 1.100 blauwhelmen stuurt naar Haïti. Zij m< ten de terugkeer naar de democratie begeleiden. Gisteren is nieuwe premier Robert Malval beëdigd door de verdrevf president Jean-Bertrand Aristide in de Haïtiaanse ambassade®' Washington. Aristide hervat op 30 oktober zijn functie. De macht op Haïti is sinds twee jaar in handen van een militai junta, onder leiding van generaal Cedras. Deze moest echt onder grote druk van de VN de terugkeer van Aristide slikken. Noodweer in Spanje en Frankrijk Madrid - Het noorden van Spanje en zuiden van Frankrijk zi vrijdag getroffen door zwaar noodweer dat gepaard ging m hevige regenval en storm. In de steden Santander, Gijon Oviedo kwamen straten en woningen onder water te staan. Do de uitval van elektriciteit konden treinen niet rijden en lag industrieën stil. Op verscheidene stranden in de Camargue in het zuiden v Frankrijk moest de brandweer vrijdag gestrande vakantie™ ders helpen. Honderden toeristen waren door het slechte wei met auto's en caravans vast komen te zitten. Abiola wil alternatieve regering vormen Abuja - De Nigeriaanse presidentskandidaat Moshood Abio heeft vrijdag in Londen aangekondigd dat hij volgende wee naar Nigeria terugkeert om er 'een echte democratische reg ring' te formeren. Bij de presidentsverkiezingen van 12 juni h: Abiola als kandidaat van de oppositionele Sociaaldemocratisd Partij (SP) een ruime voorsprong op president Ibrahim Babang da. De uitslag van de stembusgang werd echter door inmiddels teruggetreden Babangida ongeldig verklaard. De nieuwe Nigeriaanse minister van Justitie, Clement Akpamg bo, deed Abiola's poging om een alternatieve regering op te zetten af als een regelrechte rebellie die om ingrijpende maatre- gelen vraagt. De bewindsman verklaarde tevens dat zijn kabine in maart 1994 zal plaatsmaken voor een democratisch regering. Het nieuwe 'staatshoofd', premier Ernest Shonekar zegde donderdag tijdens zijn inaugurele rede toe op kort termijn presidentsverkiezingen te zullen houden. Onderzoek naar ambassadefunctionaris Paramaribo - Tegen de Nederlandse ambassadefunctionaris J.£ is vrijdag in Paramaribo een justitieel onderzoek begonnen. Eei benadeelde ex-medewerker van de voormalige Nederlands troepenmacht in Suriname (TRIS), en het ministerie van Arbeid beschuldigen J.S. van oplichting en bedriegerij. Hij heeft jarenlang forse winsten gemaakt op de in Nederlani gestorte pensioengelden van Saridjo Rais. Bij de uitbetaling vat de tegenwaarde hanteerde J.S. een koers die veel lager lag dar die op de vrije wisselmarkt. Uit bankstukken blijkt bovendier dat J.S. als gemachtigde gelden liet overschrijven naar zijn eiger bankrekening in Nederland. J.S. geniet geen diplomatieke statu, en kan op basis van de Surinaamse strafwet vervolgd worden. „or onze correspondent ranS Wijnands Lm - De justitie van Darm- Lelt heeft vandaag kistenvol Lcumenten uit de kantoren ,n de VW-hoofdzetel in Lfsburg meegenomen voor Ler onderzoek. Ui de in beslag genomen docu- lenten bevinden dertig compu- L onze redactie economie „jsterdam - ABN AMRO J!g van het eigen vern lerstel. Door de uitgifte v iank snel reageren op de at lan wordt verwacht. lat bankconcern meldde giste- en een stijging van de netto winst over de eerste helft van het Lr met zestien procent tot ruim ai miljard gulden. Ook voor het iele jaar wordt een hogere net- jwinst voorzien. ie gisteren