a T ZES /EEK? H Iedereen moet inleveren SCANNERS ITEILIETONTVANGST Spoorwegen gaan fors saneren 'Meest discriminerende wet sinds oorlog' Werkenden krijgen van kabinet wel belastingv oor deelt je Oranjeboom en Bavaria drugdealers aan halen export-bier terug DANSLES Boot helpt asielzoekers Ambtenaren vinden bod van kabinet erg mager Roosendalers vast wegens poging afpersing Nutricia f& 'kmoes 01150-12199/31340 5ks als in 't weekend et ilijks. 121.00 uur. PERSONEEtóFEESTElfi.tn ORCERS M/V aël en PLO na eens er autonomie 'drijfsleven ilgend jaar uit rode cijfers en vervolging omstanders ÏIJDE ;omen. ederlanders inakzuchtig aast met HSL' IDEZE KRANT: Ook streekvervoer ontkomt niet aan nieuwe bezuinigingen öi- Politieteam houdt Merijntje Extra bewaking joodse begraafplaats danscentrum I bilderbeek verberkmoes I ustus 1993 :s ,^SÊB!BU0^ DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 JS De Zuidelijke Landbouw ;happij (ZLM) gaat haar op het hart drukken geen angsslib over de akkers uit jen. Volgens de ZLM is het dat ook in Zeeland ver- i! sprake zijn van vervuilde s. De boeren gebruiken de js meststof. ZEELAND - C1 §911 ANT NERGENS. lalem - Israël en de PLO tondelen in het geheim autonomie voor de Pales in de Gazastrook en de IJericho op de bezette weste- Jordaanoever. Volgens een •topman in Tunis is zelfs al irincipe-akkoord bereikt. OOK BUITENLAND-A4 Pltrdam - De ABN Amro dit dat het Nederlandse lijfsleven volgend jaar weer |:e rode rode cijfers zal ko- Voor dit jaar wordt nog iend op een verlies van ge- Jeld 5 procent. Volgend jaar rgemeester van Terneuzen brengt ter algs-l et de bank een winststij- is dat een openbare vergadering zal word(fl.rt 10 procent n het stadhuis van de hieronder vermei* OOK ECONOMIE - A5 op de aangegeven tijdstippen: voor de gemeentefinanciën, sociale zake^ 'Pelijke dienstverlening en volksgezondheiflllStredeil beeld dag I september I993 te 19.30 uun J «11 voor welzijnszaken, personeelszaken, autorr*|l|iem Vermeld organisatie op woensdag I september I99T lun voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordenini werken en milieu op donderdag 2 septei |te 19.30 uur: voor onderwijs, sport, cultuur, recreatie ei bp donderdag 2 september 1993 te 19.30 uüi ber 1993 voor iedereen ter inzage in I n de sector Stadsontwikkeling en -behei. :u), Burgemeester Geillstraat 2 te Terneuzei :re werkdag van 09.00 tot 12.00 uur en v» 6.30 uur kosteloos worden ingezien. 27 augustus 1993. ter en wethouders van Terneuzen, loco-burgemeester, uwer. W. de Zeeuw. kRE COAAAAISSIE- 5ERINGEN s en voorzover van toepassing de daarotf iebbende concept-raadsvoorstellen zijn vool en tijdens de vergaderingen voor een iedei rerkrijgbaar. iem - Het omstreden kunst- The Pisser' in het centrum Arnhem is door onbekenden beschadigd. De buiten is vernield en met zwarte is er 'goddeloos' op het geschilderd. Het kunst- een man met een erectie, I vlak voor een kerk. Er is de lopen dagen fel tegen gepro- t-erd. Het publiek heeft gelegenheid direct na di opening van de commissievergadenngei gedurende maximaal een half uu over één of meer agendapuntei het woord te voeren. Terneuzen, 27 augustus 1993 De loco-burgemeester van Terneuzen, W. de Zeeuw. tlr-ir Haag - Nederland is te met de aanleg en de aan- sing van. de spoorlijnen voor Hogesnelheidstrein. Volgens tóand Distributieland blijft Haag achter ten opzichte fe andere Westeuropese lan- Dat pakt negatief uit voor utionale economie. HBINNENLAND-A3 '®g - Nederlanders zijn de -open tien jaar een stuk ge wichtiger geworden. Een on- ®>ek van de Tilburgse univer- 1 wijst uit dat het toestaan 'fijheden nergens zo sterk is fen als in Nederland. -BINNENLAND - A3 leren over de Laneia inruilvoorwaarden iewoon een kwestie helpt u snel op weg. %AAG 4 KATERNEN Sen-/Buitenland A2 'Bnenland A3 oitenland A4 fonomie A5/A6 l'urs A6 'Hort deel B «eland deel C 'oekendbijlage deel D ^-programma's, strips 'Puzzels D5/D6 Ss, Juist gisteren presenteerden de Spoorwegen de nieuwste trein, de 'Railhopper'. Die verschijnt begin volgend jaar op de baan. Van onze verslaggever Utrecht - De Nederlandse Spoorwegen gaan opnieuw fors saneren. Daardoor ver dwijnen er de komende vijf jaar 1300 arbeidsplaatsen, bovenop de 3500 banen die al eerder waren geschrapt. Ook het streekvervoer ontkomt niet aan extra bezuinigingen. Hier verdwijnen de komende tijd zo'n 1600 arbeidsplaatsen. On rendabele lijnen worden opgehe ven. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat het kabinet extra maatregelen moet treffen om de 'scheefgroei' tussen het gebruik van de auto en het open baar vervoer weg te werken. Het autorijden moet volgens de so ciaal-democraten veel duurder worden. De nieuwe sanering bij de Spoorwegen is bij het personeel als een bom ingeslagen. De vak bonden vrezen grote onrust als de plannen worden uitgevoerd. Volgens de NS-directie is de sa nering nodig omdat het aantal reizigers niet meer toeneemt en de opbrengsten daardoor tegen vallen. Vanaf mei verdwijnen er onge veer 400 onrendabele lijnen. Het gaat vooral om zeer vroege en late treindiensten. Ook zullen op een aantal baanvakken de half uurdiensten verdwijnen. Het nieuwe spoorboekje mag dan wel iets dunner worden, de kwaliteit van het aanbod blijft ook in 1994 op peil, verzekert NS-hoofddirecteur Hammer. Al leen de treinen waarin nauwe lijks nog een reiziger te vinden is, moeten er aan geloven. „We moeten af van het dogma dat de NS overal, in alle uithoe ken van het land, ieder uur met een trein moet rijden, We zijn toch zeker geen taxibedrijf", al dus Hammer. De NS-directie is kwaad op het kabinet. Dat had beloofd het autorijden minder aantrekkelijk te maken ten gerieve van het openbaar vervoer. PvdA-kamer- lid Van Gijzel beaamt dat. Groen Links vindt de nieuwe sanering 'een regelrechte ramp'. De Consumentenbond vindt de plannen kortzichtig. Het schrap pen van treindiensten zal leiden tot een verdere daling van het aantal reizigers en dus tot lagere inkomsten. En dat zal de NS weer nopen tot nieuwe bezuini gingen. De vakbonden zijn verbijsterd over de plannen. Volgens de Ver- voersbond FNV dreigen vooral vrouwen en allochtonen het slachtoffer van de nieuwe bezui nigingsronde te worden. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 trdam - De meer dan 200 landers die afgelopen zater- toekeken toen een Marok- is meisje verdronk op een in Barendrecht, zullen niet ien vervolgd. Justitie kan Jsehijnlijk geen bewijs leve- iat de mensen zich persoon schuldig hebben gemaakt een strafbaar feit. (ADVERTENTIES) AVONDOPLEIDING nima-a/b ngpr-a repetitiecursus nima-a/b praktijkdipl. marketing praktijkdiploma pr basiskennis boekhouden pdb mba spd pd loonadministratie midden management belastingadviseur/-assistent BEL 076-601936/215389 VOOR DE BROCHURE VOORLICHTINGSAVOND: 30 AUGUSTUS, HEAO-GEBOUW LOVENSDIJKSTRAAT 63, BREDA Vrouwen en kinderen in een zwaar beschadigde wijk van de belegerde Bosnische stad Mostar verhinderen dat een VN-konvooi de stad verlaat. De moslims zijn bang dat de Kroaten hen weer zullen aanvallen, zodra het konvooi de stad heeft verlaten. Énkele ambulances met gewonde kinderen mochten wel vertrekken. foto afp Ook glassplinters in flessen Van onze verslaggevers Breda/Amsterdam - Ook de Bredase bierbrouwerij Oranje boom heeft besloten flessen bier van het exportmerk Royal Dutch Post Horn Lager van de markt te halen. Dat is gisteravond meegedeeld. De stichting OIB is erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de onderwijsinstellingen voor zover het onderwijs onder de reikwijdte van de wet valt. Openbaar vervoer: gepasseerd station Middelburg - Nadat de ultra rechtse groepering 'Nazi Front Zeeland' 25 graven op de Portu gees-joodse begraafplaats in Middelburg met hakenkruizen en racistische leuzen heeft be klad, wordt de plek door de politie extra bewaakt. Het asielzoekerscentrum in Mid delburg, waar diverse bommel dingen waren binnengekomen van het 'Nazi Front Zeeland', wordt ook scherper bewaakt. Wie er achter de extreem-rechtse groepering zit, is voor de politie nog steeds een raadsel. Dat het geen kwajongens werk is, staat voor de politie als een paal bo ven water. Donderdag kondigde de Amster damse brouwer Heineken aan exportbier uit zeker acht landen