ÈN! rrond Hoek zwaar vervuild Mmnij'ï Tevredenheid over eerste oogst lamsoren (ruimen chemisch afval onder woonhuis gaat miljoenen kosten zoek naar de laatste uien SEL- STEN ENSHOW eppenrace Hulst boet niet aan kracht in reskens werkt aan comité 'monument' Spectaculair optreden brandweer in Hulst ïwezig de Automobilisten op de bon ICOMOTIEF Complete supermarkt in verpleeghuis Der Boede Terneuzen moet geld uit kassa halen voor WOV MEESTE IOBIELEN IET GARANTIE :N FIETSEN iN GAZELLE HILIPPINE j Goalballen in Kruiningen Kaartjesautomaten Mail gewond bij aanrijding Hulst 'Buitenlandse handelsmissies naar Zeeland' Inbrekers slaan toe EN DE H) MOOISTE llJlDSJURKEN BRUIDSMODE Hoogeind 8 (winkelcentrum Epelenberg) Breda, 076-228173 13 sept. Bruidsmodeshow Turfschip Breda destem zeeland DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 DEEL C na verslaggever laas Het project om de jente wilde Zeeuwse or binnendijks te kwe- i nu al een succes. De seizoenoogst bedraagt ter duizend kilo en s precies volgens de ithtingen. ra er nog lang niet, maar s buitengewoon tevre- »egt voorzitter H. Evers- ia de Stichting Mariene lts Oosterschelde, de ei- ssevan het project, est stemt tevreden omdat het technisch ingewikkelde project met tal van 'kinderziek tes' kampte. Bovenop het nieuws dat de lamsoren ook geconserveerd in potten gaan worden verkocht (zie de voor pagina van deze krant), kan gesproken worden van een zeer succesvol begin van de actie, die tevens promotie is van een echt Zeeuwse delicatesse. De voorbereidingen begonnen in 1989 en ruim een jaar gele den ging het project van start. Op Schouwen Duiveland werd een terrein geschikt gemaakt om er op gezette tijden zout Oosterscheldewater over te la ten vloeien. De lamsoor, of zeeaster, is een zoutminnende getijdeplant die alleen goed smaakt als er regelmatig een vloed over stroomt. In Schou wen bootst men dus binnen dijks de natuur na. De eerste partij lamsoren werd eind april met veel vertoon ge veild op de RBT-veiling in Bre da. De twintig kilo bracht 1920 gulden op maar dat was een veel te hoge stuntprijs vanwege de exclusiviteit. Sinsdien zijn er wekelijks op de Bredase veiling 15 tot 20 doos jes van een kilo geveild, de meeste gingen naar exclusieve restaurants. De prijs schom melde van 11 tot 25 gulden per kilo. Het is de bedoeling om de teelt uiteindelijk commercieel ren dabel te maken, om noodlijden de boeren en tuinders een alter natief te bieden, maar zover is men nog lang niet. Er moeten nog veel proeven worden geno men, ook met de andere zeegroente, de zeekraal. Dat gaat nog jaren kosten. De we tenschappelijke kant van het project wordt onder meer bege leid door het bekende Delta-in stituut in Yerseke. Het lamsoor-project heeft tot nu toe een miljoen gulden ge kost. De stichting krijgt nog 3,9 miljoen gulden om het project de komende vier jaar verder uit te werken. De EG staat garant voor 3.110.000 gulden, het mi nisterie van Landbouw voor 300.000 gulden en de provincie Zeeland voor 50.000 gulden. Dit geld zal verdeeld worden over verschillende 'takken' van de stichting in Nederland en Portugal (waar proefkweekvel- aen staan) en in België. Daar zoeken universiteiten in Brus sel en Gent uit hoe het zaadje van de lamsoor 'veredeld' kan worden, zodat ze zich onder alle natuurlijke omstandighe den optimaal kan ontwikkelen. Als het de stichting lukt om succesvol lamsoor te kweken in een warmer klimaat, zoals in Zuid-Europa, kan de produktie nog verder omhoog. Het proef veld in Portugal is daarom een belangrijk experiment. '.4--*-- i" tS fi£ -- - orlopend - - x oude man moest op een uienveldje bij Hulst zelf de armen uit de mouwen steken. Maar hij werd wel beloond voor zijn noeste arbeid. De geraapte uien tin gratis en vers. foto wim kooyman 'ie correspondente Jarenlang was het igsevenement van de Braderie steeds de ffiace rond de basiliek, wordt het evenement Ie elfde maal gehouden t heeft nog niets aan '■ingeboet. itisatoren Bar de Smidse tmemersvereniging Hulst Mstad hebben hard ge- jan het programma. Vrij- augustus is het zover, ta aankomst van het col- is burgemeester en wet- op de Grote Markt set startschot gegeven. 