Wui pertje YN opnieuw in opspraak 'EEK ERKOOP INGEN sjpat Joodse begraafplaats in Middelburg geschonden Surinaamse rijsthandelaar gearresteerd 'Heroïnesmokkel, zwarte handel en prostitutie in Bosnië' Nationale Taptoe Breda geopend VERHUIZEN OOSTBURG Ambtenaren maken zich op voor nieuwe acties DANSLES ;^r 99 1.99 2.29 3.59 1.99 1.89 nü 16.29 3.49 19.98 te kruidenier lintjes letten. ÏRNEUZEN >MODE >UNDATIONS - Tel. 01150-13330 v 01150'! 3904 [IER DEKKER heciaalzaak in geloogd grenen lellicht vervuild D op akkers unmando's uit losendaal ■ar VN Bosnië JDEZE KRANT: Merijntje assplinters in er Heineken irdbeving treft lodos en Kos ockeysters finale uit' dollar haalt amrak onderuit Weefbare zone ij Betuwelijn Vrachtwagen met hulp uit Breda spoorloos in Bosnië danscentrum bilderbeek verberkmoes Het hart van Kooten 'Poncke' Princen ontmoet familie aan de Duitse grens Geen subsidie voor remigratie I, lek, Zfff ■ra inhoud. lig: liair, jier lap ^er2.25 Ju9T 1.69 prop, j^rld49 4.49 m® j^r d papier, c A_ Ier D.yO Iiagd: 1-0305. 1 kunt u in alle AH winkels - kleine cijfertjes bij staan |n in AH winkels waar één lat. Reclameprijzen gelden no voor 175,. ^240''wuaon 90>' I j^ff'^woR ÏJO,' w >2°.' NO VOOR 200, MW 296'' Voow ,25' v*v 3Ad'' WIOOR '85 - ,a4'' wvoa, 240,- Brouwerijstraat 31 Tel. 01170-55221 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1993 jiiburg - Justitie in Middel- stelt een onderzoek in naar lijke vervuiling van zuive- :]jb dat als meststof in de »uw wordt gebruikt. Het afkomstig van DSM uit arg. Zo'n achtduizend ton T over de Zeeuws-Vlaamse is uitgereden. ZEELAND - C1 '®aag 2 katernen |innen-/Buitenland Genland Genland ftsnland Jeurs iport Wand Jjote Gids ^■programma's A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D3 Grote Taptoeloop Middelburg - De joodse ge meenschap in Zeeland is ge schokt door de bekladding van grafstenen met nazi-leu zen en hakenkruizen op de Portugees-joodse begraaf plaats in Middelburg. De politie jaagt op een groep die zich het 'Nazi Front Zeeland' noemt en pamfletten bij de zer ken heeft achtergelaten. „Maar we weten eigenlijk niets van die groep, we weten niet wie we zoeken," aldus een woord voerder van de politie. Het 'Nazi Front Zeeland' deed het eerst van zich horen toen twee maanden geleden een dreigbrief werd gestuurd aan de pas opgerichte Vlissingse anti racisme stichting Bravo. Verder kwam er de afgelopen week drie keer een (loze) mel ding dat in het asielzoekerscen trum aan de Kruitmolenlaan een bom zou afgaan. Ook dat was het werk van het 'Nazi Front Zeeland.' Volgens de politie gaat het waar schijnlijk niet om kwajongens- werk, maar is er een georgani seerde groep aan de gang. Het is voor het eerst in decennia dat de joodse gemeenschap in Zeeland kennis maakt met be kladding van grafstenen. Woordvoerster Herz van die ge meenschap: „Het is verschrikke lijk, maar we zijn het wel ge wend, overal zie je het opkomen. Alleen in Zeeland zag je het nog zelden." De politie heeft de bekladding dagen stil gehouden om reden dat het dergelijke extreem rechtse groepen vooral te doen is om de publiciteit. Op de begraafplaats zijn in de nacht van zaterdag op zondag 25 grafzerken beklad. Omwonenden waarschuwden zondagochtend de politie, waarna de gemeente reiniging de zerken snel heeft schoongemaakt. De Portugees-joodse begraaf plaats in de smalle Jodengang is buitengewoon belangrijk in de joodse wereld, want er liggen pioniers begraven die in de ze ventiende eeuw de joodse ge meenschap in Engeland hebben gesticht. Het kerkhofje wordt al eeuwen niet meer gebruikt, Begin volgend jaar fkken 26 manschappen van Korps Commando Troepen loosendaal naar Bosnië. Ze 0 daar onder VN-vlag ver ingen gaan uitvoeren voor bataljon van de Lucht Mo- Brigade, dat daar gelegerd jOOK BINNENLAND - A3 ierdam - Omdat er glas- stars in kunnen zitten, haalt eken in acht landen export- ïan de markt. Het gaat om ijoen flessen in Hongarije, jkong, Israël, Finland, Oos- ijk, Engeland, Zweden en ldeel van Canada. In Neder- J is niets aan de hand. De iplinters zijn met het blote nauwelijks te zien. Via ad- Bties