óefje PSD levert geld op HEMA thuwing! ar en kritiek Zeeuwse Staten op 'creatieve boekhouding' veerdienst Hooibroei in composthoop Koegorspolder Sluiskil 6In toekomst naar één waterschap' Weer aanhouding in drugzaak Oudenbosch Belgische minister beslist binnenkort over toekomst LPZ nieuw plf (vingen 'rijvende eilanden' op g naar het Haringvliet Gesprek FNV met leiding over problemen bij Etec Platform verwacht meer klachten van patiënten door acties specialisten IIEUWS kort; Heeren ke van Lare sterk bezet Brand in schuur Drie Ambachten in Terneuzen komen met nieuw initiatief Politie vindt lijk van vermiste Engelse schipper velier-hortoger-beëdïgd taxateur I destem zeeland Singel 63-65 Baume Mercier breda tel. 076-141416 i de Schrijver al Henk Remijnsen var 1 x x x x x |n van de jaarlijkse'J IS minder geld kwijt aan salariskosten door gebruik computers vege het niet op tijd msc DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 DEEL C Ma jjkopen m wel afgelopen zijn," Henk Remijnsen. Officieel wist ook hij gens nog van niets, „ik nog een paar dagen en ik zelf het comité op. kan er weinig meer aan denk ik. Er zal wel een catie moeten komen wielerblad," aldus Remijn— In oktober gaat Remijnsei de renners uit Zeeland ei mité's, die ook probll hebben gekend met \V( vertrekkers rond de tafe ten. Remijnsen wil verde plan lanceren bij de K om bijschrijvingen in de komst te verbieden. „Con hebben moeite met bijs< vingen. Toch zeker in Za Vlaanderen. Ik hoop d duidelijkheid komt, wai deze manier is het niet tig," besluit Remijnsen. tan terugblikken op een ampioenschap kwart triathl lerd afgewerkt. De Middelbi I eindigde als 23e en eerste In, veertig kilometer fietsen Ijd nodig van 2 uur, 13 minui pr de Australische Michelle Joi verd tweede Nederlandse als 4 Eie Groenendijk die 49e wei apelle legde tijdens een nati Veenendaal op een derde f bOO meter zwemmen, 40 kiloi was 1.55.54. Lare uit Sluis won in het Ihlon. Op een geaccidenteerd ti pr lopen. Vervolgens moest er vi nog eens vijf kilometer gelopei ferdelen af in 2 uur, 2 minuten ling de winst naar Huub Maas urg - Een foefje, provinciaal bestuur sland geld te bezor- sar eigenlijk het Rijk heeft. Dat is de boekhouding' veerdienst PSD die ji boven tafel kwam zitting van een Sta- Hiissie in Middel- tve ustus wordt voor de veertiend! j A-amateurs verreden. Het start kt om 18.30 uur in de Molen |in het centrum van het stadje Tl |jkse braderie wordt gehouden. 50 ronden 80 kilometer Ihet organiserend wielercomité Tl 1 internationaal. Naast de Nederli laan de start uit België, Zwitsei Ie Oekraïne. Het wielercomité ii pitsland te laten deelnemen. Ania (tiende Ronde van Tholen zijn ®ocnel I Eric de Crom, John de Crom, Iberg en Rob Siender die dit haalde. Ook de Zeeuwse renners loine Goense, Michael Tousz - wit ^n streekfavoriet Ruud Haverman 3VERTENTIE) jkabelhaspels, nr. 81.02.6062, met ping, 10 meter kabel en zwarte kon- pl kabelhaspels een verkeerd type I is gemonteerd, zou de kabelhaspel rden in ruimtes met geaarde wand- lontakt). De kabelhaspel is hiervoor verkocht in de periode januari tot f s met de verkeerde kontaktstop pren bij de klantenservice van een |tvangt dan direkt een nieuw exem- van de juiste kontaktstop (afb. 2). [voorvlak U5 GOED afb.2 Opschrift op voorvlak kontaktstop: A17 Koffeman 4-6, 6-3, 6-1; sing-Dennis Verschuure Finale: Van Poecke-Clausi 15 Tot en met 10 jaar, halve [sjes ver van Ee- et 8-6 aepe van ve finale: :land 6-1, an Weele ember om ve finale: van Tuyl eter Stroo lr-Volken ve finale: rick-Niels Alexander Nonnekes-Th°^ onse 6-0, 6-4; Donald La" eho van Hauten 6-0, Nonnekes-Laumen 8-3. MEISJES ENKEL Tot en met 16 jaar, na Annemieke Huibregtse-L 6-3, 6-2; Claire BarnW™ Westerweel 6-3, 2-6, b' Huibregtse-Barnhard °'^e Corstaj Tot en met 14 jaar, Manou Ali-Jacomien - 6-4; Esther de Rijce-EU™ 6-0, 6-2. Finale: De Ki)Ke 6-2. Tot en met 12 jaar, - Jeantien van den Dries-r z terhoeve 6-0, 6-3; Lennejj Emmy van de Merwe v'L- Ie: Van den Dries-Clemen! Tot en met 10 jaar, n Nathalie de Paepe-Deb°r» 6-1, 7-5, Lindsey We Platschorre 6-1, 6-4- De Paepe 8-6. verslaggever - De zo veelvuldig ver- automatisering van de se veerdiensten heeft tenmin- j positief resultaat opgele- y althans vanuit het oogpunt 81 jt management bezien. Omdat jters met slagbomen nu kaart- jltopen, zijn er bij de wal- banen vervallen. ,at een belangrijke kostenbespa ring aan salarissen op. Het is verlopen zonder gedwongen ontslagen, via na tuurlijk verloop en de overplaatsing van enkele waldienst-medewerkers naar de varende dienst. De waldienst is ge krompen van 124 naar 83 medewerkers en dat is precies volgens de planning van de veerdienst PSD. Het is ook het enige voordeel dat de automatisering tot nu toe heeft opgele verd. Zoals bekend kostte de hele ope ratie miljoen guldens extra. En duurde de installatie veel langer dan gepland. Dit kwam onder meer door het faillisse ment van een bedrijf waar de PSD zaken mee deed. De apparatuur vertoonde bovendien tal van kinderziekten. Zo kwam het dat veel veergebruikers met hun auto's de slagbomen aan flarden reden. Ook de toenmalige gedeputeerde De Vries over kwam dat trouwens, een week nadat ze de automatisering in een Statencom missie uitbundig had geprezen. De besparing aan salarissen werd giste ren door PSD-directeur Vos bekend gemaakt in een andere Statencommissie waar hem door de SGP werd gevraagd naar het resultaat van de operatie. „Omdat er zoveel vertragingen ontston den werd het makkelijker banen te schrappen via natuurlijk -verloop, dat was een voordeel dat voortvloeide uit een nadeel," aldus Vos na de vergade ring. Meer positief nieuws had hij niet te melden. Het geplande onderhoud van de veerboot Juliana stijgt de komende jaren tot zes miljoen gulden, hetgeen het Statenlid Goud deed verzuchten dat je daar bijna een nieuwe veerboot voor kunt kopen. De Juliana is de duurste veerboot, be vestigde Vos, maar dat komt volgens hem omdat het de enige dienstboot is die dagelijks vaart over een langer traject dan de veerboten op de lijn Perkpolder-Kruiningen. Bovendien ver gen de verzekeringen voor de Juliana meer geld. «verslaggever Je kant van de Zeeuwse iJen klonk geen enkele dit staaltje 'meeden- het Zeeuwse belang', stel geld het gaat is nu te zeggen, dat is pas «eeuwwisseling bekend, it het om minstens enkele lat is, gezien de begro- n de veerdienst duide- cgaat als volgt; de pro sverplicht een spaarpotje bi voor de veerdiensten kosten te kunnen dekken werverbinding in of on- iïestersehelde (de WOV) «rdiensten overbodig Een bureau van register- itots dat de jaarrekening n de provincie contro- Itverde deze week kritiek feit dat er te weinig geld spaarpotje terecht komt. Jl zo doorgaat komt de in het jaar 2000 te- aarschuwde het bureau. lai si a in de Statencommissie, iD-directeur