▼J J)nvrede bij Davy Dubbeldam WIELER SPATTEN Rapide houdt Reynaerttoernooi blhoek verslaat Van luekelberghe in Hoek luiskillenaar presteert internationaal redelijk tIJDIJK erteren ielt een slok n borrel, SPORT ZEELAND Internationaal hockeygebeuren met ludieke omlijsting M IT BOVAG-GARANTIE st.99 uime winst iervliet in efenduel Breskens gaat gehavend de competitie in SPORTNIEUWS KORT SPORTNIEUWS KORT uit; eel! L- PRO TOUCH STEM DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 Tec scheen-, enkel- en achhles- beschermer, Van 34 ae VOOR-' - list - De hockeyvereniging MHC Rapide uit jst houdt dit weekeinde voor de 35e keer jaarlijkse Rabo/Reynaert-hockeytoernooi groots en internationaal opgezet gebeuren aft inmiddels een niet meer weg te denken op de kalender verworven als voorbe ding op het naderde hockeyseizoen. 1 is bij de organiserende vereniging Rapide is op het eigen toernooi, dat een bijzondere itraling heeft en jaarlijks een evenement vormt I de deelnemende ploegen met verlangen naar jajken. Dit jaar is het niet anders. Ook nu heeft ijctieve toernooicommissie, bestaande uit Joëlle j Haelst, Cindy Martens, Christien Truyman, Ier Bouman en José Zaman de zaken goed voor nar. „Het kost een flink stuk voorbereiding, tr met de ervaring die we door de jaren heen iben opgebouwd en het bestaande draaiboek Isrvinden we weinig problemen," aldus José nan. die samen met Peter Bouman voor de line in de organisatie zorgt en dit jaar op de kersverse inbreng van het eerder genoemde drietal dames kan rekenen. Op zaterdag 28 en zondag 29 augustus is het zover. Zaterdag geeft men om 10.00 en zondag om 10.30 uur het startsein van deze hockeyhappening op het sportpark aan de Grote Kreekweg te Hulst. Ook deze keer ontbreekt het niet aan internationale belangstelling. „Door de jaren heen is dat zo gegroeid. Je moet niet vergeten, dat ons toernooi al 35 jaar bestaat. Zelf hebben we eveneens aan toernooien in het buitenland deelgenomen en daar door ontstaan goede contacten. Daarnaast heeft mond-op-mond-reclame er voor gezorgd dat natio nale ploegen en ook buitenlandse formaties zich voor ons toernooi aan kwamen melden," aldus Zaman. Bij de vrouwen komen in actie: Liempde, Hoorn, Den Bosch, Tienen, Pembrokeshire (Wales), Zand- voort, Tempo'34, Shinty, Reeuwijk en Rapide ROL (Rapide Oud-Leden). Zij spelen in twee poules en de twee eerste ploegen uit de poules spelen de kruisfinales. De winnaars daarvan komen uit in de finale die zondag om 15.00 uur begint. Bij zowel de vrouwen als mannen is de wedstrijdduur bepaald op 20 minuten. Bij de mannen bestaat de deelname uit: Musketeers, Liempde, Hoorn, Den Bosch, Push (al twintig jaar van de partij), Tienen, Harrow Town Swan 1 en 2 (Londen), Zandvoort, Slempers, Shinty, Rapide XO (Extra Old), Pembrokeshire 1 en 2 (Wales),. Paris Est (Frankrijk), Reeuwijk, Rapide, Heroes Secundo en Hebbetlewes. Deze ploegen worden verdeeld over drie poules. In de halve finale speelt de winnaar van poule A tegen de winnaar van poule B en de winnaar van poule C tegen de beste geklasseerde tweede. Daarna wordt tussen de winnaars de finale om 15.30 uur afge werkt. Nieuw tijdens die finale is de regel 'sudden death'. Bij een gelijke stand speelt men na afloop door