'ara's gaan over de schreef Hogei Vrijlating gijzelaars lost crisis Nicaragua niet op Opnieuw aanslag in Turkije: zes Duitse toeristen raken gewond Onderzoek naar gewelddadig gedrag Belgische commando's in Somalië Saudi-Arab VN-konvooi bereikt belegerde moslims in Mostar Rotterdams cor ferkoop motc jondaiiks dalin 6Aardse' plannen met de planeet Mars in gevaar BUITENLAND Internationaal Gerechtshof moet Bosnië redden 2i DE STEM DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 Van onze redactie buitenland Istanbul - Zes Duitse toeris ten en en Turkse reisleider zijn gisteren in de Turkse stad Istanbul gewond geraakt toen een onbekende man een molotov-cocktail naar hen wierp. Eén van de gewonden, een 41-jarige vrouw, kreeg splinters in het hoofd en werd met ernsti ge verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. De toestand van de andere gewonden geeft geen reden tot grote ongerustheid. De dader wist in de drukte te ontkomen. De aanslag deed zich voor in het stadsdeel rond het Topkapi-paleis, waar zich veel hotels bevinden. De Turkse politie onderzoekt of het incident iets te maken heeft met eerdere aanslagen in Turkse toeristencentra, uitgevoerd door het gewapende Kurdische verzet. Eind juni raakten bij een bom aanslag in de badplaats Antalya ruim twintig mensen gewond, onder wie negen Duitsers. Mid den juli kwam bij een tweede aanslag een Turk om het leven. Het Turkse leger heeft afgelopen weken in het zuidoosten van Turkije zijn campagne tegen de Turkse Arbeiderspartij (PKK) opgevoerd. Volgens Ankara zijn de laatste dagen zeker vijf Kur dische guerrillastrijders gedood. De PKK bracht op haar beurt twee dorpswachters om het le ven terwijl ze voorts zes burgers ontvoerde. Drie van hen zijn inmiddels weer vrijgelaten. De ontvoeringsactiviteiten van de PKK stuiten op steeds meer weestand in het Westen, nu ook toeristen steeds vaker worden gegijzeld. Italië en Zwitserland eisten gisteren de onmiddellijke vrijlating van vier landgenoten die vorige week waren ontvoerd. Ook de EG veroordeelde in een verklaring de activiteiten van de PKK. De Kurdische rebellen houden momenteel zeven toeristen (drie Zwitsers, een Italiaan, twee Duitsers en een Nieuwzeelander) vast. De PKK riep gisteren de betrok ken landen op direct met haar te onderhandelen over een mogelij ke vrijlating van de toeristen. De Kurden eisten tevens dat het Westen Ankara onder druk zet de militaire acties tegen de Kur den te staken. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Het Belgische ministerie van Defensie heeft gisteren een onderzoek gelast naar mogelijke schendin gen van de VN-opdracht door zijn paracommando's in Somalië. De Belgische militairen zouden hun boekje te buiten gaan. Het aantal Somaliërs dat door Bel gische blauwhelmen is neerge schoten, is volgens een pas naar België teruggekeerde militair veel hoger dan officieel wordt opgegeven. Enige tijd geleden beschuldigde de in Londen gevestigde men senrechtenorganisatie African Watch de Belgen ervan in Soma lië onschuldige burgers te heb ben gedood. Ook gedragen de Belgen zich volgens African Watch racis tisch. Die beschuldigingen zijn door de legerleiding steeds te gengesproken. De Belgische commandanten kregen daarbij de steun van de Somalische dorpsoudsten in Kismayo en om geving, waar de Belgische blauwhelmen gestationeerd zijn. De BRT-radio zond dinsdag fragmenten uit van een ophef makend interview met vijf - anoniem gebleven - paracom mando's. Zij bevestigen min of meer de beschuldigingen van African Watch. „Het aantal neergescho ten Somaliërs mag je best met vier of vijf vermenigvuldigen," zei een van de soldaten. Een Belgische para had volgens een