aangekondigde kapi- jalsinjectie moet komen uit de plaatsing van 20 miljoen, in ge- ,one aandelen verwisselbare Ipreferente aandelen. Op basis tan de huidige beurskoers moet je plaatsing ongeveer 1,3 niljard opleveren. Met dat geld Loet de bank, aldus bestuurs- Lorzitter mr. R. Hazelhoff Llaar zijn voor een nieuwe groei tan het kredietbedrijf en voor eventuele overnames. Het econo misch herstel wordt, wat Europ; betreft, niet in 1993 verwacht. Iet nieuwe kapitaal is niet ech' nodig, gezien de verhouding var eigen en vreemd vermogen var je bank. Uit de cijfers die daar iver gisteren werden gepubli ieerd, blijkt dat ABN AMRC luimschoots voldoet aan iieuwe internationale normen Hazelhoff wees er op da Se bank met het aantrekken vai (ieuw vermogen, nu het beurs klimaat gunstig is, niet wi jachten tot het nodig zou zijn. Óver de resultaten in het eerst halfjaar toonde Hazelhoff ziel gegeven de 'niet gemakkelijk! economische omstandigheder niet ontevreden. De aandeelhor ders mogen 4aar.,alvaSt in dele door een tussentijds dividen van 1,45, een stuiver mee dan vorig jaar. De groei van de winst is voor; (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - De PTT gemaakt om 1,9 miljard gul te zetten in aandelen. Dit r bij de bekendmaking van de Het ligt in de bedoeling dat PTT notering aan de effecte: beurs gaat krijgen. Het groepsvermogen van PTT, nu 12,6 miljard gulden, overigens eind dit dit jaar n drie miljard gulden verlaa worden. Deze afwaardering de komende jaren ten laste w< den gebracht van de belastbe winst. De PTT zag de omzet over eerste helft van dit jaar stijg niet 6 procent tot 8,4 milj; gulden. Dit ging gepaard n een stijging van de netto wi met 9 procent naar 873 milje gulden. Per aandeel steeg winst van 20,05 gulden n| U wilt sparen met de hoogste rente en toch altijd vrij over uw geld kunnen beschikken? Dan is de RenteRekening van Spaarbeleg precies wat u zoekt. Want op de RenteRekening krijgt u zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland (momenteel 6, 5%). Geïnteresseerd? Vul dan snel de bon in voor meer informatie. U kunt ook direct bellen met Spaarbeleg: 06-8822 (20ct p.m.), of uw verzekeringsadviseur om meer informatie vragen. SPAARBELEG,100% DOCHTER VAN ^|GON Ja, stuur mij - vrijblijvend - meer informatie over de Spaarbeleg RenteRekening. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: -mli In een envelop zonder postzegel zenden aan: Spaarbeleg N.V., t.a.v. Marjolein van Lievenoogen, Antwoordnr. 7030,3430 VM Nieuwegein. Van onze verslaggever Breda - Het Bredase bed Koltec gaat dit jaar dried zend gasinstallaties leve voor taxi's in de Braziliaa steden Rio de Janeiro en I Paulo. General Motors Brasil heeft Koltec deze 01 ®et een waarde van onger zes miljoen gulden gegund Ka de levering mag Koltec, derdeel van de Vriens Groe Breda, volgend jaar de opdr voor vijfduizend installaties gemoet zien, terwijl uiteind Óe jaarlijkse export naar Bra °P tienduizend installaties komen. Bet gaat om de moderne, mi vriendelijke gasinstallaties, 'u Nederland een consumer vaarde van ƒ3.500 verte Voordigen. Op dit moment •ton taxi's in Brazilië op dies suikerrietalcohol. Deze br stoffen vervuilen echter ste: do miljoenensteden, die toe zuchten onder de zware mi Problemen. moderne gasinstallatie Koltec is speciaal ontwikkel katalysatoren optimaal te

de Stem | 1993 | | pagina 4