Vos als gast, ie WD dan ook vragen spaarpotje. En na wat iel met rentepercentages tirijvingsbedragen, en de naast het te klei- arpotje een ander, niet zo ioog springend, spaarpotje t kwam de aap uit de had ik eigenlijk van Mienst Rijkswaterstaat dit niet van iemand die de belangen dient," ant- Vos, „want mocht de doorgaan dan moeten potje terugbetalen aan de meer zeg ik niet. Wen gewoon een beetje tfboekhouden, en komt de Bs de man dat we de s moeten aanspreken, dan we het tekort aan uit '«de potje, gewoon crea- ttouden heet dat." IJzendijke - Bij een brand gis teravond in een landbouwschuur van A. van Tiggelen aan de Westdijk in IJzendijke is de schade beperkt gebleven. De voorraad van 200 ton tarwe in de schuur kon veilig worden ge steld. De brand ontstond even na 20.00 uur, waarschijnlijk door kort sluiting in een ventilator. De brandweer van IJzendijke rukte uit, evenals het korps van Oost burg. Sinds midden vorige week rookt een deel van tijdelijke composthoop bij de vuilstort in de Koegorspolder bij Sluiskil. De oorzaak is hooibroei. De brandweer heeft wat brandgangen getrokken om te voorkomen dat de brand zich in de composthoop verder verspreid. Blussen heeft volgens de brandweer weinig zin. De kans op succes is gering en bovendien zijn in de onmiddellijke omgeving geen woningen zodat er nauwelijks sprake van overlast is. De brandweer verwacht dat de composthoop.nog enkele dagen zal blijven smeulen.' FOTO WIM KOOYMAN verslaggeefster •stad - De laatste twee 'aanlegeilanden' sderweg naar het Ha- Aan de in totaal eilanden, een soort 5 kunnen waterspor tieren. «nden voor recreanten opgesleept naar de 'aar ze uiteindelijk voor Uan. Het eerste eiland is al in gebruik geno emde eilanden zijn ei- J'an het Natuur- en Re- *ap Haringvliet. Ze zijn '1 hen meter groot. Een "onder op een stalen "je biedt plaats aan beplanting, een aantal 'ij en, afgemeerd aan el- V zeil- of motorboten. _'ea kunnen kosteloos ge- "aken van de openbare 's. Overnachten mag J*ar niet langer dan drie achter elkaar. panden, waarvan er al -lachtensluis van het Volkerakcomplex ligt, wil het schap schade aan de natuurlijke oevers voorkomen. Het afmeren aan de eilanden ontmoedigt het afmeren aan wal. Watersporters veroorzaken vaak schade aan planten op de oever. Soms ver storen ze ook nesten van broe dende vogels. Ook blijft na het bezoek van de recreanten af en toe afval achter. Aan sommige oevers is afmeren niet eens mogelijk vanwege een vooroeververdediging. Op die plaats ligt dan een stenen golf breker, evenwijdig aan de kust. De breker voorkomt dat de aan grenzende slikken en gorzen af kalven. Enkele drijvende aanle geilanden worden op dit soort locaties neergelegd. Volgens J, ie Pair, hoofd van de sector Beheer en Beleid van het Natuur- en Recreatieschap Ha ringvliet, is voor de eilanden bewust gezocht naar locaties die enigszins uit de wind liggen en rugdekking van de wal hebben. In maart besloot het Natuur- en Recreatieschap Haringvliet zes eilanden te bestellen. Van onze verslaggever Middelburg - Eén water schap in heel Zeeuws-Vlaan- deren is niet langer een wens droom van een handjevol Middelburgse politici. Binnen enkele weken beginnen op initiatief van het waterschap De Drie Ambachten in Ter- neuzen gesprekken, die moe ten leiden tot een fusie met de waterschappen Het Vrije van Sluis en Hulster Am bacht. Het begint voorzichtig, want de zaak ligt