van de ondervraagden al 'dertig trofeeën' verzameld. Volgens de para's bestaat in het Belgische bataljon in Somalië de stilzwijgende afspraak niets naar buiten te brengen over du bieuze dodelijke incidenten. De militairen beweerden in het ra dio-interview dat ze met voedsel smeten naar de Somaliërs, aan vankelijk om hen te helpen, maar later om hen bewust te raken, omdat ze te opdringerig werden. De Belgische VN-militairen be schouwen hun humanitaire mis sie als frustrerend en vinden dat zij onvoldoende op hun taak zijn voorbereid. „Wij moeten met 700 man een gebied bestrijken dat twee keer zo groot is als België. Als je dan voedsel gaat uitdelen en je krijgt stenen naar je kop gesmeten, dan is het niet leuk meer." In een ander interview, dat eind juli in het weekblad Dag Alle maal werd gepubliceerd, gaf een Belgische VN-militair toe niet de minste emotie te voelen bij de dood van een Somaliër. 'Zwar ten zijn zoals andere mensen, totdat je in Somalië bent ge weest', aldus de soldaat. De uitlatingen van teruggekeer de para's uit Somalië schuift hij dan ook in de schoenen van de journalisten. „Het kan zijn dat een wat overmoedige para, al dan niet na het drinken van een paar pinten, misschien wel be reid wordt gevonden dergelijke reacties te geven en, tja, op te scheppen...", aldus Hanot in een reactie in de krant De Morgen. Niettemin besloot het Belgische ministerie van defensie gister morgen tot een nader onderzoek, dat mogelijk een vervolg krijgt voor de krijgsraad. Den Haag - 'De onderhandelin gen over het plan voor de driede ling van Bosnië-Herzegowina van de internationale bemidde laars Owen en Stoltenberg in Genève zijn als die van München in 1938. Toen werd Tsjechoslo- wakije geofferd. Nu mag Bosnië- Herzegowina zijn eigen dood vonnis ondertekenen.' De Amerikaanse hoogleraar F. Boyle heeft gisteren deze paral lel getrokken voor het Interna tionaal Gerechtshof in het Vre despaleis in Den Haag. Met zijn vergelijking pleitte Boyle voor het nemen van elke geëigende maatregel om de vol kerenmoord in Bosnië-Herzego wina te stoppen en de staat te redden. Met professor Boyle voerde de vertegenwoordiger van de VN, Sacirbey, aan dat Belgrado een eerdere uitspraak van het Hof aan zijn laars heeft gelapt. Op verzoek van de Bosnische rege ring sommeerde deze hoogste ju ridische instantie van de VN op 8 april Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) alles te doen om de volkerenmoord in Bosnië te gen te gaan. Maar volgens de Bosnische ver tegenwoordigers blijft Belgrado op alle mogelijke manieren de agressie van de Bosnische Ser viërs steunen. Boyle wees op de 150.000 men sen die zijn gesneuveld, de tallo ze vrouwen die zijn verkracht en de vele mensen die op de vlucht zijn geslagen. Kroaten blokkeren het konvooi in het dorpje Medjugorje, een dorpje op de route naar Mostar. FOTO EPA Van onze redactie buitenland Mostar - Het hulpkonvooi van de Vere nigde Naties heeft gisteravond na uren lange vertraging alsnog de Bosnische stad Mostar bereikt. De vrachtwagens met 275 ton voedsel en medicijnen werden direct na aankomst uit geladen. Het konvooi moest op weg naar Mostar herhaaldelijk stoppen, omdat Kroatische de monstranten op de weg gingen liggen. In de loop van de dag sloten zich ook militairen van het Bosnisch-Kroatische leger bij de betogers aan. Zij sloegen daarbij buitenland se verslaggevers van de VN-vracht wagens en maakten het hen onmogelijk te filmen of interviews af te nemen. Besprekingen tussen de Kroatische politie en de actievoerders leidden er weliswaar toe dat de blokkade werd opgeheven, maar enkele honderden meters verderop werd het transport dan weer opgehouden. Dat sukkel de zo uren