r*S fzet verdacht slib foutje DSM ork DANSLES Weerman Willy toeristisch Bureau: 'Feesten in dit gebied op elkaar afstemmen' A leen extra geld voor hnroep Zeeland om onflict op te lossen danscentrum bilderbeek verberkmoes jdministratieve misser chemiereus legt gebrekkige controle meststoffen bloot Staten akkoord met taakverzwaring provincie ZLM wil slibmest niet op de Zeeuwse akkers zien Redelijk weekend Staten wuiven kritiek accountant lacherig weg T J Helikopterdienst Brugge in problemen door geldgebrek Axelsestraat 174 - 4537 AS Terneuzen - Tel. 01150-12199/31340 Schrijf nu in voor een cursus Voor jeugd en (echt)paren, zowel doordeweeks als in 't weekend Ook voor Aerobic/Jazzballet Inschrijving: telefonisch dagelijks. Aan de zaal vanaf 25 aug. maandag t/m vrijdag van 19.00 - 21.00 uur. Fris Noorwegen V Biljetten van ÏOO frank toch echt destem zeeland ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 DEEL C li foeuzen - De organisato- van festiviteiten in [aws-Vlaanderen doen er aan hun evenementen jel mogelijk op elkaar af ttemmen. Want het ver- It geen schoonheidsprijs Zeeuws-Vlaanderen dit ikeinde overspoeld wordt |r maar liefst vier grote len. j zegt medewerkster -Tiny fchout van het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen. Het Toeristisch Bureau brengt alle evenementen die in onze streek jaarlijks plaatsvinden keurig in kaart op een evenementenkalen der. „Daarbij wijzen wij organi satoren er steeds op hun activi teiten toch zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen", aldus Maenhout. Want dat het beter kan dan momenteel gebeurt, geeft ze grif toe. De Zeeuws-Vlaming die van feesten houdt, moet dit weekein de een keuze maken tussen de Reynaertfeesten (Hulst), Saef- tinghefeesten (Paal), Mosselfees ten (Philippine) en de Gildefees- ten (Sluiskil). „Nu hebben al die evenementen gelukkig wel hun eigen doel groep en trekken ze genoeg be zoekers. Als ze elkaar zouden storen, zochten ze wel een ande re datum. Alleen Aardenburg heeft de toeristenmarkt een weekeinde eerder gehouden. Verder is er kennelijk geen be hoefte om festiviteiten meer te spreiden. Hoewel het met name voor de Zeeuws-Vlamingen toch wel prettig zou zijn dat organi satoren meer rekening met el kaar houden", zegt Maenhout. Van de organisaties van de vier genoemde evenementen is er slechts eentje die open staat voor het idee van onderling overleg, zo blijkt uit navraag. „Dat zou inderdaad niet misstaan", zegt de voorzitter van de watersport vereniging Saeftinghe Dees van Kerckhoven. Tegelijkertijd wijst Van Kerckhoven er echter op dat de Saeftinghefeesten gebonden zijn aan het laatste weekeinde van augustus. „Dat heeft te ma ken met het getijde. Het moet zo rond de middag hoog water zijn om te kunnen varen. De voorzitter van de watersport club is trouwens net als collega organisatoren niet bang voor concurrentie van de anderen. „Wij trekken toch een speciaal en vast publiek." Op een steen worp afstand van Paal vinden de Reynaertfeesten plaats. Ook hier is er bij de organisatie geen vrees voor een lege braderie. „De fees ten bijten elkaar niet zo", denkt Maike Duynstee van Organisatie comité Hulst Reynaertstad. Tussen de organisaties van de twee feesten die in de Kanaalzo ne worden gehouden, bestaat al een bepaalde vorm van samen werking. „Wij hebben sinds ja ren een goede verstandhouding met de organisatie van de Gilde- feesten in Sluiskil. We vullen elkaar aan", zegt Frank Wisker- ke, organisator van de Mossel feesten in Philippine. FOTO COR V zich. De broodmagere Foi it verliest percenten van ogen bij koud en nat wi dat geval komt ook de zi een Jesper Skibby of ale favoriet Bo Namvi hterbij. 