tot één van beide ploegen scoort. Dan wordt direct de wedstrijd afgeblazen en is het scorende team toernooiwinnaar. Het hele gebeuren staat onder leiding van bondsscheidsrechters. Naast een redelijk hockey-niveau kunnen de toe schouwers zich eveneens vermaken met een leuk omlijstingsprogramma. Tijdens de twee toernooi- dagen zijn er twee feestavonden voorzien en verle nen drie dweilorkesten, respectievelijk 't Mag geen noam èn, Notenkrakers en Termenieke Volop, hun medewerking. Daarnaast zijn er verschillende lu dieke activiteiten, zoals een eiervangwedstrijd en een bier/melk-fietsrace. Uit alles blijkt dat Rapide naast het sportieve bezig zijn ook ontspanning hoog in het vaandel heeft staan Op 28 en 29 augustua zal dat opnieuw blijken. lUMBRO pbro Classic Bianco. Van I89J5 lonze tennismedewerker I ik - In het Ador-tennistoernooi in De Braakman te Hoek likte op het Bl-schema Guido Tolhoek een overwinning in (•sets op Bernd van Quekelberghe: 1-6, 6-2, 6-4. C2-categorie won Robin |das voetbalschoen La Plat, Schroefnoppenuitvoerii Maten: 5 Van 159,95 VOOR tstraat 12 076-227000 narkt 1 01140-12847 84 - 96800 287 raat 21 04132-64151 :ht ood 1992 ood 199019.000.- edan grijs met. 1990./ 18.750.- ood 1990 13.250.- grijs met. 198710.950.- kerblauw 1990 22.750.- erblauw met. 198612.250.- 000 km) 198814.950.- 876.250.- 7RAAGD VOOR INRUIL: 0 - SUZUKI SWIFT APK II keuringsstation g Erkend RDW LPG 1 inbouwstation De Stem. 076-236911 jelkerke in drie sets van Niek lenaar, terwijl Byron Bentley I vee sets baas bleef over Peter 1 oster. |;e Dl -klasse verraste Eugène gt de als tweede ge- itste Martin Jongsma: 6-1, de vrouwen-Dl zegevierde tique van de Plasse in drie lover Simone Kleinen, de jongens, 14 tot en met 16 mag Jurgen de Bakker zich list noemen na winst op d'Hert. UITSLAGEN MANNENENKEL Iterate ronde: Guido Tolhoek-Bernd buekelberghe 1-6, 6-2, 6-4. eerste ronde: Robin Nagelkerke- iStellenaar 1-6, 6-1, 6-4; Byron Üey-Peter Klooster 6-2, 6-1; Joris nt-Eddo Lokken 6-2, 6-1. I eerste ronde: Robin Nagelkerke- ■r Steenbakker 6-3, 6-2; Eugène de ^-Martin Jongsma 6-1, 6-3. eerste ronde: Peter de Hee-Jean- .de Kraker 6-2, 6-2; tweede ronde: s Burky-Eric de Kant 6-0, 6-0; Verschelling-Bram de Kraker oLeon Zaal-Adrie Hendrikse 6-2; Wim Daneels-Peter Steen- ker 6-1, 6-2. onze sportmedewerker meuzen - In een vriend- lappelijk treffen haalde trvliet fors uit tegen Groe- 7-0. Graauw versloeg T24 2 met 3-2 en SDO isde sterk voor Spui 2: 5-1. jelwaarde 2 speelde knap lijk (1-1) tegen Spui 1 en A won bij het Belgische ibrugge met 2-4. EKVUET-GROEDE 7-0 - De Sag spreekt boekdelen. Bier- II was op alle fronten beter, rust was het 3-0 door goals aMichel van de Walle (2x) en a Verdoorn. Na de pauze liep thuisploeg verder uit door ui van Kerrebroeck (2x), ih Corijn en opnieuw Michel ade Walle. i-SPUI 2 5-1 - Ondanks de zege was men bij de thuis- igniet erg tevreden. SDO liet 'eel kansen liggen, ondanks ruime score. Bij de pauze was 12-0 door Ronny Jonkheim en %van Paemel. In de tweede - Lep de thuisploeg uit naar 'door treffers van Menno de "ihjver en Elmar van Troost, «dat Frans Meijer tegen kon «en. In de slotfase werd het ■door Eric Naessens, IAAUW-HW'24 2 3-2 - In de s'e helft was Graauw gevaar- en kon met een l-voorsprong gaan rusten. Na 'pauze was HW'24 2 de bete- feg en kwam nog dichtbij. 