RRO Rechts geweld groeit fors !istw Lonen: Kabinet houdt stok achter de deur Walvis op strand Het wereldnieuws gebeurt in Kaatsheuvel: Showroom verbouwd. 200 keukens opgesteldii teren snel, Anti-racistische maatregelen Duitse regering kunnen tij niet keren Aantal automobilisten in Hulst met dood bedreigd Zeeuwse lamsoren in potje op de markt Hoop voor personeel Etec s shampoo, JTERIJ* Whisky William Lawson's, TO OF MOTO |e zege NAC, .tap PSV nd bij Hoek ar vervuild s ontslaat renners iiw middel n hardrijders «ische para's omalië rde schreef elingsactie ia ten einde u schat, wel wlooms en »in U-boot DEZE KRANT: Merijntje Liedje staat man niet aan: zanger in rug geschoten Jongen beschiet buitenlanders Voedseidroppings boven Mostar Aantal wao-uitkeringen omlaag 1993 katjes, f kalkoen, m- 0,99 vis, rund/lam, n of wild, ram -AfFf- 3,99 ml.flacon 150 ml. Am-11,95 Am 9,79 gevulde koek, -m 1,69 fles 700 ml. 24:95" 22,95 lATlS onze klantenservice belten 06 - 0225588. 3 Stem, 076-236911 te koop daCht u van het resultaat als u .yiaeen ..kleintje" in De Stem LndefOmannen 5{0rn lezen speciale Stolling voor onze LS" rubriek ',en motoren" Uw Ljing in die rubriek u9 niet missen DESTEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 I I 1 I I Sector Techniek Igen cursusjaar 1993/199' (september 1993 van 19.00 - 21.00 uur. pht. Betaling bij inschrijving. NAC behaalde zijn achtereenvolgende over- jn de eredivisie. De Bre- jjeg versloeg WV na een jerstand met 4-1. Van de j maakte PSV zijn eerste De Eindhovense ploeg ji Heerenveen niet verder idoelpuntloos gelijk spel. Jrd boekte een kleine ze- op FC Twente en Ajax (l3-0 van Sparta. jfORT - B1 De grond onder een lis in Hoek is zwaar ver- igd met chemisch afval, jhalen van de troep gaat hen gulden kosten. Ook grondwater weer gezui- jïten worden. De vervui- een erfenisje uit de jaren In die tijd werd er vaak afval gedumpt in i-ïlaanderen. [ELAND - C1 mhoek - Jan Raas heeft uiers, Wilco Zuijderwijk, Kokkelkoren en de Belg nderaerden, op staande itslagen wegens het niet a van opdrachten en het rediet brengen van de •ORT - Bi sch - De politie gaat een middel inzettten om hard- aan te pakken. Over en tken verschijnt bij een snelheidscontroles langs tlwegen een bord dat di- i de controle de gemeten li inclusief de hoogte van telen boete aangeeft. 1NNENLAND - A2 -Het Belgische ministe- Defensie onderzoekt be- -Singen als zouden de Bel- VN-soldaten in Somalië iuldig maken aan racis- Bovendien zouden odig gewelddadig tegen de bevolking optreden. 1UITENLAND - A4 ia - De twee gijzelingen iragua zijn bijna ten ein- Wl de rechtse gijzelne- a het noorden van het ils de linkse Sandinisten in ofdstad Managua hebben in totaal 22 gijzelaars :en. Onder hen is vice- er.t Virgilio Godoy. 10K BUITENLAND"- A4 IIL eisen en diplomering ■den: föTP* Autogeen lassen Niveau 1 beginners Niveau 2 gevorderden Niveau 3 gronddiploma* TIG lassen (Argon Are) Niveau 1 beginners Niveau 2 gevorderden RVS of A Niveau 3 gronddiploma RVS ofb l+MTP* Niveau 4 vakdiploma alleen uitgevoerd op de locatie AlblasserdA Fden uitgevoerd te Dordrecht en Alblassed1 Idaar). Ier cursussen, cursusgelden en cursusduur1! I het Midveid College Sector Techniek, ^04 KATERNEN "en-lBuitenland 'inland Onland nomie is land s '"Programma's A2 A3 A4 A5/A6 A5 deel B deel C deel D D2 U-boot: Kaputtl Minister De Vries ..lonen bevriezen.. foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister De Vries (Sociale Zaken) heeft de So ciaal-Economische Raad (SER) advies gevraagd over een tijdelijke wet, om de lo nen te