ansl uro Ijzerbedevaart, van herdenking naar fascistische manifestatie Over rijsthandelaar G., de Fémis-connectie en drughandel (Vaalf jaai] Spijt -DE STEM BESTEM Vreemdeling BINNENLAND BUITENLAND )penbaar vervoer DE STEM ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 STEM Lang voordat planolo gen de structuur van een nieuwe wijk of zelfs van een hele urbanise rende 'nederzetting' aan hun tekentafel bedachten en voor schreven, overeenkomstig de voorhanden gegevens van een of andere demografische sta tistiek, bepaalde de waar neembare samenhang van een levensgemeenschap de schik king van openbare gebouwen, winkels en woonhuizen. Een dorp werd niet bedacht, maar ontstond en groeide bij een kruising van handelswegen of bij een doorwaadbare plaats aan een rivier. De grillige rooilijn, die men nu gelukkig nog wel op oude dorpen aantreft, waarbij som mige gevels, ontworpen met een timmermansoog, onver- •wacht terugwijken en die door andere ruimschoots wordt overschreden, is niet ontstaan uit domme wille keur, maar vormt de bewon derenswaardige resultante van een sociale orde waarin alles ook letterlijk zijn plaats had. De kerk was daarin een bijna vanzelfsprekend middelpunt, meestal gesitueerd aan markt of dorpsplein, en geflankeerd door een niet zelden monu mentale pastorie, waarvan de imposante afmetingen de reikwijdte van een onaantast baar gezag op religieus en maatschappelijk gebied voor iedereen zichtbaar weerspie gelden. Dat gold niet alleen voor een pastoor en zijn kapelaans, maar evenzeer voor een do minee die met vrouw en kin deren zo'n notabel pand be woonde. Hun behuizing was een bolwerk èn een toe vluchtsoord. Dat bleek domi nee Van Koetsveld anderhal ve eeuw geleden al begrepen te hebben, want in zijn nog steeds leesbare en stellig gro tendeels autobiografische ro man 'De pastorij van Mast land' (1843) wilde hij naar eigen zeggen „een beeltenis geven van het leven geheel gelijk het nu is", een opzet waarin hij niet alleen voor zijn eigen pastorale beslommerin gen, maar voor het doen en laten van de hele protestantse gemeente van hoog tot laag plaats inruimt. Al vertoont zijn relaas een nog duidelijk door de romantiek van die jaren gekleurde idyllische in slag, eT valt toch ook al een zekere sociale bekommernis met de minst bedeelden in te beluisteren, die hem als predi kant niet misstond. Op de plattegrond van stree kromans hebben pastorieën een vaste plaats. En een veel zeggend aanzicht. In een boek van Felix Timmermans uit het eerste kwart van onze eeuw, die het armoedige leven op het platteland gewoonlijk nog een bukolieke glans meegaf, - anders dan Stijn Streuvels die met een weerbarstiger pen seel vastlegde wat hij waar nam, - woont pastoor Ser- neels 'uit den Bloeijenden Wijngaerdt' in een huis met een druivelaarcorridor, de muren gesierd met behangsel vol wingerdranken. Pastorie Herkenbaarder zijn de pasto rieën bij Antoon Coolen, die in zijn onderschatte romans een sociografisch beeld gaf van de grote voltige van het bruine naar het geïndustriali seerde Brabant. Tussen de kinderen van zijn volk woont bij hem geïndustrialiseerde Brabant. Tussen de kinderen van zijn volk woont bij hem pastoor Vogels in een huis „met die kostelijke geur van appels, linnen en gebraad, die wonderlijk samengestelde en fijne geur die altijd in de gang van een pastorie hangt". De afbraak van het kerkelijke gezag in de