A Flushing Meadow: de wurgende greep van New York fzet Ranglijsten tennis 'Oranje-gevoel' met tienkaraats diamant en premies opgekrikt foeristisch reen extra Omroep Zei conflict op Nieuw record prijzengeld Administratieve SPORT WK wielrennen in Oslo 28 29 augustus 1993 I Algemeen, zo bleek, heerst er I ongerustheid bij de Staten over loon mogelijk toekomstig tekort I °P de begroting, vanwege de inhuring van een conflictbeheer- I Ser. Het zijn kosten die op kun- I len lopen tot 2400 gulden per I dag en de man of vrouw zal veel Itoeer dan'een dag nodig hebben I o® het slepende conflict uit de I "eteld te helpen, zo spraken I Statenled'.i tijdens een schor- s®g nrelkaar. DE STEM ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1993 Knetemann hakt zijn selectie in mootjes van drie Door Jean Nelissen Oslo - Eddy Merckx stond donderdagochtend knar setandend voor zijn hotel in de Noorse hoofdstad. De Belgische nationale selec tie trad op zijn bevel aan voor de eerste gezamenlij ke verkennings- en trai- ningstocht over het WK- parcours in Oslo. Een van de twee kopmannen - Jo- han Bruyneel - meldde zich echter af. „Het spijt me", zei Bruyneel, „maar ik kan niet mee, want ik heb geen fiets". Merckx, de beste renner aller tijden, ontplofte bijna. „Geen fiets? Hoe kan dét nou?". Bruy neel antwoordde: „Mijn fietsen worden door de bus van ONCE gebracht en ik weet niet wan neer die in Noorwegen aan komt." Johan Bruyneel verdient - even als Erik Breukink - een vorste lijk salaris bij de Spaanse blin- denloterij. Voor één dag in het jaar wordt hij uitgeleend aan de Belgische Wieier Bond (BWB) die Eddy Merckx als nationaal coach heeft aangesteld. En op die ene dag, de dag waarop het wereldkampioenschap wordt ge houden, botsen elk seizoen de belangen. Octopus De Spaanse blindenloterij, te vens multinational, die haar pro fessionele wielerploeg jaarlijks mét dertien miljoen gulden sponsort, strekt morgen in de titelstrijd der beroepsrenners als eeri octopus haar tentakels uit in liefst zes nationale ploegen, die van Nederland (Erik Breukink), België (Johan Bruyneel), Zwit serland (Alex Zülle), Frankrijk (Laurent Jalabert), Australië (Stephen Hodge) gn Spanje (Kiko Garcia). Want het is on denkbaar dat - om een voor beeld te noemen - Alex Zülle (jaarsalaris bij ONCE 1 miljoen gulden) onder het spiedende oog van de fanatieke ploegleider Ma noio Saiz de ontsnapte Erik Breukink (jaarsalaris bij ONCE 2.2 miljoen gulden) zal gaan te rugpakken, tot meerdere eer en glorie van de Zwitserse wieler sport. Of dat de Belg Johan Bruyneel de jacht zal openen op zijn Franse ploegmaat bij ONCE, Laurent Jalabert. Spinneweb Zo loopt er, ondanks dat de nationale tricots bij grote aan tallen fans bijzondere emoties oproepen, een ragfijn spinneweb dwars door het peloton, waarbij jaarlijks op de dag van het we reldkampioenschap -een aantal beroepsrenners nauwelijks in ge wetensnood raakt om de natio nale eer te verkwanselen voor de belangen van de sponsor, van welke nationaliteit die ook moge zijn. De roep om méér eerlijk heid en dus een wereldkampi oenschap voor merkenploegen heeft de internationale wieler bond (UCI) al twintig jaar naast zich neergelegd. Ondanks dat zich soms schrijnende voorbeel den voordoen van hoe de lan- denformule geweld wordt aange daan. Zoals