Brammetje van Aardenburg e Huur lag ruimte oma de HE JA, DAT KEN I ZEELAND C4 PRONK- STUKKI Stacaravans roerend Goed fid te koop, Deurne B schoten/Antwerpen B |/erte nemen: Kleintje Geen vragen Spits Boskabouter EN NIE WILE GELOOV'N DA'T VOOR E HOED DOEL WAS! PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN Zeeuwse babbels BEJAARDENLIED 193 73 STEM ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 [elk voorwerp of welk Oerdeel van de collec ts de trots van het jseura?' We legden de aag voor aan de be nders van zeven mu- ums in Zeeuws-Vlaan- jen. Sommigen wisten eteen de parel in de irzameling te noemen, jderen hadden enige denktijd nodig. In de rie 'De pronkstukken a de Zeeuws-Vlaamse jseums' vertelt A. Wil- joordse over het mooi- bezit van het Ge- entelijk Archeologisch iiseum Aardenburg. onze verslaggever ink van Cooten ieboordse noemt het mu- an trots de schatkamer van rdenburg waar een klein il van de gevonden voor- rpen uit de Romeinse en ildeleeuwse tijd te zien is. i meeste opgegraven Aar- jiburgse schatten zitten in zen in het depot in Middel- „Als we alles hier jesten neerzetten was zou museum twintig keer zo oot moeten zijn. In ieder tal zijn hier wel de mooiste onverpen te zien". allermooiste bezit is niet leilijk aan te wijzen. Het ske- Brammetje uit het jaar 274. de jaren zestig gevonden op a honderdvijftig meter van l museum vandaan. Om het ■aamte zo goed mogelijk te waren werd daar ter plekke kist omheen geslagen en in geheel naar het museum rvoerd. Brammetje rust nog eds in deze kist. lleboordse weet niet waar de am Brammetje vandaan komt. heeft altijd zo geheten, oorde zich niet aan de naam int hijheeft zich nog niet in graf omgedraaid. Trouwens, skelet kreeg vorige week een aiwe naam. Een groep Bel- iche schoolkinderen noemde mGuusje". funderingen tl is wel zeker dat Brammetje 274 betrokken was bij de iiinderingen van het toen Ro- Dit skelet, Brammetje genaamd, is hét pronkstuk van het Gemeentelijk Archeologisch Museum Aardenburg. foto's wim kooyman meinse Aardenburg en dat hij van Noord-Germaanse afkomst is. Het ging om Friesland, Noord-Duitsland en Denemar ken. „Het skelet is behoorlijk lang en ook de schedel is lang. Een kenmerk van de Noord-Ger manen. Daarnaast is hij in de hurkhouding begraven. Dergelij ke graven kwam je toen veel tegen in dat gebied". Brammetje heeft niet veel geno ten van de plunderingen. „Door een flinke klap werd zijn schedel verbrijzeld", zegt Willeboordse, daarbij wijzend op het gat in de schedel en de grote scheur. „Hij werd op anderhalve meter diepte begraven waar tijdens de over stroming een grote lading klei overheen kwam. De oorzaak dat het skelet zo goed bewaard bleef". Brammetje is een blikvanger in het Aardenburgse museum. „Er komen veel mensen naar kijken. Ook veel schoolkinderen. Het is toch een unieke vondst. Jonge kinderen vinden het niet eng om een skelet te zien. Het hangt er natuurlijk van af wat voor ver haal je erom heen vertelt. Als ik een eng verhaal vertel worden ze natuurlijk bang. Dat is uiteraard niet de bedoeling". De Noord-Germanen geloofden in leven na de dood. Reden om het graf te voorzien van allerlei voorwerpen om het volgende le ven wat gemakkelijker te maken zoals wapens en andere dingen. „Bij dit graf is totaal niets ge vonden. We weten niet hoe dat komt maar het