jaren zestig blijkt schrijnend uit de locatie van pastoor Heylen, in Claus 'Omtrent Deedee'; zijn West- vlaamse pastorij, die de aan blik vertoont van een derde rangs hotel met een afgeblad derde veranda, ligt verloren tussen korenvelden, een meu belfabriek en twaalf cafés. De laatste jaren zijn met de kerken heel wat pastorieën afgebroken. De weinige die aan de slopershamer ontkwa men, zijn nu in gebruik als jongerencentrum, bejaarden- soos, dorpsbibliotheek of zelfs als praktijkruimte voor medi cijnmannen van twijfelachtig allooi. Er is een 'kijkersmarkt' voor televisieprogramma's over menselijke emoties, omdat het menselijke ras nou eenmaal dol is op andermans wangedrag, leed, domme pech, droefheid, tragiek en tranen van geluk. Niets is zo boeiend en ontroerend als de onnavolgbare naïviteit waarmee juist anderen zich in de grootste ellende storten. Maar het kan altijd nog 'n stapje erger. Nu is er 'Het Spijt Me'. Gevuld met mensen die de hulp van de tv inroepen om de relationele gevolgen van jarenlang opgekropte of gekoesterde kleinzieligheid op te lossen. En daarom bereid hun ziel en zaligheid bloot te geven tegenover elke wildvreemde die de tv aanzet voor een uurtje amusement. Eigen schuld dikke bult? Of: Dit leedvermaak leent zich pas voor spijt! (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginneken- weg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 17.00 uur 076-236442, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Neen, zijn arrestatie heeft niets met smeergeld te maken. Ja, zijn aan houding en de verden kingen liggen wel poli tiek gevoelig, zegt de woordvoerder van de Haagse politie. De arres tatie van de topman in de Surinaamse rijsthandel, S.G., kwam niet meer on verwacht na zijn eerdere optreden in de Femis-af- faire. Een verhaal over rijst, EG-heffingen, frau de, drugs en, onvermijde lijk, Bouterse. Van onze verslaggevers Henk Boot en Willem Reijn Rijsthandelaar Shyan G. (49) wordt in de handel omschreven als een 'aller aardigste, voorkomende man', een 'zakenman die zijn afspraken volkomen correct nakomt, zeker naar Caribische begrippen'. G. is de grootste handelaar in Surinaamse rijst. Hij fungeert feitelijk als tussenpersoon in de handel. G. neemt opties op de oogst van rijstvelden in Surina me en Frans Guyana en zoekt daarvoor afzet in Europa, vooral in Nederland. „Met rijsthandel is goud te ver dienen", vertelt een ingewijde. „Zo'n G. pakt op een ton 200, gewoon met keurige, legale han del." G. verscheept, zo schat de ingewijde, per jaar ongeveer veertig- tot vijftigduizend ton rijst naar Europa. En de Surina mer heeft zich zo in relatief korte termijn opgewerkt van col porteur tot multimiljonair met huizen in Amstelveen, Paramari bo en Miami alsmede op Cura- ?ao. Door de reputatie die Suriname heeft opgelopen in de drughan- "del, kijken Nederlandse bedrij ven, de douane, de politie en de Fiod met enig wantrouwen naar de rijsthandel. Belangrijke goe derenstromen zijn nodig als dek mantel voor de grote bedragen die met drugs zijn gemoeid. Rijst is het tweede exportprodukt van Suriname. G. stond lange tijd boven die verdenkingen. Hij is een nette man, vriendelijk en voorkomend. Misschien wel wat opschepperig. „Ik heb eens in een gesprek bijgehouden, hoeveel geld hij aan verschillende projecten zei uit geven. Toen hij na een uur opstapte, stond de teller op dik vijf miljoen gulden", vertelt