5 Graauw scoorden: Van ®el (2x) en Mahu. Voor 4^24 2: De Schrijver en Her- lGÉLWAARDE 2-SPUI 1-1 - gelijk opgaande wedstrijd seen terechte eindstand. In de "e helft kwam de thuisploeg '«oorsprong door Michael van *«oek. Na rust tekende routi- en trainer-speler Dikkie de 6'er voor de gelijkmaker uit '■eorner. '«KBRUGGE-RIA 2-4 - RIA ™de vooral in de eerste helft, 4anks het feit dat die ploeg gelullende vaste krachten I e. goed voetbal. Het was in Lase dat de ploeg van trainer Wouters een riante ^"«oorsprong nam. Alle tref- kwamen op naam van de ;;'uktieve Patrick d'Hondt. Na ^Pauze zakte RIA iets weg en J®1 de Belgische provinciale 1 deklasser - vorig seizoen nog deklasser - door een dubieuze «chop en een fraaie treffer terug. MANNENDUBBEL B: M. Simon/Langeraert-Van den Ak- ker/Cortvriendt 6-2, 6-1. C2: eerste ronde: Van den Akker/J. Blackman-Van Veldhóven/Vercruysse 4-6, 7-5, 6-3. D2: eerste ronde: De Hee/De Kant- Kroes/Verhage 6-4, 7-5; Daneels/Van Loo-Krijger/Steenbakker 6-1, 6-2; Fli- kweert/Van de Zande-Gijsen/Potvlie- ger 4-6, 6-2, 7-5; Ganpat/Suzanna- d'Haens/Hendrikse 6-4, 6-2. VROUWENENKEL Dl: Cynthia Zaal-Marga Vercruysse 6-2, 6-4; Monique van de Plasse-Simo- ne Kleinen 7-6, 4-6, 6-1 D2:eerste ronde: Ilonka Ton-Hannie Flikweert 7-5, 6-2; Sarie Hamelink- Loes Steenbakker 6-1, 3-6, 6-3; Juul Benjaminsen-Els Zweistra 6-1, 6-0. E: eerste ronde: Paula Buysse-Carla Fermont 6-0, 6-0. VROUWENDUBBEL Dl/C: eerste ronde: Steenbakker/Hey- mans-De Neve/Welvaert 6-1, 6-3. D2: eerste ronde: Buysse/Smooren- burg-Flikweert/Van de Zande 7-6, 6-4. GEMENGDDUBBEL D2: eerste ronde: Van Vooren/Hen- drikse-De Bock/De Reus 3-6, 7-5, 7-5; Welvaert/Willems-Ton/Kroes 7-5, 6-0; Steenbakker/Krijger-Van de Zande/ Van de Zande 3-6, 7-5, 7-6; tweede ronde: Vrolijk/V rolijk-Bouterse/Bou- terse 6-1, 6-1; Welvaert/Willems-Van de Voorde/d'Hooghe 6-2, 5-7, 6-2; Ge- rijl/Palm-Biesheuvel/Huisman 6-0, 6-1Steenbakker/Stam-Nagelkerke/ Nagelkerke 6-0, 6-4; Pattijn/Pattijn- Witte/Kaan 6-2, 6-2. JONGENSENKEL 14 tot en met 16 jaar: eerste ronde: Joris Dhont-Byron Bentley 6-2, 6-2; Robin Nagelkerke-Anthony Trapman w.o.; Niels d'Hert-Christiaan Trapman 6-3, 6-4; halve finale: Jurgen de Bak- ker-Niels d'Hert 7-6, 6-1. 12 tot en met 14 jaar: voorronde: Willem-Jan van Doorn-Leo de Pooter 6-1, 6-3; Christiaan Trapman-Willem- Jan van Doeselaar 6-1, 6-2; eerste ronde: Ralf Vervaet-Danny Cappen- dijk 6-2, 7-6; JONGENSDUBBEL 12 tot en met 14 jaar: eerste ronde: Don. Blackman/Ralf Vervaet-Dyl Blackman/Lippens 6-1, 6-2; Dunc. Blackman/Nagelkerke-Dvl. Blackman/ Lippens 6-2, 6-2; Dunc Blackman/Na- gelkerke-De Bakker/d'Hert 7-5, 7-6. MEISJESENKEL 14 tot en met 16 jaar: eerste ronde: L. Littwin-Jessica Lauret 7-5v 6-2; twee de ronde: Ilse van Doorn-L. Littwin 6-1, 4-6, 6-2; Monique Carels-Jantien Dhont 7-6, 6-3. 