't parcours in Oslo wordt v<_ illend beoordeeld. Knetè nn ging al begin augustus op 'kenning. Op de omloop van .4 kilometer moet twee k( lommen worden. Na 3,5 kil :ter doemt de eerste helling op 2 kilometer lang is en maxi-1SI ial 8 procent omhoog looi een afdaling van een kilo; volgt meteen de tweede heL g, die 1,5 kilometer lang is er. onze verslaggever Theo Giele jjdelburg - Een administratieve fout bij DSM heeft jedoeld de gebrekkige controle van meststoffen- nsport aan het licht gebracht. Het is mogelijk dat een ir duizend ton zuiveringsslib, voorzien van de ver- irde documenten over Zeeuws-Vlaamse akkers is ipreid. Uit die documenten bleek bovendien dat het fcl niet als meststof mocht worden gebruikt. staal 11.110 kubieke meter ater of kalkmelk, slib af- stig van de zuiveringsinstal- ivan DSM in het Limburgse s, is in Zeeuws-Vlaanderen meststof bij akkerbouwers chtgekomen. Vorige week ui bij de provinciale milieu- it in Middelburg een analyse een van de ladingen binnen, lie analyse bleek dat het slib aan de wettelijke normen en dus eigenlijk als afval pmiddeld 4,6 procent omhi bat. Na tien kilometer volgt jveede afdaling die bij nat w< fevaarlijk is. De slotkilometi Jorden over brede wegen lanj haven van Oslo verreden, print gaat licht bergafwaa; netemann: „Het is een arcours voor allrounders vorm van de dag." tyi it worden aangemerkt, jens DSM blijkt de analyse juist te.zijn. „Ons slib wordt maand onderzocht. Bij een [erzoek bleek een fout te zijn iakt en deze analyse is op- iw verricht. Op voor ons nog irklaarbare wijze is die on- analyse gevoegd bij de bestemd voor Zeeuws- mderen. Die onjuiste analyse bovendien niet eens betrek- i op dat slib, maar op een (ere partij", aldus DSM- itdvoerder D. Ancion. Met slib dat in Zeeuws-Vlaande- terecht is gekomen is, yoor er DSM kan nagaan, niets :de hand. >aad daglicht Limburgse chemiereus zit i met 'administratieve fout' zijn maag, want het wil ten' a tijde voorkomen dat het U-slib in een kwaad daglicht ut te staan. Als het slib niet meststof kan worden afgezet', et DSM het spul als afval kunnen sluiten, wordt een nnisser horendol op Flushing [eadow. et gebulder van de Boeings, ft luidkeelse, onbeschaamde keiharde cynisme van de lew Yorkers, de ranzige lucht Tn de hamburgers. Het boven- bndse gesmijt van jeugdige pnkballers die voor ballenjon- fen mogen spelen, het nooit lilzittende publiek. Grijns- fechende scheidrechters, die, per goede gewoonte in het 6a- eball, iedere speler in een woordenwisseling sarcastisch |e baas blijven. Dat allemaal lijn factoren die samen een ter- lende, sluipende bedreiging van Ie concentratie vormen. Set toetje van een dagje tennis- en op Flushing Meadow mag er lok zijn. Degenen die het kun- len betalen, huren voor veer tien dagen een strandwoning op Long Island of nog verder en Baten zich door een helikopter pphalen en-droppen. Het voet volk wordt ondergebracht in pen van de vele hotels op Man hattan, hetgeen minstens drie kwartier files genieten betekent |n taxi of busje. anpalend het belangrijkste ipelershotel bevindt zicht de ootste brandweerkazerne'van anhattan. En groot is in Ame- t 'ika érg groot. Minstens één 'maal per uur gillen de sirenes en denderen rode gevaartes het gebouw uit. Terwijl de gekwel de artiesten met het racket twintig of dertig verdiepingen hoger in bed nog een maal pro beren om zich te ontworstelen aan de wurgende greep van de 'Big Apple'. Flushing Meadow is New York op minder dan één vierkante kilometer. Vanaf maandag. Titelverdediger bij de mannen; Stefan Edberg. Grootste afwezige bij de vrou wen; Monica Seles, nog steeds herstellende van de messteek, toegediend door een mafkees. storten en dat kost handenvol geld. Justitie in Middelburg heeft de zaak in onderzoek. De haven meester van Terneuzen heeft een lading DSM-slib tegengehouden. Dat is noch in opdracht van de gemeente Sas van Gent, noch in opdracht van Justitie gebeurd. „Maar achteraf heeft dat uiter aard onze volledige instem ming", aldus officier van justitie mr, Veurink. De betreffende ha venmeester was gisteren niet be reikbaar voor een toelichting. Volgens een woordvoerder