weekend Schi Vakantie in de hel In vrouwengevangenis Ter Peel in Sevenum mogen moeders hun kinderen tot vier jaar bij zich houden. Een unieke proef in Nederland. Moeder Ermike: „Als ik mijn zoontje niet mee had kunnen nemen, dan had hij nou in een kindertehuis gezeten". Een kijkje in een half-open crèche. Kinderen hebben meer regelmaat in de gevangenis en bloeien op 'Hier gaat het goed met hem. Hij weet niet dat hij vast zit' Dit zomers Reddingsploeg bergwand te plu DE STEM ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 Het kan tegenzitten in de va kantieparadijzen van deze we reld. In de zuidelijke Languedoc, daar waar een van de grootste nudistenkolonies op aarde is ge vestigd, kan men door speciale blootpatrouilles staande worden gehouden en verzocht worden uit de kleren te treden. De surveillanten, doorgaans een jonge man en een jonge vrouw, zijn herkenbaar aan de witte pet die zij dragen. Verder zijn ze bloot. De witte pet dragen ze als gezagssymbool en personen die geheel of gedeeltelijk gekleed gaan worden vermanend toege sproken. Overtreders van de nu- distenregel worden er laatdun kend 'textiles' genoemd. Onder deze textielen bevinden zich veel jonge kinderen van overtuigde nudisten, die rebelleren tegen het ouderlijk gezag. Ik meld dit ter illustratie van het feit dat er zelfs in het paradijs spanningen kunnen ontstaan. Desondanks zijn er mensen die hun vakantie vieren op plekken waar de duivel regeert en de hel op aarde is gevestigd. Ze gaan naar Belfast, Libye, Cambodja, Jemen, de Gazastrip of liggen, om de hoek van de hel, op de stranden van de Dalmatische kust. Servië en Montenegro zijn wel heel erg lastige vakantiebe stemmingen geworden vanwege de enorme inflatie. Een week ge leden werd er in Belgrado al een biljet van 250 miljoen dinar uitge geven en spoedig daarna werd er een biljet van een miljard dinar in circulatie gebracht. Ik las in een krant dat een stapel tje wc-papier van 100 vel een stapel van 200 biljetten van 100.000 dinar kostte, zodat arme mensen in de verleiding kwamen om biljetten van een ton in dinars aan de spijker in de plee te han gen in plaats van toiletpapier. De prijzen worden tweemaal per dag in winkels bijgesteld, soms door de prijs eenvoudigweg van een extra nulletje te voorzien. Het weekblad 'Time' verbaast zich er over dat mensen zich naar de straatarme Gazastrip laten lokken, of naar het door bommen en granaten geteisterde Dubrovnik, of naar Kasjmir, waar vorige maand nog 400 burgers in bloedi ge twisten werden gedood. Er zijn mensen genoeg die met eigen ogen willen zien hoe een soldaat van de Rode Khmer er uit ziet en die het mooi vinden om na een barre tocht door het woestijnzand in Libye te vernemen dat daar geen druppel sterke drank mag worden genoten. In al die heiletjes op aarde wordt gehongerd naar de toeristendol lar. Te La Spezia in Italië bevindt zich een reisbureau, dat u voor de prijs van 25.000 dollar naar de oorlogsterreinen van Libanon brengt, inclusief een diner in een Palestijns vluchtelingenkamp. In Noord Ierland heeft zelfs de Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, zich op het toerisme gestort, on der meer met een plattegrond waarop men onder andere de begraafplaats kan vinden waar de legendarische hongerstaker Bob by Sands rust en andere jonge helden van de IRA die door hon ger, geweervuur en onstabiele bommen de dood vinden. 'Time' verbaast zich daarover, maar is Amerika, dat zich in snel toenemende mate in de belang stelling van het internationale toerisme verheugt, zelf niet bij zonder gevaarlijk? Onder de titel 'Violence, Violence, Violence' in een onveilig? Met een brullend lettertype zet 'Time' in een om slagartikel ook de mate van ge weld uiteen waaronder Amerika te lijden heeft. Misschien is het veiliger op het strand in de Ga- zastrook dan op Coney Island. Misschien voelt u zich minder bedreigd achter een glas wijn in de groene strook van Beiroet dan in het hart van Los Angeles in de lange hete zomer. Ook in Amerika zijn er filialen van de hel gevestigd, waarin dood en verderf op de loer