in de finale van de titelstrijd in Stuttgart, twee jaar geleden, toen de Italiaan Gianni Bugno buitenlandse helpers in huurde om zijn ontsnapte land genoot Maurizio Fondriest te achterhalen. Succes Op een of andere manier over leeft het wereldkampioenschap, de belastende hypotheek ten spijt, alle stormen. Het succes van de titelstrijd was de laatste jaren bijzonder groot. In Stutt gart 375.000 toeschouwers, in Benidorm een kwart miljoen. De fans zwaaien met de nationale driekleur, maar de renners rij den onder de vlag van de inter nationale commercie. In ons land heeft Gerrie Knete mann de afgelopen weken ver woede pogingen gedaan om in de strijd om de regenboogtrui bij zijn twaalf 'internationals' een soort Oranje-gevoel op te wek ken. 'Kneet' heeft de tijd mee. Want de meeste Nederlandse profs beseffen dat ze iets aan het verbeteren van hun imago moe ten doen. Het woord 'patatgene ratie' deed de afgelopen maan den zijn intrede. De beroepsren ners zijn daar verveeld mee. Er is een wat geladen sfeer ont staan, mede veroorzaakt door een reeks ongelukken, ziektes en Gerrie Knetemann: Het is een type parcours voor allrounders met de vorm van de dag. crashes. Maar ook door de over gangsfase naar een nieuwe gene ratie, waarin de vaderlandse wielersport zich bevindt. Tactiek Of Oslo uitkomst brengt, valt te bezien. De afgelopen jaren bleek Steven Rooks (vijfde in Beni dorm, tweede in Stuttgart, vier de in Chambéry, zesde in Vil lach) als enige in staat met de besten mee te dingen. Maar Rooks komt niet topfit aan de start. Hij wordt door zijn sporsor Festina als een paria behandeld en heeft daarom zijn vorm niet kunnen aanscherpen in de Clasi- co San Sebastian en het Kam pioenschap van Züricji, twee loodzware wedstrijden om de wereldbeker. Bondscoach Gerrie Knetemann geeft Steven Rooks op basis van zijn natuurlijke aanleg evenwel het voordeel van de twijfel. Rooks is ingedeeld bij het trio van Oranje dat mid-koers de situatie dient te volgen. Deze drie zijn: Rooks, Adrie van der Poel en Eddy Bouwmans. Het drietal waarop 'Kneet' rekent voor de finale, bestaat uit Frans Maassen, Erik Breukink en Gert-Jan Theunisse. Het drietal dat de wedstrijd dient te openen en mee moet gaan bij vroege vluchtpogingen, wordt gevormd door Maarten den Bakker, Erwin Nijboer en Danny Nelissen. Een dienende taak is weggelegd voor John van den Akker. En Jelle Nijdam bepaalt zijn eigen koers. Premies Het 'Oranje-gevoel' wordt bij de profs onderhouden door de schenking van de Amsterdamse 'Diamond Foundation', die een tienkaraats diamant ter waarde van 100.000 gulden ter beschik king stelt in geval een Nederlan der wereldkampioen wordt. De KNWU heeft 15.000 gulden ge stort in het fonds, de eventuele Nederlandse wereldkampioen betaalt zijn ploeggenoten een bepaald bedrag, waarover nog gepraat wordt. Dit bedrag kan ook 100.000 gulden bedragen. Het is echter niet waarschijnlijk dat het zover komt. Want de Italianen zijn uitgesproken favo riet. De macht die Maurizio Fondriest afgelopen zondag tus sen Basel en Zurich ontplooide, heeft alom veel indruk gemaakt. In normale omstandigheden, als de wedstrijd hem niet vroegtij dig ontglipt,-kan de Italiaan na Ronse in 1988 voor de tweede keer de regenboogtrui veroveren. Tenzij hij, zoals in Stuttgart, het slachtoffer