terug te halen, omdat in een deel van de flessen glassplinters zit ten. De Brabantse bierbrouwer Ba varia volgde gisteren die stap. In een beperkt deel van de 4,5 mil joen voor export bestemde fles sen kunnen volgens de brouwer glassplinters zitten. De flessen zijn in Engeland, Frankrijk, Ita lië en Spanje op de markt ge bracht. De maatregel van Oranjeboom is volgens de directie uit voorzorg genomen, hangende het onder zoek naar een beperkt aantal incidentele klachten in Engeland over aanwezigheid van glasdeel tjes in de flessen. Afnemers en consumenten zijn inmiddels geïnformeerd, aldus Oranje boom. Heineken heeft inmiddels bij de glasfabriek 'Vereenigde Glas' een miljoenenclaim ingediend. ZIE OOK ECONOMIE - A6 Van onze verslaggever Terneuzen - De Terneuzense po litie heeft gistermiddag drie Bel gen en een Terneuzenaar aange houden in verband met de han del in drugs. De politie nam vijftien xtc-tabletten en een vuurwapen in beslag. De verdachten werden met de auto gevolgd nadat zij hadden 'gewinkeld' in een koffieshop in de binnenstad van Terneuzen. In de buurt van de brug van Sluis kil volgde de aanhouding van een 37-jarige vrouw, haar zoon van zeventien en diens vriend van achttien. De dealer, een 23-jarige Terneu zenaar, zat, met een geladen vuurwapen op zak, in de auto. Het was de vijfde succesvolle actie van het zogenaamde team 'Double Shot'. Zie onze advertentie elders in dit blad. Van onze verslaggevers Den Haag - De nieuwe vreemdelingenwet, die de Tweede Kamer volgende week behandelt, is de 'meest discriminerende wet sinds de Tweede Wereldoorlog'. Aldus de hoogleraar De Haan gisteren op een bijeenkomst in Den Haag, waar een aantal be langenorganisaties forse kritiek op de plannen uitte. Amnesty International, het Ne derlandse Centrum Buitenlan ders, de Vereniging Vluchtelin genwerk en de hoogleraren Fernhout, De Haan, Groenendijk en Vermeulen spuiden hun kri tiek op de Kamerleden, die na mens hun fracties het wetsont werp in de Kamer zullen behan delen. De hoogleraren, allen specialist op het gebied van het vreemde lingenrecht, vinden dat de nieu we wet de positie van Nederland als rechtsstaat uitholt. De wet zou zowel in strijd zijn met de Grondwet als met een reeks in ternationale verdragen. Door de nieuwe wet kunnen asielzoekers sneller het land uit gezet worden. De mogelijkheden om asielzoekers op te sluiten worden ruimer en veel asielaan vragen zullen helemaal niet meer behandeld worden. De fracties van CDA en PvdA zijn het fundamenteel oneens over de plannen, maar omdat oppositiepartij VVD zich achter het kabinet schaart, zal de wet worden aangenomen. PvdA-kamerlid Van Traa eist dat vreemdelingen, van wie de aanvraag om een verblijfsver gunning is afgewezen, in beroep kunnen gaan bij de Raad van State. Het kabinet wil daarvan af omdat zo'n procedure heel lang duurt. De kleinste regeringspartij eist ook dat buitenlanders die met een verblijfsvergunning al enige tijd in Nederland wonen, beroep kunnen aantekenen tegen plotse- Hotelschepen lijken een zeer belangrijke bijdrage te kunnen leveren aan de oplossing van het groeiende probleem waar je asielzoekers een gepaste tijdelijke huisvesting kunt bieden. In Bremen ligt een Nederlands schip en daar zouden Westerse landen wel eens een voorbeeld aan kunnen nemen. ZIE WEEKEND - E1 Van onze Haagse redactie Den Haag - Iedereen moet volgend jaar inleveren, de laagstbetaalden iets meer dan de rest. Elke werkende krijgt volgend jaar wel een belastingvoordeel tje. Hij/zij mag vijfhonderd gul den extra aftrekken van zijn of haar belastbaar inkomen. Dat is een van de maatregelen waartoe het kabinet gisteren heeft besloten om de werkgele genheid te stimuleren. Mensen met een inkomen tot rond 43.000 gulden bruto leve ren volgend jaar het minst aan koopkracht in. Het kabinet kwam gisteravond onverwacht snel tot een akkoord over de begroting voor volgend jaar. Nog donderdag liet premier Lubbers weten dat de echte be slissingen pas volgende week zouden worden genomen. Anders dan vorige jaren is het augustus-overleg over de begro ting dit keer zonder merkbare spanningen verlopen. Het