van de provinciale milieudienst is het op zich al een overtreding als afvalstoffen over de provincie grenzen worden getransporteerd, zonder daar de bevoegde instan ties in te lichten. Milieu-ambte naar A. Vos zegt dat het niet helemaal duidelijk is welke dienst het voortouw voor vervol ging en onderzoek moet nemen als blijkt dat de foute meststof al over de akkers is verspreid. Dat kan Justitie zijn, maar ook de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw en de provincie hebben op dit ter rein bevoegdheden. DSM-woordvoerder Ancion zegt ten slotte dat Zeeland voorlopig geen nieuwe scheepsladingen van het slib hoeft te verwachten. De produktie van het slib is volgens hem zodanig laag, dat volstaan kan worden met afzet in Limburg en Noord-Brabant. ide omroep een dure interim- nager aanstelt, wat het plan dienen de kosten binnen de stgestelde begroting te blijven, 'deelde gisteren een Staten- fflmissie. Statenlid Van Kol- (Groen Links) had over de ft vragen gesteld aan gedepu- 'de Bruinooge (financiën), eten kreeg Van Kollem ant- ®rd. „Het conflict daar is een 4 van het omroepbestuur, de sten zullen ze zelf moeten dra- aldus Bruinooge. femeen, zo bleek, heerst er gerustheid bij de Staten over mogelijk toekomstig tekort de begroting, vanwege de wing van een conflictbeheer- Het zijn kosten die op kun- 1 lopen tot 2400 gulden per en de man of vrouw zal veel 'eer dan'een dag nodig hebben liet slepende conflict uit de «reld te h elpen, zo spraken itatenled'.i tijdens een schor- elkaar. Omroep Zeeland is al maan dlang sprake van een vertrou wenscrisis tussen het manage ment en de actualiteitenredactie, ■'leven diepe meningsverschil- over de te volgen journalis te koers en over het perso- Jelsbeleid. Hoofdredacteur/di- ®teur Flip Fey die lang ziek *is is geweest, heeft zijn werk 't hervat, maar de werksfeer het oude gemeentehuis in 1 onze verslaggever Mdelburg - Omroep Zeeland hoeft niet te rekenenen op üra geld van de provincie om het slepende interne conflict ite lossen. Van onze verslaggever Middelburg - Provinciale Staten van Zeeland gaan akkoord met de plannen van Den Haag voor een provincie nieuwe stijl. Voor het Zeeuws provinciebstuur houdt dat een forse taakverzwaring in op de gebieden van milieu, ruimtelijke ordening en welzijn. Tegelijk komen er miljoenenkortingen aan op het Zeeuwse budget, maar dat was anders ook gebeurd, zo luidde gisteren de opvatting van een Staten commissie. Die provincie nieuwe stijl is een plan waar Den Haag al lang over onderhandelt met de twaalf provincies. Decentralisatie van taken, heet dat. Rijkstaken bij de provincie onderbrengen. In oktober moet het contract met de provincies worden ondertekend. Dat vond in Middelburg wel een willig oor, immers de discussies in Europees verband om de provincies af te schaffen, of de plannen rond de regiovorming, waarbij ook provinciebesturen het loodje zouden moeten leggen, zijn nog actueel. Dijkgraaf Schorer van het Waterschap Walcheren kwam voor de vergadering met de waarschuwing dat de hele operatie Zeeland 2,5 miljoen gulden aan onderhoud voor de waterkeringen zou kosten. De budgetten van de Zeeuwse waterschappen om de dijken en duinen te onderhouden, zouden worden gehalveerd, aldus de dijkgraaf. Maar andere provincies zullen solidair zijn met Zeeland en meebetalen als er een tekort is, deelde gedeputeerde Dijkwel (Inter Provinciaal Overleg) mee. Wat de decentralistie precies voor Zeeland betekent is nog niet duidelijk, de statenleden gingen akkoord met de grote lijnen van het plan. Van onze verslaggever Goes - De Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) gaat de aangesloten leden op het hart drukken vooral geen zuive- ringsslibmest op het land te gebruiken. Van Kollem...vragen... FOTOARCHIEF DE STEM Oost-Souburg is naar verluidt om te snijden. Het bevel van Feij, om niets over de eigen problemen uit te zenden, is nog steeds