kunnen bevriezen. De bewindsman wil voor het geval de onderhandelingen met werkgevers en vakcentrales over loonmatiging op niets uitlopen, een stok achter de deur houden. Verwacht wordt dat het kabinet een verdeeld advies van de SER krijgt. Zowel de werkgevers als de vakcentrales hebben al eerder laten weten tegen een loonmaat regel te zijn en beide partijen hebben een meerderheid in de raad. De Vries dreigt al een tijdje met een loonmaatregel, omdat de so ciale partners volgens hem niet voldoende meewerken om de lo nen te matigen. Omdat hij in het najaar, als de onderhandelingen met werkge vers en bonden niets opleveren, onmiddellijk zelf wil ingrijpen, moet hij nu al de wettelijke voorzieningen treffen. Ingrijpen op basis van de be staande wet op de loonvorming is volgens deskundigen niet mo gelijk. Uitsluitend een 'acute noodsituatie, van de nationale economie, veroorzaakt door ex terne, schoksgewijze optredende factoren' is voldoende reden om die wet toe te passen. Daar is momenteel geen sprake van. Toch vindt het kabinet de forse stijging van de' werkloos heid genoeg reden om in de lonen in te grijpen. De tijdelijke wet betekent dat een werkgever het loon voor zijn werknemers in 1994 niet mag verhogen ten opzichte van het loon op 31 december van dit jaar. Extra dienstjaren wegens leeftijd, of dienst- of functieja ren, verandering van functie of bijzondere prestaties vallen er buiten. De maatregel geldt ook voor ambtenaren en, via andere maatregelen, voor vrije-beroep- beoefenaren. Ook minimumloon en uitkeringen worden volgend jaar bevroren. ZIE OOK BINNENLAND - A3: Banenplan valt slecht n - Wel witte wijn en Mis, maar geen schat. Dat voorlopige oogst van de U-boot, die het Neder- tegingsbedrijf Smit-Tak tee week uit het Deense lit heeft gelicht. Spring- 'skundigen hebben gisteren ingladingen van de zes aan aangetroffen torpedo's «lelijk gemaakt. Van onze correspondent Hulst - Zeker tien automobilisten zijn de afgelopen dagen in Hulst met de dood bedreigd. Onder de ruitenwisser van hun auto vonden zij een brief met daarop een kogel van het kaliber 7.65 millimeter geplakt. In de brief werden ze gesommeerd op een aangegeven plaats en tijdstip geld te komen overhandigen om uitvoering van het dreigement te voorkomen. Dat was voor de politie aanlei ding om in de nacht van dinsdag op woensdag in Hulst een val op te zetten door ogenschijnlijk op de eisen van de afpersers in te gaan. Daarbij zijn een 18-jarige inwoner van Hulst en zijn 17-jarige vriendin uit Hontenisse aangehouden. De twee hebben bekend. De jon geman was het volgens de politie om het geld te doen. Zijn vrien din vond de bedreigingen alleen maar 'spannend'. Beiden zitten nog vast. Het verhoor heeft aan het licht gebracht dat de afgelopen dagen Een medewerker van het zeedierenpark in Harderwijk probeert het oog van een walvis, een butskop, te verwijderen, die eerder op de dag was aangespoeld op het strand bij Schoorl. Het vrouwtje was op dat moment al overleden. foto anp (ADVERTENTIE) zeker tien automobilisten met de dood zijn bedreigd. De politie is op zoek naar de overige slacht offers. Het niet bekend of één van de slachtoffers op de eisen van de verdachten is ingegaan. Amsterdam - Een 27-jarige man is gisteren bij zijn flat in Am sterdam in de rug geschoten, omdat hij een liedje zong dat de schutter niet kon waarderen. Daarop stapte de schutter in een auto en ging er van door. On danks een grootscheepse speu ractie heeft de politie hem nog niet in de kraag kunnen pakken. De toestand van de gewonde man is redelijk. Eén