liggen. Men zij gewaarschuwd. Wees scherpzin nig. En vergeet nooit wat het oude spreekwoord ons leert: een ezel blijft een ezel, ook al reist hij driemaal rond de wereld. Peuters in de bajes jE STEM Door Peter Heesen Het is 5 april 1993. Er mike (26) meldt zich aan'de poort van Ter Peel. Ze komt een ge vangenisstraf uitzitten van een half jaar voor medeplichtigheid aan het overtre den van de opiumwet, meineed en valsheid in geschrifte. Zij houdt haar zoontje Sahin (1) aan de hand. „Als ik hem niet had kunnen mee nemen, dan had hij nu in een kindertehuis gezeten, zoals mijn oudste zoon van zes, Leroy. Er was geen opvang voor Sahin. Iedereen had het te druk - ook zijn vader. Hier gaat het goed met hem. Vol gens mij beseft Sahin niet dat hij in een gevangenis zit", meent zij. Het is even wennen. Achter de deuren van de half-open strafin richting, die elektronisch open en dicht gaan, leven op dit moment vier kinderen. Ze variëren in leef tijd van drie maanden tot vier jaar. Het resultaat van een unieke proef in Nederland. De moeders in de vrouwengevange nis in Sevenum mogen hun kinde ren tot vier jaar bij zich houden. Voorwaarde is dat de peuters niet elders opgevangen kunnen worden. Het belang van het kind staat voor op, niet dat van de moeder, bena drukt het ministerie van justitie in een persbericht. Ermike: „Mijn oudste zoon heeft meegemaakt dat zijn vader naar de gevangenis moest. Hij raakte het vertrouwen in mensen kwijt. Hij dacht dat iedereen die de jas aan trok niet terug zou keren - zoals zijn vader. Hij is moeilijk opvoed baar en zit nu in een kindertehuis. Ik wilde dat met Sahin niet riske ren". „Ik moet nog drie weken en vijf dagen. Ik ben al aan het aftellen. Toch is het me eerder mee- dan tegengevallen. Ik dacht dat ik een klein kamertje met een wiegje zou krijgen en dat 's avonds om acht uur de deur op slot zou gaan. Zo is het gelukkig niet". Gestrafte vrouwen mogen hun kin deren bij zich houden tot die negen maanden oud zijn. Op de leeftijd dat kinderen zich gaan hechten aan mensen, worden baby en moeder gescheiden. Een slechte zaak, vond de werkgroep Vrouwen in Detentie, voornamelijk bestaand uit mensen van het ministerie van justitie. Zij gaf staatssecretaris Aad Kosto van Justitie het advies de kinderen bij de moeders te laten tot ze zo oud zijn dat ze naar de basisschool gaan. Deze had er wel oren naar. De enige half-open vrouwengevan genis in Nederland - Ter Peel, 57 cellen - dient twee jaar als 'proef konijn'. „Vroeger was het aantal gedeti neerde vrouwen te klein om te experimenteren met verschillende regimes in gevangenissen. Maar door de activiteiten in de drugs smokkel is de groep toegenomen tot ruim driehonderd", vertelt Ria Wolleswinkel, docente aan de Rijksuniversiteit Limburg die pro moveert op gedetineerde vrouwen. „De aanleiding om snel werk te maken van de kinderopvang was de aanhouding van veel Latijnsa- merikaanse vrouwen die als drugs koerier fungeren. Ze laten zich daartoe verleiden, omdat zij snel een berg geld willen verdienen om voor hun kinderen te kunnen zor gen. Na hun aanhouding maken ze zich grote zorgen over het achter gebleven kroost dat ergens rond doolt", aldus Wolleswinkel, die de Ermike en haar zoontje Sahin in de crèche van vrouwengevangenis Ter Peel in Sevenum. Moeders mogen hun kinderen daar tot vier jaar hij zich houden. FOTO JACQUES PEE1 werkgroep Vrouwen in Detentie adviseerde. Teamleidster Thea Pieters van Ter Peel heeft elf jaar ervaring met vrouwen in de gevangenis. Zij zag veel moeders depressief worden, omdat ze zich de hele tijd zorgen maakten over de opvang van hun kind. Vooral als de moeder langere tijd weg was, ging het kind vaak van familielid naar familielid. „In de gevangenis hebben de kin deren meer regelmaat. Je ziet dan ook dat een kind dat herenigd wordt met zijn moeder hier op- bloeit. En ze maken dezelfde ont wikkeling door als buiten. Zij zijn namelijk nog veel te jong om te beseffen dat ze opgesloten zitten", weet Pieters. Sinds april hebben acht moeders deelgenomen aan de proef. Eén maal ging het mis. „Die vrouw was