12 tot en met 14 jaar: eerste ronde: L. Littwin-Bianca Morcus 6-4, 6-4; Bian- ca Morcus-Martine Simonse 6-4, 3-6, 6-3; Martine Simonse-Bianca Vlaemin- ck 6-3, 7-5. MEISJESDUBBEL 12 tot en met 16 jaar: eerste ronde: Kleinen/Littwin-Morcus/Vlaeminck 6-1, 6-0; Dhont/Van Dongen-Lauret/ Van de Plasse 2-6, 6-3, 7-6; Dhont/Van Dongen-Morcus/Vlaeminck 7-6, 6-4. Van onze sportmedewerker Axel - Voor enkele teams begint zondag 29 augustus de competitie. Dit wegens festi viteiten waaraan meegedaan wordt. Zodoende begint in de derde klasse D Breskens op eigen veld vervroegd tegen Zundert en ontvangt Moerse Boys Unitas'30. Cor van de Velde, trainer van Breskens, zit niet te springen om te beginnen. „Ik heb nog nooit zo'n beroerde voorbereiding ach ter de rug dan nu gepasseerd is," aldus de Bressiaander, die met een overvolle ziekenboeg opge scheept zit en daarnaast vraag tekens bij het meespelen van enkele spelers moet zetten. „Ik mag blij zijn een team op de been te kunnen brengen," aldus Van de Velde, Deze teneur wordt veroorzaakt door het geblesseerd zijn van Frank Neve, Edwin de Poorter en Arno de Graaf; het niet aanwezig kunnen zijn van Danny van Hee (stage elders) en Robin Buitendijk (militaire dienst in Duitsland) en onzeker heid over het mee kunnen spelen van Jacky Jacobs en Michel van Craenenbroeck. Zeven man dus die mogelijk niet kunnen spelen. Op een groep van 16 man is dat erg veel. Malaise dus in Bres kens. Dat Cor van de Velde voor af dik tevreden is met een pun- tendeling, zal niemand verbazen. Na dit duel heeft Breskens 14 dagen vrijaf. Tussentijds begint de rest aan de competitie. Door onze medewerker Eddy de Schrijver Sluiskil - Davy Dubbel dam, de amateurwielren ner uit Sluiskil, zoekt vol gend jaar zijn heil bij de ploeg van Swift Casba. Drie jaar maakte Dubbel dam deel uit van de forma tie van Frits Schür. Dub beldam vertrekt eigenlijk uit onvrede, maar zal de ploeg zonder ruzie de rug toekeren. „Ik heb eerst Frits Schür een brief gestuurd waarin ik mijn grieven heb kenbaar gemaakt. We gaan als vrienden uit elkaar, maar na drie jaar is het goed om eens ergens anders te gaan kij ken. Achteraf bezien had ik nog bij Europolis kunnen blijven, maar ik heb voor mezelf snel de knoop doorgehakt. Straks zit je zonder ploeg en kun je terugke ren naar je eigen wielervereni ging. Niet dat ik dat minder waardig zou vinden, want de jongens, hebben me altijd ge steund. Ik rijd zelfs de Delta Toer voor de club, terwijl er een plaats vrijgemaakt was bij Schür," aldus Dubbeldam. In het Zeeuws-Vlaams Wieler weekend begonnen de proble men zich te openbaren. In de eerste etappe naar Hulst kreeg Dubbeldam de opdracht van een ploegmaat op een kilometer voor de streep te demarreren. Deze sprong leverde voor Dubbeldam niet het gewenste resultaat op, maar wel voor de ploeg, want Theus won de rit. „Schouder klopjes vielen me ten deel we gens mijn manier van rijden voor de ploeg, maar nog geen 24 uur later werd ik in de balen gesto ken door mijn eigen ploegmaats. Ik reed niet in het shirt van Europolis, maar dat wil niks zeggen. Ze reden als gekken ach ter me aan en dat betekende voor mij dat ik de eindzege kon vergeten. De derde plaats was wel mooi, maar er zat een nare bijsmaak aan," meent Dubbel dam. Beschermd Ook tijdens de nationale kam pioenschappen viel Dubbeldam het een en ander op. Hij werd als beschermd renner ingezet. „Maar op een gegeven moment werd me gevraagd op kop te rijden om het gat naar de leiders te verkleinen. Dat lukte, maar eigenlijk is het te zot om dat als beschermd