is wel jammer". Willeboordse noemt het skelet spectaculair maar in zijn ogen herbergt het museum nog veel meer schatten. Zoals het bronzen Bacchusbeeldje uit de tweede of derde eeuw. „In een boek is dit beeldje omschreven als een van de meest kostbare voorwerpen ooit in Nederland gevonden. Dat willen we uiteraard graag gelo ven". Goud Willeboordse wijst op een gat aan de achterkant van het beeld je. „Vermoedelijk rustte hij op een panter". De beheerder vindt een aantal andere voorwerpen ook het ver melden waard. Zoals een aantal ringen uit de Romeinse tijd en goud glimmend aardewerk. „Daar zit nog een aardig verhaal aan vast. Het was in die tijd duur om aardewerk van koper te maken. Daarom werd het aarde werk met koperverf beschilderd en veel duurder verkocht". Ook een gouden tientje uit de zesde of zevende eeuw noemt Willeboordse heel bijzonder. „Goud was in die tijd heel spaarzaam. En het gevonden exemplaar ziet er nog heel gaaf uit. Net alsof het nog onlangs is geslagen. Het orgineel ligt in de kluis van het gemeentehuis. We hebben hier een kopie liggen. Van de voor- en de achterkant". In staat van beleg Belangstellenden kunnen nog tot en met 30 september een kijkje nemen in het Gemeentelijk Ar cheologisch Museum Aarden burg. Op zondag en maandag is het museum geopend van 13.00 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Ook is het museum op af spraak geopend. Volwassenen betalen een rijksdaalder, kinde ren, 65-plussers, CJP-houders en groepen een gulden. Voor mu- seumjaarkaarthouders en dona teurs van de Stichting Vrienden van het Aardenburgs museum is de toegang gratis. Naast de vaste collectie is in het museum een seizoenstentoon stelling te zien. Dit jaar wordt herdacht dat 75 jaar geleden de Eerste Wereldoorlog eindigde. De tentoonstelling 'In staat van beleg' toont de gevolgen van de oorlog voor West-Zeeuws- Vlaanderen. Innees of lastige honden. |Ga d'r maar aan staan, het goede hout gesneden realiseren. Want zonder leek moeten missen! het sr bl nu Goedkoopste adres van Nederland. 2 of 3 slaap kamers met douche. Galaxy 8,5x3m ƒ21.650 Phoenix 8,5x3m 24.250 Harlequin 9.6x3m 25.650 King 10x3,60m 32.250 Montrose 11x3,6 37.650 Tevens plm. 25 occasions. De Smokkelhoek, Kapelle. Tel. 01102-41623. nhofln., plm. 20 m br. Vergunning I 2 dakapp. Prijs 362.000,-. I, beide voll. ingericht, 2 garages, feukens, 2 badk., 4 w.c's, 2 bur., p.000,-. ke parking, gelegen aan drukke weg i, snooker, chinees rest., feestzaal lantw. overname. Prijs 310.000,-. fcr. kl. handel, alle attesten. Be- I omzet, evt. met eigendommen, ■ndommen 362.000,-. Ide Heer Vink. Fax. 09-3237781940- |r, Potterstr. 167, 9100 St.Niklaas. ansberg te Rijen, hoogte: ca. 7 meter, leptember. jaarbasis isenberg te Tilburg, hoogte: ca. 9 meter. '11994. jaarbasis. bij: Hulssems B.V. •01612-23384 unt in uw BIJ het nieuwe Hulster stadskantoor worden ook parkeerplaat sen aangelegd. In principe voor de ambtenaren, maar in het weekend kunnen ook bezoekers er hun voertuig stallen. Tenmin ste, dat laatste kreeg PvdA-raadslid Annelies van Wees in de commissievergadering te horen van wethouder Ben Picavet. „Waarom staat dat dan niet in het voorstel?", vroeg mevrouw Van Wees zich hoofdschuddend af. „Tja", reageerde de wethou der, „als we alles in onze voorstellen zetten hebben de raadsle den niets