van de 200 voorbeelden: Softlme voor een zacht pnjsje Deze softlme keuken met afgeronde hoeken meet 300 cm! Kompleet met kunststof blad, licht- en kranslijst, luxe mengkraan, spoel bak en 70 cm hoge bovenkasten. Kompleet met pannenkasc, inclusief gaskookplaat, koelkast, superdeluxe schouw, kost dit stuk vemuft^WB? Dat is 35% echte korting. Amenkastraat 14, Kaatsheuvel, Industneterrein de Kets, Telefoon 04167-81410. (Vrijdag koopavond, maandag gesloten) keukens Proefproject binnendijkse teelt nu al groot succes i Straks ook lamsoren in de winter foto de stem/dick de boer Van onze verslaggever Cees Maas Goes - Het proefproject in Zeeland om de wilde zeegroente lamsoren bin nendijks te telen komt bin nenkort met een primeur: geconserveerde lamsoren in een glazen potje. Naast sperzieboontjes in een potje, rode kool en bietjes, kunnen straks ook de lamsoren geconserveerd worden aange schaft. De initiatiefneemster van het project, waar miljoenen gul dens subsidie in zitten, de Stichting Mariene Cultures Oosterschelde, is van plan mi nister Bukman (Landbouw) binnenkort het eerste potje te overhandigen bij de officiële presentatie van de culinaire noviteit. De stichting heeft een overeen komst gesloten met de conser venfabrikant Jan Hak. De eer ste proefmonsters van de potjes zijn uitgezet in enkele horeca zaken en de groothandel ISPC in Breda. De verwachting is dat vooral restaurants de groente gaan serveren. Volgend jaar is het de bedoeling om ook zeekraal te gaan conserveren. Conservering is belangrijk om dat daarmee voor de gekweek te groente aan 'seizoensverlen ging' kan worden gedaan. Lamsoren zijn dan bijvoor beeld ook in de winter te koop. De lamsoren komen nu slechts mondjesmaat op de markt. Vers en wild, van de enkele snijders van zeegroente die er nog zijn, ligt het in sommige groentewinkels. Maar de oogst van het proef project was ook al te koop. Eind april werd de eerste partij op de Bredase veiling RTB ver kocht, sindsdien is ongeveer duizend kilo aangevoerd. Het project, opgezet om landbou wers alternatieve teelten te bieden, is wat dit betreft al een succes. I ZIE OOK ZEELAND-Cl Amerikaanse C-130 Hercules-vliegtuigen werpen kant-en-klaar-maaltijden af or de noodlijdende moslim bevolking in Mostar Van onze redactie buitenland Bonn - Het rechts-radicale geweld in Duitsland heeft vorig jaar een hoge vlucht genomen. Maatregelen van de regering in Bonn om het racisme in te dam men, hebben volgens een rap port, dat vandaag verschijnt, geen enkel resultaat gehad. Integendeel, meldt het Duitse blad Bild Zeitung. Bij rechts-ra dicale aanslagen op vooral bui tenlanders zijn vorig jaar zeker 25 mensen om het leven geko men. Geen effect Er zijn vorig jaar in de Bondsre publiek 2.584 gewelddadige ac ties met een racistische inslag geregistreerd. Dat is ruim 70 procent meer dan het jaar daar voor. Het aantal georganiseerde rechts-extremisten kent een ge ringere groei. Het rapport maakt melding van 41.900 georgani seerde neo-nazi's, een toename met ruim 3.000 in vergelijking tot 1991. Verder zijn er 800 rechts-radicalen die niet tot een specifieke organisatie behoren. Maar het toont volgens Bild Zei tung wel aan dat het verbieden door de bondsregering van een aantal rechts-radicale organisa ties geen effect heeft gehad. Verontrust Bestonden er in 1991 nog 76 van dergelijke organisaties, dat aan tal is vorig jaar tot 82 toegeno men. De bondsregering is ernstig ver ontrust door de nieuwe cijfers, die aantonen dat het anti-rac- tisch beleid van Bonn het tij blijkbaar niet kan keren. Over