een zakenrelatie. „Maar niettemin is G. een alleraardigste man. Al leen zijn omgeving deugt niet, de mensen om hem heen zou ik als crimineel willen omschrijven. Hij onderhoudt connecties met de Bouterse-clan." Voorjaar 1992 duikt de naam van G. plotseling op in de Femis- affaire. De Femis Bank in Baar- le-Nassau, depot van zwart en crimineel geld, is een jaar eerder failliet verklaard, nadat de Duit se eigenaren 80 van de ingelegde 135 miljoen gulden in de eigen zakken hadden laten verdwij nen. Vlak voor de sluiting had een zekere heer H.G. (geen familie) met advocaat mr. B. van der Goen zich aan de balie vervoegd. H.G. eiste het tegoed op van een 'Met de rijsthandel is goud te verdienen'. FOTO ANP Het gulden vlies van de rijsthandel Maar het is geen enkel pr( om aan vreemde rijst een label te hangen. Dat is J Antilliaanse douane moei controleren. Dus zette G. (net als andei Curasao een eigen rijst neer. Daarmee mag de naamse rijst zonder de hei, tot 1800 gulden Nederlani nen. Een uiterst lucratievi ling: Nederlandse bedrijvi pen rijst in voor ruim kleine boeren in Zuid-, krijgen 350. Na aftrek 150 aan vervoer, verwj en opslag verdient de tussi soon 200 per ton. Ter im De Nederlandse rijstbram kent zelf met een omzet van twee procent. Hoe lucratief die weg is, uit cijfers van het CBS. i voerde Nederland 180.001 rijst in. Daarvan kwam ton uit Guyana, 14.200 tl Suriname, en liefst 1 van de Nederlandse AntJ waar geen rijstplant wil gr< De rijstproducerende zuii EG-landen, voor wie de ren bescherming moeten zien deze gang van zakei afschuw aan. Zij wisten er zelfs enige tijd toe te bei om de begunstigingsregel tijd op te schorten. Dat heeft de naaste conct van G. nagenoeg op zwa: gezet. Deze ex-werknemei G. keek het kunstje van zijr af en bedacht dat hij dat ze wel kon. De verhouding t de handelaren is te typeri water en vuur. De rivaal zou maandenlanj vijftienduizend ton te duii worden rijst in Rotterdam ben gezeten. Opslag plus ciering van een dergelijke kost miljoenen guldens. (Sterdam (anp) - De recht- 5 in Amsterdam heeft gis- de 34-jarige R.V. ver- jjeeld tot twaalf jaar ge- Lenisstraf en tbs met Lgverpleging.Hetcollege klaart bewezen dat V. op I maart van dit jaar de larige Zülbiye Gündüz op |at met een tafelpoot heeft ^geslagen. onze Haagse redactie i Haag - Nederland mc nsluiting op het Europese aen (HSL) richting zuiden bepleit Nederland Distribu- and (NDL). Volgens de belan- lorganisatie voor de trans- t- en distributiesector blijft Vlak voor zijn arrestatie ha Ierland achter ten opzichte gezegd zijn concurrent te n opkopen, want in nood zij drijven goedkoop. Maar de current heeft al op voor "e spoorlijnen Nederland itrekkelijker maken voor bui- op wraak genomen. „Ik stap aantal rekeningen, waarvoor hij de pasjes kon tonen. Om het personeel wat op te laten schie ten, toonde hij een foto van de Engelse eigenaar op Schiphol ('we houden jullie in de gaten') en bedreigde het personeel. Dat betaalde daarop 17,5 miljoen uit, ruim de helft van het tegoed. Het geld werd door de advocaat via eigen rekening naar Luxem burg en uiteindelijk naar Zwit serland gebracht. Daar legde de Bredase officier van justitie mr. Smid beslag op het geld. Voorjaar 1992 maakte rijsthan delaar G. zich bekend als recht hebbende. Hij zei het geld te beheren namens een groep za kenlieden. Justitie geloofde er niets van: H.G. is de werkelijke