kabinet heeft besloten tot een aantal ingrepen om het koopkrachtverlies zo gelijk mo gelijk over alle inkomensgroepen te spreiden. Het belangrijkste is de verhoging van de vaste ar beidskosten-aftrek. Daarnaast gaat de aanpassing van de belastingtarieven aan de geldontwaarding (inflatiecorrec tie) niet door. Ook de verlaging van het laagste belastingtarief zorgt ervoor dat er volgend jaar een 'evenwichtig' koopkracht beeld ontstaat. De sociale minima gaan er 2,50 procent op achteruit (mede als gevolg van de bevriezing van de sociale uitkeringen). Voor een minimumloner met kinderen be draagt de achteruitgang 2,25 procent. Voor modaal 1,75 pro cent en voor tweemaal modaal 2,25 procent. De PvdA-fractie liet in een eer ste reactie weten goed te kunnen leven met deze uitkomst. De woordvoerder: „Het zit heel dicht aan tegen de uitspraak waarmee Kok de besprekingen inging: de inzet zal ook de uit komst moeten zijn." De PvdA wilde dat er niet te grote verschillen zouden ont staan in koopkrachtdaling tus sen lage en hoge inkomens. In het voorjaar zag het daar wel naar uit. Het CDA wil nog niet officieel reageren op de uitkomsten van het kabinetsberaad, maar pro blemen worden ook van die kant niet verwacht. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Geleidelijk wordt er drogere lucht aangevoerd. Daardoor zal er minder bewolking zijn. Vanaf zondagmiddag neemt de bewolking echter weer toe. Een vrij mooi en overwegend droog weekeinde. Den Haag - Het overleg tussen minister Dales (Binnenlandse Zaken) en de bonden over een nieuwe cao voor de 120.000 rijksambtenaren heeft nog niet tot een akkoord geleid. De bonden vinden het nieuwe bod van het kabinet nog te mager. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog niet bekend of er een akkoord was bereikt of dat de onderhandelingen vandaag of Minister Dales ..mager.. foto de stem/johan van gurp volgende week verder gaan. De extra ruimte die het kabinet vrijdag op tafel heeft gelegd werd tijdens een schorsing door de bonden 'mager' genoemd. Ze voelen ook niets voor een con tract van negen maanden. De cao zou op 31 december aflopen. Het kabinet belast met zo'n cao dan niet het jaar 1994, waarin het - desnoods via wettelijke dwang - alle lonen in het land op nul wil houden. Toch willen de ambtenarenbon den met hernieuwde dreiging van arbeidsonrust in september het uiterste proberen om er uit te komen. Het overleg liep kort voor de zomer vast op de eis van de bonden voor 2,5 procent loons verhoging. Dales bood toen niet meer dan een half procent loons verhoging-plus een half procent eindejaarsuitkering. Naar verluidt heeft het kabinet nu een loonruimte van ongeveer 2 procent beschikbaar gesteld. Den Haag - Drie mannen, onder wie een militair, blijken in juni te zijn gearresteerd omdat ze geprobeerd hebben Nutricia in Zoeter- meer af te persen. Twee van de verdachten zitten nog vast. Ze zouden Nutricia hebben gedreigd dat produkten vergiftigd zouden worden als het bedrijf niet vijf miljoen gulden zou betalen. Het gaat om een 44-jarige man uit Papendrecht en twee 37-jarige mannen uit Roosendaal, onder wie de militair. De 44-jarige man en de militair zitten nog vast. De Haagse officier van justitie Zandbergen denkt dat de zaak in oktober voor de rechter komt. Volgens hem hebben de drie medio mei geprobeerd Nutricia af te persen. Het bedrijf heeft volgens hem nooit iets betaald. (ADVERTENTIE) linge uitzetting. In de nieuwe wet van Hirsch Ballin en Kosto is die mogelijkheid geschrapt. Vreemdelingen die geen ver blijfsvergunning krijgen, kunnen volgens de nieuwe wet in beroep gaan bij een speciaal aan te stellen rechter in Den Haag. Die moet snel uitspraak doen vol gens het Amerikaanse 'speedy- trialmodel'. Beroep tegen een af wijzing kan niet meer. PvdA en D66 vinden dat niet acceptabel. Buitenlanders die vanuit Duits land of België Nederland bin nenkomen met een verzoek om een verblijfsvergunning, worden onmiddellijk teruggestuurd. ZIE COMMENTAAR OP - A3 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:, Plaats:, Telefoon {voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1