van kracht. Dat zegt voorzitter J. Geluk van de akkerbouwcommissie van de ZLM. Er gaan geruchten dat in Zeeland, net als in onder meer de Flevopolder verontreinigd slib aan boeren is aangeboden tegen betaling. „De ZLM wil slib dat elders vandaan komt niet op de akkers", zegt Geluk. Het hoofdbestuur van de land bouworganisatie nam dat besluit tijdens de vergadering die giste ren in Goes plaatsvond. De ZLM stelt zich op het stand punt dat er voldoende organi sche mest is om de akkers te bemesten en dat de boeren op de lange duur de dupe zullen zijn van het gebruik van zuive- ringsslibmest. „Want", stelt Ge luk, „hoe je het ook bekijkt, er zitten in meer of mindere mate zware metalen in dat slib. Uit eindelijk komen die via de bo dem en het grondwater weer in de sloten terecht. Vervolgens kost het het waterschap veel geld om de vervuiling op,te rui men en dat rekent het water schap door. Op die manier ben je als landbouwer eigenlijk jezelf aan het bedotten. Terwijl je bo vendien niet weet of het wellicht ook in de gewassen terecht komt." Hoewel op de ZLM-vergadering in Goes gisteren geen enkel con creet voorbeeld genoemd kon worden van landbouwers die geld hebben ontvangen voor het uitrijden van verontreinigde mest, acht het hoofdbestuur een waarschuwing aan de leden op zijn plaats. „Want waar rook is, is vuur", aldus Geluk. Terneuzen/Brugge - De helikopterdienst voor Medische Urgente Gevallen (MUG) uit Brugge dreigt door een jaarlijks tekort van 1,5 miljoen Belgische frank aan de grond te moeten blijven. Een reddingsactie moet de heli in de lucht houden. Voorzitter Eric Gheeraert van het instituut voor Medische Dringende Hulpverlening uit Brugge, tevens burgemeester van Jabbeke, is met een petitie- actie gestart. „De heli redt maandelijks twee levens en kost jaarlijks 12,5 miljoen frank. Het provinciebestuur van West-Vlaanderen past 1,5 miljoen frank bij. De rest komt van gemeenten die 10 frank per inwoner bijpassen." Het MUG-team is inzetbaar bij noodgevallen in West- en Oost-Vlaander»" maar ook in Zeeuws-Vlaanderen en Noord- Frankrijk. (ADVERTENTIE) VERHUUR VAN ONZE ZAAL VOOR BRUILOFTEN - PERSONEELSFEESTEN. I Zoals het er nu naar uitziet wordt het nog een redelijk weekend. Vandaag beginnen we met hier en daar wat mist na de koude nacht die is gepasseerd. Daarin werd het niet warmer dan 8 graden. Maar de zon is er al vroeg en vergezeld ons de gehele zaterdag. Dat alles bij een zwakke noordoostelijke wind met een kracht van 3 Beaufort. De maximum-temperatuur bereikt gemakkelijk de 23 graden. Misschien openbaart zich nu en dan een stapelwolk, maar dat is van geen belang en zorgt alleen maar voor enige decoratie in de lucht. Komende nacht wordt het opnieuw fris met 8 graden. Zondag wordt het in de loop van de dag steeds meer bewolkt. Maar we houden het zeker tot zondagavond droog en daarna valt er wat lichte regen. Dat komt doordat de wind naar het zuidwesten draait. Toch kan het morgen hier en daar zelfs 24 graden worden. Maandag wordt het een uitgesproken sombere dag. De wind is dan noordwestelijk en voert frisse lucht aan die nauwelijks 18 graden warm is. Ook vallen er nu en dan buien. Dinsdag wordt het weer wisselend bewolkt met flink wat opklaringen. De wind staat noordwest met eveneens een kracht van 3 Beaufort. Het wordt dinsdag weer iets warmer met een dagtempertuur van 20 graden. Dit weerbeeld is bepalend voor de rest van de week. De algemene weersgesteldheid ziet er als volgt uit: een Azoren- hogedrukgebied vanaf deze eilandenrgoep tot boven Noorwegen bepaalt ons weer. Via de oostflank wordt frisse lucht naar onze streken gestuwd. Zondag schuift het hogedrukgebied iets naar het westen waardoor een front van een oceaandepressie tot onze streken kan doordringen. Doordat het hogedrukgebied westelijk van Ierland blijft liggen, houden we een frisse noordwestelijke luchtstroming. Hoe was het weer vorig jaar op 28 