eigenaar, niet S.G. betoogde de landsadvocaat. En H.G. is be trokken bij een internationale bende, die zich bezighoudt met de handel in verdovende midde len, het wit wassen en het trans porteren van deze gelden naar Nederland, lichtte de landsadvo caat toe. Wat past in de redene ring is het geluid dat S.G. wel het type is om voor kennissen tijdelijk wat geld te beheren. Het geld kwam in elk geval niet van de rijsthandel, zegt een inge wijde. „Wij hebben de Suri naamse rijsthandelaren en ook G. al jaren terug laten weten dat we alleen uitbetalen aan nor maal in Nederland gevestigde bedrijven en niet via schimmige Zuidamerikaanse bankjes." Het geld gaat dus naar Ter Beek Shipping in Amsterdam en niet naar G.'s bedrijven op de Antil len, Jersey of in Suriname. De rijsthandelaar verliest tussen voorjaar 1992 en zomer 1993 verschillende kort gedingen om het geld terug te krijgen. Eerst weet de Bredase officier van jus titie het geld te bevriezen, later kan de Bredase curator mr. T. Kamphuisen onmiddellijk beslag leggen als justitie het beslag laat vervallen. G.'s naam duikt ondertussen ook op in een spectaculaire drug zaak. G. zou zijn betrokken bij hasj-transporten van Pakistan naar Canada. In juli 1991 werd daar 40 ton hasj met een waarde van 800 miljoen gulden in beslag genomen. Justitie ontdekte een lijn naar Baarle-Nassau, waar bij de Fe- mis-vestiging via codenummers sleepboten waren gefinancierd, die ingezet werden voor trans port. Ook werden kaarten aan getroffen, met daarop onderzee se opslagdepots voor hasj bij de Azoren. De Nederlandse mijnen- jager Hr. Ms. Schiedam speurde de vaten op en voerde 20.000 kilo af naar Den Helder. De link tussen G. en de organisatie noemt G.'s advocaat mr. O. Hammerstein overigens flinter dun. Deze zomer speelt vervolgens de Surinaamse smeergeld-affaire op. In snel tempo vallen Suri naamse leiders van him toch al wankele voetstukken. En pas sant arresteert de Haagse politie de rijsthandelaar S.G.. Opmerkelijk is dat de politie eerst de aanhouding geheim tracht te houden, vervolgens de identiteit van de verdachte en nu nog steeds de aard van de ver denkingen zo vaag mogelijk lasjt. 'Verdenking van valsheid in ge schrifte ten aanzien van levens middelenleveranties', heet het. Er is geen sprake van smeergeld, zegt de politie, maar wel van mogelijke politieke gevoelighe den. De handel in rijst is fraudege voelig, leert informatie uit de branche. De EG heeft hoge tol muren opgetrokken langs de grenzen. Een ton lange korrel- rijst kost op de wereldmarkt nog geen vijfhonderd gulden. De EG zet daar aan heffingen ruim 1100 bovenop. Voor de nauwe lijks duurdere vol-witte rijst komt er zelfs 1820 bij, vertelt men bij het Produktschap voor Granen. Overigens zijn er vele soorten rijst, met elk een eigen regeling. Voor zogeheten ACS-landen, waaronder Suriname en Guya na, is een speciale regeling ge troffen. De heffing mag het uit voerende land zelf voor de helft innen als uitvoerheffing, de an dere helft gaat als invoerheffing naar Brussel. Met het geld kan het rijstproducerende land de economische infrastructuur ver sterken. „Wij betalen de Brussel se helft rechtstreeks", vertelt een inkoper. „Maar ik vraag me af wat er van de andere helft ook .daadwerkelijk lïijide regering in Paramaribo terecht komt". .Bovendien zou door fraude met dé' dóühnedocuméhtén' vrëéfnde partijen uit niet-ACS-landen