oonbod irovincie mager ie regering Banenplan valt slecht bij werkgevers Ijeuw bord wijst hardrijders op gemeten snelheid en hoogte boete magazine Iubtenarencentr ales er schudden Grote behoefte aan bond van cannabisrokers5 COMMENTAAR Lading van Gur Mariner wordt op veiling verkocht Vernieuwd dikker overzichtelijker BINNENLAND A3 in Jg- litie krijgt ïltlen van BEL 020-6170935 STEM NO? Concurrentiestrijd dreigt op Nederlandse softdrug-markt BINNENLAND KORT VANAF DEZE WEEK BESLIS SNEL EN BEL 035-71 1911 ■voor laan- Het Jven- taven iDaar rarm- nog uimte is, komt er lasteil [mg, maar eerst voor hJ nkomens Pas als dat c komt de derde koets v0(J Ken In een optelsom Va7 lingen behoort NederlaH zwaarst belaste landen f-opa. Dus we moeten rl" passen." ian belastingverlaging j ihoge inkomens komt V Igende kabinetsperiode j" I toe. Het is vooral een sm l gebaar. l„Niet alleen symbolise] F erop in, maar ik weet nii het in één kabinetsperiod Het zet wel een trend. e| deze: willen we in de 2 le Europa meekunnen, dan we dingen veranderen dii I de markt prijzen. Het a niet alleen om de belastL, de hoogste inkomens. Wat' Europa ook niet kunnen' gen, is wat de mensen! laagste inkomens school houden. Dat is aanzienlij der dan in de ons oi landen. Ik wil dus n ondernemen aantrekkelij"] ken. Aan de onderkanl ook aan de bovenkant, krijg je straks: Nederlan! aan de onderkant veel aan de bovenkant minder rijk." Le verslaggever werken met zo'n display rijsnelheden in Driebergen. justitie is voor de 400.000 verba- terwegen", aldus de woordvoer- komsten met regionale politii behoort tot een vernieuwde aan- De nieuwe aannak heeft niets len ueen definitieve nnriraeht cm- Wor tnmson rmoi- aMistsntio hii DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 bjsch - Met ingang van ig 20 september ver- bij een aantal snel- Litroles langs auto- Jjjen vlakbij de foto-ra- jaratuur een bord [a direct na de controle jeten snelheid inclusief agte van de te betalen wordt opgelicht. Het werken met zo'n display behoort tot een vernieuwde aan pak van de snelheidscontroles langs autosnelwegen door de di visie mobiliteit - de voormalige Algemene Verkeersdienst - van het korps landelijke diensten van de politie. „We willen automobilisten nog indringender en sneller op hun onjuist rijgedrag wijzen", aldus woordvoerder John Bennink van het Actiecentrum Handhaving rijsnelheden in Driebergen. De nieuwe aanpak heeft niets met een verhoging van het aan tal processen verbaal tegen snel heidsovertreders te maken, zoals het ministerie van justitie heeft voorgesteld. Het ministerie wil weten of de politie dit jaar bij snelheidscontroles op autosnel wegen 400.000 processen verbaal kan maken, 100.000 meer dan in 1992. Volgens een woordvoerder bij justitie is voor de 400.000 verba len geen definitieve opdracht ge geven. „Er heeft regelmatig overleg plaats met de Verkeers- commissie Openbaar Ministerie (VCOM). Wil je over een onder werp praten, dan moet je tevo ren weten of bepaalde ideeën haalbaar zijn. Zo is het landelijk centrum ook gevraagd te kijken op welke wijze assistentie kan worden verleend bij snelheids controles op 80- en 50-kilome- terwegen", aldus de woordvoer der. In het actiecentrum in Drieber gen is inmiddels de kreet ge slaakt dat de surveillanten een 'incasso-bureau' voor de minis ter lijken te runnen. Daar voelen de politiemensen niets voor, te meer daar het beleid de laatste jaren er vooral op gericht was snelheidsovertreders aan te hou den en langs de kant te zetten. Bovendien zijn er al overeen komsten met regionale politie korpsen over assistentie bij con troles op 80-km-wegen. Inmiddels hebben ook de Alge mene