worden de consumen- ip de hoogte gesteld. me - Een zware aardbeving 1 gisteren de Griekse vakan- ilanden Rhodos en Kos ge ien. Daarbij zijn voor zover ■td geen slachtoffers geval- Het centrum van de beving, een kracht van 5,5 op de ill van Richter, lag op 450 «eter zuidoostelijk van se. ilelveen - Het Nederlands senhockeyelftal heeft giste- il de finale bereikt van het toernooi om de Cham- fc Trophy. Oranje versloeg pt-Brittannië met 3-0. Bij f was het 1-0. Door dat resul- s de laatste groepswedstrijd Nederland tegen Australië, Zuid-Korea overtuigend te- nes (4-0), zaterdag van geen isgmeer. tSPORT - B1 sterdam - Omdat de Duitse rale bank gisteren besloot de Ie niet te verlagen is de Am- pamse Effectenbeurs onder- Ook de dollar moest Iterrein prijsgeven. Beleggers ïeldhandelaren hadden gere- i od een Duitse renteverla- •lem - Met de komst van de Welijn - en de daarmee ge- L'd gaande geluidshinder - zal 'Stoot aantal dorps- en stads- ®n onleefbaar worden. Dat een vertrouwelijk rapport onder meer de provincie Herland. I'E BINNENLAND - A3 De openingsvoorstelling van de achttiende Nationale Taptoe Breda is gisteravond een doorslaand succes geworden. Het publiek genoot in een vrijwel uitverkocht huis van een aantrekkelijk en afwisselend programma. Voor de volgende negen voorstellingen zijn de toegangskaarten op een paar duizend na uitverkocht. foto marcel bekken Van onze verslaggevers Den Haag - De grootste rijsthandelaar van Suriname en Frans Guyana, de 49-jarige Surinamer S.G., is door de Haagse politie aangehouden op verden king van fraude. Politiewoordvoerder Schreuder weigert ver der iedere informatie over de aanhouding 'vanwege politieke gevoeligheden richting Suriname'. De relatie tussen Nederland en Suriname is bezwaard door het onderzoek naar smeer gelden. Schreuder ontkent echter met klem dat het hier een onderdeel van de smeergeld affaire zou betreffen. Ingewijden weten te melden dat in de rijst- handel tussen Suriname en Nederland onre gelmatigheden schering in inslag zijn. Het zou met name gaan om ontduiking van heffingen. Vanwege zijn vooraanstaande rol in de rijsthandel zou G. daarbij vermoedelijk betrokken zijn. Verdachte G. kwam eerder in het nieuws toen hij claimde eigenaar te zijn van een bedrag van 17 miljoen gulden, dat volgens justitie in Breda afkomstig zou zijn uit de drughandel. Het geld kwam van de failliete Femis-bank in Baarle-Nassau en werd door justitie gevonden op een bankrekening in Zwitserland. Justitie legde beslag op het geld, waartegen G, vergeefs bezwaar aantekende in twee kort gedingen. Advocaat mr. C. Raymakers zei gisteren dat de aanhouding gaat om een 'gecompliceerde kwestie waarbij het gaat om de interpretatie van de wijze van facturering'. Volgens zijn advocaat stelt G. dat het commissies betreft, die in het maatschappelijk verkeer als nor maal worden beschouwd. De Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (Fiod) heeft ruime belangstelling voor de activiteiten van G. Na het verloren kort geding in Breda vorig jaar april werd G. als verdachte aangemerkt. De Fiod pleegde invallen in zijn kantoor en huis in Amsterdam, bij zowel het huis als kantoor van zijn accountant en ook nog eens bij de vriendin en de moeder van G. In de administratie van Femis was de Fiod bovendien informatie tegengekomen over hasj-transporten. G. werd gezien als stroman voor financiers van transporten, die van Pakistan via de Azoren naar Canada zouden voeren. G. ontkent nadrukkelijk op enige wijze ook maar iets met drughandel of het witwassen van druggeld te maken te hebben. Breda - Een vrachtwagen met hulpgoederen uit de regio Breda voor het Bosnische stadje Kakanj (nabij Mostar), is deze week in Bosnië spoorloos verdwenen. Ook van de twee Bosnische chauffeurs is niets meer vernomen. Gisteravond is vanuit Rotterdam een nieuw transport vertrok ken. Drie trucks met opleggers met 63 ton aan goederen, deels ook afkomstig uit de regio Breda, rijden naar de Sloveense hoofdstad Ljubljana. Van daaruit zal geprobeerd worden contact te leggen met Kakanj. Ook zal getracht worden informatie in te winnen