wordt van jaloezie in eigen gelederen. Gerrie Knetemann rekent erop dat het klimaat in Oslo, de afge lopen dagen kwam de tempera tuur niet boven vijftien graden en het regende bovendien, in het voordeel van de Oranje-ploeg zal werken. „Vorig jaar in Benidorm was het 32 graden en iedereen zat naar lucht te happen. Dat was in het voordeel van Italia nen en Spanjaarden," herinnert fotocorJ hij zich. De broodmagere Foi riest verliest percenten van vermogen bij koud en nat wé In dat geval komt ook de van een Jesper Skibby of lokale favoriet Bo Namv( dichterbij. Het parcours in Oslo wordt 4 schillend beoordeeld. Knel mann ging al begin augustus I verkenning. Op de omloop 18.4 kilometer moet twee k] geklommen worden. Na 3,5 kil meter doemt de eerste helling j die 2 kilometer lang is en ma maal 8 procent omhoog looj Na een afdaling van een kilon ter volgt meteen de tweede hé ling, die 1,5 kilometer lang is - gemiddeld 4,6 procent omhc gaat. Na tien kilometer volgt i tweede afdaling die bij nat we gevaarlijk is. De slotkilomet worden over brede wegen de haven van Oslo verreden, sprint gaat licht bergafwaar Knetemann: „Het is een tj parcours voor allrounders de vorm van de dag." New York - Melbourne, Pa rijs, Londen. En tenslotte New York. Het zijn de enige overgebleven plaatsen waar de tennisliefhebbers in ieder geval nooit nooit besodemie terd zal worden. In Melbour ne, aan de Yarra River, Flin ders Park; de Australian Open. In Parijs, aan de rand van het Bois de Bologne; Roland Garros. In Londen Zuid-West, district 5; Wim bledon. In New York, ten noorden van Manhattan, in het Louis Armstrong Sta dium in Flushing Meadow. Nationalistische drijfveren in wedstrijden in het kader van de Davis Cup daargelaten, zijn de arena's van de vier Grand- Slam-toernooien de laatste plaatsen waar de toeschouwer altijd verzekerd is van de waar heid. Niet eens dankzij de to renhoge prijzengelden, die ieder jaar opnieuw opgewaardeerd worden met een percentage dat de inflatie ruimschoots ver goedt. De Grand Slams, daar gaat het om in de tenniswereld. In die vier toernooien wil iedere speler schitteren. De andere tien, waartoe een tennissende werknemer van vakbondszijde jaarlijks gedwongen wordt, staan voor het dagelijks zweets des aanschijns. Hetgeen uiteraard niet wil zeg gen dat er in de kleinere toer nooien vaak met de pet naar gegooid wordt, maar het wil nogal eens gebeuren. De atmos feer van Het Melkhuisje, om maar een van de vele tientallen dwarsstraatjes in tennisland te noemen, is nou eenmaal een stuk minder inspirerend dan de immer sprankelende spirit tij dens de vier gala-voorstellingen van het tenniscircus. Melbourne staat voor bevrij dende rust, waar zelfs top-tie- ners verrast constateren dat ze MANNEN ATP-ranglijst: 1. Courier (VSt) 3973, 2. Sampras (VSt) 3766, 3. Edberg (Zwe) 3114, 4. Becker (Dui) 2844, 5. Bruguera (Spa) 2661, 6. Stich (Dui) 2392, 7. Chang (VSt) 2141, 8. Medvedev (Oek) 2119, 9. Korda (Tsj) 2014, 10. Krajicek (Ned) 2003, 11. Ivanisevic (Kro) 1856, 12. Muster (Oos) 1783, 13. Lendl (VSt) 1762, 14. Volkov (Rus) 1427, 15. Pioline (Fra) 1404, 16. Agassi (VSt) 1382, 17. Martin (VSt) 1382, 18. Ferreira (ZAf) 1364, 19. Novacek (Tsj) 1325, 20. Forget (Fra) 1252. Overige Nederlan ders: 41. Siemerink 782, 55. Haarhuis 656, 73. Eltingh 