1130 uur beginnen de 'eermannen met een de- Mie op de markt en wer- deelnemers van de Step- tjaich in het zweet. ®emers krijgen om 19.00 uur in de Smidse een rugnum mer uitgereikt en beginnen snel aan de vele spelen. Begonnen wordt met de hindernisbaan waarop obstakels staan die al steppend genomen moeten wor den. Daarna werken ze een esta fette af. Als de deelnemers nog Van onze correspondent Oostburg/Axel- De politie Zeeland controleerde gisteren op vijf locaties de snelheid van het wegverkeer. Er werden 90 prenten uitgereikt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 118 kilometer per uur. In Axel werd gemeten op de Vaartwijk van 7.30 tot 09.00 uur. Er passeerden 238 auto's, waarvan er 8 te hard reden. Op de Emmabaan in Koewacht passeerden 114 voertuigen de radarpost van 10.00 tot 11.45 uur. Er werden 21 automobilisten op de bon geslingerd. De meeste automobilisten gingen in de fout op de Lange Heeren straat in Schoondijke. Er werd gecontroleerd' in de ochtenduren. Blijkbaar hadden veel automobilisten haast om op tijd op hun werk te komen, want er werden 29 processen-verbaal uitgeschreven. De politie verplaatste daarop de meetapparatuur naar het gedeelte van de Lange Heerenstraat waar een limiet geldt van 80 kilometer per uur. Hier werden er nog eens 21 op de bon geslingerd. Op de Rijksweg 61 te IJzendijke registreerde de politie 11 overtredingen. adem over hebben krijgen ze een afvalrace te verwerken en als ludiek tussenspel vmdt het kam pioenschap van de coaches plaats. Dit onderdeel telt niet mee voor het puntenklassement, maar de coach die het snelst is en bovendien een originele outfit draagt kan een beker winnen. Voor deze race mag een step worden gebruikt met afwijkende maten. Na dit spektakel is de finale van de estafette en de afvalrace. Daarna volgt de grote steppenfi- nale, een soort koppelpunten- koers. De deelnemers en publiek kun nen uitblazen in bar de Smidse waar het orkest van The Rangers zorgt voor sfeer. Er kan gedanst worden door iedereen die nog benen over heeft na de afmat tende strijd, tussen 21.30 en 2.30 uur. Een eregast reikt rond 22.00 uur de prijzen uit. VwwtnuoimetwdJfl* i- en kinderfietsen. melrem snellingen 'fnd jaar is het vijftig jaar geleden dat plaats gebombardeerd werd til - Financiering psplein 3 - Telefoon 01159-13 ^correspondent Wil Verherbrugge s-Op 11 september 1944 daalt van bommen en granaten op itns neer om de terugtocht van de ;ïs uit het gebied te verijdelen, ■dan tweehonderd burgers komen bombardement om het leven. v laar is het vijftig jaar geleden dat weurtenis plaats vond als onderdeel Watie Switchback. Een halve eeuw het bombardement bij veel Bressi- oog diepe sporen na. Achter de o willen zij nu een monument ver- Sta om die gebeurtenis die bij vëel jMeed veroorzaakte, te herdenken. 'tdt druk gewerkt om een comité te °rn dit doel te bereiken. Mensen die bezig zijn willen deze gedenkwaar- 5' waar veel mensen achter zullen niet in de openbaarheid hebben. De vrees bestaat dat het verwezenlijken van hun plan op te grote hindernissen zal stui ten. Breskens was een van de zwaarst getroffen plaatsen bi) het zuiveren van de zuidelijke Schelde-oever. 