augustus? Overdag werd het 23,9 graden, 's-nachts 16,1 graden, het regende 2,1 millimeter en de zon scheen 4 uur en 45 minuten. De extreme temperaturen op deze datum sinds 1900: op 28 augustus 1964 werd het 32,4 graden en in de nacht van 27 op 28 augustus 1926 haalde de thermometer slechts 7,4 graden. Woensdag 1 september begint kalendermatig de herfst van 1993. De zomer beantwoordde ditmaal, na enkele goede voorspellin gen in voorgaande jaren, niet aan de verwachtingen -van Wolfgang Roder. De natuurkundige aan de Vrije Universiteit van Berlijn voorspelde de laatste jaren met veel succes de winters en de zomers, maar zat er nu naast. Hij voorspelde immers een droge en hete periode in augustus en september. September kan natuurlijk nog, maar niets wijst in die richting De weerspreuken: 'De zon in augustus fel, fopt de meid in de moestuin zeer wel'. 'September brengt soms mooie dagen, maar ook hinderlijke plagen'. De voorlopig laatste lading van het zuiveringsslib wordt in tankwagens gepompt aan de kade van het Kanaaleiland bij Sluiskil. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Middelburg - Provinciale Staten van Zeeland zijn niet onder de indruk van de kri tiek van register-accountants op de financiële administra tie van het provinciebestuur. Gisteren werden in een Staten commissie weinig woorden ge wijd aan fouten van de admini stratie die, zoals gemeld, Zee land bijna een ton aan inkom sten heeft gekost. De PvdA, bij monde van staten lid De Nooijer, vond het rapport (over de jaarrekening 1992) 'niet evenwichtig'. „Wel kritiek, maar geen melding van voordelige boekhoudkundlgde staaltjes," zo deed hij de zaak af. „Enige haken en ogen," zo vatte de SGP de kritiek samen. „We kunnen leren van de foutjes", vond de RPF/GPV-combinatie. Elk Statenlid was het er wel mee eens dat de communicatie tussen verschillende afdelingen op de administratie beter moet. Alleen Statenlid Van den Reydt (D66) vroeg zich verwonderd af: „Hoe kan het gebeuren dat je zomaar geld kwijtraakt". „Oh, dat gebeurt mij elke dag," brak het Statenlid Kolijn (SGP) in, waarna de laconieke toon voor de rest van de zitting was gezet. Gedeputeerde Bruinooge (finan ciën) vond het ook allemaal niet zo belangrijk. „In een grote or ganisatie gaat altijd wel iets niet goed en de goede dingen worden minder belicht door de accoun tant," luidde zijn reactie. Lacherig bleef de sfeer toen het staaltje van 'creatief boekhou den' van de veerdienst PSD aan de beurt kwam. De accountants hadden ook kritiek geleverd op het feit dat de PSD te weinig spaarde voor de terugbetaling aan het Rijk als de oeververbin ding onder de Westerschelde niet door gaat. Eerder deze week waren het vra gen van Statenlid Van Zwieten (WD) die aan het licht brachten dat de PSD bewust te weinig spaart om later niet teveel te hoeven afdragen. Iedereen in de commissie gisteren vond dat best, zo bleek, al was het weer Van Zwieten die zich hardop afvroeg of er wel gepraat mocht worden over dit Zeeuwse 'ge heim'. Van Zwieten...'geheim'... FOTO ARCHIEF DE STEM Van onze correspondent Oostburg - De meldingen van in loop gebrachte valse biljetten van 100 Belgische frank in Zeeuws-Vlaande ren blijkt te berusten op een misverstand. De bank in Sluis dacht dat de biljetten van het type Beyaert vals waren, omdat deze aart de achterzijde niet waren voor zien van een handtekening van de tresorier en gouver neur. Verschillende bena deelde winkeliers deden aangifte bij de politie. Volgens de recherche te Oostburg is in 1978 de Na tionale bank van België be gonnen met het in omloop brengen van het biljet van 100 Belgische frank van dit type. Omdat het Fransspre kende deel van België zich hierbij achtergesteld voelde bij de Vlamingen is men in 1981 weer overgegaan tot het uitgeven van biljetten met de handtekeningen en fluorisatie. Beide biljetten zijn nu tegelijkertijd in om loop.

de Stem | 1993 | | pagina 19