meer te vragen". DE 50 jaar oude elektriciteitskabel in de toren van de Hulster basiliek moet nodig vernieuwd worden, zp houden burgemeester en wethouders van Hulst de gemeenteraad voor. Daar snapte WD-raadslid Rudy van Haperen vorige week tijdens de com missievergadering niets van. Immers, het carillion, want daar is de kabel voor, hangt amper 35 jaar in de toren. Bovendien werd de torenspits in het laatste oorlogsjaar van de kerk geschoten. „Dus kan die kabel nooit 50 jaar oud zijn", betoogde Van Haperen. Daar had wethouder Gerard van de Voorde maar één antwoord op: „Dat is een spitse opmerking". HET onderzoek dat de gemeente Aardenburg door een extern onderzoeksbureau wil laten uitvoeren om nieuwe bouwlocaties op te sporen, deed vorige week in het KOR-overleg (Konsultatief Overleg Raadsleden) nogal wat stof opwaaien. Veel raadsleden waren er tegen en vonden het weggegooid geld. Het college beriep zich op ervaringen en het rapport van de plaats Biggekerke. Dat rapport had de WD'er Jan Dees ook gelezen. „Daar staat niks in, in zo'n rapport. Je ziet veel foto's waar een huis of een lantarenpaal staat of waar een stuk grond eindigt. De foto's die er in staan kunnen zelfs een kind van twaalf jaar maken." Nee, voor Dees bestond er wel spannender lectuur. „In plaats van dit rapport kun je beter Paulus de Boskabouter lezen," raadde hij de raad en het college aan. IJ aoi te peen in, manneken, en nog nie zo zuinugskes ook, d'n bloed. Ge kost't zien van wijd. „Frans," zeg'k, „wa d'ister, 't gao toch wel nie goed?" Da d'ij eel scherp in de kloten, Free, nee 't gao belangemij nie best; geneuk mee mijne maot, ze doed'r toot nie open en da d'è d'al eel mij week verpest. Ge ken mijn Lewies, e pront vrammens, niks op aon te merken niewaor? Ze kan eel goed verdraogen dank gao schieten en ze stao d'altijd klaor om t'elpen; ze leg mijn goed klaor, doe mijn boord dicht en mijnen das recht, kortom, lik ank al zee, niks op aon te merken; w'emment saomen glad nie slecht. Z'è d'ook eur fouten, 't is geen eiluge, da maok'k mijn eigen niemer wijs, en, z'ek dan alt maor: ook 't schoonste 'oerken van eel Parijs wel ne pukkel ieverast; zelf zijnk n'n makkeluken mens, da's bekend, maor 'k'èn ook mijn streken, want bestaotie wel: n'n op en top volmaokten vent? Maor goed, wa t'oeterop zulde vraogen? Nou is z'onredeluk gewist is mijn gedacht. Kik, wij ent ier goed, zeg maor stikgoed, dus wa d'oort'r van ons verwacht? Dammen ook 's iets doen voor d'erme landen lik as Polen en wijjer gunste kant, dus ons soosjeteit die leg 'n schietuk voor e ziekenuis ergest in zo'n land. Guust van't stammenee die zeg: „Dan wille kik nie achter blijven, weette wa: Van elk verkocht pintsjen draog'k twee dubbeltjes af, oe vinde gulder da?" Eeste-klas vaneigen, da kan lekker deurtikken agge mee zo'n tachtug schutters zijt; da kan oplopen, want tegen de twee hulden, at nie meer is, de man ijj' altijd. Ik deej ook lekker mee, en wa mij anders nooit nie overkom, echt waor: ik aoi e flink stik in mijn kloten; 't eeste in hod-weet oeveel jaor. Da mispaktegen bij Lewies en ze wou oe dan ook geen beetjen rede verstaon: Oft deze keer voor e hoed doel was, zeese, daor trok z'f nou 's niks van aon! 