545. Plaatsingsen US Open: 1 tot en met 16 gelijk aan plaats op de wereldranglijst. VROUWEN WTA-ranglijst: 1. Graf (Dui) 2344.6046 punten, 2. Seles 248.5644, 3. Sanchez-Vicario (Spa) 240.8071, 4. Navratilova (VSt) 221.4083, 5. Martinez (Spa) 158.3263, 6. Sabatini (Arg) 151.4574, 7. Mary Joe Fernandez (VSt) 151.2108, 8. Capriati (VSt) 135.8963, 9. Novotna (Tsj) 127.4764, 10. Huber (Dui) 106.5556. Nederlandsen: 28. Oremans 48.0938, 32. Rottier 39.7143, 33. Schultz 39.4783. Plaatsingen US Open: 1. Graf, 2. Sanchez-Vicario, 3. Navratilo va, 4. Martinez, 5. Sabatini, 6. Mary Joe Fernandez, 7. Capriati, 8. Novotna, 9. Huber, 10. Magdalena Maleeva (Bui), 11. Manuela Maleeva-Fragnière (Zwi), 12. Sukova (Tsj), 13. Pierce (Fra), 14. Tauziat (Fra), 15. Coetzer (ZAf), 16. Garrison (VSt). Het volgepakte Louis Armstrong Stadium, gebouwd op een vuilnisbelt. van kleedkamer naar baan kun nen lopen zonder lastig gevallen te worden. Parijs staat voor len te, glamour en chic. Londen staat voor regen, met 1993 ove rigens als welkome uitzonde ring, gras en bekaktheid. New York staat voor kabaal, veel kabaal, en nog meer kabaal. Voor vuilnis, voor stinkende hamburgertenten, voor publiek dat overal lak aan heeft, dat schreeuwt wanneer het dat wil en dat gaande de slagenwisse lingen doodleuk tribunes op en af blijft lopen. Voor laag over- dreunende Jumbo's op weg naar La Guardia, al wordt tegen woordig veertien dagen lang de door de tennissers tien jaar lang vervloekte baan dertien afgeslo ten. Flushing Meadow is een metafoor van New York, het met geen enkele andere stad te vergelijken nieuwe Babyion, waar de energie uit de putdek sels omhoog spuit. De strijd om de Amerikaanse titel wordt vanaf maandag voor de vijftiende maal op Flushing Meadow gehouden. Tot 1975 werden er drie Grand Slams op gras gespeeld; Wimbledon, Mel bourne (toen nog op Kooyong) en de US Open (toen nog op Forest Hills. Van 1924 tot en met 1974 gaven de beste ama teurs van de wereld ziel en zaligheid op het gras van de eerbiedwaardige West Side Tennis Club in Forest Hills. Een vereniging van nieuwe rijken, onder wie de onvermijdelijke- omhooggevallen patjepeeërs die dat veertiendaagse toernooitje op hun banen eigenlijk maar niets vonden. Met weinig gevoel voor traditie besloten de eigenaren van de club in 1975 om de alsmaar voortdurende problemen met de kwaliteit van het gras op hun eigen manier op te lossen. Het gras werd uitgegraven en ver vangen door gravel. Niet de zachte rode gemalen Europese baksteen, maar een fijnere groe ne variant, synthetisch grit in- plaats van natuurlijk gravel. Vuilnisbelt Juist in die tijd begon het prof tennis in Amerika net zo aan te slaan als enkele jaren eerder in Europa het geval was geweest. FOTO HENK KOSTER De toeschouwers begonnen de West Side Tennis Club te ont dekken, maar die was veel te klein om meer dan een paar duizend mensen te kunnen ont vangen. Opnieuw niet gehin derd door enige gevoel voor tra ditie besloot te United States Tennis Association (USTA) te verkassen naar ....een vuilnis belt. Meer dan honderd jaar was de lap grond op Flushing Meadow die de USTA voor de nieuw bouw had aangekocht, gebruikt voor het dumpen van het afval New York - Het prijzengeld dat te verdienen is bij de US Open tennis, passeert voor het eerst de