door. Onze correspondent in het voormalige Joe goslavië, Harold Doornbos, die met het kon vooi is meegereisd, meldt dat de toestand in het Kroatische deel van de stad een schril contrast vormt met het getto waarin de Bosniërs leven. „De winkels zijn er goed gevuld met verse groenten en vlees dat tegen een redelijke prijs te koop is." En vanuit het centrum van de stad, signa leert Doornbos, is te zien hoe de moslims in de heuvels grote vuren hebben aangelegd om de Amerikaanse vliefgtuigen te tonen waar het voedsel moet worden gedropt. Afgelopen nacht is voor de tweede maal voedsel afge worpen boven Mostar. De erbarmelijke situatie waaronder de mos lims in Mostar leven, leidde gisteren tot'een waarschuwing van de Navo. Het politieke comité van het bondgenootschap verklaarde dat de Navo bereid is actief mee te werken aan de bevoorrading van de moslims in de Bosnische stad. Daartoe zou echter eerst een verzoek moeten komen van de VN. Datzelfde geldt voor eventuele luchtaanvallen, die de Navo best wil uitvoeren, maar niet zonder het machtswoord van de VN-chef Boutros Ghali. Als het aan de bemiddelaars Owen en Stol tenberg ligt, wordt de Navo nauw betrokken bij het toezicht op een eventuele vredesrege ling. Beiden zeiden eerder op de dag in Den Haag, waar zij spraken met minister Kooijmans van Buitenlandse Zaken, dat hun vredesplan voor Bosnië alleen levensvatbaar is als Na- vo-troepen op de uitvoering ervan toezien. Owen en Stoltenberg reisden na het gesprek in Den Haag door naar Frankfurt, voor een gresprek met Kooijmans' Duitse collega Kin kel. Evenals Nederland is Duitsland bezorgd over het vredesplan, met name omdat daar bij de opdeling van Bosnië aan de moslims dreigt te worden opgelegd. Minister Kooijmans liet na afloop van het gesprek met de bemiddelaars weten dat de bezorgdheid van de Nederlandse regering bij lange na niet is weggenomen. Het gezaghebbende Britse defensieblad 'Ja ne's Defence Weekly' meldt in zijn jongste uitgave dat Servië een groot deel van de uitgebreide Joegoslavische wapenindustrie op het eigen grondgebied herbouwt. De republiek voert de produktie op, met het oog op een nieuwe slag met de Kroaten, aldus het blad. Sommige wapenfabrieken in Servië stammen uit andere delen van het oude Joegoslavië. Zij werden ontmanteld toen het door Servië geleide Joegoslavische leger zich terugtrok, en op Servisch grondgebied weer opgebouwd. De prioriteit ligt bij de produk tie van luchtdoelgeschut en wapens voor op het slagveld aldus Jane's. Servië wil volgens Jane's een goedfunctione rende wapenindustrie. Worden de interna tionale sancties opgeheven, dan kan het zich begeven op de zogenoemde Derde-Wereld markt. DoorTjabel Daling (anp) Den Haag - Met de vrijlating van 22 gijzelaars in twee gijzelingen is de politieke rust in het Middenameri- kaanse Nicaragua nog niet teruggekeerd. Het land lijkt juist steeds verder af te glijden in een spiraal van geweld en terreur, die de kie men in zich draagt van een nieuwe burgeroorlog. Nicaragua wordt geteisterd door chaos, anarchie en politie ke onrust. Het enige bemoedi gende nieuws uit de hoofdstad Managua is dat van de succes volle bemiddelingspoging van de kardinaal Obando y Bravo in de gijzelingskwestie. Hij is een van de weinige men sen in het door politieke polari satie en een ongeëvenaarde eco nomische crisis verziekte Nica ragua die bij alle partijen res pect weet af te dwingen. In de jaren zeventig bemiddelde hij tussen het regime van dicta tor Anastasio Somoza en de linkse sandinistische opstande lingen en een decennium later tussen de Sandinisten en door de Verenigde Staten gesteunde rechtse Contra-rebellen. Mede door zijn bemiddeling liep