'n Beetjen gelijk esse wel: as schutter moej' nie week voor week zat thuiskommen. Maor zo 's ene keer, zeej'k altijd maor, wa kanta nou toch verdommen? Gij toch gene pijnen ouw kop en die mensen gunter ent zo vreed slecht! Daor val nie meete praoten en dan voor e hoe' doel...nee, ik vin't nie terecht! «T* 1 j PC Kerkdiensten Zaterdag 28 augustus Zevendedags adventisten Terneuzen Goede HerderKerk - 10 u. C. W. Tempel. Middelburg Doopsgezinde kerk - 10 u. C. van de Ploeg. Vlissingen 't Anker - 9.15 u. C. van de Ploeg. Zondag 29 augustus. Hervormde Kerkdiensten Aardenburg St. Baafkerk - 10.30 u. ds. H. Valk. Axel 10 u ds. J. Maasland. Biervliet - Dienst in Hoofdplaat. Breskens - 9.30 u. dhr. J.P.Ende. Dienst m geref.kerk. Cadzand - 9.30 u. ds. Houwaart. 11 u. Duitstalige dienst. Groede - 11 u. ds. T.K. van Dam. Hoek - 10 u. Kand. J. Baart. 19 u. dhr. A. den Ouden. Hontenisse - 11 u. kand. F. van Vliet. Hoofdplaat - 10 u. ds. J.v.d. Schee. Gecomb. dienst voor Biervliet-IJ- zendijke-Hoofdplaat. Hulst - 9.30 u. kand. F. van Vliet. Nieuwvliet - 10 u. ds. M. de Jong. Oostburg - 10 u. ds. G. Grootjans. Philippine - zie Sas van Gent. Retranchement - 9.30 u. cen- tr.dienst voor de gehele combinatie in Cadzand. Sas van Gent - 11 u. Prof.dr. A. Honders. Schoondijke - 9.30 u. ds. R. Blo kland SoW-dienst in Geref.kerk. Sint Anna ter Muiden - 9.30 u. centr dienst voor de gehele combi natie in Cadzand. Sint Kruis - Geen dienst. Sluis - 9.30 u. centr.dienst voor de gehele combinatie in Cadzand. Sluiskil - 9.30 u. Prof.dr. A. Hon ders. Terneuzen - Grote Kerk - 10 u. ds. C. Hoogendoorn. Goede Herderkerk - 10.30 u. ds. A. Bosch; 19 u. ds. A. Bosch. Opstandingkerk - 9 u. ds. C. Hoo gendoorn. Ziekenhuis De Honte - 17.45.u. ds. C. Hoogendoorn. Verpleeghuis Ter Schorre - 10.30 u. dienst. Waterlandkerkje - 11 u. ds. A. van Andel. IJzendijke - dienst in Hoofdplaat. Zaamslag - 10 u. ir. J. de Rooij, Barneveld. Zuidzande - 10 u. dienst in Oost burg. Gereformeerde Kerkdiensten Axel - 10 u. en 17.00 u ds. R. J. van Elderen. Hoek - 10 u. dienst. Terneuzen - Opstandingskerk - 10.30 u. ds. L. de Ruiter. Goede Herderkerk - 9 u. ds. L. de Ruiter; 19.00 u Dhr. J. Vercauteren. Zaamslag - 10 u. en 15.u ds. A. Haan. Aardenburg St. Baafskerk - 10.30 u. ds. H. Valk. Breskens - 9.30 u. Dhr. J. Ende/ ds R. Blokland. Oostburg - 9.30 u. M. Lorier Schoondijke - 9.30 R. Blokland 14.30 u. M. Lorier. Gereformeerde Kerkdiensten (Vrij gemaakt) Axel - 10 en 15 u. ds. T. Bosma. Terneuzen - 10 u leesdienst en 15 u. ds. A. Kramer. Hoek - 9.30 leesdienst en 16.45 u. ds. G.de Kimpe. Zaamslag - 9.30 en 15.00 u. ds. P Lok, Ermelo. Christelijke Gereformeerde kerk Zaamslag - 10 en 15 u. ds. A. van Ek. Evangelische gemeente Hulst Den Dullaert - 10 u. dhr. Goudswaard. Terneuzen - 10 u. dhr. Bogaert. Vrije evangelische gemeente Breskens - 9 u. ds. H.M. Jager. Nieuwvliet - 10.30 u ds. H.M. Ja ger. Retranchement - 10 u. ds. L. Mietus. Doopsgezinde gemeente Middelburg - Lutherse dienst. Vlissingen - Lutherse dienst. Goes-10 u ds. E. Kuin. Aardenburg- 10.30 u Mw. C. Rezel- man Leger des Heils Terneuzen - 10 u. samenkomst o.l.v. majoor Oort. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H, Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke_ - H. Petrus Apostel. zond. 09.15 Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWSCH-VLAANDE- REN Clinge - H. Hendricus. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. St.