grens van negen miljoen dollar, meer dan zeventien miljoen gulden. Het totale prijzengeld is met 9.022.000 dollar om precies te zijn een half miljoen dollar meer dan vorig jaar. De winnaar en de winnares ontvangen evenveel: ruim één miljoen gulden, bijna 70.000 gulden meer dan vorig jaar. De beste dubbelaars delen 380.000 gulden. Sinds 1988 is de pot tijdens de open Amerikaan se kampioenschappen meer dan verdubbeld. van Brooklyn. Een wijk, onge veer zo groot als heel Amster dam. Door Scott Fizgerald in The Great Gatsby als volgt om schreven; Een vallei van puin. Een merkwaardige rijstebrij die beurtelings allerlei vormen aan neemt. Soms lijkt het alsof er huizen verrijzen met schoorste nen waaruit rook kringelt. Toen de enorme belt uiteinde lijk vol was, werd er een dikke laag asfalt overheen gestort en noemde men het glimmende zwarte plein een recreational park... De deelraad van Queens wreef zich vergenoegd in de handen, toen de USTA de voor malige vallei vol rommel wilde kopen. Nadat de deal was geslo ten werd binnen een jaar het Louis Armstrong Stadium uit de puin gestampt. Jimmy Connors eiste in 1978 de eerste US Open op Flushing Meadow voor zich op. Daarmee werd hij de eerste en, zo is inmiddels gebleken, voor altijd de enige speler die het toernooi op drie verschillende onder gronden won: gras, gravel, hardcourt. Net als twee jaar eerder op het gravel van Forest Hills versloeg hij op hardcourt in de eerste finale van het nieu we stadion Björn J3org. Nadat hij op het gras van de West Side Club in 1974 Ken Rosewall al had vernederd door de oude Australiër in de finale slechts twee games te gunnen. Overi gens twee maanden nadat er in Londen op de tribunes door sommigen openlijk gehuild was, toen Connors in de finale Rose wall ook al in drie korte sets van zijn laatste kans op het winnen van Wimbledon beroofd had. Concentratie Wie op Flushing Meadow succes wil hebben, dient naast de voor de hand liggende vereisten voor een tennistopper te beschikken over een perfecte concentratie. Zonder de eigenschap om zich, constant dan wel bij vlagen, volledig van de buitenwereld af neuzen - De organisato- van festiviteiten in Luws-Vlaanderen doen er Ld aan hun evenementen Lel mogelijk op elkaar af [stemmen. Want het ver- pt geen schoonheidsprijs |t Zeeuws-Vlaanderen dit Tekeinde overspoeld wordt for maar liefst vier grote Eén. Bureai Toeris evener jaarlij kaart der. ,J satore teiten elkaar Maenl kan geeft De L zegt medewerkster -Tiny ïenhout van het Toeristisch de ee |n onze verslaggever Theo Giele ïiddelburg - Een administrate [bedoeld de gebrekkige con1 fansport aan het licht gebraehu [aar duizend ton zuiveringsslib leerde documenten over Zeeu [trspreid. Uit die documenten t lal niet als meststof mocht wori l totaal 11.110 kubieke meter Icwater of kalkmelk, slib af- jnstig van de zuiveringsinstal- L van DSM in het Limburgse [in, is in Zeeuws-Vlaanderen meststof bij akkerbouwers ptchtgekomen. Vorige week tam bij de provinciale milieu- ast in Middelburg een analyse j een van de ladingen binnen. It die analyse bleek dat het slib lt aan de wettelijke normen lideed en dus eigenlijk als afval best worden aangemerkt. Eigens DSM blijkt de analyse let juist te.zijn. „Ons slib wordt [e maand onderzocht. Bij een iderzoek bleek een fout te zijn