'De zak van Breskens' zoals de geallieerden dit gebied noemden, werd verdedigd door de Duitsers van de 64e divisie onder leiding van generaal Eberding. Hij had een eerste klas gevechtsdivisie van 14.000 man onder zijn leiding, van wie er velen aan het gevreesde Oostfront gevochten hadden. Hij zorgde er met zijn mannen voor dat in West-Zeeuws-Vlaanderen een van de zwaar ste gevechten gevoerd werd na de landing op Normandië. Op 2 oktober 1944 ging operatie Switchback van start. Op die datum trok de Canadese 2e divisie zich terug uit het gebied rond Antwerpen. Op 6 oktober moest een deel van het 7e en een deel van de 8e brigade van de Canadezen de aanval over het Leo- poldkanaal inzetten. Tegelijkertijd zou de 9e brigade een aanval over de Braakman inzet ten vanuit Terneuzen. Het begin van een zeer bloedige strijd. Pas op 1 november viel Sluis als laatste plaats. In de zuidelijke strijd om een open Wester- schelde sneuvelden ruim 800 Canadezen en werd aan Duitse zijde 788 doden geteld. Er werden 12.707 Duitse militairen gevangen genomen. Ook de bevolking had een zware tol voor de overwinning betaald: Er waren 581 inwoners omgekomen, 2047 woningen vernield en 1021 woningen zwaar bescha digd. Na het bombardement op Breskens van 11 september vluchtten de overlevenden van het bombardement naar Biervliet. De visser splaats werd voor tachtig procent in puin gelegd. De geallieerden bestookten de plaats om de terugtocht van de Duitsers te beletten. Toch staken nog 86.000 Duitsers over naar Vlissingen. Van onze correspondent Kruiningen - De Sportver eniging Visueel Gehandi capten Zeeland 83, SVGZ, viert op zaterdag 28 augus tus het tienjarig bestaan met een goalballtoernooi in de Reimerswaalhal in Krui ningen. Inmiddels hebben zich teams uit Leiden, Hengelo, Nijmegen en Roosendaal aangemeld. Het eigen team uit Zeeland is natuurlijk ook van de partij. Er is gekozen voor het spel goal- ball. Deze voor velen onbe kende sport is een team sport voor blinden en slechtzienden. Om geen on derscheid te maken krijgt elke deelnemer een donkere bril op, zodat niemand iets kan zien. Er worclt enkel op geluid gespeeld met een rin kelbal. Het toernooi wordt om 10.45 uur geopend door een lid van het college van b en w van de gemeente Rei- merswaal. Om 17.00 uur vindt de prijsuitreiking plaats. Breda - De NS-stations Breda- Prinsenbeek, Etten-Leur, Roo sendaal, Bergen op Zoom, Til- burg-west, Vlissingen, Middel burg en Goes krijgen volgens NS nog dit najaar ook een kaartjes automaat. Station Breda heeft er al langer twee en op Station Tilburg kun nen de reizigers sinds deze week ook een kaartje kopen via een automaat. Het gaat om enkele reizen, dagretours, vijf-retour- kaarten en strippenkaarten. De treinreiziger kan betalen met muntgeld of een bank- of giro maatpas met PIN-code. Van onze verslaggever Hoek - In Hoek is onder een woonhuis een enorme bodemvervuiling ontdekt. Het weghalen van de troep gaat 2,4 miljoen gulden kosten. Daar komt nog eens 95 mille bovenop om het grondwater in twee jaar tijd te zuiveren. Het gaat om illegaal gedumpt chemisch afval en is een nieuw erfenisje van de jaren zestig, toen her en der in Zeeuws- Vlaanderen zulk afval werd ge dumpt. Het gaat om een gebied van 3000 vierkante meter, bekend als de Put van Van Wijck in de Loven- polder. Uit onderzoek is geble ken dat de grond en het grond water zijn vervuild met metalen (zink, arseen, cadmium en nik kel), aromatische verbindingen (benzeen, tolueen, ethylbenzeen en xyleen) en met gechloreerde koolwaterstoffen (chloroform, tri, per en dichloor-ethaan). De illegale stortplaats is afgedekt met een laag schone grond waar op later een woonhuis is ge bouwd. Vrijdag 10 september begint op last van de overheid de schoon maak. De bewoners van het huis verhuizen dan naar woonunits een eindje verderop. De schone grond die de vervuiling afdekt en die ongeveer een halve meter dik is wordt afgegraven en opge slagen. Daarna wordt de vervuil de grond afgegraven en vervoerd naar de stortplaats Koegorspol- der. Vervolgens wordt het grondwa ter geanalyseerd en in het hele terrein wordt