-Jansteen H. Johannes de Do- pèr. zat. 19 u. zond. 9.00 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau lus. zat. 19.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 9.00 u. Heikant - H. Theresia. zond. 10.30 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornells, zond. 10.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zon. 10.30 u. Sluiskil - St. Antonius. dond. 19 u zond. 09.30 u. Terbole - H. Gerardus Majella zond. 9.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond. ll u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Trini- teitskerk). zat. 19 u. zond. 11 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Laat die 100.000 extra bekeuringen maar gerust aan de Zeeuws- Vlaamse politie over. Hulster automobilist: ik rij liever loodvrij. Wij nemen een oorlam op het lamsoor. Kampeerder Hengstdijk: het is een vreemde Vogel. Breskens heeft met gemeente nog een eitje te pellen. Schoon water stijgt Zeeuwen tot aan de lippen. Etec? Echec! Zeeuwse lamsoor bij HAK? Lust Martine Bijl dat wel? Aflevering 318 Een ander lied dat A. Fasaert-Mangnus uit Vogelwaarde ons toezond, sluit ook aan bij het Jaar van de Ouderen. Iedereen zal het kunnen zingen, ook al heeft hij nog geen 65+-kaart, want de melodie is als: Toen ik nog een junkske was. (Het doet nogal wat prettiger aan dan een BEJAARDENSCHIE- TIN GH vinden we) Toen wij in vroeger tijden nog alleen maar konden leven Van werken voor het dagelijks brood, viel er weinig te beleven Maar een ding hebben we er geleerd, ook het geluk moet rijpen. En ziet: die vrucht die plukken we nu zomaar voor 't grijpen. Tra la la la, ta la la la (4x). Maar och zo tragisch was 't weer niet, we leefden ook tevreden Met gering comfort en simpelweg een doodeenvoudig leven. Met klein vreugden in ons huis en op de fiets daarbuiten We hoorden nog een kikvors kwaken en een vogel fluiten. Tra.... Wie weet nog dat een auto was een luxueus geval Waarvoor je door een grodijntje keek en riep: daar is ie al. Dan snorde hij voorbij, nietwaar, met dertig kilometer Dat was voor toen mirakels vlug, nog niemand kon het beter. Tra Wie weet nog dat we keken naar de eerste vliegmachien En zongen, staand, uit vole borst: daar is de zeppelien. En als er weer een over kwam dan vlogen we naar buiten En keken, keken ons d'ogen uit om hem na te fluiten. Tra- Wie weet nog als het kermis was? Mochten wij dan dansen? O nee, zei mijnheer pastoor, verspeel niet al je kansen. En wat mijnheer pastoor toen zei, dat zou en moest gebeuren Wie weet het beter, zei papa, er viel niet meer te zeuren. Tra- Wie weet nog van de avonden om de huiselijken haard? 't Vrouwvolk met de stopmand vol, de mannen aan de kaart. Men zong soms ook een vrolijk lied, van liefde heel bescheiden Of van de oorlog van Transvaal, of van de slechte tijden. Tra- Wie weet nog dat men 't stellen kon, zonder radio of tv En zonder wasmachien en douche en zonder autoslee? En zonder diepvries, koelkast, nee, we zouden 't niet meer runnen En zonder een Bejaardenbond(reis) nu, dat zou niet meer kunnen. Tra- We prijzen ons gelukkig nu dat we t' allemaal overleefden En dat we in de welvaartsstaat ook nog een beetje deelden We zullen proberen, 't nog lang zo vol te houden Het leven is zo slecht nog niet, vooral niet voor de ouden.' Tra.... Pegam.

de Stem | 1993 | | pagina 25