Maakt en deze analyse is op touw verricht. Op voor ons nog [verklaarbare wijze is die on- iste analyse gevoegd bij de ding bestemd voor Zeeuws- .aanderen. Die onjuiste analyse 1 bovendien niet eens betrek- .g op dat slib, maar op een idere partij", aldus DSM- lordvoerder D. Ancion. Met 1 süb dat in Zeeuws-Vlaande- jt terecht is gekomen is, yoor [ver DSM kan nagaan, niets de hand. [waad daglicht Limburgse chemiereus zit _ik met 'administratieve fout' izijn maag, want het wil ten' Jen tijde voorkomen dat het ■SM-slib in een kwaad daglicht lomt te staan. Als het slib niet |is meststof kan worden afgezet, loet DSM het spul als afval stor gelcj Jus zaa: me' lad: Da ge °P „M| aa mi: mr ve rei' Vo de hel af\ gre zoi tie na he die g" als ov ka Al he de re D te g« v te kunnen sluiten, wordt een tennisser horendol op Flushing Meadow. Het gebulder van de Boeings, het luidkeelse, onbeschaamde en keiharde cynisme van de New Yorkers, de ranzige lucht van de hamburgers. Het boven- handse gesmijt van jeugdige honkballers die voor ballenjon- gen mogen spelen, het nooit I stilzittende publiek. Grijns lachende scheidrechters, die, zeer goede gewoonte in het ba seball, iedere speler in een I woordenwisseling sarcastisch de baas blijven. Dat allemaal zijn factoren die samen een ter gende, sluipende bedreiging van de concentratie vormen. Het toetje van een dagje tennis sen op Flushing Meadow mag er ook zijn. Degenen die het kun nen betalen, huren voor veer tien dagen een strandwoning op Long Island of nog verder en laten zich door een helikopter ophalen en. droppen. Het voet volk wordt ondergebracht in een van de vele hotels op Man hattan, hetgeen minstens drie kwartier files genieten betekent in taxi of busje. Aanpalend het belangrijkste spelershotel bevindt zich de grootste brandweerkazerne van Manhattan. En groot is in Ame rika érg groot. Minstens één maal per uur gillen de sirenes en denderen rode gevaartes het gebouw uit. Terwijl de gekwel de artiesten met het racket twintig of dertig verdiepingen i hoger in bed nog een maal pro- j beren om zich te ontworstelen aan de wurgende greep van de 'Big Apple'. Flushing Meadow Is New York op minder dan vierkante kilometer. Vanaf maandag. Titelverdediger J bij de mannen: Stefan Edberg Grootste afwezige bij de vrou wen: Monica Seles, nog steeds herstellende van de messteek, toegediend door een mafkees. l'an onze verslaggever 1 Middelburg - Omroep Zeelano I extra geld van de provincie oir |0p te lossen. s de omroep een dure interim- panager aanstelt, wat het plan Is, dienen de kosten binnen de J'astgestelde begroting te blijven, Iwdeelde gisteren een Staten commissie. Statenlid. Van Kol- (Groen Links) had over de k vragen gesteld aan gedepu teerde Bruinooge (financiën), I gisteren kreeg Van Kollem ant woord. „Het conflict daar is een van het omroepbestuur, de en zullen ze zelf moeten dra- h" aldus Bruinooge. ®1' Omroep Zeeland is al maan denlang sprake van een vertrou wenscrisis tussen het manage ment en de actualiteitenredactie, p leven diepe meningsverschil- len over de te volgen journalis te koers en over het perso- "eelsbeleid. Hoofdredacteur/di- Jecteur Flip Fey die lang ziek 'huis is geweest, heeft zijn werk "eer hervat, maar de werksfee: 111 het oude gemeentehuis ii

de Stem | 1993 | | pagina 18