Christelijke Politiebond (ACP) en Nederlandse Politie bond (NPB) verontwaardigd op de ministeriële plannen gerea geerd. Zij zijn bang dat het extra aantal verbalen niet kan worden verwerkt en overtreders zo aan hun straf ontkomen. een Jae Haagse redactie ld [te In bf en et, Jan rel (an pe- jan pe er Iro- Jeen |We lait Als alle koetsen voorbij 1 zoals u zegt, dan klopt v lijk de stelling dat de inl verschillen groter wordt u hoeft de laagste inker, verder te laten zakken, hoogste gaan wel omhoot „Het verschil wordt grj Maar vooral tussen de die werken en de mensen werken. Dat is nodig Maar dat wil niet zeggen sociaal minimum minder Ik laat de mensen die werk gaan, niet betalen mensen die niet werken, premieer het werken wel gaan ervan uit dat het minimum blijft op het niveau. Maar stel dat het gaat, dat er mensen ken. Ik zie dan niet in, w er geen ruimte zou zijn sociaal minimum op te Ik zie er geen principi zwaar tegen. De uitk drinking lliet Jlaag - De ambtenarencentrales vinden het jongste sd van de provinciale werkgevers veel te mager, hervatten desondanks vanmiddag de cao-onder- klingen voor de 14.000 provincieambtenaren. moeten niet minder daar is de dijkbewaking o steld. Sommige mensen in de nieuwe bijstandsi zelfs iets meer, als ze aantonen dat ze het nodij ben." Kunt u de CDA-jongeren «k geleden probeerden de levers, verenigd in het in- iiciaal werkgeversver- Vï. de impasse in de andelingen te doorbre- tafel ligt nu een voorstel «n eenmalige uitkering 6 procent in 1993, met als sm 300 gulden bruto en Sracturele loonsverhoging Hvan 1,7 procent. Met dit uren de provinciale werk- !am (anp) - De Rotter- videomaker die zater- ieelden registreerde van lama van de verdrinking :t Marokkaanse meisje sndrecht, geeft zijn op pen waar de C in het prog Met af aan de politie te vinden is? en p0Htie beraden „Door het programma zi f zij de video zuUen soort mensbeeld. Ik geloof mens in staat is om hele verantwoordelijkheid te i ;(eomaker, freelance-jour- maar met alleen maar m :illem Duivestein? ziet er- banden met anderen. Wj0mdat justitie heeft aan- #gd onderzoek te doen mogelijke strafvervolging keloos toekijkende om- CDA hebben die leend aan ons christelijk beeld. Er zullen anderen zi op grond van een ander] ffij wil daarin geen tuiging op hetzelfde meij ger zjjn Duivestein komen. Ik denk dat v hoe gaan we met elkaar on de schepping, met de toe] doorkhnken in ons progr sde televisie (Nova, maan- Verantwoordelijkheid draf wd) LS uitge20ndeni mnnr don nnnnS meer dan preken op zondi zou onchristelijk zijn om zeggen: kijk eens hoe gaat, stem op ons dan won nog mooier." V klinkt al bijna als een voorzitter. „Dat ben ik niet, nee. I „Ik wens mijn mooie ba houden, zolang de part goedvindt." f. zich overigens af of zijn halve minuut durende op- iets toevoegt aan wat «isje verdronk afgelopen tag in de recreatiepias van hiderrandpark tussen Ba- Sht en Rotterdam. Toen de it kort na de alarmering ftrde, verzocht zij omstan- see te zoeken in het water. u «op vond gehoor bij directeur van het wetenscl meigjes Toen dp lijk instituut en dat is ea kwr fen ha,f uur ,ate mooie baan. - I Ede en nogmaals te water U bent straks niet beschrn Hio nnrnmm, ontmoette die opnieuw bij het overgrote deel inmiddels honderden toe ts langs de kant. Als je zin hebt om het komend najaar aan je carrière te werken, weet dan dat de SRM, de specialist op het gebied van markering en communicatie-opleidingen, in Eindhoven start met NIMA-A op 13/09/93 NIMA-B op 13/09/93 NIMA-C op 29/09/93 NGPR-A op 22/09/93 Reclame-A op 09/09/93 Vraag nu informatie aan bij: OF SCHRIJF NAAR ANTWOORDNUMMER 16191, 1000 TE AMSTERDAM. iNushi Rashid, die