niet te handhaven. Ze was gedrags gestoord. Dat gaf spanningen en botsingen. Zij zit nu in een gesloten inrichting. Voor haar kind hebben we een ander opvangadres gere geld", vertelt de teamleidster. Voor de opvang van kinderen werd Ter Peel duchtig vertimmerd. Het voormalig klooster kan vijf moe ders met kind herbergen. Zij ver blijven op een aparte afdeling, waar zij een eigen woon- en eetka mer en een keuken hebben. Moeder en kind slapen in kamers die on derling verbonden zijn. Ook kwamen binnen en buiten speeltoestellen en werd een kinder dagverblijf ingericht. Zeven be waarders (drie mannen en vier vrouwen) met de middelbare be roepsopleiding agogisch werk wer den in twaalf halve dagen klaarge stoomd om als 'crèchebegeleider' aan de slag te gaan. Totale kosten: 130.000 gulden. In de crèche speelt Joep van Schayk (47) doktertje met twee kinderen. Zij amuseren zich prima. Joep werkt sinds 1980 in Ter Peel. Eerst als bewaarder van mannen, later van vrouwen en nu af en toe van kinderen. „Heerlijk", zegt hij. „Mijn eigen kinderen zijn 16 en 19 jaar oud - ik ben op herhaling. Maar ik moet toegeven dat het een raar gevoel was toen ik voor het eerst weer een baby'tje vasthield", bekent hij lachend. „Wij hebben normale, gezonde kin deren die het naar hun zin hebben, denk ik. Wij proberen niet bevoog dend bezig te zijn - de opvoeding is de taak van de moeder. Er is eigen lijk geen verschil met een gewone crèche. Wèl is het zo dat de moe ders zich aan de roosters moeten houden", vertelt afdelingshoofd Gory Nuijten. De moeders werken - net als de overige gedetineerden van Ter Peel - overdag vooral op de tuinderij. Op dit moment oogsten zij boontjes en paprika's. Tussen de middag, 's nachts en in de weekends zijn moe der en kind samen. Pieters: „De meeste moeders zijn blij dat zij even van de zorg van hun kind verlost zijn. En ze weten dat het in goede handen is". Het lijkt prachtig wat er gebeurt in het Sevenumse kerkdorp Evertsoord. Toch plaatst universi tair docente Ria Wolleswinkel en kele kanttekeningen bij de kinder opvang in een gevangenis. Het voornaamste is dat Justitie uit een pakket aanbevelingen er één heeft gepakt, „waarmee het ministerie denkt te scoren". „Werkgroep Vrouwen in Detentie heeft veel voorstellen gedaan om de relatie tussen gedetineerde vrou wen en hun kind te verbeteren. Een voorbeeld is een soepelere regeling voor het bezoek van moeders aan kinderen en andersom. Maar nee, Justitie kiest voor kinderopvang. In feite een noodvoorziening, die je realiseert als andere oplossingen geen soelaas bieden". Zo'n kinderopvang vindt reeds in verschillende landen plaats. Wol leswinkel is er niet gelukkig mee dat Nederland als voorbeelden Duitsland en Australië heeft geko zen. „Dat zijn landen met een re pressief strafklimaat, dat met name wordt gekenmerkt door langere straffen". Liever had ze gezien dat Nederland zijn licht had opgestoken in Scan dinavië. In die landen zitten vaders met kind en moeders met kind samen in gezinshuizen. Zweden huurt vakantie-bungalows voor ge detineerden die het laatste gedeelte van hun straf uitzitten, zodat ge zinnen weer aan elkaar wennen. Wolleswinkel: „In Duitsland wer den de Kinderen eerst opgevangen in gesloten inrichtingen. Daar zijn ze van teruggekomen. Het bleek dat kinderen last hadden van de spanningen tussen gedetineerden onderling. Er vinden nu proeven plaats met vrouwen die overdag of 's nachts gedetineerd zijn, maar hun kind thuis verzorgen. Daar ben ik óók niet voor. De vrouwen moe ten dan óf zitten óf voor hun kind zorgen, waardoor ze maatschappe lijk geïsoleerd raken. Laat ze dan overdag onbetaald werk doen". Uit onderzoek in Duitsland is, vol gens Ria Wolleswinkel, niet vast komen te staan dat kinderen scha de ondervinden van een verblijf in de bajes. „Dat verschilt ook per kind. Sommigen kinderen gaan bedplassen. Komt dat doordat ze drie maanden in een gevangenis hebben gezeten of niet?". Ze meent zelf dat kinderen gauw genoeg doorhebben dat ze opgeslo ten zijn. „Die kleintjes nog niet. Maar als een kind begint te lopen, vallen hem