on der Surinaamse vlag de EG wor den binnengebracht. Dat levert ook een (illegaal) extraatje van zes- tot negenhonderd gulden per ton op. „Als je uitrekent hoe groot de oogst en de voorraden van Suriname zijn en als je de wegen kent, dan weet je dat er heel wat vreemde rijst als Suri naams binnenkomt", zegt een marktkenner. Maar er is nog een mooiere weg: de Antillen-route. Omdat de An tillen in tegenstelling tot Surina me tot het Koninkrijk der Ne derlanden behoren, zijn deze vrijgesteld van importheffingen. De Antillen produceren helaas geen rijst. Maar geen nood: als door verwerking aan de rijst waarde wordt toegevoegd, geldt de rijst als van Antilliaanse orgi- ne. Die route mag alleen met ACS-rijst worden bewandeld. de FIOD, daar hebben z#andse investeerders, aldus belangstelling voor de m IL. van zakendoen van G.", li Igéns directeur Portheine van eenieder die het horen wild zijn doorgelicht op mog niet-gemaakte kosten, die stroom zwart of crimineel kunnen afdekken. Maar de geheimzinnigheid en de van de zaak, zou het merki dig zijn als de zakenman voor al vijf dagen in de cel z Advocaat mr. C. Raymaker. dat de arrestatie van zijn S.G. op een misverstand b „Het gaat hier enkel en ide andere Westeuropese lan- i. Dat pakt negatief uit voor nationale economie, omdat Nederlandse Spoorwegen ten. „En dat heeft ie ge t het erop dat besluiten over Tirlijnen in het buitenland de i van de tijd en de helft van doorschemeren dat de fact 1 geW kosten in vergelijking it Nederland, directeur Smits van Schip- is bezorgd. „Brussel zal in i al zijn aangesloten op het 5L-net. In Nederland dreigt de Amsterdam-Belgische as pas in 2003 gereed te ko- Dat is eigenlijk veel te li", aldus Smits. om vragen over posten op fi vervolg voorpagina ren. Volgens de fiscale rechf evakbond is ook niet gerust zijn te hoge of met bete i(r dg toezegging van de NS- kosten opgevoerd. Mijn c Ktie om gedw0ngen ontsla- monnf /-I n4- /-Iin /-\rM7n++ir\rf ic (1 meent dat die opvatting is seerd op een gebrek aan over het traject dat de rijst a voor die in Nederland ter komt. Hij kan elke cent vei woorden. Hij heeft er alle trouwen in dat de Fiod die i lingen nu begrijpt". Nu het misverstand is opg moet zijn cliënt in vrijheid den gesteld, vindt Rayma „Justitie wil hem nog een v stellen. Dan moeten ze die vanavond nog afronden en cliënt laten gaan". Gistera' om half zeven was het bevriji de telefoontje of faxje nog binnen. zoveel mogelijk te voorko- a. ik de spoorwegvakbond FSV is ihrokken van het extra ba lverlies. „De afbraak van het irwegprodukt heeft nu zijn itrede gedaan", aldus voorzitter irdeveld. bij het streekvervoer ver- ijnen de komende tijd vele mderden banen. Volgens FNV lordvoerster Merlijn blijft het fet bij de reeds eerder aange- 1000 banen. Zij vreest it het er uiteindelijk zeker 1600 'len worden. [olgens haar zullen gedwongen 'tslagen onvermijdelijk zijn. is niet de bedoeling dat de ®d op korte termijn de leden Ut raadplegen over eventuele ties. Door Bert Schampers Diksmuide - 'Nooit meer oorlog' is het terugkerende thema van de 66ste Ijzerbe devaart die zondag 29 au gustus wordt gehouden in het Westvlaamse Diksmuide. Werd vorig jaar door voor zitter Lionel Vandenberghe bij windkracht tien openlijk gepleit voor de boedelschei ding tussen Vlaanderen en Wallonië, dit jaar zijn de verwachtingen na de opflak kering van het nationale ge voel bij