een drainage ge legd. Via een zuiveringsinstalla tie wordt het afgezogen water geloosd op het oppervlaktewa ter. Half december moet de hele klus klaar zijn, de sanering van het grondwater gaat minstens twee jaar kosten. Van onze correspondent Hulst - Een 54-jarige inwoner uit Hulst is gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrijding op de kruising Tivoliweg met Rijksweg N60. De tegenligger, een inwoner uit Terneuzen, kwam met zijn auto vanuit de richting St. Jansteen over de Rijksweg. Hij wilde stoppen voor het oranje stop licht, maar de afstand was te kort om tot stilstand te komen. Hij gaf vervolgens gas. Uit te gengestelde richting kwam op de Tivoliweg de inwoner uit Hulst de kruising op rijden. De auto's kwamen met elkaar in botsing. Ze werden door de klap geheel vernield. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland vraagt staatssecretaris Van Rooy (Eco nomische Zaken) per brief om voortaan mee te mogen doen als locatie als buitenlandse handels missies Nederland aan doen. Gedeputeerde Staten van Zee land ondersteunen schriftelijk een verzoek van die aard, van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland, de Kamer beveelt vooral het indus- triegebeid Het Sloe aan als loca tie voor bezoek. Het is de bedoe ling dat buitenlandse zakenlui tijdens die bezoeken warm ge maakt worden om te investeren in Zeeland of om andere zaken te gaan doen met Zeeuwse be drijven. Van onze verslaggever Koudekerke - De bewoners van het verpleeghuis Der Boede in Koudekerke kunnen vanaf volgende maand, ondanks hun ziekte, toch zelf hun dagelijkse boodschap pen doen. Volgens de directie is Der Boede het eerste verpleeghuis dat op 1 september in eigen huis een complete supermarkt opent. De winkel is er vooral voor sociale èn therapeutische doeleinden. „Het is de bedoe ling dat de supermarkt uit groeit tot een gemakkelijk be reikbaar ontmoetingspunt op het terrein van Der Boede. Veel bewoners van het ver pleeghuis kunnen door hun ziekte niet meer alleen naar de stad. Het winkelen daar is bovendien niet altijd eenvou dig voor mensen met handi caps. Een winkel op het ter rein van de instelling geeft de bewoners weer een stukje zelf standigheid terug." De supermarkt, die als naam 't Winkeltje krijgt, heeft een op pervlakte van tweehonderd vierkante meter en is, zoals elke winkel, geopend van maandag tot en met zaterdag. Wel zijn de openingstijden af wijkend van de reguliere mid denstand. In de schappen staan tweeduizend artikelen, vergelijkbaar met een dorps winkel. Alleen ingrediënten voor een warme maaltijd ont breken. De bewoners krijgen hun dinertje normaal via de keuken van de verscheidene afdelingen. Der Boede gaat de winkel zelf beheren. Maar volgens de di rectie is het zeker niet de bedoeling dat supermarkten in de omgeving worden becon curreerd. Wel zullen de afde lingen van het verpleeghuis er tegen inkoopsprijs ook hun in kopen doen. Dat zal volgens de directie tot besparingen lei den. Voor privé-inkopen geldt de normale winkelprijs. Der Boede (370 bedden, 24 plaatsen voor dagbehandeling) noemt de eigen supermarkt een 'unicum in verpleeghuis- land'. Verpleeghuizen kennen wel winkeltjes voor bij voor beeld frisdranken en rookwa ren, maar nog geen professio nele en grootschalige winkels. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen moet nog eens 245.000 gulden ophoesten om de aanleg van de Wester- schelde Oever Verbinding (WOV) planologisch te rege len. Als de gemeenteraad daar mee instemt, heeft Ter neuzen in totaal al 416.000 gulden voor dat doel uitgege ven. Immers, de gemeenteraad ging twee jaar geleden akkoord met een voorbereidingskrediet van een halve ton en besloot vorig jaar 121.000 gulden beschikbaar te stellen om de aanleg van de oeververbinding voor te berei den. Als het aan burgemeester en wethouders ligt, komt daar dit jaar dus nog eens bijna een kwart miljoen gulden bij. Dat is noodzakelijk, meldt het college aan de raadscommissies finan ciën en ruimtelijke ordening, omdat de planvoorbereiding van de WOV aanzienlijk meer tijd en werk kost. Overigens gaat het om geld dat de gemeente Terneuzen alleen maar voorschiet. Want als de aanleg van de WOV niet door gaat, betaalt de provincie Zee land de ruim vier ton terug aan de gemeente. En komt de oever verbinding er wel, dan komt het geld terug uit de te verwachten opbrengst uit de bouwleges. Van onze verslaggever Hulst - De Hulster vrijwillige brandweer verzorgt vrijdaga vond een meer dan twee uur durende spectaculaire demon stratie op de Grote Markt in Hulst. Aan dit evenement werken meer dan vijftig mensen mee en al het beschikbare materieel wordt ingezet. Het is sinds 1980 niet meer voor gekomen dat de brandweer zich op dergelijke grootscheepse wij ze aan het publiek voorstelde. Dat was toen bij de viering van Hulst 800 jaar stad. Het voorspel bestaat vrijdag uit een optocht van alle rollend ma terieel vanaf het Stationsplein naar de Grote Markt. Voorop rijdt een door paarden getrokken ouderwetse brandweerkar met daarop burgemeester en wethou ders. Op de Markt aangekomen klimt burgemeester A. Kessen in de ladderwagen om door het losmaken van een groot span doek het startsein te geven voor de Reynaertfeesten. Vervolgens, dan is het ongeveer 19.30 uur, begint dan de brand weershow. Allereerst wordt een kettingbotsing gesimuleerd, waarbij vier auto's betrokken zijn en verschillende Lotus slachtoffers. Die moeten gered worden en per ambulance wor den afgevoerd. Bij deze demon stratie komen de moderne hulp verleningstechnieken van de brandweer aan bod. Op de Markt staan twee kan toorcontainers opgesteld, die als gevolg van werkzaamheden aan het dak in brand vliegen. In het gebouw vertoeven nog mensen. Taak van de brandweer om het vuur te blussen en de mensen uit de vlammen te redden. Tankauto Ten slotte wordt het publiek ge confronteerd met een lekkende tankauto. Daarbij zal te zien zijn hoe voorzichtig de brandweer in dit soort situaties moet hande len. De taak bestaat er in het lek te dichten en vervolgens een af dekkende schuimdeken over de tankauto te spuiten. De toeschouwers kunnen het hoe en waarom van alle handelingen op de voet volgen uit de mond van speaker Tim van Gilden. De invallende duisternis zal geen probleem zijn. De brandweer voertuigen zijn uitgerust met lichtmasten die de hele Markt zullen verlichten. Naar verwach ting is de demonstratie tussen 21.30 en 22.00 uur afgelopen. Bij ieder onderdeel rukken de brandweerwagens uit vanaf het Bolwerk in de Korte Bel- lingstraat. Ze staan daar ook meteen paraat voor het geval zich tijdens de demonstratie el ders echte calamiteiten zouden voordoen. Van onze correspondent Terneuzen - In Zeeuws- Vlaanderen Zeeland is weer een serie inbraken gepleegd. Inbrekers namen onder meer sieraden en een fors geldbe drag weg. Een 62-jarige inwoonster uit de Kerkdreef in Heikant bemerkte gisteren dat er ingebroken was in haar woning. De inbraak is vermoedelijk 's middags ge pleegd. Er worden enkele siera den vermist. Ook een 73-jarige inwoner uit St. Jansteen deed aangifte van inbraak in zijn wo ning aan de Roskamstraat. De dieven gingen er vandoor met enige sieraden. In Axel werd een radiocassetterecorder weggeno men uit een aldaar geparkeerde auto. In een schuur aan de Zuidzand- sestraat in Oostburg kwamen onbekenden binnen door een slot te forceren. De dieven werden gestoord of zagen niets van hun gading, want er wordt niets ver mist. Maandag werd ingebroken in een woning in Breskens. Buit: sieraden en geldbedrag. Uit een strandhokje in Cadzand-Bad na men dieven een strandlaken en luchtbed weg.

de Stem | 1993 | | pagina 13