dingen op. Hij merkt bijvoorbeeld dat hij geen uitstapjes kan maken. Hij heeft ook zeer snel in de smiezen wie het gezag uitoe fent". Wolleswinkel is tevens bang dat de moeders te zwaar worden belast en dat het personeel of andere gedeti neerden zich met de opvoeding gaan bemoeien. „Kijk maar wat er gebeurt als gezinnen met elkaar op vakantie gaan. Van de ene vader mag een kind zonder te vragen spullen uit de koelkast halen en van de andere niet. Daarover ont staan vaak de eerste irritaties". Het verbaast haar dat niet gepro beerd is de bajeskinderen op te vangen in het regulier kinderdag verblijf Pino in Sevenum. „Typisch het ministerie van justitie. Dat wil alles zelf regelen". Desondanks heeft ze het idee dat de kinderop vang in Ter Peel zorgvuldig op poten is gezet en dat het experi ment goed 'bewaakt' wordt. Dat neemt echter niet haar grote ai weg dat er weer een nieuwe v( ziening wordt gecreëerd die gevolg heeft dat vrouwen eerdei langer worden opgesloten. Uit een reactie van de Roermon rechter Henk te Strake blijkt die vrees niet onterecht is. rechter moet rekening houden de aard en de ernst van een feil met de persoonlijke omstandig den. Het scheelt natuurlijk of mand een levensdelict heeft pleegd of drie pakken koffie 1» gestolen. In hoeverre de opvangt gelijkheid van kinderen beteke heeft, kan ik moeilijk zeggen is zeker dat bij de beraadslagi»! na de zitting bekeken wordt t het gezinsverband is. Ik kan voorstellen dat het ooit een rolgt spelen". In Zwolle en in Heerhugowai zijn gevangenissen in aanbouw» elk een afdeling van 72 cellen vrouwen. Er komen ook voort ningen voor de opvang van kim ren. Afhankelijk van de uitkon van de proef in Ter Peel opvang door. Afdelingshoofd Gory Nuijten w dat er niet enkel voordelen kinderopvang kleven. Hij li? niet wakker van. „Het project een niveau hoger uitgedokterd- het ministerie. Toen het ministe op zoek was naar een geschik inrichting, hebben wij ons ving' tje opgestoken. We denken dat' Peel de enige is die er voor aanmerking komt. Het is een kl ne, half-open inrichting met vj groen en zonder tralies. We z' wel hoe de proef uitvalt. We schouwen het in ieder geval abe uitdaging om er een succes va» maken". Hoewel het nog veel te vroeg v» conclusies is, is het ex] voor Ermike en Sahin al „Zeker weten". IV atuurlijk is spraak verslet het is niet Mont Blanc sc een diamant, de top, bijna meter boven wat wij gev grijpt de vroege zon sneeuw. Vlak daaronder sen op weg naar het mc hun leven. Ze zullen de ken. Het is nauwelijks hal de ochtend. Daaronder heerst de och die zich uitstrekt over I de wasem boven een bor< de boerekool. Hier en campings in St.Gervais nix rekt een vroege "ki zich voor zijn tent uit naar zijn gymschoenen, men de eerste mensen va ton de Gendarmerie de ce en Montagne in dien dingsploeg. Er zijn ki die vandaag de redding: len ontmoeten, want h bergte is een gebied geworden. Bergbeklimmen en -wai in, ze vormen onderdf doe-vakanties. Maar vc men is een kunst, je moi zoals de mens zwemme ren. En zoals de zee lokt, wenkt het hooggeb mers. Vooral de Mont zijn tot 4807 meter hoi dak uittorenend boven dezelfde plooiing in de tijd verleidt de vakantii als de Lorelei de schip de zuigkracht van de Mi de mens kennelijk niet sinds de eerste bekendi tering in 1786 door Jacc en Michel-Gabriel Pac elk jaar opnieuw steeds mers aan de verleidinj ook mannen, vrouwen die niet weten waaraa nen. Het lijkt vanaf de Lj Midi naar de flank v; Blanc kijkend zo gem ziet ze lopen, de echte 1 dat gestage tempo hun over rots of ijs, beweg ritme van de adem. Ma verraderlijke voor de vers, die in toenemendi wanhoop van het berg\ aangaan met zichzelf mogelijk te komen. He dramatisch. Dit seizo hooggebergte op en ri Blanc, in Frankrijk, Z\ Italië al meer dan 1 slachtoffers en in de r len ligt de oorzaak bij fer zelf. Adjudant Maurice Ga Gendarmerie de Sur Montagne in Gervais dat er zoiets als een kwam. „Mensen wete aan ze beginnen", staan beneden, zien willen erop." Zei Edi de bedwinger van df Ze hebben vaak alleen ook. Op gyr, i

de Stem | 1993 | | pagina 28