de dood van koning Boudewijn hooggespannen. Wil Vlaanderen de scheiding wel? De jaarlijkse Ijzerbedevaart wordt nog wel eens uitgelegd als een optocht van Vlaamse fascisten. Het kan niet ontkend worden dat het extreem-rechtse Vlaams Blok en stoottroepen uit dezelfde verdachte hoek, de van oorsprong pacifistische mani festatie misbruiken om hun denkbeelden onder het volk te verspreiden, te provoceren en - zoals de afgelopen jaren - de Vlaamse zelfstandigheid te pro pageren. De Ijzerbedevaart herdenkt ei genlijk de verschrikkingen van de Eerste Wereldoorlog, vooral dan de strijd die werd uitge vochten in de loopgraven langs het riviertje de IJzer. Maar ook het recht op een Vlaamse iden titeit en Vlaams zelfbestuur. In die oorlogsjaren was de taal van de Belgische officieren op het slagveld immers Frans. Hun orders werden niet of verkeerd begrepen door het Vlaamse voetvolk, dat zo - nwetend - de dood tegemoet rende of kroop. Het was ook bij de IJzer dat de Duitsers gebruik maakten van chemisch wapentuig om het verzet van de Belgen, Britten, Canadezen en Australiërs te breken. De sporen daarvan worden nog altijd teruggevonden in de Vlaamse kleigrond. In depots liggen anno 1993 de granaten met mosterdgas geduldig op vernietiging te wachten. Met de verschrikkingen van toen in herinnering wil de Ij zerbedevaart vooral de vrede propageren, naast een Vlaams bewustzijn. „De Vlaamse natio nalisten hebben een traditionele neiging tot vredelievendheid, pacifisme", schrijft Geert Van Istendael in zijn boek 'Het Bel gisch Labyrint'. Uit dat pacifisme is in de jaren twintig het idee ontstaan om in Diksmuide een monument - Memoriaal van de Vlaamse Ontvoogding, zoals het ding of ficieel heet - op te richten ter nagedachtenis aan de Vlaamse jongens die in de Westhoek sneuvelden. 'Nooit meer oorlog' is de vurige wens en de tekst die in vier talen op de lelijke bak stenen IJzertoren is bevestigd. Hoewel Van Istendael zegt ont- Tekst op het IJzermonument. zag te hebben voor zijn vrede lievende landgenoten, geeft hij tegelijk toe te gruwen van de vendelzwaaiers met hun Vlaam se leeuwevlaggen, de trommels, jongens in strakke korte broe ken, de massazang en bazuinen. „Ik was niet verbaasd dat ik in gezwollen frasen wapenwed loop, oorlog, leger en wat dies meer zij, schallend hoorde ver oordelen. Toch lijkt zo'n bede vaart me bijna obsceen. Duizen den overtuigd vredelievende mensen maken gebaren die een buitenstaander alleen maar kan zien als fascistisch. Dat is de tragedie van de Ijzerbede vaart." „Door en door brave mensen komen massaal roepen dat zij vrede willen en recht voor hun FOTO CAMILE SCHELSTRAETE geliefde Vlaanderland en voor de hele wereld. Maar die men sen doen dat met feilloze preci sie op de manier die een van de moorddadigste en wreedste sys temen aller tijden in herinne ring roept. En alleen zij besef fen dat niet. Ze weten van de prins geen kwaad en worden heel boos als je hen daarop wijst. Je trapt ze op hun ziel," aldus Van Istendael in zijn in 1989 verschenen 'Labyrint'. De Ijzerbedevaart, net zoals het jaarlijkse nationale zangfeest in het Antwerpse sportpaleis, is een van de manifestaties waar mee een deel van de Vlamingen eigenlijk de bevrijding van de Franstalige overheersing her denken. Altijd gaat zo'n bijeen komst - na het Vlaamse en soms ook Zuidafrikaanse volkslied gepaard met een pittige toe spraak, waarmee de