op de I gezochte misdadigers stond. Mubarak schrijft de opkomst van fundamentalisme toe aan Iraanse vloeden. De belangrijkste bewegii zijn evenwel van eigen bodem, met brede basis die nog werd verst door de terugkeer van veteranen ui Afghaanse oorlog. De fundament ten werven aanhangers met dienst lening die de staat niet biedt: er ongeveer 2000 islamitische gere treerde liefdadigheidsinstellingen Toen Warren Christopher, de Am kaanse minister van Buitenlandse ken, eerder deze maand een rond maakte door het Midden-Oosten on vastgelopen vredesbesprekingen m1 leven in te blazen, was zijn e® halteplaatst Cairo. Daarmee deen een welbewuste poging de status invloed van Egypte te onderstrepen Egypte beziet wantrouwig het pR dent van andere voormalige A®1 kaanse bondgenoten, zoals de sjan Iran. Wanneer een land geen meer heeft, laat Amerika de Kt vallen, zeggen Egyptische funcu rissen die nog hardere maatreg tegen de fundamentalisten wille11, „Het probleem is niet dat er te repressie is, maar juist dat er genoeg harde actie wordt gen tegen de terroristen", aldus een Mubaraks adviseurs. „De den meer respect hebben voor de p dent als hij er wat meer mu opgehangen." (c) The Times, Lonb '-SKUNDIGEN weten de verklaring voor het feit dat slechts if klein deel van de 200 omstanders hulp bood bij de isactie toen een 9-jarig Marokkaans meisjes in een Weplas bij Barendrecht verdronk. Het is het 'omstander- formuleren ze bijna geroutineerd. Wanneer toeschou- eM ramp voor hun ogen zien afspelen, raken ze zodanig in 'dat ze alleen nog maar kunnen toekijken. "'best waar zijn wat die deskundigen zeggen. Maar het is '"eg die de gebeurtenissen van het drama van Barendrecht luiledig dekt. Het is en blijft heel opmerkelijk dat een groot "flensen ondanks dringende verzoeken van de politie en fer, toch bleef weigeren om mee te helpen aan de 1. Herhaalde noodkreten van officiële hulpverleners f" toch voldoende zijn om mensen uit hun passiviteit te "Her aspect betreft de racistische opmerkingen die door %n zouden zijn gemaakt. Alle uitlatingen die daar inmid- "'tf zijn gedaan, hoeven niet meteen als de volle waarheid Wen beschouwd. Emoties kunnen gebeurtenissen en feiten 'Hen, Aan een verklaring van de commandant van de "«rechtse brandweer die bevestigt dat dit soort kwalijke "pingen zijn gemaakt, kan echter niet schouderophalend voorbij gegaan. is het terecht dat politie en openbaar minsterie in Ham een 'inventariserend' onderzoek instellen naar de rol i, s! grote aantal mensen dat er niet toe te bewegen was om Jjf brandweer te helpen bij hun vruchteloze redddingspo- Jioeft van dat onderzoek niet te worden verwacht. Hoogst- Jmijnlijk zal het niet eens tot vervolging komen. Het is belangrijk dat zoveel mogelijk de aandacht wordt geves- JP dit schrijnende voorbeeld van het niet verlenen van hulp. "Pop dat het mensen wakker schudt. Het drama dat zich in PfPcht heeft afgespeeld, mag geen herhaling krijgen. if W1U US* so* TOfiUC.: 00 YOU KMOV. HOW TOUSr tMEMYOU SLEEP ON A PARTY AND OANCE IN YOUR BEO! gevers de eersten die na een vakantiepauze van twee maan den met een nieuw cao-voorstel komen. Met het loonbod is ruim 170 miljoen gulden gemoeid. AbvaKabo-woordvoerder Veth: „Een goede onderhandelaar heeft altijd nog iets in zijn ach terzak. Morgen (vandaag red.) willen we precies weten wat de werkgevers echt te bieden heb ben. Blijft het bij het schriftelij ke voorstel dan staan we binnen een uur weer op straat." Vooralsnog blijven de vakbon den bij de looneis die voor alle 720.000 ambtenaren bij rijk, provincie, gemeenten, justitie, politie en het onderwijs geldt: 2,5 procent op jaarbasis. Dat percentage komt overeen