over de vermiste vrachtwagen en zijn bestuurders, In april heeft de Bredase stichting 'Europa wordt wakker, stop de waanzin in voormalig Joegoslavië' een partij hulpgoederen meegestuurd met een transport van de Rotterdamse stichting 'Hulp aan Bosnië-Herzegowina'. Die had al veel ervaring met het organiseren van dergelijke hulpkonvooien. „Het was voor ons een soort proeftransport," aldus secretaris Bouché van de Bredase stichting. Wat er precies gebeurd is, weet hij niet. De berichten die hem via de Rotterdamse stichting bereiken, zijn summier. Ondertussen ligt het gros van de hulpgoederen, die via de Bredase scholen zijn verzameld, nog steeds opgeslagen in Rotterdam. Bouché: „Ik durf het haast niet te zeggen, maar het is helaas zo. We hebben lang gehoopt dat het proeftransport toch zou slagen, maar die kans lijkt nu verkeken. Het stichtingsbestuur wil zo snel mogelijk een nieuwsbrief naar de scholen sturen om die in te lichten over de hele toestand". Middelburg - Er komen tal van nieuwe ambtenarenacties in Zeeland, als het kabinet 14 en 15 september niet zwicht voor de looneisen. De ambtenarenbond AbvaKabo is druk bezig acties voor te be reiden bij de reinigingsdiensten, belastingdienst, Rijkswaterstaat en het gevangeniswezen. De ambtenaren zijn al maanden bezig een beter salaris en betere arbeidsvoorwaarden in de cao te krijgen. Op 14 en 15 september wordt in respectievelijk Apeldoorn en Den Haag nog ge probeerd om met demonstratieve tochten het kabinet op de knieën te krijgen. Waren er voor de vakantie bij de belastingen en de douane werk onderbrekingen van één uur, nu zal het werk voor vier uur wor den stilgelegd. Dat gebeurt in estafette-vorm: telkens na elkaar zullen de werkzaamhfeden op de belasting kantoren in Breda, Tilburg, Roo sendaal, Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Terneuzen en Zie- rikzee een ochtend of middag worden stilgelegd. De estafette moet uitmonden in een grote demonstratie voor het belastingkantoor in Breda, waar zich dan ook ambtenaren uit Oost-Brabant en Limburg verza melen. Vakbondsbestuurder Van der Made: „Ook onderzoeken we nog de juridische haken en ogen van een poging om het betalingsver keer te ontregelen. Dat moet een publieksvriendelijke actie wor den, in de zin dat de nadelige gevolgen, zoals rente-verliezen, voor rekening van het Rijk ko men. Burgers die nog geld terug krijgen, zullen dat bij voorrang ontvangen." Met het personeel van Rijkswa terstaat moet de bond nog een keer rond de tafel, om de bereid heid te peilen voor een werkon derbreking van één uur bij de Volkeraksluizen. Van onze redactie buitenland Sarajevo/Den Haag - De Verenigde Naties gaan een onderzoek instellen naar beweringen dat VN-solda- ten in de Bosnische hoofd-# stad Sarajevo zich schul dig maken aan illegale praktijken als heroïne smokkel en prostitutie. Het Britse dagblad 'The Guar dian' meldt op basis van gege vens van de Bosnische politie dat VN-soldaten 'zichzelf en de maf fia van Sarajevo rijk maken'. Het zijn vooral de Oekraïnse en Franse blauwhelmen die zich schuldig maken aan handel in sigaretten, alcohol, voedsel en heroïne en aan prostitutie. Egyp tische soldaten houden zich op kleinere schaal bezig met illegale praktijken. „Het is een handel die de mensen van Sarajevo van al hun spaar gelden en eigendommen be rooft," schrijft verslaggeefster Maggie O'Kane van 'The Guar dian'. Tweeëntwintig soldaten, onder wie negentien Oekraïners en drie Fransen, zouden op verdenking van zwarte handel, al naar huis zijn gestuurd. De Oekraïnse blauwhelmen smokkelen volgens de krant met heroïne ingespoten sinaasappels de stad binnen. Het eerste drug konvooi, met een straatwaarde van honderdtwintigduizend dol lar, zou in maart van dit jaar door de Oekraïners Sarajevo binnengeloodst zijn Verslaafden betalen grif vier honderd dollar voor een gram heroïne. Het aantal verslaafden is in korte tijd van enkele hon derden tot ruim drieduizend ge stegen. De Oekraïners hebben zich ge specialiseerd in de handel in au to's, sigaretten, olie, alcohol en vrouwen, de Fransen in wijn, Coca Cola en seks. De politie