renner te moeten doen. Had ik overigens vrede mee, maar als je dan later hoort dat ik tegengevallen was in de uitslag, dan breekt er wat. Lo gisch dat ik niet vooraan te vinden was, ik reed voor de ploeg. Het waren allemaal aan- wijzigingen. dat mijn ploegmaats liever voor zichzelf reden dan mij een kans te gunnen in wed strijden." Twee wedstrijden schreef Dub beldam tot nu toe op zijn naam. In een Belgische koers en in Clinge mocht hij de bloemen afhalen. „Vorig jaar won ik tien koersen, maar ik heb nog altijd de maand september en oktober. Vorig jaar won ik ook laat. Ik begin beter te rijden, want ik heb een aantal weken wat min der gepresteerd." Nu hij met Schür alles heeft uitgepraat komt Dubbeldam weer in aanmerking voor uitzen dingen. Zo staat een trip naar Italië en Bulgarije op het pro gramma. Ook een Poolse trip Davy Dubbeldam: „Als het moet cijfer ik me weg voor de ploeg.foto wim kooyman onder leiding van Joop de Jonge, Arnold Suy en Ap den Doelder staat op agenda van Dubbeldam. De prestaties van de Sluiskille- naar lijken minder te zijn dan vorig seizoen. „Maar ik vind dat ik internationaal best goed heb gereden. In de Franco Beige tweede in het bergklassement en in de Vredeskoers heb ik zelfs de bergtrui gedragen. Dat zijn toch koersen die internationaal mee tellen." Dubbeldam aast op een goede prestatie in de Zeeuwse drie daagse, de Delta Toer. Hij kiest voor Zeeuws-Vlaanderen. „We hebben met Mol, Van Passel, Van Goethem en mijn persoontje toch een ploeg waarmee we hoog kunnen eindigen. Ik zal zeker voor de ploeg werken als dat nodig is, want in het Wieler weekend hebben ze voor mij ge reden. Ik denk dat er een van ons toch bij de eerste drie moet kun nen eindigen ondanks de goede bezetting van de driedaagse. In eigen streek wil je toch wat meer laten zien en zeker op de laatste dag liggen er kansen. Als ik meer geluk heb in de tijdrit in IJzen- dijke dan tijdens het Wieler weekend in Zuiddorpe, dan kan ik zelf ook een goed klassement rijden. Maar als het moet cijfer ik me weg voor de ploeg. Dat zal ik ook bij Swift Casba doen als het gevraagd wordt. Ik denk dat een nieuwe omgeving verfrissend kan werken. Ik zie het als een nieuwe uitdaging," besluit Davy Dubbeldam. RUDIRABOUT uit Heikant reed in het Belgische Zaffelare naar de vijfde plaats. Patrick van Passel uit Sluiskil eindigde daar als negende, Jacky Fortrei uit Breskens als vijftiende, Fonny Kint uit Koewacht als achttiende en Mark Young uit Zuiddorpe als negentiende. In Haasdonk reed ERIK VEREECKEN uit Hulst naar een achttiende plaats. KAREL VAN GOETHEM uit Sluiskil werd achttiende in Kaprijke. ANDREW BURNETT kwam als dertiende binhen in Herzele. Bij de WAOD was er een derde plaats voor HENK PETERS in Lokeren. Coopertest AV de Wielingen Oostburg - De West-Zeeuws-Vlaamse atletiekvereniging 'De Wielingen' houdt vanavond een Coopertest op het sportcomplex in Oostburg. De Coopertest bestaat uit twaalf minuten hardlopen. Dan wordt bekeken welke afstand er is afgelegd wat een indicatie geeft voor de conditionele gesteldheid. Om 19.00 uur gaat de jeugd tot en met 12 jaar van start. Om 19.30 uur is het de beurt aan de overige leeftijdscategorieën. Er kan worden ingeschreven vanaf 18.30 uur op het