met de stijging van de prijzen, Voor de vakantie is bij gemeenten, rijk en provincie wekenlang actie ge voerd om deze looneis kracht bij te zetten. Bij de gemeenten zit het CAO- overleg nog muurvast. Volgende week wordt het landelijk actie centrum van de bonden weer actief,, dat voor de vakantie de acties leidde. (ADVERTENTIE) i Geschat wordt dat meer dan 600.000 Nederlanders wel eens blowen. FOTO ANP Door Joop van Dalfsen (anp) Schijndel - „Er is grote be hoefte aan een bond van can- nabisrokers. Eigenlijk had zo'n belangenorganisatie er gisteren al moeten zijn. Daar om heb ik nu het initiatief genomen om de Nederlandse Cannabis Bond op te rich ten." Dat zegt Boy Ramsahai, uitgever van het blad Highlife, een glossy lifestyle magazine voor 'blowend Nederland'. Een kleine advertentie vorige week in een landelijk ochtend blad leverde al meteen een hon derdtal reacties op. zegt hij. „Die Nederlandse Cannabis Bond komt er, hoe dan ook. Daar ben ik vast van overtuigd. Misschien in het begin met een paar hon derd leden. Later, wanneer de organisatie meer bekendheid ge niet, zal dat aantal ongetwijfeld snel groeien," zo is de stellige overtuiging van Ramsahai. Hij zetelt in een klein kantoor op een industrieterrein in het Bra bantse Schijndel. Sinds ruim twee jaar is hij zelfstandig uitge ver van onder meer Highlife. Het blad verschijnt vier keer per jaar in een oplage van 20.000 exem plaren. Met de handel in canna bis heeft hij volgens eigen zeg gen niets te maken. De bond moet er komen om de belangen te dienen van de gebruikers van soft drugs en de exploitanten van coffeeshops. „Er moeten kwaliteitseisen ko men ten aanzien van de produk- ten. Dat heeft de hoogste priori teit. Aan alle mogelijke voe- dings- en genotsmiddelen wor den dergelijke eisen gesteld, be halve aan cannabis. Dai kan toch niet." Nederland telt volgens hem tus sen de 600.000 en 800.000 ro kers. Dat is een raming van het Nederlands Instituut voor Alco hol en Drugs. „Zo'n omvangrijke groep kan niet zomaar worden genegeerd. Er is tot nu toe echter niemand opgestaan om het voor touw te nemen." Ramsahai haast zich om daar aan toe te voegen, dat er in Nederland geen cannabis van in ferieure kwaliteit op de markt wordt gebracht. „Ik wil geen paniek zaaien, integendeel. Ne derwiet is wereldwijd d,e beste kwaliteit die verkrijgbaar is. In geïmporteerde hasj kunnen wel eens vreemde bestanddelen voorkomen, maar die vormen ze ker geen gevaar voor de gezond heid. De consument heeft er ech ter wel recht op om te weten wat hij koopt. Produktinformatie is daarom noodzakelijk, ook om te, weten hoeveel werkzame stof in bepaalde soorten cannabis voor komt," vindt Ramsahai. De toekomstige bond gaat zich ook inspannen om het kweken van geringe hoeveelheden hen nep geaccepteerd te krijgen. „De Amsterdam (anp) - De verbetering van de kwaliteit van Nederlandse marihuana, de zogenaamde Nederwiet, kan op korte termijn een desastreus gevolg hebben. Er dreigt een keiharde concurrentiestrijd uit te breken tussen criminele groeperingen die proberen een zo groot mogelijk deel van de markt in handen te krijgen. Bovendien is de handel in softdrugs voor het belangrijkste deel in handen van Nederlanders die vervolgens hun via allerlei wegen witgewassen winsten in ons land investeren. Daardoor dreigt een ondermijning van de maatschappij. Dat blijkt uit een artikel van R. Weijenburg, drugscoordinator van de Centrale Recherche- en Informatiedienst (CRI) in het blad Justitiële Verkenningen, een uitgave van het Wetenschap pelijk Onderzoek en Documentatie Centrum WODC. Een deel van de winsten uit de softdrughandel wordt gebruikt om andere criminele activiteiten