heeft nog geen aan klachten ingediend tegen vrou wen wegens prostitutie, maar zegt zich vooral zorgen te maken over het feit dat ook minderjari- ge meisjes hun lichaam aan de buitenlandse soldaten verkopen. Het is de honger die de vrouwen tot prostitutie drijft, verklaart een agent. Vrouwen nemen soms zelfs hun man mee om te onder handelen over de prijs. „Het zijn veelal getrouwde vrou wen die zich prostitueren. Ze doen het vanwege hun magen. Met de humanitaire hulp die we krijgen kunnen we nog geen le pel vullen," aldus de agent. Oekraïense soldaten zijn dol op VW Golfs. Volgens de politie worden ze in VN-vrachtwagens naar Belgrado vervoerd en van daaruit met valse documenten naar Oekraïne gesmokkeld. Vóór het uitbreken van de oorlog kostte de gemiddelde tweede hands Golf zo'n duizend dollar. Momenteel zijn plaatselijke be woners al bereid voor een tiende van die prijs afstand van hun voertuig te doen. Ze kunnen toch geen brandstof krijgen en heb ben het geld hard nodig om te overleven. De berichten over excessen in Bosnië zijn een nieuwe slag in het gezicht van de VN. De laat ste weken circuleren ook berich ten over buitensporig geweld door blauwhelmen in Somalië. Het Belgische ministerie van De fensie gelastte deze week een onderzoek naar misdragingen door para-commando's in Soma lië. ZIE OOK BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIE) zie onze advertentie elders in dit blad. li i li "Had iedereen mijn hart maar", schrijft Kees van Kooten vol zelfspot in zijn nieuwe verhalenbundel 'Verplaatsingen'. Van Kooten is gewoon gelukkig, het succes van het boek staat vast. Maar hoeveel van zijn luchtige vertellingen blijft er eigenlijk hangen ZIE GROTE GIDS-DEEL D Net als gisteren blijft het droog. Wolkenvelden worden afgewisseld met zonnige perioden. Het wordt een aangename dag omdat er niet veel wind is. Arnhem (anp) - De Indonesische mensenrechten-activist J.C. 'Poncke' Princen heeft gisteren zijn familie ontmoet in Duitsland, vlakbij de Nederlandse grens. Vorige week werd duidelijk dat Princen definitief geen visum zou krijgen voor Nederland, waar hij op familiebezoek wilde. Princen ging woensdag niet bij Arnhem de grens over. „Er is al genoeg commotie ontstaan, er is al genoeg herrie geweest. Ik wil daar niet blindelings tegenin gaan," zei hij. „Ik wil gewoon laten zien dat ik toch bij de Nederlandse grens ben gekomen en dat daar duide lijk voor mij een verbod is dat ik Nederland niet binnen mag ko men." Princen kwam uit Genève waar hij een conferentie over mensen rechten heeft bijgewoond. Nederland weigerde Princen een visum wegens zijn desertie uit het Nederlandse leger in 1948 en zijn deelname aan het Indonesi sche verzet. Princen is van plan deze week nog naar Groot-Brittannië te 'Poncke' Princen foto anp gaan voor een ontmoeting met medewerkers van de Amnesty International. Een visum voor dat land zou nog niet zijn gere geld. Den Haag (anp) - Wegens fraude-gevoeligheid heeft het kabinet, besloten de subsidies te schrappen voor migranten met de Neder landse nationaliteit of met een meervoudige nationaliteit die zich opnieuw willen vestigen in hun oorspronkelijke land. Het gaat om een tegemoetkoming in de reis- en verhuiskosten en de kosten van levensonderhoud in de eerste twee maanden na aankomst van de remigrant. De betreffende regeling is van toepassing bij remigratie naar (ex)-Joegoslavië, Kaap-Verdië, Marokko, Suriname, Turkije en Tu nesië, en bij remigratie van minder draagkrachtigen naar de Nederlandse Antillen en Aruba. De Algemene Rekenkamer en het kabinet zijn tot de conclusie gekomen dat deze regeling voor mensen met een Nederlands paspoort of een meervoudige nationaliteit te veel mogelijkheden biedt voor oneigenlijk gebruik. De maatregelen die nodig zijn om dit te voorkomen, staan volgens het kabinet niet in verhouding tot het beoogde doel. PRINCEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode^Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ o kwartaal automatisch83.- bank/girohr In de pen moet komen te staan: (max, 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1