gevoelig. Het Algemeen Bestuur van De Drie Ambachten gaat 3 september zijn Dagelijks Bestuur voorstellen 'concentra tie' van de drie schappen zo voor tc bereiden, dat na de water schapsverkiezingen van komend jaar, de dan nieuwe hoofdinge landen op 16 april op één lijn gaan zitten. Statenlid Goud (SGP) onthulde dat gisteren tijdens een bijeen komst van een Statencommissie, die zich over het kiesreglement van de schappen boog. Goud is zelf gezworene van De Drie Am bachten. Goud is tegenstander van fusies 'die van bovenaf worden opge legd, maar als de mensen aan de basis zelf aandringen, moeten we het natuurlijk doen. Alleen heb ben we dat nog nooit gehoord'. Fusie van de zeven Zeeuwse wa terschappen is een zaak waar een deel van de provinciale poli tiek al jaren om roept. Het zou doelmatiger zijn, democratischer en veel kosten besparen. De me ningen lopen heftig uiteen. De waterschappen, als polderbestu ren begonnen zijn het de oudste democratieën van Nederland, worden ook wel smalend boeren republieken genoemd, die bui tenstaanders angstvallig buiten de deur houden. Dat was vroeger zeker zo, maar de huidige realiteit is anders, zei gisteren Statenlid Woudstra (Delta Anders) die op werkbe zoek bij de schappen is geweest. „Er is daar een enorme cul tuuromslag aan de gang, het zit volop in beweging, alleen de burgers horen er nooit van en dat is zo ontzettend jammer. Je hebt bij verkiezingen van water schappen een opkomstpercenta ge waar je tranen van in je ogen krijgt," aldus Woudstra. Waterschappen leven inderdaad niet bij de Zeeuw. De meesten kennen de schappen alleen van de jaarlijkse acceptgiro, Een op komstpercentage onder de bur gers van vijf procent bij de ver kiezingen is al hoog, in de land- bouwwereld, vanouds meer be trokken, is dat percentage veel hoger. Die geringe interesse wordt ook komend jaar verwacht, ondanks het feit dat de waterschappen nieuwe stijl minder invloed van de boeren hebben en dat elke persoon die tien handtekeningen weet te bemachtigen, als kandi daat mee mag doen aan de ver kiezingen. Een meerderheid van de Staten, zo bleek gisteren, is voor loting van de kandidaten. De water schappen zelf (met uitzondering van Het Vrije van Sluis) het CDA, de WD en Gedeputeerde Staten verwachten een over vloed aan kadidaten en willen het principe 'wie-het-eerst- komt' toepassen. Woudstra vond dat een 'oneer lijke methode' en pleitte voor een loting nadat alle kandida tenlijsten binnen zijn. 'Anders krijg je straks bij wijze van spre ken kandidaten die in slaapzak ken voor de deur van het in- schrijfbureau gaan liggen en daar zit toch niemand op te wachten," aldus Woudstra. Gedeputeerde Dek (CDA) pro beerde Woudstra van zijn stand punt af te brengen door te zeg gen dat lijsten selecteren 'op volgorde van binnenkomst' toch zo gemakkelijk is voor de admi nistratie van de waterschappen, maar Woudstra vond dat een slecht argument. Hij kreeg de SGP, de PvdA en de RPF/GPV aan zijn zijde, zodat de Staten straks zullen beslissing dat lo ting uit zal maken wie er met een kieslijst mee mag doen aan de verkiezingen. Van onze verslaggever Terneuzen - De Industriebond FNV praat vandaag met interim manager Van Leeuwen over de gerezen moeilijkheden bij het Terneuzense elektrotechnische bedrijf Etec. Afgelopen vrijdag kreeg het personeel van Etec een brief over de problemen. Volgens werknemers is op een bijeenkomst, eveneens op