sportcomplex aan de Baljuw Veltersweg. Ook niet-leden van De Wielingen kunnen deelnemen. Peter Mol op eerste plaats Goes - In het Lascon België Beveland-klassement voor wielren ners (A-amateurs), waarvoor zeven wedstrijden meetelden, is Peter Mol als eerste geëindigd. De prijsuitreiking zal op een nader te bepalen datum plaatsvinden in oktober te Kwaden- damme. Eindstand: 1. Peter Mol (Kapelle) 152 punten, 2. Wilfried Bastiaanse (Hoogerheide) 134, 3. Vital Timmermans (Yerseke) 112, 4. Eric de Crom (Hoogerheide) 88, 5. John de Crom (Woensdrecht) 84, 6 Cees Schouwe- naar (Kloetinge) 76, 7. Peter Heeren (Sprundel) 50, 8. Antoine Goense (Lewedorp) 41, 9. Toon Vermeulen (Kloetinge) 36, 10. Bob Rasenberg (Terheijden) 34, 11, Marcel Remijn (Wiihelminadorp) 34, 12. Twan van Loon (Zegge) 34, 13. Vester Aarts (Kruiningen) 33, 14. Peter Hoondert (Goes) 33, 15. Francois Franse (Kwadendamme) 30. Peter Picavet twaalfde Diepenbeek - In het Belgische Diepenbeek behaalde Peter Picavet tijdens een Run-Bike-Run meetellend voor de Belgische Duathlon Trophy een twaalfde plaats. Jan Guiljam uit Wemeldinge werd er veertiende en Edwin Franckaert uit St.-Jansteen 72e. Picavet kwam ook aan de start in de marathon van Middelkerke. Hij werd er 42ste in 2.50.00, Opleiding trainer-coach gaat niet door Middelburg - De opleiding voor de cursus oefenmeester-coach 3, die gepland was voor dit najaar gaat niet door. Volgens W. Schoe, secretaris van de Commissie Opleidingen van de KNVB afdeling Zeeland, hebben zich slechts negen kandidaten aange meld en dat is te weinig om een dergelijke opleiding te kunnen houden. Er zijn minimaal 14 kandidaten nodig om van start te kunnen gaan. Voetbaltoernooi Hoofdplaat Hoofdplaat - De voetbalvereniging Hoofdplaat houdt vrijdag en zondag het jaarlijkse toernooi voor standaardelftallen. Vrijdag openen om 19.00 uur Biervliet en Groede dit toernooi op het plaatselijke sportpark. Een half uur later speelt gastheer Hoofdplaat tegen IJzendijke. De winnaars van die duels spelen zondag om 15.00 uur de finale. Om 13.00 uur spelen de verliezers voor de derde plaats. HW'24-Koewacht verplaatst Hulst - De wedstrijden in het nederlaagtoernooi tussen het organiserende HW'24 en Koewacht zijn verzet van zondag naar vrijdag. Op die dag beginnen de duels tussen de eerste en tweede teams van die verenigingen om 19.00 uur op het sportpark in Hulst. KNVB wil snel voetbal op abonnee-tv Zeist - Binnen enkele weken al wil de KNVB de vrije hand hebben voor rechtstreekse uitzendingen van Nederlandse eredi visievoetbalwedstrijden op vrijdagavond via abonnee-tv. KN- VB-directeur Cees Wolzak heeft daar gisteren in een gesprek met de NOS andermaal op aangedrongen. De NOS verzet zich (nog) tegen uitzendingen van voetbalwed strijden, hoewel in het contract met de KNVB daarover afspra ken zijn gemaakt. FilmNet heeft de clubs in het betaald voetbal tijdens een bijeenkomst al laten weten bereid te zijn jaarlijks drie miljoen gulden te betalen voor de uitzendingen. In het competitieschema van de KNVB is rekening gehouden met zo'n dertig wedstrijden, die op vrijdagavond kunnen worden ge speeld en voor uitzending via abonnee-tv in aanmerking komen. „We worden aan de lijn gehouden. De NOS wil maar niet opschieten