te betalen. Gedacht moet worden aan gijzelingen, liquidaties, omkopingen, het illegale gokwezen, fraude, vuurwapenhandel, prostitutie en diefstal van containers. Jaarlijks gaan er honderden miljoenen guldens om in de groothandel van cannabis in Nederland. De netto winst be draagt honderd miljoen gulden per jaar. verkoop van soft drugs in cof feeshops wordt onder bepaalde voorwaarden gedoogd. Dat moet ook gelden voor iemand die voor eigen gebruik een paar planten kweekt. De overheid zou bij voorbeeld een maximum aantal kunnen vaststellen." Diezelfde overheid zou er naar de mening van Ramsahai goed aan doen om enkele professione le kwekers toestemming te geven om met hun produkten de cof feeshops te bevoorraden, „Dan weet iedereen waar het spul van daan komt. In zo'n geval is het bovendien betrekkelijk simpel om de handel te controleren." Legalisering van de verkoop en het gebruik van soft drugs is wel belangrijk maar heeft, wat de toekomstige bond betreft, niet de hoogste prioriteit omdat dit op korte termijn toch niet haal baar is. De uitgever benadrukt dat hij met zijn initiatief alleen de belangen van de gebruikers en de coffeeshophouders wil die nen en niet zijn eigen portemon nee. „Ik heb genoeg ander werk. De bond levert commercieel niets op. Ik doe het omdat er duidelijk behoefte aan is." Ramsahai heeft inmiddels ont dekt dat aan het oprichten van een belangenorganisatie de nodi ge haken en ogen kunnen zitten. „Aanvankelijk wilde ik de orga nisatie de Nederlandse Cannabis Consumentenbond noemen. Dat leverde meteen een telefoontje op van de Consumentenbond. Die naam is beschermd, wist ik veel. Daarom wordt het nu de Nederlandse Cannabis Bond. Ik doe daar niet moeilijk over." Door Jeroen den Blijker RUIM DRIE MAANDEN hebben ze er hard aan ge werkt, de vakcentrales FNV en CNV. Gisteren presen teerden beide organisaties uiteindelijk hun gezamenlijk banenplan. Elf bedrukte A- viertjes, voorzien van de welluidende titel 'Werk, werk, werk en nog eens werk'. Het plan is de inzet van de vakcentrales voor het centraal overleg dat het kabinet dit na jaar met de sociale partners wil voeren over het bevorderen van de werkgelegenheid. Overleg dat ongetwijfeld moeizaam zal verlopen, gezien de eerste reac tie van de werkgevers op het banenplan. Ook de steun van het kabinet is ongewis. Zo kwam voorzitter Rinnooy Kan van het Verbond voor Ne derlandse Ondernemingen (VNO) gisteren met een zuur 'Jammer, jammer, jammer en nog eens jammer' nadat hij het plan had bestudeerd. De kritiek van de werkgevers is vrij fundamenteel. Jaar in jaar uit hameren zij erop dat het kabinet de staatsschuld vermin dert en de lasten verlaagt. „Juist nu' het economisch slech ter gaat, moet het daarmee doorgaan", meent Rinnooy Kan. Het plan van de vakcentrales druist recht tegen deze opvat ting in. Zij vinden juist dat de overheid miljarden moet inves teren in de bouw van huizen, wegen en spoorwegtrajecten. Projecten die werk opleveren. Dat kan alleen als minister Kok van Financiën het financie ringstekort wat verder laat op lopen dan waartoe hij eerder dit jaar bereid was, menen CNV en FNV. Ook lastenverzwaring moeten bespreekbaar zijn. Of CNV en FNV hiervoor tij dens het centraal overleg de handen van het kabinet op el kaar krijgen, is nog maar de vraag. Volgend jaar hebben nieuwe verkiezingen plaats. En daar moeten politici rekening mee houden: lastenverzwarin gen zijn dan niet snel te ver wachten. Bovendien zal de veel geplaagde PvdA-leider Wim Kok als minister van Financiën alles op alles zetten om zijn imago van 'degelijk schatkist bewaarder' overeind te houden. Ook op onderdelen vari het ba nenplan hebben de