in maart van dit jaar een gijze lingsdrama in de Costaricaanse hoofdstad San José goed af. Bezetters van de Nicaraguaanse ambassade kwamen toen met dezelfde eis als de gijzelnemers deze week in het noorden van Nicaragua: het aftreden van de - sandinistische legerchef - Humberto Ortega, broer van de vroegere president, en van kabi netschef Antonio Lacayo, schoonzoon van president Vio- leta Chamorro. De voormalige Contra-rebellen (recontra's) verdenken Ortega en Lacayo ervan samen te span nen om de Sandinisten in staat te stellen aan de touwtjes te blijven trekken, ook al verloren zij de presidentsverkiezingen in 1990. Even leek het erop alsof Nicara gua in 1990 na een burgeroorlog van bijna tien jaar een zonnige toekomst tegemoet zou gaan. De Sandinisten erkenden de over winning van de gematigde pre sident Chamorro, die door de UNO, een bundeling van 14 partijen, aan de macht was ge bracht. Maar een meerderheid van prominente UNO-politici wendde zich eind vorig jaar van haar af, omdat zij nog te veel zou steunen op de Sandinisten. Ze hekelden haar politiek van nationale verzoening, waarbij ze als een koorddanser het evenwicht probeerde te bewa ren tussen de inmiddels conser vatieve oppositie en de Sandi- Achtergebleven gijzelaars in Managua. FOTO EPA nisten, haar voormalige tegen standers. Om voor nieuwe leningen en hulp in aanmerking te komen, moest Dona Violeta van het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) een harde saneringspoli- tiek volgen. Door grootscheepse bezuinigingen is de torenhoge inflatie gedaald, maar de bevol king betaalt het gelag. Meer dan 60 procent van de Nicaragua- nen heeft geen werk. Kredieten voor kleine boeren zijn opge droogd. Nicaragua beleeft de ernstigste economische crisis sinds twintig jaar. Chamorro bestuurt een 'arm land dat steeds armer wordt', concludeerde het Britse weekblad The Economist on langs. Voor Chamorro is het daarom onmogelijk de beloften na te komen die zij aan linkse en rechtse guerrillastrijders heeft gedaan; in ruil voor demo bilisatie een stukje eigen land en contant geld in de hand. Dat gebrek aan perspectief heeft duizenden linkse en recht se guerrillastrijders doen be sluiten de wapens weer op te nemen om op te eisen wat ze niet krijgen. Ideologie speelt daarbij nauwelijks een rol meer. Guerrillastrijders hebben van moorden en plunderen een deugd gemaakt. De misdaad groeit zienderogen, niet in de laatste plaats omdat overal in het land wapens te koop zijn. „Het is in Nicaragua gemakke lijker een geweer te kopen dan een baan te krijgen," zei een Contraleider onlangs. Legerleider Humberto Ortega heeft al een regeringsoffensief aangekondigd als linkse en rechtse rebellen niet op korte termijn hun wapens inleveren. Als het leger daartoe inderdaad overgaat, dreigt een nieuw bloedbad zoals in juli, toen in het noorden van Nicaragua le gereenheden en voormalige le den van het Sandinistische volksleger slaags raakten. De ruime voorraad wapens, de economische crisis en de poli tieke polarisatie kunnen in een regelrechte burgeroorlog ont aarden, waarbij het niet altijd duidelijk zal zijn wie wie zal bevechten. De kans bestaat dat een nieuw grootschalig gewelddadig con flict zich als een olievlek uit breidt naar andere Middename- rikaanse landen, waar de - for mele - democratie een uiterst breekbaar karakter heeft. De Hondurese regering zond on langs al extra troepen naar de zuidgrens om te voorkomen dat gewapende Nicaraguaanse re bellen de grens overstaken om vandaar gewelddadige acties op het grondgebied van hun ge boorteland uit te voeren. President Chamorro, die de af gelopen maanden steeds afhan kelijker is geworden van de Sandinisten, maakt