met toestemming. Wij dringen er nu sterk op aan dat vorm kan worden gegeven aan de afspraken. De NOS heeft zelf niet de mogelijkheden voor abonnee-tv. FilmNet kan direct met uitzendingen beginnen, is er klaar voor en wil daarvoor betalen. Daarom willen we nu echt niet lang meer wachten," aldus Wolzak. De NOS kan de uitzendingen via FilmNet tegenhouden omdat het als enige partij met de KNVB een contract heeft over tv-rechten voor competitievoetbal. De NOS betaalt daarvoor gedurende drie jaar 17 miljoen gulden per voetbalseizoen. Het aandeel voor de rechten op abonnee-tv bedraagt drie miljoen gulden. Tot nu toe weigert de NOS dat aandeel te betalen, maar houdt de omroep ook tegen dat derden (FilmNet) via abonnee-tv wedstrijden uitzenden. Contractueel heeft de NOS de mogelijk heid de rechten door te verkopen. FilmNet heeft interesse daarin. „We zitten nu op het punt dat we de NOS een factuur sturen voor het volle bedrag, inclusief abonnee-tv. Binnen enkele weken willen we weten waar we aan toe zijn," aldus Wolzak. De NOS aarzelt met toestemming, omdat de omroep zelf werkt aan de technische mogelijkheden voor abonnee-tv. De clubs in het betaald voetbal zijn op de hoogte van de situatie rond de tv-rechten. Door diverse clubs is er al op aangedrongen dat de KNVB de NOS er toe dwingt het volle contractuele bedrag te betalen en te verdelen over de 36 clubs. Bovendien zijn veel clubs geïnteresseerd in uitzendingen via abonnee-tv vanwege de extra commerciële mogelijkheden. Twee wijzigingen in mannenhockeyselectie Den Haag - Bondscoach Roelant Oltmans heeft twee wijzigin gen aangebracht in de Nederlandse hockeyselectie mannen, die volgende week deelneemt aan een vierlandentoernooi in Ham burg. Van Pelt en Lemaire zijn afgevallen. De twee spelers van HDM zijn geblesseerd. Van Pelt aan de knie, Lemaire aan een dijbeen. Ze worden vervangen door Moolenburgh (Bloemendaal) en Jansen (Oranje Zwart). Aan het toernooi in Hamburg, dat wordt gehouden van 3 tot en met 5 september, nemen verder Duitsland, Australië en Pakistan deel. Ellen van Langen maakt rentree Hilversum - Ellen van Langen heeft vorige week, zoals zij zelf zegt, met een klein beetje de pest in op de televisie zitten kijken naar de 800 meter vrouwen bij de WK atletiek in Stuttgart. „Het doet je natuurlijk wel wat wanneer je jouw tegenstandsters daar ziet lopen en je er zelf niet bij kunt zijn. Maar ik heb toch wel de nodige afstand kunnen nemen." De Olympisch kampioene op de 800 meter maakt vrijdagavond in de Grand-Prix- wedstrijd in het Olympisch stadion van Berlijn haar rentree. Ellen van Langen is tweeëneenhalve maand uitgeschakeld geweest. Tijdens de strijd om de Europese beker voor landenteams op 12 en 13 juni in Rotterdam liep zij haar tweede 800 meter van dit seizoen. Daarna werd geconstateerd dat Van Langen geplaagd werd door een stressfractuur in het been. Hoewel de blessure op dat moment weer aan het genezen was, kon Van Langen pas enkele weken geleden weer voluit gaan trainen. Zij heeft dat gedaan tijdens een trainingskamp van veertien dagen in Zuid-Portugal. „De laatste week ging het weer echt lekker. Ik voel dat de vorm terugkomt. Ik ben nog niet in supervorm, maar ik ga met alle vertrouwen donderdag naar