werkgevers zware kritiek. De vakbeweging wil bijvoorbeeld met kabinet en werkgevers harde afspraken maken over de verdere verde ling van het bestaande werk. Binnen drie jaar zijn zo enkele tienduizenden extra banen van gemiddeld 32 uur te scheppen. Maar de werkgevers voelen niets voor zo'n centrale af spraak. Dat moet per cao uitge werkt worden, menen ze. Bo vendien zeggen ze: de ervaring leert dat arbeidsduurverkoring niet werkt. Want een werkgever vindt veelal geen tweede, goed opgeleide werkkracht. Evenmin voelen zij iets voor een fonds waarmee per sector werkgele genheidsplannen betaald kun nen worden. „Veel te bureau cratisch", aldus Rinnooy Kan. En hij wijst daarbij naar erva ringen met zo'n fonds in België. „Daar is al het geld uit die fondsen gestoken in de kinder opvang, omdat er geen goede werkgelegenheidsplannen wa ren." Opmerkelijk is verder het voor stel van CNV en FNV om vol gend jaar koopkrachtverlies voor lief te nemen als werkge vers in cao's goede afspraken willen maken over extra werk gelegenheid. „Zover zijn we nog nooit gegaan", zegt FNV-be- stuurder Lodewijk de Waal en thousiast in een toelichting. Toch maait Rinnooy Kan ook dit direct van tafel. Hij wijst erop dat de economische situa tie toch wel allerbelabberst is. Voor loonstijging is sowieso geen ruimte, zelfs niet ter com pensatie van een deel van de inflatie. Hij spreekt het niet hardop uit, maar laat wel dui delijk blijken dat volgend jaar een nullijn het meest verant woord is. Ook voor het kabinet gaat het inleveren van een deel van de koopkracht nog niet ver genoeg: CNV en FNV hoeven dus niet op steun te rekenen vanuit deze hoek. Want net als de werkge vers vindt het kabinet dat voor loonstijging, zelfs niet ter com pensatie van de inflatie, in 1994 geen ruimte is. Minister De Vries (Sociale Zaken) heeft daarom gisteren een eerste stap gezet op weg naar een wet die een looningreep mogelijk maakt. Hij heeft Sociaal Econo mische Raad om Advies ge vraagd over de wet tijdelijke bevriezing lonen 1994. Middelburg (anp) - De lading van het vrachtschip Gur Mariner mag begin volgend jaar via een veiling worden verkocht. De Middelburgse rechtbank heeft dat gisteren beslist. De openbare verkoop wordt verricht in opdracht van de Dienst der Domeinen. Tegen een eventuele onderhandse verkoop heeft de rechtbank echter geen bezwaar. De Gur Mariner is in septem ber 1990 in Vlissingen aan de ketting gelegd omdat het te gen de boycot-regels in goede ren voor Irak vervoerde. De lading bestond onder meer uit pijpleidingen, chemicaliën en vrachtwagenchassis. Nadat het justitiële beslag be gin 1991 werd opgeheven en een gedeelte van de lading aan de rechtmatige eigenaren was teruggegeven, lieten enkele verschepers beslag op de la ding leggen. Het gaat om de bedrijven Servaas ine uit In dianapolis, Rossmark-Van Wijk en Boerma Waterbehan deling bv uit Haarlem, M. B. Abu Ghazeleh uit Aerdenhout, de Nederlandse Crediet Maat schappij en V. O. Sembodja bv uit Rotterdam. Een van hen, SerVaas ine had nog een vordering van 14 mil joen gulden op het ministerie van Industrie in Irak. Het grootste deel van de lading, waarvoor destijds 50 miljoen Amerikaanse dollars is be taald, ligt nog steeds in de Vlissingse haven. De opslag kosten komen voor rekening van de staat en bedragen in middels bijna 2,4 miljoen gul den. De verscheping van de goede ren naar Irak is niet mogelijk omdat het embargo nog steeds van kracht is. Ook mag naar het land nog steeds geen geld worden overgemaakt. De op brengst van de openbare ver koop - na aftrek van de beta lingen aan de schuldeisers - moet op last van de rechtbank in Middelburg op een aparte bankrekening