moeilijke tijden door. De Amerikanen houden economische steun ach ter omdat de Sandinisten nog veel te veel invloed hebben op het regeringsbeleid. Recente onthullingen dat Managua met medeweten of toestemming van de Sandinisten in de jaren tach tig onderdak verleende aan al lerlei illustere groeperingen, zo als de Baskische afscheidings beweging ETA en de Noordierse IRA, hebben de VS nog kop schuwer gemaakt. Onlangs steunde nog 53 procent van de Nicaraguanen haar be leid van verzoening. Chamorro, wier ambtsermijn tot 1996 loopt, blijft optimistisch, lijkt het. In een recent interview met de Spaanse krant El Pais zei ze: „Ik hoop het land in een betere toestand achter te laten dan waarin ik het ontving." Het is de vraag of ze die kans krijgt. Politieke tegenstanders dringen aan op een wijziging van de grondwet, zodat ver vroegde verkiezingen mogelijk zijn. Als een (burger)oorlog op grote schaal dan nog niet is uitgebroken. BUITENLAND KORl Staking Nigeria beperkt Lagos - Stakingen hebben gisteren alleen het openbare W de twee belangrijkste steden in het zuidwesten van Nij Lagos en Ibedan, stilgelegd. In de overige delen van hei bleef het rustig, hebben waarnemers gemeld. De stakingsj, waren een initiatief van de vakbonden en de oppositie die! terugtrekking van de huidige president, generaal Ibrahim bangida, uit de politiek willen. De president treedt va® weliswaar af om plaats te maken voor een overgangsrege, maar de oppositie vreest dat hij achter de schermen toch aj touwtjes blijft trekken. De oppositie wil dat Abiola presi wordt, de man die eerder de verkiezingen heeft gewonnen. VS-sancties tegen Cliina en Pakistan Washington - De Verenigde Staten hebben gisteren aang., digd economische sancties te gaan instellen tegen China Pakistan wegens de levering van rakettechnologie, die overtreding vormt van internationale akkoorden. Het Am kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de straf® regelen de export betreft van goederen die militair kui worden gebruikt, alsmede van elektronica, militaire vliegtu en ruimtevaart-systemen en -materieel. 'Onzeker of brandstichter betaald is' Potsdam - Er is geen bewijs voor de beschuldiging dat inwo van het dorpje Dolgenbrodt een neo-nazi hebben ingehuuri brand te stichten in een opvangcentrum voor asielzoekers,! justitie in de deelstaat Brandenburg gezegd. De Duitse meldde dinsdag dat justitie een onderzoek was begonnen aanleiding van een bewering dat dorpelingen op 1 novei vorig jaar een 19-jarige skinhead 2.000 mark hadden betaal; een gebouw, dat de volgende dag zou worden geopend opvangcentrum voor asielzoekers, in brand te steken. Debr waarbij geen slachtoffers vielen, zou door de dorpelingen in cafe zijn gevierd. Sjeik aangeklaagd wegens aanslag New York - De Amerikaanse justitie heeft de radicale sche sjeik Omar Abdel-Rahman in staat van beschuldi gesteld. De blinde geestelijk leider wordt verantwoord geacht voor de bomaanslag in februari op het Wereldha® centrum (WTC) in New York en het voorbereiden van j aanslag op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties.) wordt tevens aangeklaagd wegens het opzetten van een mod complot tegen de Egyptische president Mubarak. De sjeik zij Amerika vast in afwachting van uitwijzing naar Egypte, 'Russen dwarsbomen expeditie' Amsterdam - De coördinatoren van de Nova Zembla-expe in Nederland beschuldigen de Russen van het traineren v: hulp aan de groep van tien wetenschappers, die op het Russia eiland onderzoek doen naar de overwintering van de ontt kingsreizigers Barentsz en Van Heemskerkck.Een heliko[ met extra voorraden en apparatuur die dinsdagmiddag al vi de legerbasis Dickson in Siberië naar Nova