Berlijn." De wedstrijd in Berlijn, waarin ook Ester Goossens (1000 m) en Elly van Hulst (5000 m) starten, is de derde van de vier 'Golden Four' Grand- Prix-wedstrijden. De eerste twee wedstrijden werden in juli en deze maand gehouden in respectievelijk Oslo en Zürich. Op 3 september is de Ivo van Damme Memorial de vierde. De wedstrijd in het Heizel-stadion is de voorlaatste in het GP-circuit, waarvan de finale op 10 september in Londen plaats vindt. Ellen van Langen loopt ook in Brussel een 800 meter. De Olympisch kampioene hoopt in de twee wedstrijden nog zoveel Grand-Prix-punten te verzamelen, dat zij in Londen de finale, waarvoor de acht loopsters met de hoogste totalen van de wedstrijden zich plaatsen, kan lopen. „Misschien maken zij wel een uitzondering voor de Olympisch kampioene," zegt Van Langen hoopvol. Ajax - PSV rechtstreeks op tv Zeist - De competitiewedstrijd tussen Ajax en PSV, die op zondag 5 september wordt gespeeld, zal vrijwel zeker recht streeks op de televisie worden uitgezonden. Het aanvangstijd- stip van het duel is daarvoor al verschoven. De ontmoeting in het Olympisch stadion begint om 18.00 uur. Geesink stuurt minister bloemen Arnhem - Anton Geesink heeft woensdag bloemen laten bezor gen op het ministerie van ontwikkelingssamenwerking. De oud-judokampioen deed dit uit erkentelijkheid voor de toeken ning van een subsidie van 150.000 gulden voor het trainings kamp van de Zambiaanse voetbalselectie in Nederland. De nationale ploeg van Zambia is in wederopbouw na een vliegramp begin dit jaar. Geesink heeft als lid van het Interna tionaal Olympisch Comité de Olympische solidariteit in zijn pakket. Dinsdag maakten de CDA-kamerleden Van Leijenhorst en De Hoop Scheffer bezwaar tegen de subsidiëring van de Zambiaan se voetballers. Zij stelden minister Pronk schriftelijke vragen. Jonk present bij competitiestart Inter Milaan - Wim Jonk mag de competitiestart van Inter Milaan zondag op het veld meebeleven. De ex-Ajacied neemt als rechtermiddenvelder de plaats in die is gereserveerd voor Berti, die wegens en schorsing moet verzuimen. Jonk beseft wel dat de competitiestart voor hem tevens het karakter van een examen krijgt. „Wim Jonk heeft de pech dat hij last heeft van een blessure aan de rechterknie. Maar hij voelt zich nog beter bij Inter thuis dan Dennis Bergkamp", suste Inter-coach Bagnoli gisteren de twijfel rond de positie van Wim Jonk, over wie al was gesuggereerd dat hij zou worden verhuurd aan Udinese. Jonk, Bergkamp en de Rus Shalimov nemen zondag de drie plaatsen in voor buitenlandse voetballers. De Uruguayaanse aanvaller Ruben Sosa ontbreekt wegens WK-verplichtingen tegen Venezuela. Roeiers Duitse acht gewond Altdorf - Vijf roeiers van de Duitse acht zijn woensdag gewond geraakt bij een verkeersongeval in Altdorf in de buurt van Neurenberg. Zij waren in een busje op weg naar de wereldkam pioenschappen in Roudnice (Tsjechië). De 'Deutschland Acht' is daar de grote favoriet en derhalve de zwaarste concurrent van de Nederlandse acht. Volgens mededelingen van de politie konden de roeiers na behandeling in het ziekenhuis hun reis naar Tsjechië voortzet ten. De verwondingen berperkten zich tot snij- en schaafwon den.

de Stem | 1993 | | pagina 11