Vlamingen in het andere landsgedeelte niet bepaald nieuwe vrienden ma ken. Vorig jaar, de gesprekken over de voltooiing van de staatsher vorming waren in juli '92 afge broken, riep de voorzitter van het IJzerbedevaart-comité Vla mingen en Walen op samen naar de notaris te gaan en daar de echtscheiding te regelen. Het was een uitspraak die vooral het radicale Vlaams Blok warm verwelkomde. De organisatoren van de Ijzer bedevaart hebben geen spijt van die oproep, omdat deze denken zij - uiteindelijk heeft geleid tot het Sint- Michielsakkoord dat een grote mate van zelfstandigheid toe kent aan Vlamingen, Walen en Brusselaars. Maar dat akkoord is geen eindstation, zeggen de woordvoerders van het nationa listische Vlaanderen ook nu nog. „Met alle respect, maar koning Albert II vergiste zich toen hij tijdens zijn troonrede aan de parlementsleden zei dat de staatshervorming voltooid is," vertelde Koen Baert, secretaris van de Ijzerbedevaart, afgelo pen zaterdag in de krant De Standaard. „De Vlaamse staatshervorming is pas begonnen. Het Sint- Michielsakkoord betekent slechts een stap op weg naar Vlaams zelfbestuur. De opflakkering van het gische gevoel tijdens de ea weken van augustus, probe het IJzerbedevaart-comité teraard- te relativeren, kortstondige stoot van sym[ thie interpreteren als een u#1 van grote gehechtheid aai unitaire staat, lijkt me een bewezen stelling," meent Bal® EUROPESE landen hebben die overigens toegeeft geen 'supermomenten Vlaams radicalisme' beleeft. En dat is iets waar hijz' - OO- j -VI uvci IIOI V I CCI I IUCIII I' Vlaanderen vandaag de éeze bijeenkomsten waren 'an de Vreemdelingenwetten l'ntal vluchtelingen- en asielzc "Werden conceptverdragen zorgen om maakt. De Uffl «anneer de eigen wetgeving devaart -toch de baro® leemd dat momenteel regerii voor de hele Vlaamse be it strengheid van wetgeving ging- trekt immers elk F Wordt geredeneerd, het is net minder bezoekers. Baert too mnt stroomt Het |anc| dat de niettemin dat jonge mensen a aangesproken voelen door Haken 'nooit-meer-oorlog' stuur voor elk volk en vrede verdraagzaamheid onder mensen. De ironie is echter dat M lijkheid met wapens woi dan toch dat zij daar voet van hun 'Vrijheidsbeeld Diksmuide slechts een zon' per jaar met vlaggen en ven® zwaaien. Vastberaden en bewust keren zij na deze f< re terug naar huis, om vervolgens weer Belg te vo' met de Rode Duivels of me"1 nieuwe koning die vana gende maand zijn 'blijde de' doet in de provincie. 8erd over het vreemdelinge krijgt met de meeste Duitsland heeft de aanpas Het thema is ongetwijfeldac' pt heftige discussies in de eel, net als die andere the® rankrijk heeft de Constitutie uit het IJzertestament: zeiioj peve|d Qver rigoureuze ®9ering en in Portugal heeft "iels te streng werden aange Nederland wordt de door b nieuwe Vreemdelingenwe "VUIL V.V.XXVV,* mCUWB VltJüinUtJIIIiyCIIWt overal ter wereld de onatna1» .3|ner behandeld. De orgar -jg H' nrd fritieir Qok in de p0|jtjek vochten. Het siert de Vlam* plannen van staatssecretaris Kamermeerderheid van eel weerstand. y "«Celtic 'e kritiek is alleszins begr ,e9ratie van de vreemdeling ®n van de hoofditems, leden este kan gebeuren door ®cnten te geven als de Neder euWe wetgeving in de steek ethand kan van welke reger a9enwijd worden opengeze Pvang van vluchtelingen- ei 'voornemen de Vreemde Dlnet echter zijn doel voorbi J

de Stem | 1993 | | pagina 2