Zembla had mc vliegen, bleek woensdagavond nog steeds niet op het eilanj zijn gearriveerd. Het blijkt onmogelijk om in Dickson opht ring te vragen over de vertraging. En de mensen die zich bij] Arctisch en Antarctisch Instituut in Sint Petersburg met voorbereidingen van de expeditie hebben beziggehouden, bi, ken allemaal op vakantie te zijn. Rusland: 'Polen kan bij Navo' Londen (rtr) - Saudi-Arabië een jjeeft gisteren berichtgeving 'vb in de New York Times ver- bee oordeeld waarin gewag werd sch gemaakt van zodanige enor- 0e uitgaven en verkwisting J; dat de bodem van de Saudi- op sche schatkist in zicht is. ec0 one pe Saudische ambassadeur in bin Londen, Ghazi Algosaibi, zei in yjtf Rotterdam (anp) - Het techniek- cern Internatio-Müller heeft ove jaar een hogere winst geboekt van 1992 en verwacht voor he verbetering van het resultaat, vooruitzichten op de technische [Ierland. De nettowinst steeg in het eerste halfjaar van 15,2 miljoen tot ƒ19,6 miljoen o/per aandeel (an 2,38 tot 3,20 (na aftrek van toe te rekenen preferent di vidend). Het bedrijfsresultaat vermeerderde van 24,6 miljoen lot ƒ31,8 miljoen en het groeps- resultaat uit gewone bedrijfsuit oefening vóór belastingen ging van 18 miljoen naar 27,3 mil joen. kasstroom (nettowinst plus Ifschrijvingen) daalde iets, van ■bijna 40 miljoen tot 37,6 mil- oper aandeel van 6,72 ■tot 6,34. De buitengewone las- i daalden van 7,2 miljoen tot 1/4,1 miljoen; dat laatste bedrag Betreft enkele voorzieningen loor reorganisatie. Bij de omzet kas een toeneming waar te ne- |men van 1,23 miljard naar 1/1,27 miljard. Over geheel 1992 boekte Inter- natio een nettowinst van 30 Biljoen na een verlies van (121,3 miljoen over het voor gaande jaar. Vooral de winstverbetering bij ie handelsactiviteiten heeft de vooruitgang in het groepsresul- laat veroorzaakt. Internatio her innert eraan dat het resultaat geen negatieve invloed meer on- lerrindt van een aantal verlies- late die fers Bij teri tie wei met de De del Inti del del: kei het tot van tot Me' ten reil ven ma me slui De teit ger van het tor ƒ7, de President Jeltsin en zijn Poolse collega Walesa. FOTO* Warschau - Rusland zal Polen niets in de weg leggen wai het wil toetreden tot de Navo. Dit bleek gisteren tijdens 1 bezoek dat president Jeltsin van Rusland aan Warschau brac| Eerder had Moskou zich verzet tegen een eventuele toetrei van een voormalig lid van het Warschaupact tot de Ni Rusland heeft 'begrip' voor de Poolse wens zich aan te sluita bij het bondgenootschap, aldus de verklaring. „De tijden dal Poolse leiding in Rusland raad haalde en dat de leiders vanR voormalige Sovjetunie hierheen (naar Polen) kwamen om structies te geven, zijn voorbij," aldus Jeltsin. Bij wijze R verzoenend gebaar legde de Russische president een krans het gedenkteken voor de 15.000 Poolse officieren die in 1940 Katyn en twee andere plaatsen werden vermoord door Rusissche Geheime dienst. Van onze verslaggever Pasadena - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie 1 heeft de hoop nog niet opgegeven om een dezer contact te komen met de Mars-sonde Observer. De sonde reageerde de afgelopen dagen niet op radiosignalen die haar in een baan om de 'Rode Planeet' moesten leiden. De een miljard dollar kostende operatie naar mogelijk leven op Mars dreigt daardoor te mislukken. Een falende Observer brengt ook toekomstige Russische Mars missies in gevaar. De leider van het onder zoeksprogramma, Piotrowski, noemt de situatie frustrerend, maar blijft optimistisch. Nasa probeert voor elkaar te krijgen dat de Observer zonder bevelen van het ruimtevaartcentrum in een baan om Mars terechtkomt. De sonde heeft daartoe een in strument aan