vrijdag, medegedeeld dat bekeken wordt welke afdelingen van Etec nog rendabel zijn. Het personeel is bang dat er ontslagen vallen. Breda - Het Regionaal Patiënten en Consumenten Platform (RPCP) West-Brabant verwacht een toenenemd aantal klach ten over de specialistenacties. Dat .zegt directeur H. van Nas sau naar aanleiding van de derde actieweek van de specialisten die gisteren van start ging. Een week lang zullen er in de zieken huizen in Breda, Oosterhout, Roosendaal, Bergen op Zoom, Terneuzen, Goes en Vlissingen geen reguliere operaties worden uitgevoerd, geen functie-onder zoeken worden gedaan en geen geplande poliklinische behande lingen zijn. De specialisten wil len met deze 'volume-beper kende' maatregelen zichtbaar maken waar de plannen van staatssecretaris Simons toe lei den. Volgens Van Nassau gaan pa tiënten zich steeds meer ergeren aan deze wijze van actie voeren. „Voor sommige mensen is dit de derde keer dat ze worden ge pakt. Dat zou wel eens de drup pel kunnen zijn die de emmer doet overlopen. Bovendien krijgt ons platform steeds meer be kendheid, zodat ook steeds meer mensen hier hun klacht zullen deponeren." Tot dusver heeft het RPCP 55 klachten ontvangen, waarbij het er in de tweede actieweek duide lijk meer waren dan in de eerste. Aan het eind van de week wor den de grieven geïnventariseerd en doorgestuurd naar de lande lijke federatie. Die bekijkt of en zo ja wat voor verdere actie kan worden ondernomen. „Dat kan bestaan uit het persoonlijk bena deren van de gedupeerde, maar ook het onderzoeken van juridi sche stappen", aldus van Nas sau. Oudenbosch - De politie van Oudenbosch heeft de 28-jarige M.v.T. uit Oudenbosch aangehouden. Haar wordt verweten dat ze op 24 juli te laat een arts waarschuwde toen in haar woning een jonge Oudenbosschenaar dreigde te sterven. Van onze verslaggever Nieuw-Vossemeer - De rijkspoli tie te water van Bruinisse heeft zondagmiddag in het Schelde Rijnkanaal bij Tholen het stoffe lijk overschot van een man ge borgen. Het gaat bijna zeker om de schipper van het motorjacht Emma, dat vorige week woens dag ongeveer op die plaats werd overvaren door een binnenschip, aldus de politie. De 50-jarige Engelsman J. Wheeler sloeg toen overboord en werd niet meer teruggevonden. Zijn vrouw kon woensdag wor den gered, aldus de politie. De jongen overleed later aan een overdosis drugs. Vorige week is een andere verdachte, de 18-jarige M.v.M., gehoord. Hem wordt 'het verstrekken of verle nen van hulp bij zelfdoding' ten Het slachtoffer van 24 juli 1993 was de 19-jarige E.v.T. De avond van zijn overlijden meldde hij zelfmoord te willen plegen. Een van de vrienden van de jongen, M.v.M, gaf E.v.T. een aantal xtc- pillen. De jongen slikte ze in een woning aan de Burgemeester Theijssenstraat. Toen E.v.T ziek werd, is hij naar de woning van M.v.T. in de Brouwerijstraat in Oudenbosch gegaan. Daar kroop het slachtof fer in bed. Volgens woordvoer der Nieuwenhuijsen van de Oudenbossche politie is het enigszins onduidelijk waarom M.v.T. lang geaarzeld heeft met het inschakelen van een huisarts. Toen die uiteindelijk ter plaatse kwam en acuut een ambulance belde, was het al te laat. E.v.T. overleed in het ziekenhuis aan een combinatie van alcohol en drugs. Zijn familie deed bijna 24 uur later aangifte. Schuld In het onderzoek naar de dood van E.v.T. zijn vijftien jongeren gehoord. Aanvankelijk is onder zocht of een of