worden overge maakt. Het bureau Troostwijk Veilingen bv is door Domeinen aangezocht om de lading te veilen. Schoolverlaters vinden moeilijk werk Rijswijk - De jongeren die in 1992 van school kwamen kunnen minder gemakkelijk werk vinden dan de schoolverlaters van 1991. Technisch opgeleiden, vooral die van lbo en mbo, vinden nog steeds het gemakkelijkst een baan. De kans op werk voor allochtonen, vooral voor Surinaamse en Antilliaanse schoolver laters, is sterk afhankelijk van hun opleiding. Met een mbo- of hbo-diploma op zak vinden zij bijna even gemakkelijk werk als autochtonen, terwijl allochtonen met een lbo-diploma ruim tweemaal zo lang naar werk moeten zoeken. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Stichting Economisch Onderzoek in Amsterdam heeft verricht in opdracht van het Centraal Bureau Arbeidsvoorziening. Gemiddeld heeft 60 pro cent van de'jongeren die in 1992 hun diploma haalden een baan gevonden; 14 procent is werkloos, 7 procent is in dienst en de rest is niet op zoek gegaan naar werk. Stripschapprijs 1993 voor Kamagurka Amsterdam - De Belg Kama gurka (foto) is de winnaar van de Stripschapprijs 1993. Dat heeft het bestuur van het Stripschap gisteravond mee gedeeld. De Jaarprijs voor Bij zonderde Verdiensten voor het Beeldverhaal 1993 is toege kend aan Wilma Leenders, die verscheidene strips inkleurt. Kamagurka (echte naam Luc Zeebroek) krijgt de prijs voor zijn gehele oeuvre. Volgens het rapport van de commissie voor stripschapprijzen beschikt de veelzijdige Belg over de 'gave te redeneren volgens een ijze ren, maar volstrekt absurde logica'. Kamagurka publiceert of publiceerde in onder meer HP/De Tijd, Oor, Nieuwe Revu en NRC Handelsblad. Het Stripschap heeft verder drie oorspronkelijk Nederlandse en drie oorspronkelijk buitenlandse striptekenaars genomineerd voor Album van het Jaar in beide categorieën. Het gaat om Hanco Kolk, Gerard Leever/Kees de Boer en Peter de Wit. Bij de buitenlanders zijn genomineerd: Bruno Gazzotti/Tome Fritz van den Heuve en Bill Waterson. De winnaars in deze categorie- en worden bekendgemaakt tijdens de Stripdagen 1993 in het Turfschip in Breda op 16 en 17 oktober. Dioxine-uitstoot neemt snel af Den Haag - De uitstoot in de lucht van het schadelijke dioxine neemt in snel tempo af. Rond de eeuwwisseling zal de uitstoot met bijna 90 procent zijn gedaald ten opzichte van 1991. Dit blijkt uit de complete inventarisatie van de dioxinebronnen in Nederland. De inmiddels al behaalde vermindering is onder meer het gevolg van de sluiting van vier Afvalverbrandingsinstallaties (AVI's) en sluiting van verbrandingsinstallaties bij ziekenhuizen en kabel branderijen. Ook het invoeren van maatregelen bij AVI's en bij de metaal-industrie dragen aan de verbetering bij. Oliehandel tegen accijnsverhoging Rotterdam - Niet alleen het beroepsgoederenvervoer, ook de oliehandel is fel tegen de voorgenomen accijnsverhoging op benzine (11 cent) en diesel (8 cent). De vrije pomphouders in de Novok hebben dat gisteren in een brief aan premier Lubbers geschreven. Veel transportondernemingen kopen hun diesel op krediet bij de pomp. De transporteurs krijgen al te maken met fikse kos tenstijgingen en velen zullen daardoor in de rode cijfers komen. Als gevolg daarvan wordt het kredietrisico voor de toeleveran ciers van diesel ook groter. De slechtere positie in de transportwereld brengt, aldus de Novok, slechter betalingsgedrag met zich mee en dat verhoogt de financieringskosten van de oliehandelaar nog eens. (ADVERTENTIE) 17 Als u nu jaar-lid/ abonnee wordt dan krijgt u VARA TV MAGAZINE thuisbezorgd voor maar 20,- tot I april 1994

de Stem | 1993 | | pagina 3