boord dat zelfstan dig commando's kan geven. Volgens missie-manager Dallas is het mogelijk dat de sonde nog zelf contact met de aarde op neemt. De reserve-zender is zo geprogrammeerd dat hij dat pro beert als er vijf dagen geen op drachten van aarde zijn ontvan gen. Eigenlijk had de sonde zelf het contact een uur nadat zij dins dag in een baan om Mars terecht was gekomen moeten herstellen. Maar de Nasa heeft sinds zater dag geen enkele verbinding met de sonde meer, zodat het Ameri kaanse ruimtevaartbureau niet weet of de Observer zich volgens vluchtplan wel in de baan rode planeet bevindt. De Mars-sonde is in feit1 robot. Op 19 augustus had een reis van elf maanden i baan om de planeet moeti ginnen. Na een aantal msi vres, waarbij de baan gel® zou worden verlaagd, december het eigenlijke moeten beginnen. Dan Mars Observer de Rode "ij gedetailleerd in gen en zijn klimaat bes® gedurende een vol M"' jaar: 687 dagen, de tijd die nodig heeft om rond de draaien. Na die periode zouden aarde precies weten hoe zoenen zich afspelen op wereld, 225 miljoen kilo van de zon, anderhalve i ver als de afstand zon-aa» Maar net zo belangrijk is" die Observer aan de R®s bieden. In 1994 en 1991) 1 Russische verkenners naa gaan, niet alleen om er0 te draaien maar ook om landen. Nadat hij zijn geplande w mingsprogramma heelt v moet de Observer fung®1' doorgeefstation voor de sche verkenners. De Russen willen over jaar een bemande ruim naar Mars uitvoeren. Ban onze redactie economie Rijswijk/Amsterdam - Een omslag in de hausse aan mo torfietsverkopen tekent zich vooralsnog niet af. Het aantal mensen dat 'op gaat' voor het motorrijbewijs gaat de ko mende jaren flink omlaag. iMaar dat vertaalt zich niet in een even sterk afnemende Traag. Volgens het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) is het aantal aanvragen voor een motorexamen aan het dalen. Gingen in 1991 80.000 mensen j'oor de eerste keer 'op', afgelo- pen jaar waren het er 79.000. 'Het was voor het eerst sinds in 1988 de enorme groei van het aantal motorexamens inzette dat Rot aantal examens afnam. Ge branche-organisaties RAI (fabrikanten en importeurs van motorfietsen) en Bovag (dealers) menen dat hiermee geen grote kentering in de verkopen is inge luid. Beide wijzen er onder meer «P dat liefst tachtig procent van tie circa 1,1 miljoen mensen die {en rijbewijs-A bezitten geen motor heeft. Het CBR voorspelt dat het aan- 'al aanvragen voor examens slinkt tot 40.000 50.000 rond kot jaar 2000. Jarenlang schom melde het aantal examens (ex clusief herexamens) rond de «00. In 1988 deden 31.000 examen op een motor, terwijl een jaar later al 42.000 liefheb kers probeerden op twee wielen 'et roze papiertje te bemachti gen. Vervolgens liep hun aantal °P tot 60.000 in 1990 en 80.000 «11991. Dor dit jaar gaat het CBR uit D® 74.000 examenkandidaten, 'en woordvoerder spreekt van «en 'surfplankeffect', daarmee boeiend op het plotseling wegeb ben van een modeverschijnsel. Bovag meent evenwel dat het meevalt met het uit de mode iken van de motor als ™°rgaans tweede - vervoermid- „Wij verwachten dat de ®oei in de verkoop van nieuwe motoren nog even zal aanhou- eT', zegt een woordvoerster. °k de afdeling tweewielers van e! A?-vereniging zit op die lijn wijst eveneens op het grote antal motorloze rijbewijsbezit- 's- „Er is nog een behoorlijke Potentie." ®der onderzoek wijst volgens Woordvoerder ook in die rich- "R- „Van de mensen die wel een rijt bei tw< is tw< ma hel rui He nie af, de gis vai jar vai na: De ni< ko ja: tw m< va 23 Pt ov la; rii de m ja he ri; ze gi 01 ec Di til ge fr; g« ee (f g£ 1, ja Be m bi va Z\i be ge pÏ k; zq ie op oi de 1

de Stem | 1993 | | pagina 4