het eerste halfjaar van 1992 zijn nog geen exacte cijfers beschikbaar. Maar volgens Bild- zeitung is de situatie nauwelijks gewijzigd. Den Haag (anp) - De politie heeft gisteren een 14-jarige Haagse jongen opgepakt, die sa men met een plaatsgenoot met een luchtdrukpistool op buiten landers schoot. De jongen verklaarde tegenover de politie dat hij een hekel heeft aan buitenlanders, met name aan Marokkanen. „Het geeft me een goed gevoel om op hen te schieten", bekende hij. Overigens zal het tweetal niet worden vervolgd vanwege racis tisch gedrag. Ze komen er met een reprimande van af. Bij de schietpartij raakte nie mand gewond. Amerikaanse vliegtuigen hebben vannacht voor de tweede keer voedsel afgeworpen boven de Bosnische stad Mostar. Ruim 50.000 moslims zitten daar al maanden van de buitenwereld afgesloten. ZIE BUITENLAND - A4 Een noordelijke stroming zorgt ook vandaag voor overwegend koud weer, maar de zon komt er door en het blijft overwegend droog. Morgen iets hogere temperaturen. Zoetermeer - Het aantal uitkeringen in de arbeidsongeschikt heidswetten wao en aaw is in mei voor het eerst gedaald. In april was het aantal nog 918.900. In mei waren dat er 300 minder. Het aantal nieuwe uitkeringen bedroeg in mei 8.000, terwijl 8.300 uitkeringen werden beëindigd, meldt de Sociale Verzekeringsraad. Eind mei ontving 10,7 procent van de beroepsbevolking een arbeids ongeschiktheidsuitkering. In de loop van vorig jaar was dat nog 10,8 procent. Het ziekteverzuim bedroeg in mei 7,9 procent, dat was minder dan in april (8 procent), maar meer dan in mei vorig jaar (7,8 procent). Terneuzen - Dow Benelux wil bevorderen dat werknemers van het failliete Terneuzense bedrijf Etec in dienst kunnen komen van de firma die Etecs werkzaamheden bij het chemieconcern overneemt. Dow was een van de voornaamste klanten van de Eerste Terneuzense Electronica Centrale. Op verzoek van Etec-directeur/ eigenaar J. Breur heeft de recht bank in Middelburg gisteren het faillissement uitgesproken. De banken en de bedrijfsvereni ging zijn de voornaamste schuld eisers. In totaal zou het bedrijf voor 5,4 miljoen gulden in het rood staan. Voor de meeste werknemers en ook voor de Industriebond FNV kwam de sluiting van Etec dins dag als een donderslag bij helde re hemel. In juli meldde Etec immers nog het binnenhalen van nieuwe export-orders. De houding van Dow Benelux geeft de ex-werknemers van Etec hoop. Een aantal van hen werkte praktisch continu bij Dow. Volgens een woordvoerder van het chemieconcern is het weg vallen van Etec niet onoverko melijk, al betreurt Dow wel dat een faillissement een einde heeft gemaakt aan de samenwerking. Bij het sluiten van een contract zal het bedrijf bevorderen dat de nieuwe contractant de Etec- mensen, die bij Dow werkten; in dienst neemt. Om hoeveel men sen het exact gaat kan Dow niet zeggen. Mr. J. Wind uit Middelburg is benoemd tot curator. Volgens hem hoeven de werknemers van Etec niet bang te zijn dat ze hun salaristegoeden niet krijgen uit betaald. In dit soort gevallen neemt de bedrijfsvereniging de verplichtingen over. Bij Etec werkten in binnen- en buitenland vijftig tot zestig men- De Middelburgse curator heeft nog geen zicht op de oorzaken van de ondergang van Etec. Hij gaat nu uitzoeken op wat voor manier de failliete boedel het meeste geld opbrengt voor de schuldeisers. Of bepaalde onderdelen van Etec als zelfstandige firma kun nen worden voortgezet is voor hem nog niet duidelijk. Hij sluit vooralsnog niets uit. RACISME Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1