meer jongeren 'dood door schuld' ten laste was te leggen. De officier van justitie en de Oudenbossche politie zijn nu voor M.v.M., die zichzelf meldde bij de politie, 'hulp bij zelfdoding' overeengekomen. De verdachte heeft een uitgebreide verklaring afgelegd en is inmid dels vrijgelaten. Voor M.v.T., geen familie van het slachtoffer, luidt de aan klacht 'nalatig zijn bij het verle nen of verschaffen van hulp aan een in levensgevaar verkerende persoon'. Volgens Nieuwenhuij sen speelt mee dat M.v.T. door sneller in actie te komen niets ten nadele van zichzelf zou heb ben gedaan. Dat is bijvoorbeeld een verzachtende omstandigheid voor iemand die een ander ziet verdrinken maar niets doet om dat hij zelf niet kan zwemmen. Volgens Nieuwenhuijsen schetst dat voorbeeld precies wat het verschil is met deze zaak. „Die mevrouw had eerder kunnen reageren maar heeft dat niet gedaan." Heling Van T. wordt ook heling van auto's ten laste gelegd. Ze kocht dure gestolen auto's, zoals Mer- cedessen en Audi's, in. De 28-jarige vrouw wordt verder verdacht van de levering van verdovende middelen aan jonge ren in Oudenbosch. Van T. bracht uit Rotterdam of andere plaatsen lsd, xtc-pillen, speed en cocaïne mee. Ze was niet aanwe zig toen E.v.T. de fatale dosis innam. Ook waren de geslikte drugs niet via M.v.T. aange schaft. Volgens Nieuwenhuijsen is in de aanklachten rond de dood van de negentienjarige Oudenbos schenaar niet meegenomen dat hij overleed aan alcohol en drugs. Van onze verslaggever Ossendrecht/Brussel - De Vlaamse minister T. Kelch- termans moet eerst nog over leg voeren met zijn Waalse collega's alvorens hij een de finitief besluit neemt over het Logistiek Park Zandvliet (LPZ). Woordvoerder H. Liekens van het kabinet van Kelchtermans verwacht dat de minister over zo'n drie weken beslist of het LPZ er wel of niet komt. De Walen zijn niet erg gelukkig met de huidige plannen voor het Logistiek Park in de Kabeljauw polder net ten zuiden van Ossen- drecht. Gaan die plannen door dan is de aanleg van een duw- vaartkanaal tussen Rijn-Schel dekanaal en Albertkanaal defi nitief van de baan. De Walen zien zo'n kanaal als een belang rijke stimulans voor de Waalse industrie. Om die reden hebben ze de plannen voor het LPZ op de agenda voor het Vlaams/ Waals overleg gezet dat volgen de week wordt gehouden. Reactie De plannen voor het LPZ ont stonden als reactie op de plan nen voor het LPO bij Ossend- recht. Nu het LPO van de baan is, heeft Kelchtermans enkele weken geleden laten weten dat hij op voorhand niet afwijzend staat tegenover de Nederlandse plannen om logistieke terreinen in te richten in Beveren, Hoeve nen, Moerdijk en Roosendaal. Kelchtermans liet dat zijn Ne derlandse college H. Alders eni ge weken geleden weten. De Benelux Economische- Unie stelt voor om bestaande (Roosendaal, Moerdijk) en nog aan te leggen (Hoevenen, Beve ren) terreinen te benutten voor grens overschrijdende logistieke samenwerking. Dat is uit het oogpunt van milieu en ruimtelij ke ordening minder schadelijk. De voorbereidingen voor de aan leg van een LPZ zijn inmiddels zo goed als afgerond. Als de Vlaamse minister over enige we ken het licht op groen zet voor het LPZ, kan kort daarop de eerste spade de grond in. Zover is het echter nog niet. Het wach ten is op de beslissing van de minister die volgens ingewijden neigt naar een 'nee' voor het LPZ.

de Stem | 1993 | | pagina 9